HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Flash Si Javascript
interesat
mesaj 12 Sep 2004, 10:01 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 10 September 04
Forumist Nr.: 4.439



buna

am o intrebare ce tzine de Flash si javaScript.

am creat un site: www.dumifoto.go.ro (un site de poze creat in intregime in flash)

va rog sa il accesati si sa navigati catre oricare compartiment de poze. o sa observati (daca veti apasa pe "peisaje" de exemplu) ca in partea dreapta jos se incarca o mini - galerie.

pai ceea ce vreau eu sa fac mai departe este ca la apasarea uneia din poze sa se deschida o fereastra noua (_blank). acea fereastra sa aiba dimensiunea respectiva a pozei alese si sa ii liseasca bara de meniu, status bar-ul si sa nu poata fi redimensionata in vreun fel. aici din cate imi dau eu seama este vorba de JavaScript (ceea ce eu nu prea cunosc).

am gasit pe net tot felul de script-uri care pot face posibile schimbarile de care am eu nevoie, dar nu erau valabile si pentru site-urile flash.

daca stie cineva cum se face, va rog sa ma ajutati blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 12 Sep 2004, 10:55 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Sa vedem... smile.gif

Pentru inceput transformi in buton fiecare imagine care vrei sa aiba actiune la apasarea mouse-ului.
Apoi fiecarei imagini ii adaugi urmatorul cod:(apesi F9 ca sa apara fereastra in care poti scrie codul actionscript)

on(release) {
getURL("javascript:fixedSize('imagine.jpg','', 'menubar=0, tollbar=0, scrollbars=yes, resizable=0, width=300 height=300')");
}


unde: imagine.jpg - numele imaginii
0 - echivalent cu 'no', fara bara de meniu, status bar sau posibilitate de redimensionare...daca vrei vreuna din astea modifici parametrul din 0 in 1...
300 - dimensiunea in pixeli pe lungime si inaltime...modifici la fiecare imagine in mod corespunzator...

asta in fisierul flash...

si in fisierul HTML in care este inclus fisierul flash: in tagul <head> scriptul vine aici undeva </head>

urmatorul cod:

<script language="JavaScript" type="text/JavaScript">
<!--
function fixedSize(url,name,features) {
//This launches a new window and then
//focuses it if window.focus() is supported.
win = window.open(url,name,features);
}

//-->
</script>


Scuze anticipate daca am explicat ca pentru clasa I, sau daca cumva am omis ceva... wink.gif

Apropo situl arata bine si fotografiile si mai bine spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
interesat
mesaj 13 Sep 2004, 10:59 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 10 September 04
Forumist Nr.: 4.439



iti multumesc tare mult flu. mi-ai fost de un real ajutor.

imi pare bine ca ti-a placut site-ul. pozele nu sunt ale mele. cand le voi pune pe site, voi face un mic anunt, asa ca fii cu ochii in 4. pozele chiar sunt bune.

faptul ca ai explicat pentru clasa I este foarte bine.

multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman