HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Sunt Extrem De Suparat....
Armurariu
mesaj 13 Aug 2007, 08:35 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203




...cum spuneam sunt extrem de suparat ! m-am trezit de dimineata si am facut curat luna prin casa....,fiindca vorbisem de vineri cu un preot pentru o sfestanie acasa...! mi-a spus ca vine pe la ora 19-19.30....!am stat toti pana acum si l-am asteptat si nu a venit si ma simt tare-tare rau...!am asa o doza mare de mahnire in mine...! si ca totul sa fie perfect , preotul respectiv si-a lasat si telefonul mobil deschis..! la primul apel pe la ora 20.30 mi-a dat reject si de atunci nu mai raspunde deloc , ci lasa telefonul sa sune aiurea....!eu de felul meu sunt foarte credincios , motiv pentru care preotul respectiv , a reusit sa ma bulverseze total..! in Biblie prima porunca e sa NU MINTI ! vreau sa va intreb : un astfel de preot care spune ca vine si de fapt nu vine , care-si lasa telefonul sa sune in batjocora....,credeti ca poate aduce binecuvantarea unei case ? ce ma sfatuiti : sa merg la alt preot sau sa merg tot la cel pe care il asteptam asta-seara? chiar nu mai stiu...!nu m-am asteptat nici o clipa la asa ceva !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 13 Aug 2007, 09:01 PM
Mesaj #2


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



eu in ultimii ani de stat in ro nu i-am mai primit in casa. c-am vazut o data cum o bagat bani sub sutana unsure.gif si mi s-o urat de ei hh.gif
Credinta - dupa parerea mea - n-are nimic de-a face cu religia, cu preotii.
Spre informare: in Lisabona exista un preot ortodox care face botezuri super mega complicate si te si besteleste inainte ca ba aia nu-i convinve ba ailalta, si nasa tre sa mearga la nu stiu cate sedinte de religie si daca parintii nu-s cununati la biserica iar nu le boteaza copiii, plus ca preoteasa trateaza credinciosii de parc-ar fi ultimul jeg...
In schimb este unul portughez catolic care boteaza orice copii si oricand wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 13 Aug 2007, 09:06 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Eu cred ca trebuie sa cauti un alt preot...Putea sa-ti raspunda si sa te lamureasca, sa explice de ce n-a putut veni... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Aug 2007, 09:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 13 Aug 2007, 09:12 PM
Mesaj #4


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(dascalita @ 13 Aug 2007, 09:06 PM) *
Eu cred ca trebuie sa cauti un alt preot...Putea sa-ti raspunda si sa te lamureasca, sa explice de ce n-a putut veni... mad.gif


da si de fapt chestia asta are de a face cu a fi om nu neaparat a fi preot. Io zic sa caute un preot care e om si are cuvant thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Aug 2007, 09:30 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Armurariu @ 13 Aug 2007, 09:35 PM) *
in Biblie prima porunca e sa NU MINTI !

Esti dezinformat! Nu exista o astfel de porunca in Biblie!!!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 13 Aug 2007, 11:15 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE(axel @ 13 Aug 2007, 09:30 PM) *
Esti dezinformat! Nu exista o astfel de porunca in Biblie!!!


thumb_yello.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armurariu
mesaj 14 Aug 2007, 12:31 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203



QUOTE(axel @ 13 Aug 2007, 10:30 PM) *
Esti dezinformat! Nu exista o astfel de porunca in Biblie!!!



ai dreptate ! nu exista !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Aug 2007, 12:33 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Armurariu @ 13 Aug 2007, 09:35 PM) *
...cum spuneam sunt extrem de suparat !


rofl.gif
Nu ma pot abtine, asa ca iata o dedicatie muzicala pentru toti credinciosii suparati:
Suparat

Suparat! Suparat sunt Doamne iarasi! Suparat... rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armurariu
mesaj 14 Aug 2007, 12:46 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203



da ! m-am mai gandit si eu de la incident ... pana acum ! o sa merg la un alt preot ! preotul de azi m-a dat total peste cap cu comportamentul lui ! si culmea ca il cunosteam de cand ajunsese la noi in oras ! nu pot sa cred nici acum ca a facut asa ceva ! oamenii raman tot...oameni pana la urma ! a ramas un mare gol in sufletul meu ! pe cuvant de onoare ! multumesc pentru sfaturi sushi si dascalita!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armurariu
mesaj 14 Aug 2007, 12:52 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203



QUOTE(actionmedia @ 14 Aug 2007, 01:33 AM) *
rofl.gif
Nu ma pot abtine, asa ca iata o dedicatie muzicala pentru toti credinciosii suparati:
Suparat

Suparat! Suparat sunt Doamne iarasi! Suparat... rolleyes.gif



e valabil si la femei si la barbati ? ca sa vezi ...unde era dj-ul virtual ! nasol moment ! mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Aug 2007, 01:22 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Armurariu,
Imi cer scuze ca nu te-am intampinat cum se cuvine. In primul rand trebuia sa iti spun:
han.gif

In al doilea rand, voriam sa iti spun ca pana la urma tot raul spre bine, daca te-a suparat atat de tare preotul incat te-a facut sa postezi la han, s-ar putea sa aibe si o parte buna atat pentru tine cat si pentru noi. Asta ramane de vazut daca vei continua sa scrii aici sau te vei opri doar la aceasta manifestare a supararii.

Pana la urma nu vad rostul supararii.
Faptul ca ai facut curatenie in casa si ca te-ai pregatit pentru ceremonialul respectiv, pana la urma nu este de prisos. Adica curatenia oricum este un lucru bun, iar pregatirea sufleteasca (daca a existat) pentru un astfel de ceremonial, iarasi nu vad de ce ar fi rea pentru un credincios adevarat.

Daca este sa discutam in termeni crestini, supararea pe o persoana nu isi are nici ea loc aici. Din umilele mele cunostinte, Iisus indeamna la iubire nu la suparare si ura, cel putin asa sustin cei ce predica credinta.

Si ca incheiere, viata e simpla si misto, si nu are sens sa o irosesti cu suparari. Mai bine asculta ceva muzica, iar daca muzica nu iti face bine, iesi la aer. Fa ceva si uita de acea suparare.

Nu ai niciun motiv sa te simti tradat sau umilit. Daca crezi cu adevarat in semnificatia acelui ceremonial, mai bine ai fi fericit ca un astfel de om fara cuvant nu a venit sa faca un ceremonial de mantuiala, doar asa ca sa se afle in treba, fara traire sufleteasca, fara implicatie. Pana la urma si eu as putea sa imi pun haine preotesti si sa recit pe dinafara niste versete. Oare ar avea acelasi efect? Mentionez ca eu sunt ateu.

In incheiere, am si eu o nelamurire, ce anume sa fie "valabil si la femei si la barbati"?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armurariu
mesaj 14 Aug 2007, 01:45 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203



QUOTE(actionmedia @ 14 Aug 2007, 02:22 AM) *
In incheiere, am si eu o nelamurire, ce anume sa fie "valabil si la femei si la barbati"?



ok! este in regula ! scuzele se accepta !
in al doilea rand nu cred ca sunt suparat prea tare pe preot , ci pur si simplu sunt incapabil sa inteleg ce mi s-a intamplat si ca orice om bulversat probabil ma manifest ciudat...poate...! nu stiu daca ar trebui sa ma bucur sau sa fiu trist , dar in mod cert voi merge la alt preot !
in al treilea rand : cred ca faci o mare greseala confundand credinta cu prostia , recomandandu-mi sa ascult acea melodie ..., drept pentru care te-am luat putin "pe sus" , intrebandu-te daca melodia este valabila pentru toti credinciosii .... , fie ei barbati sau femei ! imi pare rau ca nu te-ai prins ..!:)
in ultimul rand : viata nu e simpla , dar E misto , atata timp cat prioritatile se rezolva in timp util ! Si prioritatea mea de azi o consider primordiala , chestie de geografie ...: locuim in zone diferite , atat fizic cat si spiritual ! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Aug 2007, 02:22 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Iar eu am incercat sa fac o gluma, ca sa destind un pic atmosfera, imi pare rau ca nu te-ai prins. Cum am vazut titlul topicului, a inceput sa imi sune in creier acordurile si versurile melodiei respective. Nu e vina mea ca ceea ce ai scris acolo se potriveste partial cu textul melodiei. Melodia il are in text si pe Dumnezeu, si cuvantul "minciuna" si cuvantul "suparat", de mai multe ori laugh.gif

Eu nu confund credinta cu prostia, iar a asculta o melodie (chiar daca e un simplu plagiat) care se potriveste contextului nu este o prostie.

OK fiecare are prioritatile lui, dar lumea nu se sfarseste daca nu iti atingi un obiectiv la momentul dorit. Dupa ce trece timpul si dupa ce se rezolva lucrurile, te uiti in urma si iti dai seama ca te-ai consumat degeaba.

Viata e simpla, dar o complicam noi inutil. Si e misto, idiferent de cate prioritati "rezolvam" in timpul acelei vieti, dar depinde cum o privesti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Aug 2007, 07:00 AM
Mesaj #14


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cauta alt preot si lasa supararea de-o parte. E prima oara in viata ta cind dai de un om fara cuvint?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Aug 2007, 08:37 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dupa semnalmente (ti-a dat reject, apoi a pus mobilul pe silent), se pare ca omul era ocupat. O fi avut treaba... de exemplu poate ca se dadea in barci, ca e si el om sorry.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 14 Aug 2007, 09:13 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Sau nu i-a convenit "darul" wink.gif Schimba-l.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armurariu
mesaj 14 Aug 2007, 10:49 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 5 November 05
Forumist Nr.: 7.203



QUOTE(caa @ 14 Aug 2007, 08:00 AM) *
Cauta alt preot si lasa supararea de-o parte. E prima oara in viata ta cind dai de un om fara cuvint?


s-a rezolvat de azi dimineata de la 8.30 , scurt si simplu : ma duc sa il iau de la biserica in 40 de minute ! mi-a spus simplu cand am spus ce vreau : da..cum sa nu ...puteti sa veniti sa ma luati la 12.30 ? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman