HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inumana Inchizitie
ASD
mesaj 22 Dec 2006, 08:05 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Cum poti sa te afiliezi unei organizatii care sustine iubirea omului si totusi in lunga ei existenta a omorat omul?
Inchizitia a fost cea mai inumana organizatie si a fost creata de asa zisa "biserica catolica". Ea(religia) s-a dovedit de-alungul timpului a fi unealta principala a lui Satan prin care a adus mult rau oamenilor simpli.

Pee langa aceasta, de-alungul istoriei a inventat tot felul de practici prin care sa ii stoarca pe oameni de bani. Dsigur ca aceasta se vede si din invataturile contrare Bibliei. Deci sa fim sinceri si sa ne gandim de ce sa ne afiliem la o asemenea organizatie.

Raspuns : singurul motiv este raul facut omenirii.

Deasemenea datorita faptului ca toate celelalte religii au adoptat treptat invataturile lor, ele sunt in bezna totala fata de scopurile lui Dumnezeu. Ei nu sunt crestini pt ca daca erau crestin nu faceau inchizitia, cruciadele, nenumaratele razboaie, etc... Ei demonstreaza prin aceasta ca sunt servi deavolului.

Biblia nu descrie dumnezeul intreit pe care il propaga ei si in numele caruia zic ei ca fac tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2006, 08:46 PM
Mesaj #2


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Eu sunt pro INCHIZITIE.
Vadim-Geoana si alti turnatori, comunisti fosti spalatori rofl.gif noi le-am rezervat un loc special , pe scaunul inchizitie.

Inainte de focurile IADULUI , ca tot suntem INTRE CREDINTA SI TAGADA cum spunea TUDOR ARGHEZI, sa-i ardem asa cu ne-au ars pe timpul impuscatului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Dec 2006, 03:22 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ASD
QUOTE
Cum poti sa te afiliezi unei organizatii care sustine iubirea omului si totusi in lunga ei existenta a omorat omul?

Biserica vazuta, este institutia divina creata de Dumnezeu pt. a fii custodele Bibliei.
"2Oricum, sīnt mari. Şi mai īntīi de toate, prin faptul că lor le-au fost īncredinţate cuvintele lui Dumnezeu."

Nu scrie nicaieri ca sa fii parte cu o biserica ce are doctrina falsa. Scrie sa nu ai treaba cu ei.
14Nu vă īnjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este īntre neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta īmpreună lumina cu īntunerecul?

15Ce īnţelegere poate fi īntre Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?

16Cum se īmpacă Templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi sīntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis Dumnezeu: ,,Eu voi locui şi voi umbla īn mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.``

17Deaceea: ,,Ieşiţi din mijlocul lor, şi despărţiţi-vă de ei, zice Domnul; nu vă atingeţi de ce este necurat, şi vă voi primi.
9V'am scris īn epistola mea să n'aveţi nicio legătură cu curvarii. -

10Īnsă n'am īnţeles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei răpareţi, sau cu cei ce se īnchină la idoli, fiindcă atunci ar trebui să ieşiţi din lume.

11Ci v'am scris să n'aveţi niciun fel de legături cu vreunul care, măcarcă īşi zice ,,frate``, totuş este curvar, sau lacom de bani, sau īnchinător la idoli, sau defăimător, sau beţiv, sau răpareţ; cu un astfel de om nu trebuie nici să mīncaţi.
7Căci īn lume s'au răspīndit mulţi amăgitori, cari nu mărturisesc că Isus Hristos vine īn trup. Iată amăgitorul, iată Antihristul!

8Păziţi-vă bine să nu perdeţi rodul muncii voastre, ci să primiţi o răsplată deplină.

9Oricine o ia īnainte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

10Dacă vine cineva la voi, şi nu vă aduce īnvăţătura aceasta, să nu -l primiţi īn casă, şi să nu -i ziceţi: ,,Bun venit!``

11Căci cine -i zice: ,,Bun venit!`` se face părtaş faptelor lui rele.

Este adevarat ca vine timpul ca institutia bisericii sa fie sub minia lui Dumnezeu:

17 Caci suntem in clipa cind judecata trebuie sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?


4protivnicul, care se īnalţă mai pe sus de tot ce se numeşte ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de īnchinare. Aşa că se va aşeza īn Templul lui Dumnezeu, dīndu-se drept Dumnezeu.

15De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -

11Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.

Timpul acela il gasim cind stim cind incep cele 1290 de zile. Aceasta data mi-a spus Clopotel ca mi-a zis-o de n ori....
Sa o mai zica odata...

QUOTE
Dsigur ca aceasta se vede si din invataturile contrare Bibliei. Ei demonstreaza prin aceasta ca sunt servi deavolului.


1Īngerului Bisericii din Efes scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce ţine cele şapte stele īn mīna dreaptă, şi Cel ce umblă prin mijlocul celor şapte sfeşnice de aur:
2,,Ştiu faptele tale, osteneala ta şi răbdarea ta, şi că nu poţi suferi pe cei răi; că ai pus la īncercare pe cei ce zic că sīnt apostoli şi nu sīnt, şi i-ai găsit mincinoşi.

8Īngerului Bisericii din Smirna scrie -i: ,,Iată ce zice Cel dintīi şi Cel de pe urmă, Cel ce a murit şi a īnviat:

9,,Ştiu necazul tău şi sărăcia ta (dar eşti bogat), şi batjocurile, din partea celor ce zic că sīnt Iudei şi nu sīnt, ci sīnt o sinagogă a Satanei.








--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Dec 2006, 03:22 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Figaro
mesaj 14 Jan 2007, 06:58 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Desi pare ciudat, nu Inchizitia este responsabila de macelul multor asa-zise vrajitoare. Miile de executii marunte erau facute direct de autoritatile locale, fara aportul Inchizitiei. De fapt Inchizitia se amesteca mai degraba in chestiuni care aveau tangenta mai mult cu politicul decat cu religia. Sa ne inchipuim ca pentru o presupusa vrajitoare din Cucuietii din Deal se deplaseaza intregul aparat al Inchizitiei e absurd. Aici era treba primarelui, care, prin executii publice, mai distra si el boborul. Inchizitia intervenea atunci cand miza era mare (vezi poveste cu averile cavalerilor templieri). In fapt, la origine, Inchizitia a fost o politie politica menita sa apere papalitatea. Toti cei care contestau primatul papal trebuiau eliminati. Nu e de mirare ca Martin Luther cere in prima etapa ajutorul Bisericii Ortodoxe, cunoscand presiunile la care era supusa de catre catolici.

Totusi, exista numeroase legende despre Inchizitie, o organizatie care intervenea destul de rar si numai atunci cand era nevoie. Macelul apartinea - repet - autoritatilor locale, atunci cand gaseau tapi ispasitori pentru epidemiile de ciuma ori prajeau tot felul de vrajitoare marunte. In cele mai multe cazuri Biserica nu intervenea.

Acest topic a fost editat de Figaro: 14 Jan 2007, 06:58 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jan 2007, 02:51 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Figaro @ 14 Jan 2007, 05:58 AM)
exista numeroase legende despre Inchizitie, o organizatie care intervenea destul de rar si numai atunci cand era nevoie

Cum adica, atunci cand era nevoie?! ohmy.gif


QUOTE
nu Inchizitia este responsabila de macelul multor asa-zise vrajitoare

Inchizitia doar punea verdictul, aplicarea pedepsei revenea in sarcina autoritatii politice. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2007, 03:19 PM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Eu pana acum nu am gasit dovezi ca Inchizitia ar fi avut vreo legatura cu crestinismul... Daca voi gasiti vreuna va rog sa mi-o prezentati si mie...
Ca sa pricep mai usor, va rog sa-mi aratati si pasajele din Biblie, din NT evident, care ii califica crestini... Daca nu gasim pasaje din Biblie care sa corespunda cu faptele lor, atunci evident ca nu erau crestini... De ce tin unii sa le atribuie niste calitati ce nu le aveau?!...
Thanks...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 01:37 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
Eu pana acum nu am gasit dovezi ca Inchizitia ar fi avut vreo legatura cu crestinismul... Daca voi gasiti vreuna va rog sa mi-o prezentati si mie...
Ca sa pricep mai usor, va rog sa-mi aratati si pasajele din Biblie, din NT evident, care ii califica crestini... Daca nu gasim pasaje din Biblie care sa corespunda cu faptele lor, atunci evident ca nu erau crestini... De ce tin unii sa le atribuie niste calitati ce nu le aveau?!...


Ai foarte mare dreptate: nu au fost crestini (salvati), pt. ca autoritatea lor era doctrina bisericii si traditia (sau cum e la ortodocsi asa-zisa sfinta traditie).
Ex.: Giordano Bruno a fost ars pt. ca a afirmat ca pamintul e rotund si se misca.
Catolicii, ca si ortodocsii, din cauza ca ei cred traditia si popii si nu Biblia, avind metoda de interpretare gresita, fara a avea proba biblica, interpreteaza versuri ca acesta literal :
QUOTE
1După aceea am văzut patru īngeri, cari stăteau īn picioare īn cele patru colţuri ale pămīntului. Ei ţineau cele patru vīnturi ale pămīntului, ca să nu sufle vīnt pe pămīnt, nici pe mare, nici peste vreun copac.

Ei nu inteleg Biblia este Cuvintul lui Dumnezeu care este spirit, deci scopul este aflarea intelesului SPIRITUAL al Scripturii.
Cum nu inteleg nici pina azi, Giordano Bruno a fost ars pe rug.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 02:13 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Ca de obicei, faci ce sti mai bine, adica minti cu nerusinare sad.gif
să fie osāndiţi toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci le-a plăcut nedreptatea. (2 Tes 2,12)
QUOTE
Ai foarte mare dreptate: nu au fost crestini (salvati), pt. ca autoritatea lor era doctrina bisericii si traditia (sau cum e la ortodocsi asa-zisa sfinta traditie).

Unde scrie asta in dogma Ortodoxa ca sa faca cineva asa?
QUOTE
Ex.: Giordano Bruno a fost ars pt. ca a afirmat ca pamintul e rotund si se misca.

Repet: Unde scrie asta in dogma Ortodoxa ca sa faca cineva asa?
QUOTE
Catolicii, ca si ortodocsii, din cauza ca ei cred traditia si popii si nu Biblia, avind metoda de interpretare gresita, fara a avea proba biblica, interpreteaza versuri ca acesta literal :

1După aceea am văzut patru īngeri, cari stăteau īn picioare īn cele patru colţuri ale pămīntului. Ei ţineau cele patru vīnturi ale pămīntului, ca să nu sufle vīnt pe pămīnt, nici pe mare, nici peste vreun copac.

Din nou: Unde scrie asta in dogma Ortodoxa ? Nu e bine sa minti astfel...
In schimb in dogma Ortodoxa scrie ca mincinosii isi vor primi plata...
Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni Impărăţia lui Dumnezeu? (1 Cor 6,9)
Afară cāinii şi vrăjitorii şi desfrānaţii şi ucigaşii şi īnchinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna! (Apocalipsa 22,15)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Jan 2007, 02:23 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 14 Jan 2007, 02:19 PM)
Eu pana acum nu am gasit dovezi ca Inchizitia ar fi avut vreo legatura cu crestinismul...

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif Las-o jos ca macane,coane Clopotica. Asa-i ca nu erau crestini? Mama lor de catolici pagani ce erau! Cum puii mei sa spui o asa chestie, bre, cand astia erau patronati de Vatican - Institutia Papala si actionau in numele lui Dumnezeu din biblie. E ca si cum ai sustine ca de fapt Hitler nu e vinovat pentru milioanele de morti, ca el doar a dat ordinul, prosti au fost aia ca l-au executat. Haoeluuuuu... hh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 02:35 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga MariusC2,
Spre deosebire de Zexelica, tu esti nevinovat...El o face cu "simbrie", tu dintr-o joaca de copiii, chit ca dai cu mingea-n geam...
QUOTE
Las-o jos ca macane,coane Clopotica. Asa-i ca nu erau crestini? Mama lor de catolici pagani ce erau! Cum puii mei sa spui o asa chestie, bre, cand astia erau patronati de Vatican - Institutia Papala si actionau in numele lui Dumnezeu din biblie.
Si daca erau de la Vatican sau de la Primarie, care-i problema? Daca unu care iese din Facultatea de Matematica nu stie cat face 2x2, crezi ca matematica e de vina pentru greseala lui? Sau chiar Facultatea in sine, daca ala gresise cladirea? Tu nu te gandesti ca o dogma care condamna omorurile si faradelegea nu poate fi vinovata pentru omoruri si faradelege? Pune-ti mintea la contributie ca esti tanar...
QUOTE
E ca si cum ai sustine ca de fapt Hitler nu e vinovat pentru milioanele de morti, ca el doar a dat ordinul, prosti au fost aia ca l-au executat. Haoeluuuuu...
De unde pana unde? Daca Hilter omora in numele crestinismului sau al lui Dumnezeu, trebuia sa-l si cred? Mai si gandeste putin inainte de a afirma ceva...Nici macar nu e greu...
Eu daca vin la tine si-ti spun: Mariuse ai in fata cel mai tare matematician, si cand ma pui sa fac integrale, pauza... Tu ma crezi pe cuvant nu-i asa? Si atunci pe aia de ce-i crezi?
Ce e greu sa pui dogma crestina peste faptele lor si sa vezi ca sunt exact contrare? Si atunci prin ce erau crestini?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 15 Jan 2007, 02:36 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 03:05 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Eu daca vin la tine si-ti spun: Mariuse ai in fata cel mai tare matematician, si cand ma pui sa fac integrale, pauza... Tu ma crezi pe cuvant nu-i asa? Si atunci pe aia de ce-i crezi?

Cum faci tu cind te intreb eu daca stii Daniel 12:11 si 12 si tu nu poti sa dai raspunsul, da' cu Marius te dai sfatos si crestin, cind Biblia este aceeasi carte inchisa pentru tine ca si pt. cei din Inchizitie, care nu facea decit sa aplica invatatura dogmei lor.
QUOTE
11De aceea toată descoperirea dumnezeiască a ajuns pentru voi ca vorbele unei cărţi pecetluite. Dacă o dai cuiva care ştie să citească, şi -i zici; ,Ia citeşte!` El răspunde: ,Nu pot, căci este pecetluită!`

Cam cum a fost cu Tanacu in zilele noastre. Dogma gresita duce le crime.

Acest topic a fost editat de zexelica: 15 Jan 2007, 03:28 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 03:40 PM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Cum faci tu cind te intreb eu daca stii Daniel 12:11 si 12 si tu nu poti sa dai raspunsul

Eu ti-am dat raspunsul lui Iisus, dar daca tu nu-L crezi pe El ci concordanta si interliniara lui Jay, eu ce pretentie sa mai am?
QUOTE
Dogma gresita duce le crime.

Si la minciuni, pe langa crime, iar prin minciunile ce le expui cu ostentatie, dovedesti asta...
Sau sa inteleg ca tu mintind despre Cuvantul lui Dumnezeu esti crestin?...
Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera. (Galateni 6,7)
Intrebarea era daca Inchizitorii erau crestini sau nu?...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 03:54 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Edit: despre Daniel si altele, sa mergem la Discutii despre Doctrine...
Despre denigrarea unei religii sau a alteia, schimba forumu'



Acest topic a fost editat de Clopotel: 15 Jan 2007, 03:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Jan 2007, 07:38 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 15 Jan 2007, 01:35 PM)
Si daca erau de la Vatican sau de la Primarie, care-i problema? Daca unu care iese din Facultatea de Matematica nu stie cat face 2x2, crezi ca matematica e de vina pentru greseala lui? Sau chiar Facultatea in sine, daca ala gresise cladirea? Tu nu te gandesti ca o dogma care condamna omorurile si faradelegea nu poate fi vinovata pentru omoruri si faradelege?

Acea dogma a fost adapostul celor mai mari masacre din istoria umanitatii. TIE nu iti da de gandit asta? Daca eu iti spun ca imi esti drag, dar iti rad cateva perechi de palme peste ochi, te iei dupa ce zic sau dupa ce fac? laugh.gif

Pune-ti mintea la contributie ca esti tanar...
Nu vreau, imi place sa am mintea odihnita. tongue.gif

QUOTE
Ce e greu sa pui dogma crestina peste faptele lor si sa vezi ca sunt exact contrare?

Asa-i?!
Uite un exemplu:
Isus zice:"Cine nu e cu mine e impotriva mea" => Inchizitia"cine incalca cuvantul Domnului este impotriva lui, deci e fiul Satanei, in concluzie, la protap cu el,mama lui de necredincios" => si uite asa au murit milioane de oameni de-a lungul timpului, ucisi pt binele tatalui, si fiului si sfantului duh, amin!

Si exemple de-astea sunt cu duiumul!

PESEU: Te rog sa nu mai folosesti cuvantul "Draga" cand mi te adresezi, ca da un ton de pederastie conversatiei.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 07:47 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Mariusc2
QUOTE
PESEU: Te rog sa nu mai folosesti cuvantul "Draga" cand mi te adresezi, ca da un ton de pederastie conversatiei.

Eu cred ca este o fetitza mica. Cum o pui in fata faptului ca este neputincioasa si mincinoasa, te editeaza. De ce? Pt. ca i-am demonstrat ca nu poate raspunde la un test din Biblie, unde scrie ca daca nu stii, esti nelegiuit.
Numai o fetitza actioneaza asa. Baietii au...altceva.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2007, 08:17 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 15 Jan 2007, 02:40 PM)
Intrebarea era daca Inchizitorii erau crestini sau nu?...

Nu, erau atei care persecutau dusmanii Bisericii.... laugh.gif

Sigur ca erau crestini.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 09:06 PM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
QUOTE
PESEU: Te rog sa nu mai folosesti cuvantul "Draga" cand mi te adresezi, ca da un ton de pederastie conversatiei.
laugh.gif Imi pare rau ca acest cuvant frumos, pentru cei cu inima curata, iti trezeste amintiri dureroase...Vad ca Zexelica a incercat deja sa te consoleze... thumb_yello.gif
QUOTE
Acea dogma a fost adapostul celor mai mari masacre din istoria umanitatii. TIE nu iti da de gandit asta?

Dogma nu putea sa fie adapostul nimanui... Sunt simple scrieri care te indeamna la iubire si smerenie..
QUOTE
Daca eu iti spun ca imi esti drag, dar iti rad cateva perechi de palme peste ochi, te iei dupa ce zic sau dupa ce fac?
Vezi ce inseamna sa ai mintea prea odihnita?! Dogma e dogma... Nu e influentata de faptele unora sau altora... Ce treaba are crestinismul cu crimele inchizitorilor si cu scufundarea Atlanticului? Exista vreo legatura intre dogma si faptele lor?
QUOTE
QUOTE
Ce e greu sa pui dogma crestina peste faptele lor si sa vezi ca sunt exact contrare?

Asa-i?!
Uite un exemplu:
Isus zice:"Cine nu e cu mine e impotriva mea" => Inchizitia"cine incalca cuvantul Domnului este impotriva lui, deci e fiul Satanei, in concluzie, la protap cu el,mama lui de necredincios" =>

Stiu ca nu intelegi...Lasa...Nu-ti mai obosi mintea cu astfel de lucruri... cool.gif
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 15 Jan 2007, 02:40 PM)
Intrebarea era daca Inchizitorii erau crestini sau nu?... 

Nu, erau atei care persecutau dusmanii Bisericii....
Sigur ca erau crestini.

Nu am zis ca erau atei, tu ai zis... Erau crestini asa cum sunt eu budhist...
Dupa tine si eu sunt budhist ca am un Budha pe raft... Asta da logica...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 15 Jan 2007, 09:51 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://www.thenazareneway.com/society_of_jesus_jesuits.htm
Juramantul iezuitilor, inca folosit

"I furthermore promise and declare that I will, when opportunity presents, make and wage relentless war, secretly or openly, against all heretics, Protestants and Liberals, as I am directed to do, to extirpate and exterminate them from the face of the whole earth; and that I will spare neither age, nor sex or condition; and that I will hang, burn, waste, spoil, flay, strangle, and bury alive these infamous heretics, rip up the stomachs and wombs of their women and crush their infants' heads against the walls, in order to annihilate forever their execrable race. "


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Jan 2007, 10:00 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Clopotel @ 14 Jan 2007, 02:19 PM)
Eu pana acum nu am gasit dovezi ca Inchizitia ar fi avut vreo legatura cu crestinismul... Daca voi gasiti vreuna va rog sa mi-o prezentati si mie...

Exigit sinceras devotionis affectus

Incepe de aici prietene Clopotel!

sad.gif sad.gif

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 15 Jan 2007, 10:29 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 10:07 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga JetLi,
Merci pentru link... Asa se poate intelege mai bine despre ce e vorba, facand comparatie...
Deci ordinul asta, care si-a pus numele lui Iisus pe frontispiciu, s-a creat ca o organizatie militara, cu scopul declarat de a-i extermina fizic pe oponentii lor...
Asta in timp ce Iisus poruncea clar crestinilor:
QUOTE
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvāntaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
(Matei 5)
Asa poate, puse una langa alta, porunca si fapta, vor pricepe si mintile odihnite...
Si in alt loc zice:
16 Aşa să lumineze lumina voastră īnaintea oamenilor, aşa īncāt să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. (Matei 5)
In mod normal, nu ar trebui sa fie greu de priceput...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 10:27 PM
Mesaj #21


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorine,
Bine ai venit pe aici...Sper ca nu mai esti suparat pe mine...
QUOTE
Exigit sinceras devotionis affectus
Incepe de ai prietene Clopotel!

Pai tocmai terminasem... smile.gif
Sorine, eu sunt ortodox, nu am treaba cu catolicismul si cu atat mai putin cu papa... Nu am treaba cu infailibilitatea papei, pentru ca aceasta nu exista... Este o pura inventie ca si Filioqve... Dovada a cat de infailibil e papa, sunt nu numai aceste bule papale, prin care facea si desfacea, dar mai ales marile greseli ce au decurs din putul de gandire papal, ultima fiind, daca-mi aduc bine aminte chestiunea cu arabii...E si el un om, supus greselii ca oricare altul, de aceea nu-l judec eu...Imi pare rau pentru catolici...
Dar sa revenim: care zici tu Sorine ca ar fi legaturile dintre crestinism si Inchizitie, de-i poate numi cineva pe inchizitori crestini? Ti-am dat mai sus, in mesajul catre Jet Li, poruncile lui Iisus, cunosti faptele lor... Vezi vreo legatura? Sunt cumva exact opusul? Atunci, trebuie sa recunoasti, ca ai incurcat taberele: inchizitorii nu erau de-ai lui Iisus, ci din tabara adversa lui Iisus, caci chiar Iisus zice:
23 Iisus a răspuns şi i-a zis: Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvāntul Meu, şi Tatăl Meu īl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el.
24 Cel ce nu Mă iubeşte nu păzeşte cuvintele Mele.
(Ioan 14)

Deci, dragii mei, nu va lasati inselati... Fiti cu capul pe umeri... Ati ajuns cumva de nu mai recunoasteti adevarul de minciuna, oile de lupi, si plecati urechea la rele si barfe? Sa nu ziceti ca nu ati stiut...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Jan 2007, 10:48 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Clopotel @ 15 Jan 2007, 09:27 PM)
Draga Sorine,
Bine ai venit pe aici...Sper ca nu mai esti suparat pe mine...

Salut!! Inca nu am motive intemeiate sa fiu suparat pe tine!! Sper sa nu am nici de aici incolo thumb_yello.gif

Ai intrebat si ti-am raspuns.....iar ce spune forumistul ala, nu ma intereseaza !! Te rog nu ma confunda sau baga in aceasi oala cu el sad.gif


QUOTE
Dar sa revenim: care zici tu Sorine ca ar fi legaturile dintre crestinism si Inchizitie, de-i poate numi cineva pe inchizitori crestini?


O mica parte din legaturi se numesc Pedro Gonzįlez de Mendoza, Isabella si Ferdinad, Pope Sixtus IV, Tomįs de Torquemada....lista fiind enorma!! sad.gif

O mica parte din legaturi......daca cauti cauzele, asta e alta mancare de peste!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2007, 11:10 PM
Mesaj #23


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin,
Mai fac o incercare, pentru ca ne stim demult, si te stiu om de caracter, care nu contraziti doar de dragul de a contrazice...
QUOTE
QUOTE
Dar sa revenim: care zici tu Sorine ca ar fi legaturile dintre crestinism si Inchizitie, de-i poate numi cineva pe inchizitori crestini?

O mica parte din legaturi se numesc Pedro Gonzįlez de Mendoza, Isabella si Ferdinad, Pope Sixtus IV, Tomįs de Torquemada....lista fiind enorma!!
O mica parte din legaturi......daca cauti cauzele, asta e alta mancare de peste!!

Eu nu caut cauzele... pe acestea toata lumea le stie... Lacomia si rautatea...
Ce vreau eu sa-ti spun, este ca acei oameni, ce-i insiri tu aici, nu au calitatea de a califica, sau nu, pe cineva crestin...
Crestin este doar acela care urmeaza poruncile lui Iisus.
Nu este crestin acela care zice ca-L urmeaza pe Iisus, dar nu-i urmeaza poruncile, ba le face exact impotriva...
Ti-am dat poruncile lui Iisus. Tu cunosti faptele acelora. Ti-am spus ce zice Iisus despre cei ce nu-I urmeaza poruncile...
Este mai mult decat sufiecient ca sa-ti faci o parere corecta si obiectiva...
Te rog, sa mai citesti, cu atentie, si urmatoarele vorbe ale lui Iisus...Sunt, de asemenea esentiale:
21 Nu oricine Īmi zice: Doamne, Doamne, va intra īn īmpărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22 Mulţi Īmi vor zice īn ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu īn numele Tău am proorocit şi nu īn numele Tău am scos demoni şi nu īn numele Tău minuni multe am făcut?
23 Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.
(Matei 7)
Eu mai multe nu mai am ce sa zic aici... Daca tu vrei sa crezi in continuare ca unul care face crime poate fi crestin, asta e... Dar cui ii foloseste sa crezi acest mare neadevar? sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Jan 2007, 11:27 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Am inteles pozitia ta si respect ca si tine faptul ca acele personaje si faptele lor nu se incadreaza cu nimic in orice reprezinta un adevarat crestin...de acord cu tine. thumb_yello.gif

Dar asta e doar o parere personala, un model ideal ce trebuie urmat si practicat de toti crestinii ( si parerea mea e la fel ) dar din pacate subiectul acestui thread ne da peste cap "teoria" si sperantele.

Deci una e teoria si credinta si alta e istoria si faptele......pt. noi nu sunt crestini, dar in ochii lor au fost cei mai "crestini" si inca au fost convinsi ca slujesc Legile Canonului Chatolic sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jan 2007, 09:56 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 15 Jan 2007, 10:10 PM)
Daca tu vrei sa crezi in continuare ca unul care face crime poate fi crestin, asta e.

Clopotel,

Intr-o discutie cu altcineva intrebam cum este posibil ca D-zeu sa porunceasca intai "sa nu ucizi" pentru ca apoi sa comande ucideri si masacre (citeste VT si ai sa vezi, este plin de indemnuri la omorarea altor oameni). Spuneam ca este una dintre contradictiile majore ale VT. Raspunsul pe care l-am primit a fost urmatorul: exista inca state civilizate (de ex. Japonia) care au in codul penal pedeapsa cu moartea. Evident, in statele respective crima este pedepsita. Cei care duc la indeplinire o sentinta legala de condamnare la moarte sunt criminali? Evident, nu. Asadar, nu exista nicio contradictie intre porunca "sa nu ucizi" (echivalent in codul penal cu "omorul este interzis" ori ceva de genul asta) si "pedeapsa pentru faptele cutare este moartea".

Asa cum ai spus si tu de multe ori, eu-ul unui individ nu sta in trupul lui, ci in suflet. Inchizitorii indepineau intocmai porunca lasata de Isus, de a-si iubi si ajuta semenii. In conceptia lor (asemanatoare cu a ta) "semenul", "aproapele" nu era corpul de carne pacatoasa, ci sufletul. Ei credeau ca ajutand sufletul sa-si recunoasca si regrete pacatele (fie si supunand la cazne bucata de carne care il invelea) ii fac un bine, sporindu-i sansele sa fie iertat. Credeau ca indeplinesc intocmai voia lui Isus care spusese ca nu a venit "sa strice Legea" - deci toate poruncile din VT erau in continuare valabile. Ei nu erau vinovati de crima, ci erau (ca si calaii din zilele noastre) doar cei care aplicau sentinta... Erau convinsi ca tortura si rugul care actionau asupra trupului pacatos, dar elibereaza sufletul. Ii faci un bine aproapelui tau pe care il ajuti sa vada pacatele pe care le face si sa le regrete, chiar si chinuindu-i invelisul trecator de carne, decat sa-i lasi sufletul in ghearele diavolului, lasandu-l sa arda in iad pentru vecie.

Poate ca intelegeau altfel decat tine perceptele biblice, dar credeau in Isus si credeau ca ii indeplinesc voia. Poate ca interpretarea lor era gresita, nu stiu, insa asta nu-i face mai putin crestini.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Jan 2007, 10:33 AM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Te inteleg... laugh.gif Buna incercare spoton.gif
Insa omiti voit un lucru esential...
Cei ce puneau in aplicare legile VT nu erau/sunt crestini ci iudei...
Crestinii pun in aplicare legile Noului Testament, numit si Legea Harului si a Iubirii...
Acolo nici vorba de ceea ce zici tu...
Mai cerceteaza! Succes! cool.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jan 2007, 12:24 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Jan 2007, 09:33 AM)
Crestinii pun in aplicare legile Noului Testament, numit si Legea Harului si a Iubirii...

"eu-ul unui individ nu sta in trupul lui, ci in suflet. Inchizitorii indepineau intocmai porunca lasata de Isus, de a-si iubi si ajuta semenii. In conceptia lor (asemanatoare cu a ta) "semenul", "aproapele" nu era corpul de carne pacatoasa, ci sufletul. Ei credeau ca ajutand sufletul sa-si recunoasca si regrete pacatele (fie si supunand la cazne bucata de carne care il invelea) ii fac un bine, sporindu-i sansele sa fie iertat. Credeau ca indeplinesc intocmai voia lui Isus "


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jan 2007, 12:39 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 16 Jan 2007, 09:33 AM)
Insa omiti voit un lucru esential...
Cei ce puneau in aplicare legile VT nu erau/sunt crestini ci iudei...
Crestinii pun in aplicare legile Noului Testament, numit si Legea Harului si a Iubirii...

Asa-i?! Da-mi voie sa-ti reamintesc ca Isus insusi a spus ca el a venit "pentru poporul lui Israel". Atunci tu de ce te bagi in seama,faci parte din "poporul lui Israel"??? blink.gif

Si apoi, din ce spui tu aici despre criteriile de a fi crestin, au am ajuns la concluzia ca Singurul crestin a fost omorat pe cruce, iar restul, de la el incoace, nu sunt decat niste tentative de crestini nereusite .

QUOTE
Imi pare rau ca acest cuvant frumos, pentru cei cu inima curata, iti trezeste amintiri dureroase...Vad ca Zexelica a incercat deja sa te consoleze...

Ce jmecher esti, haules baules!!!



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Jan 2007, 12:52 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (abis @ 16 Jan 2007, 11:24 AM)
Ei credeau ca ajutand sufletul sa-si recunoasca si regrete pacatele (fie si supunand la cazne bucata de carne care il invelea) ii fac un bine, sporindu-i sansele sa fie iertat. Credeau ca indeplinesc intocmai voia lui Isus "

Ma indoiesc foarte serios de asta...Cred ca afirmatia functiona doar ca o motivatie sau ca o justificare.

Inchizitia ca institutie nu era decat o alta forma de politie politica prin care se achitau polite si se impunea un echilibru in acord cu directiile dictate de potentatii acelor vremuri. Rolul ei in istorie a fost mult exagerat, iar biserica a luptat din greu ca sa ii minimalizeze sau sa ii explice excesele


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Jan 2007, 08:36 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
Cei ce puneau in aplicare legile VT nu erau/sunt crestini ci iudei...
Crestinii pun in aplicare legile Noului Testament, numit si Legea Harului si a Iubirii...


Noroc mare ai tu cu cei care nu citesc Biblia, "guritza de aur" ce esti tu!

Crestini inseamna a fi parte a bisericii eterne, a fi parte din Hristos, a fi sfint, salvat, a chema numele Domnului, etc...
Cei din biserici, chiar daca nu erau toti salvati, REPREZENTAU imparatia lui Dumnezeu (biserica vazuta).

Atunci Avram si Enoh si Abel si Noe nu sunt in imparatia lui Dumnezeu, "guritza de aur"? Iarasi minciunesti?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jan 2007, 08:42 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Clopotel nu accepta ca poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Jan 2007, 09:01 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Nu intelegi tu alte lucruri mai simple, daramite pe acestea...Nu mai fi necajit doar pentru atat... Tu sa fii sanatos!

Draga Abis,
QUOTE
Clopotel nu accepta ca poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti...

Nu mai zice asta de doua ori, ca sare Zexelica si zice ca asa sustine dogma crestina... Asa ca te rog...mai cu fereala la Zexelica smile.gif

QUOTE
"eu-ul unui individ nu sta in trupul lui, ci in suflet. Inchizitorii indepineau intocmai porunca lasata de Isus, de a-si iubi si ajuta semenii. In conceptia lor (asemanatoare cu a ta) "semenul", "aproapele" nu era corpul de carne pacatoasa, ci sufletul. Ei credeau ca ajutand sufletul sa-si recunoasca si regrete pacatele (fie si supunand la cazne bucata de carne care il invelea) ii fac un bine, sporindu-i sansele sa fie iertat. Credeau ca indeplinesc intocmai voia lui Isus "

Ce spui tu este o gluma nu-i asa? Eu-l unui individ este atat sufletul cat si trupul...
Cum sa ucizi pe cineva sa sa-l eliberezi?! Asta e o credinta pagana, poate cu tenta gnostica...este exact opusul a ceea ce sustine crestinismul:
Trupul este templu al Duhului Sfant, si cine-l darama are de-a face cu Dumnezeu...
19 Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfānt care este īn voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri? (1 Corinteni 6)
17 De va strica cineva templul lui Dumnezeu, īl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfānt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi. (1 Corinteni 3)
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori...Cum poti gandi una ca asta...
De asemenea nu ai voie nici sa te sinucizi...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Jan 2007, 09:18 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel
QUOTE
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori...

Dar soldatilor li se porunceste sa-si faca datoria.
Care este datoria unui soldat?

Imi editezi mesajul cind te prind cu minciunica mare.

Acest topic a fost editat de zexelica: 17 Jan 2007, 03:51 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jan 2007, 01:29 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Jan 2007, 08:01 PM)
17 De va strica cineva templul lui Dumnezeu, īl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfānt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi. (1 Corinteni 3)
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori...

Dar trebuie sa-ti scoti ochiul daca din cauza lui pacatuiesti, nu?

Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-l omoare pe fiul sau Isaac si Avraam, si Avraam e dispus sa o indeplineasca porunca, desi il iubeste. Deci poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti.

Nu sustin ca interpretarea pe care am dat-o mai sus este singura posibila ori cea mai corecta, ci ca este una posibila; astfel, credinta in Isus (deci calitatea de crestin) este perfect compatibila cu Inchizitia. Argumentul ca inchizitorii nu ar fi fost crestini din cauza ca nu au urmat poruncile lui Isus (urmeaza cineva in totalitate?) nu tine. Ei isi credeau in Isus si credeau ca ii respecta poruncile, deci erau crestini.


PS:
In Matei 7 scrie ca "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci īn aceasta este cuprinsă Legea şi "Proorocii"
Iar in Matei 22:
36 ,,Īnvăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?``
37 Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.``
38 ,,Aceasta este cea dintīi, şi cea mai mare poruncă.
39 Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.`
40 Īn aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.``


Deci porunca "iubeste-ti aproapele" nu este ceva nou, o lege noua data de Isus anuland-o pe cea veche, ci este chiar esenta intregului VT, rezumat in doua cuvinte. Asa rezulta din text... Poruncile, toate, raman valabile, insa este explicat ca toate aceste porunci inseamna doua lucruri: iubeste-l pe D-zeu si iubeste-ti aproapele.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Jan 2007, 02:30 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Jan 2007, 03:04 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Sa le luam pe rand, desi realizez ca e inutil, caci tu nu vrei sa dai piept cu mesajul direct, ci incerci tot felul de ocolisuri, doar doar nimeri pe langa, lucru pe care vad ca-l faci cu succes, chiar cu satisfactie... Asta nu este o atitudine corecta, in primul rand fata de tine, afara de faptul in care nu vrei sa pierzi timpul pe aici...
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 16 Jan 2007, 08:01 PM)
17 De va strica cineva templul lui Dumnezeu, īl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfānt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi. (1 Corinteni 3)
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori... 

Dar trebuie sa-ti scoti ochiul daca din cauza lui pacatuiesti, nu?

In primul rand nu stiu de ce nu remarci ca e vorba de ochiul tau si nu al altuia... laugh.gif
In al doilea rand cum e citatul si la ce se refera?:
29 Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos īţi este să piară unul din mădularele tale, decāt tot trupul să fie aruncat īn gheenă. (Matei 5)
Apoi, trebuie sa intelegi de ce spune "ochiul tau cel drept"... Adica stangul nu te poaste sminti? Numai dreptul? laugh.gif Si daca citeai si versul imediat inaintea lui, adica asta:
28 Eu īnsă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvārşit adulter cu ea īn inima lui., imediat te luminai...
Si acum intelegi ca un om normal, fie si la cap, ce crezi ca va face?: isi va scoate mai degraba ochiul (fizic) decat sa-si revina si sa se indrepte si sa nu se mai uite dupa desfranari... Oare cand iti "scoti ochiul" nu ai realizat deja mizeria in care te afli, de ai luat o hotarare capitala?
QUOTE
Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-l omoare pe fiul sau Isaac si Avraam, si Avraam e dispus sa o indeplineasca porunca, desi il iubeste. Deci poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti.

Desigur, si la gradinitia copii isi pun papusile in patut zicand ca-si culca copiii si chiar ii pupa inainte de nani...
Oricum eu vorbeam de crestini, care sunt sub Legea NT, nu de cei sub legile VT

QUOTE
Nu sustin ca interpretarea pe care am dat-o mai sus este singura posibila ori cea mai corecta, ci ca este una posibila; astfel, credinta in Isus (deci calitatea de crestin) este perfect compatibila cu Inchizitia.

Desigur, si marmota invelea ciocolata in staniol...E credibil ca doar ai vazut si la TV...
QUOTE
Argumentul ca inchizitorii nu ar fi fost crestini din cauza ca nu au urmat poruncile lui Isus (urmeaza cineva in totalitate?) nu tine. Ei isi credeau in Isus si credeau ca ii respecta poruncile, deci erau crestini.

Desigur Abis, banuiesc ca si tu crezi ca au angajat o marmota pentru ciocolata si nu un elefant, pentru ca mananca mai putin...
QUOTE
PS:
In Matei 7 scrie ca "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci īn aceasta este cuprinsă Legea şi "Proorocii"
Iar in Matei 22:
36 ,,Īnvăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?``
37 Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.``
38 ,,Aceasta este cea dintīi, şi cea mai mare poruncă.
39 Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.`
40 Īn aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.``
Deci porunca "iubeste-ti aproapele" nu este ceva nou, o lege noua data de Isus anuland-o pe cea veche, ci este chiar esenta intregului VT, rezumat in doua cuvinte. Asa rezulta din text... Poruncile, toate, raman valabile, insa este explicat ca toate aceste porunci inseamna doua lucruri: iubeste-l pe D-zeu si iubeste-ti aproapele.

Aha, si tu din iubirea aproapelui intelegi sa sari la ochii lui?! Interesant...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 08:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman