HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pielea Fina Si Ingrijirea Ei :))
Ryan
mesaj 28 Jan 2004, 11:25 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Va propun spre discutie, in special pentru fete, impartasirea metodelor prin care ne mentinem un trup fin si un ten de invidiat .... de care se bucura din plin cei pe care ii iubim tongue.gif sau de care ne bucuram numai noi dar speram ca o sa-i bucure si pe altii (baieti, ziceti si voi ceva biggrin.gif )

Daca folositi lotiuni, masti, masaje de intretinere, creme si orice altceva puteti sa dati la share sa mai afle poporul cum se tine obrazul subtire wink.gif
Ce parere aveti de masajul facial? Mastile din fructe le-ati incercat? Dau rezultate? Ce secrete mai aveti? tongue.gif Nu de alta, dar poate pana la maaaarea intalnire a forumistilor mai invatam metode noi care-or sa se vada pe propria piele smile.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 28 Jan 2004, 03:54 PM
Mesaj #2


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Din fericire m-a inzestrat Natura cu o piele groasa si un look foarte tanar desi ma apropii repejor-repejor de 30... blink.gif
Dar tre' sa spun despre descoperirea asta fabuloasa pe care am facut-o. Cu catva timp in urma am fost in vizita in Romania si am observat ca fata mea era teribil de aspra si avea tot felul de pete. Trebuie sa fii fost faptul ca am fost obosita si nervoasa mai tot timpul 50.gif ... M-am intors acasa si am inceput tratamentul cu argila despre care am citit numai lucruri bune. L-am inceput doar de vreo cateva zile dar pielea mea arata tare bine, petele, cearcanele au disparut (ma lupt cu o gastrita). So, nu strica s-o incerci!
In rest nu fac mai nimic special si extravagant... Dusuri cu apa calda-rece, masaj, nu folosesc sapun cu parfum, folosesc exfoliante si creme de la "The Body Shop" pentru ca au ingrediente naturale si nu sunt testate pe animale. tongue.gif Beau foarte, foarte multa apa si mananc sanatos, se spune ca daca ceva nu merge in interior se arata imediat pe piele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 30 Jan 2004, 09:01 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




In primul rand prin consecventa.Demachiat in fiecare seara( chiar daca unii
spun ca nu folosesc decat crema de fata, in timpul zilei, pielea este expusa
factorilor de poluare).Crema de zi , inca nu folosesc si de noapte, ma ajuta
si tenul smile.gif .
Saptamanal, masca cu argila (excelenta, cea la pliculet pe care o prepari cu ce
ingrediente vrei) si masca hidratanta cu lapte si miere.
Consum multa apa( pielea are nevoie de hidratare si nici o super crema nu
suplineste lipsa de lichide).De doua-trei ori/an cura cu ulei de catina( bun si pt
afectiuni oculare).
Masaj facial , e usor de facut mai ales daca asculti si muzica preferata.
Incerc sa ma incrunt cat mai rar si sa rad cat mai des.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2004, 09:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Crisse
mesaj 30 Jan 2004, 10:38 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Nivea de corp dupa fiecare dus dimineata wink.gif Demachiere si ceva masti din cand in cand, lichide multe si mancare bogata in vitamine wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 31 Jan 2004, 02:01 PM
Mesaj #5





Guests






Hmm... blink.gif Pana asta vara nu foloseam nimic pt piele, decat sapunurile cu ph mai "delicat" si pt fata mai foloseam ,iarna in special, crema hidratanta de la Ponds, care mie imi priieste de minune.
De asta vara o amica mi-a procurat niste creme, mi-a mai zis una alta, am inceput sa fiu mai atenta la ten.Asa ca acum , de obicei,folosesc dupa dusurile cald-rece o lotiune de corp de la Dove, pt talpi am o crema mentolata de la Oriflame, care e chiar superba, iar pt fata tot demachiajul aproape zilnic( uneori, cand sunt prea obosita, doar imi spal fata cu un sapun special tot de la Oriflame),tot stravechea Ponds, care imi mentine pielea hidratata si sapunelul de care am zis mai sus, un fel de sapun-crema...
Slava Domnului ca momentn nu am nevoie de prea multe retusuri..O singura problema am de cand ma stiu: indiferent ca sunt odihnita sau nu, indiferent ca sunt sanatoasa sau nu, indiferent ca folosesc si anticearcan si fond de ten, cearcanele nu dispar nici de-al dracu' sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 31 Jan 2004, 08:09 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (afrodita @ Jan 31 2004, 02:01 PM)
O singura problema am de cand ma stiu: indiferent ca sunt odihnita sau nu, indiferent ca sunt sanatoasa sau nu, indiferent ca folosesc si anticearcan si fond de ten, cearcanele nu dispar nici de-al dracu'

Afrodita aceasi problema am avut-o si eu. Ma refer la cearcane. Daca nu ma dadeam cu anticearcan, aratam oribil. Cind m-am saturat de cearcane, ca imi lua prea mult sa le camuflez sa nu se cunoasca, m-am pus pe citit si cautat sa aflu cauza. Am cautat aprox 1 an on and off. Si am gasit. ; ) Crede-ma eram determinata. : )

Medicina moderna spune ca e chestie ereditara, lipsa de somn, stress, dieta neadecvata.

Medicina naturista si orientala, spune ca e datorita rinichilor. Mama lor de rinichi, ca iar trebuie sa vobesc de ei. rofl.gif
Bare with me si o scot la capat, promit! laugh.gif

Partea de sub ochi, unde sint localizate cearcanele, in medicina orientala corespunde rinichilor. Chiar de-acolo incepe meridianul rinichilor (starting point). Se stie ca la inceputul meridianului si la capatul lui, (deci la extremetati) se acumuleaza cel mai mult waste matter si chi. Stii ca rinichii sint organele care filtreaza si purifica singele. Cind rinichii nu functioneaza optim, se vede sub ochi imediat.

Cind mi-am modificat dieta si am incorporat mai multe cruditati si sucuri de vegetale, am vazut o diferenta clara. Totusi, cu vremea au revenit. Chestie care m-a bulversat dea dreptul, ptr ca eu mi-am facut "mincatul sanatos" un stil de viata. Stiind anatomie, m-am pus sa judec logic....abia atunci mi-am dat seama si am facut legatura.

Vezi tu, glandele andrenale sint situate exact pe rinichi. Cind esti sub stress, aceste glande sint stimulate maxim . Indirect si rinichii sint afectati. Asta e logica behind it. : )
Cind am luat masuri in a preveni, a elimina, sau a face fata stressului mai bine, am observat ca cearcanele s-au redus considerabil. Chestia e ca andrenalina si cortisolul (acestia sint hormoni) eliminat de andrenale, sta in singe destul de mult, e f greu de excretat. Asta pe unii ii opreste in a avea un somn adinc odihnitor. Observi cum toti acesti factori la un loc dauneaza?

As putea sa ma bag si mai mult in detalii dar ma opresc aici sa fie cit mai simplu. : )

Sa va mai spun ceva.
Duminica trecuta, am avut o sedinta de presopunctura. Prima din viata mea. Meridianul rinichiului mi-a fost stimulat si deschis. Pur si simplu am simtit cum jumate din corp (cea pe care se lucra) era cald si cealalta juma rece. Si eu, ca si tine Afrodita, nu credeam nici sa ma pici cu ceara. Pe bune. Dar de data asta am simtit pe pielea mea. Chestia e ca, in urmatoarele zile, am eliminat tot felul de depozite de minerale care le-am avut acumulate in rinichi. Si eu ma juram ca rinichii mei sint curati ca lacrima. : ) Aceasta eliminare, mi-a produs o durere crincena. Am stiut exact ce se intimpla de-asta nu am panicat. Surpriza este ca cearcanele mele au disparut 75%!!! Incredibil ! Pot sa ma lipsesc de anticearcan!

Deci, medicii naturisti si cei orientali stiu mai bine. Altfel citesc organsimul. Altfel il vindeca. Natural.

Stiti ce bine ma simt (overall)si ce bine imi sta fara cearcane? rolleyes.gif
Cam atit despre cearcane. Imi cer scuze ca am scris atit de mult. O sa revin sa expun si ritualul meu de frumusete, putin mai tirziu. wink.gif

Si am uitat sa adaug ca femeile, spre deosebire de barbati, sint predispuse sa aiba cearcane datorita nivelului ridicat de estrogen. Gata am terminat smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 1 Feb 2004, 12:29 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



De trei ani folosesc pentru corp white teatheraphy (the healing garden) cu extracte de neroli si mimoza. Aplic gelul de dus si masez energic pielea (previne si celulita). Nici prosopul nu este foarte moale, este putin aspru. Urmeaza lotiunea de corp si body mist. Imi da o stare de confort aparte. Produsele au si efect calmant dar si miros foarte bine.
Pentru talpi folosesc si crema antiperspiranta de la Oriflame.
In ceea ce priveste tenul ar fi mai multe de spus. Am incercat mai multe produse, dar am facut diverse alergii. Singurele cu care ma impac sunt produsele Pond`s.
Nu ma spal pe fata cu sapun niciodata, doar apa calduta. Ma demachiez, apoi aplic lotiunea hidratanta, ferind ochii.
Si eu am cearcane. Le atenuez cu un gel anti-cearcan, pe care care il aplic dimineata, urmand niste instructiuni privind masajul ochilor (mi-a luat mult pana sa gasesc unul cat de cat eficient - e de la L`oreal si prezinta avantajul ca poti aplica fardul imediat).
Seara (mai bine spus noaptea, ca numai seara nu e cand merg sa dorm), dupa demachiare, masez usor fata cu o crema de noapte, apoi inlatur surplusul.
La 2-3 zile curat tenul cu un "deep cleaning" astringent.
O data pe luna am parte de un tratament cosmetic profesionist. Incerc sa nu sar peste el, pentru ca acasa nu reusesc nici sa-mi deschid porii cum trebuie, nici macar sa fac masca (imi iese ca un fel de maioneza de nici nu-mi vine sa ma uit la ea, ce sa mai spun s-o pun pe fata). mad.gif
Mainile au parte de crema doar seara.

In alta ordine de idei, am o prietena buna, pe care o vizitez in weekend, de regula. De cele mai multe ori o gasesc gatind. Cat timp ne invartim prin bucatarie, de fiecare data, ba o vad cum taie o bucatica de rosie si aplica sucul pe fata, ba isi pune bucati de castraveti pe frunte etc.
Are un ten curat si frumos.



--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 1 Feb 2004, 02:02 AM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ce trebuie:
Demachiat/curatat in fiecare seara. Chiar daca nu ai purtat fard, fata trebuie curatata de praf si poluanti.
Clatirea fetei dupa demachiat depinde de demachiantul folosit. Sunt produse care lasa pielea hidratata, in care caz nu este necesara clatirea.
Dimineata fatza se spala doar cu apa calduta (uleiurile produse de piele in timpul noptii sunt benefice) si se foloseste o lotiune de fatza (de preferat cu protectie solara de cel putin 15 chiar daca afara e innorat) si crema de ochi.

Tipurile de ten le stie toata lumea:
- ten uscat (in timpul zilei fatza nu devine uleioasa)
- ten normal (zona T - fruntea, nasul si barbia - este mai uleioasa decat restul fetei)
- ten gras (fatza este uleioasa la jumatate de ora dupa spalare - testul cu servetelul de hartie este cel mai bun)

Cateva "secrete" care nu sunt foarte cunoscute:

Diferenta dintre un ten uscat si un ten deshidratat este enorma si este bine de stiut.
Un ten uscat inseamna ca glandele sebacee nu sunt foarte active.
Un ten deshidratat inseamna ca pielea isi pierde molelcule de apa, si prin urmare primul strat de piele se cojeste in urma uscarii.
Deshidratarea se intampla din numeroase motive: temperaturi ambiente prea inalte sau prea scazute, aerul din incapere prea uscat, transpiratie, sau produse cosmetice care sunt prea agresive.
Un ten gras poate fi deshidratat.

In cazul unui ten deshidratat, folositi o masca exfolianta (o data pe saptamana, mai des irita pielea) sau un demachiant cu AHA (acesta poate fi folosit zilnic) - asta ajuta la indepartarea mai rapida a celulelor moarte. Folositi crema/lotiunea hidratanta de 2 ori pe zi, dimineata si seara. In cateva zile (4-5) pielea ar trebui sa isi revina la normal. Beti 2 l de apa pe zi chiar daca nu aveti tenul deshidratat (cafeaua, sucurile naturale si soda nu intra in calcul).

O greseala des intalnita la tenul uscat este folosirea unei creme emoliente - care nu va face decat sa "puturoseasca" glandele sebacee si mai mult. Explicatia consta in faptul ca, daca pielea este suficient de grasa la suprafata, glandele sebacee "primesc" mesajul ca nu este nevoie de "serviciile" lor, si isi incetinesc activitatea. Pentru tenul uscat o crema hidratanta este de dorit.

Tenul gras prefera lotiunile, cremelor si trebuie sa evite orice produse care contin lanolina sau ulei mineral - sunt 2 ingrediente care astupa porii si cauzeaza acnee sau puncte negre. Si ca veni vorba de puncte negre - ele nu sunt praf ci sunt uleiuri care au oxidat in contact cu aerul, blocate fiind intr-un por "deschis".
Contrar ideii ca un ten gras este de nedorit, uleiurile produse de glandele sebacee sunt benefice pielii. Ele protejeaza si emoliaza fatza (persoanele cu tenul gras fac riduri mult mai tarziu in viata - e singura noastra consolare).
Greselile des intalnite in cazul tenului gras:
- evitarea lotiunii de fata conform ideii (gresite) ca nu e nevoie de mai multa "grasime"
- spalarea/curatarea prea agresiva a fetei
In ambele cazuri, se transmite glandelor sebacee mesajul ca suprafata pielii nu este protejata, drept pentru care incep sa lucreze in ritm alert, producand mai mult ulei decat ar fi normal.

Tenul acneic: folositi produsele formulate pentru ten acneic, dar nu mai multe decat e necesar - nu vor face decat sa deshidrateze pielea, si atunci veti avea o fata plina de cosuri inconjurate de piele uscata - ceea ce este si mai rau. Recomand din toata inima un dermatolog de incredere in cazul acneei.

Tenul normal are mai multa libertate de alegere a produselor, in functie de cat este de gras in zona T.

Nu este niciodata prea devreme (ca varsta) ca sa incepi sa folosesti o crema de ochi. Ideal este ca protejarea zonei sensibile din jurul ochilor sa inceapa in adolescenta. Gresit sa gandesti ca nu ai nevoie - cand incep sa apara ridurile este prea tarziu.

Lasati cremele emoliente tenului matur - singurul care beneficiaza de excesul de emolienta.

Mit:
- pudra sau fondul de ten astupa porii (sau in limbaj comun, "strica tenul"). Adevarul este ca aceste produse sunt formulate sa stea la suprafata pielii si nu sa o penetreze (cum este cazul cremelor si lotiunilor). In ziua de azi, polutia si praful din aer fac mai rau unui ten nefardat decat unuia fardat - fardul formeaza o bariera pentru acesti factori, care sunt usor indepartati prin demachiere odata cu fardul.

- fardul imbatraneste pielea
Asta era valabil pe vremea bunicilor noastre, cand in farduri se foloseau cantitati infime de arsenic. Aceasta "intelepciune" ne-a fost transmisa din generatie in generatie si nu mai este valabila in ziua de azi. De fapt fardurile vremurilor noastre au de cele mai multe ori si rol de tratament - vedeti fondurile de ten cu coenzima Q10, sau vitamine.

N.B. Nu am copiat toate astea de nicaieri ci sunt franturi din vastele mele cunostinte. Va stau la dispozitie cu orice nelamuriri sau intrebari aveti, iar daca imi mai aduc aminte de cate ceva, mai scriu. Cursul de machiaj altadata.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 1 Feb 2004, 11:58 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (LigiaB @ Jan 31 2004, 08:09 PM)


Medicina moderna spune ca e chestie ereditara, lipsa de somn, stress, dieta neadecvata.

Medicina naturista si orientala, spune ca e datorita rinichilor. Mama lor de rinichi, ca iar trebuie sa vobesc de ei. rofl.gif
Bare with me si o scot la capat, promit! laugh.gif


Puteai sa scrii si 5 pagini despre subiectul asta mai ales ca am observat ca ai cunostinte vaste. De catva timp am si eu cearcane. Ma uit prin pozele de demult si ma mir ca nu am avut cearcane ani de zile si nici nu prea stiam ce sunt alea tongue.gif. Am o anumita varsta, probabil ca mai mult ca voi, insa asta nu are importanta.
Se pare ca am o boala de rinichi care mi-e transmisa din familie. Ma ia o durere de rinichi care ma tine 5 minute si apoi ma lasa. Noroc ca stiu despre ce este vorba, caci altfel m-ar innebuni durerea,...e groaznica. Am facut sport de cand ma stiu si poate asta este motivul ptr care nu avanseaza nici o boala. Desigur ca sunt interesata si de alimentatie, incerc pe cat posibil sa am salate, fructe, lichide zilnic. Desigur ca durerea de care vorbesc nú vine zilnic si nici saptamanal. Eu o asociam cu frigul, dar se pare ca ar trebui sa o asociez si cu stresul.

Ai vorbit despre stres. Hmmm, am citit si eu destul si nu mi-a trecut prin cap ca asta ar fi motivul cearcanelor. Daca mai ai informatii despre asta te rog sa le scrii. Nu cred ca sunt singura interesata de ele. Sunt extrem de importante si FII SIGURA CA TE CITIM wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 2 Feb 2004, 08:16 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




De catava vreme, mai bine zis de cand am schimbat orasul, mi-au
aparut si mie cearcane, nu fff vizibile, da sunt.
Am incercat sa-mi imbunatatesc regimul alimentar, dar , pas.
Singura solutie ar fi sa ma mut.
Revenind la ingrijirea fetei: o masca cu miere (naturala) face minuni.
In prealabil se face o baie de aburi( cu musetel, acoperindu-se pielea din jurul
ochilor cu o crema grasa).Masca(care consta de fapt doar din miere) se lasa cam
25-30 min.Se indeparteaza cu apa calduta, iar tenul ramane luminos ca in reclame smile.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 2 Feb 2004, 10:04 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Hmm, am sa incerc si eu asta. Am mai incercat mierea de albini, dar in combinatie cu alte minuni. Cam greu in unele locuri de facut rost de miere naturala sad.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 7 Feb 2004, 08:08 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Crisse @ Feb 1 2004, 11:58 AM)
Ai vorbit despre stres. Hmmm, am citit si eu destul si nu mi-a trecut prin cap ca asta ar fi motivul cearcanelor. Daca mai ai informatii despre asta te rog sa le scrii. Nu cred ca sunt singura interesata de ele. Sunt extrem de importante si FII SIGURA CA TE CITIM wink.gif

Crisse, sa stii ca numai acum am citit mesajul tau. Sorry! rolleyes.gif
Iti voi raspunde, dar la topicul despre Sanatate, de la Dezbaterea saptaminii, bine?
Aici e vorba despre frumusete si cu toate ca merg mina in mina, smile.gif hai sa nu le amestecam topicurile. rolleyes.gif

Promit sa revin dincolo. : )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 9 Feb 2004, 08:07 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (Crisse @ Feb 2 2004, 10:04 AM)
Cam greu in unele locuri de facut rost de miere naturala sad.gif


Pai cel mai simplu ar fi sa gasesti un magazin gen
'Apicola" .


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 9 Feb 2004, 10:09 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Si daca stai la vreo cativa mii de km de ...APICOLA? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 9 Feb 2004, 11:53 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Mda, atunci incerci sa folosesti ce ai prin preajma smile.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
di@
mesaj 12 Feb 2004, 03:13 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.932




Un adolescent de 16 ani si un ten incarcat de acnee... uneori mai pronuntata, alteori gata-gata sa dispara ... am incercat produse cosmetice de genul lotiuni astringente, batoane sau geluri pentru cosi si pete, alte masti si lotiuni pentru ten acneic, insa nada ...
Cunoasteti ceva produse farmaceutice pentru a scapa de aceasta acnee juvenila ? Astept sfaturi, recomandari ...
Va multumesc anticipat !


--------------------
Nu-mi dati sfaturi. Stiu sa gresesc si singur!
Immanuel Kant
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 12 Feb 2004, 03:35 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Ai observat cand anume e mai pronuntata acneea< in ce
situatii?
Cel mai bine ar fi sa mergi la un endocrinolog.
Din cate stiu eu pt tenul acneeiv e recomandat un tratament
cu argila(masca) de 2-3/ saptamana.Deasemenea, tb sa elimini
ciocolata din alimentatie sad.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 12 Feb 2004, 06:01 PM
Mesaj #18


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Mai, m-ati ametit de tot cu anatomia si fiziologia omului: se pricepe cineva sa-mi explice clar ce contributii asupra pielii au:
1. ficatul
2. rinichii
...ca tot ce a spus Ligia despre rolul rinichilor eu stiam ca e rolul ficatului. blink.gif Iarasi, in cazul tenului predispus la acnee, singura solutie oferita aici este cea superficiala: tratarea efectelor, cand sunt deja exprimate pe piele. Dar pe mine ma intereseaza tratarea cauzelor. Cum draq se poate actiona asupra endocrinelor sau ce fras cauzeaza problemele de genul asta?
Iar in chestiunea stresului, mi se pare o porcarie: te duci la doctor si ti se spune ca X e\cauzata de prea mult stres...De parca ai putea ceva sa faci contra lui: asta e _ lucram pe branci si avem meserii cu mult stres...Problema e ca nu putem scapa de el. Si nu-mi veniti cu prostii gen "asculta Vivaldi" sau "slow it down" ca nu-i vorba de asta. E vorba ca iti faci griji pentru proiectul x si proiectul y si grijile alea iti cam strica echilibrul hormonal & co.

Mie unul nu-mi plac sfaturile care se limiteaza doar la ce creme sa-ti pui pe fatza. Asta-i vaz albina...cauzele interne ma intereseaza. mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 12 Feb 2004, 06:39 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nicodim... thumb_yello.gif You hit the nail in the head! Iti voi raspunde eu daca vrei. Si iti dau un raspuns complet. Gindesti super de bine si ma uimeste ca tu vrei sa mergi la radacina problemei... smile.gif
Bine! Bravo. ; )

Acum ma duc la scoala, dar sper azi sa iti scriu. Am studiat nutritie 2 ani la college si cam stiu. smile.gif Plus ca am slabit 35kg fara sa ma imbolnavesc... rolleyes.gif
Daca intre timp citesti mesajul asta, si ai intrebari aditionale, pune-le si iti raspund cit pot eu de bine. Logic si la subiect. rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 13 Feb 2004, 06:28 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Ok Nicodim, incerc sa explic cit de clar pot "contributia" ficatului si rinichilor asupra pielii.

In primul rind, aceste organe sint vitale ptr purificarea singelui. Filtrul nr 1 e ficatul, el metabolizeaza grasimile, pe linga alte functii care le voi enumera imediat, iar rinichii filtrul nr 2, rinichii proceseaza protein waste.

Citeva functii majore a ficatului care este by far cel mai important organ din corp:
-makes our blood
-produce toate proteinele necesare ptr tot organismul (proteine sint in par, unghii, piele, oase, dinti, etc)
-detoxifica chimicalele, alchool, droguri si tot felul de substante, fie ca au fost inhalate, digerate sau injectate.
-metabolizeaza grasimile,
-produce fierea
-etc, etc

De rinichi, am povestit destul. wink.gif Trebuie sa adaug ca o dieta cu prea multe proteine ingreuneaza rinichii, se produce acid uric in cantitati mari si daca nu e eliminat se duce la incheieturi, asa dai in guta care este o dereglare a metabolismului, si o acumulare de acid uric. Acidul uric se cristalizeaza in joints si crezi ca ai artrita. Am specificat acest lucru, ca am intilnic nu demult un amic care mi-a spus ca are guta.

Ok, alt lucru f important. Pielea fetei actioneaza ca al 3-lea rinichi. Cind rinichii sint imbicsiti, eliminarea e compromisa. Si ptr ca organismul e self-healing, elimina toxinele pe unde poate. Prin fata, fatza fiind cu pori mari care ajuta la eliminare si deasemeni gazduind si 1/3 din glandele limfatice ale organismului...care sint sub barbie...
Acneea la adolescenti e datorita hormonului testosterone care stimuleaza glandele sebacee. Apoi o dieta plina de grasime, chimicale si coca-cola, atit de specifica adolescentilor e culpritul (Di poate te ajuta smile.gif

Apoi intervine si stressul. Sursa majora a 90% din toate bolile.

Stress kills. Cind esti stresat, elimini hormonii secretati de andrenale. Andrenalele fiind situate pe rinichi, fac ca rinichii sa se contracte. De fapt poti si sa simti acest lucuru daca te concentrezi. Lumea asociaza acest lucru cu dureri de spate.
Cind nivelul stresului continua, purificare singelui este compromisa. Rinichi extenuati=lipsa de energie, boala. Plus ca glandele endocrine din creier care guverneaza rinchii, sint afectate. Nu ma bag in denumiri ca vreau sa mentin explicatia simpla.
Trebuie mentionat ca nu numai ovarele si testiculele produc testosterone ci si andrenalele. (Ma leg de acest hormon ca el e cauza acneei) Daca andrenalele sint stimulate (stress) atunci ori produc prea mult testosteron ori prea prea putin, depinde de la organism la organism.

QUOTE
Iar in chestiunea stresului, mi se pare o porcarie: te duci la doctor si ti se spune ca X e\cauzata de prea mult stres...De parca ai putea ceva sa faci contra lui: asta e _ lucram pe branci si avem meserii cu mult stres...Problema e ca nu putem scapa de el. Si nu-mi veniti cu prostii gen "asculta Vivaldi" sau "slow it down" ca nu-i vorba de asta. E vorba ca iti faci griji pentru proiectul x si proiectul y si grijile alea iti cam strica echilibrul hormonal & co.


Da Nicodim, trebuie sa inveti sa faci fata stressului. Si nu asculta Vivaldi ci "Water music" by Handel. : )
Sh*t happens. (scuze) NU poti scapa de el, dar poti invata sa il menajezi. E totul in capul tau. Daca exacerbezi lucrurile si vezi totul negru, apoi nici pastilele nu ajuta.
Muzica clasica, inspiratia abdominala facuta intentionat relaxeaza...Cum? poate te intrebi...pai iti zic eu cum....by slowing down the number of brain waves in the brain. Vezi tu...cind esti sub stress acest nr de brain waves e fff mare 38-50. Respiratia abdominala FORTAT scade numarul. 5 respiratii slow, 7 secunde inhalat, 7 secunde exhale, scade considerabil nr acestor waves, poate cobori la 20. Cind te rogi si meditezi stii la cit scade? Intre 8-12. : ) Cind esti ff creativ si curg ideile din tine esti ai sub 7. La fel muzica clasica are o influenta enorma asupra creierului, the brain waves pick up on the rhythm and lowers them naturaly.
Just trust me on this one. Ca stiu despre ce vorbesc.
As putea scrii pina miine dimineata atita informatie imi vine. rolleyes.gif
Ti-as putea explica mult mai detailat dar imi e ca te pierd.

Afla in concluzie, ca o dieta sanatoasa, ex fizic, vitaminele, vindeca. PUNCT.

Proteinele din singele nostru mor in fiecare zi. De azi in 4 luni, corpul tau are un singe nou in el. Atit dureaza o perioada de detoxificare, curatire. Organismul isi ia the nutrients din hrana care i-o dai...maninci junk, you're junk, maninci healthy esti healthy. Need I say more? tongue.gif

Ptr o curatire rapida a rinichilor, beti apa plata, apa distilata. Apa asta este intr-o stare pura, total lipsita de minerale. Din acest motiv, cind trece prin rinichi, spala mineralele acumulate. Deasemeni "apa usoara" din fructe si legume e sanatate curata.

Crisse, daca vrei iti dau un link cu harti a talpii ca sa vezi unde sint rinichii sa iti faci un masaj bun sa vezi apoi diferenta. : ) Let me know if you're interested.

Nicodim, cam atit. rolleyes.gif NU stiu cit te-am lamurit, dar am incercat, crede-ma, dar subiectul e atit de vast si complicat, ca imi trebuie citeva zile sa iti explic... : )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 13 Feb 2004, 06:42 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



QUOTE (di@ @ Feb 12 2004, 03:13 PM)
Cunoasteti ceva produse farmaceutice pentru a scapa de aceasta acnee juvenila ? Astept sfaturi, recomandari ...
Va multumesc anticipat !

pai garnier pure, intreaga gama, e foarte foarte buna. eu folosesc de un an crema cu argila si chiar am observat ca are efect. un timp am folosit si gelul spuma si si ala e super! in general mastile pe baza de argila sunt recomandabile la acnee. A, si inca ceva, seara si dimineata tenul trebuie curatat bine de tot (tot ritualul, demachere, spalare, tonifiere etc...) Daca nici asta nu ajuta, du-te la dermatolog, ei recomanda niste chestii pe care le poti lua din farmacii, nu stiu cum se numesc cremele, pe care nu trebuie sa le folosesti in concomitent cu alte creme


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 13 Feb 2004, 07:46 PM
Mesaj #22


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Ligia, multzam mult de informatie... flowers.gif ...desi nu stiu io cat o sa ma lupt cu stresu', ca prea mi-a intrat in obicei sa-mi fac griji si sa lucrez cu stres ca bolunzii, chiar inainte de deadlines. Dar tu ai zis ca faci presopunctura...ia zi-ne si noua pe ce puncte sa apasam ca sa eliminam toxinele si sa imbunatatim viata rinichilor si a ficatului?
In ce priveste acneea, e prima oara cand aud ca ar fi legata de testosteron...nu avea de-a face cu tiroida? Intreb si io ca popa prostu', ca la anatomie n-am prea invatzat decat ultimul capitol, despre sexualitate... rofl.gif rofl.gif
Si e adevarat ca mancarurile acide ne fac rau? Si care-s alea acide de fapt? Tot ce-i acru? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 14 Feb 2004, 06:48 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nicodim, mersi frumos ptr floricele. sorry.gif

Vezi ca ti-am raspuns la topicul Sanatate. Parca se potriveau raspunsurile mai bine acolo. smile.gif

Btw, ai un umor super...ti-am spus??? rofl.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 16 Feb 2004, 12:46 AM
Mesaj #24


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Trei pasi pentru ingrijirea pielii

Acest tratament dureaza 45 de minute si, pentru a obtine cele mai bune rezultate, trebuie facut o data sau de doua ori pe luna. In urma lui, tenul va fi sanatos si luminos pentru cel putin doua-trei luni.

Masca de cereale

Se curata bine fata si gatul, apoi se aplica o masca preparata din cat mai multe cereale, care, se stie, sunt foarte bogate in vitaminele B, E si A.
Folosind o rasnita de cafea, se pot macina semintele de cereale necesare: o ceasca ovaz, doua cesti de argila alba, 1/4 ceasca de migdale, 1/8 ceasca levantica, 1/8 ceasca petale de trandafiri si 1/8 ceasca seminte de mac.
Se combina toate acestea intr-un vas de sticla. Pentru o folosire se amesteca 1-2 linguri cu cereale cu apa, pana se formeaza o pasta, care se intinde pe fata, pe gat si pe decolteu, facand si un usor masaj. Dupa 15-20 de minute, se clateste cu apa calduta.

Baia de abur din plante

Pentru ten uscat si normal: doua parti musetel, galbenele si trandafiri, trei parti frunze de tataneasa, o parte lavanda.
Pentru ten normal si gras: o parte salvie si frunze de zmeura, trei parti tataneasa, doua parti musetel, 1/4 rozmarin. Ingredientele se pastreaza in sticle curate, bine inchise.

Pentru utilizare se pun la fiert 3/4 l apa, intr-un vas larg. Se adauga o mana din mixtura de plante mentionate mai sus si se fierbe acoperit la foc mic cateva minute. Se ia vasul de pe foc, iar persoana care vrea sa faca tratamentul trebuie sa-si acopere capul cu un prosop mare si sa stea cu fata in aburii rezultati. Daca sunt foarte fierbinti, se ridica un colt al prosopului ca sa poata patrunde aerul.

Imediat dupa ce tenul a fost curatat, se aplica pe fata un preparat astringent pentru a tonifica si inchide porii. Pentru pielea uscata este indicata apa de trandafiri.

Ultima etapa: masajul fetei

Folosind o crema hidratanta, se face un masaj usor, cu miscari circulare blande, spre exteriorul fetei. Masajul este excelent pentru stimularea circulatiei sangelui prin vasele tenului. Astfel este permisa si curatarea profunda a porilor, evitandu-se acneea. Masajul facial este indicat, de asemenea, pentru intarirea muschilor fetei.

Sursa: Gardianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 Feb 2004, 02:34 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM)
Citeva functii majore a ficatului care este by far cel mai important organ din corp:
-makes our blood

Un curs de biologie (biology) sau anatomie ar spune ca celulele rosii ale singelui (adica red blood cells) si o parte din celulele albe (cu alte cuvinte white blood cells) sunt generate de maduva osoasa (bone marrow pe engleza).
Dar acest lucru poate fi aflat si folosind resurse disponibile pe Web, una din ele fiind: http://reference.allrefer.com/encyclopedia/H/hemoglob.html



PS: Ce interesant amesteci limba engleza cu limba romana! Interesant, esti singura persoana pe care o cunosc care este plecata din Romania si care nu mai reuseste sa vorbeasca romaneste.

Acest topic a fost editat de axel: 16 Feb 2004, 02:35 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 Feb 2004, 04:56 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM)
Ptr o curatire rapida a rinichilor, beti apa plata, apa distilata.

blink.gif
De cand apa plata e apa distilata?
Cea mai buna apa plata e cea naturala, de izvor (in engleza "spring water"). Si numai distilata nu e! Data viitoare cand cumperi apa plata, sa te uiti pe eticheta sa vezi ce scrie.
Aici te poti documenta asupra compozitiei diverselor ape plate naturale care se gasesc in SUA.
De exemplu, analiza apei Ozarka Natural Spring Water spune:
QUOTE
    Spring Water Analysis (mg/l)
    Bicarbonate 4.9
    Chloride 3.5
    Sulfate 2.1
    Calcium 2.0
    Magnesium 1.2
    Sodium 2.3
    TDS 32.0
    pH 6.56


Evian:
QUOTE
    Spring Water Analysis (parts per million)
    Calcium 78
    Magnesium 23
    Sodium 5.5
    Potassium .75
    Chloride 2.2
    Bicarbonates 357
    Sulphates 10
    Nitrates 3.8
    pH 7.18



--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 16 Feb 2004, 08:38 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM)


Crisse, daca vrei iti dau un link cu harti a talpii ca sa vezi unde sint rinichii sa iti faci un masaj bun sa vezi apoi diferenta. : ) Let me know if you're interested.


Da-mi si zece site-uri caci sunt interesata. Am studiat si eu cateva carti cu tot felul de puncte, dar probabil nu am avansat destul ptr ca nu am vazut efecte repejoare tongue.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 16 Feb 2004, 08:50 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (axel @ Feb 16 2004, 02:34 AM)




PS: Ce interesant amesteci limba engleza cu limba romana! Interesant, esti singura persoana pe care o cunosc care este plecata din Romania si care nu mai reuseste sa vorbeasca romaneste.

Chiar asa? Inseamna ca nu cunosti prea multi wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 16 Feb 2004, 09:16 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Axel nu mai cauta nod in papura atata. harhar.gif

QUOTE
QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM)
Ptr o curatire rapida a rinichilor, beti apa plata, apa distilata. 

De cand apa plata e apa distilata?


Cel putin aici ai cautat-o cu luminarea ca sa o gasesti. rofl.gif Unde vezi tu ca zice ca apa plata e aceeasi cu apa distilata? tongue.gif

Si ca sa fiu off-topic complet propun sa lasam apa la o parte si sa o dam pe whiskey. drunk.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 11:00 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Eu pentru piele luam Antioxidante care au grija si de celelalte celule si tesuturi prevenind astfel imbatranirea, cancerul, oboseala...mereu te simti in forma, trebuie sa-mi cumpar din nou ca de vreo luna mi-a fost lene sa mai dau pe la farmacie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Feb 2004, 11:20 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Sa nu uitam ca si tigarile si cafeaua "lasa urme" hh.gif .
Somn de 8 ore , mancare bogata in legume , consum zilnic de fructe si multa multa apa .

Apa distilata o folosesc pentru calcator . Eu nu am auzit pana acum de asa ceva de la nici un medic , fie internist , fie dermatolog . huh.gif

@axel , raule rofl.gif (dar recunosc ca si eu , nu am putut sa ma abtin hh.gif )
@Mihai hmm.gif ce citesti tu .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 16 Feb 2004, 11:22 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 11:00 AM)
Eu pentru piele luam Antioxidante care au grija si de celelalte celule si tesuturi prevenind astfel imbatranirea, cancerul, oboseala...mereu te simti in forma, trebuie sa-mi cumpar din nou ca de vreo luna mi-a fost lene sa mai dau pe la farmacie.

Ce modern esti smile.gif (nu sunt deloc ironica)
Eu folosesc o crema de la Avon de corp cu lipozomi, o crema cu extract de alge, pentru picioare tot de la Avon ceva cu extract de citrice, pentru maini grema cu glicerina (ma dau in fiecare seara), iar pentru fata Garnier pure si Nivea soft (mai ales dupa baile fierbinti)


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 18 Feb 2004, 11:33 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cum de nu mi-a trecut asa ceva prin minte? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delmira
mesaj 1 Mar 2004, 12:23 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 1 March 04
Forumist Nr.: 2.407



Buna! Eu abia am ajuns pe aici, dar vad ca discutati de acnee st tratamente. Ati auzit de firma OTZIUM? Astia au revolutionat dermato- cosmetica cu produsele lor. Sint producatori si toate cremele care le au sint pe baza de plante medicinale. Mie mi s-au recomandat pentry un Ptiriazis si cuperoza. Pe cuvantul meu, sint SUPER!!! Si nu sunt scumpe!!!
Si dupa ce te dai cu ele , nici nu au miros urat, chiar foarte placut!!
Cel mai greu e sa intri in legatura cu ei, sa le poti cumpara, iar in farmacii cand apar, se dau foarte repede!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 1 Mar 2004, 01:56 PM
Mesaj #35


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Delmira! welcome.gif flowers.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman