HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Exprimand Inexprimabilul, [Cronica lui Serenity]
Mihai
mesaj 16 Nov 2005, 08:04 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui Serenity referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Nov 2005, 12:29 AM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



In sfarsit mi-am facut timp si de cronicuta mea de muzica...

As vrea, ca introducere, sa pot spune ceva frumos.. as vrea sa pot explica ce inseamna pentru mine muzica si cat de fada mi s-ar parea viata fara acest mic viciu al meu. Dar nici macar nu voi incerca.. Unele lucruri pur si simplu nu pot fi redate in cuvinte, sau de multe ori linistea spune mai mult. Ajung acum la titlul "jurnalului" meu de muzica inspirat dintr-un citat foarte drag mie care spunea ca dupa tacere, muzica se apropie cel mai mult de a exprima ceea ce nu poate fi exprimat. Iar pentru a intelege acest limbaj, nu trebuie sa ciulesti urechile ci sa-ti deschizi larg inima si sufletul, as adauga eu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 22 Dec 2005, 12:03 AM
Mesaj #3


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mai e putin pana la Craciun, suntem in plina perioada a Sarbatorilor de Iarna cand fiecare din noi ar trebui sa fie mai bun, mai clad, sa iubeasca... Despre ce altceva as putea eu sa va vorbesc in aceasta seara luminata, cand dupa lungi chinuri si suferinte am ajuns in sfarsit in sanul caminului cald si drag decat despre... Proiectul Verde! laugh.gif

"Cantec De Voie Buna" a fost prima piesa pe care dupa o perioada foooarte lunga in care calculatorul si muzica lui a fost doar o amintire, am ales sa o ascult. Habar nu am de ce, probabil era normal sa pun cateva colinde sau ceva mai sensibil, adecvat perioadei... Totusi, in momentul asta "Cantec De Voie Buna" e ceea ce-mi merge mie la inima tongue.gif Tin minte ca acum cativa ani, cand a aparut compilatia, hip hop-ul insemna pentru mine doar ceva pe care fratele meu ma obliga sa il ascult zi de zi, clipa de clipa, incercand sa ma faca sa-l inteleg cu o inversunare pe care nici acum nu mi-o pot explica... Singurul lucru pe care il stiam despre Proiectul Verde (pentru ca el e in lumina reflectoarelor, sa nu uitam ohyeah.gif ) era ca la un moment dat, in una din piese, un nene zice ca poti face filtre din coperti. Chestie care mi s-a parut deosebita.. dintr-o data vroiam si eu sa fac filtre din coperti. Am inceput sa le rasfoiesc.. baietii de-acolo nu aratau rau de loc daca era sa fiu sincera, mmmmmm.. Si tot salivand eu de zor, nu stiu cum s-a facut de m-am trezit cu el in CD Player. Imi amintesc ca primul lucru pe care l-am remarcat a fost vocea lui Deceneu, inconfundabila de altfel... Era ceva deosebit. In sensul ca nu erau Parazitii, Mafia sau La Familia, singurii de care auzisem eu pana atunci laugh.gif Mi-a placut, e drept, dar am trecut repede peste si compilatia a ramas uitata undeva intr-un sertar, acolo unde fratele meu drag ascunde de mine toate CD-urile originale "la care tine enorm" tongue.gif Adevarata pasiune am facut-o anul acesta cand, pe picior de plecare, rascolind dupa CD-uri pentru drum primul pe care am pus mana au fost ciupercutele lui Deliric. L-am ascultat non stop si la infinit in timpul acelei saptamani... Vedeam doar verde inaintea ochilor. La un moment dat au reusit totusi sa mi-l smulga din mana, atunci cand, scapandu-l pe jos, am spart carcasa... Printr-o minune am scapat cu capul nespart. Si nici nu am fumat copertile inca...

Dintr-o data, ascultandu-l pe Nai'gh'ba, nu pot sa nu devin nostalgica si sentimentala... Imi dau seama ca Proiectul Verde va avea mereu un loc special in sufletul meu... Intotdeauna imi va aduce aminte de o saptamana de vis si orasul indragostitilor – Venetia wub.gif

"Straturi de-alcool, shot-uri direct din cana
Daca nu poti sa te saturi, iti torn din damigeana
Iti dau sa bei cat poti sa duci, poti sa te faci si m*ci
In timp ce toate fetele dau doar din bu*i"



Mmmmmm... ca tot veni vorba, ce bine ar pica o tigara... devil.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 22 Dec 2005, 12:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Dec 2005, 12:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 23 Dec 2005, 01:55 PM
Mesaj #4


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Scuze ca ma bag in cronica ta tongue.gif Sper ca nu e cu prea mare suparare. Insa am si eu o intrebare normala de om normal si stresat ca nu intelege totul tongue.gif Si anume "Cantec de voie buna", refrenul:

"Bai, facem gratar / vinu' curge-n pahar / toate fetele dau din c*r in timp ce sar / ................."

Ce dreq zice acolo unde e punte punte? sorry.gif

Pese: Ai descoperit care e piesa CTC despre care am vb noi cu ceva timp in urma? tongue.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Dec 2005, 12:08 AM
Mesaj #5


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Daca iti mai ceri scuze si zici ca ma supar, ma supar! tongue.gif

Mi-am amintit ca zilele trecute, aterizand din greseala la un curs blink.gif am avut surpriza de-a gasi sala intr-o bezna completa, luminata insa de sute de lumanari.. Colegii nostri in coleborare cu profesoara ne facusera o surpriza. Ma rog, colindele in engleza de la inceput nu m-au incantat catusi de putin dar ce-a urmat a fost chiar deosebit.. Nu stiu daca a auzit cineva de Gheorghe Iovu. N-as putea sa va spun exact ce gen de muzica "produce"... e ceva gen muzica de relaxare si cand, aflandu-ma in barul de jos cu un coleg, mi-a fost laudat si mi s-a spus ca muzica lui iti provoaca o stare ciudata, ca si cum te-ai afla in transa, nu l-am crezut. Si nici acum nu as putea spune ca "transa" e cuvantul potrivit.. Cert e ca iti da o stare deosebita pe care muzica "de relaxare" nu reuseste intotdeauna. Pe mine m-a intristat.. rau. Colega de langa mine zicea ca ei i-a dat o stare de bine... Ideea e ca nu am mai vazut de mult un amfiteatru plin intr-o asemenea atmosfera si liniste, iar expersiile colegilor au confirmat ca nici pe ei nu-i lasase reci. Nu stiu cum as putea face rost de ceva de la el.. dar recomand cu toata caldura! rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Dec 2005, 04:03 PM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Andreea, your theme song is Walking on Sunshine!

Your upbeat approach to life makes "Walking on Sunshine" the perfect anthem for you. We can see you dancing down the vegetable isle with your grocery cart, smiling at all the checkout clerks. We sure hope you've had your Wheaties to keep up with your perky pace all day long. This happy, horn-driven tune carries you to work every day. And even in those brief lapses when you're not fully on your game, "Walking On Sunshine" seems to put things in perspective and get you back to your super groove. "And don't it feel good?" Who cares that this tune was a one-hit wonder for Katrina and the Waves? Even that quality matches your one-of-a-kindness. You're walkin' on sunshine and spreading it wherever you go.


Im walking on sunshine, woooooooah! laugh.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 24 Dec 2005, 04:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Dec 2005, 10:08 PM
Mesaj #7


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Cea mai buna afacere de sarbatori e sa cumperi celor dragi cadouri pe care ti le doresti tu foarte mult, de care se vor bucura si ei si pe care le puteti folosi impreuna fara nici o problema. De exemplu, fara a fi realista, un televizor colegei de camera... Sau noul album Da Hood fratelui amator de hip hoape biggrin.gif

Secretul Din Gradina:

QUOTE
01. Mereu (liber)
02. La Vama Veche (cu Sorin)
03. Planu' A
04. De câte ori
05. O mână sus (cu Bean)
06. O zi (cu Cristina)
07. 01.10.660 (skit)
08. Din dragoste
09. Respectă-ţi viaţa (cu K-gula)
10. Numa' una (metal mix)
11. Hip-Hop relaxat
12. Secretu' din grădină
13. S-a furat muzica bună
14. Mii de culori (cu Gojira & Kosak şi Cristina)
15. Lacrimă de vis


Din pacate nu am apucat sa-l ascult foarte atenta pentru ca respectivul frate nu prea vroia sa-si deschida cadourile laugh.gif dar dupa prima rasfoire a copertii am remarcat noua formula "extinsa atat din punct de vedere al componentei, cat si muzical", cum spun chiar ei. Nici pentru a sesiza soundul diferit, cu influente rock, electro, etc., nu e nevoie sa-l asculti mai mult de o singura data.. lucru nu foarte apreciat de fanii hip-hop mai vechi in meserie, probabil.
Despre lirica nu pot spune foarte multe acum, ar trebui totusi sa-l mai ascult o data..
"Secretul din gradina", piesa care da si numele albumului si pe care o stiam de pe Proiectul Verde suna de asemenea diferit.. Ceva mai soft, cu alt negativ care aduce mai mult a rock decat a altceva...
Parerea mea? Deocamdata, cu toate ca nu suna foarte hip-hop, cred ca l-as asculta cu placere si a doua oara.. Poate o sa mai revin cu un edit dupa ce o sa fac lucrul asta. Pana atunci, daca exista cineva care a avut ocazia sa-l asculte.. astept o a doua opinie tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Dec 2005, 01:38 AM
Mesaj #8


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Vank"Regele Soselelor"

Tocmai ascult piesa si gandu-mi fuge departe, undeva pe malul marii. O terasa pustie scufundata in negura unei nopti racoroase, cateva halbe de bere si vreo doua tigari urmate de cativa stropi de ploaie, un deja-vu trecator... Imi amintesc totul atat de clar. Poate parea ciudat ca o piesa ca "Regele Soselelor" care nu are absolut nici o legatura cu nimic din amintirea de care se leaga, se leaga totusi tongue.gif Dar cu siguranta a observat toata lumea ca aceste legaturi se creeaza, de multe ori fara sa vrem sau sa fim constienti de asta... Imi amintesc acum de un documentar vazut la televizor in care unii oameni aveau anumite zone din creier mai putin delimitate decat noi, ceilalti. Atunci cand vedeau o culoare simteau automat un gust sau atunci cand auzeau un sunet vedeau o imagine. Oare cat de aberant ar fi sa fac o legatura intre acest fenomen si ceea ce se intampla atunci cand asculti o piesa...? Amintirile capata contur, culoare, miros... sau poate doar amintirile mele?....

"Sunt tare dus cu pluta,
Dar mai pot s-ajung la mal.
Diminetile eu zbor de la club
Cu 200 la ora, beat in ultimul hal.
Daca m-ar vedea Richard al III-lea
Ar recunoaste ca mi-ar da mie regatul si coroana
Doar sa fuga el cu machina.
...
Noptile-mi sunt pline de prezente feminine
Ce se dau la mine fiindca stiu
Ca buzunarele ma tine.
Eu raman celibatar
Si suferind in mod regal
Adica trag un fum si beau oricum
O sticla whisky de amar!"
(pentru Ghostu, fara numar! rofl.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Dec 2005, 06:49 AM
Mesaj #9


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



B.U.G Mafia"La Vorbitor"

1998. Eram printr-a VI-a sau a VII-a cand primisem primul casetofon. De fapt, mai aveam o combina din vremuri imemoriabile dar acesta era oarecum deosebit – te puteai inregistra! laugh.gif Cu greu mai reusea cineva sa ne dezlipeasca de el...
Tin minte ca pierdeam ore intregi cu fetele unor prieteni inregistrandu-ne pe casete, inscenand emisiuni de radio si-asa mai departe (stiti voi, toata lumea a facut asta probabil.. tongue.gif ). Un lucru e sigur, pe vremea aia ni se parea o chestie din cale-afara de distractiva. Imi facusem chiar si o caseta "a mea" pe care nu mai tin minte ce am inregistrat dar careia ii confectionasem o coperta mov cu floricele dintr-o revista de-a mamei. Trebuie ca am tinut mult la ea cand ma gandesc la ce bataie am mancat...
Cand nu ne inregistram, ascultam emisiunile de la radio. Facusem impreuna cu frate-miu o pasiune pentru emisiunile cu dedicatii si concursuri (am castigat o data o pizza – raspunsul era "Garofita Pietrei Craiului" laugh.gif ).
..... stergeam casete, faceam casete, imprumutam casete si pandeam cate o zi intreaga vreo melodie sa o inregistram... Complicate vremuri, intr-adevar! tongue.gif
Tot pe-atunci ne-a picat in mana B.U.G Mafia.. Reusisem sa-l prostim pe vecinul cu vreo 5 ani mai mare sa ne-o imprumute (cu singura conditie de-a nu afla parintii nostri) si o ascultam in draci. Unul statea de sase, celalalt ajusta volumul. Soundul dur, ritmul si limbajul de cartier, cuvintele noi precum şmenar, bulau, bulangiu.. si mai ales injuraturile (se pare ca pe toti ne-au innebunit injuraturile laugh.gif ) faceau din acea caseta ceva pe care noi il percepeam ca fiind interzis si care, probabil tocmai de aceea, ne tenta atat de mult. Pierdeam ore in sir incercand sa gasim explicatii pentru cuvintele pe care nu le intelegeam, sa memoram cuvintele si injuraturile care ni se pareau interesante, sa ne dam seama "ce-au vrut aia sa zica"...
"La Vorbitor" a fost si a ramas indiscutabil piesa mea preferata de la Mafia. Habar nu am de ce.. laugh.gif Pe vremea aia nu ma intrebam ce face ca piesa care imi place sa fie deosebita iar mai apoi, pierzandu-mi interesul pentru muzica lor, a ramas asa...
Urmatorul album, Dupa Blocuri, a prins dar cu siguranta nu atat cat primul pe care il ascultasem.. Tin minte ca mi-au atras atentia doar doua piese: cea care dadea numele albumului si "Doo Dube" care mi se parea ca suna misto de tot (acum imi du seama ca aveam o chestie pentru puscarie laugh.gif )...
Incet, incet, s-a stins interesul... si nu a mai reusit sa renasca din propria-i cenusa nici pana acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Jan 2006, 04:32 PM
Mesaj #10


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mirabela Dauer - "Dinimeti Cu Ferestre Deschise"

Am mai povestit de nenumarate ori despre discurile care mi-au infrumusetat copilaria... Inainte de B.U.G Mafia laugh.gif , inainte de tot... Nu stiu cati ani sa fi avut... Sub sapte in orice caz, nu cred sa fi fost la scoala inca atunci cand am descoperit colectia de "placi cu muzica" a parintilor mei. Erau acolo nume precum Scorpions, Iris, Phoenix si alti mari artisti ai vremurilor respective... Nu mai intru in detalii pentru ca, dupa cum am mai spus, m-as repeta.
Si da, am ascultat si Mirabela Dauer. In draci. Nu stiu in fata cator persoane am avut curajul sa recunosc lucrul asta... Multi s-ar uita nedumeriti, intrebandu-ma "da' cine e gagica?" iar restul s-ar amuza, probabil... Si totusi, de aproape 15 ani incoace, "Dimineti Cu Ferestre Deschise" e una din melodiile mele preferate, o piesa pe care acum si oricand as asculta-o cu placere..

Am dormit o noapte intr-un pat de copil
Si-am visat cum rasar flori de foc pe campii
Iar prin ochi de parinti
Adunau lacrimi fierbinti..
Se facea ca alerg fara noima pe-un drum
Si din stele curgeau farfurioare de scrum
Iar pamantul stingher
Nu-si gasea vadul zilei pe cer..

Am deschis fereastra dupa groaza din vis
Asteptand sa-ntalnesc balti de soare ucis
Dar sub cerul din zori
Am gasit pacea din flori
Si atunci din cosmar ochii mei s-au intors
Implorand fara glas timpul vietii netors
Sa nu-si treaca prin noi
Alt razboi
Sangeroasele ploi..

Peste toti lumina se revarsa la fel
Cum sa poti deslusi cine-s eu, cine-i el
Cand pe globul de vieti
Drumu-i sterp, fara drumeti..
Sa gasim oameni buni dupa noapte popas
Pentru cate iubiri in priviri ne-au ramas
Si-mpreuna sa bem,
Sa-mplinim cat destin mai avem!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Jan 2006, 04:47 AM
Mesaj #11


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Concert Zale, 06.01.2006, club Bounce, Timisoara.

user posted image

Adevarul e ca ma dusesem foarte sceptica si nu ma asteptam deloc sa ma simt atat de bine si sa fie totul atat de misto... de la locatie, la prestatie, la lume si atmosfera. Singurul lucru trist a fost ca dupa concert sa-mi dat seama ca atat de putina lume a auzit ca trupa Zale ar exista undeva in industria noastra muzicala, incat pur si simplu nu am avut cui sa ma laud cry.gif ...si am ramas cu frustrarea de-a nu crapa ranza nimanui de ciuda atunci cand spuneam cu nonsalanta ca eu si Yolo am stat lejer la o cafea si-o barfa, in culise.. girlchat.gif rofl.gif Ba mai mult... reactia standard: "Cine mama naibii mai e si Yolo asta?" (mai mult sau mai putin cosmetizata) tongue.gif
Baietii sunt de nota 10, atat ca artisti cat si ca oameni iar seara a fost una de pomina nu doar pentru ca am avut ocazia sa-l vad pe Raku prestand live (m-a luat de mana de doua ori!!! wub.gif roflmao.gif ), ci si pentru ca a fost prima data cand am mers undeva impreuna cu fratele meu. La inceput ne promisesem solemn unul altuia ca ne vom evita pe cat posibil, ca vom sta cat mai departe unul de celalalt si ne vom preface ca nu ne cunoastem (de pe la 5 ani cand inca ne mai jucam in tarana din fata blocului, nu ne-am mai afisat nicaieri impreuna... habar nu am de ce), in final ajungand sa ne imbatam impreuna ca..... fratii laugh.gif
Asa ca all you need is love.. tatananana.. all you... aaaa.... aham. Hmmm! Rectific. Asa ca uite cum se dovedeste inca o data ca muzica reprezinta o putere ce nu poate fi neglijata si care trebuie exploatata pana la urma.



Poze (care tin sa mentionez ca nu sunt facute cu zoom rofl.gif ):

Zale Connection: [1] [2] [3] [4] [5]

Yolo la mic: [1] [2]

Cel nascut in luna lui cuptor laugh.gif : [1] [2] [3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Jan 2006, 02:50 PM
Mesaj #12


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



De fapt, postul asta s-ar fi incadrat foarte bine la Melodii de moment, dar ajungand acolo am observat (fara sa ma mire, totusi) ca de cand am scris eu ultima data nu a mai postat nimeni, asa o sa ma multumesc cu Cronica de Muzica, ce sa fac! tongue.gif

Din asta seara minunata, ora 7 si vreo 10 minute, sunt indragostita iremediabil de o melodie... Interpretata de Nizlopi (formatie obscura cu un nume nu tocmai..aaa.. atragator), beneficiind de un clip cu excavatoare desenate, intitulandu-se simplu "JCB"... titlul piesei nu-ti spune mai multe. Ba chiar, in stradania mea disperata de-a pune mana pe piesa, am avut parte de reactii de genul:


QUOTE
C***a Regimentului: ce vrei, ca il intreb p vali
deea00 (27.01.2006 00:01:40): stai sa aflu cum ii zice
deea00 (27.01.2006 00:04:13): Nizlopi - JCB
C***a Regimentului(27.01.2006 00:05:07): ????!!!!!!  ohmy.gif
deea00 (27.01.2006 00:05:13): asa ii zice la mel.
C***a Regimentului(27.01.2006 00:05:15): holly fu*kin shit
deea00 (27.01.2006 00:05:21): ti se pare ciudat? brow.gif laugh.gif
deea00 (27.01.2006 00:05:34): videoclipul e cu niste excavatoare desenate
C***a Regimentului(27.01.2006 00:06:20): ahaaaa!!!! THAT nizlopi!!! now I get it!!!
C***a Regimentului(27.01.2006 00:06:31): cine pana mea is ratatii aia?
deea00 (27.01.2006 00:06:37): baaaa...
deea00 (27.01.2006 00:06:45): de ratatii mei sa nu te atingi, clar!?! totul pana la nizlopi!
deea00 (27.01.2006 00:06:56): mi-o iei?  rolleyes.gif pls.gif biggrin.gif
C***a Regimentului(27.01.2006 00:07:14): stai ca vali ii la dus
C***a Regimentului(27.01.2006 00:07:35): auzi...da chiar crezi ca o murdarit cineva reteaua cu asa ceva?



blink.gif Ma rog... nu va imaginati cine stie ce, suntem cele mai bune prietene laugh.gif Ideea e ca melodia e chiar superba, trupa chiar merita ascultata si eu o recomand cu toata caldura wink.gif

user posted image

Well, I'm rumblin' in this JCB
I'm five years old and my dad's giant sitting beside me
And the engine rattles my bum like berserk
While we're singing
'Don't forget your shovel if you want to go to work!'

My dad's totally had a bloody hard day
But he's been good fun and bubblin and jokin' away
And the procession of cars stuck behind
Are gettin all impatient and angry, but we don't mind

And we pull over to let the cars pass
And pull off again, speedin by the summer green grass
And we're like giants up here in our big yellow digger
Like zoids, or transformers, or maybe even bigger

And I wanna transform into a Tyrannosaurus Rex!
And eat up all the bullies and the teachers and their pets
And I'll tell em I'm eight, my dad's ba barakas
Only with a JCB and Bruce Lee's nunchuckas
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 1 Apr 2007, 10:58 PM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Shivaree - "Goodnight Moon"

E vorba de piesa originala dupa care a facut Stigma cover, sau cum naiba i-o zice (niciodata nu am stiut ce e aia "cover" - ideea e ca au tradus versurile cat de bine au putut si negativul e acelasi din cate imi dau seama).

Pe langa faptul ca e o piesa oarecum "de moment" iar la Melodii de Moment parca vad ca tot eu sunt ultima care a scris, mi se pare una din cele mai reusite melodii pe care le-am auzit. Bine-nteles, sunt cat se poate de subiectiva iar cu gusturile mele in materie de muzica nu ma prea pot lauda.... Anyway, ideea piesei mi se pare deosebita, imi place mult aerul straniu dat de versuri si linia melodica.. iar vocea tipei (sper ca e tipa laugh.gif ) e bestiala. De fiecare data cand o ascult imi imaginez toate detaliile cu mine in rolul principal si parca de-abia astept sa ma ghemuiesc sub plapuma. Oricat de ciudat ar parea, imi face pofta de somn melodia asta... laugh.gif Mi se pare punerea pe muzica a unui cosmar de copil... cu partea sa stranie dar si cea jucausa.

QUOTE
There's a nail in the door
And there's glass on the lawn
Tacks on the floor
And the TV is on
And I always sleep with my guns
When you're gone

There's a blade by the bed
And a phone in my hand
A dog on the floor
And some cash on the nightstand
When I'm all alone the dreaming stops
And I just can't stand

R: What should I do I'm just a little baby
What if the lights go out and maybe
And then the wind just starts to moan
Outside the door he followed me home
Well goodnight moon
I want the sun
If it's not here soon
I might be done
No it won't be too soon 'til I say
Goodnight moon

There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbour and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall
Something's under the bed
Now it's out in the hedge
There's a big black crow sitting on my window ledge
And I hear something scratching through the wall


Well you're up so high
How can you save me
When the dark comes here
Tonight to take me up
To my front walk
And into bed where it kisses my face
And eats my head...


P.S: Da, e tipa, m-a informat prieteni Googu' tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman