HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul Un Viciu Sau Un Rau Necesar
(Horus)
mesaj 19 Aug 2003, 12:12 AM
Mesaj #1





Guests






Se spune ca fumatul dauneaza sanatatii ohmy.gif
Oare este adevarat?
Cancerul la plaman este indicat ca fiind cea mai grava afectiune data de fumat
Din cate stiu eu exista oameni care au fumat toata viata lor si au murit la 80, 90 ani
Unii spun ca prin fumat pot sa se relaxeze ("ca prima tigara de dupa..."), altii spun ca nu pot traii fara a fuma o tigara din obisnuinta
Unii ba chiar nu se pot trezii dimineata daca nu fumeaza o tigara
Este oare fumatul un fenomen negativ la nivelul omenirii?
De ce oare se cauta interzicerea fumatului (pentru ca este daunator sanatatii) cand daca stam bine sa studiem ceea ce macam putem gasii alimente mult mai nocive decat fumatul
Este oare fumatul un moft, sau o necesitate (pentru anumiti fumatori)?
Oare de ce sunt tot mai multi cei care prefera sa fumeze in loc sa accepte altceva
Are societatea vreo influenta asupra acestui flagel?
Oare este de ajuns cat de "mult" se mediatizeaza aceasta problema?
Credeti ca ar fi necesara o lege care sa interzica fumatul in totalitate?
Daca da ce urmari ar putea sa apara?
Din punctul meu de vedere fumatorii vor reactiona unii negativ, altii pozitivi
Eu unul ca sa ma las de fumat spun ca trebuie sa am o motivatie pt. care o fac
Poate asa as putea sa ma las
Altii care fumeaza pt. ca si ceilalti o fac cred ca vor fuma in continuare tocmai din cauza faptului ca este interzis
Este fumatul un viciu sau o necesitate pentru cei care fumeaza?
Viciu ca si cafeaua, ca si alcoolul
Necesitate pt. satisfacerea unuor anumite nevoi [COLOR=blue]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Aug 2003, 01:24 AM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Horus, in primul rand Bine-ai venit la Han!

Ca fumatoare inraita care incearca sa se rupa de viciu - pana acum cu succese minime, o sa-ti spun parerea mea despre fumat si societate.

Ca face rau, cred ca da. Nu numai cancer pulmonar, dar si alte cancere au fost dovedite ca pot fi cauzate de fumat. Ca unii traiesc 100 de ani si au fost fumatori o viata nu poate fi negat, dar sa nu uitam ca fiecare organism este diferit. Exista oameni nefumatori care fac cancer la 20 ani si sunt oameni fumatori care nu-l fac niciodata. Dar in mare majoritate se pare ca cei predispusi la cancer, atacuri de cord sau alte boli fatale, isi pot inrautati situatia daca si fumeaza. Si repet, eu consider ca depinde de organismul fiecaruia.

QUOTE
Unii spun ca prin fumat pot sa se relaxeze

Eu spun ca doar ai impresia ca te relaxeaza. Este o adictie ca orice alt drog, si niciodata nu intelegi asta mai bine decat atunci cand incerci sa te lasi.
Referitor la legi si interzicerea fumatului eu zic ca-s folositoare chiar daca fumatorilor nu le convin. Ani de zile ca fumatoare am reactionat la ele ca orice fumator inrait - am fost impotriva. Abia in momentul in care am realizat cat de mult depinde de tigari starea mea psihica am inceput sa-mi schimb parearea. Este motivul pentru care vreau sa ma las de fumat. Vreau sa nu mai fiu obsedata de tigara cand ma aflu intr-o situatie in care fumatul este interzis - o calatorie cu avionul sau trenul, la munca, la un restaurant... As fi gandit asa daca inca era permis fumatul oriunde? ma indoiesc. Deci, cred ca interzicand fumatul fortezi fumatorul sa-si reconsidere optiunile.

Nu este nici moft, nici necesitate, nici nevoie. Pare sa fie necesitate pentru ca este o adictie, dar nu a murit nimeni care s-a lasat de fumat. Poti supravietui foarte bine, si inca traiesti mai bine decat atunci cand fumezi - mugurii gustativi se re-trezesc la viata, simtul mirosului se redreseaza, viata nu mai e organizata in jurul tigarii.
Ca si cafeaua si alcoolul, poate fi numita o placere. Dar hai sa ne gandim un pic cum mirosim unui nefumator. Tot asa cum un bautor imi miroase mie. Ca fumatoare inveterata m-as putea asemui unui alcoolic - si ai mirosit vreodata un alcoolic? Sincer, ma saturasem eu sa-mi miros tutunul in parul spalat doar cu cateva ore inainte, sau hainele. Aveam o hainuta de piele nu cine stie ce, dar imi faceam treaba cu ea - ei, a prins haina asta un miros de ma dezgusta pe mine. Ce sa-ti mai spun? Sper ca ai prins ideea.

Acum fumez un maxim de 6 tigari pe zi, dar la modul de cateva fumuri si o sting. Sper ca in timp sa nu mai vreau deloc. Incerc sa observ cat de dezgustator este fumatul - si deci fumez constient, adica atunci cand imi aprind o tigara nu fac nimic altceva (una din problemele adincirii unei adictii fiind faptul ca fumezi inconstient, in timp ce citesti sau scrii). Imi aprind o tigara si trag din ea, si incerc sa clarific ce imi place la fumul tras. Concluzia? nimic. E oribil. Simt ca imi arde gura, imi ramane un gust neplacut, iar dupa 2 fumuri sunt ametita sau ma pocneste o durere de cap.
Sper din toata inima sa renunt total cat de curand, desi e foarte-foarte greu. Si de-asta spun tuturor celor care abia s-au apucat de fumat sau care sunt fumatori ocazionali: lasati-va acum cat este inca usor. Nu exista beneficii in urma fumatului. Absolut niciunul.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Aug 2003, 12:40 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Horus! smile.gif
Un subiect pe tema fumatului dezbatut intens este Fumatul si Consecintele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Aug 2003, 12:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 19 Aug 2003, 12:58 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Un rau nenecesar.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DanV
mesaj 20 Aug 2003, 07:28 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 18 August 03
Forumist Nr.: 631



Va sfatuiesc sa cititi putin despre nicotina
http://science.howstuffworks.com/nicotine.htm
http://people.howstuffworks.com/news-item185.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 24 Aug 2003, 12:36 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Daca ar fi sa raspund la intrebarea asta incomoda-ma face sa constientizez ca m-am apucat de fumat-as raspunde, intr-un stil asemanator lui Caragiale:fumatul e ceva ce faci atunci cand nu stii ce faci.


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 27 Aug 2003, 07:49 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




In cazul meu , fumatul e un risc asumat.Spun asta pt ca am o prietena
medic care mi-a expus pe larg consecintele practicarii acestui obicei.
Nu fumez intre nefumatori sau langa copii si sunt de acord cu actiunile
preventive organizate in acest sens.
Nu incurajez pe nimeni sa fumeze din aceasta cauza, da nu-mi plac nici
acei care isi fac un tel din a ma convige sa renunt.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 27 Aug 2003, 07:55 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




In liceu, profa de bio, fumatoare inraita ne-a facut urmatoare
demonstratie: intr-o seringa a introdus o bucatica de vata ( reprezentand
un plaman), iar in varful acului a pus o tigara aprinsa.Dupa ce a tras
aerul din seringa, vata devenise neagra. Imaginea asta ma urmareste
si acum.Intrebarea fireasca ar fi "De ce nu ma las?"-Pentru ca inca nu
vreau.Cand voi decide sa ma un copil voi renunta.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 08:04 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (mogaldeatza @ Aug 27 2003, 08:49 AM)
In cazul meu , fumatul e un risc asumat.Spun asta pt ca am o prietena
medic care mi-a expus pe larg consecintele practicarii acestui obicei.
Nu fumez intre nefumatori sau langa copii si sunt de acord cu actiunile
preventive organizate in acest sens.
Nu incurajez pe nimeni sa fumeze din aceasta cauza, da nu-mi plac nici
acei care isi fac un tel din a ma convige sa renunt.

Risc asumat pentru tine (e dreptul tau wink.gif ) , profituri imense pentru firmele vinzatoare de cancer potential mad.gif mad.gif mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 27 Aug 2003, 05:36 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Eu consider fumatul o slabiciune, un lucru cu totul nenecesar. Ii compatimesc pe cei care isi cheltuie banii si mai ales sanatatea pe tigari. Si cei care spun ca nu pot trai fara inseamna, pentru mine, ca nu au destula tarie sa renunte. Iar cei care nu vor sa renunte raman o enigma pentru mine smile.gif Oricum, nu mi-am propus sa conving pe nimeni sa se lase de fumat, insa ii compatimesc pe cei care isi fac rau cu mana lor, deliberat, si mai cheltuie si bani pentru asta.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Aug 2003, 11:49 AM
Mesaj #11





Guests






Deh, Iarina si eu ma compatimesc la faza asta , sincer!! Si ii apreciez mult pe cei care nu s-au apucat sau s-au lasat de fumat!! De exemplu, azi dimineata unchiul m-a lasat sa astept aproape o ora pana mi-a dat un pachet de tigari...Am simtit ca turbez, ca incep sa urlu curand daca nu-mi iau doza de tigari de dimineata...Incepusem sa tremur si ma gandeam numai la asta...Si nu am fost buna de nimic pana cand nu am fumat 2 tigari...Intr-adevar nu am vointa sa ma las...Cel putin nu acum..Si intr-adevar cheltui sume enorme pe tigari...Poate ma voi lasa inainte sa raman gravida...Sa dea domnul sa pot!! (sa ma las de fumat si sa si raman gravida biggrin.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 1 Sep 2003, 07:52 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Nu mi s-a intamplat niciodata sa trec prin starea descrisa de tine , chiar daca am ramas fara tigari.Imi impun sa nu ma gandesc si sa astept pana se rezolva situatia.
Am zile in care fumez ca nebuna, e o descarcare nervoasa, mai mult si zile in care
nu depasesc 10 "cuie".
Multi cunoscuti de-ai mei s-au lasat de fumat si ii apreciez, mai ales cand stau printre fumatori si nu manifesta nici cea mai mica dorinta de a fuma.
Cred ca totul tine de vointa in acest caz.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 1 Sep 2003, 01:46 PM
Mesaj #13


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Probabil ca sunt unul dintre cei mai "fumatori" de pe acest forum, luand in considerare si varsta mea. Am ajuns, in ultimul timp, la aproape 2 pachete pe zi. Sa nu mai vorbesc de cat fumam la mare...
De ce o fac? Nu prea pot sa raspund. Nu stiu. Multi spun ca iti intra in reflex... e foarte posibil, pentru ca am anumite momente din zi in care chiar trebuie sa fumez - dimineata cand ma trezesc, dupa fiecare masa si inainte de a ma culca. Ma rog... daca e sa fac o statistica biggrin.gif ar reiesi ca fumez cam 2 tigari pe ora... blink.gif Si bine-nteles ca nu e bine pentru sanatatea mea.
Insa, acum, nu prea inseamna mult pentru mine asta. Mereu mi-am zis ca daca e sa mor, mor si daca da o masina in mine... biggrin.gif si daca e sa se intample, de ce sa nu spun ca am facut tot ce am vrut? Si... momentat vreau sa fumez. Daca va veni, vreodata, momentul in care sa spun ca nu mai vreau, probabil nu voi mai fuma. Pana atunci insa... tutun! (si verde, din cand in cand, sa se mai schimbe decorul... rolleyes.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 1 Sep 2003, 02:02 PM
Mesaj #14


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Tocmai ma gandeam zilele trecute: uite, ce bine ca nu mai simt nevoia de a fuma atat de des si am reusit sa reduc numarul de tigari. Eram si eu mandra de mine. Si ieri am ramas cu o singura tigara si mi-a fost prea lene sa ies din casa sa ma duc sa-mi cumpar. Asa ca azi de dimineata(pranz mai bine zis) cand m-am trezit am stat ce-am stat si dup-aia am inceput sa cotrobai prin toate locurile prin care puteam sa-mi mai fi lasat vreo tigara....nimic.. mad.gif ...asa ca a trebuit sa-mi infrang comoditatea si sa ma duc pana la colt. D-abia acum pot spune ca ziua mea a inceput...probabil ca asta e ceea ce se cheama "dependenta" blink.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Sep 2003, 03:00 PM
Mesaj #15





Guests






Aham, cam asta e, dar ne convine sa spunem ca e placerea de a fuma biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 1 Sep 2003, 11:15 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Topicul a fost mutat la rubrica "Peripetii la gura sobei".

-------
AVE!
-------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 1 Sep 2003, 11:40 PM
Mesaj #17


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu nu inteleg care e acea placere de a fuma...Eu de exemplu sunt fumator ocazional. Atunci cand fumez o tigara o fac datorita unei stari pe care o am sau pentru a o savura...Cred ca nu trebuie sa va spun ce senzatie minunata ai cand stai noaptea pe balcon, privesti stelele sau luna si tragi usor din tigara, nu? Dar asta la mine se intampla destul de rar.
Ultima tigara savurata "s-a'ntamplat" sa fie acum trei saptamani. Si pot spune ca pana acum doar o singura data tongue.gif am simtit acea "nevoie" pe care o descriati si voi.

Ah, da, am remarcat la mine un lucru ciudat. De fiecare data cand sunt intr-un loc necunoscut sau cu persoane necunoscute, am tendinta de "a dori" o tigara....mai ales noaptea...de fapt, majoritatea tigarilor fumate de mine "au avut loc" noaptea. kinda weird if u ask me 43.gif unsure.gif blush.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 1 Sep 2003, 11:48 PM
Mesaj #18


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



QUOTE (black ice @ Sep 2 2003, 12:40 AM)
kinda weird if u ask me 43.gif  unsure.gif  blush.gif

Pai, daca ma intrebi pe mine, nu e chiar asa de ciudat...dar nimeni nu ma intreaba pe mine blink.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 1 Sep 2003, 11:59 PM
Mesaj #19


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



[OFF-TOPIC]
Cred ca voi face un topic pe "Poiana lui Iocan" cu subiectul: "Ask DeathRose" biggrin.gif tongue.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 2 Sep 2003, 12:50 AM
Mesaj #20


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



[OFF-TOPIC]
blush.gif Pai...cred ca ar trebui sa-ti multumesc.. biggrin.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 2 Sep 2003, 07:25 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Deh, fiecare cu viciul lui, cum ar zice conservatorii.Pana una-alta n-am auzit sa se comita vreo crima din cauza fumatului.Multa vreme ma intriga absenta campaniilor impotriva consumului excesiv de alcool.Acum am vz ca cineva s-a gandit si la kstia asta.Nu prea cred insa in eficacitatea lor ( avand in vedere ca majoritatea isi gaseste alte preocupari in timpul reclamelor, sau cei care sunt vizati
prefera sa priveasca in fundul rolleyes.gif unui pahar decat la tv).Poate sa aiba
efect asupra generatiei tinere, da asta numa daca ,campania nu se desfasoara doar la tv.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 2 Sep 2003, 07:17 PM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Sa-mi mai zica mie careva ca tigarile dauneaza ! Daca nu fumam inainte sa intru in prima proba o luam razna.Sincer, faza e destul de puerila dar imi aprindeam inca o tigara si-mi zicea"Hai ca poti, stiu ca poti",trageam de cateva ori din tigara si ma calmam.
50.gif ......inainte de tigara............... biggrin.gif....... dupa tigara


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 2 Sep 2003, 08:13 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Mi-se pare mie sau romanii fumeaza excesiv de mult si in numar mai mare comparativ cu alte nationalitati ca d eexemplu americanii ( cel putin intilnite d e mine)?! De cind sint aici , peste ocean, foarte rar intilnesc fumatori. Si cind spun foarte rar , ma refer la o mare categorie intilnita, si la oras si in zone suburbane, si saraci si bogati.....de tot felul.
In schimb , cind cunosc un roman,pe viu sau ce aud pe aici pe net( diverse forumuri), prietenii romani din diverse tari, ca sa nu mai vorbesc de cei de acasa din tara....toti fumeaza si nu asa de moft ci inarit .cu extrem de mici exceptii. Si majoritatea spun ca nu s epot lasa etc etc..;....
Nu fac o statistica stiintifica, insa este de-=a dreptul batator la ochi si m-am intrebat deseori: de ce oare?????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 2 Sep 2003, 08:16 PM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



off topic-ce avatar simpatic ai!!!!!! biggrin.gif


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 2 Sep 2003, 08:19 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Iar la intrebarea "de ce oare?" cred ca daca intram in lantul vicios al lui de ce ne intrebam de ce si din ce cauza de ce si de ce .........raspunsul e :fumezi sau nu.Si gata!


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 3 Sep 2003, 12:12 AM
Mesaj #26


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Roxana... (cred ca o sa imi ia 0 jumatate de ora sa scriu, ca nu vreau iar greseli de ortografie.. biggrin.gif )... faza este urmatoarea: in America se fumeaza mai putin decat in Europa. Stiu despre ce vorbesti, pentru ca, aflat intr-o excursie in Austria, am cunoscut niste americani, care erau de-a dreptul uimiti de cat se fumeaza in Europa (ei mai fusesera si in alte tari, cu o piesa de teatru, deci stiau ce vorbesc). Spuneau ca nu le venea sa creada ca aproape toata lumea fumeaza.

Raspunsul la intrebarea "de ce" din partea mea poate fi unul destul de simplu, insa nu neaparat adevarat. Din cate stiu eu, in America se duc adevarate "razboie" contra fumatului si tigarilor, campanii peste campanii, guvernul lupta din greu cu acest viciu. Si foarte multa lume se lasa, multi nu vor sa se apuce. DE CE? Asa cum fumatul a fost o moda (immi amintesc vorbindu-se despre anumiti actori si modul lor de a fuma) la fel incepe sa devina si ne-fumatu;. Tot o moda. Ceva ce, in general, este ales pentru ca asa se face... Parerea mea. Pentru ca, zic eu, singurul nefumator adevarat este acela care fumeaza o tigare, zice ca nu ii place si nu mai pune gura pe ea...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 3 Sep 2003, 12:35 AM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Genicon--da asa e!--si chiar si in Europa, --am locuit un an in Suedia si campania cu fumatul era la fel--deasemena putini suedzi am vazut cu tigara in gura.




Sa-mi mai zica mie careva ca tigarile dauneaza ! Daca nu fumam inainte sa intru in prima proba o luam razna.Sincer, faza e destul de puerila dar imi aprindeam inca o tigara si-mi zicea"Hai ca poti, stiu ca poti",trageam de cateva ori din tigara si ma calmam.
......inainte de tigara............... ....... dupa tigara


este factor psihologic....cu vointa poti sa devii calm utulizindu-ti creierul.......la fel cum iti obisnuiesti creierul sa-ti zica"gata m-am calmat" de la o tigara wink.gif

Insa , cum au mai spus si altii-in fond fiecare e liber sa faca CE VREA ---asumind ca sint adulti si ca stiu ce fac si ca o fac pe pielea lor.Noroc cu fumatorii ca ar da industria tutunului faliment. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Roxana: 3 Sep 2003, 12:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 4 Sep 2003, 07:17 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (Roxana @ Sep 3 2003, 01:35 AM)
.Noroc cu fumatorii ca ar da  industria tutunului faliment. biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif



Cam ai dreptate.Din cate stiu tutunul sa mai foloseste doar contra moliilor wink.gif , da numa la
tara.
Cat despre faptul ca in Occident se fumeaza mai putin asta se datoreaza in mare parte
si aplicarii la sanga a legilor in domeniu.Pe cand la noi, tocmai cei care au votat legea fumeaza cu
nonsalanta pe holurile Parlamentului chiar in dreptul placutelor ce interzic acest lucru cool.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 4 Sep 2003, 07:43 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Viciu, necesitate, placere


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 4 Sep 2003, 06:39 PM
Mesaj #30


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Intr-adevar, Roxana, ai dreptate!Adevarul spus de tine e atat de graitor!
Uite-asa aruncam si eu cu piatra, pana sa ma apuc de fumat. Totusi, orice nefumator care vorbeste despre fumat e ca orice agramat care-si da cu parerea despre Shopenhauer.


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 4 Sep 2003, 06:42 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Si sa-mi explice si mie careva de cate ori ne folosim noi creierul cand e vorba de vicii, ca-n fond si la urma urmei toti avem vicii.


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 4 Sep 2003, 06:59 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Raspunsul este simplu: NICIODATA, caci daca ni l-am folosi am realiza ca a avea vicii este al naibii de rau.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 4 Sep 2003, 07:41 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Mai zi o data sa se auda si peste mari si tari.......
Ideile noastre nu ar trebui sa fie ca o guma pe care poti sa o intinzi cum ai chef, in functie de cu cine stai de vorba.
Roxana, daca te-a deranjat comentariul meu off topic ......mi-am atins maleficul scop 50.gif
smile.gif no offence, really smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hamleet
mesaj 5 Sep 2003, 01:41 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 19 August 03
Din: Bucuresti - Romanica
Forumist Nr.: 636



Fumatul....eu fumez ca sunt fraier, imi fac rau singur si sunt un imbecil biggrin.gif
Asta e...o sa ma las...


--------------------
"If i were a king, i could do anything!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 8 Sep 2003, 07:51 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Acu nu te-apuca sa-ti faci autocritica rolleyes.gif
Asta e , fumezi din motivele tale, probabil; sti la ce te expui...
Si cand ziceai ca te lasi? 6.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman