HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cronica Dupa Surzi
Mihai
mesaj 18 Dec 2005, 06:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui surzi pe marginea cartilor pe care le-a citit! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
surzi
mesaj 19 Dec 2005, 04:24 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 286
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.580



Jonathan Coe - Casa Somnului - entuziasmata de unele critici bune de pe spatele copertii am citit in forta vreo suta de pagini, interesul diminuandu-se treptat, dupa care am abandonat complet cartea. Subiectul este interesant, pacat ca abordarea autorului este lipsita de forta, am avut mereu impresia de mentinere la suprafata fara vreo aventurare mai in adanc, fara o explorare psihologica mai intrusiva a personajelor.

Unele critici - ''Miscator si inteligent, savuros si labirintic, Casa Somnului va fi in mod sigur unul dintre cele mai bune romane ale inceputului de mileniu" ....... doar pentru ca utilizeaza unele trucuri literare, ca de exemplu un flux/reflux de trecut si prezent si tot asa...nu mai insist.

Acum am trecut la Giovanni Papini - Gog - motto ''Satana va iesi din temnita lui, ca sa insele neamurile, pe Gog si pe Magog..." Apocalips, XX, 7....in urmatoarele pagini, autorul isi dezvaluie subtil propunerea si creioneaza admirabil un personaj hidos si misterios, puternic, dar incult, extrem de abil si pragmatic, care patrunde, prin intermediul vastei lui bogatii, pe scena culturii universale....ceea ce urmeaza sa si citesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 11:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman