HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Flick Of The Week, [Cronica de Film a lui ComicDiva]
Mihai
mesaj 24 Mar 2005, 09:48 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un film bun? Un spectacol de teatru interesant?

Va invit sa ne delectam impreuna cu scurte (sau complexe) comentarii ale lui ComicDiva referitoare la filmele si spectacolele de teatru pe care le-a vazut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 27 Mar 2005, 07:43 AM
Mesaj #2


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Vai Mihai... ce introducere. sorry.gif

Nu stiu cat de delectante vor fi comentariile mele, dar I'll do my best sa nu plictisesc pe nimeni. Mai intai de toate voi face o oda criticii.

Dudes and dudetes.
CRITICATI! CRITICATI! CRITICATI!
Vedeti ceva care nu va place. SAY IT! Intr-un film pe care-l urmariti, credeti ca o replica a fost aiurea... SAY IT!
Nu acceptati tot ce va ofera Hollywood pe tava cand se poate mai bine. Si nici nu renuntati cu totul la filme! Doamne fereste. There's some good stuff out there. De exemplu ieri am vazut un film pe prima, Harrison Bergeron (in timp ce ne luam serios bataie de la olandezi biggrin.gif ). Avea un buget redus, dar povestea mi-a placut foarte mult. In viitor oamenii sunt facuti egali purtand niste benzi care-i face mai prosti, and they stay that way, toti oamenii cu exceptia catorva care-i controleaza. Un viitor foarte deprimant, gen 1984 si Equilibrium. Deci normal ca I loved it! Si aproape ca-l ratasem pentru ca era meciul in acelasi timp.
Multi oameni critica un film pentru a se afla in treaba. Pentru a demonstra cate filme a vazut dansul si cat de destept este pe langa alti oameni cu gusturi popularea. That shit is wrong.
Pentru mine critica nu inseamna umflare in pene, inseamna nevoia constienta de mai mult, nevoia de a evolua. pentru ca daca-ti dai banii pe un bilet, sau chiar daca-ti investesti timpul si energia intr-un film, atunci meriti ce-i mai bun cu putinta.
Si nu primim ce-i mai bun intotdeauna.
Asa ca sa va aud. Nu comentarii rautacioase, chestii reale, lucruri care ar trebui evitate sau eliminate cu totul. Pentru ca daca ne strangem destui, Hollywood poate o sa asculte si o sa incerce mai greu data viitoare sa ne ia banii.
:


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 1 Apr 2005, 11:23 PM
Mesaj #3


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Alfie

user posted image

What is this movie about!?

Alfie este un burlac din New York, si mandru de asta. Sau cel putin asa suntem tentati sa credem. La incepu Alfie are o relatie cu o tipa de treaba pe care, normal, o strica pentru ca se pare ca fidelitatea nu este una dintre virtutile baiatului donstru. La inceput el ne zice ca it's all about the FBB: Face, boobs, bum (un punct de vedere cu care multi ar fi de acord). Apoi it's all about the health... then the money... then the peace of mind. Pe parcursul filmului se combina cu mai multe femei, frange multe inimi... pana cand cineva o frange pe a lui.
Si baiatul nostru cu ochi albastri se intreaba si mai nedumerit ca la inceput: "What's it all about?"

THE. END.
Dude, if you don't know by now, you ain't never gonna know... si mersi ca m-ai facut sa pierd doua ore din viata pentru a te urmari cum sari din floare in floare degeaba! Poate ca trebuie sa fii un tip ca sa-ti dai seama ce vrea sa zica filmul. Ai nevoie de a guy's point of view de care recunosc ca nu beneficiez.
Film de evitat din simplul motiv ca nu mege nicaieri... in afara de un loc roz, parfurmat, cu multe inimoare din plus.

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 1 Apr 2005, 11:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Apr 2005, 11:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ComicDiva
mesaj 15 Jun 2006, 08:34 PM
Mesaj #4


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



X-men 3 - ultima sansa ca studiourile fox in frunte cu Tom Rothman sa se pishe pe niste fani

user posted image

Sa fie clar de la inceput.
I hated this movie. Puteti sa incercati sa rationalizati cat vreti. "A fost un film de vara. A avut actiune. Ai avut tu asteptari prea mari. Eu stiam ca e doar un blockbuster". Inutile eforturi.
Doar pentru ca te astepti ca un film sa fie oribil. nu inseamna ca nu e oribil!

dar de ce cred eu ca acest film este oribil. ce-ar fi sa incepem cu lucrurile evidente. Cel mai important personaj din Saga Phoenix (Cyclops) este ucis in primele 20 de minute. pai de aici in colo poti sa-ti dai seama ca cei care au scris scenariul nu prea le-a pasat de sursa. Eu inteleg ca un film nu poate sa respecte intrutotul benzile desenate.
Believe me I know.
Nici Spiderman 2, nici Batman Begins, nici multe alte filme comic based considerate a fi bune nu au respectat intrutotul benzile desenate. Inteleg ca o poveste trebuie adaptata la mediul in care urmeaza a fi povestita. ce merge intr-un comic book EVIDENT nu va merge sau nu va arata la fel de bine pe marele ecran. Si in acelasi timp inteleg ca filmul trebuie sa fie accesibil tuturor.
DAR
Exista totusi o esenta a personajelor, o idee de baza care trebuie pastrata si respectata. Spiderman 2, batman Begins, Blade, Superman... au avut treaba asta. Au inteles personajele. X-men 3... NU a inteles personajele si nu a inteles cum sa le prezinte intr-un asa mod incat si fanii si non-fanii sa fie satisfacuti. Phoenix cand a fost utilizata a fost utilizata PROST. Puterea ei este sa transforme oamenii in piese de domino. Wow. Creepy.
Ucide in stanga si in dreapta oamenii pe care-i iubeste, pe motiv ca incearca sa o controleze dar nu vede ca Magneto o numeste arma lui secreta! FATA! Ce ai nevoie mai mult de atat!? You want me to draw you a picture!? Ar trebui sa citesti gandurile si tu nu vezi ca Magneto este ala care vrea sa te foloseasca. Plotul lui Phoenix este prost facut si prost incheiat. O ucide desi erau cure needles, peste tot.
Apropo de cure needles. O ocazie imensa este irosita pe aceasta poveste. In loc sa ne axam pe emotiile si starea lui Rogue, pe deciziile grele care trebuie facute, jumate de film il urmarim pe Wolverine prin padure, cum trage lumea in el si da cu el de pamant, si el se ridica linistit parca ar juca badminton. Este deplorabil. Nu am nevoie sa vad un film despre Wolverine si trupa lui de groupies. Vreau sa vad un film despre X-men.
Magneto la cat de genial se da se poarta ca si cum a terminat scoala pentru copii "speciali". In primul rand se aliaza cu Phoenix cand era clar dupa ce-l ucide pe Xavier ca he should kill the b***ch, dar el nu. O ia cu el, si o lasa sa stea acolo cu o privire pierduta in spatiu vreo 3 sferturi din film, fara sa faca absolut nimic, intr-un final DUPA ce-si pierde puterile ii spune.
"FA FEMEIE CEVA!"


5 seconds later.
"What have i done?!"

Cum adica "What have i done" nene! Este Phoenix! Nu Paris Hilton! Ce credeai ca o sa se intample. O sa se uite urat de tot la toti mutantii si dup-aia o sa cante Kumbaya!!!??? You're supposed to be the evil genius. De ce naiba nu ai mutat podul cu totul si l-ai scapat pe Alcatraz si GATA. Problem solved. Vii cu armata ta de ratati si le dai echipei X-men ocazia perfecta sa te DOBOARE. Esti de tot rasul magneto, serios acum. Si mai ai that dorky hat la sfarshit.
Rogue vine ca femeiusca proasta care este si-l imbratiseaza pe Bobby.
Wolverine priveste fericit peste mormintele lui Cyclops, Jean si Xavier cu un zambet satisfacut.
"Heh, fac eu 20 de parai cu spin-offul meu"

Si cam asta a fost X-men 3.
cry.gif cry.gif cry.gif

Lord have mercy on our souls.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 14 Jan 2007, 10:18 PM
Mesaj #5


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



The Prestige



Batman si Wolverine cu fracuri si jobene.



Cristopher Nolan se aliaza din nou cu Christian Bale, de data aceasta nu pentru a da viata vreunui luptator intunecat, ci pentru a spune o poveste complexa despre magicieni, despre obsesii si mai ales despre... cat de tare este Bale. biggrin.gif

Caci tare este. Chiar si in comparatie cu inaltimea sa Hugh Jackman (1,91 m).

Filmul este povestea a doi magicieni care incep prin a fi prieteni, apoi devin dusmani... de-a lungul filmului fiecare incearca sa treaca in fata celuilalt, sa-l faca sa sufere, sa ajunga cu calcaiul pe fata celuilalt. Este un aspect oarecum repetitiv, care e posibil sa te enerveze la un moment dat (Hai mai lasa-ma, nu se bat si ei odata si gata... se tot deghizeaza si se tot ascund)

Dar repetitivitatea nu sta in calea circularitatii, si acesta este lucrul care-mi place cel mai mult la poveste. Este circulara, se bazeaza pe legea simpla a cauzei si efectului, exista tot felul de indicii, de idei care daca stiti sa le prindeti din zbor si sa le descifrati va dati seama ca filmul este mult mai complex decat pare la prima vedere.

Conflictul dintre cei doi este foarte real, tangibil... Balanta puterii il favorizeaza cand pe unul, cand pe celalalt. Metodele folosite de ei pentru a-si planui scamatoriile sunt la fel de diferite ca barbatii insisi. Burdon (Bale) are la dispozitie inventivitatea, el este magicianul mai bun. Angier (Jackman) este omul de spectacol, care site sa preia scamatoriile si sa le dea viata.

Nu este un conflict bine vs rau, deoarece amandoi barbatii sunt putin dusi cu pluta, intrec masura ia sfarsitul nu cred ca-i va satisface pe cei mai moralisti dintre noi.

Perioada in care se desfasoara actiunea este Anglia victoriana, adusa la viata foarte bine de Cristopher Nolan. Magicienii pe atunci erau celebritatile de astazi, iar filmul ne arata culisele acestei lumi, concurenta acerba care exista intre performeri... si consecintele stilului de viata pe care-l duceau.

Un film excelent, care are putin din toate. Drama, dragoste, magie... chiar si SF. I liked it a lot, si desi are peste doua ore mi-a tinut viu interesul pana la sfarsit. Pe de alta parte, intcomai ca si scamatoriile care isi pierd farmecul dupa ce afli secretul, ma indoiesc ca voi mai vedea acest film vreodata deoarece ca si Al Saselea Simt, it's a one trick pony.

Way to go batman and wolverine. Dar sa iasa The Dark knight mai repede ca nu sunt fangirl degeaba.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman