HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsitul Lumii In Scriptura, Potopul o metafora pentru sfarsitul lumii
papy
mesaj 3 Sep 2008, 12:59 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Gasim in 2 Petru 3:8

Dar, prea iubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sînt ca o zi.

Este aici cumva anul sfarsitului lumii? Mai ales ca daca ne ducem la Geneza 7:3, care este in discutia din 2 Pet 3:8 prin compararea potopului cu sfarsitul lumii, gasim ca ni se dau 7 zile pana la sfarsit.

7 zile = 7000 de ani, deci......... de cand a fost potopul mai adaugam 7000 de ani.

Ma intereseaza daca aveti PROBA BIBLICA despre aceasta pro sau contra.

Acest topic a fost editat de papy: 3 Sep 2008, 01:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2008, 07:42 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu te mai chinui ca nu stie nimeni nimic concret, sunt numai speculatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 08:51 AM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy
QUOTE
Dar, prea iubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sînt ca o zi.

Este aici cumva anul sfarsitului lumii? Mai ales ca daca ne ducem la Geneza 7:3, care este in discutia din 2 Pet 3:8 prin compararea potopului cu sfarsitul lumii, gasim ca ni se dau 7 zile pana la sfarsit.

7 zile = 7000 de ani, deci......... de cand a fost potopul mai adaugam 7000 de ani.

Ma intereseaza daca aveti PROBA BIBLICA despre aceasta pro sau contra.

De ce calci tu in picioare Biblia si apoi ceri probe biblice? hh.gif
Iata ce spune Iisus Hristos celor ce asculta cu adevarat glasul Lui:
22 Se vor scula hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor face semne şi minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleşi. (asa cum incearci tu aici sa smintesti prin minciuni despre ortodocsi pe altii care nu cunosc scriptura)
23 Dar voi luaţi seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.
24 Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca şi luna nu-şi va mai da lumina ei.
25 Şi stelele vor cădea din cer şi puterile care sunt în ceruri se vor clătina.
26 Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă şi cu slavă.
27 Şi atunci El va trimite pe îngeri şi va aduna pe aleşii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.
28 Învăţaţi de la smochin pilda: Când mlădiţa lui se face fragedă şi înfrunzeşte, cunoaşteţi că vara este aproape.
29 Tot aşa şi voi, când veţi vedea împlinindu-se aceste lucruri, să ştiţi că El este aproape, lângă uşi.
30 Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.
31 Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme.
(Matei 13)
Si atunci multi inselati, vrand ei sa se arate ca sunt mai grozavi decat Mantuitorul, se apuca sa faca tot felul de calcule si scrabble cu Sfanta Scriptura, doar doar vor intoarce pe oameni de la dreapta credinta crestina.
Niciunde in Sfanta Scriptura nu spune ca trebuie sa socotim ca 1zi =1000 ani. Asta este o mare sminteala... In citatul pe care il dai:
8 Şi aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiţilor, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi. (2 Petru 3), nu se spune nicidecum ca 1zi = 1000 de ani, ci doar ca o zi este inaintea Domnului ca o mie de ani. Si acest lucru arata foarte clar ca problema venirii Domnului (Parusia) nu poate fi calculata dupa regulile, criteriile, ratiunile si dimensiunile omenesti, ci exclusiv dupa acelea ale lui Dumnezeu. Nu zice niciunde ca cei ce se autoconsidera mantuiti deja ar face exceptie si ar putea calcula acestea dupa mintea lor.
Cine va putea sa numere cate zile au cei o mie de ani inaintea Domnului?
Mia de ani este cu inteles simbolic si nu se ia dupa intelesul literar, ca multe alte lucruri din Sfanta Scriptura. Sfanta Scriptura este o carte duhovniceasca, si deci se intelege duhovniceste, nu literar ca o carte de bucate in care daca zice sa pui 1000 gr de faina, intelegi literar ca trebuie sa pui chiar 1000 de gr.
Cei ce citesc si inteleg Sfanta Scriptura vad limpede ca "mia de ani" este pur simbolica, si nicidecum nu putem aplica formule si notatii matematice gen: 1zi= 1000 ani, caci zitatul este si foarte clar: o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi.
Deci o zi pentru oameni este ca o mie de ani inaintea Domnului, iar si o zi inaintea Domnului este ca o mie de ani inaintea oamenilor. Asta ca sa ne aducem aminte si de Facerea unde o zi de lucru a Domnului este ca o mie de ani in fata oamenilor.
La fel, intaresc cele ce le-am zis si urmatoarele versete:
4 Că o mie de ani înaintea ochilor Tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut şi ca straja nopţii.
5 Nimicnicie vor fi anii lor; dimineaţa ca iarba va trece.
6 Dimineaţa va înflori şi va trece, seara va cădea, se va întări şi se va usca.
(Ps. 89)
In concluzie, ca multe alte numere ce se dau in Sfanta Scriptura,( si nu intamplator, sau aleator), si mia de ani, este numar simbolic, si nu trebuie inteles literar, ci este un numar cu taina si iconomie dumnezeiasca, si care, in unele locuri, poate fi inteles ca si vesnicie (cuvantul vesnicie in Biblie, are si el mai multe intelesuri, in functie de context, iar in unele cazuri este folosit ca sa exprime un timp foarte indelungat, si nu cum este sensul dat de vesnicia lui Dumnezeu)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Sep 2008, 08:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2008, 10:51 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 3 Sep 2008, 09:51 AM) *
Si atunci multi inselati, vrand ei sa se arate ca sunt mai grozavi decat Mantuitorul, se apuca sa faca tot felul de calcule si scrabble cu Sfanta Scriptura, doar doar vor intoarce pe oameni de la dreapta credinta crestina.
Niciunde in Sfanta Scriptura nu spune ca trebuie sa socotim ca 1zi =1000 ani. Asta este o mare sminteala... In citatul pe care il dai:
In concluzie, ca multe alte numere ce se dau in Sfanta Scriptura,( si nu intamplator, sau aleator), si mia de ani, este numar simbolic, si nu trebuie inteles literar, ci este un numar cu taina si iconomie dumnezeiasca, si care, in unele locuri, poate fi inteles ca si vesnicie (cuvantul vesnicie in Biblie, are si el mai multe intelesuri, in functie de context, iar in unele cazuri este folosit ca sa exprime un timp foarte indelungat, si nu cum este sensul dat de vesnicia lui Dumnezeu)

Deci cei care incearca sa gaseasca raspunsuri calculand anii mentionati in Biblie sunt smintiti, atunci cei care au facut calendarul ce sunt? Ori poate acestia sunt mai indreptatiti sa cunoasca "taina" decat cei smintiti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 11:20 AM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk,
QUOTE
Deci cei care incearca sa gaseasca raspunsuri calculand anii mentionati in Biblie sunt smintiti, atunci cei care au facut calendarul ce sunt? Ori poate acestia sunt mai indreptatiti sa cunoasca "taina" decat cei smintiti?

Ce spun eu si ce incerci sa rastalmacesti tu?!
Intai ar trebui sa aflam scopul pentru care imi rastamacesti vorbele... Ar fi interesant de aflat...
Apoi intr-adevar cei ce se apuca sa calculeze data sfarsitului lumii, adica venirea cea de-a doua a lui Iisus, sunt smintiti cu adevarat, adica inselati...
Biblia afirma clar asta, nu o zic eu de la mine...
Ce treaba are insa facutul calendarului aici?! rolleyes.gif Ce treaba are facutul calendarului sau calcularea traiectoriei pamantului cu Biblia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2008, 11:34 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 3 Sep 2008, 12:20 PM) *

QUOTE
Ce spun eu si ce incerci sa rastalmacesti tu?! Intai ar trebui sa aflam scopul pentru care imi rastamacesti vorbele... Ar fi interesant de aflat...

A contrazice, a sustine o parere diferita nu este totuna cu rastalmacire. Daca tu consideri ca ceea ce afirmi tu este de netagaduit atunci poate pentru tine sa fie rastalmacire. Te contrazic pentru ca nu cred ca afirmatiile tale sunt corecte, logice, fac asta pentru ca asa mi se pare normal si daca te deranjeaza ii rog pe cei care sunt credinciosi ortodoxi (ortodoxi practicanti) sa nu ia in seama contrazicerile mele, pe ceilalti participanti la forum ii astept sa comenteze. Acum este mai bine, esti multumit?
QUOTE
Apoi intr-adevar cei ce se apuca sa calculeze data sfarsitului lumii, adica venirea cea de-a doua a lui Iisus, sunt smintiti cu adevarat, adica inselati...
Biblia afirma clar asta, nu o zic eu de la mine...
Ce treaba are insa facutul calendarului aici?! Ce treaba are facutul calendarului sau calcularea traiectoriei pamantului cu Biblia?

Vrei sa-ti amintesc cine a facut calendarul actual si care a fost dintr-un inceput scopul acestuia? jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Sep 2008, 12:40 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Eu încerc să supun discuţiei publice şi argumantării biblice.
Omul nostru, cel care respectă şi ştie Scriptura mai bine decât orice ateu ohyeah.gif aduce o probă biblică interesantă

QUOTE
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Conform dogmelor care le adoră, Hristos este considerat Dumnezeu. Deci, Dumnezeu este Atotştiutor, este începutul şi sfârşitul (Apoc 22) şi nu are cum să nu ştie despre acea zi, pt că tocmai El determină acea zi să vină.

Însă, mai este un fiu în discuţie, care nu ştie: fiul pierzări, satan. În acest vers, numai el poate face sens, altfel contrazicem faptul că Hristos este Dumnezeu, deci nu avea cum să plătească păcatele.

QUOTE
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme. (Matei 13)

Scriptura lămureşte acest aspect, cine sunt cei care nu vor şti, deci cui se adresa, de fapt, Hristos.

1 Tesaloniceni 5
1Cît despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor.

2Pentrucă voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.

3Cînd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată; şi nu va fi chip de scăpare.

4Dar voi, fraţilor, nu sînteţi în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.

5Voi toţi sînteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopţii, nici ai întunerecului.

6De aceea să nu dormim ca ceilalţi, ci să veghem şi să fim treji.

Deci, fii luminii vor şti.

Iar, de FIECARE DATĂ când Dumnezeu a adus nenorocire, şi-a trimis oamenii Săi să anunţe:
  • potopul - Noe
  • Sodoma - Lot
  • Ninive - Iona
  • Ierusalim - Ieremia, Isaia

Problema a fost că, înafară de Ninive, nimeni nu i-a crezut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 12:54 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk
QUOTE
A contrazice, a sustine o parere diferita nu este totuna cu rastalmacire. Daca tu consideri ca ceea ce afirmi tu este de netagaduit atunci poate pentru tine sa fie rastalmacire. Te contrazic pentru ca nu cred ca afirmatiile tale sunt corecte, logice, fac asta pentru ca asa mi se pare normal si daca te deranjeaza ii rog pe cei care sunt credinciosi ortodoxi (ortodoxi practicanti) sa nu ia in seama contrazicerile mele, pe ceilalti participanti la forum ii astept sa comenteze. Acum este mai bine, esti multumit?

A-mi rastalmaci vorbele, nu inseamna nicidecum a ma contrazice.
A ma contrazice inseamna a aduci contraargumente la ce am zis eu, nu la ce nu am zis, dar sustii ca am zis, cum ar fi aceasta afirmatie a ta:"Deci cei care incearca sa gaseasca raspunsuri calculand anii mentionati in Biblie sunt smintiti, atunci cei care au facut calendarul ce sunt?" Pentru ca eu nu pomenisem nimic de vreun calendar, ci doar de calculul sfarsitului lumii, ceea ce nu are nici o legatura cu argumenarea ta. Problema calcularii unor lucruri pur fizice nu are nici o legatura cu eventualele calcule duhovnicesti.

Draga Papy
QUOTE
Conform dogmelor care le adoră, Hristos este considerat Dumnezeu.

Conform Scripturii si nu numai, Iisus Hristos este Dumnezeu Cuvantul dar si Om adevarat. Este si Fiul Omului... Stii la ce se refera Fiul Omului?
QUOTE
Deci, Dumnezeu este Atotştiutor, este începutul şi sfârşitul (Apoc 22) şi nu are cum să nu ştie despre acea zi, pt că tocmai El determină acea zi să vină.

Fals... Nu am afirmat niciunde asa ceva. Este doar minciuna ta... Lucrul acesta ti l-am mai explicat odata, dar atunci te numeai Zexelica.
Iisus Hristos are doua firi: omeneasca si Dumnezeiasca. Acolo se face referire la firea omeneasca, ca si in multe alte dati. Iti trebuie doar putina pricepere duhovniceasca sa intelegi asta.

QUOTE
Însă, mai este un fiu în discuţie, care nu ştie: fiul pierzări, satan.

Ca exista si satan, fiul pierzarii este altceva, insa satana nu are legatura cu acel citat. Este doar o minciuna de-a ta pentru care nu ai nici cel mai mic argument biblic. De altfel ar fi si absurd sa se faca aceasta precizare explicita, devreme ce nici chiar ingerii apropiati lui Dumnezeu nu stiau, dar stiau cei alungati...
QUOTE
În acest vers, numai el poate face sens, altfel contrazicem faptul că Hristos este Dumnezeu, deci nu avea cum să plătească păcatele.

Tocmai ca nu face sens, de aceea nici nu se pomeste nimic de satana acolo. De asemenea nu contrazice nici faptul ca Hristos este Dumnezeu, devreme ce el nu face referire la firea sa Dumnezeiasca. Tu doar le potrivesti ca la scrabble ca sa-ti iasa dogma falsa, dar argumente biblice ioc.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 3 Sep 2008, 12:55 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Sep 2008, 01:32 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Geneza 7

4Căci după şapte zile, voi face să ploaie pe pămînt patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; şi voi şterge astfel de pe faţa pămîntului toate făpturile pe cari le-am făcut.``

Dumnezeu i-a spus lui Noe EXACT când avea să se întâmple potopul.

Geneza 18

17Atunci Domnul a zis: ,,Să ascund Eu oare de Avraam ce am să fac?...

Geneza 19

12Bărbaţii aceia au zis lui Lot: ,,Pe cine mai ai aici? Gineri, fii şi fiice, şi tot ce ai în cetate: scoate -i din locul acesta.

13 Căci avem să nimicim locul acesta, pentru că a ajuns mare plîngere înaintea Domnului împotriva locuitorilor lui. De aceea ne -a trimes Domnul, ca să -l nimicim.``

Avram şi Lot ştiau EXACT.

Iona 3
1Cuvîntul Domnului a vorbit a doua oară lui Iona, astfel:

2,,Scoală-te, du-te la Ninive, cetatea cea mare, şi vesteşte acolo strigarea pe care ţi -o voi da!``

4Iona a început să pătrundă în oraş, cale de o zi, strigînd şi zicînd: ,,Încă patruzeci de zile, şi Ninive va fi nimicită!``

Iona a fost informat EXACT de ziua în care avea să fie distrusă Ninive.

Deci, Scriptura ne dă exemple contrare concluziilor bisericeşti.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 01:59 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Deci, Scriptura ne dă exemple contrare concluziilor bisericeşti.

Inainte sa te grabesti cu concluziile gresite, ar trebui sa aduci intai argumente Biblice pentru cele ce le sustii. Pana acum insa nimic adevarat nu ai spus...
Din citatele ce le-ai dat mai sus, nu rezulta ca ar fi vorba de sfarsitul lumii, adica de a doua venire a Domnului.
Intotdeauna Dumnezeu a vorbit si a instiintat pe sfintii Sai despre unele lucruri ce vor veni. Nimeni nu a zis ca nu ar fi asa. Insa despre ce vorbeam noi, adica despre sfarsitul lumii, si alte calcule, nici vorba in citatele ce le-ai adus chipurile ca argumente.

Apoi chiar citatele care le-ai adus ca argumente in favoarea ta, de fapt sunt in defavoarea ta, caci te contrazic pe fata. De ex.:
QUOTE
1 Tesaloniceni 5
1Cît despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor.

2Pentrucă voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.

Ca un hot noaptea inseamna ca va veni pe neanuntate, ca un hot noaptea nu-si anunta intai vizita...
Deci acest citat nu poate fi un argument pentru a afla data exacta a venirii, ci din contra, precizaza ca nu se poate sti dinainte.

QUOTE
4Dar voi, fraţilor, nu sînteţi în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.

5Voi toţi sînteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopţii, nici ai întunerecului.

6De aceea să nu dormim ca ceilalţi, ci să veghem şi să fim treji.

Deci, fii luminii vor şti.

Aiurea... Tragi iar concluzii pripite si deci foarte gresite... Din acest citat nu rezulta nicidecum ca vor stii acea ziua, caci venirea va fi si pentru ei tot ca a unui hot noaptea, adica tot neanuntata, deci nu vor sti nimic. Acest citat arata doar ca venirea Domnului, desi va fi neprevazuta si nestiuta, nu-i va lua pe nepregatite sau prin surprindere, caci fii luminii vor fi pregatiti permanent pentru venirea Domnului. Deci vor fi treji duhovniceste. Vezi si pilda celor zece fecioare, unde se spune iarasi acelasi lucru.
Mai incearca!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Sep 2008, 02:16 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Mă mir că nu ai filozofat iarăşi pe 5 pagini, numai ca să pierdem şirul argumentelor. ohyeah.gif

Citatele pe care le-am postat denotă că Dumnezeu INTOTDEAUNA a informat pe omenii Săi şi pe ceilalţi, însă numai cei salvaţi au înţeles şi ascultat.

Iar, despre VT scrie clar că a fost scris pt ca noi să tragem nişte concluzii.

1 Corinteni 10

11 Aceste lucruri li s'au întîmplat ca să ne slujească drept pilde, şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste cari au venit sfîrşiturile veacurilor.

Problema cu eshatologia este că nimeni nu a mai studiat recent, ci totă lumea bisericească are tot aceleaşi dogme din trecut.
Scriptura spune că înţelegerea se va deschide spre sfârşit, deci, Dumnezeu ne face să înţelegem mai bine astăzi decât acum 1000 de ani sau acum 100 de ani.

Daniel 12

9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.

Mie mi se pare că putem încerca să analizăm mai atent Scriptura din acest pdv, mai ales că avem exemplu pe Petru, care a greşit în doctrină şi a fost corectat.

Acest topic a fost editat de papy: 3 Sep 2008, 02:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 02:55 PM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Mă mir că nu ai filozofat iarăşi pe 5 pagini, numai ca să pierdem şirul argumentelor.

Pai tu pierzi sirul argumentelor ca nu le ai, nu ca scriu eu 5 pagini... Oricum eu nu fac decat sa ma uit pe cateva din zecile de mesaje in care spuneai tu minciuni despre Biserica Ortodoxa si sa le corectez... Cand spuneai acele minciuni pe zeci de pagini, eu nu am scris absolut nimic, numai ca astazi am avut mai mult timp pentru asta, si am scris inca putin... rolleyes.gif
QUOTE
Citatele pe care le-am postat denotă că Dumnezeu INTOTDEAUNA a informat pe omenii Săi şi pe ceilalţi, însă numai cei salvaţi au înţeles şi ascultat.

De fapt, acum cand ai vazut ca propriile argumente de fapt te contrazic, o dai la intors... E bine si asa, dect sa persisiti in greseli mai mari, cum ar fi aceea ca sustii ca oamenii fie ei si salvati ca tine, ar putea afla de acum cand va veni Domnul a doua oara facand aritmetica si cuvinte incrucisate cu Sfanta Scriptura.
Eu insa tot nu am inteles, cum se face, ca desi tu te bati cu pumnii in piept ca esti gata salvat, Domnul nu a binevoit sa-ti comunice personal exact data si ora venirii Sale, ci te lasa sa-ti tocesti creioanele in calcule si potriveli de tot felul?
Cu siguranta Noe a fost mai salvat decat cei pe care ii crezi tu astazi salvati. Ghici cine?!. Asta e iconomia lui Dumnezeu...
QUOTE
Iar, despre VT scrie clar că a fost scris pt ca noi să tragem nişte concluzii.

Nu numai VT a fost scris cu acest scop, ci tot ce a spus Dumnezeu oamenilor a fost ca acestia sa traga niste concluzii...
Cum ar fi si aceasta: 42 Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.
43 Aceea cunoaşteţi, că de-ar şti stăpânul casei la ce strajă din noapte vine furul, ar priveghea şi n-ar lăsa să i se spargă casa.
44 De aceea şi voi fiţi gata, că în ceasul în care nu gândiţi Fiul Omului va veni.
45 Cine, oare, este sluga credincioasă şi înţeleaptă pe care a pus-o stăpânul peste slugile sale, ca să le dea hrană la timp?
46 Fericită este sluga aceea, pe care venind stăpânul său, o va afla făcând aşa.
(Matei 24)
De aici concluzia nu este ca trebuie sa ne luam foi si creioane si socotelnite, ca sa calculam ceva ce doar Dumnezeu stie, ci a spus clar ca trebuie sa priveghem si sa ne rugam.
Iar celui ce ii este cu adevarat pe plac lui Dumnezeu, atunci Domnul il va instiinta direct, asa cum a facut cu toti ceilalti, despre orice lucru viitor, dar aceia vor fi fiind deja pregatiti. De asemenea, inclusiv la Matei 24:33 vedem clar: Asemenea şi voi, când veţi vedea toate acestea, să ştiţi că este aproape, la uşi., cum Domnul ii va instiinta pe cei alesi, cand este aproape. Numai trisorii si cei de rea credinta incearca sa afle cele duhovnicesti, prin metode neortodoxe, adica dupa mintea lor in care se incred ei.
Si inca odata, daca mai era nevoie, daca citeai Sfanta Scriptura cu intelegere, vedeai si din pilda celor zce fecioare ca se spune:
6 Iar la miezul nopţii s-a făcut strigare: Iată, mirele vine! Ieşiţi întru întâmpinarea lui! (Matei 25), ca venirea Domnului va fi anuntata cu putin inainte, cand e "la usi", si numai cei pregatiti vor intra dupa El, cum au fost cele 5 fecioare intelepte, iar cei nepregatiti, nici macar nu vor fi "de fata"...
QUOTE
Problema cu eshatologia este că nimeni nu a mai studiat recent, ci totă lumea bisericească are tot aceleaşi dogme din trecut.

Asta este parerea ta falsa, ca avand dogma gresita, normal ca daca o compari cu una adevarata si cu Biblia iti da altceva.
Noi nu putem schimba dogmele date de Dumnezeu asa dupa cum vor unii dupa parerile lor lumesti...

QUOTE
Scriptura spune că înţelegerea se va deschide spre sfârşit, deci, Dumnezeu ne face să înţelegem mai bine astăzi decât acum 1000 de ani sau acum 100 de ani.

Asta tine de dogma ta falsa, dupa urechea si dupa parerea ta... In fapt, in tot aceasta mie de ani, au fost oameni bineplacuti lui Dumnezeu care au inteles foarte bine voia lui Dumnezeu si Dumnezeu a fost cu ei, si Duhul Lui a vorbit prin ei... Nu a asteptat venirea lui papy sau zexelica pe lume ca sa ne comunice data sfarsitului lumii facand cuvinte incrucisate cu Biblia.
QUOTE
Mie mi se pare că putem încerca să analizăm mai atent Scriptura din acest pdv, mai ales că avem exemplu pe Petru, care a greşit în doctrină şi a fost corectat.
A... Asta este cu totul altceva... Ca putem incerca sa studiem mai multe din Biblie sau din ceea ce a spus Dumenzeu prin sfintii Sai, este foarte bine... Dar concluziile noastre nu trebuie sa contrazica nici macar Biblia, care cuprinde o mare parte din cuvantul lui Dumnezeu.
De aceea, concluziile tale, cum ca esti gata salvat, ca indiferent ce pacate ai mai face de aici in colo, ele iti vor fi apriorii iertate, sau ca poti sa faci calcule nebunesti cu cele duhovnicesti, sunt antibiblice pentru ca sunt contrare celor spuse in Biblie.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 3 Sep 2008, 03:30 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
6 Iar la miezul nopţii s-a făcut strigare: Iată, mirele vine! Ieşiţi întru întâmpinarea lui! (Matei 25), ca venirea Domnului va fi anuntata cu putin inainte, cand e "la usi", si numai cei pregatiti vor intra dupa El, cum au fost cele 5 fecioare intelepte, iar cei nepregatiti, nici macar nu vor fi "de fata"...

OK, argument valabil.
Cum vom ştii când e la uşă? Că nu avem voie să ascultăm pe cei care susţin că au vise după completarea Canonului.

Unde găsim scris?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Sep 2008, 04:47 PM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Cum vom ştii când e la uşă?

Pai Iisus si Biblia spun clar cum...
Cele 5 fecioare intelepte cum au stiut?
QUOTE
Că nu avem voie să ascultăm pe cei care susţin că au vise după completarea Canonului.

What? De unde aberatia asta? Pai ce Dumnezeu e mut si nu mai comunica cu oamenii de 2000 ani? Asta sustine dogma ta? Doamne fereste!

Chiar si la Matei 13 se spune clar ca Dumnezeu va vorbi cu noi in diverse momente ale vietii noastre:
11 Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiţi dinainte ce veţi vorbi, ci să vorbiţi ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteţi cei care veţi vorbi, ci Duhul Sfânt.
Deci nu zice ca trebuie sa citeasca undeva, in vreo carte, ci chiar Dumnezeu, prin Duhul Sfant le vorbeste direct alesilor Sai, astfel incat acestia vor sti permanet, si la timpul randuit, tot ce au nevoie sa stie, dupa voia lui Dumnezeu.
QUOTE
Unde găsim scris?

Cele 5 fecioare intelepte unde au gasit scris ceva? Unde zice Iisus Hristos apostolilor ca vor gasi ceva scris despre ceasul in care va veni El?
Unde zice Iisus Hristos ca ar trebui sa ne strofocam ca sa aflam ceasul in care va veni, facand tot felul de calcule nebunesti si total inutile?
Tot ce ne-a cerut noua Domnul a fost:
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme.
34 Este ca un om care a plecat în altă ţară şi, lăsându-şi casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.
35 Vegheaţi, dar, că nu ştiţi când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cântatul cocoşilor, sau dimineaţa.
36 Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.
37 Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheaţi!
(Marcu 13)
Iata dar ce porunca clara avem. Nici vorba de calcule nebunsti sau de alte intortocheli de cuvinte sau potriveli de cifre sau cuvinte.
Sincer iti recomand sa-ti revizuiesti dogma, ca de doi ani, persisti in aceleasi greseli impardonabile.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 3 Sep 2008, 04:49 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 12:02 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Sunt de acord ca cei din timpul acela nu stiau cand va veni ora si ziua, pt ca nu era vremea sfarsitului.

Insa, daca vom stii, atunci in Scriptura trebuie sa gasim cateva indicii temporale. Nu scrie ca nu putem sti anul, nu? Scrie asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2008, 09:47 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 3 Sep 2008, 01:54 PM) *

QUOTE
Pentru ca eu nu pomenisem nimic de vreun calendar, ci doar de calculul sfarsitului lumii, ceea ce nu are nici o legatura cu argumenarea ta. Problema calcularii unor lucruri pur fizice nu are nici o legatura cu eventualele calcule duhovnicesti.

Calculele de care vorbesti fie ca sunt, matematice, astronomice, duhovnicesti, etc. sunt calcule menite sa alcatuiasca un calendar, adica, anul, luna, saptamana, ziua cand va avea loc un eveniment in viitor.

Acest topic a fost editat de marduk: 4 Sep 2008, 09:48 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 4 Sep 2008, 09:55 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



@papy: Nu cred ca in Scriptura vei gasi indiciile pe care le cauti si nu cred ca le vei putea percepe doar cu ajutorul gandirii. Cred ca acele indicii trebuie sa le asteptam caci nu au fost scrise, vor veni cu putin timp inainte si cred ca le vom percepe mai mult cu sufletul sau cu ceea ce unii numesc intuitie, gandirea doar te va ajuta sa-ti amintesti cuvintele si sa stii ca acela este momentul asteptat.

Acest topic a fost editat de fiica_lunii: 4 Sep 2008, 09:57 AM


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 10:03 AM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Sunt de acord ca cei din timpul acela nu stiau cand va veni ora si ziua, pt ca nu era vremea sfarsitului.

Vezi ce inseamna sa ai dogma mincinoasa?! Te baga in fundaturi, iar de acolo nu poti sa iesi decat cu alte minciuni, gen asta: "ca cei din timpul acela nu stiau, dar eu papy stiu". rofl.gif
In primul rand, pilda celor zece fecioare, spusa de Iisus, nu are legatura cu timpul in care traiesc oamenii, fie ca erau acum 2000 de ani, sau acum o mie, sau astazi sau peste 1000 ani. Aceasta pilda este valabila in toate timpurile.
Ea incepe asa:
Împărăţia cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, care luând candelele lor, au ieşit în întâmpinarea mirelui.
Deci "Imparatia cerurilor se va asemana intotdeauna cu cele zece fecioare", nu zice ca doar intre anii 1 si 100 sau cum iti convine tie.

QUOTE
Insa, daca vom stii, atunci in Scriptura trebuie sa gasim cateva indicii temporale. Nu scrie ca nu putem sti anul, nu? Scrie asa ceva?

Da, scrie foarte clar, insa daca ai dogma falsa, te minte ca nu ar scrie, ba te mai si face sa refuzi ceea ce scrie direct si clar, si o iei pe campii cu calculele si fabulatiile. Iata ce clar scrie:
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme.
34 Este ca un om care a plecat în altă ţară şi, lăsându-şi casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.
35 Vegheaţi, dar, că nu ştiţi când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cântatul cocoşilor, sau dimineaţa.
36 Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.
37 Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheaţi!
(Marcu 13)
Iata dar, cum Mantuitorul insista si repeta, doar doar vor auzi si cei rataciti: "nu stiti cand va fi acea vreme", si de aceea porunceste foarte clar:Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheaţi!
Deci tuturor le zice: "Privegheati!". Nu zice ca zexelica si dogma lui fac exceptie... Nu zice sa va apucati de calcule, cuvinte incrucisate si aritmetica pe Biblie, ci zice tuturor: Privegheati!
Dar intelegi oare ce inseamna "Privegheati!"? Tie ti se pare ca esti mai intelept decat cele 5 fecioare intelepte?! Ti se pare prea banala privegherea lor, si vrei sa fii tu mai cu mot? Asta e dogma ta pe care o fluturi pe aici, contrazicand crestinismul? hh.gif Dar nu crezi ca e mai simplu sa-i intrebi chiar pe crestini ce spune Invatatura lor?!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Sep 2008, 10:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 01:20 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(fiica_lunii @ 4 Sep 2008, 10:55 AM) *
@papy: Nu cred ca in Scriptura vei gasi indiciile pe care le cauti si nu cred ca le vei putea percepe doar cu ajutorul gandirii. Cred ca acele indicii trebuie sa le asteptam caci nu au fost scrise, vor veni cu putin timp inainte si cred ca le vom percepe mai mult cu sufletul sau cu ceea ce unii numesc intuitie, gandirea doar te va ajuta sa-ti amintesti cuvintele si sa stii ca acela este momentul asteptat.

Si atunci, faptul ca Hristos spune ca "inca nu a venit timpul" si toate exemplele cu Noe, Lot, Avram, Iona, care au stiut exact data dezastrului, faptul ca ni se atrage atentia ca sfarsitul va fi ca in zilele lui Noe, toate aceste informatii trebuie sa le ignoram, numai datorita faptului ca asa zice biserica?

Va fi ca in zilele lui Noe, iar lui Noe Dumnezeu i-a zis data potopului.

Faptul ca bisericile nu au descifrat calendarul ascuns din Scriptura, este datorat faptului ca au o hermenutica gramatical-literal-istorica care este falsa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 01:28 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Faptul ca bisericile nu au descifrat calendarul ascuns din Scriptura

Cine spune, si pe ce baza, ca in Scriptura ar fi un calendar ascuns si ca trebuie descifrat? Unde a poruncit Iisus sa facem asta?
QUOTE
Va fi ca in zilele lui Noe, iar lui Noe Dumnezeu i-a zis data potopului.

Pai Noe nu a descifrat nici un calendar ascuns, ci Dumnezeu i-a zis direct, la timpul potrivit. Unde spune ca acum va face altfel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 03:07 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Dumnezeu nu mai vorbește astazi nimănui, revelația fiind completă. (Apoc 22:18-19)

Metoda revelării adevărurilor ascunse ne este descrisă tot în Scriptură, inclusiv faptul că Scriptura este o revelație progresivă.

Daniel 12


9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.

Deci, metoda revelării în vremea sfârșitului este prin Scriptură, prin deschidera înțelegerii cuvintelor scrise.

Evanghelia nu este înțeleasă de cei nesalvați.

2 Corinteni 4

3Şi dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită pentru cei ce sînt pe calea pierzării,


Deci, descoprirea înțelesului Evangheliei va fi modul în care Dumnezeu va informa pe cei salvați despre detaliile sfârșitului.

Atunci, unde sunt acele versuri care conțin date calendaristice?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 03:43 PM
Mesaj #22


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Dumnezeu nu mai vorbește astazi nimănui, revelația fiind completă. (Apoc 22:18-19)

Ce treaba au versurile de la Apocalipsa cu faptul ca Dumnezeu nu ar mai vorbi astazi cu oamenii?
Acele versuri sunt foarte clare si le poate intelege chiar si un copil corect...
18 Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
19 Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta.

Textul e foarte clar si se refera la cartea Apocalipsei, nu la altceva... Biblia este facuta din mai multe carti, pe care Biserica Crestina le-a pus impreuna. Ele au fost scrise total separat, de oameni diferiti, in locuri si timpuri diferite.
Normal ca nici alte carti ce alcatuiesc Biblia nu trebuiesc modificate. Dar ce legatura are acest lucru, cu faptul ca Dumnezeu nu ar mai vorbi oamenilor?!
Iar o alta minciuna de-a ta (a cata oare?) Biblia spune clar ca Dumnezeu va vorbi oamenilor prin Duhul Sau, iar Iisus va fi cu noi pana la sfarsitul veacurilor...

QUOTE
Metoda revelării adevărurilor ascunse ne este descrisă tot în Scriptură, inclusiv faptul că Scriptura este o revelație progresivă.
Daniel 12
9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.
Deci, metoda revelării în vremea sfârșitului este prin Scriptură, prin deschidera înțelegerii cuvintelor scrise.

Ca si textul din Apocalipsa, si cel din profetia lui Daniel se refera strict la profetia lui Daniel, si nu la Epistola catre Evrei a lui Pavel, de ex., care a fost scrisa cu mult timp dupa aceea. DEsigur nici Epistola lui Pavel nu are nimeni dreptul sa o modifice, am vrut doar sa arat ca citatul invocat de tine, nu are nici o legatura cu afirmatia ta falsa, cum ca Dumnezeu nu mai vorbeste oamenilor.
Dar si daca ai avea putina logica, ti-ai da seama ca daca te-ai lua dupa acest citat mot a mot, si ai aplica peste tot, ar insemna chiar ca toate cartile chiar din Biblie, scrise dupa profetia lui Daniel, ar fi "ilegale", caci dupa profetia lui Daniel (repet, conform logicii tale) Dumnezeu ar fi pus punct, si ar fi ramas mut...
Ceea ce este evident aberant.
QUOTE
Evanghelia nu este înțeleasă de cei nesalvați.

Aici mare adevar graiesti... Si atunci, tu stiind asta, de ce te apuci sa inventezi pe marginea ei dupa mintea ta?
QUOTE
2 Corinteni 4
3Şi dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită pentru cei ce sînt pe calea pierzării,

3 Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi,
rofl.gif Cum aduci tu in discutie exact citatele care ti se potrivesc perfect.... Asta ar trebui sa-ti dea de gandit ca de aceea nici nu le nimeresti si nici nu le potrivesti, caci se pare ca Evanghelia noastra, pentru tine, inca a ramas acoperita,...zic din nefericire.
QUOTE
Deci, descoprirea înțelesului Evangheliei va fi modul în care Dumnezeu va informa pe cei salvați despre detaliile sfârșitului.

Crestinii adevarati stiu deja detaliile sfarsitului. Sunt cat se poate de clare si explicite in Biblie si nu numai... Unii insa ratacesc neintelegand Scripturile... Dar ne rugam Domnului si pentru ei ca sa le deschida mintea si sufletul si sa inteleaga Evanghelia Dreptatii.
QUOTE
Atunci, unde sunt acele versuri care conțin date calendaristice?

In calendar sunt datele calendaristice. Asta e fara dubiu.

Apropo: de unde ideea asta ca e musai sa gasesti in Scriptura date calendaristice din care sa afli exact data si ora venirii Domnului a doua oara?
Oare ai decupat din Biblie vorbele lui Iisus care sunt foarte clare:
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl. Vrei sa te crezi tu mai grozav decat Iisus (Fiul Omului), si crezi ca o sa afli prin metoda "cuvinte incrucisate" sau "numere potrivite", ceea ce numai Tatal stie?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 04:02 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, cunosc acastă atitudine care dorește să acomodeze păcătoșii care pretind că văd diavoli, că primesc mesaje de la Dumnezeu, etc...
În această categorie se găsesc Mohamed, Mary J Baker, Ellen G. White, John Smith și toți din cultele harismatice.

Faptul este contrazis de Scriptură, care condamnă modul de a ”interpreta” Cuvântul de către omul păcătos (2Pet 1:20), explicând la ce ”se referă” când este vorba despre CARTE.

Galateni 3:10
Căci toţi cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sînt supt blestem; pentrucă este scris: ,,Blestemat este oricine nu stăruieşte în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.``

Deuteronom 28:58
Dacă nu vei păzi şi nu vei împlini toate cuvintele legii acesteia, scrise în cartea aceasta, dacă nu te vei teme de acest Nume slăvit şi înfricoşat, adică de Domnul, Dumnezeul tău,

Deuteronom 28:61
Ba încă, Domnul va aduce peste tine, pînă vei fi nimicit, toate felurile de boli şi de răni cari nu sînt pomenite în cartea legii acesteia.

Deuteronom 30:10
dacă vei asculta de glasul Domnului, Dumnezeului tău, păzind poruncile şi rînduielile Lui scrise în cartea aceasta a legii, dacă te vei întoarce la Domnul, Dumnezeul tău, din toată inima ta şi din tot sufletul tău.

Cartea Legii conține și Apocalipsa, pt că există porunci și acolo. Și în Geneză avem porunci, în TOATĂ Scriptura avem porunci.

Aaa, rofl.gif știu de ce nu recunosc unele personaje, pt că ar însemna că se închină unor mincinoși!!!! rofl.gif Ăsta da motiv!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 04:13 PM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Inca odata, despre care "carte a Legii" le spune Pavel galetenilor? Aveau aceia Biblia scrisa deja?
Raspunde si dupa aceea radem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 04:23 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Neascultarea de care dai dovadă este foarte ușor de dovedit.

Dacă Legea nu este TOATĂ Scripturam atunci

Apocalipsa 18

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!

aici nu este o poruncă, nu? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 04:42 PM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Neascultarea de care dai dovadă este foarte ușor de dovedit.
Dacă Legea nu este TOATĂ Scripturam atunci

Se pare ca tu, ignorand chiar Scriptura, dai dovada de neascultare de Dumnezeu si de Cuvantul Lui.
Cuvantul lui Dumnezeu nu este numai in Scriptura, caci ar fi fost cu neputinta sa fie cuprins tot in ceva scris, ci cuvantul lui Dumnezeu este si in Sfanta Traditie Crestina, in sanul careia a luat nastere chiar Sfanta Scriptura...
Acest lucru, este prea dovedit chiar de Scriptura, dar daca tu nu tii cont de ea, si alegi doar ce-ti convine, dar nici ce alegi nu intelegi, din pacate...
25 Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin. (Ioan 21)
Iar de altele vad ca te feresti constant, cum ar fi acestea:
Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hârtie şi cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin la voi şi să vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină. (2 Ioan 1:12)
Iata dar, ca cei ce nu au aflat ce le-au zis Apostolii ucenicilor direct si nu in scris, nu au cum sa aibe "bucuria deplina", dar nici macar partiala dup acate vad, caci nestiind cum sa inteleaga Scriptura, o rastalmacesc spre a lor pierzare...

Dar sa revenim, unde ai gasit tu chiar si in Biblie, o porunca cum ca trebuie sa cautam calendare despre a doua venire a lui Hristos, cand chiar Acesta ne porunceste clar:
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme.
34 Este ca un om care a plecat în altă ţară şi, lăsându-şi casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.
35 Vegheaţi, dar, că nu ştiţi când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cântatul cocoşilor, sau dimineaţa.
36 Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.
37 Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheaţi!

Ai decupat cumva aceste versete din Biblie? Nu le intelegi? Sau crezi ca tu nu faci parte din "tuturor"?
Pentru tine nu e valabila porunca "Privegheati!" de o negi si te iei dupa alta inexistenta?
Mai intrebat despre cele 5 fecioare intelepte, cum au reusit sa fie "pe faza" cand vine Mantuitorul, si ti-am raspuns... Dai la o parte si aceasta pilda directa a Mantuitorului?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Sep 2008, 04:44 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 04:54 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Cuvântul este SCRIS.

Avem poruncă să nu trecem peste ceea ce este scris.

Scriptura este Cuvântul lui Dumnezeu.

Tradiția nu este sfântă deloc, ci este o dovadă a rebeliunii față de Dumnezeu, învățând contrar Scripturii și fiind rezultatul minții unor oameni fără Dumnezeu.

Hristos condamnă tradiția.

Revenind la topic, nu respecți regula de a căuta în toată Scriptura adevărul. Hristos ne repetă că va fi ca în zilele lui Noe. Iar, în zilele lui Noe, Dumnezeu i-a spus EXACT când va fii.

I-a spus cu 120 de ani înainte!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 4 Sep 2008, 04:58 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Scriptura este Cuvântul lui Dumnezeu.

Tradiția nu este sfântă deloc, ci este o dovadă a rebeliunii față de Dumnezeu, învățând contrar Scripturii și fiind rezultatul minții unor oameni fără Dumnezeu.

Hristos condamnă tradiția.
Traditia a fost cea care a ales cartile bune si a intocmit Scriptura. Sau poate tu stii ca Biblia a fost intocmita altfel...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2008, 05:12 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 4 Sep 2008, 05:58 PM) *
Traditia a fost cea care a ales cartile bune si a intocmit Scriptura. Sau poate tu stii ca Biblia a fost intocmita altfel...

Eu stiu altfel, ca Sfantul Duh a decis care sunt bune si care nu. El i-a inspirat pe cei din Conciliu. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 05:30 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Faptul că Dumnezeu a folosit măgari și vrăjitori la completarea Scripturii, nu le conferă vreun titlu sau merit acelora.
Dumnezeu ia toată slava.
Trebuie să cinstim pe Balaam și pe măgar pt faptele lor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 4 Sep 2008, 05:31 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Sfantul Duh a decis care sunt bune si care nu.
In biserica Sfintul Duh lucreaza prin oameni., ii inspira. Traditia reprezinta de fapt cunostintele adunate in Biserica, sub inspiratia Duhului Sfint. De aceea Biblia este rezultata din traditie. Caci prin ea au fost pastrate toate cartile pina la acel "conciliu", nu au fost luate din aer... In ultima instanta Duhul Sfint a decis, dar o face in biserica Lui Dumnezeu.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 05:32 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy
QUOTE
Cuvântul este SCRIS.

Doar o parte. Nu scrie niciunde ca tot Cuvantul este scris, ba din contra, scrie foarte clar ca nu tot Cuvantul este scris, ci mare parte s-a spus "gura catre gura"

QUOTE
Avem poruncă să nu trecem peste ceea ce este scris.

Corect, si atunci tu de ce treci, netanad cont nici macar de ce este scris?

QUOTE
Scriptura este Cuvântul lui Dumnezeu.

Toata Scriptura este inspirata de Dumenzeu, dar ea a fost scrisa de oameni.

QUOTE
Tradiția nu este sfântă deloc

Traditia este la fel de Sfanta ca si Scriptura. Daca Traditia nu este Sfanta, atunci nici Scriptura nu este SFanta, caci Scriptura a fost scrisa dupa Traditie...
Iata proba biblica:
1 Deoarece mulţi s-au încercat să alcătuiască o istorisire despre faptele deplin adeverite între noi,
2 Aşa cum ni le-au lăsat cei ce le-au văzut de la început şi au fost slujitori ai Cuvântului,
3 Am găsit şi eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început, să ţi le scriu pe rând,
4 Ca să te încredinţezi despre temenicia învăţăturii pe care ai primit-o.
(Luca 1)
Iata cum chiar Biblia marturiseste ca Teofil primise deja Invatatura adevarata, si era deja crestin, si fara sa citit o iota din ce zicea Luca.
Iata cum chiar cei ce au scris Scriptura, recunosc singuri ca au primit, nu in scris, toata Invatatura de la cei dinaintea lor...
Si deci, inca odata, iata cum minti tu cu buna stiinta... sad.gif
QUOTE
, ci este o dovadă a rebeliunii față de Dumnezeu, învățând contrar Scripturii și fiind rezultatul minții unor oameni fără Dumnezeu.

Te referi la Sfanta Scriptura sau la cele care le-a aflat Luca si Teofil de la cei dinaintea lor?
QUOTE
Hristos condamnă tradiția.

O alta minciuna grava. Hristos nu condamna Traditia, ci datinile omenesti. Vezi daca nu cunosti sensul cuvintelor din limba romana, dar te apuci de tradus biblii din ebraica?
QUOTE
Revenind la topic, nu respecți regula de a căuta în toată Scriptura adevărul. Hristos ne repetă că va fi ca în zilele lui Noe. Iar, în zilele lui Noe, Dumnezeu i-a spus EXACT când va fii.

Asa si de unde rezulta de aici ca trebuie sa faci scrabble cu Biblia cautand calendare inchipuite de tine?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 4 Sep 2008, 05:37 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Faptul că Dumnezeu a folosit măgari și vrăjitori la completarea Scripturii, nu le conferă vreun titlu sau merit acelora.
Dumnezeu ia toată slava.
Trebuie să cinstim pe Balaam și pe măgar pt faptele lor?
Privire unilaterala, exclusivista. Dar Moise, Sfintul Pavel Sf. Petru etc. sunt in aceeasi categorie cu magarul? Tu spui ca Sfintul Duh si-a incheiat lucrarea odata cu stabilirea cartilor Bibliei? Dar celelalte taine pomenite de Domnul Iisus si apostoli nu inseamna nimic? Unde mai lucreaza Duhul, caci El e mingietorul promis?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Sep 2008, 06:18 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Nu, Moise și cei care au scris sau poruncit să se scrie sunt menționați ca fiind sfinți.

2 Petru 1:21

21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt.

Traducerea, din nou, nu este cea mai bună

http://scripturetext.com/2_peter/1-21.htm

ΠΕΤΡΟΥ Β΄ 1:21


21ου γαρ θεληματι ανθρωπου ηνεχθη ποτε προφητεια αλλ υπο πνευματος αγιου φερομενοι ελαλησαν οι αγιοι θεου ανθρωποι

”Aghios” este ”sfânt” și a fost omis de traducători. Deci, cei care au scris au fost cu adevărat sfinți.

Iar, scrie că Hristos fără parabole nu vorbea, iar El este Cuvântul. Bineînțeles că poți ignora aceste detalii despre Scriptură, însă nu le poți șterge. Cauți orice numai să contrazici ce scriu eu. Foarte bine, dar măcar citește versurile pe care le postez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 06:28 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ca o paranteza:
QUOTE
Traducerea, din nou, nu este cea mai bună

QUOTE
”Aghios” este ”sfânt” și a fost omis de traducători. Deci, cei care au scris au fost cu adevărat sfinți.

Probabil ca te iei dupa unii ca Jay sau altii ca el. In Biblia Ortodoxa, din care iti citez, scrie asa la locul incriminat de tine:
QUOTE
21 Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt.

De aceea, eu tot te rugam sa-ti schimbi sursele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 05:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman