HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cronica De 2 Lei (vechi), Cronica de teatru & film a lui Unleashed
Mihai
mesaj 28 Aug 2005, 12:44 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un film bun? Un spectacol de teatru interesant?

Va invit sa ne delectam impreuna cu scurte (sau complexe) comentarii ale lui Unleashed referitoare la filmele si spectacolele de teatru pe care le-a vazut. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 28 Aug 2005, 12:58 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Disclaimer

Deci ca un fel de intro .. ca sa stiti la ce sa va asteptati..Nu am studiat la ATF ( sunt viitor inginer mecanic..asta ca fapt divers smile.gif ) si nu am vazut toate filmele "in voga" .. n-o sa stau s-alerg dupa titlurile controversate.. ci o sa scriu despre ce-mi pica la mana (la mouse).Nu va asteptati la un vocabular de specialitate si nici la o critica la sange.. Uneori o sa observ anumite aspecte ale filmelor/pieselor .. alteori nu... ehh vedem noi ce si cum smile.gif....a... si atunci cand omit ceva sau nu abordes intr-un mod adecvat o problema astept comentariile voastre smile.gif.. toate cele bune


P.S.: o sa prezint si filme proaste .. asta ca sa va scutesc de o vizionare chinuitoare wink.gif hi hi hi

Acest topic a fost editat de Unleashed: 28 Aug 2005, 01:04 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 28 Aug 2005, 01:03 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Love don’t cost a thing

Pe scurt un tocilar in dorinta sa de ascensiune pe scara popularitatii profita de o ocazie ivita si o plateste pe cea mai populara fata din liceu ca sa fie prietena lui pentru 2 saptamani.De aici intervin schimbarile in comportamentul fata de familie,prieteni si “baietii populari” .Ce-I drept obtine ce si-a dorit , adica popularitate , dar cu un pret care nu e sigur ca-l poate plati.Filmul este un remake dupa “Can’t buy me love” care este mai reusit (se tot intampla smile.gif ).Filmul este simpaticut si , daca n-ati vazut “Can’t buy me love” , e chiar placut.Coloana Sonora acceptabila ( se leaga de scenariu totusi ) , masini luxoase , fete bune (si la suflet ) , situatii comice (mai mult sau mai putin previzibile),distributia nu-mi este cunoscuta (o fi la niggaji acolo)... in mare este un film acceptabil pentru a fi vizionat cu mandru/mandra (e totusi o comedie romantica smile.gif ).. nu iese din comun .. nu exceleaza cu ceva anume si nici n-atrage atentia in mod negativ… oricum este un remake reusit.Nu stau sa scriu mai mult pentru ca... nici nu prea-s multe de spus..doar ca-i o comedie romantica "umpic" peste cota "de duzina".Parerea mea e ca ok sa-l vizionati , fara a va gandi ca e timp pierdut.


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Aug 2005, 01:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Unleashed
mesaj 29 Aug 2005, 12:12 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Sin city


Deh.. daca tot vad ca se comenteaza despre "Sin city" .. sa-mi expun si eu parerea..


Pe scurt.. o combinatie intre Tarantino , Guy Ritchie si Frank Miller (autorul de benzi desenate).Intr-un oras al pacatului impartit in urma unor conflicte in cateva districte e pe cale sa sa izbucneasca haosul.Din stilul lui Tarantino s-a imprumutat ideea de mai multe filmulete intr-unul si de baietii care nu mor dupa ce sunt zapaciti cu "calashe" , de la Guy Ritchie s-a luat modul de ingemanare a filmuletelor ( asta avand loc din cand in cand si in mod subtil ) iar de la Frank Miller s-a luat culoarea si detaliul... Eu personal sunt un mare fan al stilului japonez...acolo manga troneaza in ceea ce se numeste arta detaliului... si sincer mi-a placut enorm ce-a putut sa faca Frank Miller aici... acest joc de culori duce inspre "Natural Born Killers" si "The Hero".. transpunerea sentimentelor , starilor , trairilor in culoare e superba.. asa ceva am mai vazut in "Wonderful days" si in "Dare Devil".... Distributia e de milioane , toata gasca lu' Tarantino fiind chemata sa faca prezenta alaturi de alte cateva nume sonore : Jessica Alba , Benicio Del Toro , Rutger Hauer , Mickey Rourke , Elijah Wood , Bruce Willis , Michael Madsen ... deci ce sa mai ceri? ... a da.. pe Uma Thurman smile.gif)...E un film care chiar merita vizionat .. da' nu cu fitze de adult de genu' "ce ma .. ma uit io la desenelea alea?" ... Are in el ce vrei tu : distributie , tehnici peste tehnici , umor , sadism , politisti rai , canibali , femei frumoase , femei superbe smile.gif , baieti rai , baieti foarte rai , romantism , iubire , ura... ma e un film foarte reusit.. mie unu mi-a placut ce-a iesit.. cu toate ca aveam ceva retineri inainte sa-l vad " ahh.. iar e de-al lui Tarantino.. iar ma zapaceste asta cu neconventionalul lui devenit rutina.. si cu nemuritorii aia "... dar a fo mai mult de atat... Vizionare placuta!


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 29 Aug 2005, 10:09 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Can't hardly wait


Party de sfarsit de liceu cu happy end.Nume cunoscute.Coloana sonora buna.puncT


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 30 Aug 2005, 09:35 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



The Chronicles of Riddick


Rhhuuun Forrrrhhhheeeest rhuuuuun.... deci sa NU-l vizionati...eu atat va spun...regret sincer perioada petrecuta in fata monirotului sa observ tampenia asta de film... deci e lame rau...Vin Diesel joaca execrabil...ailalti joaca mai prost decat Vin Diesel.....povestea e de 2 lei(nu d-astia valorosi ca ai mei biggrin.gif ) si previzibila ca o telenovela .....mai bine inchideti calculatorul si priviti-l... SIGUR e mai incitant decat "The Chronicles of Riddick"...toate cele bune


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 8 Sep 2005, 10:15 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



The man who sued God

Undeva in Australia barca unui fost avocet, actual pescar , este lovita de un fulger iar compania de asigurari se foloseste de motivul “actului divin” pentru a se sustrage de la plata pagubelor.Vazand ca nu poate da in judecata compania de asigurari , aceasta fiind la adapsotul contractelor pescaru’ avocat (sau invers) considera ca ar fi o buna miscare sa-l atace direct pe Dumnezeu si… de aici o intreaga poveste..unde se dezbat diferite idei legate de moralitate,bani,dragoste,multe altele si bineinteles Dumnezeu.Filmul este unul pe placul meu .. adica un buget destul de redus (o singura explozie …cand sare-n aer barca si cateva ventilatoare mai mari pentru cateva scurte cadre cu vant) filmul concentrandu-se in mod special pe idee.In mare.. e un film simplu care se duce spre suflet fiind presarat cu destul umor de calitate,o coloana sonora placuta , peisaje atragatoare…a si un caine urat si haios smile.gif… E un film care-ti tine zambetul pe buze mai tot timpul … dupa parerea mea merita vizionat….toate cele bune smile.gif

Frostbite

Film de categorie b.Recomandat celor ce vor sa vada ceva zapada,cateva minute de scheme cu snowboard-ul si cateva femei dezbracate...a da..si are cateva faze haioase...2-3...cam suq..am pierdut timpul aiurea vizionandu-l


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 9 Sep 2005, 01:06 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Ong-Bak

Un treaficant de statui si astfel de bunuri isi trimite oamenii sa fure capul zeului Ong-Bak ( zeul unei mici comunitati de undeva dintr-un satuc din Tailanda).Cel mai bun dintre luptatorii comunitatii e trimis sa recupereze capul zeului...avand ca ajutor in oras pe un "frate"(membru al comunitatii) plecat de ceva tim sa-si faca un viitor "in za big siti".Interpretarea... eh.. lasa de dorit.. e stilul acela asiatic pur... se vede ca nu este mana vreunui european care sa mai cizeleze prestatia actorilor...dar punctul forte il reprezinta luptele.. deci eu am vazut filme cu cafteala destule.. dar la asta am reactionat din cand in cand " woooow.. ia stai sa mai dau inapoi sa vad cum a facut-o... aham.. woaaaa" smile.gif....pentru amatorii genului de fight e clar ca merita vizionat... ia ceilalti.. se pot uita la el.. ca nu musca.. si nu consider sa fie timp pierdut smile.gif

Unleashed a.k.a. Danny the dog

Logic cand am vazut numele filmului am zis " claar .. da sa vad filmu'.. daca are numele asta tre sa fie ceva de el " hi hi hi..Un pusti (Jet Li) luat de mic si crescut in spiritul luptei este tratat precum un caine si folosit in acelasi mod.. ce-i drept e un caine mai evoluat.Adica tipu' ce l-a luat si l-a crescut (Bob Hoskins) il foloseste in interventiile de recuperare ca un adevarat doberman,Jet Li de fiecare data cand i se da jos zgarda se dezlantuie zapacindu-si de-a dreptu' adversarii (in pumni nu cu dileme smile.gif ).La un moment dat apare si un orb (Morgan Freeman) ce se ocupa cu reparatia pianelor si-i arata lui Danny si o alta fata a vietii.. de aici incep dilemele lui Danny .. de unde a venit.. cum a ajuns acolo... etc.. Filmul este facut dupa un scenariu de Luc Besson iar filmul este o coproductie Franta-Anglia-SUA.Mie sincer abordarea filmului mi s-a parut putin deplasata... in sensul ca-l aduci pe Morgan Freeman(M.F.) (actor puternic) sa mai .. umanizeze oarecum filmul...sincer parerea mea e ca nu prea avea ce cauta in acest film.M.F. are aici rolul de oracol-mentor.. dar filmul o cam da in telenovele la un moment dat.. cu acest du-te vino al sentimentelor.. in fine.. la faza asta mi s-a parut putin cam americanizat filmul... In rest .. Bob Hoskins e prezent in rolul de bad boy si-i da bine avand ca avantaj intreaga cariera din spate... Probabil au incercat sa-l duca pe Jet Li inspre europa ca prestatie actoriceasca.. da' in schimb l-au cam americanizat... in fine.. de preferat ar fi sa-l lase asa cum e .. si sa se ocupe in continuare de lovituri si sa foloseasca totusi un european pentru a da filmelor sale ceea ce-i lispeste.. da' nu prin a-l modifica pe Jet Li ci prin a modifica peisajul si chestiile de background ale filmului.Nu stiu daca ma intelegeti...mm.. vreu sa zic ca stilul lui de lupta si cu inventivitatea sa ar face casa buna cu flerul unui regizor european care sa intaleaga situatia .. parerea mea de persoana nevizata smile.gif..Oricum.. filmul merita vazut...nu va astepati la M.F. sa dea din el prea mult.. priviti-l doar ca pe un figurant .. ca sa nu va stricati imaginea despre el ...a.. si bataile.. nota zece smile.gif.. se sare-n stanga si-n dreapta de n-ai aer smile.gif...oricum daca era o coproductie Anglia-Franta (adica fara SUA) prespun ca iesea ceva mai fumos... da' cu oameni pur europeni ... Stai si ma gandesc cam cum ar fi iesit daca ajungea Jet Li pe mana lui Guy Ritchie .. smile.gif... hai vizionare placuta smile.gif

Acest topic a fost editat de Unleashed: 9 Sep 2005, 01:08 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Sep 2005, 02:42 PM
Mesaj #9


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Unleashed, trec pe aici doar sa-ti spun ca savurez cronica ta de doi lei (vechi). smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 9 Sep 2005, 06:19 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



ser'na....acu aflai cine a realizat numaru' de view-uri smile.gif)


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 9 Sep 2005, 06:23 PM
Mesaj #11


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



stai, ca m-am uitat si io de vreo doua ori ohyeah.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 10 Sep 2005, 04:22 PM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Wicker Park

user posted image



Epigraf : "Si totusi traim intr-o lume asa de mica"


Un tip pasionat de fotografii , Matthew,obtine un contract in China.Cu o seara inainte de plecare , in cadrul unei cine cu partea asiatica a contractului , are impresia ca o observa pe Lisa , iubirea lui de odinioara , relatie ce s-a terminat in conditii cel putin ciudate pentru ambii.De aici Matthew incepe cautarea iubirii pierdute lasand la o parte contractul si relatia ce-o are de ceva timp cu Rebecca urmand sa se logodeasca.Daca aveti impresia ca situatia e asa de simpla , adica el o cauta pe ea si o gaseste...va inselati amarnic smile.gif..filmul este o combinatie reusita intre "Happy accidents" si "The butterfly effect"... te tine mereu cu sufletu' la gura... este foarte bine inchegat pe ideea de soarta si incurcatele cai ale acesteia .E un film antrenant ce nu te lasa sa te plictisesti si care merita vazut...n-aveti ce regreta.Toate cele bune smile.gif


P.S.:carrad....deci SI tu esti de vina pentru view-uri biggrin.gif

P.P.S.: n-am folosit epigraful in adevarata lui definitie.. ci ca un scurt subtitlu.

Acest topic a fost editat de Unleashed: 10 Sep 2005, 04:35 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 10 Sep 2005, 04:25 PM
Mesaj #13


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



da, si eu! smile.gif

da' n-am inteles, o gaseste sau nu? ca poate n-o sa vad filmul asta si raman cu o necunoscuta wink.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 10 Sep 2005, 04:32 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



QUOTE (carrad @ 10 Sep 2005, 05:25 PM)
da, si eu! smile.gif

da' n-am inteles, o gaseste sau nu? ca poate n-o sa vad filmul asta si raman cu o necunoscuta wink.gif

Tu crezi ca eu fac aceasta cronica in ideea de a-ti expune de la cap la coada un film?...gresit...eu scriu aci doar o parere generala asupra filmului si mai subliniez din cand in cand cateva aspecte... Ce-mi ceri tu este sa-ti dezvalui esenta filmului prin expunerea finalului.... si nu fac d-astea...ca de obicei isi pierde din efect vizualizarea filmului... oricum in cazul acestui film nu se pune problema de asa ceva smile.gif...si ca sa-ti raspund la intrebare... ma mi se pare c-am uitat wink.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 10 Sep 2005, 04:38 PM
Mesaj #15


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



pai, no, am intrebat si eu! ca, dupa cum am mai spus, poate n-apuc sa vaz filmul....dar, probabil ca ai dreptate cand spui ca s-ar pierde esenta filmului....asta imi aminteste de "the others" smile.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 10 Sep 2005, 11:25 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



QUOTE (carrad @ 10 Sep 2005, 05:38 PM)
pai, no, am intrebat si eu! ca, dupa cum am mai spus, poate n-apuc sa vaz filmul....dar, probabil ca ai dreptate cand spui ca s-ar pierde esenta filmului....asta imi aminteste de "the others" smile.gif

Ce bine ne-ntelegem noi doi..cred ca nu mai sunt altii ca noi.. smile.gif

Acest topic a fost editat de Unleashed: 10 Sep 2005, 11:26 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 12 Sep 2005, 04:36 PM
Mesaj #17


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Vampire Assassins


A...cum am dat cu okiu' de el...mi-a atras atentia calitatea imaginii...mi-am zis "inca un film de categorie b...c.."...m-am uitat peste film cu un ffwd manual (adica minutu' zece...il lasam 3 secunde...apoi minutu 23...si tot asa)...am suprins cateva scene de 2 lei... cred ca mai bine faceam io filmu' asta cu ceva coceni si oleaca de tempera smile.gif...daca vrea cineva sa ma contrazica...sa se uite la film..desi nu-i recomand smile.gif



7 Seconds

Wesley Snipes in vizita-n Romania smile.gif.O banda de spargatori s-au gandit sa goleasca de bani compania de transporturi de bunuri (sti...masinile alea gri si butucanoase asa mai mari care le mai vezi prin Bucuresti din cand in cand).Bineinteles ca treburile nu merg cum trebuie si incepe o mare leapsa intre politistii romani , cateva grupuri mafiote , Wesley si ceva americani smile.gif.E un film simpaticut ..adica nu m-a adormit...are si ceva suspans..scenariul e reusit cursul filmului schimbandu-se de mai multe ori in mode neasteptat...mai are si ceva faze haioase...oricum se poate viziona smile.gif


Double Zero

Franta contraataca pe frontul comediei (nu ca in "RRRrrr" dar despre asta o sa scriu alta data ca-s in fuga) ...front pe care a avut intotdeauna arme cu care sa loveasca HollyWood-ul smile.gif.Doi tipi de pe strada se trezesc pusi in ipostaza de a salva lumea.Nascuti de-a dreptu' pur si simplu asasini acestia sunt un fel de Pacala si Tandala Vs. The Bad Guys.E un film haios ...adica poti sa si zambesti la el..si uneori chiar mai mult smile.gif.Nu rupe norma...dar iti mai aduce aminte ca totusi americanii au facut N remake-uri dupa filmele frantuzesti...si ca mai au de unde sa dea smile.gif


vizionare placuta


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 14 Sep 2005, 11:34 AM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



The Transporter 2



Duo-ul Louis Leterrier si Luc Besson loveste iarasi din nou smile.gif... Jason Statham revine in continuarea celebrului "Transporter" ... aici Mercedes-ul si BMW-ul au fost inlocuite de un Audi si un Lamborghini.Filmul isi pierde din clasa prin abundenta de efecte speciale gen "Matrix".Stilul de lupta... acelasi ca al lui Jet-Le (sa recunosc da mai bine Jason Statham in aceasta ipostaza... ce-i drept e si mai bine cladit si are ceva mai mult stil.. mai ales imbracat la costum smile.gif ).Muzica e aleasa bine.Ce ma dezamageste la film e ca a urmat stilul asta... pro-americanizare... si isi pierde din valoare.Oricum filmul merita vizionat.. sunt mai multe faze si ilare.. si de cafteala .. grava (cum le zice un amic de-al meu lucrurilor de valoare smile.gif )..curse de masini (logic) ... dar sunt si cateva faze trase de par... un zbor de Audi . o eschiva in fata gloantelor...in fine.. e de vazut filmu' smile.gif.. vizionare placuta smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 15 Sep 2005, 09:06 PM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Les fils du vent


Motto : "Jump Forrest jump... no... ruuun... ok... run and jump "

Iar Franta...nu stiu ce-i cu mine de ma tot atrag frantuzii...ce-i cu filmu' asta.. e un "Yamakasi" reincarcat si descarcat.Iar se sare de pe-o cladire pe alta... se alearga de zici ca unii n-au plamani...pe alocuri sunt scene prea dulcegi si prea ... offtopic sa le spunem... E implicata si Yakuza ...si ceva poveste de-amor...si o chemare a strabunilor... Secventele cu lupte si cu alergari sunt sarea si piperul.. in rest multe dintre faze sunt trase de par ...si unele-s stupide... oricum filmu' merita vazut..Parerea mea e ca e totusi decat o urmare nereusita a unui film bun (adica "Yamakasi" )....vizionare blaguda! smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image



--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 27 Sep 2005, 08:07 PM
Mesaj #20


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



8 mm

Un detectiv este insarcinat cu gasirea unei fete ce pare a fi omorata intr-un snuff...drumul , la inceput usor , devine din ce in ce mai intunecat si incalcit...Un film in care Nicholas Cage e pus la incercare... e un film puternic in exprimare... sentimente simple duse inspre un extrem cel putin sumbru...coloana sonora superba (ceva gen Massive Attack mai oriental )...un film care merita vazut...vizionare placuta smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 27 Sep 2005, 11:29 PM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



She's all that


Film cu liceeni dupa care s-a facut parodia "Not another teen movie".Niste baieti,un pariu,niste fete,un bal de absolvire..si cam atata...nik nou sub soare... e simpatic da' de vazut cand chiar n-ai chef de nimic smile.gif....


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 30 Sep 2005, 11:43 AM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Monty Python and the Holy Grail


Motto : "Deci o randunica africana?"

WOW ... Cam asta-i singurul "cuvant" care-ti ramane-n minte dupa vizionarea acestui film.Pe scurt este vorba (dupa cum cred ca v-ati dat seama) de quest-ul pentru Sfantul Graal... dar nicidecum in modul in care ati crede ... adica nu e comparabil cu nici o alta realizare pe aceasta tema.Produs in 1975 cu un buget restrans acest film face parte din categoria filmelor "efitne si bune"...Baza pe care s-a realizat acest fil este umorul ... de la gagurile stupide care te lasa cu un "hai frate asta nu-i posibil" ... pana la replicile imprevizibile si cel putin inteligente (de exemplu te lasa perplex dezbaterea intre regele Arthur si un taran muritor de foame... nu zic mai mult ca sa nu va dezvalui picanteriile biggrin.gif ).O coproductie Anglia-Franta... nu stiu cam cum se puteau alege doua tari cu un umor mai puternic (eu sunt fan al umorului englezesc ) si cu o "cariera" pe aceasta tema in domeniul cinematografiei.Punctul forte este diversitatea de forme a umorului (ma repet probabil...dar chiar tre subliniat acest lucru) si lipsa unui "grafic" ce sa va dezvaluie cursul actiunii...Eu sincer admir acest film...e superb... spontan.. inteligent...complex si totodata simplu.Mult cunoscuta poveste a Sfantului Graal a fost dusa la rang de capodopera umoristica ... si culmea.. toate astea cu un buget restrans.Nu stiu daca s-ar putea face o critica exacta a acestui film... e un film "cu suflet" sa-i spun asa... unde nu se aplica o diversiune a efectelor speciale pentru realizarea divagatiei... deci acest film este o comedie in adevaratul ei sens...merita vazut si revazut.... un film care te tine cu zambetul pe buze (si uneori cu lacrimi in oki ...de ras bineinteles) de la primele cadre pana la finalul apoteotic smile.gif...asta e un film care chiar tre vazut!!!



RRRrrr!!!

Motto : "Piatra!...Piatra!....Nu.. eu sunt Blondul si se scrie P-i-a-t-r-a ... intelegi?"

Un fel de aventuri in epoca de piatra...o crima... inca una... (cate-or fi ) .. o investigatie... o poveste de amor... Productie Franta 2004 filmul aduce iar in primplan umorul intelectual.. unde ilaritatea nu e reprezentata doar de niste gaguri previzibile ci prin spontaneitatea si imprevizibilul exceptional.E un film ce nu se incadreaza in tiparele prezentului ...adica efecte speciale inutile... umor previzibil si tras cu forta...bani irositi inutil pentru o productie ce; mult haioasa... sau alte chestii de acest gen.Da... Franta loveste iar... intr-un mod placut (dupa parerea mea) ... cu un film care-ti fura si el aceleasi tipuri de reactii ca cel de mai sus (adica "Mounty Python and the Holy Grail" ) gen " hai frate...cum se poate asa ceva ...sunt criminali astia"...Nu prea pot sa va spun prea multe despre film pentru ca in marea majoritate a timpului predomina scene de umor "sadic" (adica imprevizibil de imprevizibile smile.gif )



Am pus in acelasi post ambele filme pentru ca fac parte cam din acelasi gen si sunt abordate intr-un mod asemanator... sunt filme realizate cu cap...si foarte puternice... ce-i drept "Monty Pythnon..." e mai reusit decat "RRRrrr"...dar avand in vedere ce se afla pe piata la ora actuala "RRRrrr" poate fi mai apreciat prin comparatie.Am observat totusi ca pe imdb "RRRrrr" e cotat mai putin decat "Monty..." cu mult.... oare umorul din ziua de astazi nu-l mai accepta pe cel din '75?... oricum ambele filme merita vizionate... sunt cam ceea ce inseamna matrita umorului in cinematografie (mai ales "Monty..." care este ceva mai inteligent decat "RRRrrr")... cu asta.. va urez o vizionare tare placuta ... de care sunt sigur ca o sa aveti parte.. si va salut din spatele unui zambet )


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 30 Sep 2005, 08:47 PM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



A night at the Roxbury


O comedie in stil americaneste..2-3 secvente amuzante.Coloana sonora belea.Nu prea merita vazut asa ca nici nu-l mai explic.


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 30 Sep 2005, 11:56 PM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



The Mothman Prophecies

Richard Gere interpreteaza rolul unui jurnalist ce-si pierde sotia dupa un accident de circulatie si care , dupa doi ani de la accident este "condus" intr-un oras unde sunt prezente fenomene cel putin inexplicabile.. fenomene cu care se pare ca are o legatura.Film ce te tine in suspans.Frumos realizat din punct de vedere al intrepatrunderii sunetului , imaginii si actiunii.Inca un film care atinge ideea ca viitorul ne este scris dar ca cea mai mare arma a omului este vointa.Un film placut care merita vazut.Vizionare cel putin placuta smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 10 Oct 2005, 11:46 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Layer Cake

Un tip tocmai doreste sa se retraga din afacerea sa profitabila cu droguri.Inainte de a-i transmite "superiorului" sau aceasta veste e insarcinat cu doua munci...si e destul... de aci toata stabilitatea sa e compromisa... la fel ca si siguranta.Droage , gun-uri , manarii... Inca un film englezesc cu putere de exprimare...scenariu reusit...incitant..jocul actorilor veridic...Atrage la acest film realismul intamplarilor si simplitatea expunerii...tipic stilului englezesc...incisiv si explicit.Nu este la fel de alambicat ca un film de Guy Ritchie...este mai simplist si mai sensibil.Imaginile sunt contopite cu sunetul dupa gustul unui englez...uneori prea bine smile.gif...Ma repet..un film placut ochiului si mintii... si destul de sincer cu sufletul...merita vizionat....toate cele bune smile.gif

Acest topic a fost editat de Unleashed: 10 Oct 2005, 11:47 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 13 Oct 2005, 09:41 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Final Fantasy: Advent Children


La doi ani dupa un cataclism o boala pare sa puna capat vietii.Lumea e in cautarea "Mamei" care reprezinta un fel de izvor al vietii.Unii o cauta pentru obtinerea puterii supreme...altii o tin departe de primii...iar altii nu stiu ce si cum..smile.gif.Productie Japonia 2004 filmul reprezinta o capodopera in ceea ce priveste realizarea pe calculator.Privind in urma la "Final Fantasy: The Spirits Within" putem observa o diferenta destul de mare in realizare...probabil pentru ca "The Spriris Within" e realizat in coproductie cu SUA...se observa clar un aer mai comercial....o.."americanizare" a scenariului ...In "Advent Children" se descatuseaza japonezul get-beget...secvente ce detroneaza clar Matrix ...oricum...cei care sunt amatori ai genului Manga stiu despre ce vorbesc atunci cand spun ca Matrix a fo intotdeauna depasit de aceste realizari ale japonezilor...vezi Akira..Ghost in the shell...etc...E un film ce-mi place...cel putin e cam cum l-as realiza si eu smile.gif...cu efecte speciale superbe....cu o coloana sonora compatibila...sa zic asa...cu actiunea...Sigur o sa va placa...mai ales daca sunteti oleaca atras de arta detaliului....si daca inca mai aveti ceva contacte cu copilu' din voi smile.gif....e superb smile.gif....vizionare placuta smile.gif .... la sigur smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 5 Nov 2005, 08:54 PM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Amy's orgasm

O tipa scrie o carte despre cum se poate trai fara barbati da de un barbat care ii dovedeste ca nu se poate trai doar din carti.Simplu in exprimare,complex in idei realistic si mereu de actualitate.Frumos si merita vizionat.

P.S.:dati si voi un semn moderatorilor ca au disparut unele saituri,saituri catre care dadusem linkuri la poze...vedeti mai sus.multumesc anticipat

Acest topic a fost editat de Unleashed: 5 Nov 2005, 08:55 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 17 Nov 2005, 10:26 AM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Corpse Bride

Film de animatie cu o mireasa prinsa sub un juramant,un tip ce o salveaza din intamplare,doua familii,mai multe nunti.Cam plicticos.Doar cateva imagini mai amuzante da'n rest cam nestralucit.

Requiem for a dream

Deci am avut acest film in calculator de atatea ori si ba mi s-a virusat,ba l-am sters eu,ba mi-a sters careva hardu'..in fine.. ce-i clar e ca am reusit sa-l vad si eu.Filmul are 4 componente principale : Harry - un junky care-i fura mamei sale televizorul pentru a face rost de bani pentru droage,Sara - mama lui Harry , ce e o batrana obsedata de greutatea ei si de aparitia ei la un show,Marion - iubita lui Harry , o tipa...o tipa haioasa...simpatica... si mai e si Tyrone care este prietenul lui Harry.Pe scurt : Harry si Ty pun bazele unei afaceri (evident droguri) si totul le merge bine pana la un moment dat cand in cartier apare un conflict intre furnizorii de marfa.De aici curba lui Gauss isi face simtita prezenta ...cat de mult...o sa aflati.Filmul merita vizionat pentru ca are si o abordare mai noua (nu zic unde si cum ca va divulg prea multe smile.gif )in ceea ce priveste probelema drogurilor,problema care e abordata intr-un mod destul de realist,verosimil si radical.Oricum filmu' merita toate secundele smile.gif.Hai vizionare placuta ...sigur o s-aveti smile.gif

Un long dimanche de fiançailles

Motto : Iubirea merge dincolo de argumente.

Audrey Tautou loveste iar,din nou smile.gif.Deci da...actrita din "Amelie" revine .. tot intr-un destin.O pustoaica luvita de o boala la sistemul loco-motor (am uitat cum ii zice) se imprieteneste cu pun pusti (la fel de pusti ca ea) haios inca de la varsta de 4-5 ani (daca-mi aduc aminte...oricum nu prea-i important) si intre ei incepe o idila inocenta si dulce (el o cara pe ea in spate pe scarile unui far - asta-i cam trasa de par da' smulge "offf"-uri fetelor . un sarut prin geam - tovarasu' de langa mine a sarit repede "asta ca sa nu ia boala sarutului" ) in fine... razboiul (primu' mondial) ii prinde din urma si-i desparte.Pe front Manech (asa-l cheama pe iubit) isi pierde mintile si e dat mort.Mathilde (pustoaica) simte ea ceva si se lasa condusa de intuitie si se hotaraste sa inceapa o cautare proprie asa ca angajeaza un detectiv si incep impreuna aceasta odisee.Filmul e presarat cu o gramada de intoarceri de fir care pleaca de la niste cizme,sau de la o manusa...sau ...sau...oricum ganditi-va ca un sigur element schimba total povestea.Filmul ce-i drept e realizat destul de bine...are elemente cheie de dileme...efecte speciale la greu (asta-i ceva ciudat la francezi ...si cu asta cam se duc inspre Hollywood si nu-i bine)....ma cam enerveaza povestea... un du-te vino constant.. un fel de leapsa cu identi...o oarece accentuare inutila a unor situatii... incat sunt duse in domeniul "hai frate lasa-ne"...nu stiu... nu prea-s adeptu' la astfel de scenarii ...care ... na... stii ce se intampla...dar ei o tin p-a lor ca "nu e ca tine... ba s-ar putea sa fie ca tine... ba e ca tine... ba nu e ca tine"... oricum.. uitati-va la film si o sa intelegeti ce vreau sa spun...si nu eram deloc plictisit.. tocmai ma si amuzam...ca eram cu mai multi...da' cat sa te amuzi si sa nu te plictiseasca...in fine...din sala jumate erau atintiti cu okii la proiectare...ial altii asteptau sa se termine mai repede ca mor de foame...poate voi aveti o alta opinie smile.gif...De vazut ...merita vazut...dar din cate-am inteles o cam da in "Amelie" (io n-am vazut "Amelie" si d-aia zis "am inteles" )...vreu o confirmare smile.gif...hai audutie placuta...pardon...vizionare!...ce vrei dom'le...abia m-am trezit smile.gif

A...ca mi-am amintit... deci cele mai seci replici "te doare cand mergi?" "ai prieten?"...atat de naive si sincere si totusi atat de sadice smile.gif hi hi hi

Acest topic a fost editat de Unleashed: 17 Nov 2005, 10:52 AM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 17 Nov 2005, 01:02 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



daca-mi permiteti o interventie...
corpse bride e genial prin tehnica folosita, din cate imi dau seama nici unul din filmele lui burton nu exceleaza la capitolul "plot", in schimb regia e de milioane. daca ai vazut "the nightmare before christmas" sau mai vechiul "vincent" ai sa intelegi smile.gif

cat despre jean-pierre jeunet, eu vad in "un long dimanche de financailles" unul dintre cele mai slabe filme ale lui. amelie in schimb e sublim, desi prefer oricand un "delicatessen", il prind mult mai bine umorul macabru si fantasy-urile morbide decat povestile siropoase si dramele de razboi smile.gif

requiemu` nu l-am vazut inca...
hh.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soñarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 21 Nov 2005, 03:36 PM
Mesaj #30


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Arlequine is de-acord... da' sincer ma asteptam la ceva mai puternic... vazand inceputul speram la ceva mai cu viata (ironic ha? biggrin.gif ) ...na.. un film, dupa parerea mea, se bazeaza pe scenariu si pe regizor... dar daca lipseste una... ailalta cam paleste... si filmul odata cu el... nu stiu pe mine nu m-a patruns ... mi s-a parut previzbil... oricum eu l-am perceput cam ca pe un film soulless... un fel de reclama cu vedete facuta bine(tehnic vorbind) dar care nu prea reda multe...de-am gresit .. mea culpa smile.gif..da's macar sincer biggrin.gif ki ki ki


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 06:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman