HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vitaminele, Mineralele Si Alte Bioelemente
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 02:58 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Prin bioelemente m-am referit la laptisorul de matca, extractul de ginseng, etc.
Oare consumul vitaminelor zilnic, sub forma de pastile este "un obicei sanatos in fiecare zi " asa cum zicea Virgil iantu intr-o reclama?
Care este rolul lor in organism?
Daca se depaseste o anumita cantitate zilnic ce se intampla?
Cum recunoastem o carenta de vitamine?
Iata intrebarile la care isi propune sa raspunda acest subiect.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 7 Jun 2005, 04:15 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Oare consumul vitaminelor zilnic, sub forma de pastile este "un obicei sanatos in fiecare zi " asa cum zicea Virgil iantu intr-o reclama?

Aici se potriveste foarte bine zicala: Nu te lega la cap daca nu te doare. Parerea mea e ca nu e bine sa ne dopam cu tot felul de minerale, vitamine si alte minunatii la care li se face atata reclama. Daca avem o problema, mergem la medic si acesta ne spune ce trebuie sa luam, eventual dupa efectuarea analizelor.

QUOTE
Daca se depaseste o anumita cantitate zilnic ce se intampla?
Cum recunoastem o carenta de vitamine?

Ideal ar fi sa avem atat cat ne trebuie, nici mai mult, nici mai putin. Si carentele si surplusurile fac la fel rau.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 7 Jun 2005, 04:28 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pai astea nu sunt numite, de obicei suplimente alimentare?
Si modul in care se manifesta surplusurile si carentele depinde de substanta, cred... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jun 2005, 04:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 04:41 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



O clasificare generala le imparte in vitamine hidrosolubie(solubile in apa )si liposolubile (cea mai veche si mai generala de altfel, caci noua clasificare le imparte dupa reactiile biochimice in care ele sunt cofactori enzimatici).
Vitaminele hidrosolubile se elimina f usor prin urina(surplusul lor) dar cele liposolubile se acumuleaza si genereaza fenomenul de hipervitaminoza.
In cazul administrarii excesive aceste vitamine liposolubile vor genera fenomene de hipervitaminoza , care la gravide pot produce chiar malformatii ale fatului.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jun 2005, 04:47 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 03:58 PM)
Cum recunoastem o carenta de vitamine?
Iata intrebarile la care isi propune sa raspunda acest subiect.

Cum recunoastem o carenta de vitamina B?
multumesc


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 7 Jun 2005, 04:56 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 04:41 PM)
care la gravide pot produce chiar malformatii ale fatului.

Slava domnului ca nu sunt gravida... rofl.gif ... inca unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 06:59 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Carenta vitaminelor din grupul B are forme diferite de manifestare, in functie de tipul de vitamina B implicat:
-avitaminoza tiaminei (vitB1)produce boala numita beri-beri manifestata in principal prin polinevrite periferice,edeme cardiomegalie(marirea inimii), atrofie musculara
-carenta in vit B6 provoaca tulburari cutanate si nervoase
-deficitul de vitamina B12 provoaca anemia pernicioasasau anemia Biermer m,anifestata prin anemie megaloblastica(este indispensabila formarii hematiilor alaturi de acid folic) si tulburari neurologice.
-in cazul vitaminei B2 nu se intalneste de obicei un deficit singular ci o carenta complexa a vitaminelor din grupul B
Ca o concluzie, orice carenta a vitaminelor din grupul B produce tulburari nervoase, ele fiind indispensabile activitatii normale a sistemului nervos.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jun 2005, 07:06 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Multumesc pt explicatii.

Totusi, daca ziceai ca lipsa B-urilor poate duce la aparitia si/sau manifestarea herpesului (de oricare ar fi el), atunci ar mai fi inteles lumea cate ceva. wink.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 07:10 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Intrucat multe din vitaminele complexului B se gasesc in aceleasi alimente carentele sunt de cele mai multe ori multiple, dar simptomele carentiale sunt reversibile la tratamentul oral cu Bcomplex.
Vitamina B1 se gaseste in carnea de porc, ficat, rinichi.faina integrala si mai ales in drojdia de bere.Un tratament de infrumusetare recomanda consumul de drojdie de bere zilnic , in cantitate mica (o biluta de drojdie de bere)deoarece ar ajuta la ten.
Eu nu am reusit sa inghit mai mult de 2 bilute si am renuntat, are un gust oribil.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 07:12 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



carenta nu provoaca herpes ci tulburari nervoase in general.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jun 2005, 07:21 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 08:12 PM)
carenta nu provoaca herpes ci tulburari nervoase in general.

Ok, da-mi un exemplu particular, ca sa inteleg si eu. (chestia cu lipsa de B-uri care declanseaza manifestarea herpesului o stiu de la medic cool.gif )


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 7 Jun 2005, 07:23 PM
Mesaj #12


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape īn aproape
Forumist Nr.: 2.225



Bine ai venit la Han, Actilyse!


--------------------
Dragostea, precum un rāu, īşi va găsi un nou curs de fiecare dată cānd va īntālni īn cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 07:32 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Multumesc !
Iata exemplul concret.Boala zona-zoster numita si herpes-zoster (!)este ameliorata si de tratamentul cu vitamine din grupul B pe cale injectabila.
deci nu herpesul propriu-zis , ci herpesul-zoster.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jun 2005, 07:40 PM
Mesaj #14


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 08:32 PM)
Multumesc !
Iata exemplul concret.Boala zona-zoster numita si herpes-zoster (!)este ameliorata si de tratamentul cu vitamine din grupul B pe cale injectabila.
deci nu herpesul propriu-zis , ci herpesul-zoster.

Totusi, la primele simptome de herpes se recomanda administrarea de B-uri


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 07:49 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Daca vorbesti de virusul herpes(cf gr, herpes=spuzeala) simplex , da se pot administra, alaturi de terapie antivirala locala,specifica, deoarece cresc imunitatea organismului, dar fac parte din grupa tratamentelor nespecifice.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2005, 09:04 PM
Mesaj #16


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Nu-mi amintesc sa mai fi trecut pe-aici. De ce am intrat acum? Tocmai am urmarit o comedie la tv. si la un moment dat se vorbea de tratamentul cu penicilina dupa un contact sexual neprotejat si nu tocmai indicat. Si-atunci mi-a sarit in ochi (la expresia vorbita in engleza) denumirea penisilin-ei. Voi credeti ca are vreo legatura?... hmm.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 7 Jun 2005, 09:07 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Cu ce sa aiba legatura pronuntia fonetica?


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2005, 09:56 PM
Mesaj #18


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cu tratamentul pentru blenoragie sa zicem!... sorry.gif Ma intrebam daca de aici i se trage denumirea!... hh.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jun 2005, 10:08 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



hh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 11 Jun 2005, 07:38 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



"Cu tratamentul pentru blenoragie sa zicem!... Ma intrebam daca de aici i se trage denumirea
in nici un caz de aici."
Urmatoarele preparate nu sunt recomnadate in tratamentul gonoreei:penicilina G,penicilina V, cefaclor,loxacilina,cefalotinul,cafazolinul, cefalexinul.
Dar este indicata amoxicilina, care face parte din grupul penicilinelor 3 grame oral.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 16 Jun 2005, 05:38 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 06:41 PM)
O clasificare generala le imparte in vitamine hidrosolubie(solubile in apa )si liposolubile (cea mai veche si mai generala de altfel, caci noua clasificare le imparte dupa reactiile biochimice in care ele sunt cofactori enzimatici).
Vitaminele hidrosolubile se elimina f usor prin urina(surplusul lor) dar cele liposolubile se acumuleaza si genereaza fenomenul de hipervitaminoza.
In cazul administrarii excesive aceste vitamine liposolubile vor genera fenomene de hipervitaminoza , care la gravide pot produce chiar malformatii ale fatului.

Imi pare rau sa intervin cand vad atat de multa bunavointa dar solubilitatea vitaminelor nu are legatura cu toxicitatea lor . Vitamina E e liposolubila si nu se cunosc efecte de overdosing pana in prezent . Vitamina A e si ea liposolubila si are cele mai nasoale efecte adverse in oversosing in special la gravide.Asta e una din cele mai "periculoase "viatmine.

Cum zicea si Zorro mai sus, un om cu o alimentatie echilibrata nu are nevoie de suplimente de vitamine si minerale. Exceptie fac gravidele ( acid folic ) , vegetarienii ( vitaminele B si Fier , calciu) .
Cam toata lumea stie lucrurile astea . Dar spre exemplu un lucru care e mai putin stiut e ca e mult mai sanatos sa rontai toata ziua fructe si legume decat sa-ti faci in fiecare dimineata sucuri naturale . Cu toate ca mie mi se parea ca, mama ce nemaipomenita sunt ca beau dimineata suc natural facut de mine . Se pierd foarte multe vitamine in timpul procesului de extractie. Si chiar daca per global ti se pare ca tu ai consumat mai multe fructe si legume, efectul e mai bun daca le rontai . Si nici nu am pus in calcul aportul de fibre .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 16 Jun 2005, 06:42 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Dozele mari de vitamina E (sau tocoforol , vitamina antisterilitatii, vitamina fertilitatiii, gr. tocos si pherein) administrate timp indelungat produc oligo- si azospermie ,involutia ovarelor si tulburari menstruale.
Nu exista hipervitaminoze cunoscute la vitaminele hidrosolubile.
Spre deosebire de vitaminele liposolubile , supradozarea la cele hidrosolubile nu are consecinte toxice,exxcesul eliminandu-se prin urina.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 16 Jun 2005, 06:43 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Jun 2005, 02:35 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu nu stiu de unde iti iei informatiile, dar nu e corect ce spui . Si nu o fac din spirit de contrazicere , dar daca imi arati o sursa credibila am putea discuta mai concret . Eu pot sa-ti dau multe exemple de vitamine hidrosolubile care creeaza toxicitate in doze mari . De exemplu B-urile.
Also, pana in momentul de fata nu exista nici un studiu care sa arate ca E-ul are efecte toxice . Vitamina E impreuna cu seleniul si cu inca 1-2 elemete/vitamine sunt singurele la care nu s-a demonstrat efecte adverse in supradojaz .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 17 Jun 2005, 09:45 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



toxic

QUOTE
Also, pana in momentul de fata nu exista nici un studiu care sa arate ca E-ul are efecte toxice . Vitamina E impreuna cu seleniul si cu inca 1-2 elemete/vitamine sunt singurele la care nu s-a demonstrat efecte adverse in supradojaz .


Astea-s basme . Sunt studii facute din 1993 pana in 2004 , in diferite clinici cu 136.000 de pacienti . Rata mortalitatii creste chiar cu 10% .
Iti ofer material sa te documentezi , in germana si in engleza .

Conclusion: High-dosage (≥400 IU/d) vitamin E supplements may increase all-cause mortality and should be avoided.

Trebuia sa stii de acest studiu . Pana si medicul casei informeaza pacientii despre acest fact . Nu va jucati cu recomandarea vitaminelor pentru ca bagati oamenii in pamant , din lipsa de informatie , cunoastere si experienta . Ma uimeste usurinta cu care se recomanda unele vitamine , se banalizeaza pana ajunge ceva de genul : luati asta dimineata , luati asta seara si mai luati si asta ....intre mese ca va face bine . Lipsa vitaminei E se poate compesa mancand tot soiul de nuci si nu recomandand un cocktail de pastile .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 17 Jun 2005, 03:59 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Deocamdata nu apelez decat la informatiile pe care le am din facultate.Iar vitamina E poate produce fenomene de hipervitaminoza.Sursa mea este tratatul lui Harrison.Cauza majora este ingestia excesiva de capsule de vitamina E.Daca vei cere in farmacii vitamina E de la anumite firme vei vedea ca scrie pe flacon"recomandat pentru un corp mai tanar".Iata cum poti face o hipervitaminoza.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 17 Jun 2005, 04:07 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 17 Jun 2005, 04:16 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



La hipervitaminoza A cauze majore sunt trecute in harrison sipraiongerare accidentala de catre vanatori(ficatul de urs polar, bulimie, terapie eronata).
Excesul de seleniu produce alopecie, anomalii ale unghiilor, labilitate emotionala si miros de usturoi al respiratiei.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 17 Jun 2005, 04:18 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Jun 2005, 10:43 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu ma indoiesc ca in vreun textbook recent ( nu ma refer la cele romanesti) tu gasesti ca vitamina E are efecte toxice .
Eu asa am invatat ca nu are sau ca nu exista studii care sa confirme. Aici, daca nu exista mai multe studii care sa confirme o afirmatie , nimeni nu are voie sa faca o astfel de afirmatie intr-un textbook .
Uite aici un link credibil :
http://www.emedicine.com/med/topic2384.htm

"Overall, vitamin E excess has little effect on mortality and has rare, self-limited adverse effects. The Alpha-Tocopherol, Beta Carotene Cancer Prevention Study published in January 2000 is the only study that shows increased mortality as a result of vitamin E. The increase in mortality was observed in fatal subarachnoid hemorrhage in men aged 50-69 years who smoked"

Orice carte medicala serioasa , nu ia de buna ce a descoperit 1 singur studiu. De aceea ma indoiesc ca vei gasi asa ceva .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 18 Jun 2005, 08:51 AM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Denumirea de Harrison iti spune ceva?Cat despre linkurile pe care le dai eu nu am o parere prea buna.
Deocamdata nu ma iau decat dupa "Principiile medicinei interne" de Harrison

Acest topic a fost editat de Actilyse: 18 Jun 2005, 08:55 AM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Jun 2005, 03:43 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Te rog sa-mi scrii excat ce scrie in Harrison despre vitamina E si te rog sa-mi dai si numarul la pagina .
Cat despre pagina pe care ti-am dat-o e o baza de date medicala cunoscuta utilizata pentru cautarea de articole stiintifice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 18 Jun 2005, 05:57 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Am 2 tratate de Harrison.In editia a XIIIa prescurtata pagia 781 in tabelul 191-3 si. editia a XIVa pagina 530.In amandoua scrie cam acelasi lucru.
cauze majore de hipervitaminoza :ingestia excesiva.Adevarata toxicitate a fost descrisa la cei care folosesc anticoagulantele orale (Sintrom, Trombostop,Aspenter)si la nou nascutii prematuri.
" doze mari de vitamina E au fost ingerate perioade lungi de timp fara acauza afectare aparenta la unii pacienti,.Altii, insa , au prezentat greata, acuze gastrointestiale,cefalee si posibila hipertensiune.Adevarata intoxicatie apare in 2 situatii 6.gifa persoanele care primesc tratament anticoagulant per os si la prematuri.In cantitati mari, vitamina E poate antagoniza actiunea vitaminei K si prelungeste timpul de protrombina;aceasta duce la potentarea efectului anticoagulantelor orale (am spus mai sus care sunt ).Administrarea vitaminei E la prematuri a produs ascita,asociata cu hepatosplenomegalie, icter colestatic azotemie,trombocitopenie."
Ai cumva vreo explicatie pentru aceste manifestari aparute la nivel hepatic?
" Conform National Health Interview Survey , mai mult de jumatate din adultii din Statele Unite folosesc suplimente vitaminice sau/si minerale , in anumite situatii ingestia situandu-se in limitele toxicitatii.Copiilor li se administreaza de obicei multivitamine, in timp ce adultii folosesc frecvent o singura vitamina.Consumul de suplimente vitaminice are o incidenta crescuta in randul persoanelor cu nivel crescut de instruire , de obicei cu o stare buna de sanatate.
Vitaminele liposolubile sunt depozitate in cantitati variate in organism si de aceea pot sa genereze mai frecvent efecte adverse(cu sensul de supradozaj aici)atunci cand sunt consumate in exces.Vitaminele hidrosolubile sunt excretate repede si doar o cantitate limitata se depoziteaza .In consecinta , intoxocatiile cu aceste vitamine se produc numai cand se ingera cantitati mari"


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Jun 2005, 04:34 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Actylise, cred ca discutia noastra depaseste scopul subiectului , asa ca eu am sa inchei aici .
Iti dau adresa asta de la THE MERCK MANUAL .
http://www.merck.com/mrkshared/mmanual/sec...chapter3/3g.jsp


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 25 Jun 2005, 09:59 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Numai daca te uiti pe prospectul din cutia cu fiole de vitamina E citesti efectele supradozajului.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 02:35 PM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Actilyse @ 17 Jun 2005, 06:16 PM)
La hipervitaminoza A cauze majore sunt trecute in harrison sipraiongerare accidentala de catre vanatori(ficatul de urs polar, bulimie, terapie eronata).
Excesul de seleniu produce alopecie, anomalii ale unghiilor, labilitate emotionala si miros de usturoi al respiratiei.

mie mi se tot spune ca am lipsa de vitamina A... ar fi vreo cale prin care sa rezolv carenta asta fara sa iau pilule..
ca veni vorba cica se consuma la stres (asa sa fie?), ori eu sunt stresat rau de felul meu


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 25 Jun 2005, 02:37 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Mananca niste morcovi


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 02:41 PM
Mesaj #35


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



maninc, da-i dracului, incep sa ma colorez deja de la atita morcovina


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 12:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman