HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

85 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 09:38 AM
Mesaj #1


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Plecand de la link-ul dat de Abis, si pentru ca oricum este "la moda" subiectul, m-am gandit ca nu ar strica sa avem cateva discutii, opinii etc. despre faptul ca se preda religia in scoli... Dupa stiinta mea este o materie optionala, facultativa, adica nu este obligatorie, si prin urmare, ma gandesc, ca nu e nimeni obligat sa participe la acele ore deca nu-i place...

PS.In categoria "optionale" intra si inotul, karatele, chitara etc... in functie de scoala... Oare si la acestea sunt asa de multe voci contra?????


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2006, 09:42 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cred ca discutia se potrivea mai bine la ´Dezbateri´. wink.gif

Pentru inceput, as spune doar ca toata povestea duce la situatii aberante.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 09:46 AM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Nefertiti,
QUOTE
Cred ca discutia se potrivea mai bine la ´Dezbateri´.

Posibil... Dar pentru ca tema este strict religioasa, m-am gandit ca am putea sa dezbatem si aici... Daca chiar e incomod aici, o mutam acolo smile.gif
QUOTE
Pentru inceput, as spune doar ca toata povestea duce la situatii aberante.

La care "situatii aberante" te-ai gandit??/


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Sep 2006, 09:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 28 Sep 2006, 09:48 AM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Clopotel, religia nu este de loc optionala in RO.
Este materie obligatorie, cu rubrică în catalog, absente, note, tot tacâmul.
Poate este opţională în alte ţări.

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Sep 2006, 09:52 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2006, 09:49 AM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu este o tema ´strict religioasa´, implica societatea civila.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2006, 09:50 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 28 Sep 2006, 10:38 AM)
nu ar strica sa avem cateva discutii, opinii etc. despre faptul ca se preda religia in scoli...

In sondaj intrebarea trebuia sa fie cu privire la predarea religiei, nu a religiei ortodoxe. Zic eu...

QUOTE
La care "situatii aberante" te-ai gandit??/

Vezi cateva chiar in articolul respectiv.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Sep 2006, 09:51 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 09:52 AM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Contraste,
QUOTE
Clopotel, religia nu este de loc optionala in RO.

Well, din informatiile ce le am de la cativa cunoscuti ce au copiii la scoala, mi-au spus ca e optionala...
QUOTE
Este materie obligazotie, cu rubrică în catalog, absente, note, tot tacâmul.

Obligatorie poate este Istoria Religiilor, care poate fi o materie ca oricare alta...
Daca Religia Ortodoxa ar fi obligatorie ar fi cea mai mare tampenie... Cu asta nu pot fi de acord...Dar nu am auzit sa fie...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Sep 2006, 09:54 AM
Mesaj #8


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Când profesorul este titular, disciplina este obligatorie. Aduc adeverinte fiecare ca face religie de la comunitatea credintei de unde apartine.
Opţionalele au profesorii plătiţi cu ora.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 09:57 AM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 28 Sep 2006, 10:38 AM)
nu ar strica sa avem cateva discutii, opinii etc. despre faptul ca se preda religia in scoli... 

In sondaj intrebarea trebuia sa fie cu privire la predarea religiei, nu a religiei ortodoxe. Zic eu...

Am dorit sa precizez ortodoxa, pentru ca din cate stiu eu, se preda religia ortodoxa si nu budhista sau sintoista...
Daca nu precizam ortodoxa, se ridicau voci contra, ca sondajul nu este exact in cerinta...
QUOTE
QUOTE
La care "situatii aberante" te-ai gandit??/ 

Vezi cateva chiar in articolul respectiv.

Pai pune-le aici sa le discutam si sa vedem cat de aberante sunt...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Sep 2006, 10:10 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu voi raspunde la sondaj pentru ca este o intrebare tendentioasa si poate duce la concluzii periculoase.

Trebuie clarificat ce inseamna "optional". In articol se vede foarte bine ca ceea ce este optional este mai mult coercitiv si ca alternativele sunt putine sau inexistente.

In plus, cei care sunt pus sa aleaga nu sunt suficient de bine informati.

Eu zic ca acest sondaj nu e bun. Daca ar fi fost sa raspund, as fi raspuns cu da. Teoretic nu ma deranjeaza daca se preda optional religia ortodoxa in scoli. Dar poate ca la fel de optional ar fi trebuit sa fie predate alte religii, si o istorie a religiilor si poate mai multa filosofie.

Nu cunosc prea bine planul de invatamant dar din cate stiu religia se preda inca din scoala generala (gimnaziu), chiar si cu o singura ora pe saptamana, in opt ani de studiu, oricum bate la fund Filosofia care se face doar intr-un an de studiu (in liceu) si ala pe fuga si in 1 ora pe saptamana care de multe ori sunt inlocuite de un meci de fotbal.

Daca as fi facut eu sondajul, l-as fi facut in felul urmator:

Sunteti de acord cu predarea religiei in scoli?

1. Da, religia ortodoxa, in mod obligatoriu
2. Da, fiecare cult religios in functie de credinta fiecaruia, in mod obligatoriu
3. Da, religia ortodoxa, optional
4. Da, fiecare cult religios in functie de credinta fiecaruia, optional
5. Da, fiecare cult religios, dar numai dupa varsta de 14 ani, optional
6. Da, sunt de acord cu predarea unei istorii a religiilor, optional
7. Da, sunt de acord cu orice varianta de predare a religiilor, optional sau obligatoriu, dar nu mai mult decat predarea filosofiei, si fara afisarea de icoane, cruci si alte insemne care pot fi incluse la capitolul propagana.
8. Nu sunt de acord cu predarea religiei in scoli in nici un fel
9. Nici una din variantele de mai sus, explicati.

In felul acesta cred ca sondajul ar fi mult mai concludent.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 10:45 AM
Mesaj #11


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Action,
QUOTE
Nu voi raspunde la sondaj pentru ca este o intrebare tendentioasa si poate duce la concluzii periculoase.

Eu asta am si propus.... Sa dezbatem sincer si sa nu aruncam cu afirmatiile acide fara sa le si argumentam...
Prin urmare: poti sa explici, te rog, de ce intrebarea este tendentioasa si la ce concluzii periculoase putem ajunge??? Nu ar trebui sa fie greu daca esti asa de sigur... Poti sa le expui 1,2,3... si sa le dezbatem...
QUOTE
Trebuie clarificat ce inseamna "optional".

Optional este optional... Nicidecum obligatoriu...
QUOTE
In articol se vede foarte bine ca ceea ce este optional este mai mult coercitiv si ca alternativele sunt putine sau inexistente.
Articolul acela a fost ceea ce m-a facut sa deschid acest topic, ca si multe altele din ultimul timp... Dar aici nu am dorit sa dezbatem acel articol care oricum mie nu mi se pare corect facut...
Prin urmare, uita articolul acela, sau inspirate din el, dar formuleaza aici opiniile tale sincere...
QUOTE
In plus, cei care sunt pus sa aleaga nu sunt suficient de bine informati.

Cam ce informatii crezi tu ca ar trebui sa li se dea ca sa fie bine informati?... Oare nu chiar predarea religiei ortodoxe il face pe om sa fie mai bine informat??? Eu cand am discutat cu oameni care au trecut la alte culte de la religia ortodoxa, am constatat, fara exceptie, ca ei desi spun ca inainte au fost ortodocsi, in fapt ei nu cunoscusera si nici acum nu cunosc religia ortodoxa, nicidecum sa o practice...
QUOTE
Eu zic ca acest sondaj nu e bun.
Nici nu am pretentia ca as face ceva bun... Dar m-am gandit ca fiind simplu, si clar exprimat, nu poate da gres... smile.gif
QUOTE
Daca ar fi fost sa raspund, as fi raspuns cu da.

Si ce te-a retinut?
QUOTE
Teoretic nu ma deranjeaza daca se preda optional religia ortodoxa in scoli.

Nici pe mine, de aceea am votat DA...
QUOTE
Dar poate ca la fel de optional ar fi trebuit sa fie predate alte religii,

Dar nu interzice nimeni sa fie predate si alte religii ca optionale... Asta hotaraste scoala, impreuna cu parintii si elevii...
Sunt convins ca in China de ex. se preda budhismul si nu crestinismul... De ce? Pt. ca acolo este interesul mai mare pt. budhism... Tot la fel de optional, in multe scoli, se preda karate si nu wushu sau alte arte martiale...Sunt convins ca nimeni nu a protestat... Cine a vrut sa se duca, s-a dus...
QUOTE
si o istorie a religiilor

Istoria religiilor este altceva decat religia in sine... Este o materie la fel ca istoria, numai ca e centrata pe istoria religiilor... Avand in vedere evolutiile de pe plan mondial, si eu cred, ca este necesar si oportun ca oamenii sa stie care este deosebirea dintre musulmani si crestini si budhisti, si cum s-a ajuns aici... Daca istoria este obligatorie, si acest aspect mi se pare la fel de obligatoriu in ziua de azi...
QUOTE
si poate mai multa filosofie.

Cred ca mult mai instructiv si folositor ar fi sahul... Rusii chiar il aveau ca materie obligatorie odata, acum nu stiu daca mai e...
QUOTE
Nu cunosc prea bine planul de invatamant dar din cate stiu religia se preda inca din scoala generala (gimnaziu), chiar si cu o singura ora pe saptamana, in opt ani de studiu, oricum bate la fund Filosofia care se face doar intr-un an de studiu (in liceu) si ala pe fuga si in 1 ora pe saptamana care de multe ori sunt inlocuite de un meci de fotbal.

Nu vad relevanta... Cui ii place filosofia nici 100 de ore nu-i ajung... Cui ii place pictura la fel... Nu putem sa le facem pe toate de 100 ore..
QUOTE
Daca as fi facut eu sondajul, l-as fi facut in felul urmator:

Si eu m-am gandit la un astfel de sondaj stufos, dar pana la urma, am inceput sa tai din ele, parandu-mi-se redundant... Asa am ajuns la cel propus de mine...
Din start nu poate fi impusa religia ca obligatie... Nu este nici crestinesc si nici dictatura religioasa nu exista...
Iar in ceea ce priveste alta religie decat cea ortodoxa, e normal ca daca intr-o scoala 60% din elevi sunt budhisti, in loc de religia ortodoxa sa se predea acolo religia budhista, ca doar e optional... La optional se poate pune ce se vrea...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Sep 2006, 11:07 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Clopotel una este predarea unei materii de interesa si alta este sa faci propaganda religioasa ortodoxa, bazandu-te pe ignoranta si rusinea oamenilor. Daca ii bagi copilului in cap de mic tot felul de aberati religioase vei avea un robotel credincios care nu poate sa iasa dintr-o capcana informationala.

Opinia mea este urmatoarea:
1. De acord cu religia daca se preda dupa varsta de 14 ani, atunci cand omul poate sa discearna si sa aleaga liber ce crede si ce gandeste.
2. De acord sa nu depaseasca in numar de ore alte discipline legate de spiritualitate, cum este de exemplu filosofia.
3. Sa fie optionala, adica atat parintii cat si elevul sa poata opta pentru acea materie si sa nu aibe obligativitatea prezentei si sa nu se puna note (care sa afecteze media) ci sa se dea cel mult calificative.
4. Sa nu fie insotita de propaganda, iar numarul icoanelor, crucilor si a altor simboluri sa nu depaseasca procentual alte tablouri, harti, machete sau orice alte simboluri ale altor discipline.

QUOTE
Cam ce informatii crezi tu ca ar trebui sa li se dea ca sa fie bine informati?... Oare nu chiar predarea religiei ortodoxe il face pe om sa fie mai bine informat???


Nu, e doar propaganda si indoctrinare. O informare mai buna este una obiectiva. Libertatea de alegere presupune cunoasterea tuturor alternativelor, nu doar a unei singure alternative.

As fi de acord ca in clasele V-VIII sa se predea, o istorie a religiior, o abordare din diverse unghiuri a tuturor religiilor majore, precum si a altor culte. Sa stie ce inseama sa fi budist, ce inseamna sa fi adventist, taoist, hinduist, musulman, ateu etc. Sa se faca aceasta incursiune in lumea religiilor cat mai obiectiv posibil fara a spune astia sunt rai si astia sunt buni. Ci doar astia sunt asa, iar astialalti sunt asa si pe dincolo. As fi de acord ca o astfel de materie sa fie obligatorie. Abia dupa ce vezi ce inseamna fiecare cult religios poti spune ca faci o alegere cat de cat obiectiva.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2006, 11:15 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 28 Sep 2006, 11:45 AM)
e normal ca daca intr-o scoala 60% din elevi sunt budhisti, in loc de religia ortodoxa sa se predea acolo religia budhista

De unde stii cati ortodocsi sunt intr-o scoala?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Sep 2006, 11:41 AM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Acest subiect nu-si are locul aici.
Copilul meu este in clasa a treia si are trei ore de religie pe saptamana (catolica) , ore obligatorii .In schimb doar doua de engleza, nici una de etica, iar cursul de computere il face suplimentar , nu exista in mod normal ca si materie.
Si daca credeti ca se predica prea mult ortodoxismul in scolile romanesti atunci faceti o vizita pe aici ca sa vedeti ce inseamna religie .

Sustin sus si tare ca religia (egal de care este) NU are ce cauta ca materie in scoli. Nici macar optional.




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Sep 2006, 11:49 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Oiski-Poiski @ 28 Sep 2006, 12:41 PM)
Copilul meu este in clasa a treia si are trei ore de religie pe saptamana (catolica) , ore obligatorii .

Eu chiar nu inteleg ce au de predat in 8-12 ani de studiu in 1-3 ore de religie pe saptamana... unsure.gif
Ca doar din cate am inteles eu de pe aici de pe forum de la marii initiati in ale religiei, oricum Dumnezeu nu se cunoaste cu mintea ci cu inima. Deci, la ce bun sa pui copilul sa totceasca la religie? Astept raspuns la ceasta intrebare.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Sep 2006, 12:00 PM
Mesaj #16


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



am uitat sa precizez
doua ore le face cu preotul si a treia cu inlocuitorul, sau ce-o fi
fiecare din ei ne-au cerut un caietul si o mapa din aia in care sa bagi foi capsate
daca si le imparteau s-ar fi certat, paruit, etc.etc.


pe langa cele trei ore la scoala copilul trebuie sa mearga miercurea dupa masa la biserica la slujba pentru elevi si duminica dimineata la slujba normala
toate astea pana la anul in mai cand au Kommunion
din cand in cand mai primim si cate un bonus , adica maine de exemplu trebuie sa mearga extra program la biserica la slijba cu numele "Vesnica adorare "

As putea sa-mi trag palme in fata oglinzii ca l-am botezat

Acest topic a fost editat de Oiski-Poiski: 28 Sep 2006, 12:01 PM


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 12:00 PM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Action,
QUOTE
Clopotel una este predarea unei materii de interesa si alta este sa faci propaganda religioasa ortodoxa, bazandu-te pe ignoranta si rusinea oamenilor.

Cred ca faci niste confuzii... Pentru cine este interesat de religie, religia este o materie de interes la fel ca oricare alta... De ex., sa zicem, chimia, sau filosofia ca tot iti place tie...
QUOTE
Daca ii bagi copilului in cap de mic tot felul de aberati religioase vei avea un robotel credincios care nu poate sa iasa dintr-o capcana informationala.

Aberatii????!!! Pai pentru tine or fi aberatii, pentru altii nu sunt... Pentru tine aberatie nu este filosofia, pentru altii este cea mai mare aberatie... Sau tu crezi sa un robotel filosofic care nu poate sa iasa dintr-o capcana informationala este superior altor robotei? In scoala se preda filosofia, si mi se pare ca e obligatorie, nu stiu - confirma tu, si atunci te intreb eu: de ce ar trebui elevii sa fie indoctrinati cu ideile lui Descartes de ex.?
Se pare ca o sa avem ceva de discutat asupra urmatorului aspect: voi nu puteti, sau nu vreti sa faceti, deosebirea intre religie (ca materie de studiu) si credinta... Credinta nu se face la scoala, nici macar optional... Asta o face omul in intimitatea sa, fie la Biserica, fei acasa, fie unde vrea... La scoala se predau numai notiuni teoretice... Daca se spune Tatal Nostru de Iisus Hristos, profesorul de religie nu-i poate impune elevului o traire mai mare decat ii poate impune profa de ramana elevului cand spune Somnoroase pasarele de Eminescu...
Este vorba doar de prezentarea teoretica a Bibliei si a talmacirii ei...
La fel se intampla si la limba romana, si la chimie, si la filosofie, si la karate, si la chitara etc etc... De ce doar cand e vorba de religie se isca valuri??? Privita dpdv ateist, religia este o filosofie... De ce vorbele lui Iisus sunt mai periculoase pt. voi decat vorbele lui Descartes sau Aristotel??? Poate ca exprima mai clar adevarul??? Ca scoate raul din fiecare la iveala??? Nu-i asa ca nu e confortabil pentru om sa-i spui verde in fata gandurile ascunse???
QUOTE
Opinia mea este urmatoarea:
1. De acord cu religia daca se preda dupa varsta de 14 ani, atunci cand omul poate sa discearna si sa aleaga liber ce crede si ce gandeste.

Faci judecati gresite caci pleci de la premise gresite... La ora de religie nu e vorba sa aleaga ce religie va urma... nicidecum... Copilului doar i se dau informatii, si cand va dori el, le va folosi sau nu... Poate sa treaca si la budhism, nu-l impiedica nimeni... La fel cum copilului i se preda si chimia desi el o uraste si nu o va folosi niciodata in viata... O sa spui ca si chimia sau engleza etc etc sa fie dupa 14 ani cand copilul poate discerne ceva????
QUOTE
2. De acord sa nu depaseasca in numar de ore alte discipline legate de spiritualitate, cum este de exemplu filosofia.
Daca copilul este interesat de religie si nu de filosofie, poate renunta la ora de filosofie in avantajul celei de religie... E vreo problema???
QUOTE
3. Sa fie optionala, adica atat parintii cat si elevul sa poata opta pentru acea materie si sa nu aibe obligativitatea prezentei si sa nu se puna note (care sa afecteze media) ci sa se dea cel mult calificative.

Desigur ca trebuie sa fie optionala... Tu crezi ca filosofia ar trebui sa fie obligatorie??? De ce???!!! banuisc ca nici la filosofie nu ai pretentia de absente sau calificative... Altfel trebuie sa recunosti ca stai cam prost cu obiectivitatea...
QUOTE
4. Sa nu fie insotita de propaganda, iar numarul icoanelor, crucilor si a altor simboluri sa nu depaseasca procentual alte tablouri, harti, machete sau orice alte simboluri ale altor discipline.

rofl.gif Desigur icoana lui Iisus induce alta stare elevului decat tabloul Giocondei, de care sunt singur ca nu ai avea ce comenta...E cam greu sa-ti vina ganduri rebele in prezenta icoanelor, si asta deranjeaza, nu-i asa??? Cum ar fi sa te droghezi sau sa-ti vina alte ganduri nelegiute in prezenta icoanelor???
QUOTE
QUOTE
Cam ce informatii crezi tu ca ar trebui sa li se dea ca sa fie bine informati?... Oare nu chiar predarea religiei ortodoxe il face pe om sa fie mai bine informat???

Nu, e doar propaganda si indoctrinare.

rofl.gif Pai si propaganda si indoctrinarea de la filosofie crezi ca e mai buna??? hh.gif
QUOTE
Libertatea de alegere presupune cunoasterea tuturor alternativelor, nu doar a unei singure alternative.

Ce spui??!! ohmy.gif Pai nu am zis ca este optional? Nu am zis ca are de ales intre a face si inot si karate si pictura si chitara si tambal??? Care singura alternativa??? Daca vor sa faca budhism, ce-i impiedica sa aduca un profesor de budhism???
QUOTE
As fi de acord ca in clasele V-VIII sa se predea, o istorie a religiior, o abordare din diverse unghiuri a tuturor religiilor majore, precum si a altor culte.
Pai vezi ca poti sa intelegi... Dar ce intelegi din diverse unchiuri a diverselor culte??? Cumva cum propui si la istorie, ca istoria Romaniei sa fie predata si din unghiul maghiar????
QUOTE
Sa stie ce inseama sa fi budist, ce inseamna sa fi adventist, taoist, hinduist, musulman, ateu etc.

Pai si ca sa stie nu trebuie sa i se predea???? Eu asta spun pe aici de cateva mesaje... Ce nu este clar???
Eu spun sa se predea, tu spui sa nu se predea, iar apoi zici ca ar fi bine sa se stie si sa fie informat...Pai cum sa fie informat daca nu i se preda???? Tu poti sa fi informat asupra filosofiei daca nu ti se preda filosofia???
QUOTE
Sa se faca aceasta incursiune in lumea religiilor cat mai obiectiv posibil fara a spune astia sunt rai si astia sunt buni.
Da' cine a spus sa se faca altfel???!!! Ai vazut ca nici la istorie nu ni se spune: la Neajlov romanii erau buni si turcii erau rai, ci se trateaza totul cu maxima obiectivitate... Asa e si aici...
QUOTE
As fi de acord ca o astfel de materie sa fie obligatorie. Abia dupa ce vezi ce inseamna fiecare cult religios poti spune ca faci o alegere cat de cat obiectiva.

Si eu sunt de acord... Numai ca daca nu gasesc un vrajitor voodoo, ce ma fac? Nu mai predau nimic de teama sa nu fiu impartial???


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 12:15 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Clopotel,

iarasi iti pierzi vremea. Oamenii acestia il urasc pe Dumnezeu din toata inima. E inutil.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Sep 2006, 12:16 PM
Mesaj #19


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



laugh.gif

deci doar atat am vrut sa zic

mutati subiectul in alta parte
si
eu nu sunt de acord cu religia in scoli ca materie obligatorie




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 12:17 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
De unde stii cati ortodocsi sunt intr-o scoala?

Pai e simplu: la clasa fiecare diriginte interogheaza elevii si parintii si apla ce spun ei... Apoi ii intreaba ce vor... Si ce vor aia fac... Daca nu vor nu-i obliga nimeni... Dar din informatiile mele se pare ca parintii vor ca odraslele lor sa invete cate ceva de la Iisus...

Draga Oiski,
QUOTE
Sustin sus si tare ca religia (egal de care este) NU are ce cauta ca materie in scoli. Nici macar optional.

Pai daca tu nu vrei sa-ti dai copilul acolo, nu te obliga nimeni... Dar cu altii ce ai??? Adica tu nu esti de acord sa ti se impuna tie, dar se pare ca tu doresti sa le impui la altii??
QUOTE
pe langa cele trei ore la scoala copilul trebuie sa mearga miercurea dupa masa la biserica la slujba pentru elevi si duminica dimineata la slujba normala
Ma rog, daca elevul nu este credincios, desi acest aspect poate fi privit ca practica, totusi e cam mult... Si risca sa se departeze chiar de religie da-i este chiar asa impusa... Deci sa fie clar: Religia si mai ales credinta nu poate si nici nu trebuie impusa...Asta trebuie sa vina de la fiecare...

Draga Action,
QUOTE
Eu chiar nu inteleg ce au de predat in 8-12 ani de studiu in 1-3 ore de religie pe saptamana...

Poate ca e cam mult, poate ca e cam putin... Ideea este ca intr-adevar este o materie stufoasa... Pentru filosofie cate ore ai aloca?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2006, 12:19 PM
Mesaj #21


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Clopotel @ 28 Sep 2006, 01:17 PM)
se pare ca parintii vor ca odraslele lor sa invete cate ceva de la Iisus...


De la Iisus sau de la profesor? Hotaraste-te...

Cred ca ar trebui suspusa la vot mutarea discutiei la Dezbateri, unde e un teren neutru. Altfel...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 12:22 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Hristos spune :
"Lasati copii sa vina la Mine".
Dar spune pentru cine are urechi de auzit.
Dar iarasi e inutil. Paganii tot pagani raman.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 12:28 PM
Mesaj #23


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Nefertiti,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 28 Sep 2006, 01:17 PM)
se pare ca parintii vor ca odraslele lor sa invete cate ceva de la Iisus...

De la Iisus sau de la profesor? Hotaraste-te...

Aaaa... laugh.gif Cum sa-ti spun mai simplu...De ex... la mate cand profu te invata Teorema lui Pitagora, la sfarsit o sa spui ca de fapt e teorma lui profu ca doar el te-a invatat-o???? Asa e si aici:profu de religie nu invata de la el, ci spune ce a spus Iisus... Adica "teoremele" lui Iisus ca sa intelegeti mai usor...smile.gif
QUOTE
Cred ca ar trebui suspusa la vot mutarea discutiei la Dezbateri, unde e un teren neutru.

Aici nu este teren neutru??? De ce??? la Dezbateri e neutru si pentru atei si pentru crestini si pentru budhisti??? Chiar nu vad motive de mutare... Dar ma rog... daca acolo credeti voi ca aveti mai multe argumente...
QUOTE
Altfel...

Altfel... ????!!!!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2006, 12:30 PM
Mesaj #24


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, deja ma oboseste prozelitismul tau.

Cine a inteles ce am vrut sa spun, bine, cine nu, nu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 12:49 PM
Mesaj #25


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Haide draga Nefe... nu te supara pe mine, ca nici macar nu te-am contrazis cu ceva wub.gif
Nu stiu de ce ma acuzi de prozelitism ca nici macar nu am incercat ceva in acest sens...
Chiar nu inteleg de ce vrei sa mutam acest topic in alta parte??? Mie imi este indiferent... Dar poti sa-mi spui si mie ce ai spune acolo si nu poti sa spui aici, de vreme ce sustii ca aici nu este teren neutru????
Crezi ca daca-ti spui gandurile sincer aici, legat de acest subiect, vei fi impiedicata cumva???Nicidecum...

Chiar doresc sa stiu ce argumente au cei care au votat NU... Pana acum am retinut ca doar "nu vor", dar au uitat sa dea si argumentul pentru care sunt impotriva studierii optionale a religiei in scoli... Cu obligativitatea, am zis ca nu sunt nici eu de acord, si nu cred ca e nimeni, de aceea nici nu am inclus asta in sondaj...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Sep 2006, 01:02 PM
Mesaj #26


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Si asa religia e o materie luata in seama de plozi de clasa a-II-a cand sunt intoxicati cu povesti scrise sub influenta lui Bahus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 01:12 PM
Mesaj #27


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Colimator,
QUOTE
Si asa religia e o materie luata in seama de plozi de clasa a-II-a cand sunt intoxicati cu povesti scrise sub influenta lui Bahus.

Neuronu' meu nu se prinde de ceea ce ai vrut tu sa spui...Reformuleaza te rog... Poate lipsesc virgule de acolo... Cine sunt sub influenta lui Bachus: elevii, profesorii??? Exista vreo legatura cu topicul de fata??!!!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2006, 01:27 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 28 Sep 2006, 01:17 PM)
QUOTE
De unde stii cati ortodocsi sunt intr-o scoala?

Pai e simplu: la clasa fiecare diriginte interogheaza elevii si parintii si apla ce spun ei

Pe alt topic spuneai ca nu coteaza ce spun oamenii, ci ceea ce fac. Acum sunt ortodocsi cei care spun ca sunt ortodocsi, alta data nu mai sunt. In functie de cum te aranjeaza mai bine iti schimbi opiniile...
QUOTE
La ora de religie nu e vorba sa aleaga ce religie va urma... nicidecum... Copilului doar i se dau informatii, si cand va dori el, le va folosi sau nu

Ai vazut programa scolara de religie? Cuprinde rugaciuni, de exemplu. Ti se pare ca repetand rugagiuni crestine i se lasa posibilitatea de alegere a religiei?
QUOTE
Tu crezi ca filosofia ar trebui sa fie obligatorie??? De ce???!!

Pentru ca filosofia este "iubirea de intelepciune". Nimeni nu te obliga sa pleci de la ore cu ideile lui Descartes, ca tot l-ai pomenit, ci doar afli ideile lui, afli si ideile lui Platon, Aristotel, Nietzche etc. si le alegi pe cele care ti se potrivesc. Insa ideea este sa cunosti cat mai multe pentru a alege in cunostinta de cauza.
Sesisez la tine o adevarata aversiune fata de filosofie, caracteristica primilor crestini, care atunci cand au obtinut puterea politica inainte de toate au inchis templele celorlalte religii si scolile de filosofie...
QUOTE
E cam greu sa-ti vina ganduri rebele in prezenta icoanelor, si asta deranjeaza, nu-i asa???

De ce sa fie greu? Este la fel de usor ca in orice alta parte.
Ideea este ca scolile apartin statului. Statul este laic, iar intr-un stat laic toate religiile trebuie sa se bucure de tratament egal. Prezenta icoanelor incalca laicitatea statului consfintita prin Constitutie.
QUOTE
Cum ar fi sa te droghezi sau sa-ti vina alte ganduri nelegiute in prezenta icoanelor???

Intreaba-le pe acele fete bisericesti care au ganduri "nelegiuite"...
QUOTE
Cumva cum propui si la istorie, ca istoria Romaniei sa fie predata si din unghiul maghiar????

De ce nu? In Franta si Germania se lucreaza la manuale comune de istorie...
QUOTE
Ai vazut ca nici la istorie nu ni se spune: la Neajlov romanii erau buni si turcii erau rai, ci se trateaza totul cu maxima obiectivitate

Nu mai spune!!!
QUOTE
Religia si mai ales credinta nu poate si nici nu trebuie impusa...Asta trebuie sa vina de la fiecare

Corect. Deci cine vrea sa invete religie o poate face foarte bine in particular, in functie de ce religie prefera, nu in scolile de stat.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Sep 2006, 01:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Sep 2006, 01:27 PM
Mesaj #29


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Singuri care cred in povestile din Biblie sunt plozi din clasa a-II-a....eu nu cred ca un om normal ar fi putut scrie idiotenile din Biblie.....doar cineva sub influenta aburilor lui Bahus .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 01:36 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Colimator @ 28 Sep 2006, 03:27 PM)
Singuri care cred in povestile din Biblie sunt plozi din clasa a-II-a....eu nu cred ca un om normal ar fi putut scrie idiotenile din Biblie.....doar cineva sub influenta aburilor lui Bahus .


Ma bucur ca fac parte din acei plozi de clasa a 2 - a . Si ca sunt atat de idiot , fiindca cred in Biblie. Nici nu imi este rusine, avand in vedere cati am inaintea mea.

Colimator, inainte de a vorbi este foarte bine a gandi. Iar a gandi, fiind cat de cat informat, este o mare realizare. Insa orice ti-as spune prejudecatile nu ti le scoate nimeni din cap. Nici tie, nici celorlalti ca tine. Succes.

Acest topic a fost editat de abureala: 28 Sep 2006, 01:47 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2006, 01:42 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Colimator @ 28 Sep 2006, 02:27 PM)
Singuri care cred in povestile din Biblie sunt plozi din clasa a-II-a....eu nu cred ca un om normal ar fi putut scrie idiotenile din Biblie.....doar cineva sub influenta aburilor lui Bahus .

Vrei sa arati ca nu doar credinciosii, ci si noi, ateii, avem oile noastre negre?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Sep 2006, 02:03 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Clopotel @ 28 Sep 2006, 01:00 PM)
Se pare ca o sa avem ceva de discutat asupra urmatorului aspect: voi nu puteti, sau nu vreti sa faceti, deosebirea intre religie (ca materie de studiu) si credinta... Credinta nu se face la scoala, nici macar optional... Asta o face omul in intimitatea sa, fie la Biserica, fei acasa, fie unde vrea... La scoala se predau numai notiuni teoretice...

Toate bune si frumoase daca ar fi asa, dar realitatea te contrazice Clopotel. La ora actuala in scolile din romania se face propaganda religioasa si nu stiinta religioasa

Stii care e primul obiectiv al programei de religie din clasa a VII? Iti spun eu:

QUOTE
Cunoasterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mantuirii si desavarsirii omului


Ce inseamna asta mai exact?

QUOTE
La sfarsitul clasei a VII-a elevul va fi capabil:
- sa argumenteze ca Dumnezeu a creat lumea din iubire si ii poarta de grija
- sa analizeze minunile Mantuitorului ca semne ale dumnezeirii si ale dragostei Sale fata de oamnei


Printre diversel activitati, elevul trebuie sa invete argumentare biblica.

Nu mai intru in detalii, cine vrea poate sa citeasca intreaga programa aici pe site-ul ministerului educatiei.

Este evident ca se face propaganda.

QUOTE
La fel se intampla si la limba romana, si la chimie, si la filosofie, si la karate, si la chitara


Nu, nu se intampla la fel. Nu exista propaganda la aceste domenii. Daca tu crezi ca exista, te rog sa argumentezi.

QUOTE
Privita dpdv ateist, religia este o filosofie... De ce vorbele lui Iisus sunt mai periculoase pt. voi decat vorbele lui Descartes sau Aristotel???


Nu sunt periculoase atata timp cat li se dau aceeasi atentie si nu sunt insotite de propaganda.

QUOTE
Daca copilul este interesat de religie si nu de filosofie, poate renunta la ora de filosofie in avantajul celei de religie... E vreo problema???


Daca copilul este interesat, nu e nicio problema. Sa se faca popa daca asta e dorinta lui. In cea mai mare parte insa copiii nu se duc la scoala pentru ca asa vor ei ci pentru ca asa vor parintii lor. La o scoala generala ar trebui sa se invete lucruri generale despre orice domeniu. Abia in liceu ar trebui sa se faca specializarea, si cine vrea sa aprofundeze teologia nu are decat sa o faca, cine vrea sa aprofundeze filosofia, e liber, cine vrea sa fie sportiv de performanta, la fel treaba lui. Ideea este urmatoarea, atata timp cat sunt la o vasta frageda, cruda, cand inca mintea lor este in dezvoltare, este periculos sa le dai informatii specializate, privandu-i de altfel de informatii. Daca ii dai religie, obligatoriu trebuie sa ii dai si filosofie ca sa compensezi si ca sa dai sanse egale ambelor discipline. Lasa-l pe el sa aleaga ce ar vrea sa faca in viata.

QUOTE
Pai si propaganda si indoctrinarea de la filosofie crezi ca e mai buna?


In filosofie nu se face propaganda sau indoctrinare. Se pun intrebari si se cauta raspunsuri.

QUOTE
Dar ce intelegi din diverse unchiuri a diverselor culte???


:offtopic: Nu e nevoie sa pui 3 semne de intrebare, inteleg ca imi pui o intrebare si cu un singur semn! :offtopic:
Poate nu m-am exprimat eu corect. Este vorba de "diverse puncte de vedere" si "divese culte religioase". Asta inseamna sa nu se vorbeasca despre Islamism de exemplu doar din puctul de vedere al "crestin-ortodocsilor". De preferat este ca punctul de vedere sa fie obiectiv. Daca vine profesoara si spune "Dumnezeu ii iubeste doar pe ortodocsi" ii baga aberatii in cap copilului. Despre astfel de aberatii vorbeam eu in raspunsul anterior.

QUOTE
Cumva cum propui si la istorie, ca istoria Romaniei sa fie predata si din unghiul maghiar?


Sa se predea un punct de vedere obiectiv, intr-un context istoric international, cu bune si cu rele. Nu ma deranjeaza daca se preda si unghiul de vedere maghiar. Ba chiar asa am invatat in scoala, am invatat si despre unghiul de vedere maghiar, doar ca au tinut sa ne spuna ca noi avem dreptate si ei nu. Da, Clopotel. S-a facut multa propaganda in scoala pe vremea comunistilor, iar unele chestii probabil ca au ramas si in ziua de azi.

QUOTE
tu spui sa nu se predea, iar apoi zici ca ar fi bine sa se stie si sa fie informat...Pai cum sa fie informat daca nu i se preda?


Clopotel, ceea ce faci tu acum se numeste dezinformarea publicului. Mai citeste odata ce am scris eu si pe urma mai stam de vorba. By the way, eu nu am votat nici pentru nici impotriva. Am spus de ce. Sunt pentru libera informare. Sunt impotriva prozelitismului religios.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 02:13 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 28 Sep 2006, 04:03 PM)
Sunt impotriva prozelitismului religios.

Stim asta, esti impotriva Lui Dumnezeu , nu spui nimic nou.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Sep 2006, 02:24 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



De obicei, pe acei oameni care nu stiu sa poarte un dialog, ii ignor. Abureala este unul dintre acei oameni.

Pentru ceilalti forumisti care au capacitatea intelectuala de a intelege un lucru atat de simplu: "Nu poti sa urasti sau sa fi impotriva a ceva despre care nu crezi ca exista."


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2006, 03:04 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 28 Sep 2006, 01:17 PM) 
QUOTE
(Abis)De unde stii cati ortodocsi sunt intr-o scoala?

Pai e simplu: la clasa fiecare diriginte interogheaza elevii si parintii si apla ce spun ei

Pe alt topic spuneai ca nu coteaza ce spun oamenii, ci ceea ce fac. Acum sunt ortodocsi cei care spun ca sunt ortodocsi, alta data nu mai sunt. In functie de cum te aranjeaza mai bine iti schimbi opiniile...

Pai daca nu rationezi, normal ca nu intelegi... Daca exista cerinta, propunerea etc. de a se face ore de religie, nu ti se pare normal sa interogheze oamenii si sa afle ce dorinte au? Daca cei multi doresc sa faca ortodoxia si nu budhismul inseamna ca trebuie adus un profesor de ortodoxie si nu de budhism... Chiar nu inteleg ce nu intelegi...
In ceea ce priveste faptul ca pe alt topic spuneam ca nu nu conteaza declaratiile ci faptele, era dat de contextul de acolo... Cu siguranta, ca si copiii care se decalara ortodocsi, si vor sa invete religia ortodoxa, pe de o parte este clar ca ei nu cunosc inca pe deplin dogma ortodoxa caci de aceea vor sa o si invete atunci, iar pe de alta parte, faptele lor, care nu sunt in spiritul ortodox, nu pot atinge in nici un fel ortodoxia... Oare nu intelegi ca vorbim de situatii si de lucruri diferite??? hh.gif
QUOTE
Ai vazut programa scolara de religie? Cuprinde rugaciuni, de exemplu. Ti se pare ca repetand rugagiuni crestine i se lasa posibilitatea de alegere a religiei?

Nu am vazut programa scolara... Dar nu de programa scolara discutam aici, ci de faptul de a face sau nu optional religie... Dupa aceea putem discuta despre programa... Oricum aceasta va fi pe intelesul copiilor...Nu poti trece direct la dogmatica trinitatii si folosirea unor termeni necunoscuti copiilor... Repet: este o materie ca oricare alta, pe intelesul copiilor... In ceea ce priveste rugaciunile, probabil ca ei le vor invata cum invata Somnoroase Pasarele de Eminescu... Tie ti se pare ca invatand poezii de Eminescu ii lasa posibilitatea de alegere??? De ce sa nu invete poeziile poetului chinez Qin Ao, care are niste poezii foarte frumoase si copilului poate or sa-i placa???

QUOTE
QUOTE
Tu crezi ca filosofia ar trebui sa fie obligatorie??? De ce???!!

Pentru ca filosofia este "iubirea de intelepciune".

Pai atunci Ortodoxia este mai mult decat filosofie caci este Adevarul, si invata despre iubirea de oameni... Chestia aia cu iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti... Remember?!
QUOTE
Nimeni nu te obliga sa pleci de la ore cu ideile lui Descartes, ca tot l-ai pomenit, ci doar afli ideile lui, afli si ideile lui Platon, Aristotel, Nietzche etc. si le alegi pe cele care ti se potrivesc.

Exact... Nimeni nu a spus ca trebuie sa devii credincios in urma orelor de religie, ci doar ca sa afli ideile lui Iisus...Care e problema?
QUOTE
Insa ideea este sa cunosti cat mai multe pentru a alege in cunostinta de cauza.

Asta sustin si eu, dar vad ca voi va opuneti, si vreau sa inteleg de ce...
QUOTE
Sesisez la tine o adevarata aversiune fata de filosofie, caracteristica primilor crestini, care atunci cand au obtinut puterea politica inainte de toate au inchis templele celorlalte religii si scolile de filosofie...

Nu, nicidecum... Chiar m-a pasionat candva... Dar am facut un pas inainte si mi-am dat ca filosofia pura este doar un exercitiu intelectual gratuit, pe cand dogmatica ortodoxa (care la modul teoretic este tot o filosofie) este lucratoare... Pentru mine asta a fost marele prag, sa trec de la vorbe goale la fapte...
QUOTE
QUOTE
Ai vazut ca nici la istorie nu ni se spune: la Neajlov romanii erau buni si turcii erau rai, ci se trateaza totul cu maxima obiectivitate

Nu mai spune!!!

laugh.gif Era o gluma pt. Action, ca vorbea de obiectivitate smile.gif
QUOTE
QUOTE
Religia si mai ales credinta nu poate si nici nu trebuie impusa...Asta trebuie sa vina de la fiecare

Corect. Deci cine vrea sa invete religie o poate face foarte bine in particular, in functie de ce religie prefera, nu in scolile de stat.
laugh.gif Pai atunci, toate materiile trebuie facute in particular si desfintam scolile de stat ca doar n-o sa obligam bietii copii sa invete ce nu vor...

Draga Action,
QUOTE
Toate bune si frumoase daca ar fi asa, dar realitatea te contrazice Clopotel. La ora actuala in scolile din romania se face propaganda religioasa si nu stiinta religioasa

Pai realitatea te contrazice si pe tine...Eu oricum vorbeam la modul general... Ca unii fac abuzuri, nu e treaba mea sa le rezolv... Noi aici discutam cu totul altceva... Pai asa, ai vazut acum cateva zile la OTV cum se preda istoria?? rofl.gif
QUOTE
Stii care e primul obiectiv al programei de religie din clasa a VII?

Asta cu programa este alta discutie... Oricum daca se preda altceva decat dogma ortodoxa nu este corect...Parerea mea...
QUOTE
Printre diversel activitati, elevul trebuie sa invete argumentare biblica.

Asa si???!!! Ce nu-ti e clar? Nu e normal sa invete si argumentarea? La matematica inveti numai teoremele fara demonstratii??
QUOTE
Este evident ca se face propaganda.

Tu ai un fix cu propaganda... Tu oare nu intelegeti ca propaganda, chiar daca ar fi este inutila? Tu nu intelegeti ca cei care fac religia ortodoxa deja vor asta, nu mai trebuie sa-i convingi de nimic?
QUOTE
Nu sunt periculoase atata timp cat li se dau aceeasi atentie si nu sunt insotite de propaganda.

E clar ca ai o problema cu acest cuvant... Exista propaganda si la Teorema lui Pitagora ca sa te convinga ca este adevarata rofl.gif
QUOTE
Daca copilul este interesat, nu e nicio problema.

Pai asta ziceam si eu, si doream sa stiu de la cei ce au zis NU, de ce sunt impotriva acestei idei...
QUOTE
Sa se faca popa daca asta e dorinta lui.
De acord... Iar daca-i place filosofia sa se faca filosof, dar in acest caz ar trebui sa taca mai mult... tongue.gif
QUOTE
In filosofie nu se face propaganda sau indoctrinare. Se pun intrebari si se cauta raspunsuri.

Exact ca la religie, cu singura deosebire ca la religia ortodoxa raspunsurile sunt adevarate iar la filosofie raspunsurile sunt inventate smile.gif
QUOTE
Daca ii dai religie, obligatoriu trebuie sa ii dai si filosofie ca sa compensezi si ca sa dai sanse egale ambelor discipline. Lasa-l pe el sa aleaga ce ar vrea sa faca in viata.
Exact... Dar atunci intreaba-i si tu pe cei ce au votat NU de ce nu sunt de acord cu asta, ca mie vad ca nu vor sa-mi spuna...
QUOTE
Clopotel, ceea ce faci tu acum se numeste dezinformarea publicului.

Adica mai exact unde? Macar sa stiu si eu ce fac...

Dragii mei,
Haideti totusi sa trecem mai la concret...
Prin urmare, as dori sa aud si eu, macar un argument, pentru cei ce au votat NU, de ce nu sunt de acord ca sa se predea optional religia ortodoxa in scoli? Evident ca prin optional se intelege ca vor invata doar cei ce vor asta... De ce sunteti voi contra?
Sa dau un exemplu concret:
Daca intr-o clasa de 40 de elevi , 18 elevi si parintii lor vor sa faca ore le religie... Iar restul vor sa faca tambal, karate, balet etc... Banuiesc ca nu aveti nimic cu bietii copii sa invete tambalul... Ok... dar ce aveti cu cei ce vor sa invete religia?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman