HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Hepatita C
Georgi_ana
mesaj 18 Mar 2005, 09:18 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 17 March 05
Forumist Nr.: 5.945



Buna!

In urma unor investigatii facute din cu totul alte motive am fost diagnosticata cu hepatita C. De fapt am facut primul test Anti-HCV care a iesit pozitiv si care arata ca am anticorpii acestui virus in organism.
Rugamintea mea este.. daca cineva dintre voi cunoste mai multe despre aceasta boala, sa-mi dea si mie mai multe informatii referitor la investigatiile ce trebuie facute si tratament. Am cautat pe internet dar la acest capitol site-urile romanesti stau foarte slab. Practic nu exista informatii suficiente si nici grupuri de suport pentru cei care sufera de aceasta boala.
Am citit pe site-urile americane, m-am si inscris in niste grupuri si forumuri dar simt nevoia sa vorbesc cu romani si nu numai pentru ca ne-am intelege mai bine dar si pentru ca ne tratam in aceeasi tara si probabil la aceeasi medici si aceleasi clinici.

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 18 Mar 2005, 09:28 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721




http://www.hep-links.com/index.php?id=21


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 18 Mar 2005, 09:49 AM
Mesaj #3


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Buna ziua si bine ai venit. Ne pare rau ca a trebuit sa incepi vizita pe la Han cu o veste mai putin placuta... sad.gif
Mai intai iti pot oferi o adresa a unui forum romanesc dedicat hepatitei C. http://www.hepatitac.go.ro/
Apoi, chiar dc nu avem acelasi tip pot spune ca stiu exact prin ce treci si cam ce ar trebui sa faci. Eu am hepatita B cronica. Am descoperit-o anul trecut dupa ce trombocitele erau cam 60.000 adica mult sub limita inferioara. Iti spun ce analize sunt importante. In primul rand ar fi viremia sau in cazul hepatitei C ARN-HCV costa cam 4,5 milioane si in general nu e decontata decat una sau doua pe luna la cate un spital asa ca dc ai bani fa-o ca e folositoare. Oricum analizele ar fi bine sa le faci la recomandarea unui medic de boli interne. La fel e bine o ecografie abdominala. Se poate vedea o fibroza mai accentuata, un ficat marit, o splina marita, dimensiunile venei porte si altele... Si poate una cea mai importanta este punctia hepatica. La microscop o sa se vada cam cat de avansata e boala. Aceasta din urma analiza se poate face dc ai trombocite peste 150.000 eu am asteptat 6 luni pana sa gasesc o zi in care sa fie cat de cat bune si e decontata de Casa de Sanatate. Pt hepatita C stiu ca se mai face si GGT sau ceva de genul asta. In rest transaminazele (niste transaminaze normale nu inseamna ca esti sanatoasa), electroforeza proteinelor serice si bilirubina totala si indirecta. Cred ca mai sunt cateva dar nu mi le mai amintesc. Dupa aceasta etapa, care o sa dureze cred cateva luni pt ca numai punctia dureaza cam o luna si viremia cam 2-3 saptamani, dc e cazul se intocmeste un dosar care se trimite la Bucuresti pt a fi analizat si dc ei decid (poate dura si ani de zile) te pun pe tratament. Adica probabil Pegylat interferon timp de un an (e foarte costisitor dar e decontat de Casa- costa cam 5000 euro pe luna) si Lamivudina cat e cazul in general cel utin 1 an, mai frecvent 2. Scopul tratamentului este sa scada viremia si sa se imbunatateasca histologia, adica dc scade viremia, vor fi mai putin virusi care sa atace ficatul si ca urmare se va distruge mai incet si imbunatatirea histologica inseamna ca mai dispar din leziunile care apar pe ficat. In urma punctiei hepatice medicii stabilesc un grading si un staging (in cazul meu gradul 2 si stadiu 2 e cumva incipienta), iar la viremie e bine sa iti iasa cat mai putine copii de virus/ml . La mine au fost 2070 copii/ml adica aproape de limita nedectabilitatii care e 200 ceea ce in cazul meu a fost foarte bine, si dc ai peste 100.000 copii/ml inseamna ca ai o hepatita destul de activa (au fost cazuri si cu 30.000.000 copii/ml in Cluj parca am auzit ceea ce e imens) si ti se face o recomandare pt tratament. Insa iti spun sa nu disperi pt ca acest tratament are rezultate nemaipomenite pt Hep C mai bune fata de Hep B sad.gif. Si Adelin Petrisor dc il stii de la Antena 1 a avut si sa tratat si nu il mai are, la fel si Florentin Petre de la Dinamo. Desi Hep C netratata e mai periculoasa, iti spun ca are rezultate mai bune la tratament. La mine e prea mica viremia ca sa fie cazul de tratament si prea putina activitate, insa de curand au inceput testari pt noi medicamente in Uk si Coreea de Nord si sper ca in maxim 5 ani sa apara pe piata pt ca am inteles ca au rezultate excelente.
Doamne_Ajuta si sanatate.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Mar 2005, 09:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Georgi_ana
mesaj 18 Mar 2005, 10:54 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 17 March 05
Forumist Nr.: 5.945



Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte.
Sky, sincer imi pare rau ca treci prin asa ceva. Iti multumesc pentru raspunsul complet. Bineinteles ca mai am ceva nelamuriri. Vazusem acel site, am citit despre dar nu are forum.
Te rog daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre ARN-HCV si punctia hepatica. Unde se fac? Eu sunt din provincie. Exista mai multe clinici specializate in tara? in Bucuresti? Este dureroasa punctia?
In alta ordine de idei, urmezi o dieta stricta? Un tratament naturist?
Multumesc si scuze pentru insistenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 20 Mar 2005, 05:46 PM
Mesaj #5


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Pai punctia hepatica se face in spital, cu o trusa speciala eu am cumparat-o ca nu mi-au decontat-o a costat vreo 500.000. Te interneaza dimineata, e extraordinar sa nu ai emotii pt ca ti se face o anestezie locala si nu o sa te doara chiar asa tare. Eu am facut si punctie medulara din stern si aia a durut groaznic. Asta a fost ca o piscatura pe langa cea din maduva. O sa te puna sa stai intr-o parte si dupa ce iti face punctia (care e de fapt o intepatura tu sa nu te uiti ca mai mult te sperii) mai stai vreo 3-4 ore prin spital si dupa aia acasa. Nu mai faci efort intens vreo o saptamana (ridicat greutati, sacose...) si dupa aia uiti complet. Iar ARN-VHC nu e decat o analiza din sange. Nu ti se face nimic deosebit.
Stai linistita. Tratamentul pe care il iau acum e Lagosa+ Farcovit. Si asta e tot. Pana cand se mai agraveaza asta e tot. Sper sa nu fie cazul sa trec pe alt tratament.
Lagosa e de fapt silimarina, un detoxifiant, iar Farcovit sunt niste vitamine special pt ficat care iti fac si pofta de mancare si mai regeneareaza din celulele hepatice.
Regim tin insa nu chiar asa de strict. In fapt se tine in functie de cat e de avansata boala. Ca regim pe care il tin: fara grasimi, fara prajeli, fara carne de porc, fara conserve, fara dulciuri concentrate (ciocolata, inghetata, prajturi- eu aici mai iau cate o bucatica de ciocolata la 2-3 zile), fara condimente tari (piper, boia, ardei iute), fara lichide sau mancari reci, fara afumaturi, fara peste oceanic (desi e bun e riscant pt ca sunt unii pesti care sunt toxici sau care au fost in zone poluate), cat mai putin medicamente. Eu nu mai iau medicamente de aproape un an decat vitaminele astea, ai grija la paracetamol si aspirina care sunt fff toxice. La fel si antibioticele. E bine sa te odihnesti cat mai mult si fara alcool sau tutun. Nu e chiar asa de greu. A si sa nu uit: multe fructe. Incearca sa nu mananci seara tarziu ca e greu pt ficat sa lucreze, iar retete naturiste sunt prin Formula AS. Nu il citesc dar stiu ca sunt pe acolo. Da-i o cautare pe site si gasesti cred. As merge insa pe mana medicilor alopati.
Sanatate maxima.

Acest topic a fost editat de skysurfer: 21 Mar 2005, 10:14 AM


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Jul 2005, 04:06 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am si eu niste intrebari despre Hepatita B:

- cum se contacteaza (cum se ia)?
- cum se manifesta (ce simptome are) ?
- cum evolueaza?
- cum se descopera?
- cum se trateaza?

Multumesc!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 8 Jul 2005, 07:43 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Virusul B cauzeaza hepatita B.Modul de transmitere este sexual,sangvin sau maternofetal de la mama la fat.Perioada de incubatie este mai mare decat la alte tipuri de hepatite mergand de la 30 zile la cateva luni.Urmeaza o perioada cam de o saptamana in care apare sindromul pseudogripal manifestat prin febra, dureri musculare si mai ales o astenie, o puternica senzatie de oboseala.In faza icterica apare urina inchisa la culoare , scaune decolorate, astenie persistenta, lipsa poftei de mancare, greata si voma.In general evolutia este favorabila , intr-un procent redus din cazuri fiind observata trecerea la cronicitate.Diagnosticarea se face pe baza dozarilor sangvine ale tranzaminazelor iar virusul in cazua se identifica prin teste serologice de identificare a anticorpilor specifici.Tratamentul are doua componente - profilactic si curativ. Cel mai important in momentul de fata este tratamentul profilactic - exista un vaacin ce te poate proteja de infectia cu VHB si are o durata de 5 ani dupa care se face alt vaccin. Prima injectare are 3 rapeluri la 2 si la 6 luni. Se recomanda vaccinarea profilactica a persoanleor care intra frecvent in contact cu bolnvai infectati cu VHB si a familiilor bolnavilor cronici. Tratamentul curativ in forma acuta a infectiei consta in esenta in regim dietetic si odihna la pat si medicamente hepatoprotectoare precum silimarina, esentiale.Odihna este f importanta deoarece poate sa mai persiste astenia. In forma cronica este foarte important sa se urmareasca replicarea virala prin markerii specifici (vezi mai jos) in functie de care sunt mai multe scheme de tratament. In principal interferon - alfa (foarte scump - reusita tratament 40%). Pentu purtatorii asimptomatici de hepatita B in stadiul nonreplicativ nu se recomanda nici un tratament iar terapia antivirala (cu interferon) trebuie intrerupta la pcientii care se decompenseaza (adica i se inrautateste starea in timpul tratamentului cu interferon). Mai exista si antivirale foarte scumpe si cu eficacitate redusa - Famciclovir si Ganciclovir - care ar trebui sa opreasca replicativitatea virusului. Pacientii in stadiul terminal au indicatie de transplant hepatic - singura interventie care le-ar salva viata - insa reinfectia noului ficat este aproape universala. Majoritatea devin purtatori cu leziuni hepatice minime si o proportie imprevizibila din ei dezvolta leziuni severe.
Si cateva cuvinte despre antigenul australia sau antigenul HBS (AgHBS).Se depisteaza in serul bolnavilor infectati cu virus hepatitic B si D. Apare in sange inaintea fazei icterice si persista pe toata perioada bolii. Prezenta AgHBS in sange nu are valoare decat daca este corelata si cu alti markeri imunologici cum sunt anticorpii antiHBS si alte antigene si anticorpi care apartin sau sunt determinate de prezenta virusului B in sange. Este bine de stiut ca virsul hepatitic B mai are si alte antigene cum sunt AgHBc si AgHBe care la randul lor stimuleaza sistemul imun si genereaza aparitia in circulatie a anticorpilor corespunzatori. In functie de felul acestor anticorpi se determina tipul infectiei acuta sau cronica. Starea de purtator se poate determina prin prezenta AgHBS, Ac tip IgG anti HBc - semnificand infectie cronica inactiva (virusul se afla intr-o perioada de latenta - nu se multiplica). Prezenta in plus a AgHBe si a ADN VHB semnifica infectie activa cu replicare virala intensa.
Cred ca cel mai important lucru ce trebuie stiut este ca puterea VHB de a infecta un organism este foarte mare depasind de 100x pe cea a HIV - astefel ca o picatura de sange a unui bolnav cu VHB ce cade pe o suprafata infecteaza acea suprafata chiar si dupa stergerea cu spirt a mesei respective. Astfel ca la 24h de la "dezinfectia" suprafetei acolo se mai gasesc particule virale capabile sa se transmite priontr-o solutie de continuitate (plaga) in alt organism.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 8 Jul 2005, 09:42 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Jul 2005, 04:28 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Multumesc Acti. smile.gif

Poti sa insisti putin asupra simptomelor?

Acest topic a fost editat de Felina: 11 Jul 2005, 04:28 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 12 Jul 2005, 07:02 AM
Mesaj #9


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Felina din pacate sunt persoane care nu au nici un fel de simptom. Si aici e cel mai grav pentru ca te poti trezi dupa 30 de ani cu un stadiu destul de avansat al bolii. Sunt totusi si cazuri in care hepatita cronica are anumite manifestari: ingalbenirea tegumentelor, oboseala excesiva si pe perioada indelungata, mancarimi ale pielii, petesii (mici vase de sange care se sparg sub piele- datorita faptului ca splina sechestreaza trombocite multe si se coaguleaza greu sangele), in cazul fetelor uneori menstruatii care sunt abundente, dureri ale incheieturilor, stari de greata, si cam atat ar fi cele pe care le mai cunosc eu.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2005, 11:59 AM
Mesaj #10


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Multumesc mult Sky, esti un dulce ca de obicei! biggrin.gif

Ce sunt tegumentele?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 12 Jul 2005, 01:35 PM
Mesaj #11


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Ca de obicei Felina tongue.gif .
Tegumente= piele
La cei care sunt prezinta o infectie activa cu virus hepatic (chiar daca sunt intr-o faza cronica, pot alterna perioade de inactivitate cu altele de activitate) se ingalbeneste pielea (doar o tenta), ochii, mucoasa bucala. Din pacate uneori doar oboseala este singurul simptom care se poate observa mai ales o stare de somnolenta care nu trece nici macar dupa odihna si care dureaza mai multe luni. In cazul meu, nu a fost nici macar acest simptom. sad.gif Asa ca singurul mod de a afla e a efectua un simplu test AgHBs (detectarea antigenului de suprafata) si ar fi important de facut si testul pentru hepatita C (anti HCV - anticorpi HCV).


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 12 Jul 2005, 05:50 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Scuze pentru raspunsul intarziat!
In forma acuta cred ca simptomele sunt clare.
In cazul formei cronice astenia fizica este un simptom frecvent , icterul persistent sau intermitent, anorexie,


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2005, 05:56 PM
Mesaj #13


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ce e anorexia?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 12 Jul 2005, 06:00 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Anorexia inseamna lipsa poftei de mancare.Despre multe actrite scheletice se spune ca sufera de anorexie(Calista Flockhart din AllyMcBeal)


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jul 2005, 06:10 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Actilyse @ 12 Jul 2005, 07:00 PM)
Anorexia inseamna lipsa poftei de mancare.Despre multe actrite scheletice se spune ca sufera de anorexie(Calista Flockhart din AllyMcBeal)

Oh! slava domnului, nu-s anorexica, am o pofta de mancare fantastica laugh.gif .

Multumesc Acty.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 12 Jul 2005, 06:13 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Ma bucur ca te-ai lamurit, Felina!


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Jul 2005, 09:44 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Legat de bolile de ficat,am si eu o intrebare;Ce inseamna diagnosticul de hepatomegalie (stiu ca e o marire a ficatului),ce dimensiuni ar trebui sa aiba normal ficatul si ce presupune acest diagnostic pus de medic dupa examinare la ecograf?Asteptam rezultatele analizelor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 21 Jul 2005, 10:11 AM
Mesaj #18


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Asa cum si tu stiai hepatomegalia inseamna cresterea dimensiunilor ficatului. Cauzele pot fi multiple si mai bine nu insist.
Margine inferioara a ficatului se aliniaza in mod normal cu marginea inferioara a coastelor din partea dreapta. In stare normala, marginea ficatului este subtire si ferma si nu poate fi palapata (simtita cu varful degetelor) sub marginea costala.

"liver size (midclavicular line):
< 13 cm = normal
> 15.5 cm = hepatomegaly (87% accuracy)" Cam astea ar fi dimensiunile potrivit http://chorus.rad.mcw.edu/doc/00941.html

Ecograful e intr-adevar cel mai bun mod de a pune un diagnostic de hepatomegalie.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Jul 2005, 10:38 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



cauzele hepatomegaliei pot fi multiple...si nu-ti dau denumirile lor stiintifice sa nu te sperii...dar asa in mare pot fi:
virale(hepatite A si B)
bacteriene
parazitare
etilism cronic(alcoolism)
tumori
tulburari de metabolism,de stocare a glicogenului
anemii
insuficienta cardiaca congestiva
ciroze ale cailor biliare


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Jul 2005, 12:30 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc pentru informatii!Va mai tin la curent dupa ce aflam rezultatele analizelor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carinutz
mesaj 18 Jan 2006, 06:50 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.665



servus.este prima data cand intru pe acest forum.nu am avut rabdare sa citesc tot ce a scris fiecare , dar am un sfat:toti cei care va stiti cu virus B sau C pozitiv faceti bine si mergeti la medic cat mai repede si nu mai pierdeti vremea cautand pe net metode de tratament sau mai stiu eu ce. hepatitele virale cu virus B sau C nu sunt o joaca gen ..."hai ca am gasit un subiect de discutie".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enigma
mesaj 19 Mar 2006, 05:24 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 12 February 06
Forumist Nr.: 7.851



Din pacate,medicina alternativa nu reprezinta o cale de vindecare ci numai de prevenire a bolilor si de sprijin a medicinii clasice in cazul bolilor grave instalate.sunt persoane la care s-a descoperit virus hepatic C(determinat prin mai multe teste) dar dupa ce au urmat tratament alopat si regim alimentar catva timp(luni-ani)virusul nu a mai fost descoperit(de asemenea,in determinari variate si in timp).desi,se stie ca nu se poate scapa de acest virus.
dar de ce sa ne miram cand deja exista un caz de Sida vindecat si culmea,fara tratament.
Nu renunta la tratamentul alopat care ti se recomanda(NUMAI de catre medicul internist curant),dar nici la regimul alimentar caci ficatul este organul de metabolizare al tuturor substantelor ce patrund in organism.nu renunta la cei 1,5-2 litri de lichide/zi de preferat ceaiuri detoxifiante.foloseste sucuri de legume antioxidante(morcovi,sfecla,varza,fasole pastai),dovlecei,spanac.manca cat mai natural cu putinta(neprelucrat termic),evita grasimile si carnea,zaharurile si amidonul rafinate,alimentele cu aditivi chimici si conservanti.
sa dea Dumnezeu sa fiti si voi printre persoanele la care virusul poate fi distrus!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cute Catalina
mesaj 20 Apr 2006, 09:42 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 6 April 06
Forumist Nr.: 8.078



QUOTE (enigma @ 19 Mar 2006, 06:24 PM)
Din pacate,medicina alternativa nu reprezinta o cale de vindecare ci numai de prevenire a bolilor si de sprijin a medicinii clasice in cazul bolilor grave instalate.sunt persoane la care s-a descoperit virus hepatic C(determinat prin mai multe teste) dar dupa ce au urmat tratament alopat si regim alimentar catva timp(luni-ani)virusul nu a mai fost descoperit(de asemenea,in determinari variate si in timp).desi,se stie ca nu se poate scapa de acest virus.
dar de ce sa ne miram cand deja exista un caz de Sida vindecat si culmea,fara tratament.
Nu renunta la tratamentul alopat care ti se recomanda(NUMAI de catre medicul internist curant),dar nici la regimul alimentar caci ficatul este organul de metabolizare al tuturor substantelor ce patrund in organism.nu renunta la cei 1,5-2 litri de lichide/zi de preferat ceaiuri detoxifiante.foloseste sucuri de legume antioxidante(morcovi,sfecla,varza,fasole pastai),dovlecei,spanac.manca cat mai natural cu putinta(neprelucrat termic),evita grasimile si carnea,zaharurile si amidonul rafinate,alimentele cu aditivi chimici si conservanti.
sa dea Dumnezeu sa fiti si voi printre persoanele la care virusul poate fi distrus!

Buna tuturor!


Acest topic a fost editat de Cute Catalina: 20 Apr 2006, 09:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluci
mesaj 25 Jan 2011, 12:30 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 18 January 11
Forumist Nr.: 20.591





Exista o clinica privata in Bucuresti care ofera tratament gratuit cu Interferon , Ribavirina si Nitazoxanida fara a mai fi nevoie de dosar , asteptare si birocratie.
Acest program presupune administrarea tratamentului Interferon+Ribavirina+Nytazoxanida. Nytazoxanida (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitazoxanide) este un antiparazitar descoperit de Jean François Rossignol la Institutul Pasteur si este tratament de prima linie in infecțiile parazitare: giardia lamblia, criptosporidium parvum, ameobioza. In ultimii 5 ani s-a demonstrat eficacitatea Nitazoxanidei și în virusurile herpetice, virusul sincitial respirator, virusurile gripale si paragripale, in virusurile hepatice (B si C), enterovirus si rotavirus (la copii). Aceasta substanta diminueaza pana la remitere efectele adverse ale Interferonului, cea mai importanta fiind anemia hemolitica (distrugerea celulelor rosii).
La fel ca și programul național tratamentul este dat pe o perioada de un an de zile, nu trebuie făcut dosar sau luate alte aprobări. Investigațiile (viremie,teste uzuale hepatice, biopsie hepatica) sunt făcute în cadrul clinicii gratuit. Condițiile sunt ca pacientul sa nu fi făcut tratament cu interferon pana acum și sa accepte sa i se faca biopsia hepatica numai în cazul în care nu o are făcută în ultimii trei ani.


Cateva detalii despre profesorul Jean François Rossignol si studiile initiate de dansul puteti citi mai pe larg aici: http://www.desprestiri.ro/detalii/gasir ... l-de-copii

Daca mai doriti si alte detalii va stau la dispozitie. Nr de tel: 0723.698.922 (Dr. Raluca Rugina sau Diana Dobre); sau direct la Centrul Medical Sana: 021.212.82.22

Sa aveti o zi frumoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman