HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Adevaratii Romani
cine au fost stramosii nostri daci sau romani?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 8
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 12:10 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



facand o paralela nu pot decat sa spun ca noi si acest neverosimil popor...si-a uitat conditia...noi prin definitie suntem o natie care cautam si cautam ....si niciodata nu admitem cu discernamant ceea ce ne deosebeste in cele din urma fata de semenii nostrii din exterior...din vest din est de unde vreti...ar trebui sa fim mandrii de faptul ca ducem in sange gena straveche a unui popor atat de viguros,atat de maiastru..cum era poporul dac..sau mai in urma al poporul trac..de ce tot timpul cautam sa ne raportam la ceea ce alte natii au realizat prin vaste si numeroase cuceriri?...noi prin cunosterea reala a identitatii noastre ar trebui sa stim ca suntem printre putinele popoare din lume care nu au tanjit niciodata la ceea ce altii au avut...noi ne-am limitat sa culegem doar roadele propriei noastre inteligente.....atragand asupra noastra numai ganduri de dominare....numai razboaie de cuceriri...de ce pamantul acesta a fost tot timpul asa de ravnit?...de la romanii pana acum.. cand ne laudam cu intrarea in structurile europene..ce ironie!...pentru ca noi am fost aici ca si popor si niciodata nu am predat armele...am ramas cu aceeasi traditie milenara statornicita de datini,obiceiuri si nu am permis ca cineva sa ne importe nimik din sarbatorile si festivitatile noastre...si sa faca din asta ceva demn de lauda..am ramas aici uitati de lume si de milenii..traind de la o bejenie la alta..dar cu idealul ca noi avem ceva ce ei nu au.... si nu pot spune ca vor avea vreodata...iubirea noastra,pamantul romanesc...
.....eu nu pot sa inteleg de ce nu incercam sa analizam cine de fapt suntem ? si cine am fost mai degraba?...haideti sa luam de pilda poporul dac..ce ii caracteriza de alte natii...pai tocmai faptul ca ei pretuiau virtutea (cea mai nobila dupa mine.. calitate)..aceea virtute care te inalta..care te pune pe culmi nemasurabile si care te indeamna sa fii curajos dar in acelasi timp cumpatat..sa lupti pana la ultima picatura a sufletului...erau caracterizati de celalalte popoare ale vremii drept... lupi....,cunosteau prin preoti lor de o inalta tinuta morala.... mersul planetelor,...secretele astronomice,..cum creste si scade orbita lunii,...cum globul de foc al soarelui intrece in masura globul pamantesc,...cum cele 346 de stele trec in drumul lor cel repede de la rasarit la apus spre a se apropia sau indeparta de polul ceresc,...practicau ritualuri samanice prin care preziceau viitorul,...divinatia prin animale sacre,prin viziuni,....credeau in nemurire ca atare (sau numai in imortalitatea sufletului),...vindecarea prin corelatie trup-suflet(neglijata tot mai mult astazi),...predicarea curajului,..cunoasterea dreptatii si a cinstei..intr-un cuvant erau un popor ce nu se temea de moarte ...si putem sa admitem erau cu adevarat un popor de maestri..
...acum noi ne lamentam si incercam sa gasim scuze de tot felul pentru actiunile noastre ,uitam ca suntem si apartinem unui popor de-a dreptul fascinant,predicam tot mai mult idea de natiune a Europei..de faptul ca nu avem prea multe valori...ca nu stim sa ne alegem valorile....ca au disparut geniile...ca ar trebui sa incepem si noi o initiere in ceea ce priveste dominarea sau cucerirea ...fals!!!fals!fals!!!
...am ramas si vom fi aceeasi romani plini de caracter..plini de virturti si nu trebuie niciodata sa uitam cine am fost...in fiecare zi apar alte genii insa ochii nostri nu pot sa le vada...valori sunt la tot pasul dar le ignoram ...haideti sa ne amintim cine de fapt suntem si sa-i lasam pe alti sa creada ca ne domina...ca ne-au cucerit...si sa fim demni de realitatea ca suntem cu adevarat romanii....


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 11 Jan 2007, 01:43 PM
Mesaj #2


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Fara suparare , mai uita-te si tu la stirile de la ora 17, la jurnalele de seara. De la daci incoace ne-am tot pierdut identitatea dar recunosc marele nostru talent de a alege tot felul de degenerati sa stea in fata. Noi nici macar nu ne-am vandut tara, am dat-o pe gratis dupa ce am furat ce era de furat. Lupul lui Decebal e acum un catel ce se chinuie sa schiaune pe ici pe colo.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 02:00 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..intreb ..este normal? anormal?

......de ce ne alungam sufletele si in general valorile?.. ..pentru ca nu putem sa gestionam o societate care isi dezvolta spiritul critic ,pentru ca dorim ca si ceilalti sa beneficieze de aceeasi ignoranta care ne caracterizeaza...pentru ca acceptam sa fim condusi de cocasati si lacomi,de izvoare de siretlicuri,de noianuri de nimicuri....ei ne vand noua iluzii,ne fac legi si ne pun biruri..ca sa ne aduca intr-o stare de umilinta....se cred deschizatori de drumuri si se aduna cu toti prin sedinte,sfaturi doar pentru a se admira pentru a-si expune noile cuceriri...si se aplauda frenetic unii pe altii cu nonsalanta. ......sau adorm in nestiinta...toti se pretind descendenti ai nemului virtuos dar de fapt " asta plebe, ast gunoi" a ajuns sa ne stapaneasca pe noi...a ajuns sa conduca si sa duca in ocara numele nostru de tara....oamenii fara rost,versatili,...care nu au constiinta identitatii pe care o duc in gena....oamenii care castiga fara munca ... si fac din asta un lucru demn de lauda...care considera virtutea o nerozie si geniul o nefericire...niste misei!!!!.. ....nu pot intelege cum insa noi progeniturile acestui neam ne lasam dominati de astfel de fameni,de clientela cafenelelor si barurilor,de cei care lupta doar pentru a fi aplaudati pe uliti.. ...pana unde poate duce infamia prostia si nerusinarea....cineva spunea pana la plus infinit..... insa se omite ceva, si anume .atunci cand un popor este in pragul unei dominatii de orice fel ..numai .... atentie!!! o singura voce il poate ridica din amortire ,o singura inima... si cu precadere in cazul nostru va fi inima de roman....dar cine va avea taria...forta...intelepciunea ...sa faca acest pas maret...si sa readuca poporului asta zbuciumat ...linistea pe care o cauta de decenii?cine sa fie aceea minte stralucita?.. .....pai cu toti suntem.........insa nu putem sa acceptam asta ..datorita temerii impuse... de ideea ca am fost atatia ani sub opresiune .... si ca este posibil sa nu mai fim capabili sa vedem libertatea ca pe o forma de manifestare... tongue.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2007, 02:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jan 2007, 04:04 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
...ar trebui sa fim mandrii de faptul ca ducem in sange gena straveche a unui popor atat de viguros,atat de maiastru..cum era poporul dac..sau mai in urma al poporul trac..


De ce, alte popoare nu sunt marete? E cam aiurea sa fii mandru de ceva ce nu ai ales...

QUOTE
oi prin cunosterea reala a identitatii noastre ar trebui sa stim ca suntem printre putinele popoare din lume care nu au tanjit niciodata la ceea ce altii au avut...noi ne-am limitat sa culegem doar roadele propriei noastre inteligente.....atragand asupra noastra numai ganduri de dominare....numai razboaie de cuceriri...de ce pamantul acesta a fost tot timpul asa de ravnit?


Probabil ca Burebista a fost 'democratic ales', nu a cucerit teritoriile lui...Nu am tanjit pentru ca nu am avut cu ce. Pamantul a fost ravnit pentru pozitia strategica pe care o avea candva (si paote o mai are). Iar noi, romanii, ne-am plimbat armatele (nu prea desc, ca erau paradite) prin diverse locuri: pe la rusi, pe la bulgari, pe la unguri...

QUOTE
pentru ca noi am fost aici ca si popor si niciodata nu am predat armele...am ramas cu aceeasi traditie milenara statornicita de datini,obiceiuri si nu am permis ca cineva sa ne importe nimik din sarbatorile si festivitatile noastre...si sa faca din asta ceva demn de lauda..am ramas aici uitati de lume si de milenii..traind de la o bejenie la alta..dar cu idealul ca noi avem ceva ce ei nu au....


Pai am fost aici mereu, ar trebui sa fim mandri pentru ca am stat? Si eu am stat in casa de cand m-am nascut. Sa fiu mandru? Sarbatorile noastre? Romanii sarbatoresc si Halloween si Valentine's Day...Avem ceva ce ei nu au ? Ei cine? Ce avem? Crezi ca celelalte popoare nu gandesc la fel?

QUOTE
.haideti sa luam de pilda poporul dac..ce ii caracteriza de alte natii...pai tocmai faptul ca ei pretuiau virtutea (cea mai nobila dupa mine.. calitate)..aceea virtute care te inalta..care te pune pe culmi nemasurabile si care te indeamna sa fii curajos dar in acelasi timp cumpatat..sa lupti pana la ultima picatura a sufletului...erau caracterizati de celalalte popoare ale vremii drept... lupi....,cunosteau prin preoti lor de o inalta tinuta morala.... mersul planetelor,...secretele astronomice,..cum creste si scade orbita lunii,...cum globul de foc al soarelui intrece in masura globul pamantesc,...cum cele 346 de stele trec in drumul lor cel repede de la rasarit la apus spre a se apropia sau indeparta de polul ceresc,...practicau ritualuri samanice prin care preziceau viitorul,...divinatia prin animale sacre,prin viziuni,....credeau in nemurire ca atare (sau numai in imortalitatea sufletului),...vindecarea prin corelatie trup-suflet(neglijata tot mai mult astazi),...predicarea curajului,..cunoasterea dreptatii si a cinstei..intr-un cuvant erau un popor ce nu se temea de moarte ...si putem sa admitem erau cu adevarat un popor de maestri..


La fel faceau si nordicii... si o sumedenie de alte popoare. Iar egiptenii erau cu mult inaintea noastra la domeniile astronomie si stiinte...

QUOTE
.am ramas si vom fi aceeasi romani plini de caracter..plini de virturti si nu trebuie niciodata sa uitam cine am fost...in fiecare zi apar alte genii insa ochii nostri nu pot sa le vada...valori sunt la tot pasul dar le ignoram ...haideti sa ne amintim cine de fapt suntem si sa-i lasam pe alti sa creada ca ne domina...ca ne-au cucerit...si sa fim demni de realitatea ca suntem cu adevarat romanii....


Nu suntem mai plini de caracter decat altii... Si vai si amar de tara care se bazeaza pe genii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 04:09 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 12:10 PM)
...ar trebui sa fim mandrii de faptul ca ducem in sange gena straveche a unui popor atat de viguros,atat de maiastru..cum era poporul dac....

Chestia asta cu "gena" cine a constatat-o ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 06:34 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



1.nu eu ar trebui sa aleg..ci toti
2.burebista imi pare rau se te informez nu a cucerit nimik..atentie mare el a luptat pentru pamantul care apartinea acelei natii in speta geto-daci...da ne-am plimbat armatele pentru ca am fost nevoiti fiindu-ne amenintata statalitatea...si in momentul in care am ajuns acolo noi nu am ramas ..de ce?..raspuns de prosti ar spune unii eu ma limitez sa afirm ca o natiune este cu adevarat natiune cand isi cunoaste limitele geografice conferite de mileniile care au trecut..
3.daca tu consideri ca trebuie sa cuceresti te invit sa iei initiativa,dar ma insel ca vei reusi ceva..eu gandesc mai in profunzime nu doar la suprafata...teritoriile pentru mine nu exista..tu crezi ca Marea Britanie prin imensul sau imperiu colonial a ajuns sa conduca lumea?..eu nu cred in versiunea asta a istoriei..
4.as dori sa-ti spun ca se pare dupa ultimele investigatii facute de arheologi cele mai vechi vestigii ale unui popor s-au gasit in speta in Tracia...adica mai exact in zona geto-daca..asa ca nu inteleg cum oare egiptenii aveau cunostiinte atat de insemnate in astronomie si stiinta..ma indoiesc..o mare parte din preoti tracilor erau chaldeeni..ce-i care legenda spune iar fi dat pe cei 3 magi care au plecat dupa steaua care a aparut pe cer la nasterea Mantuitorului..
..asa ca egiptenii da au aparut datorita vastei mediatizari oferita de piramide ca fiind cei care in aceea epoca se spune ar fi avut cele mai vechi cunostiinte in astronomie..si asa mai departe..dar sa nu ne inselam..
5.atunci hai cu toti sa il ridicam in slavi pe Becali si sa facem o natiune ca soarele sfant de pe cer...si sa demitizam tot ce inseamna geniu...sa-i punem la zid pe Eminescu,pe Caragiale,pe Constantin Brancusi,pe Eliade,pe Cioran,pe Stefan cel Mare,pe Mihai Viteazul...pe Constantin Brancoveanul..ce ne mai ramane..?
6..cei care stiu ca de la ram ne tragem noi... ohyeah.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 06:45 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cocoselule,
Pentru a evita o salata a la russe , invata cum se da un raspuns clar fiecarui combatant de aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 06:52 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..raspunsul nu era pentru tine march sad.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 07:01 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 06:52 PM)
..raspunsul nu era pentru tine march sad.gif


Bine, asta am inteles. Totusi as vrea sa stiu si io cui este adresat raspunsul - comentariul ala de la 1 la 6 ? Daca nu stii sa citezi in fereastra intreaba , nu-i nicio rusine !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 07:10 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



.. stiu dar nu pot sa stau atat de mult (work)asa ca raspund si eu cum pot si cand pot...celui de mai sus ...daca am gresit imi cer scuze si mii de plecaciuni sorry.gif de acum voi face asa cum mi se cere.. wink.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Jan 2007, 07:13 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 05:34 PM)
Eminescu, Caragiale, Constantin Brancusi, Eliade, Cioran,pe Stefan cel Mare, Mihai Viteazul... Constantin Brancoveanul..ce ne mai ramane..?

Ramane doar o lista mai mica....mai ales ca unul din cei amintiti de tine nu ma face sa fiu mandru ca sint Roman!!

Noroc ca majoritatea n-au fost ca el........

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 07:25 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..si care ar fi acela daca imi este permisa curiozitatea?


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 07:29 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 07:25 PM)
..si care ar fi acela daca imi este permisa curiozitatea?

alege pe care-l vrei, daca altfel nu stii ! laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 11 Jan 2007, 07:29 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 07:30 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



atunci sa inteleg ca il pot alege si pe Eminescu? sad.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 07:32 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 07:30 PM)
atunci sa inteleg ca il pot alege si pe Eminescu? sad.gif

sigur. dupa felul cum ii injura pe jidani ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 07:40 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



ok..daca tu consideri asa nu pot decat sa inteleg ca toti sunt niste bieti amarati romani,nu au fost niciodata recunoscuti,nu ii cunoste nimeni.Asta inseamna ca tu ai alta scara a valorilor...atunci nu ramane decat sa imi dai si mie un exemplu de geniu roman?binenteles daca se poate.. unsure.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 08:05 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Exemplu de geniu ?! Ia citeste asta mai intai , mai ales ca tie iti plac dacii aia tongue.gif :

DESPRE ISTORIA ROMANILOR : “Toata istoria, mereu, peste noi a urinat cine a vrut. Cind i-au lasat romanii pe daci in forma hibrida stramoseasca, ne-au luat in urina slavii: se cheama ca ne-am plamadit din aceasta clisa daco-romano-slava, ma rog. Apoi ne-au luat la urinat la gard turcii: era sa ne inecam, asa de temeinic au facut-o. Demnitatea noastra consta in a ridica mereu gura zvintata iar ei reincepeau: ne zvintam gura la Calugareni, ne-o umpleau iar la Razboieni, si asa mai departe, la nesfirsit. Apoi ne-au luat la urina rusii, care timp de un secol si-au incrucisat jetul cu turcii, pe care, in cele din urma, avind basica udului mai mare…i-au dovedit”

Asta desigur n-o spun io !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 08:44 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..bun deci toata lumea ne-a stropit ca noi sa crestem mai inalti..nu-i asa? rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 11 Jan 2007, 08:51 PM
Mesaj #19


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 08:44 PM)
..bun deci toata lumea ne-a stropit ca noi sa crestem mai inalti..nu-i asa? rofl.gif

Si uite asa s-a nascut miscarea MISA. rofl.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2007, 08:53 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (cocosel @ 11 Jan 2007, 08:44 PM)
..bun deci toata lumea ne-a stropit ca noi sa crestem mai inalti..nu-i asa? rofl.gif

ce fel de stropit bre Cocosel ? unsure.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2007, 11:19 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
ce fel de stropit bre Cocosel ?


..cu aromoterapie...ca sa nu fie ca la misa.... rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 12 Jan 2007, 12:41 AM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



1. Stramosii nostri nu sunt tracii de nord (geto-dacii). Ei formeaza substratul pe care s-a cladit edificiul rominesc , si in configuratia noastra genetica ei detin ponderea cea mai importanta. Dacii nu erau nici "inalti si blonzi", nici "mici si indesati", erau la fel de diversi cum suntem si noi astazi, lucru dovedit de putinele schelete gasite, de descrierile autorilor antici, etc.

2. Romanii au stat vreo 165 de ani in zona transilvana, si cu vreo cateva sute de ani mai mult in zona banateana si in cea dobrogeana. Numarul colonistilor romani e estimat cam la vreo 80 - 100 000, efectivele armatei romane stationate in provincia Dacia erau in jur de 50 000 pe timp de pace. Populatia supusa de origine geto-dacica e estimata la vreo 1 500 000 - 2 000 000 de persoane. Faceti socotelile.

3. Slavii au lasat influente, dar nu au contribuit la fondul nostru genetic prea mult. Doar Moldova a fiert mai mult in "supa slavica", iar Basarabia e slava , rominizata fiind ulterior. Cuvintele slave au patruns in limba romana din cauza faptului ca limba slavona era limba liturgica, limba de cult.

4. Cred ca cei care au influentat in mod serios fondul nostru genetic, dar si mentalitatea sunt popoarele migratoare de origine turanica, anume pecenegii , cumanii, dar si turcii. Influentele turanice se resimt pe chipul multor romini , mai pregnant chiar decat la maghiari , de exemplu - la fel si cele morale. Insa din pacate, nu am stiut sa luam de la straini decat ce este rau.





--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viată dătător,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Căci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Jan 2007, 11:35 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..draga rex subscriu la ceea ce ai scris..cu placere... ai dreptate fondul nostru genetic a fost influentat dar nu se poate afirma ca noi nu apartinem prin descendenta populatiei tracice...ulterior dacice spoton.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 12 Jan 2007, 12:00 PM
Mesaj #24


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Lasand originile la o parte, din zilele noastre pe cine crezi tu " adevarat roman " demn de a ne reprezenta ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Jan 2007, 12:11 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



...daca ma intrebi dintre oamenii politici nu cred ca avem adevarati romanii demni de a ne reprezenta..cu cinste


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 12 Jan 2007, 12:24 PM
Mesaj #26


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Nu numai politici, un roman respectat fara rezerve, capabil si asta dovedit, motivat in ceea ce face si nu doar pentru bani, curajos in ceea ce spune si nu doar din spirit de fronda, dar cred ca aberez deja.
Din pacate calitatile se manifesta doar univalent.
Si de ce mereu cautam singularitati cand bine stim ca " (,) copacii fac padurea "?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Jan 2007, 12:33 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



copacii intr-adevar fac padurea dar sa nu fie uscati..sa le mai puna din cand in cand cineva putina apa sa se dezvolte mai mult coroana si florile... rofl.gif

n-as vrea sa ofer un nume eu cred ca putem mai degraba impreuna sa faurim ceva binenteles alaturi de cineva bine instruit capabil,intelept,curajos,onest...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 12 Jan 2007, 12:49 PM
Mesaj #28


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 12 Jan 2007, 12:33 PM)
eu cred ca putem mai degraba impreuna sa faurim ceva binenteles alaturi de cineva bine instruit capabil,intelept,curajos,onest...

Esti tare optimist. hh.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Jan 2007, 05:22 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



...optimismul este o trasatura care ar trebui sa ne defineasca


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 13 Jan 2007, 02:16 PM
Mesaj #30


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 12 Jan 2007, 05:22 PM)
...optimismul este o trasatura care ar trebui sa ne defineasca

De ce trebuie sa cautam " adevaratii romani " printre n personalitati mai mult sau mai putin cunoscute, care la un moment data au sters-o din tara.
Cred ca adevaratii romani, de voie de nevoie au ramas aici si trag tara asta dupa ei atat cat le permite politica si posibilitatile. Ca se plang, e adevarat, ca o duc prost, e tot adevarat, ca se subestimeaza, o stim, dar sint aici, platesc taxe si impozite, injura regimul, merg la joob-ri prost platite si despre ei stie o lume intreaga.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Jan 2007, 07:43 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
De ce trebuie sa cautam " adevaratii romani " printre n personalitati mai mult sau mai putin cunoscute, care la un moment data au sters-o din tara.


nu stiu la cine te referi ..
dar daca este Eliade iti spun ca nu ar fi fost cine a fost daca ar fi ramas aici in tara..si totusi s-a dorit revenirea lui in tara insa comunistii nu i-au permis.. era binecunoscuta afinitatea sa pentru dreapta..
daca insa te referi la Constantin Brancusi el a plecat din tara cu un singur gand sa mearga la Paris pentru a putea sa fie in sanul societatii care in aceea perioada constituia elita artei si in speta a sculpturii...era si a fost singurul roman din afara tarii care suspina in fiecare moment al vietii pentru Romania...a creat un coltisor al sau numai cu imagini din tara si de fiecare data la marile receptii artistice purta costumul traditional si pe deasupra era si mandru de acesta...

singurul pentru care as putea sa accept o singura aluzie ar putea fi Cioran dar el a lasat o opera filozofica de o inalta valoare si ii pot ierta (cel putin asa consider) micile greseli ale vietii...

QUOTE
Cred ca adevaratii romani, de voie de nevoie au ramas aici si trag tara asta dupa ei atat cat le permite politica si posibilitatile.

..pot fi de acord cu asta dar nu vad rezultatele ...
si eu consider ca trebuie sa lupti pentru ceva din interior.. nu sa fugi si sa pretinzi ca tu esti mai indreptatit ca afirmi adevarul


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jan 2007, 07:58 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cine stabileste cine a fost mare roman si pe ce baza ? comparatia cu ADN-ul prelevat de la un daco-roman cumva ? tongue.gif
De exemplu Petrache Lupu de la Maglavid poate fi considerat un mare roman ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Jan 2007, 08:04 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



..de ce nu?


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 01:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman