HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cronica Lui Edward Scissorhands
Mihai
mesaj 11 Dec 2005, 06:11 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui Edward Scissorhands referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 11 Dec 2005, 09:03 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



Si cum ultimele duminici le-am petrecut in compania muzicii de buna calitate iaca' m-am gandit sa ma apuc de postat unele impresii/pareri despre muzica care ajunge sa-mi incante urechile din cand in cand. Intr-un ocean de muzica de proasta calitate, am reushit sa-mi construiesc micul meu univers muzical si eclectic. Daca este un univers ce merita "explorat" va las pe voi sa decideti...si...cum cel mai recent album pe care am avut onoarea sa-l ascult se afla inca in mintea mea prin simplul fapt ca m-a impresionat placut, am sa incep micile mele cronici cu el.

Sigur Ros - Takk/(Thanks) (13 sept 2005)
Momentan albumul este pe locul 16 in Marea Britanie, pe 27 in SUA si evident, pe 1 in Islanda.

Sigur Ros (Trandafirul Victoriei in traducere libera) este o trupa din Islanda care este deja la al 5-lea album (cel de fatza) de la debutul lor din 1997 cu albumul "Von".
Stilul abordat de cei patru artisti ( Jón Þór Birgisson – vocal, chitara; Kjartan Sveinsson – clapar, Georg Hólm – bas si Orri Páll Dýrason – tobe) este undeva intre rock-ul islandez atmosferic si indie rock.
Albumul de fatza nu se abate de la stilul care i-a consacrat pe "sigur ros" si imbina aceiashi voce unica a lui Birgisson cu elemente de atmosferic ieshite in buna parte din sintetizator. Limba in care versurile au fost scrise este de data asta islandeza, spre deosebire de precedentele albume care contineau cateva piese si in engleza.

Track list:

1. Takk…
2. Glósóli
3. Hoppípolla
4. Með Blóðnasir
5. Sé Lest
6. Sæglópur
7. Mílanó
8. Gong
9. Andvari
10. Svo Hljótt
11. Heysátan

De urmarit melodia "Milano" care este cea mai frumoasa de pe album.
Cand merge ascultat? pai cand mergi cu mashina noaptea, pe timp de ploaie sau cand citesti o carte.

Puteti gasi cateva melodii de pe album aparute pe myspace.com chiar din initiativa trupei aici: http://myspace.com/sigurros
Site oficial: http://www.sigur-ros.is/takk.html


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 5 Jan 2006, 12:16 AM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



Daca nevoia disperata de bani ne-ar lasa in pace macar o secunda sa ne gandim si la altceva decat la "lupta pt. supravietuire", poate ca am putea vedea dincolo de monitoarele calculatoarelor, dincolo de rutina zilelor terne de munca, poate ca atunci am vedea frumusetea cerului intr-o zi de primavara, frumusetea unei carti bune, poate ne-am "strange" mai mult intre noi, poate chiar am iubi...

In viziunea mea, cea mai frumoasa piesa a lui John Lennon este....Working Class Hero

As soon as your born they make you feel small,
By giving you no time instead of it all,
Till the pain is so big you feel nothing at all,
A working class hero is something to be,
A working class hero is something to be.
They hurt you at home and they hit you at school,
They hate you if you're clever and they despise a fool,
Till you're so fucking crazy you can't follow their rules,
A working class hero is something to be,
A working class hero is something to be.
When they've tortured and scared you for twenty odd years,
Then they expect you to pick a career,
When you can't really function you're so full of fear,
A working class hero is something to be,
A working class hero is something to be.
Keep you doped with religion and sex and TV,
And you think you're so clever and classless and free,
But you're still fucking peasents as far as I can see,
A working class hero is something to be,
A working class hero is something to be.
There's room at the top they are telling you still,
But first you must learn how to smile as you kill,
If you want to be like the folks on the hill,
A working class hero is something to be.
A working class hero is something to be.
If you want to be a hero well just follow me,
If you want to be a hero well just follow me.


De fiecare data cand "zac in mocirla", melodia asta imi alina ranile thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Edward Scissorhands: 5 Jan 2006, 12:22 AM


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jan 2006, 12:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 14 Jan 2006, 08:19 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



Ladytron - Witching Hour

O trupa ce mi-a fost recomandata de o amica aflandu-ma in Pub 18. Un album care are in spate experientza celorlalte doua "604 (2000)" si "Light & Magic (2002)" si care evident suna deosebit.
Pop, unii i-au spus pop-rock, altii i-au spus pop britanic sau pop folklore, eu ii spun muzica buna venita direct din Marea Britanie (Liverpool). N-am sa ma hazardez in a scrie o recenzie ci am sa-i las pe altii mai experimentati sa o faca:

"Witching Hour is cohesive without ever being repetitive — tracks as different as the pretty, plaintive “International Dateline” and the industrial “Fighting in Built Up Areas” make sense together. Ladytron’s greatest accomplishment here is the atmosphere of cool beauty it creates immediately and maintains to the finish. It’s rare for an album to transport you so fully onto its own terrain, and Witching Hour is a worthwhile retreat."

Tracklist:

1. High Rise
2. Destroy Everything You Touch
3. International Dateline
4. Soft Power
5. CMYK
6. AmTV
7. Sugar
8. Fighting In Built Up Areas
9. Last One Standing
10. Weekend
11. Beauty 2
12. Whitelightgenerator
13. All The Way

Cu "epicentrul" in Destroy Everything You Touch

Site oficial: http://www.ladytron.com/site.php

Enjoy!

Acest topic a fost editat de Edward Scissorhands: 14 Jan 2006, 08:20 PM


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 28 Aug 2006, 11:35 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



edward,n-ai mai ascultat nimic?ziceai ceva de albume noi ...??? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 4 Sep 2006, 12:00 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



Ascult mai tot timpul muzica insa timpul e destul de zgarcit cu mine smile.gif

In weekend am experimentat un adevarat catharsis prin vizionarea DVD-ului "A sound relief - Live at Paradiso" (The Gathering). Paradisio asta e un fel de teatru in Amsterdam, foarte cochet, unde The Gathering au sustinut un concert in 2005. Concert ce a fost pus pe DVD.
Ca sa descriu in cateva cuvinte DVD-ul am sa parafrazez inceputul unei recenzii de pe un site olandez: Microfonul a fost decorat cu flori. So...kind of flower power way smile.gif

The Gathering suna incredibil live cu adevarate pasaje de ambiental executat cu ajutorul chitarii electrice (pe corzile careia a fost aplicat nu stiu ce smecherie de aparat. nu ma pricep), cu imagini futuriste proiectate pe ecranul din spatele scenei si cu o Anneke traind muzica la intensitate maxima.

Si cum discografia The Gathering pe care o posed s-a oprit la "Souvenirs" din 2003 m-am gandit sa mai "apdatez" colectia cu ultimul album T.G. - HOME

Titlu cum nu se poate mai bun pentru un album "brendniu" (2006) care nu face decat sa se intoarca ca sound la originile The Gathering.(ca si cum te-ai intoarce in siguranta acasa smile.gif )
Sunetul psihedelic ramane la fel de bine lucrat, pasajele de chitara electrica s-au mai indulcit si au devenit aproape emotionale, vocea lui Anneke a ramas la fel de frumoasa si sensibila iar albumul contine si cateva piese geniale (daca nu chiar toate).
Alone, Waking Hour, Forgotten, Home....

Desi cand spui "The Gathering" multi se gandesc la metal, in ultima vreme, cu precadere albumul Home s-a indepartat de metal pentru a intra in sfera muzicii psihedelice, ambientale, electrice dar pastrand unele pasajele mai rapide de chitara ce aduc a metal biggrin.gif

Line-up

- Anneke Van Giersbergen / vocals
- Rene Rutten / guitar
- Marjolein Kooijman / bass
- Frank Boeijen / keyboards
- Hans Rutten / drums

Track listing

1. Shortest Day (4:12)
2. In Between (4:44)
3. Alone (4:56)
4. Waking Hour (5:38)
5. Fatigue (1:49)
6. A Noise Severe (6:06)
7. Forgotten (3:25)
8. Solace (3:51)
9. Your Troubles Are Over (3:46)
10. Box (4:43)
11. The Quiet One (2:16)
12. Home (6:58)
13. Forgotten - reprise (7:57)

http://www.gathering.nl/

user posted image


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edward Scissorha...
mesaj 12 May 2007, 10:28 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 55
Inscris: 10 April 05
Din: Neverland
Forumist Nr.: 6.104



Sall all,

Noaptea asta, nu m-a lasat sa dorm Tori Amos care s-a grabit, s-a dat de trei ori peste cap si a reusit sa scoata, la numai doi ani de la "The Beekeeper", un nou album numit "American Doll Posse".
Un album consistent care isi merita banii chiar si gandindu-ne la numarul pieselor incluse in el. 23. Piese care, chipurile, sunt impartite in cinci parti cantate de cinci "personalitati" ale lu' Tori Amos. Eu banuiam ca femeia asta e foarte complexa dar sincer nu ma asteptam la cinci personalitati diferite. Tori-hippioata, Tori-razboinica, Tori-papusa, Tori-rockeritza si tot asha.
Ei bine, da! Tori Amos a intrat cu ajutorul catorva melodii de pe album (cam cu bocancii) in sfera rockului iesind ceva, hai sa zicem, ciudat.
De urmarit piesa "Teenage Hustling" Nu mai zic ca in piesa "You Can Bring Your Dog" aduce a David Bowie.
Totusi, stati linistiti, albumul e salvat de piesele in stil "old-Tori", sentimentale, foarte personale, intime. "Father's Son" este una din aceste piese. "Roosterspur Bridge" este si ea de retinut.
M-a bucurat sa gasesc in acest album un puternic mesaj politic.
QUOTE
So how many young men have to lay down
Their life and their love of their woman
For some sick promise of a heaven

in Dark Side Of The Sun
sau in melodia care deschide albumul - Yo, George!
QUOTE
I salute to you Commander
And I sneeze
'Cause I have Now
An Allergy
To your policies it seems
Where have we gone wrong America?
Mr. Lincoln we can't seem
To find you anywhere out of the millions
From the deserts
To the mountains
Over prairies
To the shores
Is this just the Madness of King George
Yo George
Is this just the Madness of King George
Yo George
Well you have the whole Nation
On all fours


Insa bomboana albumului, care mi-a placut de la prima auditie (si tinde sa devina obsesie) e melodia "Bouncing Off Clouds" care are toate sansele sa ajunga hit. Nici nu vreau sa ma gandesc ce atmosfera va induce un remix al melodiei in cauza. Foarte dansanta si totusi sensibila si profunda piesa.
Albumul se va lansa si in Romania pe 1 mai la Epic Records.
Un album per total bun insa mentionez ca mi-e dor de vechea Tori, imi e dor de pianul ala minunat si de ce stie sa faca tipa cu el.

user posted image


--------------------
“Death is not the greatest loss in life. The greatest loss is what dies inside us while we live.” (Norman Cousins)

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman