HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegerea noului Patriarh, prilej de scandal?
March
mesaj 7 Aug 2007, 02:23 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Colegiului Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii s-a întrunit în această dimineaţă în şedinţă pentru a începe verificările în privinţa prelaţilor care vor candida la alegerile pentru scaunul de patriarh al Bisericii Ortodoxe române.

Până la alegerea viitorului Patriarh, CNSAS trebuie să dea câte un verdict pe zi în cazul înalţilor ierarhi care conduc Biserica Ortodoxă Română. Cererea vine din partea Forumului Civic Român, alianţă care grupează 19 organizaţii non-guvernamentale.

Liderii acestei asociaţii spun că în iulie anul trecut au înaintat Colegiului CNSAS o listă cu 26 de nume de ierarhi de la vârful Bisericii. De atunci, CNSAS nu a dat decât un singur verdict de necolaborare în legătură cu unul dintre aceştia.

Pe lista depusă la CNSAS se află menţionaţi, printre alţii, Patriarhul Teoctist, mitropoliţii Bartolomeu Anania, Daniel, Teofan şi Teodosie. Pe de altă, membrii Forumului Civic Român au făcut un apel către viitorii candidaţi la scaunul de patriarh să facă un pas înapoi dacă au făcut poliţie politică.
("Realitatea TV ")


Biserica tine sub zece lacăte numele electorilor„civili“ ai noului Patriarh


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 7 Aug 2007, 06:50 PM
Mesaj #2


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Scandal sau nu, devine cel puţin interesant.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 08:16 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scandalul dosarelor de la Securitate e in plina desfasurare in mai toata mass-media. Sa vedem daca vom afla cine a avut si poate inca are sub sutana epoleti . Ma refer la inaltul cler.

„IPS Antonie i-a cerut lui Ceausescu sa-l faca general“

Io as vrea sa fie ales Patriarh IPS Daniel . Ar fi o mare dezamagire sa aflu ca a fost si el general !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Aug 2007, 08:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 9 Aug 2007, 09:30 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Eu il vreau pe IPS Bartolomeu Anania. Sa cedem ce i se va reprosa, in afara de varsta. Un ierarh demn, cu colaoana vertebrala, intelectual, om de actiune. Deschis la nou, dar aparator al traditiei.
Daca nu, ramane Daniel, nu are alti oponenti reali.
Oricum, anchetele CNSAS-ului numai in spiritul adevarului si al dreptatii nu sunt, s-a vazut cand toti candidatii la presedintia Romaniei, ministrii, demnitarii au iesit curati. Si au mai aparut dosare cu prilejul unor scandaluri politice.


Acest topic a fost editat de andra_v: 9 Aug 2007, 09:47 AM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Aug 2007, 09:47 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 9 Aug 2007, 10:30 AM) *
Eu il vreau pe IPS Bartolomeu Anania. Sa cedem ce i se va reprosa, in afara de varsta.

Vezi aici ce am gasit la o cautare sumara pe internet.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 9 Aug 2007, 09:49 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pe internet si in ziarele de scandal gasesti multe. Asta nu inseamna ca imi fac cultura si ma informez de pe net.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Aug 2007, 10:54 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci verifica sursele scrise:

- Pacepa, memorii
- Nistor Chioreanu, "Morminte vii", (Iasi, 1992), pag. 341-342
- Grigore Caraza, "Aiud însângerat" (Bucuresti, 2004)

smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 9 Aug 2007, 11:17 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063




Daca vreti un patriarh "curat" , cautati-l intre calugarii nascuti dupa 1985.
Oricum nu este concurs de "cine e mai curat?"
Astea-s motive de a denigra unul sau altul dintre candidati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 11:59 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(bobo66 @ 9 Aug 2007, 12:17 PM) *
Daca vreti un patriarh "curat" , cautati-l intre calugarii nascuti dupa 1985.
Oricum nu este concurs de "cine e mai curat?"
Astea-s motive de a denigra unul sau altul dintre candidati.


Cum sa denigrezi pe unu' ca Bartolomeu Anania care a recunoscut cu gurita lui ca a facut pactul cu "diavolul" in tinerete ?! Dar Mitropolitul Corneanu al Banatului care a recunoscut inca din ianuarie 1990 ca a fost racolat de Securitate imediat dupa ce a fost ales episcop al Aradului ?!

Sau episcopul Gherasim de Valcea care ,ca staret al Manastirii Caldarusani, il turna zilnic la Securitate pe Cardinalul Iuliu Hossu, detinut acolo ?! Sau Arhiepiscopul Andrei de Alba Iulia care a recunoscut ca a fost turnator ?! Sau Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului care a semnat un angajament cu "Diavolul" cica din.... pariotism ?!

La oamenii acestia n-ai ce sa denigrezi, doar sa comentezi !

Acest topic a fost editat de March: 9 Aug 2007, 12:01 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Aug 2007, 12:06 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Alegerea noului patriarh, prilej de scandal?

Da, bineinteles. Orice poate fi prilej de scandal. Mai ales cazul de fata. E un moment care nu poate fi ratat!... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 9 Aug 2007, 12:26 PM
Mesaj #11


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Misiunea preotului este să ducă mai departe credinţa în care slujeşte.

Dacă ar fi trăit sihaştri în pustiu, ar fi umblat puţin sau deloc îmbrăcaţi şi s-ar fi hrănit cu rădăcini, dacă ar fi trăit printre papuaşi ar fi jucat hora lor. Religia este cel mai rezistent sistem şi pentru că, mergând de mână cu timpul, l-a lăsat să-şi pună şi pene şi colţi, nu l-a judecat, şi-a văzut mai departe de drum. smile.gif

Într-un stat comunist, preoţii au făcut compromisurile necesare, iar biserica şi religia au supravieţui. Totul are un preţ, nu-i nimic nou sub soare. smile.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 9 Aug 2007, 12:31 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cunosc putin pe candidatii la patriarhie. Din ce conferinte ale mitropolitilor am ascultat insa mie cel mai mult imi place Mitropolitul Serafim Joanta.
Ar fi bine sa candideze....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Aug 2007, 12:32 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Fantasee @ 9 Aug 2007, 01:56 PM) *
Într-un stat comunist, preoţii au făcut compromisurile necesare, iar biserica şi religia au supravieţui. Totul are un preţ, nu-i nimic nou sub soare. smile.gif


Biserica-ca institutie, si religia-ca sistem, da ... au supravietuit. In schimb s-a pierdut altceva.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Aug 2007, 12:39 PM
Mesaj #14


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ce anume s-a pierdut exergy?

Acest topic a fost editat de caa: 9 Aug 2007, 04:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 9 Aug 2007, 12:40 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(March @ 9 Aug 2007, 12:59 PM) *
Cum sa denigrezi pe unu' ca Bartolomeu Anania care a recunoscut cu gurita lui ca a facut pactul cu "diavolul" in tinerete ?! Dar Mitropolitul Corneanu al Banatului care a recunoscut inca din ianuarie 1990 ca a fost racolat de Securitate imediat dupa ce a fost ales episcop al Aradului ?!

Sau episcopul Gherasim de Valcea care ,ca staret al Manastirii Caldarusani, il turna zilnic la Securitate pe Cardinalul Iuliu Hossu, detinut acolo ?! Sau Arhiepiscopul Andrei de Alba Iulia care a recunoscut ca a fost turnator ?! Sau Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului care a semnat un angajament cu "Diavolul" cica din.... pariotism ?!

La oamenii acestia n-ai ce sa denigrezi, doar sa comentezi !


Si-atunci ce mai conteaza care ce-a facut?
Important e ce fac acum si ce vor face in continuare!... Si pentru cine?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 9 Aug 2007, 01:36 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt de acord cu Superunknown si Fantasee: pe vremea comunismului mitropolitii, patriarhii si preotii din parohii nu traiau in pustiu, nu se hraneau cu radacini si nu practicau tacerea. Asta o faceau numai pustnicii care stateau retrasi cate 20 de ani. Ierarhii si preotii erau nevoiti sa asigure asistenta religioasa, sa oficieze cununii, botezuri, slujbe, sa interetina bisericile pe care anticrestinii binevoiau sa nu le darame, sa-l convinga pe activistul X sa nu demoleze Dealul Mitropoliei (cum aveau in plan) sau diverse locasuri de cult. Sa tipareasca si sa difuzeze Biblii, sa tina un dialog minm cu enoriasii. Cu parintii mei care in toate noaptile de Inviere erau chemati la caminul cultural la serbare. unde se facea prezenta ca la orele de invatamant politic.
De prisos sa spunem ca toti preotii erau obligati sa semneze hartiuta amintita. Ca toti care plecau in strainatate sau ocupau anumite functii.
Ai dreptate, Ioane, si Mitropolitul Serafim trebuie luat in calcul. Oricum, abia dupa cele 40 de zile de doliu Sinodul se intruneste si anunta candidatii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 04:14 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru cei ingaduitori : studiati comportamentul in timpul comunismului a inaltilor ierarhi catolici din Polonia. Unde Biserica a fost un opozant fatis al regimului fara sa piarda nimic ! Ba din contra a iesit din comunism intarita.

La noi foarte putini preoti s-au opus in mod direct regimului. Unul fiind preotul Gheorghe Calciu- Dumitreasa fost detinut politic cu 21 de ani puscarie in spate. Regimul comunist s-a speriat asa de tare de cuvantarile lui catre tineri pe care le tinea in Biserica Radu-Voda , incat l-a arestat din nou cu ajutorul ciracilor din cadrul BOR . Dar la presiunea lui Margaret Thatcher, Ronald Reagan si Papa John Paul II, in 1984 a fost eliberat, iar in 1985 i s-a impus sa paraseasca definitiv tara. A trecut la cele vesnice pe 22.11.2006 la Washington. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace cu cei drepti !

Un asemenea slujitor al bisericii merita sa fie ales Patriarh !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Aug 2007, 04:41 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



March, poate ar trebui atunci sa comparam si comunismul din Polonia cu cel de la noi...
In plus, nu cred ca sunt multe lucruri pe care le poate face un martir pentru biserica pe care o conduce. E adevarat, de-a lungul istoriei au fost necesare astfel de exemple, dar sunt momente si momente, iar uneori compromisul este preferabil unei opozitii fatise. In afara de asta, nu cred ca sunt prea multi oameni care dupa ce au suportat abuzuri peste abuzuri sa mai poata duce povara unei astfel de functii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Aug 2007, 04:54 PM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



In Polonia vorbim despre biserica romano-catolica. "In spate" se afla Sfintul Scaun, care - convine sau nu - are oarecare influenta pe diverse planuri... Nu e chiar identica situatia celor 2 biserici, poloneza si romana...

Si da, asa e, martiriul e una, conducerea unei Biserici e alta. Se pot confunda uneori dar de obicei nu prea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 05:41 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



(...) Testamentul nescris al Patriarhului include cu siguranta si continuarea eforturilor de modernizare a Bisericii si parcurgerea treptelor dialogului ecumenic. Poate ca undeva in vorbele neasternute pe hirtie, dar ramase in constiinta celor care i-au fost aproape, sta si nevoia de a inchide poarta trecutului. Din acest motiv verificarea dosarelor clericilor este importanta


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Aug 2007, 08:09 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



"Daca vreti un patriarh "curat" , cautati-l intre calugarii nascuti dupa 1985." thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Aug 2007, 12:56 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



March, in Polonia comunista n-a fost niciodata interzis invatamantul religios, copiii au avut in toata aceasta perioada o educatie catolica gratie gruparilor de lobby care au sustinut biserica.
Multor adversari le-ar fi convenit ca ierarhii si preotii sa iasa cu capul inainte, oferind un pretext pt. a rade crestinismul din Romania.
In alta ordine de idei, martiriul se diferentiaza calitativ de actiunile necugetate. Martiriul presupune o chemare/vocatie: detinutii politici care au refuzat sa-si toarne camarazii, sau sa se lepede de credinta au fost niste alesi, nu oameni lipsiti de discernamant care strigau de nebuni pe strada contra regimului comunist.

IPS Bartolomeu Anania a fost, la randul sau, detinut politic.

Fara indoiala, este nevoie de eradicarea coruptiei din Biserica si din intreaga societate romaneasca. Bineinteles ca nu te poti pronunta asupra acestui aspect din fata televizorului.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2007, 01:09 PM
Mesaj #23


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



andra_v, din cite stiu eu IPS Bartolomeu Anania este un om foarte credincios, un foarte bun preot, un excelent duhovnic si un teolog cu merite. Evolutia lui politica (inclusiv ca detinut politic) este discutabila. Capacitatea lui de organizare si conducere este buna dar cu 2 taisuri (vezi scindarea Mitropoliei Ardealului) intrucit se pare ca are pusee de impulsivitate. Are "defectul" virstei inaintate, ceea ce-l recomanda mai mult ca "sfetnic" decit ca nr 1...

Ipotetica alegere (oricum, nu am auzit inca sa-si depuna candidatura, daca o face devine principalul "adversar" al Mitropolitului Daniel) a lui in scaunul patriarhal nu garanteaza nimic din punctul meu de vedere. Totul ar depinde de modul cum prea sfintia-sa ar decide sa-si "joace atuurile" in continuare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2007, 01:11 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 10 Aug 2007, 01:56 PM) *
IPS Bartolomeu Anania a fost, la randul sau, detinut politic.

Dupa care a facut pact cu diavolul rosu...

Daca vrei sa-ti incalci macar o data principiul de a nu te informa de pe internet, cieste serialul Sfintii Inchisorilor de pe http://hotnews.ro. Si apoi sa ne spui ca era necesar uneori compromisul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Aug 2007, 02:07 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(freeman @ 10 Aug 2007, 09:09 AM) *
"Daca vreti un patriarh "curat" , cautati-l intre calugarii nascuti dupa 1985." thumb_yello.gif

Ei si tu acuma ! Un calugar de numai 22 de ani in scaunul de Patriarh ? O fi el "curat" dar e "necopt" din punct de vedere teologic ! Adica nu cunoaste cum se cuvine Biblia si celelalte carti sfinte. Ca sa nu mai vorbesc de experienta manageriala . Ca si asta e f. importanta pentru scaunul suprem.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 11 Aug 2007, 08:42 AM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(March @ 10 Aug 2007, 03:07 PM) *
Ei si tu acuma ! Un calugar de numai 22 de ani in scaunul de Patriarh ? O fi el "curat" dar e "necopt" din punct de vedere teologic ! Adica nu cunoaste cum se cuvine Biblia si celelalte carti sfinte. Ca sa nu mai vorbesc de experienta manageriala . Ca si asta e f. importanta pentru scaunul suprem.


Era o figura de stil... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Aug 2007, 10:50 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



pai au fost si doi papi sub 20 de ani, deci? wink.gif

Acest topic a fost editat de freeman: 14 Aug 2007, 07:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Aug 2007, 04:05 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca informatiile de aici sunt corecte, Anania l-a turnat la Securitate pe Teoctist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2007, 05:30 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu prea e o noutate. Sunt banuieli puternice ca a fost si agent acoperit ceausist pe timpul cat s-a perindat prin America de Nord !

Asa dupa cum am anticipat scandalul e in toi ! Unii tipa : conservatorii si ecumenicii, altii : securistii si turnatorii, iar altii : masonii . Toate ragetele sunt in legatura cu alegerea noului Patriarh. Iar politicul e implicat pana in gat !!



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 14 Aug 2007, 08:03 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(March @ 14 Aug 2007, 06:30 PM) *
Asa dupa cum am anticipat scandalul e in toi ! Unii tipa : ..............iar altii : masonii . Toate ragetele sunt in legatura cu alegerea noului Patriarh!


In urma cu ... sa tot fie 10-11 ani, eu cu ochii mei am vazut o revista masonica ungureasca in care aparea Suprasfintia Sa Daniel, mitropolitul Moldovei. Cum aparea? Aparea pe coperta, ditamai aratarea, aparea in articolul din interior, si toate astea in calitate de mason.
Mitropolitul Moldovei este mason. Pentru bobor este crestin insa pentru el insusi este .... luciferic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2007, 08:09 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gio19ro @ 14 Aug 2007, 09:03 PM) *
In urma cu ... sa tot fie 10-11 ani, eu cu ochii mei am vazut o revista masonica ungureasca in care aparea Suprasfintia Sa Daniel, mitropolitul Moldovei. Cum aparea? Aparea pe coperta, ditamai aratarea, aparea in articolul din interior, si toate astea in calitate de mason.
Mitropolitul Moldovei este mason. Pentru bobor este crestin insa pentru el insusi este .... luciferic.


Si care-i problema ta ? Te pomenesti ca ai devenit peste noapte evlavios ? Spre stiinta ta Patriarhul Miron Cristea , cel care a condamnat masoneria, era mason ! Si BOR nu s-a prapadit ! Mai periculoase sunt cultele neo-protestante care fura enoriasii incet, incet !

Acest topic a fost editat de March: 14 Aug 2007, 08:14 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 14 Aug 2007, 08:15 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(March @ 14 Aug 2007, 09:09 PM) *
Si care-i treaba ta ?


Da' treaba ta care e? Vrei ceva de dulce? Si apropos, Miron Cristea n-a condamanat masoneria, a facut-o altcineva in timpul cat Miron Cristea a fost Patriarh! Ramane cum am stabilit, Caliban!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Aug 2007, 08:25 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gio19ro @ 14 Aug 2007, 09:15 PM) *
Si apropos, Miron Cristea n-a condamanat masoneria, a facut-o altcineva in timpul cat Miron Cristea a fost Patriarh! Ramane cum am stabilit, Caliban!


Mai studiaza oleaca si ai sa afli ca actul de condamnare a fost semnat de Miron Cristea mai marele Sinodului !

Si iti atrag atentie sa te potolesti cu jigniri si atacuri la persoana ! A fost linisite cat ai lipsit pe aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Aug 2007, 08:24 AM
Mesaj #34


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu cred ca asa cum menirea principala a unui profesor este sa insufle elevului dorinta de cunoastere in domeniul respectiv tot asa si menirea principala a unui ierarh bisericesc (incepind de la simplul preot si pina la conducatorul suprem) este ca sa sadeasca rivna credintei in credincios/credinciosi. Unii reusesc, altii nu prea...

Celelalte ocupatii pastoresti nu sint de neglijat. Dar daca cea principala lipseste sau e desconsiderata... nu e bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Aug 2007, 03:20 PM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt de acord, misiunea principala a unui cleric este formeze suflete, sa cultive enoriasilor credinta. Restul vin de la sine. Actiunile caritabile nu sunt pe plan secund, dar ele reprezinta o consecinta a credintei, a rugaciunii. Cand Biserica modeleaza un bun crestin, acesta va fi implicit un bun cetatean, un om corect, implicat in viata comunitatii.

Off topic la off topic: March, de unde stii, in fond, ca Miron Cristea a fost mason? Si eu am citit verzi si uscate, dar sursele nu par credibile. In ce registru masonic este scris numele sau?

Gio, potoleste-te cu jignirile!

Acest topic a fost editat de andra_v: 23 Aug 2007, 03:28 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman