HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> “processus Contra Templarios”.
March
mesaj 17 Oct 2007, 04:38 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vaticanul mai face un pas catre reabilitarea templierilor



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Oct 2007, 05:58 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652




http://news.yahoo.com/s/ap/20071012/...EG1IM .ZbbBAF

http://news.yahoo.com/photos/ss/even...3OD7wMlbb BAF

Cand un subiect se vinde bine...


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2007, 08:30 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 17 Oct 2007, 05:38 PM) *
Vaticanul mai face un pas catre reabilitarea templierilor

Cateodata ma uimesti, ma intreb de ce, poate ca ai acces mai rapid la informatii, ori postezi mai repede. Ori ce ar fi, felicitari pentru informatie.thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Oct 2007, 09:40 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Axel, eu am primit aceste informatii de la serviciu...

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Oct 2007, 10:34 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2007, 09:57 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu am sters mesajul tau si al lui axel pt. a mentine nr. de postari.


Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Oct 2007, 10:37 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 23 Oct 2007, 01:57 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



@ March:
Ai citit cartea "Al 13-lea apostol"? Acolo ofera o posibila explicatie a modului cum si-au dobandit averea templierii si a motivelor pentru care au fost arsi pe rug. E interesanta explicatia iar cartea in sine foarte captivanta, chiar tulburatoare si controversata.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 23 Oct 2007, 02:02 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



Duminica a fost un documentar pe tema asta pe National Geographic.
Din el, reiesea ca arderea pe rug a fost modalitatea lui (daca mi-amintesc corect) Filip cel Frumos de a evita sa plateasca niste datorii pe care le avea chiar la templieri.


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 23 Oct 2007, 02:12 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



In cartea "Al 13-lea apostol" e lansata alta varianta mult mai controversata. Oricum varianta din carte ar fi mai greu de inghitit de multa lume.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Oct 2007, 02:20 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(fiica_lunii @ 23 Oct 2007, 02:57 PM) *
@ March:
Ai citit cartea "Al 13-lea apostol"? Acolo ofera o posibila explicatie a modului cum si-au dobandit averea templierii si a motivelor pentru care au fost arsi pe rug. E interesanta explicatia iar cartea in sine foarte captivanta, chiar tulburatoare si controversata.


La ce editura si in ce an a aparut cartea ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 23 Oct 2007, 02:44 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



Anul asta in iulie, la Nemira.


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 23 Oct 2007, 03:29 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(fiica_lunii @ 23 Oct 2007, 02:12 PM) *
In cartea "Al 13-lea apostol" e lansata alta varianta mult mai controversata. Oricum varianta din carte ar fi mai greu de inghitit de multa lume.


Este doar o carte de fictiune pana una alta, care prezinta, oarecum, un punct de vedere al autorului in situatia "si daca ar fi fost?".

Acest topic a fost editat de francmason32: 23 Oct 2007, 03:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 23 Oct 2007, 03:52 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Da, asa este. O carte de fictiune dar e documentata foarte bine si daca iti amintesti scandalul despre mormantul lui Iisus (februarie 2007), ti-ai da seama ca sunt si unii cercetatori care chiar imbratiseaza ideea controversata a cartii...... adica de fapt nu e chiar un punct de vedere al autorului....


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 23 Oct 2007, 03:56 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



avand in vedere si documentarul realizat (care eu nu l-am vazut)


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Oct 2007, 04:09 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Haideti sa ne intoarcem la topic, documentele Vaticanului.
Fiica_lunii, mai exista un subiect legat de "mormantul lui Iisus".

Acest topic a fost editat de andra_v: 23 Oct 2007, 04:11 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Mar 2008, 07:24 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Scuze de offtopic, dar ati vazut stirea la PoroTv cu proaspatul cavaler templier, Irinel Columbeanu? A coborat de pe modernul cal alb(masina de lux) alaturi de o incantatoare domnita (Monica), a intrat in Catedrala Romano-Catolica din Alba-Iulia, a fost investit cavaler printr-un ceremonial in cadrul caruia a jurat sa se lepede de bogatie si sa-si dedice viata ajutorarii saracilor, ulterior a luat loc cuminte si a ascultat discursul Marelui Maestru. Monica a fost superimpresionata, declarand ca vrea si ea sa fie primita in Ordin.
Caut un link, nu m-am abtinut sa postez informatia.

PS Pot sa mut subiectele legate de templieri pe francmasonerie?

Acest topic a fost editat de andra_v: 29 Mar 2008, 07:29 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 31 Mar 2008, 11:03 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(March @ 17 Oct 2007, 04:38 PM) *
Vaticanul mai face un pas catre reabilitarea templierilor

Receptati demersul Vaticanului ca pe un pas spre "dezghetarea" relatiilor dintre Biserica si francmasonerie?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 14 Apr 2008, 04:23 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(andra_v @ 29 Mar 2008, 08:24 PM) *
Scuze de offtopic, dar ati vazut stirea la PoroTv cu proaspatul cavaler templier, Irinel Columbeanu? A coborat de pe modernul cal alb(masina de lux) alaturi de o incantatoare domnita (Monica), a intrat in Catedrala Romano-Catolica din Alba-Iulia, a fost investit cavaler printr-un ceremonial in cadrul caruia a jurat sa se lepede de bogatie si sa-si dedice viata ajutorarii saracilor, ulterior a luat loc cuminte si a ascultat discursul Marelui Maestru. Monica a fost superimpresionata, declarand ca vrea si ea sa fie primita in Ordin.
Caut un link, nu m-am abtinut sa postez informatia.

PS Pot sa mut subiectele legate de templieri pe francmasonerie?


Vreau sa atrag atentia ca acesta NU este un ordin masonic, fiind vorba despre o asociatie: OSMTH . Acest ordin nu are absolut nicio legatura cu masoneria, lucru declarat chiar de ei pe site (www.osmth.ro). Adevaratii cavaleri templieri sunt cei din ritul York, unde femeile nu au acces.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 14 Apr 2008, 04:30 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Atunci am facut o confuzie intre OSMTH si urmasii templierilor, din ritul regular York.

Acest topic a fost editat de andra_v: 14 Apr 2008, 09:16 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 10:56 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(andra_v @ 14 Apr 2008, 05:30 PM) *
Atunci am facut o confuzie intre OSMTH si urmasii templierilor, din ritul regular York.


Pentru detalii, va recomand cartea Eminentului Comandor al Comanderiei Cavalerilor Templieri din Romania, Stefan Masu : "Adevaratii Templieri" Ed. Phobos 2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 11:13 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Hary @ 14 Apr 2008, 05:23 PM) *
Vreau sa atrag atentia ca acesta NU este un ordin masonic, fiind vorba despre o asociatie: OSMTH . Acest ordin nu are absolut nicio legatura cu masoneria, lucru declarat chiar de ei pe site (www.osmth.ro). Adevaratii cavaleri templieri sunt cei din ritul York, unde femeile nu au acces.


chiar nici-o legatura hmm.gif hmm.gif
desigur NU este un ordin masonic, dar cu cealalta afirmatie...un pic mai multa retinere


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 11:36 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 12:13 PM) *
chiar nici-o legatura hmm.gif hmm.gif
desigur NU este un ordin masonic, dar cu cealalta afirmatie...un pic mai multa retinere


Care este legatura pe care o insinuezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 11:39 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu insinuez: afirm in cunostinta de cauza ca membri OSMTH, sunt in majoritatea lor covarsitoare proventi din Masonerie, sau sunt masoni activi..
Ce zici de asta ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 12:25 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 12:39 PM) *
Nu insinuez: afirm in cunostinta de cauza ca membri OSMTH, sunt in majoritatea lor covarsitoare proventi din Masonerie, sau sunt masoni activi..
Ce zici de asta ???


Mergand pe logica ta, as putea afirma ca de ex. fotbalul ar avea si el legatura cu masoneria daca ar exista intr-o echipa masoni.

In alta ordine de idei lucrurile sunt foarte clare: in timp ce gradul Cavaler Templier (ultimul al ritului York) este adresat masonilor, OSMTH nefiind ordin masonic, lucreaza in profan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 12:35 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Easyyyyyyy.....Logica e una singura. Nu e cate una pentru fiecare.
Ai afirmat nesabuit ca nu exista absolut nicio legatura intre Ordinul Masonic si OSMTH, iar eu ti-am aratat una...

Despre confuzia aia...numai un neavizat o poate face.

Itit dau doua repere si un sfat:

rep1- Loja "Cavalerii Templului" din cadrul MLNR unsure.gif
rep2- ceremonia de la Peris si locul initiatilor masoni in aceasta ceremonie rolleyes.gif

si ...

sfat1- revezi te rog sensul unor cuvinte si nivelul conversatiilor ce se poarta aici pe aceasta tema thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 May 2008, 12:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 12:58 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 01:35 PM) *
rep1- Loja "Cavalerii Templului" din cadrul MLNR unsure.gif
rep2- ceremonia de la Peris si locul initiatilor masoni in aceasta ceremonie rolleyes.gif
si ...
sfat1- revezi te rog sensul unor cuvinte si nivelul conversatiilor ce se poarta aici pe aceasta tema thumb_yello.gif


Vreau sa inchei subiectul referitor la legatura OSMTH - masonerie pentru ca e penibil.

Sunt curios sa aflu ce vrei sa spui cu "ceremonia de la Peris si locul initiatilor masoni in aceasta ceremonie "

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2008, 01:05 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cu tot respectul pentru opiniile voastre trebuie sa va aduc la cunostinta parerea mea. Cavalerii Templieri nu au nicio legatura cu masonii sau cu francmasonii ori cu orice alte organizatii si organisme aparute ca ciupercile dupa ploaie. Istoric cavalerii templieri erau un ordin militar religios catolic care respecta cu strictete dogma catolica. Odata cu decapitarea conducerii sale numeroase bresle medievale folosite de cavaleri la ridicarea bisericilor lor, au incercat si in parte reusit sa-si atribuie anumite trasaturi specifice templierilor. Reusita lor nu face cinste numelui pe care incerca sa-l promoveze, templierii, istoria lor ne arata ca acest ordin era profund devotat bisericii catolice, scopului infiintarii sale si idealurilor cavaleresti. "Epigonii" de azi sunt doar o facatura ordinara care se folosesc de faima si grandoarea unui ordin militar religios.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 01:39 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Hary...In Romania, 90% din membri OSMTH provin din Ordinul Masonic (MLNR), iar din acestia 60% au ajuns acolo via "Cavalerii Templului". Acum, daca esti de acord, putem abandona acest subiect, nu inainte de a mai aminti ca atat OSMTH cat si Biserica Templiera, cat si celalalt ordin templier au avut in fruntea primelor comanderii numai masoni de rang inalt (dau un singur nume: Dan Vasiliu).

Ca o consecinta a acestui fapt, atat la prima manifestare (plina de fast) de la Peris cat si la cea recenta de acum cateva saptamani, masonii templieri, separati de masonii netemplieri au participat in mod compact ca entitati separate si au fost tratati cu onoruri deosebite. Ar fi multe de spus aici si despre domnul Masu si mai ales de relatia lui cu Ordinul, dar exista un juramant care ma impiedica sa fac asta....


marduk faptul ca ai alte pareri nu ar trebui sa te faca sa ai retineri, sau sa te faca sa te jenezi. Ordinul Cavalerilor Templieri, Calugarii Constructori, mai apoi aparatori ai pelegrinilor ce se deplasau spre tara sfanta descinde ideologic din secta esenienilor, descendenta reclamata cu multe dovezi greu de combatut (ritual aproape identic) si de masoni. Templul insusi e originea ritualului masonic. Solomon, Hiram...

E o teorie lunga si complicata...Nu o pot argumenta aici (sunt la scarbici) din lipsa celor necesare, dar o voi face cu alt prilej.
Dupa executia lui Jacques de Molay, pe care acesta o anticipase cu mult inainte, contrar a ceea ce s-a crezut Ordinul Templierilor nu a disparut, ci s-a mutat in Scotia din initaitiva cavalerului templier Andrew Michael Ramsay sustinut de contii de Rosslyn. Pierdusera influenta, mari averi, pe marele maestru si o mare parte din inaltii cavaleri. Erau fugari...dar nu au pierit. De aici urmeaza o parte a istoriei pe care uni o contesta. Ea ne spune ca Ordinul s-a transformat in Marea Loja Scotiana in fruntea careia ajunge mai tarziu chiar William Sinclair de Rosslyn, urmasul contilor Rosslyn.

Indiferent de controverse legatura Templieri-Ramsay-Scotia ramane necontestata de nimeni, iar daca cea dintre Ramsay-Rosslyn-Masoni e inca pe alocuri atacata, nimeni nu are cum sa furnizeze o alta explicatie, logica si convingatoare, pentru sirul de coincidente ce rezida intre moartea Ordinului Templier din Scotia si nasterea imediata si succesiva tot acolo a Ritului Scotian Antic si Acceptat, intre rolul contilor Rosslyn in OT pe de-o parte si in RSAA pe de alta, intre transferul patrimonial de la OT catre RSAA..etc...


Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 May 2008, 02:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 02:07 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 02:39 PM) *
Hary...In Romania, 90% din membri OSMTH provin din Ordinul Masonic (MLNR), iar din acestia 60% au ajuns acolo via "Cavalerii Templului". Acum, daca esti de acord, putem abandona acest subiect, nu inainte de a mai aminti ca atat OSMTH cat si Biserica Templiera, cat si celalalt ordin templier au avut in fruntea primelor comanderii numai masoni de rang inalt (dau un singur nume: Dan Vasiliu).


Sunt anumite persoane care creeaza intentionat confuzie in legatura cu OSMTH; se pare ca faci parte din aceasta categorie. Procentul de 90% este departe de adevar. Pot sa spun ca masonii care au intrat in OSMTH sunt fie apropiati ai lui Vasiliu fie au intrat din greseala, cazand prada acestei confuzii (cunosc 2 cazuri de acest fel).

QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 02:39 PM) *
Ca o consecinta a acestui fapt, atat la prima manifestare (plina de fast) de la Peris cat si la cea recenta de acum cateva saptamani, masonii templieri, separati de masonii netemplieri au participat in mod compact ca entitati separate si au fost tratati cu onoruri deosebite. Ar fi multe de spus aici si despre domnul Masu si mai ales de relatia lui cu Ordinul, dar exista un juramant care ma impiedica sa fac asta....


Nu inteleg ce vrei sa spui. Pe 3 mai la Peris s-a inaugurat cazarma Comanderiei Nr.1 din Romania ("Regele Ferdinand"). La parada au fost prezenti Nobilii Cavaleri ai celor 7 comanderii din Romania (masoni templieri). Au asistat aproximativ 10 invitati straini printre care si Marele Recorder al Marii Garnizoane din USA sub dispensa careia lucreaza in prezent celelalte 6 comanderii romane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 02:22 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Sunt anumite persoane care creeaza intentionat confuzie in legatura cu OSMTH; se pare ca faci parte din aceasta categorie.


Nicidecum. Iti spun cat se poate de sincer ca ma doare exact in cot de OSMTH, pe care o consider la fel ca marduk, doar o mascarada jenanta pentru participanti. In afara Bisericii Templiere, in intreaga lume Ordinele care se reclama ca descendente ale OT nu sunt luate in serios de nimeni (cu exceptia revistelor de tip CanCan).

QUOTE
Procentul de 90% este departe de adevar.


unsure.gif Ai mare dreptate aici. Trebuie sa recunosc ca m-am pripit. De fapt nu ma asteptam sa fi atat de riguros. Uite corectez: 99% e procentul corect.
OSMTH nu are de unde sa isi racoleze adepti. Nici macar nu are o alta explicatie pentru provenienta celor pe care ii are deja...

QUOTE
Nu inteleg ce vrei sa spui


Eu insa inteleg ce vrei tu. Vrei sa te dai mare cu informatiile pe care le ai cu si despre OSMTH. Te las sa o faci..Poate intereseaza pe cineva totusi. Pe mine spectacolele ieftine, dupa scenarii surogat cu actori de doi lei dar cu retete finaciare cu multe zerouri in coada nu m-au atras niciodata. Bafta thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 May 2008, 02:40 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 02:50 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Hary @ 14 Apr 2008, 05:23 PM) *
OSMTH Acest ordin nu are absolut nicio legatura cu masoneria,

QUOTE(Hary @ 16 May 2008, 03:07 PM) *
La parada au fost prezenti Nobilii Cavaleri ai celor 7 comanderii din Romania (masoni templieri).


Oups......


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 02:53 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 03:22 PM) *
Nicidecum. Iti spun cat se poate de sincer ca ma doare exact in cot de OSMTH, pe care o consider la fel ca marduk, doar o mascarada jenanta pentru participanti.

In sfarsit avem un punct de vedere comun.

QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 03:22 PM) *
unsure.gif Ai mare dreptate aici. Trebuie sa recunosc ca m-am pripit. De fapt nu ma asteptam sa fi atat de riguros. Uite corectez: 99% e procentul corect.
OSMTH nu are de unde sa isi racoleze adepti. Nici macar nu are o alta explicatie pentru provenienta celor pe care ii are deja...
Eu insa inteleg ce vrei tu. Vrei sa te dai mare cu informatiile pe care le ai cu si despre OSMTH. Te las sa o faci..Poate intereseaza pe cineva totusi. Pe mine spectacolele ieftine, dupa retete surogat cu actori de doi lei dar cu retete finaciare cu multe zerouri in coada nu m-au atras niciodata. Bafta thumb_yello.gif


Daca tot nu te intereseaza subiectul, de ce te harardezi sa dai aceste procente aberante? Arunci fel de fel de fraze fara logica si legatura cu realitatea pentru a crea o confuzie generala iar postura de guru pe un subiect pe care nu-l stapanesti te face ridicol.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 02:56 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 03:50 PM) *
Oups......


Vorbeam despre PERIS; credeam ca macar atata lucru cunosti, ca acolo se afla cazarma cavalerilor templieri din ritul York.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 03:09 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Hary @ 16 May 2008, 03:53 PM) *
In sfarsit avem un punct de vedere comun.


...asta ma bucura thumb_yello.gif

QUOTE
Daca tot nu te intereseaza subiectul, de ce te harardezi sa dai aceste procente aberante?


Nu ma hazardez de fel, subiectul chiar nu ma intereseaza...Mi-au trecut prin maini tot felul de hartii, procentele sunt absolut reale !!

QUOTE
Arunci fel de fel de fraze fara logica si legatura cu realitatea pentru a crea o confuzie generala iar postura de guru pe un subiect pe care nu-l stapanesti te face ridicol.


Am declarat ca nu ma intereseaza.
Logica te-a parasit, sau nu te viziteaza decat ocazional daca ea te aduce la concluzia ca ma pretind un guru intr-o situatie in care mi-am declarat ignoranta si dezinteresul !! Cine e ridicol acum ??? Auuuuuuud ??? bop.gif

QUOTE
Vorbeam despre PERIS; credeam ca macar atata lucru cunosti, ca acolo se afla cazarma cavalerilor templieri din ritul York.


....care cavaleri din ritul York:

QUOTE
nu au absolut nicio legatura cu masoneria


really Hary..........nonono.gif




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hary
mesaj 16 May 2008, 03:33 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 30 May 07
Forumist Nr.: 9.913



QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 04:09 PM) *
...asta ma bucura thumb_yello.gif
Nu ma hazardez de fel, subiectul chiar nu ma intereseaza...Mi-au trecut prin maini tot felul de hartii, procentele sunt absolut reale !!
Am declarat ca nu ma intereseaza.
Logica te-a parasit, sau nu te viziteaza decat ocazional daca ea te aduce la concluzia ca ma pretind un guru intr-o situatie in care mi-am declarat ignoranta si dezinteresul !! Cine e ridicol acum ??? Auuuuuuud ??? bop.gif
....care cavaleri din ritul York:

really Hary..........nonono.gif


Reciteste post-urile mele, se pare ca nu ai inteles absolut nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 May 2008, 03:39 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Toate cele 12 ??? ooh.gif glases.gif hmm.gif ohno.gif whistling.gif

nope...Hai sa o lasam asa cum a cazut.....sa ne judece cei care ne citesc.
Vorba impuscatei: "Sa ma judece prietenii mei academicienii !!!" rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Apropo, vezi ca utilizezi periculos de des cuvantul "absolut"...doar o observatie prietenasca..

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 May 2008, 03:45 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman