HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Noua Lege A Cultelor Atacata Pemai Multe Fronturi
March
mesaj 5 Jan 2007, 04:56 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Inchizitia lui Basescu

Presedintele a promulgat Legea cultelor, act normativ care incalca libertatea de expresie si pe cea de constiinta.

Pe langa aspectele tehnice restrictive de recunoastere a unui cult, legea mai prevede ca sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de defaimare religioasa, dar si ofensa publica adusa simbolurilor religioase.
(...) de exemplu, carti precum "Codul lui Da Vinci" sau piesa "Evanghelistii" ar putea fi interzise.

"Cea mai proasta lege din Europa"

Institutul pentru Religie si Politici Publice din Washington considera ca Legea cultelor este cea mai proasta din Europa si il acuza pe seful statului ca, prin promulgarea actului normativ, nu si-a respectat promisiunea de a se distanta de comunism(...)
Reprezentantii mai multor comunitati religioase se pregatesc sa conteste Legea cultelor la Curtea Constitutionala si la Curtea Europeana a Drepturilor Omului




Asteptam comentariile liber-cugetatorilor iubitori de Basescu si de libertatea de expresie si credinta a individului . Cat despre opiniile talibanilor, acestea sunt de anticipat ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 5 Jan 2007, 05:01 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 5 Jan 2007, 06:04 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Presedintele a promulgat Legea cultelor, act normativ care incalca libertatea de expresie si pe cea de constiinta.


1Oricine să fie supus stăpīnirilor celor mai īnalte; căci nu este stăpīnire care să nu vină dela Dumnezeu. Şi stăpīnirile cari sīnt, au fost rīnduite de Dumnezeu.
2Deaceea, cine se īmpotriveşte stăpīnirii, se īmpotriveşte rīnduielii puse de Dumnezeu; şi ceice se īmpotrivesc, īşi vor lua osīnda.

3Dregătorii nu sīnt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ţi fie frică de stăpīnire? Fă binele, şi vei avea laudă dela ea.

4El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este īn slujba lui Dumnezeu, ca să -L răzbune şi să pedepsească pe cel ce face rău.

5Deaceea trebuie să fiţi supuşi nu numai de frica pedepsei, ci şi din īndemnul cugetului.

Nu mai are rost filozofia. Scrie sa-ti vezi de treaba ta. Basescu nu a interzis Biblia. Atunci ar trebui sa-ti faci probleme. Cit nu calca Legea lui Dumnezeu, TREBUIE sa te supui legii statului.

Vad ca daca bisericile au doctrine false nu are nimeni nicio problema. Acolo ar trebui sa-ti faci griji si sa deschizi un forum. Fara "Codu' lu' Da Vinci" se poate, da' fara Legea lui Dumnezeu nu.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jan 2007, 06:16 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (zexelica @ 5 Jan 2007, 06:56 PM)


Cit nu calca Legea lui Dumnezeu, TREBUIE sa te supui legii statului.

Vad ca daca bisericile au doctrine false nu are nimeni nicio problema. Acolo ar trebui sa-ti faci griji si sa deschizi un forum. Fara "Codu' lu' Da Vinci" se poate, da' fara Legea lui Dumnezeu nu.

Cred ca te referi la Dumnezeul ortodocsilor ( care este si al meu ). Da' cu musulmani si evreii ce facem ? unsure.gif

Si care ar fi doctrinele alea false ? Si cine le declara asa ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jan 2007, 06:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 5 Jan 2007, 06:23 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 5 Jan 2007, 04:48 PM)
Asteptam comentariile liber-cugetatorilor iubitori de Basescu si de libertatea de expresie si credinta a individului

De ce "asteptam" si nu "astept"? Sunteti mai multi? smile.gif

Subiectul nu era mai nimerit la "Politica"? unsure.gif

Opinia mea e ca asta e o noua greseala a lui Basescu, pe langa cele pe care le-am mentionat mai demult.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jan 2007, 06:25 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (zexelica @ 5 Jan 2007, 05:56 PM)
Fara "Codu' lu' Da Vinci" se poate, da' fara Legea lui Dumnezeu nu.

Depinde pe cine intrebi. A interzice ori Codul, ori Biblia, tot cenzura se cheama. Desi nimeni nu considera Codul lui Da Vinci o carte sfanta, e la fel de grav in ambele cazuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jan 2007, 06:31 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 5 Jan 2007, 07:15 PM)

Subiectul nu era mai nimerit la "Politica"?  unsure.gif

Nu, pentru ca acolo nu-si baga nasul multi din cei cu frica lui Dumnezeu ! rolleyes.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Jan 2007, 06:39 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Iar aici nu-si baga nasul multi forumisti bleah-uiti de fricosii astia (a se citi fundamentalisti).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 5 Jan 2007, 06:49 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abis
Asta clar e subiect de POLITICA.
Biblia este foarte clara: vezi-ti de treaba ta, ca stapinirea e pusa de Dumnezeu. Nu e loc de filozofie cu Dumnezeu.

March
QUOTE
Cred ca te referi la Dumnezeul ortodocsilor ( care este si al meu ). Da' cu musulmani si evreii ce facem ?

Ar fi un dezastru sa fie mai multi dumnezei.

5Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este īn toţi.

QUOTE
Si care ar fi doctrinele alea false ? Si cine le declara asa ?

Biblia.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jan 2007, 06:55 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (zexelica @ 5 Jan 2007, 07:41 PM)

Biblia.

Pai Biblia o citeaza mereu si obsedant si neo-protestantii ! laugh.gif Deci, din nou, care ar fi doctrinele alea false ?

Acest topic a fost editat de March: 5 Jan 2007, 06:55 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jan 2007, 07:02 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (zexelica @ 5 Jan 2007, 06:41 PM)
QUOTE
Si care ar fi doctrinele alea false ? Si cine le declara asa ?

Biblia.

Fireste, conform bibliei toate celelalte religii in afara de cea crestina sunt gresite. Numai ca, potrivit tuturor celorlalte religii existente in lume, religia crestina este cea gresita. Cum stabilesti care dintre ele are dreptate? Care este criteriul prin care stabilesti care, dintre toate textele sfinte ale religiilor de pe tot globul, reprezinta adevarul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 5 Jan 2007, 07:18 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



Nu cunosc in detaliu textul legii cultelor, asa ca ma incred in informatiile puse la dispozitie de presa.Cu un oarecare dubiu pentru ca am constatat ca in multe cazuri aceste informatii sunt in mare parte distorsionate.Dar daca intr-adevar se vor interzice anumite manifestari culturale si artistice, atunci cred ca avem in fata una dintre cele mai stupide legi care s-au ivit la noi in tara dupa Revolutie.Inteleg ca un crestin s-ar putea simti ofensat de "Codul lui Da Vinci"(care e oricum o carte mediocra, dar faptul asta n-are nici o tangenta la problema discutata) sau de "Evanghelistii", dar de la asta si pana la interzicerea lor completa e o distanta considerabila.Nu cunosc niciun caz de crestini asezati cu forta in salile de teatru pentru a asista la punerea in scena a piesei "Evanghelistii".Daca-i deranjeaza, pot foarte bine sa stea deoparte, nu-i constrange nimeni sa vizioneze sau sa citeasca ceva ce-i ofenseaza.Si nu, pozitia lor nu se poate identifica in nicio masura cu cea a ateilor si reprezentantilor minoritatilor religioase in privinta problemei icoanelor in scoli.
Zexelica, ce legatura are ceea ce zici tu cu orice notiune legata de statul modern?Din partea mea, poti sa-ti ghidezi nestingherit viata dupa perceptele biblice, dar nu-mi impune si mie acelasi lucru.Pe aceeasi baza logica am putea asista maine la demersul unor buni crestini de a readuce societatea pe "fagasul normal" prin casapirea pacatosilor, nu?

Acest topic a fost editat de Gothmog: 5 Jan 2007, 07:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jan 2007, 12:08 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nici eu nu cunosc in detaliu legea cultelor. S-a vorbit mult despre ea in trecut, dar inca nu am avut ocazia sa o citesc, ca sa imi dau seama cat de mult ma afecteaza pe mine si cat de mult ar afecta societatea in ansamblul ei.

In articolul din EvZ. nu am vazut decat diverse reactii de ostilitate din partea unor diverse organizatii, reactii care nu au fost din pacate insotite de argumente, macar ceva de genul: "pe mine ma deranjeaza legea asta pentru ca contine cutare si cutare prevedere, care incalca dreptul meu de a face cutare si cutare".

De exemplu, de ce este mai mare acum pericolul de a a fi interzis Codul lui Da Vinci, decat inainte de promulgarea legii?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jan 2007, 02:01 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (actionmedia @ 6 Jan 2007, 01:00 AM)
Nici eu nu cunosc in detaliu legea cultelor. S-a vorbit mult despre ea in trecut, dar inca nu am avut ocazia sa o citesc, ca sa imi dau seama cat de mult ma afecteaza pe mine si cat de mult ar afecta societatea in ansamblul ei.

In articolul din EvZ. nu am vazut decat diverse reactii de ostilitate din partea unor diverse organizatii, reactii care nu au fost din pacate insotite de argumente, macar ceva de genul: "pe mine ma deranjeaza legea asta pentru ca contine cutare si cutare prevedere, care incalca dreptul meu de a face cutare si cutare".

De exemplu, de ce este mai mare acum pericolul de a a fi interzis Codul lui Da Vinci, decat inainte de promulgarea legii?

Citeste aici ca sa te dumiresti


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jan 2007, 08:41 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Exista la politica internta un topic identic, de ceva vreme.

Acest topic a fost editat de Blakut: 8 Jan 2007, 08:41 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 10 Jan 2007, 07:11 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



actionmedia

QUOTE
De exemplu, de ce este mai mare acum pericolul de a a fi interzis Codul lui Da Vinci, decat inainte de promulgarea legii?


Mai repede l-ar interzice pe ala care a scris "sfinta" traditie, sau pe calugaru' Paraipan.
Dan Brown, desi nu a scris ceva care sa dea slava lui Dumnezeu, macar nu se da reprezentantul lui pe pamint si sa scrie minciuni cum fac astia: sa te-nchini de 3 ori, nu de 4,5... sa respiri nustiu cum ("mai draga" stie cum), sa pupi morti, fac ei apa sfintita, etc...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Jan 2007, 02:15 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Se pare ca amendamentul buclucas n-a fost propus de crestini, ci de musulmani, speriati probabil ce celebrul 'scandal al caricaturilor'.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jan 2007, 03:30 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Se discuta intens la politica topicul asta, de ceva vreme:
Legea cultelor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 12:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman