HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Iisus - Adevarul Istoric, Fapte, documente, nu vorbe
actionmedia
mesaj 8 Feb 2006, 05:13 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am cautat dar nu am gasit un topic asemanator, cel putin nu aici la Istorie.
Intentia acestui topic este de a cauta dovezi istorice cu privire la Iisus Cristos. Avand in vedere ca acest personaj a influentat istoria omenirii timp de 2000 de ani, cred ca ar fi cazul sa il studiem mai atent, fara prejudecati si fara inhibitii.
As vrea totusi sa avem o abordare istorica si nu una religioasa. Relatarile biblice le cunoastem cu totii, acum propunsa vedem cat din ceea ce se spune in biblie putem confirma din alte surse.
As vrea totusi ca acest topic sa nu se transforme intr-o disputa religioasa, asa ca cei care stiu ca nu se pot abtine sa nu intre pe acest topic.
De asemenea rog pe moderatori sa nu mute topicul in alta parte, ne intereseaza adevarul istoric.

O prima intrebare de bun simt intr-un asfel de demers este: "a existat cu adevarat acest personaj?" Oricat de ridicola ar parea intrebarea in ochii unora, trebuie sa cautam raspuns la ea inainte de a putea trece mai departe, inainte de a putea discuta despre "cine a fost Iisus" trebuie sa avem certitudinea ca a existat.

O alta intrebare am mentionat-o deja "cine a fost?".
O alta intrebare - "ce a facut?".

Pentru prima intrebare, ma gandeam ca poate exista ceva documente laice care sa ateste existenta unui personaj cu acel nume sau cu nume apropiate. Tinand cont de textul biblic care ne spune ca a fost crucificat, ma intrebam daca nu cumva in Imperiul Roman nu se tinea vreo evidenta a condamnarilor pentru instigatorii la revlolte sau asa ceva. Banuiesc ca intr-un imperiu atat de intins cum era Imperiul Roman, izbucneau destul de des revolte in provincii, iar lideri unor astfel de revolte erau oarecum tratati diferit fata de infractorii de rand.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JagdTiger
mesaj 9 Feb 2006, 07:36 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.515



din cate am inteles de pe Discovery si din alte carti se pare ca au fost istorici latini care au pomenit de Isus,unul dintre ei se numea Josefus (evreu de origine),nu sunt sigur
tot pe Discovery s-a demontat mitul lui Isus cel inalt cu parul de la saten la chiar blond,cu parul lins,ochi albastri si f.alb
Intr-un documentar despre biserica crestina etiopiana unde se arata icoane cu Isus negru
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JagdTiger
mesaj 9 Feb 2006, 07:41 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.515



a nu se crede ca in respectivul documentar se incerca demonstrarea acestui lucru ,sau ca eu afirm acest lucru
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Feb 2006, 07:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Kyklos
mesaj 9 Feb 2006, 07:57 PM
Mesaj #4


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Isus nu a existat , in BIBLIE se prezinta multe personaje si intamplari utopice care-n aceea vreme nu au existat , nu e o dovada palpabila ca acele evenimente au existat .
Unele surse spun ca acest personaj biblic a fost rastignit de catre masonii , se poate discuta mult pe aceasta tema .
Sunt multe variante despre acest personaj enigmatic . Am vorbit cu o persoana ca practica yoga si-mi zicea ca Isus in perioada in care nu se precizeaza nimic despre Isus , ma refer la adolescenta a petrecut-o in Tibet . De unde a invatat despre levitatie , telechinezie si multe lucruri pe care le practicau calugarii budisti si care sunt precizate si-n biblie sub o alta forma .
Un scriitor de literatura de anticipatie mi-a povestit o varianta care ma bagat cu totul in ceata . Tot despre adolescenta discuta , dar el crede ca Isus a petrecut-o cu fiinte de pe alte planete care lau ajutat sa-si foloseasca energia si o mare parte din materia cenusie pentru a vindeca oamenii , a readuce pe cei din morminte la realitate ....lista poate continua .
Eu nu cred in nici una din aceste variante , am precizat aceste doua variante interesante la prima vedere pentru a va face o parere , cred ca nu avea rost sa precizez si ce spune biserica.............


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JagdTiger
mesaj 9 Feb 2006, 08:40 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.515



dar TU de unde stii ca nu a existat ?
ai trait in epoca ?
la sfarsit ai spus "Eu nu cred .... "
de fapt toata discutia de a lungul anilor despre acest subiect se poarta cu acest verb
Evident toate teoriile despre adolescenta lui Isus pe care ti le au prezentat respectivii sunt aberatii
Despre o perioada despre care nu sunt documente fiecare interesat poate sa prezinte o teorie care sa ii convina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 9 Feb 2006, 09:18 PM
Mesaj #6


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nu cred..deoarece Biblia e singura care prezinta aproape cu lux de amanut detalii despre viata ta , iar eu nu am incredere in Biblie....daca mai sunt istorici care stiu mai multe despre viata lor as fi incantat sa le citesc opera , dar sa nu prezinte evenimetele din bilbie sub o alta infatisare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dannst
mesaj 9 Feb 2006, 10:03 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 71
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.149



isus este un nivel de evolutie umana, teoretic ultimul accesibil. cel ce si-a sumat rolul lui, indiferent ca a fost personaj real in sensul actiunilor sale ori doar imaginar, cineva a atins acest nivel. cel ce sta in spatele povestii esta mai mult decit speram sa fim vreunul din noi. indicii ca asa stau lucrurile? intelegerea sensului vietii... mult cautatul si bagatelizatul... nu are viata un sens??? chestiune de observatie, de sensibilitate de perceptie, finete...


--------------------
d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Feb 2006, 11:15 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma, tu esti cumva clona lui Thunder?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 9 Feb 2006, 11:23 PM
Mesaj #9


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nu avem dovezi palpabile care sa ne spuna ca ISUS a ajuns la o perfectiune sau ultima treapta a ierarhiei umane . Un adevar nestiut de nimenii exista undeva intr-un ungher ascuns .

In CARTEA LUMILOR UITATE DE ROBERT CHARROUX spune in capitolul XIX , citez :
"In absenta oricarei relatarii istorice , e usor sa ne imaginam pe ISUS si pe apostoli sai avand trasaturile Galienilor blonzi , semitilor barbosi si negriciosi , si de ce , nu pe ale Negrilor sau Galbenilor .
Istoricii nu si-au batut prea mult capul si omul din Nazaret , dupa versiunile lor , a fost un profet , un sef de banda inarmata , un conspirator sau un print revendicandu-si tonul .............
........Sfantul Augustin , ca si Matei (care dupa parerea noastra , este evanghelistul cel mai suspect ); are certitudinea ca Isus era de origine regala si divina in acelasi timp si ca trebuia sa guverneze in mod efectiv si politic in Palestina .
"Domnul Nostru Isus Cristos , scrie el , e singurul rege adevarat si singurul preot adevarat , unul pentru a actiona , celalat pentru a purifica "............
Tot dupa Matei , Irod , tetrarhul din Galileia , cauta sa-l ucida pe Isus vazand in el un nou rege de care se temea ....
Sfantul Augustin continua asfel :
"Este propriu regilor de a nu ramane fara tovarasi "


merita citit articolul in totalitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 10:19 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Un singur lucru nu putem spune cu certitudine. Nu putem spune cu certitudine "nu a existat". Nu vad cum am putea gasi dovezi istorice care sa ne duca la concluzia "nu a existat". Chiar si in ipoteza in care nu a existat, nu putem stii acest lucru sigur. Putem doar sa presupunem ca in lipsa unor documente credibile care sa ii ateste existenta, sa fie doar un personaj inventat de niste povestitori foarte buni. Chiar si in aceste conditii, orice povestire are un sambure de adevar, deci ceva-ceva trebuie sa fi fost.
Eu acum pledez pentru moderatie si prudenta in afirmatii, nu sunt nici pentru "cu certitudine nu a existat", nici pentru "cu certitudine a existat" in lipsa unor probe solide.
Consider ca daca a existat trebuie sa fi lasat urme. Hai sa cautam urmele.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Feb 2006, 10:41 AM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aici, poate, ar fi un "fir": http://www.probe.org/content/view/18/77/

later edit: o alta pagina interesanta ar putea fi asta: http://www.religioustolerance.org/chr_jcno.htm

Acest topic a fost editat de caa: 10 Feb 2006, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Feb 2006, 10:55 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Asa este. Nu a existat nici Alexandru cel Mare, nici Stefan cel Mare, sau mai stiu eu ce rege. Iar noi ne-am schimbat cronologia caledarului datorita Legendelor Olimpului. Cum isi mai dau unii cu parerea si cat sufera de ignoranta. Mai a existat pe la 1800 un general austriac la fel ca si voi superconvins ca nu a existat Hristos. Si a vrut sa demonstreze lucrul acesta. S-a apucat sa scrie o carte, dar cautand dovezi ale inexistentei a dat , culmea, de dovezi ale existentei. Ateu fiind s-a crestinat.

E adevarat intre voi si el exista o diferenta. Pe acel om il preocupa sa afle adevarul. Voi doar va intariti prejudecatile. Succes in continuare.

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Feb 2006, 10:55 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Feb 2006, 10:58 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cum isi mai dau unii cu parerea si cat sufera de ignoranta. Mai a existat pe la 1800 un general austriac la fel ca si voi superconvins ca nu a existat Hristos.


Nu te mai baga in discutii care te depasesc. Nu de alta, dar deranjezi cand comentezi ceva fara sa citesti decat titlul thread-ului. Doar pentru ca ti se pare ca cineva cauta dovezi sau se intereseaza de existenta lui Iisus nu inseamna ca e un pacatos care o sa arda in iad.. wink.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 10 Feb 2006, 11:02 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 11:30 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 10 Feb 2006, 10:55 AM)
Asa este. Nu a existat nici Alexandru cel Mare, nici Stefan cel Mare, sau mai stiu eu ce rege.

Prietene, daca tu esti frustrat si constipat, nu le strica si altora placerea de a discuta depre subiecte care ii intereseaza. Incearca cu un laxativ ceva, poate iti trece.
Am spus de la inceput ca intentionam sa discutam liber, iar cei care nu se simt in stare sa se abtina de la a posta tot felul de tampenii, mai bine sa nu intre sa mai citeasca acest topic.
Incearca sa intelegi ca unii oameni isi permit sa discute liber despre lucruri pe care probabil tu le consideri tabu. Asta e. Nu suntem toti la fel. Nu te obliga nimeni sa citesti ce scrie pe aici.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 12:37 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caa @ 10 Feb 2006, 10:41 AM)
Aici, poate, ar fi un "fir": http://www.probe.org/content/view/18/77/

later edit: o alta pagina interesanta ar putea fi asta: http://www.religioustolerance.org/chr_jcno.htm

Caa, multumim pentru aceste linkuri. Le-am parcurs pe amandoua si mi se par interesante.
Chiar daca primul este catre un site religos, este destul de obiectiv, cel de-al doilea la fel.

La o prima citire am gasit urmatoarele certitudini:
1. Nu s-a gasit pana in prezent o dovada clara a existentei lui Iisus.
2. Cea mai clara dovata este considerata relatarea lui Tacitus, care o face undeva pe la anul 112 despre un eveniment din 64. Este clar ca tot ce a spus acolo ar putea fi din auzite.
3. Exista indicii ca ar Iisus ar putea fi un personaj mitic, tinand cont de asemanarile cu alte religii sau credinte ale vremurilor de atunci sau din trecut.
4. Plasarea in timp a personajului Iisus Cristos este relativ ambigua, unii autori plasandu-l undeva in secoluele 2-3 IEN, poate fi o greseala dar in acelasi timp poate fi un indiciu ca este un personaj mitic "inventat" cu mai mult timp in urma.
5. Stim cu siguranta ca in secolul 1 al erei noastre exista o categorie de oameni numita crestini caare aveau ca subiect al credintei pe Iisus Cristos.

Totusi nu avem un raspuns ferm la intrebarea "a existat sau nu un personaj numit Iisus Cristos".
Parerea mea personala pe baza indiciilor prezentate este ca:
Iisus a fost un personaj mitic in care oamenii credeau inca din secolul 2-3 IEN, in acelasi timp, in Palesitna, in jurul anului 30 a avut loc o executie a unui intelept care se autointitula Iisus Cristos pentru ca devenise o amenitare pentru stabilitatea politico-sociala din zona. Martiriul acelui filosof a fost un catalizator pentru raspandirea credintei numite Crestinism. Evident, sunt speculatii, dar sunt speculatii facute pe baza a ce cunoastem.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Feb 2006, 12:48 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.078
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Despre anii nepomeniti in Biblie: Historial Sources
Se pare ca totusi a fost in India, Tibet... smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Feb 2006, 12:52 PM
Mesaj #17


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Daca a fost in India , Tibet aceea duduie care practica yoga nu a batut campii degeaba mai mult de o ora , deci varianta cu TIBET are un simbure de adevar .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Feb 2006, 12:59 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Cla @ 10 Feb 2006, 01:48 PM)
Despre anii nepomeniti in Biblie: Historial Sources
Se pare ca totusi a fost in India, Tibet... smile.gif

E clar esti de a lui Bivolaru. Ei mai spun ca fost in India. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Feb 2006, 01:01 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 10 Feb 2006, 01:37 PM)
2. Cea mai clara dovata este considerata relatarea lui Tacitus, care o face undeva pe la anul 112 despre un eveniment din 64. Este clar ca tot ce a spus acolo ar putea fi din auzite.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Dar nu m-am putut abtine. Daca povestile au asa putere sa schimbe calendarul, cand urmatoarea schimbare? Incepem cu Paul Coelhio ? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Va las in pace. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 01:05 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 10 Feb 2006, 01:01 PM)
Dar nu m-am putut abtine. Daca povestile au asa putere sa schimbe calendarul, cand urmatoarea schimbare?

Dincolo de ridicolul postarii, contine si o obiectie pertinenta. Schimbarea calendarului. Stie cineva cand a avut loc?
De asemenea ce fel de calendare foloseau oamenii inaninte de schimarea calendarului? Care era referinta? De cand incepea numaratoarea anilor?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Feb 2006, 01:42 PM
Mesaj #21


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Strămoşii noştri foloseau numărătoarea anilor "de la facerea lumii". Data facerii lumii a fost adoptată de Imperiul Bizantin undeva īnainte de anul 700, dar nu cunosc īn ce īmprejurări şi cum, mai exact. A fost stabilită la 5508 ani īnainte de Cristos.

Numărătoarea actuală a anilor a fost formulată undeva īnainte de anul 600 de către Dionysus Exiguus, pe baza unor calcule legate de naşterea lui Cristos. Nici aici nu ştiu cum a fost adoptată oficial şi īn ce īmprejurări.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Feb 2006, 01:42 PM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.078
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (abureala @ 10 Feb 2006, 11:59 AM)
E clar esti de a lui Bivolaru. Ei mai spun ca fost in India.

Chiar ca ai putea sa-ti pastrezi aburelile pt. tine, monsieur Troll dry.gif

@actionmedia: hmm.gif Asta m-am intrebat si eu de multe ori.
As fi multumit sa stiu macar cum era numaratoarea anilor in Europa la diferite popoare īen.
Ca doar nu se zicea: "Īn anul curent - 234 īnainte de Christos - blaa..." laugh.gif

edit: asta poate ar fi un nou subiect de discutie interesant la "Cronica Timpului".

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Feb 2006, 01:46 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Feb 2006, 02:07 PM
Mesaj #23


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Cla @ 10 Feb 2006, 01:42 PM)
Ca doar nu se zicea: "Īn anul curent - 234 īnainte de Christos - blaa..." laugh.gif

Nu. Am impresia (nu sīnt sigur nici aici hh.gif ) că la anul 234 īnainte de Cristos timpul se socotea de la fondarea Romei īncoace...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 02:16 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caa @ 10 Feb 2006, 01:42 PM)
Strămoşii noştri foloseau numărătoarea anilor "de la facerea lumii". Data facerii lumii a fost adoptată de Imperiul Bizantin undeva īnainte de anul 700, dar nu cunosc īn ce īmprejurări şi cum, mai exact. A fost stabilită la 5508 ani īnainte de Cristos.

Dar inainte de asta existau si alte referinte cronologice. De exemplu, intemeiere Romei, nasterea sau moartea vreunui lider, etc. Nu avem doar referinte religioase ci si politice sau poate chiar istorice.

Iata ca intr-un imperiu crestin ortodox, numerotarea anilor nu se facea de la nasterea lui Cristos ci de la facerea lumii. Chiar si in tarile romane numerotarea anilor se facea la fel. In cronici se intalneste destul de des inregistrari sub date de genul anul 6000 - 7000 de la facerea lumii.

Varianta lui Dionysus a fost adoptata oficial mult mai tarziu, stie cineva cand?

Obieectia este nejustificata, tinand cont ca numerotarea actuala a fost adoptata mult mai tarziu decat aparitia crestinismului si implicit dupa presupusa nastere a lui Cristos. Mai mult, prima propunere de acest fel a fost facuta abia dupa ce Crestinismul a deevenit religie institutionalizata si recunoscuta politic.

Salut propunerea lui Cla. "cum erau numerotati anii in trecut" este un subiect interesant pentru cronica timpului.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Feb 2006, 02:18 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



actionmedia

Intervin si eu cu citeva date despre modul de scriere si de utilizare al calendarelor.


QUOTE
Apariţia cuvāntului scris a dat naştere conştiinţei de sine, iar īntālnirea scrierii cu calendarul au produs conştiinţa istorică. Mircea Eliade a făcut chiar o īmpărţire a existenţei umanităţii pe acest criteriu, spunānd că tot ce s-a īntāmplat pānă la apariţia scrisului este preistorie, iar istoria a īnceput odată cu scrierea. Şi, īntr-adevăr, īn perioada cānd omul īncepe să folosească semnele, apare şi numărătoarea anilor, de la un anumit īnceput, mai īntāi pentru a imortaliza perindarea  unor dinastii (ca īn cartea "Numerii" din Biblie), apoi pentru urmărirea succesiunii generaţiilor, ceea ce a dus la formarea conştiinţei de neam, ca să se ajungă la acea istorie, pentru care cronologia dă un suport formal temporalităţii, iar timpul devine suport material al evenimentelor. Īn funcţie de momentul pornirii acestei "roţi" a memoriei legate de īntemeiere şi rămānere (īntemeierea, zice H.- R. Patapievici, naşte momentul, iar rămānerea - scrisul), la diferite popoare sunt diferite şi sistemele de īmpărţire, măsurare şi numărare a intervalelor de timp. Evreii numără anii de la "facerea lumii", adică din anul 3762 īnainte de Hristos, chinezii - de la urcarea pe tron a primului īmpărat din dinastia Zao, adică din anul 2357 ī. Hr.; romanii īi numărau de la īntemeierea Romei, adică din anul 754 ī. Hr. etc. Īn funcţie de origine, de suportul măsurărilor (Soarele, Luna ş.a.), se cunosc peste 200 de sisteme calendaristice sau ere. Īn anul 46 ī.Hr., īn timpul lui Iulius Cezar, este instituit Calendarul Iulian. Acesta īnsă nu a rezolvat problema incompatibilităţii calendarelor īntocmite şi utilizate de diferite naţiuni, ceea ce īngreuna asistenţa documentară şi protocolară a relaţiilor internaţionale. Īn plus, numărătoarea anilor devenise un proces sofisticat, anevoios, care cerea eforturi cerebrale deosebite.


QUOTE
Dyonisius Exiguus,  īn anul 525 propune introducerea calendarului creştin cu īmpărţirea timpului īn două ere distincte: pānă la Hristos (era veche, antică) şi după Hristos (era noastră). Exiguus era continuatorul strălucitelor generaţii de cărturari (filozofi, matematicieni, geografi, istorici, astronomi, scriitori) din Sciţia Minor, parte a Daciei aflată pe teritoriul Dobrogei de astăzi, pe care Nestor Vornicescu i-a scos din negura uitării, scriind memorabila-i monografie despre īnceputurile literaturii patristice, demonstrānd că istoria ei şi istoria literaturii noastre īn general numără peste două mii de ani. Era creştină, introdusă de Exiguus īn timpul cānd era arhivar şi interpret de greacă şi latină la curtea papală, are ca origine de numărare anul naşterii lui Iisus Hristos, considerat a fi anul 754 de la īntemeierea Romei. Calendarul creştin a lui Exiguus este calendarul universal folosit īn relaţiile oficiale dintre state pānă astăzi.


Chiar in sec XVI-XVII multe din documentele bisericesti sau cele emise de cancelariile domnitorilor romani erau datate 'dupa facerea lumii'.
Cind am citit Letopisetul lui Stoica Ludescu , nu am putut sa ma concentrez asupra textului tocmai din cauza acestui sistem de numerotare al anilor.
A trebuit sa recalculez toate datele istorice in raport cu calendarul actual , ca sa pot urmari sirul evenimentelor istorice descrise.

exergy33

Acest topic a fost editat de exergy33: 10 Feb 2006, 02:22 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2006, 02:39 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (exergy33 @ 10 Feb 2006, 02:18 PM)
Intervin si eu cu citeva date despre modul de scriere si de utilizare al calendarelor.


Multumim exergy pentru aceste date, sunt foarte utile pentru a clarifica in mare cum am ajuns noi sa numaram anii in felul acesta. Gasisem si eu cate ceva pe internet, dar nu aveam date precise.
Oricum, in mare ne-am lamurit, deci ne putem intoarce la subiectul discutiei. Faptul ca acum numaram anii dupa presupusul an al nasterii lui Iisus este doar in argument in plus pentru cautarea in continuare a adevarului despre acest personaj.
Cum spuneam de la buninceput este o certitudine ca ne-a influentat istoria de aproape 2000 de ani. Asa ca vrem sa stim adevarul.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Feb 2006, 03:06 PM
Mesaj #27


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dacă nu ţinem cont de mărturiile Bibliei sau cele din afara ei, de la autori creştini sau nu, dacă nu ţinem cont de mărturiile scrise aşadar, nu cred să se găsească dovezi de genul celei pe care o pomeneai mai devreme (un registru - sau ceva asemănător - cu execuţiile prin crucificare). Mă rog, eu unul nu am auzit de aşa ceva...

Īn aceste condiţii nu putem face decīt supoziţii, speculaţii şi interpretări care nu prea ştiu dacă au vreo importanţă dpdv ştiinţific. Cred că nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Feb 2006, 05:45 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 10 Feb 2006, 11:55 AM)
Mai a existat pe la 1800 un general austriac la fel ca si voi superconvins ca nu a existat Hristos. Si a vrut sa demonstreze lucrul acesta. S-a apucat sa scrie o carte, dar cautand dovezi ale inexistentei a dat , culmea, de dovezi ale existentei. Ateu fiind s-a crestinat.

Existenta persoanei Iisus nu implica caracterul divin al individului.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
JagdTiger
mesaj 10 Feb 2006, 08:01 PM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.515



QUOTE (axel @ 10 Feb 2006, 05:45 PM)
QUOTE (abureala @ 10 Feb 2006, 11:55 AM)
Mai a existat pe la 1800 un general austriac la fel ca si voi superconvins ca nu a existat Hristos. Si a vrut sa demonstreze lucrul acesta. S-a apucat sa scrie o carte, dar cautand dovezi ale inexistentei a dat , culmea, de dovezi ale existentei. Ateu fiind s-a crestinat.

Existenta persoanei Iisus nu implica caracterul divin al individului.

In Rome, in the year 93, Josephus published his lengthy history of the Jews. While discussing the period in which the Jews of Judaea were governed by the Roman procurator Pontius Pilate, Josephus included the following account:


About this time there lived Jesus, a wise man, if indeed one ought to call him a man. For he was one who performed surprising deeds and was a teacher of such people as accept the truth gladly. He won over many Jews and many of the Greeks. He was the Messiah. And when, upon the accusation of the principal men among us, Pilate had condemned him to a cross, those who had first come to love him did not cease. He appeared to them spending a third day restored to life, for the prophets of God had foretold these things and a thousand other marvels about him. And the tribe of the Christians, so called after him, has still to this day not disappeared.
- Jewish Antiquities, 18.3.3 §63
(Based on the translation of Louis H. Feldman, The Loeb Classical Library.)

mai multe pe pagina http://members.aol.com/FLJOSEPHUS/home.htm
desigur sunt multe de spus inclusiv ca acest pasaj a fost introdus de calugarii scribi in evul mediu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JagdTiger
mesaj 10 Feb 2006, 08:02 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 December 05
Forumist Nr.: 7.515



citarea a fost introdusa din greseala ,scuze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 May 2006, 10:58 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Cla @ 10 Feb 2006, 01:48 PM)
Despre anii nepomeniti in Biblie: Historial Sources
Se pare ca totusi a fost in India, Tibet... smile.gif

O fiinta cu nivelul spiritual al lui Iisus are capacitatea de a fi simultan in mai multe locuri chiar si in universul fizic. Ceea ce este insa cutremurator este aptitudinea unor astfel de fiinte de a fi permanent peste tot, in orice loc din univers, de la universurile astrale in sus.
Iar cum si galaxiei, sistemului nostru solar, planetei noatre ii corespnde un univers astral.......putem spune ca prin intermediul universului astral specific planetei noastre, Iisus este prezent permanent, adica prin rugaciune sau aspiratie spirituala il putem ''accesa'' oricand. Asa ca ceea ce a spus acolo unde doi se aduna in numele meu voi fi si eu nu a fost o simpla vorba de.....marketing, ci un adevar teribil, cutremurator. Iisus este prezent si accesibil chiar acum si pentru eternitate, chiar daca, acum, in acest moment, nu are si un corp fizic pe planeta asta.
Cine are "urechi" de auzit... sa auda. Cine isi deschide sufletul pentru a si-l inalta catre Dumnezeu va percepe fulgerator, instantaneu, sentimentul de sacru, de energie si Constiinta eterna prin care Iisus ne pune in legatura cu Dumnezeu Tatal.
Aici si acum... Si-n veci vecilor! Amin!

Acest topic a fost editat de gio19ro: 9 May 2006, 11:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 10 May 2006, 09:56 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Isus este mentionat si in Coran. Nu e o dovada clara ca a existat dar o confirmare indirecta cred ca este. Sigur ca multi vor afirma ca nu sta in picioare argumentatia, Coranul este realizat mai tarziu decat Biblia/evanghelii si deci poate fi o preluare.
In afara de evangheliile oficiale existente in Biblie (care se pare ca au fost ajustate ca sa sprijine fundamentul bisericii crestine) mai exista si evangheliile gnostice descoperite la Nag Hammadi (dupa Filip, Maria, Toma etc.) care descriu viata lui Isus intr-un mod mult mai pamantesc. Religia crestina a vrut sa impuna un mit fara echivoc, 'crede si nu cerceta'. A cultivat imaginea unui Isus-zeu nascut din fecioara, celibatar si care s-a sacrificat pentru oameni. In Biblie apar ceva neconcordante cu realitatea istorica dar multe si datorita faptului ca Evangheliile (asa cum le cunoastem astazi) au fost scrise la ceva vreme dupa evenimente, fiind bazate pe folclor sau fiind afectate de traducerile ulterioare. De ex. orasul Nazaret se pare ca nu a existat in acele vremuri (guvernatorul roman al Galileii a realizat o lista a oraselor de acolo unde Nazaret nu apare), se pare ca Isus era Nazorean (adeptul unei secte) si nu nazaritean. Se pare ca nu era un om sarac, ca nu era celibatar si altele (sunt afirmate implicit sau explicit in evangheliile gnostice).
Logic vorbind trebuie sa fi existat, religia crestina nu putea inventa un mit atat de puternic pe care sa-l impuna intr-un interval de timp atat de scurt. Greu de gasit dovezi istorice, dar sunt ferm convins ca undeva in arhivele Vaticanului exista si asa ceva. Problema senzitiva este adevarul despre Isus pe care Vaticanul incearca se pare sa-l tina sub tacere.

Cred ca in curand vor aparea si documente care sa ateste existenta sa reala, asa cum a fost. Contrar aparentelor asta cred ca va intari credinta in el desi va distruge o buna parte din mituri si rituri.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 May 2006, 10:20 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Leonardo @ 10 May 2006, 11:56 AM)
Cred ca in curand vor aparea si documente care sa ateste existenta sa reala, asa cum a fost. Contrar aparentelor asta cred ca va intari credinta in el desi va distruge o buna parte din mituri si rituri.

Gen National Geographic, sau codul lui da Vinci? Sau poate cateva marturii filmate, fara echivoc.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 May 2006, 10:28 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 10 May 2006, 11:20 AM)
Gen National Geographic, sau codul lui da Vinci? Sau poate cateva marturii filmate, fara echivoc.

Nuu, cu siguranta Iisus atotputernicul a facut un DVD cu viata sa dar neexistand inca tehnologia la pus bine pana cand oamenii vor avea tehnologia sa il citeasca. Dar a aparut o problema, DVD-ul ala e triunghiular. blink.gif Asa ca va mai trece ceva vreme pana vom afla adevarul.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 10 May 2006, 10:47 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Bineinteles ca fiecare e liber sa creada ce vrea. Asteptare placuta pana la aparitia dvd-ului triunghiular sau a noii editii a Codului da Vinci. Eu vorbeam despre documente scrise, asta se purta pe atunci. Faptele s-au intamplat pe cand nu era nici macar floppy, daca puteti crede asta.
Discutie placuta in continuare, scuze pentru interventia mea de aici.

PS: pentru cei care au depasit stadiul Dan Brown recomand Evangheliile gnostice, carte publicata si la noi.
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp...iile%20gnostice
Titlu: "Evangheliile gnostice "
Autor: ELAINE PAGELS
Traducator: -
Format: 22 x 14
Numar de pagini: 256
Tipul tiparirii: Policromie, carton laminat
ISBN: 973-9453-11-2
Colectie: SPIRITUALITATE CRESTINA
An aparitie: 2002
Cod catalog: 0C04
Pret: 8.2 Lei


Acest topic a fost editat de Leonardo: 10 May 2006, 10:58 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 12:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman