HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Sarbatori Religioase, help
vitalic sprincea...
mesaj 6 Dec 2006, 02:02 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



ma intereseaza sarbatorile religioase, locul lor in traditia crestina, sensul lor religios...imi poate oferi cineva o sursa: link, indiciu despre o carte, etc???


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 6 Dec 2006, 02:52 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Sarbatorile religioase sunt starns legate de istoria crestinismului si de mesajul Scripturii. Se sarbatoresc diverse momente din istoria crestinismului care au iesit din cotidian si au devenit istorie. Semnificatia lor , importanta lor este data de sensul lor religios. Cea mai importanta sarbatoare este considerata crucificarea Lui Hristos deoarece prin ea s-a mantuit omul. A doua este nasterea Domnului sau Craciunul.
Caledar crestin-ortodox

Aici sunt sarbatorile ortodoxe de-a lungul unui an. Astazi este o sarbatoare crestina mare.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Dec 2006, 03:09 PM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Vitalic,
Pe langa link-ul ce ti l-a dat Abureala, iti mai dau si eu cateva:
http://www.sinaxar.ro/ - acesta este un link si cu sinaxar audio
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sinaxar.htm
http://www.credo.ro/crestin-ortodox/42/Calendar-si-sinaxar
Mai multe despre cele ce ai intrebat, si cateva recomandari de carti, cand ma intorc, mai pe seara, ca acum trebuie sa plec...

Astazi (6 decembrie), Biserica Dreptmaritoare Ortodoxa, sarbatoreste pe Sfantul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul din Mira Lichiei, facatorul de minuni , a carui minunata viata este descrisa la acel link.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2006, 03:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Dec 2006, 05:47 PM
Mesaj #4


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Am revenit...
Deci, cateva titluri de carti ce le am eu in Biblioteca, ele pot fi mult mai multe:
- Sub privirile sfintilor zilei - un calendar ortodox comentat - Parintele Ioan Tiberiu Visan - este deosebita
- Sarbatori Religioase, Datini si Credinte Populare - prof. dr. Ioan Toca - Editura Allfa - este o cercetare si o prezentare a sarbatorilor religioase si a datinilor populare si cum sunt ele intrepatrunse in viata oamenilor.
- Indrumatorul bunului crestin - Arhimandrit Gherontie Ghenoiu
- Micul Ceaslov - la sfarsit are un Sinaxar foarte bun
- Exista chiar si o agenda duhovniceasca 2006-2007, tiparita la Manastirea Sf. Ioan Botezatorul din Alba Iulia, unde la fiecare zi, exista o prezentare a sfintilor si destul de multe comentarii si sfaturi duhovnicesti.

Cam atat am gasit la prima vedere... Daca mai gasesc ceva iti spun ... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vitalic sprincea...
mesaj 7 Dec 2006, 09:18 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



mersi mult...tuturor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Dec 2006, 04:10 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



vitalic sprinceana

Conform Bibliei, in perioada dupa cruce nu mai exista NICIO SARBATOARE.
Daca vrei sa-ti stabilesti tu o zi in care sa dai slava lui Dumnezeu, poti s-o faci in fiecare zi sau orice alta zi.
Sunt doctrine false care iti spun ce sarbatoare este astazi sau miine, care se iau dupa VT in loc sa inteleaga ca VT este o
UMBRA.
Traditia nu are nimic cu Dumnezeu. Biblia are. Si in Biblie spune ca o zi este ca oricare alta.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 22 Dec 2006, 07:29 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Sursa cea mai clara este Biblia. Daca vrei documentatie acolo vei gasi cat vrei.
Vei vedea cum aceste sarbatori sunt ale oamenilor si sunt condamnate de Dumnezeu.

Vei vedea cum preoti din timpul lui Isus au fost mustrati tocmai pentru traditia lor. Ei au pus traditia inaintea Scripturii la fel ca si acum

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Dec 2006, 03:36 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ASD
QUOTE
Vei vedea cum preoti din timpul lui Isus au fost mustrati tocmai pentru traditia lor. Ei au pus traditia inaintea Scripturii la fel ca si acum

De acord cu tine.
As vrea sa verific totusi daca este "parerea ta", "asa crezi tu" sau ai gasit Scriptura respectiva dupa care ai tras concluzia Israel fizic = biserica (vazuta sau nevazuta).


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 28 Dec 2006, 07:21 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (zexelica @ 7 Dec 2006, 04:02 PM)

Conform Bibliei, in perioada dupa cruce nu mai exista NICIO SARBATOARE.
Daca vrei sa-ti stabilesti tu o zi in care sa dai slava lui Dumnezeu, poti s-o faci in fiecare zi sau orice alta zi.
Sunt doctrine false care iti spun ce sarbatoare este astazi sau miine, care se iau dupa VT in loc sa inteleaga ca VT este o UMBRA.
Traditia nu are nimic cu Dumnezeu. Biblia are. Si in Biblie spune ca o zi este ca oricare alta.

AMIN! 100% adevăr biblic...

Late edit:
Pentru unii UMBRA de care vorbești poate fi greșit înțeleasă. Să încercăm a fi mai expliciți:
În înțelegerea mea pe care o am de la Dumnezeul meu prin Duhul Lui Sfânt, Vechiul Testament ne prezintă - hai să numim aceea - o Istorie fizică, Noul Testament ne dă acea Istorie spirituală, duhovnicească. Domnul Oștirilor din VT este Domnul Vieții din NT. Același Dumnezeu, nu un altul! Legea scrisă din VT este Legea întrupată și crucificată din NT. Același Dumnezeu, același Cuvânt etern!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 29 Dec 2006, 06:52 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Dec 2006, 10:21 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un EID ul-Adha ( Kurban Bayrami) cu fericire,sanatate si prosperitate pentru toti musulmanii cinstiti, corecti ,credinciosi cu frica de Allah, care-l sarbatoresc pe 31/12 !

Acest topic a fost editat de March: 29 Dec 2006, 01:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 31 Dec 2006, 07:14 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



emil
QUOTE
În înțelegerea mea pe care o am de la Dumnezeul meu prin Duhul Lui Sfânt, Vechiul Testament ne prezintă - hai să numim aceea - o Istorie fizică, Noul Testament ne dă acea Istorie spirituală, duhovnicească
.
OK. Multa lume ZICE asa.
Se poate verifica daca tu compari spiritual cu spiritual. Verifica-te singur cu Daniel 12:10, 11, 12.

Acum, daca tu afirmi ca istoria fizica este VT se IMPLINESTE in NT, hai sa vedem la concret, pt. ca multi teologi AFIRMA asta, fara sa poate dovedi.
In lev. 25 avem o Lege ceremoniala, deci trebuie sa se implineasca in NT, deci poti demonstra CU VERSURI. OK:
25Dacă fratele tău sărăceşte şi vinde o bucată din moşia lui, cel ce are dreptul de răscumpărare, ruda lui cea mai deaproape, să vină şi să răscumpere ce a vîndut fratele său.

26Dacă un om n'are pe nimeni care să aibă dreptul de răscumpărare, şi -i stă în putinţă lui singur să facă răscumpărarea,

27să socotească anii dela vînzare, să dea înapoi cumpărătorului ce prisoseşte, şi să se întoarcă la moşia lui.

28Dacă n'are cu ce să -i dea înapoi, lucrul vîndut să rămînă în mînile cumpărătorului pînă la anul de veselie; la anul de veselie, el să se întoarcă la moşia lui, şi cumpărătorul să iasă din ea.

29Dacă un om vinde o casă de locuit într'o cetate înconjurată cu ziduri, să aibă drept de răscumpărare pînă la împlinirea unui an dela vînzare; dreptul lui de răscumpărare să ţină un an.

30Dar dacă această casă, aşezată într'o cetate înconjurată cu ziduri, nu este răscumpărată înainte de împlinirea unui an întreg, ea va rămînea de veci cumpărătorului şi urmaşilor lui; iar în anul de veselie să nu iasă din ea.

31Casele din sate, cari nu sînt înconjurate cu ziduri, să fie privite ca ţarini de pămînt: ele vor putea fi răscumpărate, şi cumpărătorul va ieşi din ele în anul de veselie.

32Cît priveşte cetăţile Leviţilor şi casele pe cari le vor avea ei în aceste cetăţi, Leviţii să aibă un drept necurmat de răscumpărare.

33Cine va cumpăra dela Leviţi o casă, să iasă în anul de veselie din casa vîndută lui şi din cetatea în care o avea; căci casele din cetăţile Leviţilor sînt averea lor în mijlocul copiilor lui Israel.


Cum se IMPLINESC aceste Legi ceremoniale in NT?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 31 Dec 2006, 10:27 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (zexelica @ 31 Dec 2006, 07:06 PM)

Se poate verifica daca tu compari spiritual cu spiritual. Verifica-te singur cu Daniel 12:10, 11, 12.



Parcă ziceai că Vechiul Testament este o UMBRĂ! Afirmația ta!...
Îl folosești numai atunci când... "îți vine ție pe chelie"?!
De ce mai faci referințe la umbre?!...


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 1 Jan 2007, 06:43 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



emil
QUOTE
Parcă ziceai că Vechiul Testament este o UMBRĂ! Afirmația ta!...

Nu ziceam, asa SCRIE.

Daca este UMBRA, arata-mi si mie LA CE ESTE UMBRA? IN MOD SPECIFIC.
Umbra are ceva solid pe care reprezinta. De aceea te-am intrebat din Lev. 25.
Daca aia este UMBRA, atunci ce reprezinta umbra? Care sunt versurile care DOVEDESC aceasta reprezentare?
Sau ramii ca teologii care numai AFIRMA dar nu pot proba care sunt versurile care probeaza implinirea legilor ceremoniale in mod specific.

In Daniel 12 iti spune ca daca esti nelegiuit nu vei intelege. Scurt si la obiect. Verifica-te.
5Pe voi înşivă încercaţi-vă dacă sînteţi în credinţă. Pe voi înşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este în voi? Afară numai dacă sînteţi lepădaţi.
Stii, nu stii, este treaba ta si a lui Dumnezeu. Dar macar stii pe bune cum stai.
21Nu orişicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra în Împărăţia cerurilor, ci celce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.

22Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: ,,Doamne, Doamne! N'am proorocit noi în Numele Tău? N'am scos noi draci în Numele Tău? Şi n'am făcut noi multe minuni în Numele Tău?``

23Atunci le voi spune curat: ,,Niciodată nu v'am cunoscut; depărtaţi-vă dela Mine, voi toţi cari lucraţi fărădelege.``

Astia nu sunt cei de la bordel, sunt oameni implicati in propovaduire....Si ce raspuns groaznic primesc: ,,Niciodată nu v'am cunoscut; depărtaţi-vă dela Mine"
E greu... Ai grija.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 03:56 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman