HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Primul An La Han, Impresii, opinii, critici, propuneri
Mihai
mesaj 16 Feb 2004, 11:41 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ei, dragelor si dragilor, focul arde mocnit in soba Hanului de aproape un an. Primul an. clapping.gif

Va invit sa ne spuneti parerile voastra la finele acestui an de Han.
Ce v-a placut la Han? Ce nu v-a placut?
Ce propuneri aveti? Ce critici?
Cum a evoluat Hanul pe parcursul acestui an? A evoluat Hanul?
Cum arata in viziunea voastra Hanul ideal?
Per general, ce nota ati acorda Hanului in primul sau an de existenta?


Va invit sa raspundeti si am rugamintea totodata ca mesajele de aici sa nu comenteze alte mesaje. Va rog asadar sa trimiteti doar opiniile dumneavoastra, nu sa comentati ce a spus X sau Y, pentru a nu transforma intr-o dezbatere acest subiect, ci intr-un loc in care fiecare sa scrie propria opinie. Totodata, va rog ca mesajele sa nu contina atacuri la persoana sau ironii la adresa altor membri (oook, pe mine ma puteti ironiza dar doar putin; probabil unii asteapta de mult asta rofl.gif ).

Astept cu interes opiniile voastre pentru a sti cum trebuie sa arate Hanul pe viitor pentru a fi (in continuare) pe placul vostru!

Va multumesc! yay.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 17 Feb 2004, 12:04 AM
Mesaj #2


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Eu am dat de han in vara, prin luna iulie sau iunie...N-aveam chef de lucru si Hanul se potrivea cu starea mea de atunci. Pe vremea aia era ca un fel de familie mica: un numar mic de nume, toate foarte active (Afrodita, Genicon, Cain, Figaro & so on). Si m-am apucat sa citesc jurnalele si mi s-a facut pofta sa am si io unul, asa ca m-am inscris cu mari ezitari la-nceput de septembrie. Intre timp, hanul s-a schimbat, mai ales prin venirea multor nume noi. Cred ca pentru mine asta e cel mai placut cand ma gandesc la han in perspectiva: pe de o parte prezenta continua a titanilor hanului (Il citez pe Copernic; prin titani ma refer mai ales la membri fondatori si/sau la cronicari), pe de alta parte aparitia -din cand in cand- de noi nume care dau prospetime hanului. De exemplu imi aduc aminte ce val proaspat a fost cand a intrat Secunda, spre sfarsitul lui Septembrie...apoi in octombrie mi-i aduc aminte pe Axel si TriRegnum, in Decembrie pe Halcyon_III [ wub.gif ], Calfa, si Denise_d, in ianuarie pe dragul de Reaper si asa mai departe...[pe de alta parte uneori ma intreb cu groaza cand o sa se inscrie si tata... rofl.gif ]

Intre evolutii as mai aminti:
- s-au mai relaxat unele exigentze initiale si asta e bine (de exemplu la inceput nu era voie sa zici la dragoste si sex despre ce faci in dormitor la modul explicit - acum e voie, atata vreme cat evitzi cuvintele porcoase - totusi sper ca frontiera va fi impinsa mai departe in directia amintita si promit sa-mi aduc contributia, dupa posibilitati)

- a crescut in complexitate ENORM - cu efectul negativ ca s-au creat grupulete intra-subforum care rar se avanta in alte subforumuri...De asemenea a crescut nr. de threaduri, astfel ca la multe subforumuri multe threaduri interesante sunt ascunse prin cotloanele prafuite care incep cu pagina 2

Nota nu vreau sa dau - deocamdata ce ma nemultumeste este partea tehnica - mult prea des paginile se incarca greu, etc.

si cred ca-i cazul sa-i multumim lui Mihai aici flowers.gif ca ne lasa sa ne "exprimam" in spatiul asta nu-tocmai-virtual...
Cam atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Feb 2004, 12:11 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ce v-a placut la Han?
Ce nu v-a placut?

a ) Totul mi-a placut la Han, atmosfera, membrii de calitate...totul e la inaltime.
b ) Nu a existat ceva care sa nu-mi placa.


QUOTE
Ce propuneri aveti? Ce critici?

Sa facem "prozelitism" tongue.gif sa ne vina mai mult membrii (deh asa sunt eu mai lacom, mi-ar placea sa fie 2000)
Eu cred ca e perfect pana acum, eventual pe parcurs cand satisfacerea nevoilor actuale va genera noi nevoi la Han te vom anunta si se vor lua masuri. (nevoile sunt limitate in capacitate, dar nelimitate ca numar; ele sunt dinamice si satisfacerea lor genereaza alte nevoi tongue.gif )

QUOTE
Cum a evoluat Hanul pe parcursul acestui an? A evoluat Hanul?

Mie imi place desi sunt aici din octombrie, deci de putin timp.

QUOTE
Cum arata in viziunea voastra Hanul ideal?

Acesta e Hanul ideal.

QUOTE
Per general, ce nota ati acorda Hanului in primul sau an de existenta?

10

PS: Mihai tu de ce nu ai poza la intalnirea forumistica? Dar Ancutza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Feb 2004, 12:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Iason
mesaj 18 Feb 2004, 03:52 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



Am descoperit hanul in iarna asta ... Sunt de sase luni in State la universitate si mi-era dor de limba romana utilizata in discutii interesante si vii... ceea ce citeam prin ziare, prin alte forumuri, din e-mailuri, imi instaurase stare de pesimism acut legat de evolutia lucrurilor de acasa... Mi-era frica sa nu ma alienez de tot ce inseamna Romania... Dar Hanu Ancutei a venit ca o bula de aer proaspat salvator si mi-a amintit de cum era cand mergeam anul trecut in cafenele prin Bucuresti si pur si simplu vorbeam, savuram discutiile, comunicarea era o delectare... Romanii din mediul in care traiesc acum sunt toti negativisti, urasc cu pasiune Romania, minimalizeaza tot ce se poate in legatura cu ea si pur si simplu ma deprima.; Mi-era dor de alte idei, de a avea incredere in Romania, in puterea oamenilor de a trece peste simplisme si stereotipuri.
Imi plac foarte mult glasurile de la Han - intr-un fel aveam nevoie de voi, oameni buni... N-am scris prea mult, dar am citit thread-urile voastre cu un ciudat sentiment de usurare , de bucurie neinteleasa...
Imi place mult aportul lui Nicodim - pacat ca nu toata Romania citeste ce scrii tu !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 18 Feb 2004, 01:04 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Hanul este foarte complex , pot sa spun ca evolueaza pe zi ce trece .
Este o oaza de relaxare .
Sunt subiecte interesante de discutie ceea ce face sa nu devina plictisitor .
Este foarte informativ .

Deci , numai de bine , ma rog , cu o mica exceptie rofl.gif

Asa ca din partea mea 39.gif yay.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 18 Feb 2004, 02:04 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Cand am venit la Han ... erau subiecte mult mai interesante. Oamenii mult mai amabili, mai deschisi oricarui tip de conversatie. Era o nebunie generala. Imi aduc aminte intalnirea din MatSport. Imi aduc aminte de frenezia dinaintea intalnirii. De albinuta de Afro care a planuit totul. In timp oamenii s-au sters. Subiectele s-au sters. Forumul s-a sters. S-au rupt vechile relatii. Parte din noii veniti nu s-au aliniat celor vechi. S-a format tabere. Vechii prieteni se mananca intre ei si arunca unii in altii cu noroi.

Nu mai exista pasiunea dinainte. Anyway. Multi s-au retras in umbra si asteapta zile mai bune, in speranta ca ele vor veni.
Si ca s-o citez pe Afro in dulcele ei stil clasic: "Parerea Mea!"

Acest topic a fost editat de menthoru': 18 Feb 2004, 02:07 PM


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Feb 2004, 02:23 PM
Mesaj #7





Guests






Uh, un an de Han...Nici nu-mi vine sa cred ca a trecut atata timp!!
Imi amintesc ce timid am pasit pe "usile" hanului...Cum m-au primit toti cu bratele deschise si cu mare incantare...Cum am prins curaj...Cum am devenit dependenta de el rofl.gif Cand nu puteam intra pe han eram ca un drogat fara doza zilnica...Incetul cu incetul au venit si altii...Oameni din ce in ce mai interesanti si mai buni si mai haiosi. Din martie pana in decembrie s-au format multe prietenii, foarte stranse...Eram ca intr-o mare familie...Desi au mai fost unele mici divergente , totul se rezolva rapid si elegant...
Acum? Ei bine, desi s-a marit numarul de membri, calitatea lor a ramas aceeasi...O parte din cei noi sunt oameni de treaba, cu bun simt, inteligenti, glumeti..O alta parte insa...Se pare ca si-au pus in cap sa faca misto de noi...E acea parte care nu stie ce inseamna bunul simt..E acea parte care lasa degetele sa tasteze fara sa gandeasca ce scriu in prealabil..E acea parte care face ca Hanul, cel putin prin ochii mei, sa ia infatisarea unei crasme...Chiar daca doar pe alocuri..
Acum, dupa un an, ma uit cu regret in urma si intreb: e chiar asa de greu sa existe ingaduinta si bun simt? Se pare ca da...
Am un gust amar lasat de Han si unii "locuitori" ai lui...Noroc ca gustul dulce lasat de adevaratii oameni inca e destul de persistent...Oricum, acum pot zice ca nu mai sunt dependenta de Han...Nu mai intru cu aceeasi bucurie ca inainte..Pur si simplu intru din curiozitate sa-mi vad si sa vorbesc cu prietenele/prietenii...Atat...
Concluzia? Nu-mi place ce devine hanul...Poate oi fi subiectiva, prea subiectiva pt gustul unora, insa nu am cum fi altfel..Hanul a fost o buna parte din viata mea...Acum e doar ceva de umplut timpii morti...
Hanul ideal? E cel care era prin decembrie: cu multi prieteni, fara rautati si cu mult bun simt!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 19 Feb 2004, 12:16 AM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu stiu daca este bine sau rau, dar ma consider unul dintre "membrii fondatori" ai acestui han - sunt printre primii 50 inscrisi, dintre care nu cred sa mai fie activi mai mult de 10-15. Nu spun asta ca sa ma laud, spun asta ca sa poata fi inteles lesne ca, indiferent daca am contribuit la evolutia hanului, am fost mereu aici si am observat tot ceea ce se intampla.

Voi incepe cu finalul, ca mereu sunt altfel decat ar trebui sa fiu... Hanul ideal Din punctul meu de vedere, ceea ce este acum, este hanul ideal. Ceea ce a fost la o luna dupa lansare, a fost hanul ideal. Ce a fost acum o luna a fost hanul ideal. El, ca intreaga lume, este intr-o continua schimbare. Atata timp cat aceasta schimbare exista, cu bune si cu rele, si atata timp cat "bunele" anuleaza "relele" hanul va fi intotdeauna ideal. Singura mea dorinta (iata - e prima data cand recunosc!!! sorry.gif ) cand m-am inscris pe forum a fost sa devin moderator. Acum singura mea dorinta este ca in continuare sa ma simt atras de han ca in prima zi (din cu totul alte motive - VOI! ) si sa ma intristeze zilele in care nu pot intra (care sper sa fie cat mai putine de acum in colo)

La inceput (un inceput care mie mi s-a parut tare anevoios) eram o mana de oameni. Nu stiu cum a facut Mihai, nu stiu cum s-a intamplat, dar s-au nimerit niste oameni care in ciuda activitatii de pe alte forumuri mai "permisive" (ca exemple de membrii cred ca eu si Ghostu' suntem de ajuns biggrin.gif ) ne-am potrivit foarte bine intentiilor si scopului hanului. Membrii care au urmat si care vad ca se inscriu in continuare nu fac altceva decat sa sustina a doua propozitie din acest paragraf... deci, da - hanul a evoluat, hanul evolueaza si devine din ce in ce mai interesant (ganditi-va doar ca sunt zile in care sunt postate 1000 si peste 1000 de mesaje - atat de multe lucruri interesante incat pare aproape incredibil!)

Propunerile mele in privinta hanului se afla scrise la "Sugestii, reclamatii si anunturi" si mereu vor aparea acolo. Nu am nimic in plus de zis, cea mai importanta dintre ele ramanad semnatura mea, care poate fi extinsa pentru toti membrii acestui forum - sa fim oameni, inainte de toate si, oameni fiind, sa intelegem sa acceptam ca "a gresi e omeneste" dar mereu sa tindem spre perfectiune si sa lasam pentru viata de zi cu zi defectele din viata de zi cu zi, sa creem o comunitate cum nu s-a mai vazut in Romania, obiectiva si impartiala.

Critici? Desi nu este permis, nu pot sa nu spun ca nu sunt de acord intr-o privinta cu Menthoru' - noii membrii, desi se adapteaza de minune hanului, sunt mai putin receptivi la "activitatile extrascolare", daca pot sa le numesc asa. Acea intalnire din Mat Sports Pub a fost una istorica - s-au strans niste prietenii care nu aveau cum sa se nasca pe forum, din pacate - a fost extraordinar, a fost exceptional. Oamenii de aici, de pe forum, erau aceiasi in viata reala - la fel de interesanti, la fel de simpatici, la fel. S-a meritat si se merita asa ceva, deci puneti mana pe tastatura si scrieti ceea ce trebuie macar la intalnirea din 15 mai. spoton.gif

Deci - La Multi Ani Hanului, la multe posturi interesante forumistilor, la mai mare si la mai multi! E clar ca se poate si mai bine, dar sa incercam macar sa nu fie mai rau. Este extrem de simplu - sa pastram Hanul un Forum de nota 10!


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 19 Feb 2004, 12:48 AM
Mesaj #9


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



A trecut un an! cry.gif
Primul instinct, dupa citirea "printre randuri" a fost un pic rautacios. De ce? Pai mi-a venit in minte, nush'cum, imaginea bunicii.Avea bunicutza niste amintiri de cand a iestit ea intaia oara la hora, sau cand a fost aleasa Regina Balului!... E-he-hei... ce vremuri mai erau!... Nu ca acum! Numai ca in viata totul e relativ! Ceea ce astazi ni se infatiseaza intr-o nuanta, maine poate avea o alta, si totusi aceeasi nuanta vazuta de cel a carui timp tocmai a sosit. Cu alte cuvinte, fiecare floare are perioada ei de gratie. Ce sa faca "gradinarul", daca are o gradina atat de mare? Cateodata i se pare ca si buruienile au farmecul lor!...
Cum a fost hanul pentru mine? O nebunie! Am fost primit din prima secunda cu bratele deschise, iar asta mi-a scimbat in mare masura viata, fiindca am devenit dependent. Nu-mi pot da seama daca eu am devenit mai bun sau mai rau, dar ceva s-a schimbat in atitudinile mele din viata reala. Port discutii despre subiectele hanului sau oamenii lui, cu necazurile, bucuriile sau paradoxurile lor. Daca eu am devenit pentru unii dintre voi un gand fugar intr-un moment al zilei, departe de conectia internet, atunci inseamna ca ceva se petrece la modul general, nu numai in mintea mea nenormala!... rolleyes.gif
Cum e hanul acum, dupa un an, in viziunea mea? Desigur, e mult mai popular (putini il cunosteau pe-atunci!) si de aceea mult mai populat! Ceva ii lipseste totusi. Foarte rar mai razbate caldura mesajelor de altadata. Dar sunt subiectiv, desigur, fiindca sunt dintre cei vechi! Parca pe-atunci era mai multa spontaneitate. Acum cred ca pe majoritatea ne caracterizeaza un self-control impus de stilul noului val.
Pe de alta parte nu pot sa nu fiu foarte placut impresionat, cat de repede si usor s-au adaptat o parte dintre cei noi, care poate nu prea intra pe topicuri sa dezbata idei, sau sa intre in polemica, dar au un dar minunat de a face animatie si a tine "focul" incins mai tot timpul in vatra cuptorului!
Una peste alta, eu zic ca e bine, chiar daca nici eu nu mai sunt la fel de activ ca altadata. Dar daca eu sar peste subiecte si gasesc din ce in ce mai rar un locsor unde sa ma bag in seama, asta nu inseamna ca ceilalti trebuie sa se raporteze la slabiciunile mele! Mergem cu totii inainte! Pentru ca inainte... era mai bine!... laugh.gif

Mihai, la mai multe-multe impliniri, alaturi de Hanu' Ancutei! thumb_yello.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Feb 2004, 09:47 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Iason @ Feb 18 2004, 03:52 AM)
Romanii din mediul in care traiesc acum sunt toti negativisti, urasc cu pasiune Romania, minimalizeaza tot ce se poate in legatura cu ea si pur si simplu ma deprima.; Mi-era dor de alte idei, de a avea incredere in Romania, in puterea oamenilor de a trece peste simplisme si stereotipuri.
Imi plac foarte mult glasurile de la Han - intr-un fel aveam nevoie de voi, oameni buni...

Nu m-am putut abtine sa nu citez ce a spus Iason (Bun venit la Han, Iason !).

Desi stau in tara, am avut ocazia sa vad grupuri de romani expatriati, precum cei descrisi de Iason. Partea buna e ca exista alte grupuri de romani aflati peste granita tarii, care nu au aceleasi idei. Unii dintre cei din urma sunt printre noi, ca moderatori chiar.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 Feb 2004, 09:46 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Nu stiu de ma pot baga si eu in vorba, datfiind ca sunt mai mult ..vizitatoare, dar vreau sa va spun ca va admir in primul rand ptr ca rezistati (ptr o comunitate ro. ,fie ea si virtuala, rezistentza a devenit o virtute).Apoi imi place varietatea subiectelor ceea ce da tuturor posibilitatea sa se integreze. Ar mai fi simtul umorului ,deschiderea catre teme asazis mai delicate , atmosfera tineresca si nu in ultimul rand respectul general fatza de ..sef ! thumb_yello.gif
Si ca sa si glumesc putin, pe subiectele la care am intrat :mi-am clarificat ce-nseamna femeia ptr ..Nicodim !! mwah1.gif si am ramas nelamurita de ce nu-i place lui Cain salutul ..din lift !! mwah1.gif
Felicitari la aniversare !! flowers.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Feb 2004, 01:17 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Nu stiu de ma pot baga si eu in vorba.


Toti forumistii sunt invitati sa isi expuna opiniile in cadrul acestui thread! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Feb 2004, 01:34 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ce v-a placut la Han ?

Dupa cum spuneam la Ce V-a Determinat Sa Ramaneti Pe Acest Forum ?, aici am gasit ...

... lume ingaduitoare cu ceilalti (fara atentionari privind greselile gramaticale, de exemplu)
... dar si destul de riguroasa cu propria persoana (respectarea in general a regulilor gramaticale, de exemplu)
... atitudini pozitive, optimiste, veselie, mici si bere biggrin.gif
... idei interesante si oameni care sa le sustina
... idei si persoane originale wink.gif
... oameni care au abordari asemanatoare cu ale mele, in diferite privinte
... o echipa de moderatori de nota 10+ thumb_yello.gif
... delimitarea clara a zonei in care se discuta politica (nu ca nu as discuta eu pe tema asta, dar la Hanu Ancutei, parca nu imi vine)

... Mihai thumb_yello.gif

La restul intrebarilor ... ma mai gandesc.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 20 Feb 2004, 07:37 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Hanul pentru mine este ca o provocare daca vreti.
Cu siguranta este un lucru bun.Nu poate si nu are cum sa iti faca rau.Ai numai de invatat din el.Eu am invatat foarte multe din aceasta experienta.Am invatat sa respect oamenii mai mult decit credeam eu ca exista un maxim deja atins de mine.Am invatat sa comunic mai bine cu oamenii, sa inteleg ca exista atitea pareri citi oameni sint si ca s-ar putea ca toti sa aiba dreptate.
Eu spun ca acum hanul se aseaza, abia acum incepe usor, usor sa ajunga la adevarata lui valoare, desi mai are pasi de parcursi.
Daca ai respect si cind discuti cu cineva o faci de la egal la egal(indiferent de virsta si experienta de viata pe care o ai), atunci tinzi sa ai o discutie cit mai elevata si cit mai prolifica.Pererile contradictorii ar trebui sa ne apropie si nu sa ne dezbine pentru ca sintem oameni.

Am uitat nota: este cu mult in fata respectind celelalte forumuri.

Acest topic a fost editat de bubu: 20 Feb 2004, 07:40 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 20 Feb 2004, 08:06 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Hanul Ancutei este o comunitate on-line. O comunitate in adevaratul inteles al cuvantului, cu bune si mai putin bune... Sunt subiectiva si spun: mai ales bune! smile.gif
Este uimitor cat de viu este, desi imi repet mereu ca este doar o lume virtula. Nu este. Dincolo de nick-uri , de avataruri - sunt persoane reale. Persoane care in timp iti devin prieteni, care incet - incet ti se strecoara in gandurile cotidiene. Acum trei luni nu credeam ca as putea avea incredere intr-o persoana pe care nu o pot privi in ochi. Si totusi se poate.
Am deja reactii de familiaritate cand intamplator intalnesc in viata de zi cu zi imagini pe care le ragasesc in avatarul cuiva de la Han - parca as zari pe neasteptate intr-o revista fotografia unei rude. Reflexele sunt deja create. Tendinta de a impartasi cu cei de la Han bucuriile si necazurile se accentueaza cu timpul. Ca si Omu' Bun, ma surprind cateodata gandindu-ma la cateva cineva de la Han, intrebandu-ma oare el sau ea ce ar zice despre asta, sau asta cu siguranta i-ar placea lui cutare. Cat despre cafea... a prins deja aroma Hanului. Daca am impresia ca vreun mesaj de-al meu a suparat pe cineva drag mie de la Han , nu mai sunt om doua zile. "Cineva drag mie". Da, nu ma tem sa spun : multi dintre forumisti mi-au devenit dragi. Unii chiar prieteni buni.
Este un forum unic, poate...
Meritul este in primul rand al lui Mihai ... si al Ancutei, normal laugh.gif . Multumesc Mihai!
Meritul este si al forumistilor mai vechi, care impreuna au "mobilat" Hanul, l-au decorat, i-au conferit o personalitate unica, un aspect de camin cald. Am mai spus -mesajele lor m-au facut sa raman la Han. Au aparut si forumisti noi, care au inteles ce are special acest forum, l-au apreciat si si-au adus contributia la pastrarea spiritului sau. Poate nu toti dintre cei noi au calcat pragul hanului cu dreptul, dar au invatat sau pot invata.
Ce mi-a adus mie personal Hanul? Mult, foarte mult... A devenit refugiul meu preferat. Evadarile din cotidian au fost intotdeuna un obicei mai vechi de-al meu. Acum, majoritatea acestor evadari au o destinatie precisa : Hanul Ancutei, unde prietenii stau la un pahar sau la o cafea de vorba. Unde schimbul de idei nu te lasa mai sarac cu duhul la sfarsitul discutiei.
A fost un an bun, cu siguranta! Felicitari tuturor celor care au participat la acest forum!


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 22 Feb 2004, 02:30 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Datorita rugamintii tale Mihai, nu am citit inca parerile celorlalti. Prefer sa ma delectez cu posturile lor dupa ce scriu.

Sa va spun poveste Tyrei tongue.gif :
Eram zilnic pe net, pe mirc sau luand muzica. Intr-o zi, la netul de la facultatea mea l-am vazut pe Genicon pe forum. L-am intrebat ce e cu acet forum. Dupa ce mi-a explicat nu mi s-a parut cine stie ce interesant. Totusi m-am inscris. Dupa ceva timp am renuntat definitiv la mirc.

Am mai vizitat si alte forumuri. Nu se compara.

Imi place mult de tot Hanul, certurile fac si ele parte "din program" si cat de repede se ivesc, la fel de repede se si sting.

E un forum f bine organizat, asta datorita tie, Mihai.

Exista mereu loc si de mai bine, de aceea nu dau o nota, desi ea ar fi destul de mare.

Citind in mod gradat subiectele, mi-am dat seama cat de diferite pot fi ele unul de altul si cat de interesant este acest lucru per ansamblu. Inca nu am strabatut tot Hanul si nici nu vreau sa ma grabesc. Pana acum... nu pot sa zic decat... BRAVO.

Si la mai mare!

Acest topic a fost editat de Tyra: 22 Feb 2004, 02:32 PM


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 22 Feb 2004, 03:55 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Citind posturile ce au urmat raspunsului meu, vad cum parca toti au vrut sa ma contrazica. Ma bucur sa revad entuziasmul caracteristic vechiului Han!


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Feb 2004, 05:51 PM
Mesaj #18


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Desi imi place mult la Han, ma irita ca e prea strict in a urmari apartenenta la topic a firului discutiei.
Iar uneori e cam lipsit de simtul umorului...

In rest, super ca a reusit sa adune lume buna, ma simt ca singurul intrus pe aici.
Sper sa ma mai suporte blink.gif

Acest topic a fost editat de mutulica: 22 Feb 2004, 05:52 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Feb 2004, 06:54 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mihai, chiar azi e un an! Happy Aniversary!!!! smile.gif flowers.gif (florile sint pentru Ancuta : )

Daca erai mai aproape, te invitam pe tine si Ancuta ta la un restaurant super de tot! rolleyes.gif

Mie imi place la han f mult. Vin sa ma deconectez. Unul din forumisti, a spus ca avea nevoie de interactionare cu romanii....din acelasi motiv am ales si eu un forum romanesc. Sint foarte departe de tara, Hanul ma ajuta sa nu uit de unde provin...limba...

Nu ma pling de nimic, sint relativ noua si imi dau seama ca o integrare cere timp. Micile frictiuni o sa le rezolv, promit. wink.gif Forumistii sint placuti. Subiectele f interesante si diverse.

Mihai, felicitari! clapping.gif Ai facut un job super! Stiu ca nu e usor deloc. E f dificil sa lucrezi cu oamenii, sa ii impaci, sa linistesti pe cei tulburati, sa mentii echilibrul.

Keep up the good work! : )
ligia




--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Feb 2004, 07:41 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



La Multi Ani Hanule 39.gif Parerea mea e simpla...Am sa va invit in Tupilati la Han, unde Mihai se ocupa de managership roflmao.gif sa tragem o drunk.gif si impreuna cu Sadoveanu sa savuram din renumitul platou de bunatati...Platoul Ancutei clapping.gif

user posted image

Best regards...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 23 Feb 2004, 12:56 AM
Mesaj #21


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



La Multi Ani Hanului spoton.gif 39.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Feb 2004, 12:59 AM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ieri am implinit eu un an de cand sunt la Han. biggrin.gif
Hanul implineste un an pe 1 martie. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 23 Feb 2004, 01:01 AM
Mesaj #23


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Atunci la multi ani Mihai cu ocazia primului an la han spoton.gif ...Sper sa ramii cu noi cit mai mult rofl.gif smile.gif ...Cu urarea hanului revin la 1 martie smile.gif ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Feb 2004, 01:36 AM
Mesaj #24





Guests






What ?? Pe 1 martie face hanul un an??? Inseamna ca abia facuse oki pe 23 cand m-am inscris eu rolleyes.gif ...Supeeer biggrin.gif wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 23 Feb 2004, 08:51 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Ce v-a placut la Han? Ce nu v-a placut?

mi-a placut frenezia de a scrie a membrilor si curajul lor de a se destainui fara a sti ca intr-o zi se vor putea vedea si sa realizeze ca pot fi prieteni si in plan real.

nu mi-a placut cand entuziasmul era frant de rigiditatea lui "fiti on-topic" .

Ce propuneri aveti? Ce critici?

as propune ca toate jocurile sa fie structurate in alt subforum intitulat : jocuri. au aparut destul de multe in ultima vreme; si merita sa fie vazute si alte subiecte ce sunt uitate din cauza ca pe prima pagina apar doar jocuri.

nu am inteles exact daca Hanul doreste in primul rand sa aiba membrii uniti/prieteni sau subiecte de calitate.
arta de a conversa cu orice sacrificiu? chiar si acela de a renunta la noi "prieteni"?
intelegerea unui "off-topic" pentru simpla bucurie ca vine din partea unui "prieten"?
am folosit prieten intre ghilimele pentru ca nu stiu ce intelege fiecare prin acest termen. in acest caz se refera la o persoana ce o cunosti in mediu virtual.

Cum a evoluat Hanul pe parcursul acestui an? A evoluat Hanul?

eu m-am inscris din septembrie. inca nu am "trait" un an aici. asa incat nu pot raspunde.

Cum arata in viziunea voastra Hanul ideal?

si acesta e ideal. ingaduiti-mi sa citez din Rugaciunea Broastei :
Oriunde exista iubire, exista si dezordine.
Ordinea perfecta ar face din aceasta lume un cimitir.


sau: Daca doriti o lume perfecta, va trebui sa scapati mai intai de oameni.


Per general, ce nota ati acorda Hanului in primul sau an de existenta?

nu pot acorda o nota. inca nu am anul.


va multumesc.
mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Feb 2004, 09:04 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



La multi ani, Mihai! Felicitari pentru tot ce ai facut in acest an! Ai de ce sa fii mandru.
Te asteptam cu berea si mai ales cu discursul de rigoare! flowers.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Feb 2004, 03:51 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Hanul a reprezentat si continua sa insemne, in opinia mea, o a doua casa, o a doua societate, daca vreti, ce a gustat de-alungul existentei sale din mai toate trairile, sentimentele si gandurile omenesti, transfigurand imagini din optica fiecarui membru cat si perseverenta, dibacie si efort sustinut atat din partea administratorilor -Mihai si Ancuta- cat si din partea fiecarui membru, cu vechime ori mai nou. Iar ca o vorba de incheiere, din partea unei persoane ce a navigat destul de intens prin marea internetului, nicaieri nu-i mai frumos si primitor ca la Han! Sa ne auzim cu bine si la aniversarile viitoare si poate ca "Animus in consulendo liber" va sta drept motto de deschidere in viitoarele aparitii si reformari ale hanului. thumb_yello.gif

V.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
b0red
mesaj 26 Feb 2004, 09:07 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.293



Primul an la han... hmm, la mine e primul post pe han... nu de alta, dar l`am descoprit acum o saptamana cred...
am citit cateva din jurnale... am descoperit cateva puternice "personalitati" aici [Afrodita, Nicodim etc etc] am descoperit un loc fie el virtual in care poti da frau liber gandurilor fara a fi luat in deradere si fara sa te simti inferior.
Aici [cred... sper] toata lumea este cu tine... sau pt tine... cum la randul tau tu trebuie sa fi pt ei si cu ei... imi place sa cred despre mine ca sunt un norocos, desi daca analizam ultimele evenimente din viata mea nu as spune asta, dar viata merge inainte...
Vae Victis... si simt ca norocul m-a calauzit catre Han... ce pot sa zic decat Bucurosi de Oaspeti?

La Multi Ani Hanule... tot ce imi doresti tu mie... sa se ti se intample TIE...


--------------------
Vae Victis...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 26 Feb 2004, 09:15 PM
Mesaj #29


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Bine ai venit la Han, bOred! flowers.gif welcome.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 26 Feb 2004, 09:19 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE (b0red @ 26 Feb 2004, 09:07 PM)
ce pot sa zic decat Bucurosi de Oaspeti?

Fii binevenit printre noi bOred si sunt convins ca o sa-ti mai treaca din plictiseala aici. Oamenii sunt buni. O sa-ti faci prieteni in toata lumea si o sa ai un sprijin moral daca vei avea o problema ( sper sa nu ) sau pe cineva sa se bucure pentru tine cand iti va merge bine.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Feb 2004, 12:25 AM
Mesaj #31


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Welcome bade,
Dupa semnatura esti de-al meu, asa ca stai linistit ca o sa fie palpitant pe aici.... biggrin.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 27 Feb 2004, 02:18 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ce v-a placut la Han?

Revin, spunand ca multe mi-au placut. In primul rand stradania majoritatii de a respecta idealul Hanului, arta de a conversa. Asta nu inseamna ca printre romani ar fi mult artisti in domeniul asta, sau ca noi am fi printre ei. Eu cred ca stradania conteaza mai mult chiar decat rezultatele. Oricum, daca e stradanie, vin si rezultate. Dar, desigur, in societatea noua, civilizata, rezultatele vorbesc, asa incat suntem obisnuiti sa judecam prin prisma lor.

Mi-au placut mult managementul si diversitatea.

Ce nu v-a placut?

1. Nu mi-a placut ca nu exista o optiune de a salva toate mesajele scrise de un oaspete din 2 clickuri. Daca sunt N pagini de mesaje, trebuie 2N clickuri.
2. Nu mi-a placut ca nu exista posibilitatea de a salva mai multe de 20 de pagini ale unui topic din 2 clickuri. Daca sunt N (N > 20) pagini de mesaje, trebuie 2(N-19) clickuri. ohyeah.gif

3. Nu mi-a placut ca unii oaspeti exagereaza constrangerile si consecintele Regulamentului. Acolo se cere moderatie, intr-un mod relaxat. Daca esti oaspete cu ideea de Arta a conversatiei in minte, Regulamentul nu trebuie sa iti faca probleme. Cred ca atmosfera obtinuta prin acel Regulament si aplicarea lui este foarte buna.
(Si eu am fost, uneori, cu moderatie zic eu, off topic, recunosc. Dar nu intr-atat incat sa se deturneze telul topicurilor, de obicei. Deci, se poate. smile.gif )

Ce propuneri aveti?

Propuneri utopice, nerealiste:

1. Sa se introduca o optiune de a salva toate mesajele scrise de un oaspete dintr-un click.
2. Sa se modifice optiunea de a salva paginile unui topic astfel incat sa nu existe limita.
3. Sa nu se mai exagereze constrangerile si consecintele Regulamentului.

Ce critici?

Nu critic. biggrin.gif

Cum a evoluat Hanul pe parcursul acestui an? A evoluat Hanul?

Sunt doar de aproape 3 luni oaspete, dar cred ca Hanu a evoluat. La inceput o parte dintre moderatori cred ca au fost un fel de "mercenari" (sper sa nu se supere ca le spun asa, poate exista "mercenariat" si pe baza de voluntariat, si un "mercenar" poate fi foarte dedicat muncii lui). Cu timpul au aparut noi moderatori. La inceput erau putini membri, putine mesaje. Perioada "sectei", cum spunea cineva. Acum sunt mai multe "gasti" si "bisericute", vorba cuiva, plus o multime de oaspeti "neafiliati". Diversitatea e mai mare. E clar ca s-a evoluat. Spre ce ? Sper si cred ca spre ... "bine".

Hanu e in primul rand un exemplu, o constructie de succes, un loc in care romanii pot invata sa comunice, dupa ce sute de ani au preferat "fugitul in codri si otravirea fantanilor". E un loc plin de tineri, creat si intretinut de oameni care iubesc tinerii !

Cum arata in viziunea voastra Hanul ideal?

Ce avem e ideal acum. Important nu e mai mult, ci pastrarea esentei a ceea ce e azi, in dinamica urmatoarelor luni.

Poate doar ... adaugarea unor extensii radio si TV. Sa penetreze in Romania non-informatizata. wink.gif Cu timpul ...

_____________

p.s. Parca scrisese si bdl niste pareri. Chiar vroiam sa spun ca de asta imi place mie bdl, ca incurajeaza fetele thumb_yello.gif , chiar daca mai e el si off topic sau dusman al masonilor. Pe destule alte forumuri, si in destule comunitati romanesti fetele sunt trimise "la cratita". Aici sunt incurajate, si poate chiar majoritare (in paranteza fie spus, viitorul pare sa fie al LOR). Inca o nota buna pentru Han.

Acest topic a fost editat de calfa: 27 Feb 2004, 02:29 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Feb 2004, 02:55 PM
Mesaj #33


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu am descoperit Hanul prin septembrie parca. Ce-i drept, parca era mai mult entuziasm, cel putin in anumite discutii. De atunci au tot venit oameni noi si fiecare a incercat si incearca sa insufle viata Hanului. Sunt perioade mai active, altele mai putin...
Desi am avut momente destule in care am simtit ca nu am nimic de spus, aproape zilnic am trecut pe la Han, am citit ce s-a mai spus, am zambit la unele postari, cu alte cuvinte imi era de ajuns ca va vedeam pe acolo. Pentru mine Hanul a fost si este ceva relaxant, chiar daca, asa cum am mai spus, nu abund in postari. M-am obisnuit cu veselia si optimismul Afroditei sau al lui Geni, cu seriozitatea lui Petru, cu discutiile dintre Figaro, Catalin si altii, cu atmosfera odihnitoare de la Han, in general.
Altfel spus, iubesc Hanul, oamenii care ii trec pragul, asa ca... sper sa implineasca multi ani de acum incolo si sa ramana cel putin ca si pana acum. mwah1.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 27 Feb 2004, 10:13 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Eu nu am inca un an la han smile.gif.(Asta ca sa pastrez rima)


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 28 Feb 2004, 12:27 AM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Pentru mine nu e vaalbil titlul topicului pentru ca nu am (inca) un an la han(Cre'ca Mihai asta-i poet, ca le are cu rimele smile.gif )
Urmaream hanul dinaintea inregistrarii mele si m-a shokat faptul ca exista o comunitate cu oameni extraordinari, persoane care dau culoare prin posturile lor foarte amuzante cum ar fi GENICON, bdl, Yronick, Ghost s.a,dar si membrii seriosi,sfatosi,care mai de care(nu dau nume).Cea ce imi place cel mai mult la HA este faptul ca faptul ca mai toate ideile, conceptiile si gusturile sunt in genere ca ale mele, spre deosebire de penibila societatea romana care sustine nonvalorile.
Cel mai imoprtant lucru pentru mine este comunicarea, numai ca nu prea pot dicuta cu prietenii de varsta mea asemenea lucruri interesante, si nu mica mi-a fost bucuria sa descopar pe acest forum se poate discuta o sumedenie de subiecte din toate domeniile...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman