HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 06:28 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Pe acest topic am incercat sa adun mesajele care erau offtopic pe diferite topice, din ultimele zile...
Discutiile deschise pe diferite teme, care nu au, sau nu doriti sa aibe, topicuri dedicate, le puteti continua aici...
Astept sugestii de titlu potrivit...
Multumesc frumos pentru intelegere si scuze pentru eventualele greutati in urmarirea mesajelor de pe acest topic!


Dar scrie ca semnele vorinsoti toti credinciosii. Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi? Nu este. Atunci, in principiu toti credinciosii daca beau soricioaica nu mor, si toti pot scula mortii din moarte.
Hai sa fim seriosi.
Numai la biserica vin toti cei bolnavi si aia e treaba lor: sa se vindece.
Vindecarea adevarate este plata pacatelor. Asta este ceea ce nu se intelege de serminaristi: Biblia este TOATA o metafora.
De aceea ajungem sa-l citam pe Nea' Siminica Paleologu & Company in loc sa citam numai Biblia.
Si tot nu mi-ati dat versurile cu Hermenutica gramatical-literal-istorica. Gheata la mal si liniste totala. Nici un cuvint...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 08:42 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Aug 2006, 08:53 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Dar scrie ca semnele vorinsoti toti credinciosii. Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi? Nu este. Atunci, in principiu toti credinciosii daca beau soricioaica nu mor, si toti pot scula mortii din moarte.
Hai sa fim seriosi.

Legat de acest subiect, chiar in pare rau ca nu ai inteles nimic din Sfanta Scriptura sad.gif
O sa-ti dau un citat, ca sa vezi cat de minunat si limpede e daca intelegi corect Biblia...
La Marcu 9, in cazul vindecarii lunaticului:
23 Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede.
24 Şi īndată strigānd tatăl copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele.

Dupa mine este minunat si edificator acest pasaj...
Pe de o parte, Mantuitorul zice ca toate sunt cu putinta celui ce crede... Si intareste aceasta de multe ori in Sfanta Scriptura, ca de pilda la Matei 17:
20 Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puţina voastră credinţă. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veţi avea credinţă īn voi cāt un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. Si tu inca te intrebi care e treaba cu soricioaica...
Dar, sa revenim... deci tatal copilului se roaga cu lacrimi... Aceste lacrimi, daca poti tu intelege, sunt lacrimi venite dintr-o adanca credinta si evlavie, si nu doar simpla durere pentru starea copilului sau... Caci el zice: "Cred, Doamne"...Dar cat de smerit si de patruns de credinta continua: "Ajuta necredintei mele".... Adica el singur, isi recunoaste smerit, ca a lui credinta, mare, zic eu, pentru ca i s-a vindecat copilul, ... este inca "necredinta" in proprii lui ochi...

Este evident ca oamenii nu au toti aceeasi credinta, chiar daca sunt credinciosi cu adevarat... Chiar si o credinta mica de tot, cat a unui graunte de mustar, poate face ca omul respectiv sa mute muntele doar prin cuvant...
Se pare ca tu nu sti cine au fost sfintii si se pare ca nu dai crezare vorbelor Mantuitorului, devreme ce crezi ca un credincios cu credinta fie si cat a unui graunte de mustar, adica putina, ar putea fi vatamat de soricioaica ta, sau de altele...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 08:54 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Este vreo diferenta intre sfinti si credinciosi?
Mare diferenta. Unii sunt cu adevarat credinciosi, altii doar isi inchipuie ca sunt astfel. Unii fac faptele cerute, altii se cred salvati inainte de a incepe mintuirea. Dar necredinciosi sunt si multi dintre cei ce se cred ortodocsi. Caci nu cauta a intelege nici macar ce inseamna mintuirea cu adevarat.
QUOTE
Asta este ceea ce nu se intelege de serminaristi: Biblia este TOATA o metafora.
O, da! Atunci ce mai discutam noi aici? Scuza-ma, eu nu sunt asa destept. Pt. mine porunca lui Hristos cu iubirea, trebuie musai pusa in practica. Cred ca si Iisus va spune celor care cred ca tine ca "mintuirea voastra e doar o metafora, daca cauvintul meu e numai metafora!" Ce sa mai citam aunci din Biblie? Pt. sfinti e lege, pt. tine metafora pe care o poti interpreta fara Duhul Sfint dupa starea ta de moment si nr. raspunsurilor pe care le primesti la o cautare prin Biblie.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Aug 2006, 09:16 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Aug 2006, 08:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 01:08 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut abureala!

Hai ca ma apuc de chineza si o sa-ti scriu pe un forum chinezesc, ca poate o sa intelegi.
Ni hau, ma? Hau djongo? Ua ma si Zexelica.

QUOTE
Fiindca dupa logica de fier ca daca nu esti trecut in Biblie rezulta in mod clar ca nu mai exista sfintenie


De unde si pina unde? Exista sfintenie, da' daca nu scrie despre o persoana IN BIBLIE ca este sfint, de unde stii tu ca este sau a fost sfint? Asta-i problema. N-am zis niciodata asa ceva. Iti place tie sa acuzi aiurea si sa pui cuvinte in gura altcuiva, ca are alta parere decit a ta.
Da' unde scrie de avaramu' Sisoe? In Biblie? Si daca avaramu' Sisoe a facut ceva, de unde stiu eu? Numai din gura ALTOR OAMENI. Cu asta nu-s de acord. Hai sa raminem la Biblie.

QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu.


Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 01:18 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 03:08 PM)
QUOTE
Cu versurile din Ioan care spune ca sfintii sunt una cu Dumnezeu.


Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.

QUOTE

16. Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume. 
17. Sfinteste-i pe ei intru adevarul Tau; cuvantul Tau este adevarul. 
18. Precum M-ai trimis pe Mine in lume, si Eu i-am trimis pe ei in lume. 
19. Pentru ei Eu Ma sfintesc pe Mine Insumi, ca si ei sa fie sfintiti intru adevar. 
20. Dar nu numai pentru acestia Ma rog, ci si pentru cei ce vor crede in Mine, prin cuvantul lor, 
21. Ca toti sa fie una, dupa cum Tu, Parinte, intru Mine si Eu intru Tine, asa si acestia in Noi sa fie una, ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis. 
22. Si slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca sa fie una, precum Noi una suntem: 
23. Eu intru ei si Tu intru Mine, ca ei sa fie desavarsiti intru unime, si sa cunoasca lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine. 


Am inteles . Alegi din Scriptura doar ceea ce iti convine, insa te dai cu fundul de pamant ca TOATA SCRIPTURA trebuie respectat. Iubesti minciuna, nu adevarul.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 01:35 PM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Pai hai sa raminem la aceia despre care Dumnezeu a spus ca au fost sfinti. Fara avaramu' Siftoie.

Pai Dumnezeu a facut mai mult decat sa ne spuna care sunt sfintii Sai: ni i-a aratat clar si fara dubiu...
Pentru mine asa cum Dumnezeu ni l-a arata sfant pe Stefan, cel dintai mucenic, tot asa, tot Dumnezeu ni L-a aratat sfant si pe avva Sisoe... Te crezi tu capabil sa separi oamenii lui Dumnezeu? Poti face tu faptele avvei Sisoe, ca sa-l contesti???
Tot spui ca in afara Bibliei nu mai exista fapte ale lui Dumnezeu ca nu erau trecute acolo...
Eu asa cum cred Biblia asa cred si Vietile Sfintilor(ca adevaruri infaptuite)...
Iata cum se termina Evanghelia lui Ioan:
24 Acesta este ucenicul care mărturiseşte despre acestea şi care a scris acestea, şi ştim că mărturia lui e adevărată.
25 Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin.

Prin urmare, Biblia spune clar, ca sunt si alte lucruri ale lui Dumnezeu care nu sunt scrise in Biblie... De asemenea mai spune ca aceste Evanghelii au fost scrise de ucenicii lui Iisus, sau de ucenici ai ucenicilor, la fel ca Vietile Sfintilor, printre care si a avvei Sisoe...
Pe ce baza contesti una si negi alta???
Cine ti-a pus tie cartea Bibliei in mana? Nu tot un om? Vietile Sfintilor nu tot un om?
Ai verificat tu intamplarile din Biblie ca sa le crezi?
Ai verificat tu intamplarile din Vietile Sfintilor ca sa le contesti?
Daca citeai Vietile Sfintilor, vedeai ca prin ele Sfanta Scriptura se completeaza, caci asa cum sunt descrise Faptele Apostolilor, in Vietile Sfintilor sunt descrise faptele ucenicilor apostolilor si ucenicilor acestora...
Pana la urma de unde ai luat tu Biblia si cine ti-a spus tie ca e adevarata, iar Vietile Sfintilor nu????


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 01:36 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala, devii si tu precum Clopotel?

EU NU CONTEST ca au fost si vor mai fi sfinti. Ci doar DE UNDE STII TU sau oricare alt om ca noi, ca avaramu' siftoie a fost sfint? Ca nu scrie specific de el in Biblie. In Biblie scrie ca vor mai fi. Corect. Da' nu exista metode de verificare. Mai ales cind au o doctrina falsa, n-au cum sa fi fost..


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 03:36 PM)
Abureala, devii si tu precum Clopotel?

EU NU CONTEST ca au fost si vor mai fi sfinti. Ci doar DE UNDE STII TU sau oricare alt om ca noi, ca avaramu' siftoie a fost sfint? Ca nu scrie specific de el in Biblie. In Biblie scrie ca vor mai fi. Corect. Da' nu exista metode de verificare. Mai ales cind au o doctrina falsa, n-au cum sa fi fost..

Te auzi ce spui ?

Cum adica nu exista? "Crezul" in care nu crezi , spune , pentru cine are urechi de auzit "Duhul Sfant care a grait prin prorooci". Asa cum a grait si prin ei, dar fiindca nu ai urechi de auzit , nu L-ai auzit. Asa ca ai ajuns sa spui ca fals este si Dumnezeu. Fiindca "doctrina" lor este imaginea Lui Dumnezeu. Dar fiindca NU IL CUNOSTI PE DUMNEZEU, NU CUNOSTI NICI "DOCTRINA" LOR.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:09 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel
QUOTE
Pai Dumnezeu a facut mai mult decat sa ne spuna care sunt sfintii Sai: ni i-a aratat clar si fara dubiu


Unde inafara de Biblie ni i-a aratat? In mintea lu' ala care a POVESTIT de avaramu' Chiftoita ca a facut si a dres...
Daca nu scrie de el in Biblie nu stiu 100% ca a fost sfint.

QUOTE
Poti face tu faptele avvei Sisoe, ca sa-l contesti???


Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu. Le-ai citit de la cineva care a auzit de la altcineva.... D-aia si asa scrie in carticelele alea "se spune..."
"Se spune despre avva Iliescu (,) ca n-ar fi fost agent KGB, ci un om sarac si cinstit..."
Fa tu dovada ca este sau nu este asa...

QUOTE
De asemenea mai spune ca aceste Evanghelii au fost scrise de ucenicii lui Iisus, sau de ucenici ai ucenicilor, la fel ca Vietile Sfintilor, printre care si a avvei Sisoe...


Evanghelia=Vietile "sfintilor"?????????

QUOTE
Pe ce baza contesti una si negi alta???


apocalipsa22:18, 19
"Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu īi va adăuga urgiile scrise īn cartea aceasta.
"Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, īi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfīntă, scrise īn cartea aceasta.``
N-ai voie sa scoti nici sa adaugi la Biblie.

QUOTE
Ai verificat tu intamplarile din Biblie ca sa le crezi?

N-am nevoie, pentru ca scrie:
2Petre 1:21"Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt"

2Timotei 3:16 :"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"

QUOTE
Pana la urma de unde ai luat tu Biblia si cine ti-a spus tie ca e adevarata, iar Vietile Sfintilor nu????


Pai aici este problema.
Eu am autoritate NUMAI pe Hristos (Cuvintul lui Dumnezeu).

Ereticii au autoritate Biblia+Baal. Dumnezeu ne-a aratat ce a facut cu Israel care cinstea pe Baal (Sisoe) si pe Dumnezeu; i-a dat sub autoritatea regelui Babilonului.

Asta fac mahomedanii. Au autoritate parte din Vechiul Testament + scrierile lu' avaramu' marcel. Daca citesti marturiile lor, ehei...n-ai aer cite au facut si aia. Zic ei. Cred tot ei. Si vai de cei care spun ca ce zic ei sunt minciuni.

Cum sa ne lase Dumnezeu prada acestor minciuni? Nu se poate. Asa ca El ne invata: "scris este..." Unde? In Cuvintul sau.
Daca tu il crezi pe avaramu' sisoe, de ce nu-l crezi si pe avaramu' mahmedel? Daca macar unu' a vorbit in numele lui Dumnezeu, inseamna ca El inca aduce revelatii si isi completeaza Cuvintul. Deci trebuie sa-i ascultam pe toti.

Acest topic a fost editat de zexelica: 11 Sep 2006, 02:11 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 02:18 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 04:09 PM)

Ereticii au autoritate Biblia+Baal. Dumnezeu ne-a aratat ce a facut cu Israel care cinstea pe Baal (Sisoe) si pe Dumnezeu; i-a dat sub autoritatea regelui Babilonului.


Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura. Si de tare ce ati luat-o pe aratura , nu mai cunoasteti NIMIC din Dumnezeu.

p.s vezi ce insemna intai erezie si apoi sa vorbesti : erezie
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici. Vezi istoria si vezi de unde vine toata nebunia ereziei, si vezi si de unde se trag toate sectele si sectulitele. Iti spun eu. Se trag din caderea catolismului, cel care s-a rupt de Biserica initiala. Din nebunia lui au venit toate nebuniile .

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Sep 2006, 02:24 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 02:32 PM
Mesaj #11


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Daca nu scrie de el in Biblie nu stiu 100% ca a fost sfint.

Daca recunosti ca nu sti atunci abtinete de a mai vorbi prosti... Eu asta ti-am recomnadat...
QUOTE
Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu.

Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?
QUOTE
Evanghelia=Vietile "sfintilor"?????????

In nici un caz... Nu am spus niciodata asta, si nici nu e adevarat... Asa se autoamagesc si se autocomplac in ereziile lor doar sectarii...
Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva... Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie, si care arata ca intr-adevar, cei ce urmeaza poruncile lui Dumnezeu, devin bineplacuti Lui...
QUOTE
apocalipsa22:18, 19
"Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu īi va adăuga urgiile scrise īn cartea aceasta.
"Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, īi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfīntă, scrise īn cartea aceasta.``
N-ai voie sa scoti nici sa adaugi la Biblie.

Exact... Si cine a facut asta??? Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...
QUOTE
N-am nevoie, pentru ca scrie:
2Petre 1:21"Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt"

2Timotei 3:16 :"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"
Exact, si de aceea si credem in ea, pentru ca este insuflata de Dumnezeu, dar asta nu numai pentru ca scrie acolo negru pe alb...
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?
2. Tu crezi ca nu exista posibilitatea ca vreun ateu, de ex., sa se fi jucat si sa fi scris vreun roman SF si care sa contina fraza asta?
3. Iliada, Odiseea si Eneida sunt mai vechi decat NT... Daca in ele se scria aceasta fraza, credeai in Zeus si contestai pe Iisus???
hh.gif Halal logica...
Adica tu de asta crezi Biblia, ca exista acolo fraza aia...???!!! Pai pe logica ta, esti in stare sa crezi orice fantezie care cuprinde aceasta fraza...
QUOTE
Eu am autoritate NUMAI pe Hristos (Cuvintul lui Dumnezeu).

Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...
Pentru noi sfintii nu sunt zei, ci simpli oameni... De ex. pentru noi, ortodocsii, si Maria Magdalena este sfanta...Numai ca prin ei, s-a aratat slava lui Dumnezeu

Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...
Taina īmpărătească a o păzi bine este, iară lucrurile lui Dumnezeu a le descoperi şi a le vesti, datorie sfāntă este. Drept aceea şi eu, zice Sfāntul Sofronie, temāndu-mă a ascunde īn tăcere cele dumnezeeşti, aducāndu-mi aminte de soarta cea īnfricoşată a slugii ceii leneşe, carele luānd dela Domnul talantul, l-a īngropat īn pămānt, şi pre cel dat pentru lucrare l-a ascuns, nelucrāndu-l, nu voiu tăcea povestirea aceasta sfāntă carea a ajuns pānă la mine; nimenea īnsă să nu fie necredincios celor ce voiu scrie, pre carile eu singur le-am auzit, nici să socotească cineva că īndrăznesc a scrie lucruri neadevărate, īndoindu-se de asemenea lucru mare. Să nu-mi fie mie a minţi celor sfinte. Iară de vor fi oarecari din cei ce vor ceti scrierea mea, şi de lucrul acesta minunāndu-se, nu vor voģ cu lesnire să crează, milostiv le fie Domnul şi acelora: De vreme ce ei, neputinţa firii omeneşti cugetāndu-o, socotesc că sānt cu neputinţă cele ce pentru oameni preaslăvite se grăiesc. Să īncepem dară povestirea de lucrul acesta preaminunat, carele s’a făcut īn neamul nostru.
Daca se strecura acolo fraza ca e inspirata de Dumnezeu, ii dadea mai multa credibilitate?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:37 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura


Care biserica? Cea eterna? Sau biserica eterna este una si aceeasi in mintea ta cu BOR?

QUOTE
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici


Da' Petre la inceput carei biserici apartinea? Hai sa fim seriosi.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 02:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 04:37 PM)
Abureala

QUOTE
Eretici sunteti voi, cei care v-ati desprins de Biserica si ati luat-o pe aratura


Care biserica? Cea eterna? Sau biserica eterna este una si aceeasi in mintea ta cu BOR?

QUOTE
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu apartii nici unei biserici


Da' Petre la inceput carei biserici apartinea? Hai sa fim seriosi.

Halal nebunie. Te compari cu Sfantul Petru acum. M-am lamurit.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:56 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?


Nu. Dar DUMNEZEU imi spune ce a facut.
Baba sisoe ce a facut? Si cine-l cunoaste? De ce numai BOR stie ce a facut El?

QUOTE
Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva...


Corect. Sunt o minciuna iesita din capul celor care cred ca Dumnezeu INCA mai adauga la Cuvintul Sau.

QUOTE
Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie,


Aici se vede credinta voastra: Biblie=Vietile.......
Blasfemie.

QUOTE
Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...


Corect. Atunci nu mai te raporta la ele.
Regula este sa comparam SPIRITUAL CU SPIRITUAL.(1Cor. 2:13)
Ioan 6:63 "Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă."

QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?


Da.
QUOTE
Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...


Ce treaba am eu cu ce-au facut unii despre care NUMAI OAMENI, si aceia dintr-un anumit cult, imi spun ca au avut si au facut....?

QUOTE
Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...


Da' pe avaramu' mohamed de ce nu-l crezi? De unde sti ca nu a fost profet? a ai lui, mai ceva ca tine. Aia iti pun si pocnitori daca nu-i crezi. Aia nu te mai fac eretic sau sectar... Direct infidel, jihad, ales bules...




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 03:23 PM
Mesaj #15


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Ai vazut tu faptele Sfantului Stefan?

Nu. Dar DUMNEZEU imi spune ce a facut.
Baba sisoe ce a facut? Si cine-l cunoaste? De ce numai BOR stie ce a facut El?

Pai mai citeste odata Biblia si o sa vezi ca acolo de fapt ti-au spus ucenicii despre Sfantul Stefan, la fel cum altii au povestit despre alti Sfinti... Avva Sisoe spune in Vietile Sfintilor ce a facut... Le-ai citit?!! Aiurea... Dar de hula impotriva slavei lui Dumnezeu vad ca te stradui... hh.gif
QUOTE
QUOTE

Sfanta Evanghelie este Sfanta Evanghelie, iar Vietile sSfintilor sunt cu totul altceva... 

Corect. Sunt o minciuna iesita din capul celor care cred ca Dumnezeu INCA mai adauga la Cuvintul Sau.

Ce nu poti tu pricepe este ca nu a adaugat la Cuvantul Sau, ci la faptele Sale, la slava Sa... CAci Dumnezue pana acum lucreaza, asa cum scrie si Biblia de altfel, dar vad ca nu ai ajuns la acel vers...
QUOTE
QUOTE
Ele descriu intamplari adevarate, la fel ca cele din Biblie,

Aici se vede credinta voastra: Biblie=Vietile.......
Blasfemie.
Nu, nicidecum, aici se vede putina ta intelegere si lipsa ta de logica...
Am precizat ca Vietile Sfintilor nu egaleaza Biblia, si nici nu-si propun asta...
Deci disperarea cu care tu insisti pe "Biblie=Vietile..."...., desi nimeni nu zice asta, ba din contra neaga cu argumenete clare, arata inca odata vicleniile duhului necurat ce te invata...
Daca in fizica se spune ca v=km/h iar biologia afirma ca bradul este conifer, logica ta intelege ca desi acestea sunt adevaruri, rezulta ca fizica = biologia??
QUOTE

QUOTE
Vietile Sfintilor nu fac parte din Biblie...Asta e clar...

Corect. Atunci nu mai te raporta la ele.

Asta cu raportatul este doar in mintea ta... Cine ti-a spus ca eu ma raportez la ele???? Oare nu toate invatamintele mari si importante vin din Biblie? Numai ca in Vietile Sfintilor, vedem in plus, nu in completarea Bibliei, slava lui Dumnezeu si dovada ca nu ne-a parasit, asa cum gresit sustii tu...
Vietile Sfintilor sunt pur si simplu o colectie de intamplari adevarate, la fel de adevarate ca cele din Biblie, si la fel de adevarate ca cele din fizica si din chimie... Nu poti pune egalitate intre ele... Ce au in comun este ca sunt adevarate...
QUOTE
Regula este sa comparam SPIRITUAL CU SPIRITUAL.(1Cor. 2:13)
Ioan 6:63 "Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă."
Exact, si cine a contestat asta??
QUOTE
QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea?

Da.
Cu ce justificare? Argument??? hh.gif Evident ca nu o sa raspunzi...
QUOTE
QUOTE
Si sfintii lui Dumnezu din Vietile Sfintilor tot NUMAI PE IISUS l-au avut ca autoritate, si noi la fel...

Ce treaba am eu cu ce-au facut unii despre care NUMAI OAMENI, si aceia dintr-un anumit cult, imi spun ca au avut si au facut....?
Asa e, tu nu ai nici o treaba... Despre ce cult vorbesti?? Pai Ortodoxia nu e de la Iisus incoace??? Normal ca toti aceia au urmat dreapta credinta....de aceea noi ii pomenim si ii cinstim... Doar nu o sa-i pomeneasca sectarii, sau shintoistii de ex., sau cei din secta ta, daca o mai fi vreunul in afara de tine, care nu au in comun nimic cu crestinismul...
QUOTE
QUOTE
Ca sa-ti vezi ratacirea, o sa-ti dau acum inceputul de la Viata Sfintei Maria Egiptenca, din Vietile Sfintilor...

Da' pe avaramu' mohamed de ce nu-l crezi? De unde sti ca nu a fost profet? a ai lui, mai ceva ca tine. Aia iti pun si pocnitori daca nu-i crezi. Aia nu te mai fac eretic sau sectar... Direct infidel, jihad, ales bules...

Mahomed este avaramuul tau, ca vad ca nu intelegi diferenta... Cand Mahomed va sustine ca Iisus este Dumnezeu, Unul din Sfanta Treime, si va face faptele lui Dumnezeu, atunci il voi crede si pe el...
Pana la urma tu te crezi mai crestin ca Mahomed???


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 03:30 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Clopotel,

iti pierzi vremea cu el. Se compara cu sfantul Petru. E inutil.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 03:55 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

Tot ii dai cu Babele tale.

De cele 1290 de zile, nimic?

QUOTE
Doar nu o sa-i pomeneasca sectarii, sau shintoistii de ex., sau cei din secta ta, daca o mai fi vreunul in afara de tine, care nu au in comun nimic cu crestinismul...

Pai, hai sa vedem pina la urma cine-i cu Dumnezeu si cine nu.
Ca aici nu este cu POATE sau PARCA sau SE SPUNEA sau SE ZICE. Aici este simplu : daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Ma tot acuzi cu vorba goale ca nu-mi place de babetele tau si ma faci eretic si sectar.
Arata-mi tu ca stii si atunci o sa dai un exemplu si eu si altii ca mine vom vedea adevarata credinta.
Daca nu, atunci nu esti vrednic de comentarii. Vezi-ti de avaramu', nu mai pretinde apartenenta la Hristos.


Abureala, la fel. Numai vorbe goale: baba vasile, avaramu' bibel.
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 04:06 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abureala,
QUOTE
Clopotel,
iti pierzi vremea cu el. Se compara cu sfantul Petru. E inutil.

Ai dreptate, numai ca eu desi ma adresez lui, de fapt nu vorbesc pentru el... oricum el e ca un fel de Iuda, cand duhul necurat pune stapanire pe un om, acela nu mai vede nimic clar, iar adevarul i se pare minciuna si orice minciuna i se pare adevar...

Draga Zexelica,
QUOTE
Clopotel.
Tot ii dai cu Babele tale.
De cele 1290 de zile, nimic?
Nu stiu despre ce babe vorbesti... Dar vad ca ai facut o obsesie cu 1290... Ia un calculator si fa permutari de n luate cate 4...
QUOTE
Pai, hai sa vedem pina la urma cine-i cu Dumnezeu si cine nu.
Ca aici nu este cu POATE sau PARCA sau SE SPUNEA sau SE ZICE. Aici este simplu : daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Avand in vedere ca tu contrazici flagrant Biblia, arata ca nu ai cum sa ai Duhul Sfant, ci cu totul un alt fel de duh.. hh.gif Ti-am cerut sa justifici de ce crezi ca Biblia este de la Dumnezeu, daca spui ca mai ai si alt motiv decat acela ca ea insasi asa sustine... Ca de obicei: pauza...
QUOTE
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.
Exact ce-ti spuneam.. rofl.gif Da' pe bune ca nu-ti zic, pana cand nu raspunzi la ce te-am intrebat clar, si mai ales sa treci de "Pasul 1"... laugh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 04:06 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 04:07 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Mai zexelica tu vii cu chestii vechi! Asa ca tine sa ne spuna exact cind e sfirsitul, etc. sau gasit multi pina acum. Dumnezeu a dat insa dreptate intotdeauna lui Iisus care evident ca e mai mare decit toti prorocii si care a spus foarte clar ca numai Tatal stie cind e aceea zi.

Ce ma distreaza acum e ca dupa ce ai invatat de la noi ca numai Duhul descopera adevarul ai inceput sa te dai mare cum ca ai dovada prezentei lui la tine prin luminarea (de fapt intelepciune lumeasca) pe care presupui ca ai primit-o. Eu o vad doar ca pe o alta amagire pe care ai imbratisat-o. Ai lasat "hermeneuticul" si ai luat "pecetea Duhului". Dar mai sunt multe semne care arata prezenta sau absenta duhului insa nu oricine le vede. La tine nu sunt iluminari ci constructii teoretice (cu baza in hermeneutica ta), iar asta se vede si se simte de la o posta...

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2006, 04:08 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:08 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 05:55 PM)


Abureala, la fel. Numai vorbe goale: baba vasile, avaramu' bibel.
Ajuta-l tu pe Clopotel cu cele 1290 de zile.

Ce pot sa mai spun unui om, care se compara cu sfantul Petru , in materie de teologie?
Referitor la cele 12xx zile am sa iti spun ca in vietile sfintilor, pe care tu nu le-ai citit, calugarii indraciti erau foarte iubitori de VECHIUL TESTMENT. In schimb fugeau ca dracul de tamaie, de NOUL TESTAMENT. Asa ca judeca tu ce ti-am spus.
Apropo, ca mai devreme il tot huleai pe Mahomed profetul. Si el , ca si tine, a primit o revelatie, dar numai pentru el. Asa ca nu il huli. Te asemeni cu el. Succes.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:16 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Clopotel @ 11 Sep 2006, 06:06 PM)

Ai dreptate, numai ca eu desi ma adresez lui, de fapt nu vorbesc pentru el... oricum el e ca un fel de Iuda, cand duhul necurat pune stapanire pe un om, acela nu mai vede nimic clar, iar adevarul i se pare minciuna si orice minciuna i se pare adevar...


Printele Cleopa spune ca aceia cu care incerci sa vorbesti sunt cei mai rai...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:34 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala.

QUOTE
Si el , ca si tine, a primit o revelatie, dar numai pentru el. Asa ca nu il huli. Te asemeni cu el. Succes.


Am declarat eu vreodata ca am primit vreo revelatie? Tot ce-am scris este postat. Esti .....ncinos.

QUOTE
Ce pot sa mai spun unui om, care se compara cu sfantul Petru , in materie de teologie


In materie de teologie..... Mai ai d-astea, Abureala? Sau le faci ad-hoc?

IoanV.
QUOTE
Ai lasat "hermeneuticul" si ai luat "pecetea Duhului".

Am lasat ca n-am primit raspuns. Raspunsul cu "noi, ortodocsii interpretam cu inima..." este un raspuns evaziv, incomplet, din care lipseste metodologia descrisa de Biblie la modul concret.

Faptul ca am trecut la faza cu 1290 de zile este urmare a intrebarii mele cu hermenuticul. Iti arat ca n-ai hermenuticul bun prin faptul ca unde Dumnezeu, nu eu, spune ca daca ai Duhul, stii, daca nu, nu stii, atunci degeaba mai imi spui ca interpretezi cu inima, ca nu poti. N-ai duhul, nu poti interpreta cu inima.
De ce evitati TOTI care dati in mine ca la fasole sa discutati la concret cu cele 1290 de zile? Ca NU PUTETI sa dati un raspuns biblic, cu versuri care sa conecteze cele 1290 de zile


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:41 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV.

QUOTE
Pt. sfinti e lege, pt. tine metafora pe care o poti interpreta fara Duhul Sfint dupa starea ta de moment si nr. raspunsurilor pe care le primesti la o cautare prin Biblie.


Afirmatii ca la gradinita.
Daca minti cind ne putem uita la posturile mele si verifica, atunci la ce bun sa ne asteptam?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 04:42 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Insistenta ta nu e decit o alta dovada ca vrei sa te ridici deasupra cu intelpciunea ta, intr-o naivitate copilareasca. Te las sa iti aduci singur aminte unde scrie ca sunt mai multe daruri ale duhului si care e mai important. Daca nu reusesti, promit sa te ajut!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 06:34 PM)
Duhul, stii, daca nu, nu stii, atunci degeaba mai imi spui ca interpretezi cu inima, ca nu poti. N-ai duhul, nu poti interpreta cu inima.

De ce evitati TOTI care dati in mine ca la fasole sa discutati la concret cu cele 1290 de zile? Ca NU PUTETI sa dati un raspuns biblic, cu versuri care sa conecteze cele 1290 de zile

Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem "duhul tau". Am vazut ce roade are "duhul" tau.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 05:11 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem "duhul tau". Am vazut ce roade are "duhul" tau.


Pai daca nu stii de cele 1290 de zile, Dumnezeu zice ca te-a ferit de acel Duh. Nu-ti fa probleme...

IoanV

QUOTE
Insistenta ta nu e decit o alta dovada ca vrei sa te ridici deasupra cu intelpciunea ta


De ce nu ma faci sa tac, atunci? Arata-mi ce ti-am cerut din Scriptura si este OK.
Daca POTI.
Dar Scriptura zice ca daca nu ai doctrina lui Hristos, nu ai pe Dumnezeu in tine. Iar daca nu ai pe Dumnezeu in tine, nu stii cele 1290 de zile.
Da' voi aveti un stil mai ceva ca a lu' avva Iliescu cu KGB-ul: intrebi de una, el zice de alta. Acest stil se cheama "deznostia".

Pune-ma tu la punct si calculeaza cele 1290 de zile.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 05:15 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Daca minti cind ne putem uita la posturile mele si verifica, atunci la ce bun sa ne asteptam?
Dar chiar te rog sa te uiti, dar in posturile cu care ti-ai inceput pledoaria pe han, inainte sa iti dam noi citate despre necesitatea intelegerii in Duh Sfint. Dupa aceea ai inceput sa rafinezi si sa faci nivelurile de interpretare. Pina atunci nivelul ultim era "hermeneuticul" apoi ai spus ca nu are acoperire in biblie si ai introdus nivelul spiritual.

Iti insusesti din mers anumite lucruri discutind cu altii apoi crezi ca sunt ale tale dar nu le mai recunosti pe cele dinainte. Sublinierea "fara Duhul" am facut-o pt. ca pina la data mesajului nu ajunsesesi la nivelul spiritual, erai la hermeneuticul cu 7 luni cautare pe o tema...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 05:21 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Faptul ca am trecut la faza cu 1290 de zile este urmare a intrebarii mele cu hermenuticul.

Tu de fapt pur si simplu te-ai trezit la faza asta....te-ai blocat pe acel citat din Daniel...
Ok... eu inteleg prea bine de ce, in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?
Ca sa te scot totusi din blocajul in care singur ai intrat, iti spun ca numerele simbolice nu se supun calculelor omenesti...
Iar acel citat este strans legat de cele de la Marcu 13,13, de cele de la Matei 10,22, de cele de la 2 Tes. 2,8 si altele, dar sa inteleg ca tu poti intelege mai multe decat a inteles chiar Daniel ??? Iar legatura este de ansamblu, si vedenia lui Daniel este in acelasi context duhovnicesc cu vedenia Sfantului Ioan...
Asa cum ti-am spus pe acel topic, atunci cand imi vei pune intrebari, nu din ispitire diavoleasca, caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic, ci doar din inima curata, atunci iti voi spune cu placere mai multe despre aceasta pe topicul de Ortodoxie...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 05:22 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 05:30 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
se spune ca atunci cind avva Iliescu era printre noi el era un om sarac si cinstit.."


QUOTE
Dar chiar te rog sa te uiti, dar in posturile cu care ti-ai inceput pledoaria pe han, inainte sa iti dam noi citate despre necesitatea intelegerii in Duh Sfint.


Acelasi stil. Se spune, se zice..

Intotdeauna am afirmat ca hermenuticul gramatical-literal-istoric este o inventie omeneasca. D-aia v-am cerut versuri. N-am primit, ci mi-ati zis ca voi interpretati din inima. Fara a-mi prezenta metodologia exacta din Biblie.
Ca si cum la intrebarea ce este mintuirea ti-as da versul Ioan 4:22 ".... căci Mīntuirea vine dela Iudei."
Pai Biblia are numai asta de zis referitor la salvare?
Numai cineva care n-are nicio idee poate veni cu un raspuns incomplet ca acesta.
Pai daca e asa, atunci cum explici interpretarea literal-istorica? Cu versuri, bineinteles.
Si-mi tot zici ca mi-ai dat raspunsul cu hermenuticul. NICIODATA. Ti-am si zis ca este un raspuns INCOMPLET, la fel cu ex. de mai sus.
Ca sa nu te mai chinui, NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie. NU EXISTA.

Daca n-ai interpretarea buna, atunci CUM vrei sa stii cele 1290 de zile? Si daca nu stii, cum ai Duhul? Ca Dumnezeu zice ca daca-l ai, stii.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 05:33 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dar Scriptura zice ca daca nu ai doctrina lui Hristos, nu ai pe Dumnezeu in tine. Iar daca nu ai pe Dumnezeu in tine, nu stii cele 1290 de zile.
rofl.gif Daca te lasam incet spui tot mai zexelica. Deci pina acolo am ajuns: un crestin se dovedeste prin concordanta raspunsului la citatul din Daniel cu asteptarile lui zexelica. Daca nu, adio, puteti avea oricita dragoste, nestiinta va omoara! Oare unde este confirmarea biblica a acestei definitii?

Opreste-te sa te racoresti ca te-ai incins si deja ies tot felul de enormitati.

Ti-am raspuns de 2 ori. Doar n-o sa te cred pe tine, orice interpretare ai da, mai mult decit pe Hristos.

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 Sep 2006, 05:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 06:02 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?


N-am intrebari care pot sa schimbe cursul discutiei, ca asta asteptati toti.

Stii sau nu stii de cind au inceput cele 1290 de zile?
Foarte simplu.
Nu m-am blocat, da' este o maniera bliblica sa-ti arat ca ai doctrina falsa.
Stii sau nu?

QUOTE
Ca sa te scot totusi din blocajul in care singur ai intrat, iti spun ca numerele simbolice nu se supun calculelor omenesti...


Ce vers stabileste aceasta? Unde scrie in Scriptura de calculele omenesti?

QUOTE
caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic


Corect. Atunci confirmi clar banuiala mea ca te eschivezi numai pentru a fugi de faptul ca nu stii. Daca stiai, imi spuneai din prima: uita, ba, zexelica, versul ala si cu ala...
Cum poti sa-mi dai citate imediat din baba vasile, daca ai sti mi-ai da si acum.

IoanV
Arata-mi dragostea ta si lamureste-mi Scriptura ceruta. Sa nu mai zic de Da. 12:12 ca exagerez...

QUOTE
Ti-am raspuns de 2 ori. Doar n-o sa te cred pe tine, orice interpretare ai da, mai mult decit pe Hristos.


Mi-ai raspuns ce? De baba vasile?
Ca de cele 1290 de zile, NIMIC.

M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.
Da' o cam ai cu vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 06:08 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 08:02 PM)

M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.
Da' o cam ai cu vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti...

Sa nu cumva sa iti inchipui ca autoritatea ta este NUMAI BIBLIA. Faci cea mai mare greseala. Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu. Tu nu ai nici o autoritate. Doar propriile inchipuiri care te duc la pierzanie.

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Sep 2006, 06:09 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 06:18 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala

QUOTE
Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu.


Sfintii vin NUMAI de la Dumnezeu.
Da' nu poti spune de cei despre care au zis altii ca au fost sfinti. Nu este biblic.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Sep 2006, 06:32 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 11 Sep 2006, 08:18 PM)
Abureala

QUOTE
Daca autoritatea ta ar fi Biblia, atunci ai cunoste ca sfintii vin de la Dumnezeu.


Sfintii vin NUMAI de la Dumnezeu.
Da' nu poti spune de cei despre care au zis altii ca au fost sfinti. Nu este biblic.

Si ce faci cu ei, saracii, ca la Biblie nu se mai scrie?

p.s. Nu au zis altii despre ei, ci Dumnezeu a marturisit despre ei. Adu-ti aminte cand a murit Avva Sisoe, ce a spus Domnul?
"Aduceti-mi vasul pustiei". Este glasul Domnului, insa se pare ca tu nu il auzi, si nici nu crezi ca altii il pot auzi. E Dumnezeu Cel Inalt iti spun asta cu mana pe inima.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 07:14 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Clopotel
in schimb tu stii cat de bine cunostea Daniel istoria poporului sau?

N-am intrebari care pot sa schimbe cursul discutiei, ca asta asteptati toti.

Asa cum am banuit, nu poti intelege de ce te-am intrebat asta... Avea legatura cu cifra de care vad ca esti obsedat...
QUOTE
Stii sau nu stii de cind au inceput cele 1290 de zile?
Foarte simplu.
Nu m-am blocat, da' este o maniera bliblica sa-ti arat ca ai doctrina falsa.
Stii sau nu?
Cate jertfe de-a pururi au fost ??? Dar tu vrei sa numeri zilele... Le-au mai numarat si altii inaintea ta...Iar eu incerc sa urmez exemplul Mantuitorului care zice:
34 Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, pānă ce nu vor fi toate acestea.
35 Cerul şi pămāntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36 Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Iar daca Fiul nu stie, pot eu sa spun ca stiu ceva inaintea Lui?
QUOTE
Ce vers stabileste aceasta? Unde scrie in Scriptura de calculele omenesti?

Tu faci calcule omenesti... Unde scrie Sfanta Scriptura ca trebuie sa interpretezi acel numar? Mai ales ca in alte parti, desi e vorba despre despre aceeasi "uraciune", nu se puen accent pe numere, calcule... Orice numar, are logica lui in vedenie, dar in vedenie avem simboluri... Chiar numarul ca numar e simbol... Sta in firea ta sa poti spune 100% ca inseamna ceva... Nu ma refer numai la acest citat, ci si la altele...
QUOTE
QUOTE
caci eu nu trebuie sa demonstrez nimanui nimic

Corect. Atunci confirmi clar banuiala mea ca te eschivezi numai pentru a fugi de faptul ca nu stii.

Eu fug de faptul ca nu stiu? Pai m-as bucura tare mult sa stiu restul si sa raman cu aceasta nestiinta... Din pacate, lucrurile nu prea stau asa... Dar astept ca tu, mantuit deja fiind, deci aproape atoate cunoscator, sa ne explici toata aceste banalitati... Probabil o sa insiri o schema de numere adunate, cum mai fac si altii... Spera totusi ca ne-ar interesa...
QUOTE
Cum poti sa-mi dai citate imediat din baba vasile, daca ai sti mi-ai da si acum.

Eu ti-am dat citate numai din Sfanta Scriptura cand am dorit sa argumentez ceva... Nu stiu cine e baba aia de care vad ca ai facut alta obsesie... Dar raspunde macar la o singura intrebare din cate ti s-au pus, asta macar sa vezi si singur, cat de multe stie un om gata "mantuit"... hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 09:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman