HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Testarea Paginilor Web Pe Diferite Browsere, Accesibilitatea Siteurilor Realizate
Mihai
mesaj 19 Mar 2004, 11:13 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



De multe ori, in momentul in care realizati un site, va confruntati cu probleme referitoare la afisarea acestuia in diverse browsere. Este drept, majoritatea foloseste IE, dar este acesta un motiv solid pentru a omite afisarea corecta si pe alte navigatoare. Consider ca nu, motiv pentru care iata in continuare o serie de linkuri unde veti regasi informatii privind facilitatile suportate de browsere, de la cele mai vechi pana la cele mai noi, de la cele pentru Linux si Macintosh pana la cele pentru Windows si BeOS.

Prezentare browsere pentru Windows, de la IE pana la Netscape, de la Mosaic pana la Opera si Firebird:
http://hotwired.lycos.com/webmonkey/reference/browser_chart/

Prezinta diferenta la nivelul afisarii paginilor pentru o multime de browsere, sisteme de operare variate:
http://members.fortunecity.com/browsers/

http://centricle.com/ref/css/filters/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaduRC
mesaj 22 Sep 2004, 03:49 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 6 September 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.411



De ce e necesara testarea paginilor web pe mai multe browsere?

Ca sa il ajut putin pe Mihai va zic.

Nici un browser de internet nu respecta cu strictete standardul impus organizatia w3 (http://www.w3.org). Fiecare ofera cateva facilitati de scripting in plus fata de celelalte dar nici o data aceleasi. Efectul de BLUR pentru pagini web a aparut prima oara pe FIREFOX (cred) iar transparenta pe INTERNET EXPLORER (iarasi cred). w3 ORG a trebuit sa regleze asta si a standardizat transparenta si blur-ul. Dar apar mereu idei noi si browserele se abat de la standardul impus de W3 ORG. Solutia ca sa nu fiti nevoiti sa va uitati prin toate browserele sa vedeti daca se vede bine sau nu este sa verificati daca scripturile folosite sunt standard si corespund cu specificatiile w3 ORG. Daca nu coincid faceti-le sa coincida. w3 ORG are o pagina pe site care va ajuta sa validati pagini web. Vi le analizeaza conform standardelor si va spune unde nu respecta standardele. Standardele impuse de w3 ORG sunt internationale si trebuie respectate de orice browser asa ca daca faceti html-uri sau asp-uri conform standardelor si nu merg pe anumite browsere ale clientilor aveti o scuza, pardon , nu scuza, aveti un argument solid si invulnerabil. Le puteti spune frumos si fara jena: "Browserul dumneavoastra este un jaf pentru ca nu respecta standardul impus de organizatia internationala w3 org.

Puteti fi linistiti pentru ca numai w3 org face standardele si nu exista alta organizatie care sa dea alte standarde.

Stiu ca e vorbaraie multa dar e bine sa stiti.


--------------------
Radu Ungureanu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hellmaker
mesaj 22 Sep 2004, 09:23 PM
Mesaj #3


Computer Scientist
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.627



Firefox-ul nu a suportat si nu suporta blur. Singurul browser care suporta blur si transparency este IE-ul. Ca fapt divers, amandoua (blur si transparency) sunt filtre dx.

Pentru mai multe detalii puteti vizita http://msdn.microsoft.com/library/default....ter/filters.asp

Acest topic a fost editat de hellmaker: 22 Sep 2004, 09:28 PM


--------------------
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2004, 09:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
RaduRC
mesaj 23 Sep 2004, 07:56 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 6 September 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.411



Am citit pe undeva un articol de BLUR si TRANPARENCY deci vad ca m-am inselat. Oricum nici tu nu ai verificat toate browserele care exita deci nu ne putem pronunta nici unul cu fermitate ca asa e. Oricum poti fi sigur ca toate browserele se abat putin de la standard si vin cu chestii pe care altele nu le suporta. Sunt si browsere care inca nu se descurca cu plug-in-ul pentru flash, sunt si browsere care nu se descurca nici cu imagini (vezi PUTTY sau PUTY care e un browser aproape text-only). Era un zvon ca ar fi cam peste 100 de browsere de internet sub mai multe sisteme de operare dar designeri de web, aia care lucreaza la grafica intens, lucreaza cu DreamWeaver, sub Windows evident, si folosesc transparente si blur la greu si nu isi pun problema de browsere sub Linux care nu avea DirectX si efectele mentionate fie nu merg si atunci ai erori pe pagina, fie incearca ceva dar nu e la fel cu IE.

Sfatul meu, mai lasati grafica putin, nu trebuie sa aveti cine stie ce efecte, mai bine o pagina simpluta care sa nu te rupa la ochi si eleganta care sa mearga bine, asa ca cercetati pe la w3 ORG (stiu, site-ul e foarte prost la partea de link-uri si cautare de informatie) si spor la hastemelit, asepit si javascriptit.


--------------------
Radu Ungureanu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PerpetuousDreame...
mesaj 5 Oct 2004, 06:31 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 20 June 04
Forumist Nr.: 3.888



radu....Putty e un client ssh pentru sisteme windows......nicidecum browser de web. daca ziceai de links sau lynx era alta treaba.


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaduRC
mesaj 6 Oct 2004, 09:21 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 6 September 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.411



Ma rog, la linux citez din auzite, stiam ca exista si browsere text dar nu mai stiam un nume si mi-am amintit ceva de putty. THX pentru corectare.


--------------------
Radu Ungureanu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman