HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Piese Din Sufletul Meu..., ... adica al lui genicon
Mihai
mesaj 16 Nov 2005, 12:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui genicon referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 18 Nov 2005, 03:31 PM
Mesaj #2


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



"Something's gotten hold of my hand / Dragging my soul to a beautifull land"

Aceste versuri nu doar inseamna foarte mult, ci pot primi nenumarate interpretari. Bine-nteles, avand in vedere tema acestui subforum, ele vor face referire aici la muzica. De ce? Pentru ca indiferent de genul din care o piesa face parte, ea poate sa iti intre in suflet si sa te impinga spre visare, spre ganduri frumoase... spre o alta lume.

Imi amintesc, acum vreo doi ani, scriam ceva aici, la muzica, despre piesele preferate, mai exact, despre albumul preferat. Hip Hop, Rock, Blues... erau de toate, in cea mai ciudata ordine. Pana astazi am retinut cuvintele lui Gabriel (Oribbilul Mosh) care zicea ca nu poate intelege cum o persoana poate avea gusturi atat de diferite. Daca la inceput m-am simtit "onorat" de aceasta remarca a moshului, mai tarziu am ajuns la concluzia ca nu sunt singur. E imposibil ca persoanele din lumea asta sa nu fie "atinse" decat de piesele unui singur gen muzical. Si, la urma urmei, de asta exista muzica in lume.

Drept urmare, acest jurnal muzical, desi numele lui pare sa faca referire la piese "sentimentale", va prezenta orice tip de melodie, nu ca sunet, zgomot, sau cum vreti voi sa ii spunei, ci ca sentiment. Nu voi incerca sa patrund "intelesurile ascunse" ale sunetelor sau ale versurilor, ci voi prezenta pur si simplul felul in care "le aude" sufletul meu. Sper sa reusesc acest lucru. Sper sa mearga. smile.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 25 Nov 2005, 01:08 PM
Mesaj #3


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Cum incepe

Probabil ca cei care au intrat in contact cu mine stiu deja ca pot fi numit un fan al muzicii hip hop. Interesant este, insa, cand si cum am ajuns eu sa ascult acest gen muzical.

Primele contacte cu acest gen muzical au venit in clasa a 7-a, odata cu un CD unguresc, piratat bine-nteles. Erau pe el nume care pentru mine nu insemnau nimic, precum Puff Daddy, Notorious BIG, Big Daddy Kane etc. Nu pot zice ca mi-a placut, nu pot zice ca mi s-a parut respingator. Dar... timpul a trecut, si am auzit eu ca ar fi aparut prin Romania niste catareti carora le zicea BUG Mafia si care injurau in piesele lor! Asta era ceva de-a dreptul incredibil, nu? biggrin.gif Ei bine, probabil ca pana in ziua de azi as fi ramas cu auzitele, daca nu ar fi venit banchetul si unul dintre colegii mei rebeli, care purta mereu sapca si venea neras la scoala, m-a rugat sa ii tin doua casete cu Mafia. Nu am idee de ce, insa imediat ce m-am vazut cu ele in mana, le-am facut pierdute. Si acasa le-am ascultat, si iar ascultat si chiar imi placea. Ca sa fiu sincer, nu prea stateam eu sa incerc sa inteleg ce se zice acolo, si mai degraba eram atras de faptul ca se injura mult biggrin.gif

Si iata cum s-au pus bazele unui nou hip hopper - ascultand Mafia, nu pentru mesaj, ci pentru injuraturi. laugh.gif E drept, daca nu as fi prins ceea ce consider cel mai bun album al lor - De Cartier, probabil ca treburile ar fi stat altfel.
In cele din urma, pas cu pas, am inceput sa deschid urechile unor nume ciudate, unor voci ciudate, unor versuri care nu semanau deloc cu Mafia. Se numeau RACLA, Ghetto Daci, Da hood Justice, Morometzii... Si, tot ascultand, am inceput eu sa ma gandesc ca poate hip hopul nu inseamna doar muzica in care se injura in versuri, ci poate mai mult. Poate oamenii aia chiar vor sa spuna ceva, poate vor sa schimbe ceva, poate au o poveste. Si asa am inceput sa ascult hip hopul pentru "poveste", pentru continut, pentru mesaj.

Si timpul a tot trecut, si, fiind din ce in ce mai interesat de acest gen muzical am aflat ca un vers de genul: "Bag in femeie analgezice / sa vad cand i-o dau anal ce zice" (Ombladon) se numeste tehnica si wordplay, am aflat ce sunt acelea multies, punchlines, personals, metafore (ma rog... asta stiam din scoala, dar nu credeam ca se aplica si in hh). Si asa am descoperit eu ca hip hop-ul nu este o muzica a unor drogati care nu stiu de capul lor, ci poate insemna mult mai mult - oameni inteligenti, oameni cu umor, oameni care simt ca ceva nu merge si ca poate fi schimbat. Prin muzica.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2005, 01:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 20 Dec 2005, 05:00 PM
Mesaj #4


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Am ascultat colinde...

Sunt peste tot, pe oriunde te-ai duce. Iti intra adanc in cap, te trezesti fredonandu-le in diferite momente ale zilei, sunt mereu altele, dar mereu aceleasi. Sunt colindele, aceste melodioare simplute care suna bine, care te apropie parca mai mult de spiritul Sarbatorilor, parca te fac mai bun, mai calm, mai melancolic. Ma rog... poate nu e tocmai potrivit sa vorbesc la persoana a II-a... tongue.gif

Si, bine-nteles, ca orice roman care a ascultat ceva muzica in trecut, cu ocazia altor Sarbatori de Iarna, mi-am adus aminte de Hrusca. Cel putin din cunostintele mele, este cam cel mai celebru "interpret" de colinde. E imposibil, daca intrebi persoane de varsta parintilor mei de niste colinde sa nu ti-l recomande cu caldura pe Hrusca. Nu il mai ascultasem de mult, recunosc - cred ca in ultimii doi ani am fost "bombardat" de noi creatii, fie romanesti, fie straine, care, in majoritatea cazurilor, m-au dezamagit. Asta pe langa, bine-nteles, Jingle Bells-ul care rula incontinuu alaturi de alte colinde in limba engleza.

Asa ca iata-ma, tremurand de emotie, cu Hrusca intrat frumusel in lista de winamp, gata sa dau play, gata sa il ascult, sa ma relaxez, sa simt mai bine spiritul sarbatorilor, Craciunul care se apropie, Anul Nou ce ne asteapta.... sa ia locul zapezii si realitatii urate de afara.
..........................
..........................
Insa, ceva foarte ciudat s-a intamplat. Nu stiu cine sau ce e de vina, nu stiu ce s-a intamplat exact, nu stiu nici macar daca trebuie sa ma ingrijorez... Pur si simplu am ramas rece ascultandu-l pe Hrusca. Pe omul care, cu ceva ani in urma, imi bucura si mie ca multor altii urechile cu colindele lui si ma ducea inspre starea aceea care in general doar de sarbatori apare. Acum, insa, nimic. Mi se parea ca interpreteaza prea repede versurile, voiam ceva mai lent, voiam, parca, ceva mai mult suflet... Si uite asa cel pe care il consideram monstru sacru, daca ii pot zice astfel, a devenit doar "niste mega" in plus, care imi ocupa memorie si care, in cel mai scurt timp, vor dispare. Sa fiu eu mai insensibil fata de anii trecuti? Sa fie globalizarea de vina? Bombardamentul cu colinde straine? Nu am idee, nu stiu, insa cert e ca nu mi-a placut.

Si acum ma duc sa-l ascult pe Alifantis, cu Decembre al lui cu tot.... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Jan 2006, 03:11 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ce-i aia... muzica?

Probabil ca aceasta este intrebarea pe care ar fi trebuit sa mi-o pun mai devreme. Sau poate este mai bine ca s-a intamplat totul exact asa cum s-a intamplat... cine stie?

Era 1994, 1995 - nu mai retin exact. Eram un pusti de 11-12 ani ale carui preocupari erau in continuare soldateii de plastic, masinutele si colectionarea de abtibilde Turbo. smile.gif De aceea nu m-a entuziasmat deloc entuziasmul tatalui meu, care, intr-o zi, a venit la mine cu un CD-ROM in mana. Numai ce cumparase un 486 cu CD Player - o minunatie pentru vremurile alea biggrin.gif Nu am idee de unde cumparase acel CD, pe care il mai am si astazi, important e ca a apelat la mine. M-a luat de mana, mi-a zis ceva de genul "Fa-l sa mearga" si m-a rugat sa stau langa el, sa il invat cum sa schimbe melodiile, cum sa dea mai tare etc. Era un CD cu Beatles - nu unul audio, ci un CD plin cu niste .wav-uri uriase, in care erau inmagazinate cam 24 de ore de Beatles (albume, aparitii live, o groaza de chestii).
Tin minte si acum ca prima piesa pe care am ascultat-o (repet, pana in acel moment, muzica era ceva aproape inexistent in viata mea) se numea Michelle. Eram mic, nu intelegeam mai nimic din ce se canta acolo, insa, pur si simplu, mi-au dat lacrimile. Era un sentiment pe care probabil il asteptam de mult, si tocmai de aceea l-am trait atat de intens. Tatal meu a inceput sa zambeasca si mi-a zis ca mai sunt astfel de piese acolo. Au urmat "Yesterday", "Can't buy me love" si D-zeu stie ce alte piese. E drept, nu m-a mai facut nici una sa lacrimez, insa imi gadilau simturile tare misto.
Si asa am devenit eu fan Beatles - singura trupa pe care o ascultam. biggrin.gif Si am inceput sa caut prin acel CD-Rom, si am tot descoperit melodii, si stiu ca stateam ore intregi sa ascult, sa ma bucur, sa le simt muzica (pentru ca inca nu se punea problema sa o inteleg tongue.gif)

A trecut ceva timp, si tatal meu incepuse sa se "laude" unui prieten de-al sau cu fiul lui care asculta "muzica buna", si anume Beatles. Nu mai stiu exact ce s-a intamplat si cum, cert este ca intr-o seara, acel prieten ne-a invitat la el acasa. Acolo avea toate CD-urile (sau cel putin asa zice el) cu Queen. Si mi-a zis sa ma asez, sa ascult, si sa inteleg ce inseamna "adevarata muzica". Si a inceput sa cante Queen. Nu mai retin care au fost primele piese, insa nu m-au atras prea tare - nu erau Beatles-ul meu. Insa, inevitabilul s-a petrecut in cele din urma - Mustapha. Pur si simplu simteam vocea lui Freddy intrandu-mi in suflet. Cred ca dupa aceasta piesa a urmat "We are the champions" si eram convins - mai exista si altceva "frumos" in afara de Beatles.

Tipul era, dupa cum probabil s-a inteles deja, un mare fan Queen si a inceput sa imi povesteasca tot felul de detalii despre trupa (pe care, spre rusinea mea, le-am cam uitat sorry.gif ) Si schimba Cd-uri, si vorbea, si ascultam muzica, si ma simteam bine. Cateva zile dupa aceea am format un "cuplu" tare ciudat - un baiat de 12 ani si un tip de vreo 40 schimband casele - cand la mine cand la el, ca sa asculte Queen si Beatles si sa discute despre muzica. Ma rog, eu mai mult ascultam, dar nu pot zice ca nu imi placea. Si poate ca aceasta pasiune ar fi murit in alte cateva zile daca, intr-o dimineata, n-ar fi venit acest prieten cu un CD in mana. Mi-a explicat ca este o colectie de "evergreen melodies" - melodii care nu vor muri niciodata, zicea el. Melodii foarte frumoase. Melodii cu suflet. Si asa am ascultat eu "What a wonderfull world", "All I have to do is dream", "Sealed with a kiss". Am transformat acel CD in Wav-uri, care mi-au ocupat cam tot hardul si zilele mele se rezumau la scoala, Beatles si acel album evergreen. Disparusera soldateii, masinutele si abtibildele Turbo. Devenisem un devorator de muzica si incepusem sa imi raspund, incet incet la intrebarea pe care abia acum o constientizez - "Ce-i aia muzica?" wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman