HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> De Data Aceasta Doar Flash
interesat
mesaj 18 Sep 2004, 10:21 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 10 September 04
Forumist Nr.: 4.439



in cadrul subiectului Flash si Java script, mi s-a recomandat sa utilizez urmatorul script pentru a putea deschide fiecare imagine intr-o pagina cu dimensiunile fixate. urmeaza sfaturile lui flu:
QUOTE
Pentru inceput transformi in buton fiecare imagine care vrei sa aiba actiune la apasarea mouse-ului.
Apoi fiecarei imagini ii adaugi urmatorul cod:(apesi F9 ca sa apara fereastra in care poti scrie codul actionscript)

on(release) {
getURL("javascript:fixedSize('imagine.jpg','', 'menubar=0, tollbar=0, scrollbars=yes, resizable=0, width=300 height=300')");
}

unde: imagine.jpg - numele imaginii
0 - echivalent cu 'no', fara bara de meniu, status bar sau posibilitate de redimensionare...daca vrei vreuna din astea modifici parametrul din 0 in 1...
300 - dimensiunea in pixeli pe lungime si inaltime...modifici la fiecare imagine in mod corespunzator...

asta in fisierul flash...

si in fisierul HTML in care este inclus fisierul flash: in tagul <head> scriptul vine aici undeva </head>

urmatorul cod:

<script language="JavaScript" type="text/JavaScript">
<!--
function fixedSize(url,name,features) {
//This launches a new window and then
//focuses it if window.focus() is supported.
win = window.open(url,name,features);
}

//-->
</script>

Scuze anticipate daca am explicat ca pentru clasa I, sau daca cumva am omis ceva... 


aum am alta problema. si mai interesanta. am facut asa cum scrie mai sus si chiar deschide o fereastra noua (merci flu) spoton.gif dar huh.gif de data asta fereastra care contine imaginea se incarca dar fara imagine. ca sa intelegeti ce vreau sa spun va rog sa accesati www.dumifoto.go.ro. am verificat toate legaturile si sunt in regula. nu stiu ce as mai putea face. multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman