HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fug Barbatii De Copii?
Vornicum
mesaj 19 Jul 2005, 12:37 PM
Mesaj #1


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Iata ce zice o femeie pe un alt forum despre barbatii care fug de baiatul ei :
QUOTE (anonima)

Treptat ajung la concluzia ca barbatii sunt o specie total diferita de noi, femeile. De fapt cred ca fac parte din randul animalelor: porci, magari, boi si altele.
Sau sunt doar niste idioti si dobitoci. De ce vor copii daca nu sunt in stare sa traiasca alaturi de ei? Si de ce exista tiparul asta: femeia face copilul, se chinuie alaturi de un barbat idiot si inutil de dragul copilului sau al lui, barbatul pleaca sau face alte magarii iar femeia ramane cu copilul sa se chinuie pana la sfarsitul vietii????
Desi este poate revoltator pentru majoritatea mamicilor, eu nu mi-am dorit copilul ci sotul meu. Insa cand ne-am despartit, la o luna dupa nasterea lui, cine a ramas cu el? Bineinteles ca eu, adica mama. Mi-e greu si fara sot, si cu copil... Era cu totul altfel daca eram singura. De ce ei sa isi refaca viata si noi sa ramanem cu copii care ne ocupa tot timpul si energia. Vreau si eu sa dorm o noapte intraga, vreau sa pot sta undeva sa beau o cafea linistita, vreau sa nu ma grabesc tot timpul, vreau sa ma uit la televizor, vreau sa mai citesc un ziar. La birou ma simt ca in vacanta, desi sunt foarte ocupata.
Nu vreau sa se inteleaga ca nu imi iubesc copilul, il iubesc foarte mult, e foarte dragalas desi are probleme neurologice (care ma fac sa fiu stresata in fiecare zi, sa urmaresc disperata evolutia lui si sa ma bucur sau sa disper singura).
De asta sunt convinsa ca barbatii fug de copii ca de dracul. Toti sunt o apa si un pamant. Exceptiile sunt intr-adevar exceptii si nu ne putem baza pe ele. Si nici un barbat nu merita sacrificiile pe care le faci, mai devreme sau mai tarziu ajungi sa regreti cat te-ai zbatut pentru un nemernic.


Credeti ca barbatii fug de femeile cu copii? hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jul 2005, 12:45 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



rofl.gif Altii fug cu copiii de femei de-astea evil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 19 Jul 2005, 01:14 PM
Mesaj #3


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



De copii nu. Ca le place sa se joace cu ei. De responsabilitati? Da! De ce? Pentru ca asa e mentalitatea masculina. Barbatii sind dresati de mici ca pot sa mearga linistiti sa se joace prin parc ca mincarea oricum va fi la timpul just pe masa si hainutele spalate, calcate, pe umerase in dulapuri. Si daca mai au si o sora in dotare atunci le-o pus Dumnezeu mina-n cap ca nici fir de praf n-o sa gaseasca prin casa cind se intoarce EL de la joaca. Asa ca se antreneaza de mici sa lase responsabilitatile pe spatele muierilor. Daca se simte careva ofensat sa ma scuze si sa considere ca-s batrina si debila si nu stiu ce vorbesc! Sigur ca in ultima vreme mentalitatea asta pacatoasa se mai schimba... dar totusi, meritul cel mai mare al unui fiu intr-o familie este ca duce numele mai departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jul 2005, 01:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 19 Jul 2005, 01:43 PM
Mesaj #4


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Carmelita are dreptate.
Totul e bine si frumos atata timp cat copilul e dragalas si-i lasa in pace , nu le deranjeaza hobbyurile , nu le schimba viata prea mult.Femeia primeste deja de la nasterea copilului un al nu stiu catalea simt care nu ii da voie sa-si paraseasca odrasla.
Desigur ca exista si exceptii de barbati care judeca altfel .Insa cei din prima tabara sunt mai multi, din pacate.
Da le plac copiii insa nu si responsabilitatile care urmeaza.
Desigur ca exista si mame care nu se incadreaza la alea bune insa numarul barbatilor e mai mare.
Si desigur ca vor fi ofensati cand vor citi toate astea , cui ii place adevarul spus asa de pe fata ??

Am o colega care sta cu prietenul ei de 7 ani si s-au hotarat de la inceput ca nu vor copii pentru ca el nu a vrut .Le plac copiii dar asta nu inseamna ca sunt pregatiti pentru asa ceva.A zis ea.
E cel mai cinstit lucru pe care poti sa-l faci.Decat sa chinui apoi copilul .


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 19 Jul 2005, 02:08 PM
Mesaj #5


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Probabil ca unii fug. Nimeni nu neaga asta. Si la fel de probabil e ca are Carmelita deplina dreptate. Problema pleaca de cand esti mic din modul cum ai tai inteleg sa te creasca si in special mama sau bunica. Daca ea e super grijulie cu tine si te invata ca atunci cand pui botul sa ai totul la picioare, nu e exclus ca atunci cand apare ideea de a avea copii sa te sperii. La urma urmei nu vei mai fi doar tu in centrul atentiei. S-ar putea sa nu ti se mai gateasca, sa nu te mai iubeasca doar pe tine si normal ca in constiinta ta de copil rasfatat totul sa capete dimensiuni hiperbolice. Asadar ar fi si o alta problema: lipsa de maturitate. Mi se pare de bun simt ca partenerii sa se consulte atunci cand iau o asemenea decizie, eventual chiar dupa ce isi dau seama ca au de-a face cu o relatie serioasa.
Daca ar fi sa ma refer strict la mine si relatia mea as rezuma cam asa: eu imi doresc un copil din tot sufletul, daca ar fi dupa mine in orice moment as fi dispus sa fiu tata. Si aici nu mai detaliez pentru ca mi-am expus motivele in jurnalul meu. Apoi, daca iubita mea mi-ar fi spus ca ea nu isi doreste copii, nici macar sa ii adopte, atunci pentru mine era un motiv suficient sa ne despartim desi la ea ( ca si la fratele meu ) tin mai mult decat orice pe lumea asta. Norocul meu a fost ca si ea e innebunita dupa copii si probabil ca peste un an, maixim doi o sa si incercam sa facem unul. Nu ma panichez, nu ma apuca nici un fel de crize, tot ce sper e sa fim sanatosi, si sa avem copii sanatosi si frumosi si zapaciti, pentru ca vreau sa simt ca imi scot peri albi, copii in adevaratul sens al cuvantului laugh.gif .


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Jul 2005, 02:11 PM
Mesaj #6


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



hmmmm....n-as zice kiar asa; uneori barbatii fug de ideea de a fi tati (nu importa daca naturali sau adoptivi)...e o kestie legata de libertatea lor, cred, asa ca sunt de parere ca fug la fel de mult de copii ca si de casatorie.
in rest, dupa ce trec pragul asta psihologic, s-ar putea ca cei care au fugit mai tare sa devina cei mai responsabili parinti, chiar adoptivi...
vorbesc din experienta!

btw, tatal natural al copilului meu fuge asa de tare de propriul fiu, ca n-am mai reusit sa-l vedem in ultimii doi ani! spoton.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jul 2005, 03:04 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ok. e acceptat. Vorbiti din experienta.
Multi barbati au sters-o cand e vorba de raspundere (vreu libertate, blaaaaaaaaaa)
Nu vreu sa spun despre femeile care si-au lasat copiii in balta, asta nu-i tema.
Daca. Daca imi asum raspunderea sa iau o femeie cu copil, atunci o iau cu par, cu copil, cu tot.

Cla


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Jul 2005, 03:07 PM
Mesaj #8


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mwah1.gif cla
stiam io ca esti cel mai bun spoton.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 19 Jul 2005, 05:39 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



De ce ar fugi barbatii de copii? Poate, doar cei care fug chiar de ei insasi, care nici ei nu stiu ce vor. Insa, acelasi lucru se poate intampla si cu o femeie, care nu se simte implinita, si-atunci instincul de parinte ramane suspendat pe undeva, de unde ei nu-l pot nici macar vedea. Poate asa-i, poate nu! Doar ei stiu ce-i in sufletul si-n mintea lor. Oricum acea 'anomina' foarte revoltata pe tatal copilului... isi va gasi greu perechea... pentru ca din start pleaca cu ideea ca barbatii " ...fac parte din randul animalelor: porci, magari, boi si altele."
Oare femeile acestea... din ce specie fac parte? unsure.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Jul 2005, 05:44 PM
Mesaj #10


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mami, fiecare isi asuma cum stie experientele traite...
a scoate ce e frumos din "bube, mucegaiuri si noroi" e cea mai buna solutie...la mine a functionat;
insa cred ca problema doamnei revoltate este lipsa de incredere in ea!
da...sunt barbati proci, magari, dobitoci...si ce? femei din astea nu-s? inlocuiti voi cu femininele corespunzatoare... spoton.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 19 Jul 2005, 05:53 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



carrad hug.gif asa ma gandeam si eu... ca:
QUOTE
problema doamnei revoltate este lipsa de incredere in ea
... de-aici pleaca toata suferinta ei, incercand sa dea vina pe cei din jur... chiar si pe propriul copil... (spune ca-si doreste sa bea o cafea linistita... dar cine o opreste? copilul!? tatal copilului?! In nici un caz!! Se lupta cu ea insasi!) Poate in timp isi va gasi linistea sufleteasca si va privi altfel TOTUL!!


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Jul 2005, 06:52 PM
Mesaj #12


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu cred ca barbatii fug de copii, cit de faptul ca unele mame... insista prea mult in a isi promova odraslele... fac din ele centrul pamintului si devin obositoare
am in cercul meu de prieteni, mame singure care si-au refacut viata fara nici o problema! tatal adoptiv chiar nu face nici o diferenta intre cele doua fetite!

later edit: ca sa ma explic mai bine, in momentul in care mama ii baga pur si simplu copilul pe git, noului prieten, ii transmite un mesaj de tipul "el e foarte important pt mine, fa bine si accepta-l daca ma vrei si pe mine", in timp ce el descifreaza "am aceasta amintire de la fost, e foarte impoortanta pentru mine pentru ca e legatura mea cu el, asa ca tu o sa fii mereu number 2"

sugestia mea pt mame singure e sa transmita alt mesaj, ceva de tipul "stiu ca nu l-am facut singura, dar e important pentru mine pt ca ma reprezinta pe mine si nimic altceva, as fi fericita sa va intelegeti, si sa stii ca nu te concureaza in inima mea, amandoi sunteti la fel de importanti pentru mine"
cam greu, nu?

Acest topic a fost editat de mutulica: 19 Jul 2005, 06:58 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Jul 2005, 06:53 PM
Mesaj #13


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



ceea ce dovedeste ca totul tine de o optiune si optica personala!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jul 2005, 07:28 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (carrad @ 19 Jul 2005, 05:44 PM)
cred ca problema doamnei revoltate este lipsa de incredere in ea!
da...sunt barbati proci, magari, dobitoci...si ce? femei din astea nu-s? inlocuiti voi cu femininele corespunzatoare... spoton.gif

Se poate. Si totusi nu prea cred. Pt orice exista un pretext (sau motiv)
Ea, saraca, a avut toata viata timp destul sa dea peste poTci
Ghinion. Multe mame se infig din cauza asta in alcool, droguri etc.
Si de-atunci se numesc barbatii asa.

El, a avut ghinion si a dat peste scroafe.

Eu cred ca sunt 2 probleme aici: una a femeii si a 2-a a barbatului.

Haideti sa le analizam.
Dar, va rog, acum mi-e foame, n-am timp biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 19 Jul 2005, 07:44 PM
Mesaj #15


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (^mami^ @ 19 Jul 2005, 06:39 PM)
Oricum acea 'anomina' foarte revoltata pe tatal copilului... isi va gasi greu perechea... pentru ca din start pleaca cu ideea ca barbatii " ...fac parte din randul animalelor: porci, magari, boi si altele."

Eu cred ca epitetele respective le-a ales in functie de starea ei momentana de spirit nu de convingerea personala. Si mai cred ca orice femeie a avut momente in viata ei cind a zis ca mai bine se calugareste decit sa mai aiba de a face cu Babe, magarul lui Buridan si barbatul lui Milka! Ce nu spune omul la suparare...
Sau se prea poate ca e o frustrata la modul general. Problema in schimb ramine: barbatii fug de responsabilitati! De la o femeie se asteapta sa-si prezinte copilul dintr-o etapa anterioara vietii ca pe un felul doi cind il serveste la masa: frumos impopotonat, apetisant. Indiferent de mesajul transmis de femeie posibililului nou partener, copilul ramine o realitate, o prioritate in viata ei. Si este si normal sa fie asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunny26
mesaj 19 Jul 2005, 08:24 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 16 July 05
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 6.631



Eu cred ca doamna respectiva era prea suparata si dezamagita cand a scris acele randuri. Si e drept ca multi barbati fug de femeile care au copii, le e teama de o responsabilitate si multora nu le place ideea de a creste copilul altuia...si nu sunt dispusi sa faca nici un compromis!

Si totusi femeile parasite, la fel ca si barbatii parasiti, fac parte din peisajul vietii si nu trebuie ignorati/e, ba din contra acceptati fara a-i judeca. E atat de greu?



--------------------
"Toate gandurile cu adevarat intelepte au fost deja gandite de mii de alti oameni inaintea noastra; ca sa le facem insa cu adevarat "ale noastre", trebuie sa le gandim iarasi noi insine, sa le repetam cu evlavie si respect, pana cand vor deveni o parte din viata si experienta noastra intima." - J.W. von Goethe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2005, 01:13 PM
Mesaj #17


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Carmelita @ 19 Jul 2005, 08:44 PM)
QUOTE (^mami^ @ 19 Jul 2005, 06:39 PM)
Oricum acea 'anomina' foarte revoltata pe tatal copilului... isi va gasi greu perechea... pentru ca din start pleaca cu ideea ca barbatii  " ...fac parte din randul animalelor: porci, magari, boi si altele."

Eu cred ca epitetele respective le-a ales in functie de starea ei momentana de spirit nu de convingerea personala. Si mai cred ca orice femeie a avut momente in viata ei cind a zis ca mai bine se calugareste decit sa mai aiba de a face cu Babe, magarul lui Buridan si barbatul lui Milka! Ce nu spune omul la suparare...
Sau se prea poate ca e o frustrata la modul general. Problema in schimb ramine: barbatii fug de responsabilitati! De la o femeie se asteapta sa-si prezinte copilul dintr-o etapa anterioara vietii ca pe un felul doi cind il serveste la masa: frumos impopotonat, apetisant. Indiferent de mesajul transmis de femeie posibililului nou partener, copilul ramine o realitate, o prioritate in viata ei. Si este si normal sa fie asa.


De acord cu tine, Carmelita.

Da, multi barbatii fug de copii, fug de responsabilitati. Fug si de responsabilitatea de a nu fi purtat la un moment dat prezervativul.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Jul 2005, 01:24 PM
Mesaj #18


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Insa lor li se iarta! In schimb de la o femeie in ziua de azi se asteapta sa faca scoala, sa-si faca o cariera. Obiectivele astea sa le atinga pina la 25 de ani cind tre sa faca musai un copil. Poti aduce orice fel de servicii societatii ca daca n-ai facut pina la o anumita virsta un copil atunci e ca si cind n-ai fi facut nimic. Daca totusi il faci dupa ce ti-ai atins celelalte teluri in viata, pe la 40 de ani de exemplu, esti privita ca o egoista care a facut copil sa aiba cu ce sa-si umple anii pensionarii. E nedrept ca societatea accepta si trateaza cu foarte mare compasiunile mamele singure, chiar daca a fost alegerea LOR cu cine s-au adunat si s-au impreunat. In schimb femeile fara copii sint un fel de ciudatenie. De ce? Societatea vrea ca noi sa fim nebune dupa copii. Sa sacrificam orice doar ca sa-i avem. Sa sacrificam cariera, stabilitatea financiara, propriile dorinte pentru ca ea, societatea, vrea ca noi sa ne reproducem.
Avem de pe o parte femeile ce fac copii cu alcoolici, cu taie frunze la ciini sau cu fluturasi de vara si de cealalta pe cele ce au decis sa NU aiba copii. Ambele parti luat, la un moment dat, decizii eronate. Si totusi, alea fara, sint taxate in mod special.
Personal, cind aud cite o femeie spunind ca nu-si doreste copii ii accept opinia si o admir pentru curajul de a spune o chestie ca asta intr-o lume asa de reproductiva ca a noastra. This is a men's world dragele mele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2005, 02:21 PM
Mesaj #19


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Carmelita @ 20 Jul 2005, 02:24 PM)
This is a men's world dragele mele.

Doar atata cat le permitem draga mea. Ideea e sa le permiti din ce in ce mai putin, progresiv. Cand faci un pas mic, mai iei o pauza. Si tot asa. Imi place sa cred despre mine ca sunt o persoana care isi adapteaza mediul, nu invers. Teoria pasilor mici am invatat-o la sevici, dar imi prinde bine in toate cele, nu numai acolo.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 20 Jul 2005, 02:27 PM
Mesaj #20


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (Felina @ 20 Jul 2005, 03:21 PM)
[Doar atata cat le permitem draga mea. Ideea e sa le permiti din ce in ce mai putin, progresiv.

kestiunea este ca, de mici copii, ne sunt impuse niste modele comportamentale: esti fata, te joci cu papusile, esti baiat, te joci cu masinutele....etc etc....dup-aia ne-ntrebam de ce n-au femeile simt tehnic, de exemplu
pe de alta parte, de curand am trait o situatie care m-a revoltat:
eram cu baiatul meu la inot si el, agitat cum e, a alunecat pe niste plute si a cazut pe spate, moment in care s-a lovit destul de tare la cap; evident, a inceput sa planga....ei, tocmai atunci s-a gasit o mamaica sa vina sa-l consoleze cu textul: nu plange, ca baietii nu plang, nu-i asa, mama? nu, sigur ca nu e asa, plangi, copile, daca te doare! intamplarea asta mi-a amintit de o prietena care spune: barbatii au fost invatati sa nu planga ca se fac de rusine....si uite asa crestem niste handicapati, care nu sunt in stare sa-si dezvaluie sentimentele!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2005, 02:36 PM
Mesaj #21


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (carrad @ 20 Jul 2005, 03:27 PM)
intamplarea asta mi-a amintit de o prietena care spune: barbatii au fost invatati sa nu planga ca se fac de rusine....si uite asa crestem niste handicapati, care nu sunt in stare sa-si dezvaluie sentimentele!

Da!

Evident e o chestiune de educatie, si mamele strica cel mai mult, avand in vedere ca de cele mai multe ori educatia copiilor ramane in mare parte pe seama mamei. E un cerc vicios.

carrad, ai tot respectul meu! mwah1.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 20 Jul 2005, 02:42 PM
Mesaj #22


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



sarumana, felina!
depinde doar de noi sa afirmam ca nu avem obligatia de a sta la cratita sau tolanite in iatac....
si sa le aratam barbatilor ca suntem in stare sa facem ce fac si ei, poate chiar mai bine!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 20 Jul 2005, 03:05 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Ma scuzati ca ma bag si eu dar respectiva mamica nu a stiut e fel de barbat isi alegea. E usor sa dai vina pe altu ... ca na e normal " el l-a vrut nu eu " parca ar vb de o pereche de papuci cu sclipici " si acum eu am ramas cu el" saracutza iti dai seama nu mai are timp sa iasa sa bea o cafea , sa stea cu amicele sa mai iasa si ea , sa doarma noaptea ... Domnisoara trebuia informata ca un copil e o responsabilitate MARE si ca inainte sa il faci tre sa te gandesti mult de tot.

Poate iar vb fara sens smile.gif) ca eu chiar ma duc in padure


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Jul 2005, 03:08 PM
Mesaj #24


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (mememe @ 20 Jul 2005, 04:05 PM)
un copil e o responsabilitate MARE

pentru amindoi! nu numai pentru ea. Eu asa am inteles ca el si-a dorit mult un copil si au cazut de acord sa-l faca. Si El a sters-o. Ca el poate. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 20 Jul 2005, 03:23 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Din cate stiu eu peste tot in lume sistemul judiciar tinde sa protejeze femeia si nu barbatul ... ea trebuie sa divorteze , sa isi ceara jumatatea + pensia alimentara + traume la care poate fi supus copilul . Insa plansul si disperarea si invinuirea altcuiva nu sunt de mare ajutor. Plus cum spui si tu si el si ea l-au vrut unul , doar ca ea se considera parte nedreptatita , furata.... copilul trebuie sa fie o fericire nu o afacere ... nu reusesc sa exprim ceea ce simt ...


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2005, 03:40 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (mememe @ 20 Jul 2005, 04:23 PM)
Din cate stiu eu peste tot in lume sistemul judiciar tinde sa protejeze femeia si nu barbatul ... ea trebuie sa divorteze , sa isi ceara jumatatea + pensia alimentara + traume la care poate fi supus copilul . Insa plansul si disperarea si invinuirea altcuiva nu sunt de mare ajutor. Plus cum spui si tu si el si ea l-au vrut unul , doar ca ea se considera parte nedreptatita , furata.... copilul trebuie sa fie o fericire nu o afacere ... nu reusesc sa exprim ceea ce simt ...

Tu nu realizezi cat de greu se creste un copil, cate sacrificii necesita. Faptul ca acel copil reprezinta o fericire pentru mama lui nu o umpiedica cu nimic sa ii fie greu, foarte greu si eventual sa se simta nedreptatita. Un copil iti schimba total viata. Adio tabieturi, adio hobiuri, adio 'eu'. Nici la toaleta nu poti sa mergi.

E o diferenta foarte mare intre o femeie care a ales sa conceapa un copil cu cineva, dar sa-l creasca singura si o femeie care a conceput un copil bazandu-se pe faptul ca are un barbat langa ea, are o familie. Nu e usor de loc sa treci prin asa ceva si poate sa nu fie vorba de un divort la mijloc. Oricum, cu un copil mic e foarte greu sa iti faci dreptate prin tribunale. Sunt prea multe de spus, nu ma mai intind.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 20 Jul 2005, 03:47 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Nu am spus ca e usor sa cresti un copil dar spun ca inainte sa il faci trebuie sa chibzuiesti ... nu sunt de acord cu persoanele necugetate care apoi plang pt ceea ce au facut ... sunt putin cinic din pacate , dar nu o judec pe dansa ci sistemul de gandire a persoanelor ca ea. think god damn it , think

Acest topic a fost editat de mememe: 20 Jul 2005, 03:49 PM


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Jul 2005, 04:33 PM
Mesaj #28


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



fetelor... indiferent ce ati spune despre barbati, va rog doar sa va amintiti ca sunt crescuti, instruiti si pregatiti pentru viata de mame (adica de alte femei)
va rog sa va amintiti ca cele mai multe probleme in cazul barbatilor vi le fac tot mamele lor (adica aceleasi femei de mai sus)

si cireasa pe tort... e ca tot acele mame ii sfatuiesc sa nu accepte relatii cu femei care au deja responsabilitati materne (copii adica)

deci nu barbatii, ci tot voi femeile va sunteti cei mai mari dusmani. barbatii iubesc femeile si copii, si chiar ar mai trinti un rind de copii, extrem de lejer si plini de placere daca nu ar fi constransi de alte imprejurari


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 20 Jul 2005, 04:35 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Corect spoton.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 20 Jul 2005, 04:37 PM
Mesaj #30


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



subscriu si eu la cele zise de mutulica!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Jul 2005, 04:40 PM
Mesaj #31


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (mutulica @ 20 Jul 2005, 05:33 PM)
barbatii iubesc femeile si copii, si chiar ar mai trinti un rind de copii, extrem de lejer si plini de placere daca nu ar fi constransi de alte imprejurari

Mi-au dat lacrimile ca-s emotiva... Saracii barbati sad.gif Da' cum ii constringe femeile? Ii stringe de oo? Hai sa fim seriosi ca si pe parinti putem da vina numa pina la o anumita virsta nu crezi?

Acest topic a fost editat de Carmelita: 20 Jul 2005, 04:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 20 Jul 2005, 04:48 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



vai vai carmlita ..daca vrei sa acuzi pe barbati de ceva inainte de ai numi lasi , neresponsabili sau porci ... spune-le mamosi smile.gif pana la o anumita varsta da e adevarat , dar e caracterul nostru se formeaza tocmai pana la acea varsta.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 20 Jul 2005, 04:56 PM
Mesaj #33


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Al meu nu fuge...e dadaca perfecta. Il iubeste copilul mai mult decat pe mine. I can live with that.
devil.gif spoton.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2005, 05:14 PM
Mesaj #34


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Carmelita @ 20 Jul 2005, 05:40 PM)
Mi-au dat lacrimile ca-s emotiva... Saracii barbati sad.gif Da' cum ii constringe femeile? Ii stringe de oo?

roflmao.gif spoton.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 20 Jul 2005, 05:32 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (Carmelita)
In schimb de la o femeie in ziua de azi se asteapta sa faca scoala, sa-si faca o cariera. Obiectivele astea sa le atinga pina la 25 de ani cind tre sa faca musai un copil. Poti aduce orice fel de servicii societatii ca daca n-ai facut pina la o anumita virsta un copil atunci e ca si cind n-ai fi facut nimic.

Din pacate, ai surprins perfect o imagine mai sumbra, a societatii romanesti in special. E si din cauza trecerii bruste de la comunism la democratie ca se pretinde femeii de azi atat maternitatea timpurie (de idealul Mama-Eroina cu minim patru copii-daca bine imi aduc aminte-am scapat, totusi), cat si studiile (superioare), un venit bun in casa, dar nu carecumva sa se delege altora curatenia, gatitul, ingrijitul copiilor etc. Ea trebuie sa le faca, nu? si nu cumva sa uite sa se preocupe de aspectul ei fizic (daca mai are timp), strazile sunt pline de frumuseti.
Generalizez aici, desigur, sunt atatea cupluri armonioase in afara tendintelor de mentalitate existente. Dar la timpuri noi, oameni noi.

Revenind la intrebarea din subiect, pot spune ca acei barbati fug de copii, care fug in general de orice inseamna responsabilitate evidenta. Un copil este o astfel de responsabilitate. Si dupa astfel de persoane, nu stiu cat de mult ar trebui sa fuga o mama sau o femeie care isi doreste sa devina mama.

Sfatul meu pentru cele care isi doresc sa aiba un copil cu barbatul iubit este sa fie atente la modul in care reactioneaza el in prezenta copiilor mici. Cunosc nu doar un caz in care ea, nebuna de dragoste si de dorinta de a avea un copil cu el, nu vede ca acesta, cand aude plansetul unui bebelus sau orice discutie legata de copiii mici, se exaspereaza, isi da ochii peste cap, face grimase etc. Ea nu vede, dar altii i-au surprins reactiile spontane sad.gif ...sper doar ca, atunci cand va tine in brate sange din sangele sau, un astfel de barbat se va schimba...


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman