HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Un Paste Fericit ....
March
mesaj 23 Mar 2008, 04:55 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



... pentru toti catolicii si protestantii care sarbatoresc azi Invierea Domnului .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
vvv@li
mesaj 23 Mar 2008, 05:37 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 160
Inscris: 9 March 08
Din: Bucureti
Forumist Nr.: 11.368



Paste FERICIT tuturor catolicilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Mar 2008, 05:09 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



M-a impresionat mesajul Papei Benedict al XVI-lea care, cu doua zile in urma, le-a spus credinciosilor sa se opreasca si sa priveasca Crucea, o "sursa de viata si pace", dovada a unei "iubiri infinite", dupa cum informeaza Rompres. In traditia romano-catolica, in vinerea dinainte de Pasti, are loc procesiunea Calea Crucii pana la Colosseum - slujba tinuta de papa, care comemoreaza etapele parcurse de Iisus Hristos, de la rugaciunea de pe Muntele Maslinilor pana la Muntele Golgota. "Cu fratii nostri persecutati in intreaga lume marcam plini de emotie acest drum dureros al Crucii", pe care Iisus l-a strabatut cu atata dragoste, a reluat papa in fata miilor de credinciosi care au infruntat vremea neprielnica de la Colosseum pentru a asista la ceremonia prin care Biserica Romano-Catolica rememoreaza Patimile si Rastignirea Domnului. Dupa ce a subliniat semnificatia profunda a Crucii, papa i-a indemnat pe cei prezenti sa se asemene Domnului prin iubire si compasiune pentru toti aflati in suferinta, conchizand ca, pentru Iisus, "nu exista diferenta de rasa ori cultura".

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Mar 2008, 05:11 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2008, 05:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Philo
mesaj 24 Mar 2008, 08:07 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 5 March 08
Forumist Nr.: 11.352



Urez catolicilor un Paste Faricit.

Am o nelamurire legata de faptul ca invierea Domnului se sarbatoreste la date diferite.
Inteleg ca diferenta provine din faptul ca ortodocsii si catolicii nu folosesc acelas calendar.
Iisus s-a nascut la 25 dec [ unii cred ca s-a nascut in martie anul 4 IC.] .
Daca socotim 9 luni si 20 de zile inapoi ajungem la 20 martie, data care ar trebui sa fie comuna ambelor religii.
De ce sunt, totusi, date diferite?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Mar 2008, 02:43 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



La Multi Ani si petrecere frumoasa tuturor celor care sarbatoresc si tuturor celor care se bucura de minivacanta!
E complicata treaba cu calendarul, trebuie sa ai cunostinte astronomice solide. N-am idee ce criterii sunt, cert e ca data Pastlor e stabilita cu multi ani inainte. Eu, spre exemplu, am un calendar cu datele Pastilor pt. urmatorii 10 ani. Si nu sunt puse intamplator, au ei o socoteala.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman