HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cronica De Carte, [Jurnalul lui Zorro]
Mihai
mesaj 10 Mar 2005, 11:16 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Carte, dulce carte... cinste cui te-a scris, lauda celui ce te citeste!

Va invit sa ne delectam impreuna cu recenzii si comentarii ale lui Zorro pe marginea cartilor pe care le-a citit! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 10 Mar 2005, 02:44 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Multumesc Mihai!

Asaaaa, acum am si eu un coltisor in care voi scrie ce carti am citit. O sa fie cam gol pentru ca nu sunt un cititor inrait dar am in plan sa rascolesc biblioteca lu' tata, care are mai mult de 1000 de volume. Sunt interesat in principal de istorie, materie pe care am urat-o din plin in scoala din cauza ca trebuia sa tin minte o gramada de zile de nastere, casatorie, botez, inmormantari, razboaie, uniri, despartiri si alte de-astea. Mai imi plac cele de geografie si psihologie. Ma plictisesc romanele sau cartile filosofice. Era sa uit, mai imi plac si cartile de joc sorry.gif

Sa incep cu ultima carte pe care am citit-o. Este vorba de cartea lui Arrianus, Expeditia lui Alexandru cel Mare in Asia. Arrianus, istoric de origine romana, a scris aceasta carte in secolul 2 e.n., la o distanda 500 de ani de la expeditie. Este singura lucrare care s-a pastrat completa, restul ori fiind pierdute, ori pastrate doar fragmente. Ca surse au fost folosite jurnanul expeditiei, scrisori de-ale lui Alexandru si cel mai important, cronicile lui Ptolemeu al lui Lagos (general in aramata lui Alexandru devenit mai tarziu faraonul Egiptului) si Aristobul (istoric ce a luat parte la expeditie). Arrianus il citeaza cel mai adesea pe Ptolemeu din cauza obiectivitatii cu care el a scris, restul izvoarelor avand tendinte de a personifica pe Alexandru si faptele sale, pe atunci fiind la moda sa faci din tantar armasar. Mai exista si momente in care sunt prezentate variantele ambilor cronicari, dar nu prea multe.

Gata, am terminat cu prezentarea copertii. Acum vreau sa deschid un topic nou in care sa fac un rezumat al cartii si eventual sa discutam despre acest mare personaj care a existat acum mai bine de 2000 de ani, mai ales ca exista si filmul "Alexandru", film pe care cred ca l-au vazut multi dintre noi si care este de fapt transpunerea in scena a acestei carti.

Edit: Am deschis subiectul cu pricina: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=5694&

Acest topic a fost editat de Zorro: 10 Mar 2005, 03:03 PM


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 17 Feb 2006, 10:58 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Mama ce repede a trecut timpul. Se face aproape un an de la ultimul meu post aici. Intre timp am mai citit o carte destul de interesanta, dar cam greoaie din cauza prea multor amanunte. E vorba despre De la preistorie la istorie, carte care a reusit sa ma lumineze cat de cat despre perioada de inceput a civilizatiei...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Feb 2006, 10:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidius
mesaj 17 Feb 2006, 11:27 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



In iarna asta am reusit sa termin "Alchimia emotionala", carte recomandata de Calfa aici. A fost foarte interesanta. Mi-a reconfirmat unele chestii pe care le stiam, m-a facut sa inteleg alte chestii cu care nu eram tocmai clar si m-a facut sa descopar unele noi.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 7 Mar 2006, 10:40 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



In timp record de o luna (nu radeti, pentru ca de obicei dupa prima luna nu termin nici prefata) am reusit sa termin ultima carte: "Compendiu de psihanaliza" a lui Freud. O carte super interesanta, chiar daca multi spun ca Freud e depasit. Pe mine insa m-a facut sa vad noi orizonturi, respectiv sa-mi clarific cum sta treaba cu Eul, Sinele, Supraeul si care e relatia dintre ele. Foarte destept Freud asta. Si are un stil captivant de a povesti. Nu bate deloc apa in piua...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman