HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Religia Si Internetul
valipetre
mesaj 27 Sep 2008, 05:06 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.017



Cred ca religia romaneasca dar nu numai trebuie sa aiba parte de transformari profunde pentru a face fata provocarilor sociale din zielele noastre. Am gasit un articol f. interesant pe aceasta tema AICI. Credeti ca e o falsa problema, sau Biserica are nevoie de unele transformari??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Sep 2008, 05:43 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Valipetre, han.gif
Sedere cat mai placuta alaturi de noi!
QUOTE
Credeti ca e o falsa problema, sau Biserica are nevoie de unele transformari??

Parerea mea: este o falsa problema... Si sa spun si de ce cred eu asta... Deoarece Biserica nu este ceva abstract, ci este formata din oameni foarte reali. Vorbesc de Biserica vazuta, caci exista si Biserica nevazuta, iar acestea doua sunt de fapt o singura Biserica.
Fiecare om din Biserica este trup, sau madular, al Bisericii... Deci transformare in bine trebuie facuta in fiecare dintre noi.
Prin urmare, eu as reformula intrebarea. Nu as intreba: "Biserica are nevoie de unele transformari?", ci as intreba: "avem noi insine nevoie de unele transformari?"
Si atunci raspunsul este "DA", ..si inca multe transformari...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 11:25 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(valipetre @ 27 Sep 2008, 06:06 PM) *
Cred ca religia romaneasca dar nu numai trebuie sa aiba parte de transformari profunde pentru a face fata provocarilor sociale din zielele noastre. Am gasit un articol f. interesant pe aceasta tema AICI. Credeti ca e o falsa problema, sau Biserica are nevoie de unele transformari??

Am citit articolul si nu cred ca esti familiar cu Scriptura. Rolul bisericii este sa fie custodele Cuvantului si sa propovaduiasca Evanghelia, nu sa se ralieze la epoca moderna.
"Sa nu ucizi" de acum 3000 de ani este acelasi cu cel de azi....... Dumnezeu nu se schimba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman