HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Imparatia Cerurilor
Narcis13
mesaj 22 Sep 2008, 12:07 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 2 June 08
Forumist Nr.: 11.656



Buna ziua,

Sunt nou aici, am descoperit de curind acest forum... As vrea sa dezbatem subiectul acesta...ce credeti , cum vedeti Imparatia Cerurilor...
Ce se intimpla imediat dupa moartea trupeasca... Dar ce se intimpla cu sufletul unui membru al unui trib din mijlocul Amazonului ?

Multumesc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Sep 2008, 08:42 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



han.gif Narcis13!

Imi place ca o iei tare de la inceput! wink.gif ... Pui 3 intrebari, destul de diferite... La prima Biblia raspunde destul de clar... La restul eu nu ma pricep si nici nu sunt curios deocamdata...
Dar tu ce crezi?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 22 Sep 2008, 10:46 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Narcis13 @ 22 Sep 2008, 01:07 PM) *
Buna ziua,

Sunt nou aici, am descoperit de curind acest forum... As vrea sa dezbatem subiectul acesta...ce credeti , cum vedeti Imparatia Cerurilor...
Ce se intimpla imediat dupa moartea trupeasca... Dar ce se intimpla cu sufletul unui membru al unui trib din mijlocul Amazonului ?

Multumesc...

1. Nu avem cum sa vedem imparatia cerurilor prin ochii fizici. Biblia spune ca este in inetriorul nostru.
2. Dupa moarte trupeasca, sufletul celor salvati merge in rai iar al celor nesalvati intr-un loc numit locuinta mortilor unde nu exista niciun fel de comunicare.
3. Nu avem de unde sa stim. Insa, cine este ales, va auzi Cuvantul, Dumnezeu va face posibila auzirea, pt ca Hristos a platit deja pt acel om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2008, 10:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 22 Sep 2008, 11:28 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Luca, 16.16
Legea şi proorocii au fost pānă la Ioan; de atunci īmpărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.
Fapte, 14
22 Īntărind sufletele ucenicilor, īndemnāndu-i să stăruie īn credinţă şi (arătāndu-le) că prin multe suferinţe trebuie să intrăm īn īmpărăţia lui Dumnezeu.


Sigur, spre deosebire de unii carora le cade "para malaiata...." wink.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 22 Sep 2008, 11:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Sep 2008, 10:15 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Prin credinta LUI Hristos, si nu prin faptele legii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Sep 2008, 08:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Aha, am inteles, de la noi nu mai e necesara nici macar credinta... Nici nadejdea, nici dragostea, nici suferintele... Asta da, zic si eu lovitura! Nu conteaza ce faci, raiul iti este asigurat!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Sep 2008, 10:21 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 23 Sep 2008, 09:06 PM) *
Aha, am inteles, de la noi nu mai e necesara nici macar credinta... Nici nadejdea, nici dragostea, nici suferintele... Asta da, zic si eu lovitura! Nu conteaza ce faci, raiul iti este asigurat!

Credinta noastra? rofl.gif Dragostea noastra? rofl.gif Sunt nimicuri. Dragostea, credinta si facerea de bine sunt un dar si sunt REZULTATUL salvarii; nu calea spre salvare. Ni se poruncesc, insa nu pot fi facute de catre noi decat DUPA salvare.

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, īndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Sep 2008, 10:36 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Ni se poruncesc, insa nu pot fi facute de catre noi decat DUPA salvare.
Eu din context inteleg ca suntem liberi, dar ne putem folosi bine sau prost de libertate. Si din fapte se vede ce alegeri am facut... Nu ni s-ar da sfatul de a umbla in Duhul daca nu am putea umbla gresit... Iar umblarea in Duh se cunoaste dupa roade, adica faptele noastre indica de cine ascultam, caci prin ele se vede lucrarea lui Dumnezeu sau a trupului nostru, a dorintelor desarte, etc....
Galateni 5
13 Căci voi, fraţilor, aţi fost chemaţi la libertate; numai să nu folosiţi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiţi unul altuia prin iubire.
14 Căci toată Legea se cuprinde īntr-un singur cuvānt, īn acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.
15 Iar dacă vă muşcaţi unul pe altul şi vă māncaţi, vedeţi să nu vă nimiciţi voi īntre voi.
16 Zic dar: Īn Duhul să umblaţi şi să nu īmpliniţi pofta trupului.
17 Căci trupul pofteşte īmpotriva duhului, iar duhul īmpotriva trupului; căci acestea se īmpotrivesc unul altuia, ca să nu faceţi cele ce aţi voi.
18 Iar de vă purtaţi īn Duhul nu sunteţi sub Lege.
19 Iar faptele trupului sunt cunoscute, şi ele sunt: adulter, desfrānare, necurăţie, destrăbălare,
20 Īnchinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mānii, gālcevi, dezbinări, eresuri,
21 Pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni īmpărăţia lui Dumnezeu.
22 Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, īndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,
23 Blāndeţea, īnfrānarea, curăţia; īmpotriva unora ca acestea nu este lege.
24 Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus şi-au răstignit trupul īmpreună cu patimile şi cu poftele.
25 Dacă trăim īn Duhul, īn Duhul să şi umblăm.



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 02:42 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Deci, Dumnezeu minte! Nu este credinţa ROADA Duhului, nu? rofl.gif Mă, niciun pic de ruşine nu aveţi!!!!!!! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 24 Sep 2008, 05:26 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(papy @ 22 Sep 2008, 11:46 PM) *
2. Dupa moarte trupeasca, sufletul celor salvati merge in rai iar al celor nesalvati intr-un loc numit locuinta mortilor unde nu exista niciun fel de comunicare.

Citat:
http://www.crestinortodox.ro/Mantuirea_in_...-160-12474.html
Mantuirea in Vechiul Testament
"......Simplul fapt ca in Vechiul Testament nu se dezvolta notiunea de "rai" (viata in comuniune cu Dumnezeu, dupa moartea trupeasca) nu inseamna neaparat ca raiul nu exista, ci poate doar faptul ca nu se specula pe marginea existentei acestuia. Este posibil, totodata, sa nu aflam niciodata in mod cert cum erau intelese expresiile "s-a adaugat la poporul sau" sau "a trecut la parintii sai". Notiunea de timp liturgic, atat de mult dezbatuta si, cum se crede, inteleasa, nu este traita. Bisericile noastre sunt, pentru foarte multi, simple teatre, unde se produc opere dramatice. Tocmai de aceea cred ca au aparut atatea superstitii legate de slujbele bisericesti: noi nu intelegem discursul post-inviere al cantarilor liturgice. Superstitiile au semnificatie clara pentru noi, pe cand cantarile (in continutul lor tainic)... nu sunt luate in seama...."

A ne baza pe VT e bine, caci Iisus a spus ca El nu a venit sa schimbe legea.
Majoritatea evreilor religiosi cred ca dupa moarte sufletul intra intr-o stare de asteptare, nici mort dar nici viu. La venirea Lui Mesia cei drepti si numai ei, vor invia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2008, 06:06 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Deci, Dumnezeu minte! Nu este credinţa ROADA Duhului, nu? Mă, niciun pic de ruşine nu aveţi!!!!!!!
Roada Dhului, da, insa nu peste libertatea noastra:
13 Căci voi, fraţilor, aţi fost chemaţi la libertate; numai să nu folosiţi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiţi unul altuia prin iubire.
14 Căci toată Legea se cuprinde īntr-un singur cuvānt, īn acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.
15 Iar dacă vă muşcaţi unul pe altul şi vă māncaţi, vedeţi să nu vă nimiciţi voi īntre voi.
16 Zic dar: Īn Duhul să umblaţi şi să nu īmpliniţi pofta trupului.

Dumnezeu nu ne mintuieste cu forta...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 07:24 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Taunul @ 24 Sep 2008, 06:26 PM) *
Citat:
http://www.crestinortodox.ro/Mantuirea_in_...-160-12474.html
Mantuirea in Vechiul Testament
"......Simplul fapt ca in Vechiul Testament nu se dezvolta notiunea de "rai" (viata in comuniune cu Dumnezeu, dupa moartea trupeasca) nu inseamna neaparat ca raiul nu exista, ci poate doar faptul ca nu se specula pe marginea existentei acestuia. Este posibil, totodata, sa nu aflam niciodata in mod cert cum erau intelese expresiile "s-a adaugat la poporul sau" sau "a trecut la parintii sai". Notiunea de timp liturgic, atat de mult dezbatuta si, cum se crede, inteleasa, nu este traita. Bisericile noastre sunt, pentru foarte multi, simple teatre, unde se produc opere dramatice. Tocmai de aceea cred ca au aparut atatea superstitii legate de slujbele bisericesti: noi nu intelegem discursul post-inviere al cantarilor liturgice. Superstitiile au semnificatie clara pentru noi, pe cand cantarile (in continutul lor tainic)... nu sunt luate in seama...."

A ne baza pe VT e bine, caci Iisus a spus ca El nu a venit sa schimbe legea.
Majoritatea evreilor religiosi cred ca dupa moarte sufletul intra intr-o stare de asteptare, nici mort dar nici viu. La venirea Lui Mesia cei drepti si numai ei, vor invia.

Acel site este mincinos. Scrie in VT despre rai.

QUOTE
Roada Dhului, da, insa nu peste libertatea noastra:

Nu scrie in Galateni despre libertatea noastra.
In acele versuri nu scrie inchipuirea ta despre conditionare. Simplu, se comunica cum va fi comportamentul unor salvati. Daca nu te comporti asa, nu esti salvat.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2008, 07:53 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu scrie in Galateni despre libertatea noastra.
In acele versuri nu scrie inchipuirea ta despre conditionare. Simplu, se comunica cum va fi comportamentul unor salvati. Daca nu te comporti asa, nu esti salvat.
Aha, si indemnurile ce rol au? Nu inseamna ca putem alege intre cele doua alternative?

Tu stii pe ce criteriu va avea loc judecata, unde vorbeste, si ce spune Iisus despre ea? Tu vii pe aici cu mascarade... Dumnezeu face, Dumnezeu impiedica, Dumnezeu judeca ceea ce El hotarise deja? Tu nu vezi ca e ilogic sa mai vorbesti omului despre judecata daca sunt facute deja "cartile"?

Acest topic a fost editat de IoanV: 24 Sep 2008, 07:54 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 08:11 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Cartile au fost deja facute cand am ales cu totii sa pacatuim odata cu Adam. De atunci, de pedeapsa meritata scapa doar cei carora Dumnezeu le-a platit pacatele.
Carora nu le-a platit, nu au cum sa si le plateasca ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2008, 08:28 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Deci daca vorbesti degeaba, mai bine abtine-te! Iti este mai de folos daca taci, oricum nu poti schimba nimic... smile.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Sep 2008, 05:36 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 12:47 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Dumnezeu a facut arca lui Noe numai pt 8 oameni si animale. Insa, totusi, l-a pus pe Noe sa propovaduiasca judecata.

In Ninive, la fel: stia ca cei 120.000 vor fi salvati, insa l-a trimis pe Iona sa propovaduiasca oricum.

Tu, in schimb, ai acces la unii mai intelepti ca Dumnezeu si treci peste ceea ce este scris ascultand de om mai mult decat de Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Sep 2008, 05:50 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Tu, in schimb, ai acces la unii mai intelepti ca Dumnezeu si treci peste ceea ce este scris ascultand de om mai mult decat de Dumnezeu.
Nu, am intilnit unul care se crede mai intelept ca Dumnezeu si spune: nu conteaza ce faceti, oricum Dumnezeu a hotarit destinul vostru si locul dupa judecata inainte sa va nasteti.. Tot el spune ca Dumnezeu face lucruri gratuite, se joaca cu noi, stia ca cei 120.000 vor fi salvati, insa l-a trimis pe Iona sa propovaduiasca oricum..
Mie nu imi place Dumnezeul acesta al tau, care si pe Fiul sau l-a trimis sa moara si la pus sa propovaduiasca oricum desi stabilise salvatii... Dumnezeul pe care l-am gasit eu este mult mai corect si nu ne pune degeaba la treaba... Ne-a dat libertatea de a alege binele sau raul si ne spune ca prin efort se dobindeste imparatia cerurilor. Iar de un cistig prin truda te bucuri, nu ca de unul primit fara a face nimic...
Nici in Vechiul Testament oamenii nu erau scapati de pacate prin singele jertfelor ci tot de Dumnezeu, care le primea si vedea inima celor ce le aduceau. Asa si dupa NT nu din fapte ne mintuim ci le aducem ca jertfe de sine lui Dumnezeu spre mintuire... Iar daca aceste jertfe ii plac lui Dumnezeu ne binecuvinteaza...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 10:34 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Mie nu imi place Dumnezeul acesta al tau, care si pe Fiul sau l-a trimis sa moara si la pus sa propovaduiasca oricum desi stabilise salvatii...

Stiu ca nu-ti place, de aceea si asculti de oameni. Insa, scrie clar si DIRECT

Evrei 4:3

Pe cīnd noi, fiindcă am crezut, intrăm īn ,,odihna``, despre care a vorbit El, cīnd a zis: ,,Am jurat īn mīnia Mea, că nu vor īntra īn odihna Mea!`` Măcarcă lucrările Lui fuseseră isprăvite īncă dela īntemeierea lumii.

Romani 9


16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.

19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``

20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

21Nu este olarul stăpīn pe lutul lui, ca din aceeaş frămīntătură de lut să facă un vas pentru o īntrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o īntrebuinţare de ocară?

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;

23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale īndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Deci, scrie, insa tie nu-ti place de ce zice Dumnezeu si te iei dupa "inteleptii" bisericii tale rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Sep 2008, 07:12 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Stiu ca nu-ti place, de aceea si asculti de oameni. Insa, scrie clar si DIRECT
Si care e problema ca mie nu imi place Dumnezeul tau...? Nici nu cred ca exista altundeva decit in mintea unora pacaliti un astfel de Dumnezeu nedrept, care sa nu tina cont ca unii Il iubesc si il doresc pentru ca le-a hotarit destinul de inainte de a sa naste... La obiectile de mai sus am mai raspuns... Uite ce simplu este:
Corinteni, 5:20 Īn numele lui Hristos, aşadar, ne īnfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Īnsuşi Dumnezeu v-ar īndemna prin noi. Vă rugăm, īn numele lui Hristos, īmpăcaţi-vă cu Dumnezeu!
Cererea apostolului este tot ca a lui Iona, un act gratuit? Il trimite Dumnezeu si ii spune sa ne ceara in numele Lui, ca si cind El ar face-o, imposibilul? Crezi ca Dumnezeu face circ cu noi, ca vorbeste ca sa se afle in vorba cind El a tocmit deja altfel lucrurile? Ia uite ce frumos si clar ne spune:
Ioan, 15:
10 Dacă păziţi poruncile Mele, veţi rămāne īntru iubirea Mea după cum şi Eu am păzit poruncile Tatălui Meu şi rămān īntru iubirea Lui.
11 Acestea vi le-am spus, ca bucuria Mea să fie īn voi şi ca bucuria voastră să fie deplină.
12 Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
13 Mai mare dragoste decāt aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi.
14 Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc.

In viziunea ta in loc de "daca" ar fi trebuit sa scrie "deoarece sunteti determinati sa", nu o conditie ci o afirmare a ceea ce El face, nu noi. Dar viziunea ta e gresita, altfel Dumnezeu ar fi mincinos...

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Sep 2008, 07:20 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 11:35 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Corinteni, 5:20 Īn numele lui Hristos, aşadar, ne īnfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Īnsuşi Dumnezeu v-ar īndemna prin noi. Vă rugăm, īn numele lui Hristos, īmpăcaţi-vă cu Dumnezeu!

Asta e PORUNCA! Daca asculti INAINTE DE SALVARE, lucrezi Legea, deci nu mai este dar.

Cum de nu citezi si porunca de a fi perfect, egala cu toate celelalte porunci? Porunca e porunca, iar noi NU PUTEM ASCULTA Legea, decat ca rezultat al salvarii.

Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

Scrie ca NU SE POATE SUPUNE LEGII? Scrie! Asculta de Dumnezeu, nu de oameni mincinosi!

Iar, ca REZULTAT al salvarii, vin si faptele:

Ezechiel 36

27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, īndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Deci, scrie direct: nu putem asculta Legea INAINTE de salvare, iar cand o ascultam DUPA salvare este tot lucrul Duhului, deci omul netrebnic nu poate lua credit.
Insa, cand te inchini la oameni, trebuie sa le dai lor slava, ca sa te inchini la ceva jmecher, nu? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Sep 2008, 11:36 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cred ca "al mai mare jmecher" pe aici esti tu... In mesajul de raspuns scrie si faptul ca Iisus ne porunceste ceva... Si ne spune ca suntem prieteni daca indeplinim porunca... De ce sa o indeplinim daca "jocurile" sunt facute dinainte? De ce ni se adreseaza cereri si in ce scop, daca salvarea este stabilta dinainte... Cine sunt "adrisantii"?

Si te rog sa ma lamuresti cum e cu salvarea aceasta..
1. Cind esti salvat, adica de cind poti implini poruncile NT?
2. Cum stii ca esti salvat, tu cum ai ajuns la aceasta concluzie, ai primit daruri de la Duhul Sfint?
3. Trebuie sa faci ceva pentru a fi salvat?

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Sep 2008, 11:37 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 26 Sep 2008, 05:53 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 26 Sep 2008, 12:36 PM) *
Cred ca "al mai mare jmecher" pe aici esti tu... In mesajul de raspuns scrie si faptul ca Iisus ne porunceste ceva... Si ne spune ca suntem prieteni daca indeplinim porunca... De ce sa o indeplinim daca "jocurile" sunt facute dinainte? De ce ni se adreseaza cereri si in ce scop, daca salvarea este stabilta dinainte... Cine sunt "adrisantii"?

Si te rog sa ma lamuresti cum e cu salvarea aceasta..
1. Cind esti salvat, adica de cind poti implini poruncile NT?
2. Cum stii ca esti salvat, tu cum ai ajuns la aceasta concluzie, ai primit daruri de la Duhul Sfint?
3. Trebuie sa faci ceva pentru a fi salvat?

Ni se adreseaza "cereri" pt ca aia e Legea, care nu e optionala. Ca rezultat al salvarii putem implini poruncile, deci suntem prieteni.

Legea este pt toti oamenii. Numai ca cei nealesi nu vor putea asculta Legea, pt ca trebuie s-o faca din tot sufletul si din toata inima, iar cei nesalvati sunt spiritual morti, au o inima de piatra.

1. Scrie clar: de cand iti pune un alt duh in tine, de cand iti scoate inima de piatra si-ti da una de carne

Ezechiel 36

26 Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune īn voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27 Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.

2. Scrie si asta:

Romani 8

16Īnsuş Duhul adevereşte īmpreună cu duhul nostru că sīntem copii ai lui Dumnezeu.

Si faptele adeveresc faptul ca cineva este fiu al lui Dumnezeu. Insa nu prin fapte se dobandeste salvarea, ele sunt rezultatul ei. Astfel, numai Dumnezeu ia toata slava, dupa cum e si normal.

3. NU

Efeseni 2

8 Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Sep 2008, 07:00 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Deci vointa noastra in vederea mintuirii este anulata/ignorata... Inainte nu conteaza ce facem, dupa salvare ea este anulata "va voi face" ...
Inseamna ca nu suntem liberi decit inainte de salvare.. Atunci ce rost au cererile lui Dumnezeu... De ce ne cere anumite lucruri daca oricum pune Duhul care ne invata toate? Apelurile lui Dumnezeu catre noi ce rol au? Ca in ecuatia salvarii propuse de tine sunt inutile.

Lui Dumnezeu nu ii pasa ce facem, doar ne trece pe pilot automat? Si odata pilotati nu putem iei de sub pilotaj automat...?

Eu iti pot prezenta citeva alternative de intelegere a Scripturii, toate cu argumente din text. Cum le deosebim pe cele bune? Iar daca Duhul ne invata sa alegem o interpretare diferita, inseamna ca ori nu e acelasi Duh, ori unii nici nu il avem.
QUOTE
6Īnsuş Duhul adevereşte īmpreună cu duhul nostru că sīntem copii ai lui Dumnezeu.
Cum adevereste duhul tau impreuna cu Duhul?

Am spus bine, vorbesti degeaba, nu ne poti ajuta cu nimic, asa iese conform teoriei tale...

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Sep 2008, 07:09 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 26 Sep 2008, 07:23 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Deci vointa noastra in vederea mintuirii este anulata/ignorata...

Da. TOTUL depinde de Dumnezeu.

Omul la care te rogi tu, nu poate face nimic rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Sep 2008, 07:29 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Omul la care te rogi tu, nu poate face nimic
Eu ma rog lui Iisus... Rugaciunile, cererile sunt primite? Ele sunt fapte sau nu? Ce rol au? Chiar, ce rost are sa te rogi daca nimic nu conteaza?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 26 Sep 2008, 11:53 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 26 Sep 2008, 08:29 PM) *
Eu ma rog lui Iisus... Rugaciunile, cererile sunt primite? Ele sunt fapte sau nu? Ce rol au? Chiar, ce rost are sa te rogi daca nimic nu conteaza?

Rugaciunea este fapta si este ignorata inainte de salvare.

Ioan 9

31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela īl ascultă.

Deci, again, Scriptura contrazice oamenii pe care-i crezi tu. rofl.gif
rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Sep 2008, 05:22 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela īl ascultă.
Cred ca iar ti-a scapat ceva... Vezi ca nu te lasa Biblia sa gresesti? Pacatosii din Ninive cum au scapat? Cu rugaciune si cu post! Caci Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu! Iar daca il asculta, inseamna ca ii acorda sansa mintuirii...
QUOTE
Rugaciunea este fapta si este ignorata inainte de salvare.
Spui prostii... Dumnezeu spune clar, ti-am mai dat citatul:
Matei 11
12 Din zilele lui Ioan Botezătorul pānă acum īmpărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun māna pe ea.

Doar nu vrei sa te cred pe tine care spui ca nu trebuie sa facem nimic, contrazicind pe Domnul Iisus!
QUOTE
Deci, again, Scriptura contrazice oamenii pe care-i crezi tu.
Cred ca te orbeste ura fata de biserica lui Dumnezeu, care invata bine calea spre El. Nu ai iubire fata de toti, esti pacatos. Esti pacatos, nu esti salvat!
Pacat, "odata cu apa arunci si pruncul din copaie"...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Sep 2008, 02:07 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Stau cam rau cu timpul, dar acum intrand aici, am dat, din nou, peste ideile tale, anti Sfanta Scriptura... De ex.:
QUOTE
Cartile au fost deja facute cand am ales cu totii sa pacatuim odata cu Adam. De atunci, de pedeapsa meritata scapa doar cei carora Dumnezeu le-a platit pacatele.
Carora nu le-a platit, nu au cum sa si le plateasca ei.

Lasand la o parte ca ai evitat sa raspunzi la intrebarile:
- ce rost mai are Judecata devreme ce Dumnezeu a ales pe unii, iar pe altii nu? Pentru ca sustii tu, aberant evident, ca omul nu poate lucra mantuirea lui, desi Biblia spune foarte clar:
12 Drept aceea, iubiţii mei, precum totdeauna m-aţi ascultat, nu numai cānd eram de faţă, ci cu atāt mai mult acum cānd sunt departe, cu frică şi cu cutremur lucraţi māntuirea voastră;
13 Căci Dumnezeu este Cel ce lucrează īn voi şi ca să voiţi şi ca să săvārşiţi, după a Lui bunăvoinţă.

- de ce a mai venit Iisus daca "jocurile" erau deja facute, chiar inainte de facerea lumii, asa cum te-ai exprimat de cateva ori? Ca de obicei iar le-ai inteles pe invers, caci Sfanta Scriptura iar te contrazice in nenumarate locuri chiar...
Iau la intamplare:
21 Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va māntui poporul Său de păcatele lor.
Auzi ce zice Scriptura: ca El va mantui poporul Sau de pacatele lor, nu ca poporul Lui era deja mantuit de pacate, ca atunci nu mai avea de ce sa vina.. Iata ca Dumnezeu, prin ingerul Sau, spune foarte clar de ce a venit Iisus, nicidecum ce spui tu...
Nemaivorbind de nenumaratele vindecari pe care le-a facut oamenilor, si de fiecare date le spunea: "Iertate iti sunt pacatele", si "de acum să nu mai păcătuieşti, ca să nu-ţi fie ceva mai rău". Din acel moment le erau iertate pacatele, nu dinainte de facerea lumii, caci daca erau iertate dinainte de facerea lumii, atunci cand aceia s-au intalnit cu Iisus, nu mai aveau pacat, ceea ce contrazice evidenta...
Mai mult, dar vad ca pentru tine nu conteaza, sunt chiar cuvintele lui Iisus:
21 Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22 Şi zicānd acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfānt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
(Ioan 20)
Textul este atat de clar, si contrazice pe fata toate deraierile tale de la Scriptura, incat nici nu mai are rost sa-l comentez.

Am zis, lasand la o parte toate acestea, si intrand putin in scenariul mintii tale, cum ca tu esti deja salvat, pentru ca asa ti se pare ca zice Scriptura atunci cand vorbeste de "cartea vietii", ai putea indica si citatul unde spune Scriptura ca Papy e salvat deja, si numele lui e scris deja in "cartea vietii", iar Vasile, care desi se roaga toata ziua si face totul ca sa-i fie pe plac lui Dumnezeu, nu e salvat saracu, caci numele lui nu e pe "lista"?


PS... Ca o noutate pentru tine, iti spun ca nu toti cei scrisi acolo, vor si ramane acolo, adica Dumnezeu ii poate si sterge, daca vrea, potrivit cu faptele lor.

La Apocalipsa spune foarte clar, ca si in alte carti ale Sfintei Scripturi:
12 Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stānd īnaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise īn cărţi, potrivit cu faptele lor.
Asta contrazicand evident sustinerile tale cum ca nu mai conteaza ce fapte faci devreme ce esti gata salvat, sau din contra, nu esti salvat...

Dar astept intai citatul din care tu ai dedus ca Papy e deja salvat si trecut in cartea vietii, iar altii nu.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 04:18 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Mortii nu au cum sa fie decat cei nesalvati.

Efeseni 2

1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

3Īntre ei eram şi noi toţi odinioară, cīnd trăiam īn poftele firii noastre pămīnteşti, cīnd făceam voile firii pămīnteşti şi ale gīndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mīniei, ca şi ceilalţi.

4Dar Dumnezeu, care este bogat īn īndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).

6El ne -a īnviat īmpreună, şi ne -a pus să şedem īmpreună īn locurile cereşti, īn Hristos Isus,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Sep 2008, 05:27 PM
Mesaj #30


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Mortii nu au cum sa fie decat cei nesalvati.

Te inseli din nou.
Biblia vorbeste despre "moarte" si "morti" in mai multe intelesuri. Ca sa cunosti aceste intelesuri, trebuie insa sa gandesti si putin duhovniceste nu doar trupeste.
Exista morti in intelesul ca sunt morti trupeste. Noi ortodocsii, ca sa nu se creeze confuzie la cei nepriceputi, obisnuim sa ne referim la cei ce mor, cu termenul de "adormiti intru Domnul"
Iisus a zis: Şi a murit săracul şi a fost dus de către īngeri īn sānul lui Avraam. (Luca 16:22)Tie ti se pare ca saracul era nesalvat desi a fost dus de ingeri in sanul lui Avraam?
De asemenea chiar Iisus Hristos a fost "Intaiul Nascut (adica Inviat) din morti" - si de aici tu tragi concluzia ca este nesalvat?!

Spre surprinderea ta exista chiar si morti fericiti: 13 Şi am auzit un glas din cer, zicānd: Scrie: Fericiţi cei morţi, cei ce acum mor īntru Domnul! Da, grăieşte Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei,

Exista si morti in intelesul zis de tine, adica morti in pacat , dar exista si sensul contrar: morti pentru pacat, sau morti pacatului.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 11:30 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Mi se pare penibil sa tot comentezi incontinuu ca Gica contra, serios.........

Mortii in discutie erau cei care sunt chemati la judecata!!!! Chiar nu te-a invatat nimic la biserica? Dpdv al judecatii cei salvati sunt "cei vii".

Incredibil!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 01:03 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Mi se pare penibil sa tot comentezi incontinuu ca Gica contra, serios.........

Mie mi se pare penibil cum te chinui tu sa fii Gica contra cu Scriptura...
Cand tu afirmi: "Mortii nu au cum sa fie decat cei nesalvati", eu trebuie sa-ti arat ca Scriptura te contrazice. Stiu ca pentru tine nu conteaza acest aspect, dar e bine sa nu lasam lucrurile asa gresite cum le spui tu, pentru altii care ar fi interesati sa stie ce spune Scriptura...

QUOTE
Mortii in discutie erau cei care sunt chemati la judecata!!!! Chiar nu te-a invatat nimic la biserica? Dpdv al judecatii cei salvati sunt "cei vii".

In Biserica lui Hristos se invata exact cuvintele lui Hristos, pe cand, in biserica ta pe care ai inventat-o singur, sunt doar inventiile tale, care difera total de Invatatura lui Hristos si a Scripturii...
Iata si aici, desi ti-am explicat ce sustine clar Scriptura, tu o tii dunga ca nu e cum zice Scriptura ci cum crezi tu...
Repet deci: Nu toti mortii care sunt chemati la judecata ajung in iad,caci daca ar fi asa, nu mai ajunge nimeni in Rai, asta pe de o parte. Iar daca ar fi predestinat sa ajunga automat in iad (el neavand nici o legatura cu mantuirea lui dupa cum gresit sustii tu) dupa ce a murit, atunci pentru ce mai e judecat?!

QUOTE
Incredibil!!!!!

Incredibil deci, cum nici macar contradictiile flagrante din dogma ta nu le vezi, ce sa mai vorbesc de contradictiile dintre Scriptura si dogma ta... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Sep 2008, 06:31 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Mai postez odata proba biblica:
Efeseni 2

1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

3Īntre ei eram şi noi toţi odinioară, cīnd trăiam īn poftele firii noastre pămīnteşti, cīnd făceam voile firii pămīnteşti şi ale gīndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mīniei, ca şi ceilalţi.

4Dar Dumnezeu, care este bogat īn īndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).

6El ne -a īnviat īmpreună, şi ne -a pus să şedem īmpreună īn locurile cereşti, īn Hristos Isus,

Iar, again, ca sa arat ca nici macar nu citesti Scriptura can afirmi ca cei morti pacatului sunt tot cei salvati:

Romani 6

11Tot aşa şi voi īnşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, īn Isus Hristos, Domnul nostru.

Deci, "tipurile" tale de morti sunt inventii datorate neintelegerii Scripturii rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 06:53 PM
Mesaj #34


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Mai postez odata proba biblica:
....
Deci, "tipurile" tale de morti sunt inventii datorate neintelegerii Scripturii

Poti sa postezi si Biblia toata, dar degeaba daca nu pricepi ce zice in ea... Ti-am spus si ti-am dat si citate ca nu toti cei ce sunt morti ajung in iad,asa ca nu mai sustine aberatia asta.
Iata, iti mai repet un citat, din care reiese ca nu toti cei ce mor ajung in iad:
Iisus a zis: Şi a murit săracul şi a fost dus de către īngeri īn sānul lui Avraam. (Luca 16:22)
Nici cand Biblia te contrazice pe fata nu vezi?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Sep 2008, 12:34 AM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



rofl.gif Esti tare, mosule!!! rofl.gif

MORTII SPIRITUAL pot fi vii cu trupul. Acestia, cand mor fizic, sunt mortii care vor veni la judecata.

VII SPIRITUAL, cei salvati, cand mor fizic, merg la Hristos.

Intelegi asa, sau iti fac o schema logica?

Sau, o iconita d-aia mica rofl.gif ca sa nu mai pui intrebari, sa crezi asa..... din prima rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman