HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Closed TopicStart new topic
> Martorii Lui Iehova, Secta sau Organizaţie
Floridecamp
mesaj 27 Jul 2006, 05:32 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 8
Inscris: 24 July 06
Forumist Nr.: 8.472



Dupa gnostici , lumea materială a fost creată de un demon numit Jehova.Multa vreme Zeitatea suprema īl lasă să facă ce vrea pe pămant , dar pană la urmă īl trimite pe Fiul Său , care sălaşluieşte o vreme īn trupul lui Iisus , pentru ca, in acest fel , să izbăvească lumea de īnvăţăturile false ale lui Moise. Să vedem mai departe : Mahomed credea ca unii dintre gnostici , că Iisus era o simplă fiinţă omenească şi că Fiul lui Dumneyeu coborīse in el o dată cu botezul , părasindu-l īn Saptămana Patimilor , īntrucat , altfel , ar fi de neexplicat faimosul strigat Dumnezeul meu , de ce m-ai părăsit? Şi cand romanii si evreii īşi bat joc de Iisus īşi bat joc de o stafie . Dar ceea ce e grav e că , īn felul acesta mistificarea n-a fost dezvaluită , ci īntărită. Căci pentru sectele creştine , care susţineau că Jehova era diavolul şi ca prin Iisus incepe o noua eră , daca principele intunericului a domnit pīna la Iisus , acum ,īn schimb, īnvins, s-a īntors in iad.
Concluzia mea mi se pare evidentă stăpaneşte īn continuare mai departe principele intunericului. Şi această guvernare se exercită prin secta sacră a orbilor

Fragment din Darea de seama despre orbi din romanul lui Sabato Despre eroi si morminte.

Nu am cunoştiinţe teologice dar sunt curioasă dacă se poate face o paralelă intre martorii lui jehova si secta orbilor din cartea lui Sabato din moment ce Jehova este considerat un demon.(sau cel putin o forta rea).
Imi cer scuze daca cineva e adeptul acestui concept si se simte jignit.

Acest topic a fost editat de Floridecamp: 27 Jul 2006, 05:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Jul 2006, 06:43 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
ar fi de neexplicat faimosul strigat Dumnezeul meu , de ce m-ai părăsit?

Hm, inexplicabil pt. superficiali. Cine stie rolul si calitatile Persoanei Isus Hristos, misiunea si maniera in care Ea se raporta pe parcursul acestei misiuni la D-zeu Tatal, nu intampina dificultati exegetice vis-a-vis de acea exclamatie.
QUOTE
Nu am cunoştiinţe teologice dar sunt curioasă dacă se poate face o paralelă intre martorii lui jehova si secta orbilor din cartea lui Sabato din moment ce Jehova este considerat un demon.

In nici un caz. Intai de toate e o gafa lingvistica impardonabila asocierea termenului YHWH (Yahweh) cu cel de demon. Martorii nu fac asa ceva chiar daca nu-s convinsi de divinitatea lui Isus.

Acest topic a fost editat de Bolt: 27 Jul 2006, 06:46 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 27 Jul 2006, 07:56 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (Floridecamp @ 27 Jul 2006, 06:32 PM)
...
  Fragment din Darea de seama despre orbi din romanul lui Sabato Despre eroi si morminte.

  Nu am cunoştiinţe teologice dar sunt curioasă dacă se poate face o paralelă intre martorii lui jehova si secta orbilor din cartea lui Sabato din moment ce Jehova este considerat un demon.(sau cel putin o forta rea).
  Imi cer scuze daca cineva e adeptul acestui concept si se simte jignit.

Halo Florilor_de_Cāmp ! smile.gif

Ia seama totuşi, să nu pierzi din vedere vreodată că o carte e preponderent pentru scriitorul/ea ei o sursa de venit... ba chiar mai degrabă o sursă de cāştig, de cāştig facil de fapt, pentru cine se pricepe la īnvārtit alcătuiri de vorbe! O carte adesea e doar "o marfă" şi observă că "noutăţile" sau "neobişnuitul-insolitul" dă "tunuri" shi "saltă potul cel mare"!
De "invenţia" englezului ce-a reuşit recent să producă nişte pătlăgele dungate ai auzit? Şti cāt de mare interes şi cerere pentru ele a apărut IMEDIAT ? Iţi īnchipui cāt īncasează pe ele şi cāt de straşnic īşi păzeşte procedeul ca să nu-i ia alţii din cāştigul lui ? DE CE OARE? ... că la urma urmei, nu-s altceva decāt nişte roşii cu un aspect inedit !
(Poate n-o şti pe aia: se zice că pe vremea cānd prima dată au apărut pe piaţă la noi pătlăgelele galbene, o gospodină trecānd printre tarabe le observă şi exclamă > "ROŞII GALBENE? īnseamnă că sunt verzi!" - şi plecă mai departe să tārguiască ceva 'corespunzător' ! mai bine ia şi tu seama "ce marfă cumperi"! mai ales că tu spui că "n-ai cunoştinţe teologice"!)


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2006, 07:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
alfa
mesaj 27 Jul 2006, 10:08 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE
Dupa gnostici , lumea materială a fost creată de un demon numit Jehova.Multa vreme Zeitatea suprema īl lasă să facă ce vrea pe pămant , dar pană la urmă īl trimite pe Fiul Său , care sălaşluieşte o vreme īn trupul lui Iisus , pentru ca, in acest fel , să izbăvească lumea de īnvăţăturile false ale lui Moise. Să vedem mai departe : Mahomed credea ca unii dintre gnostici , că Iisus era o simplă fiinţă omenească şi că Fiul lui Dumneyeu coborīse in el o dată cu botezul , părasindu-l īn Saptămana Patimilor , īntrucat , altfel , ar fi de neexplicat faimosul strigat Dumnezeul meu , de ce m-ai părăsit? Şi cand romanii si evreii īşi bat joc de Iisus īşi bat joc de o stafie . Dar ceea ce e grav e că , īn felul acesta mistificarea n-a fost dezvaluită , ci īntărită. Căci pentru sectele creştine , care susţineau că Jehova era diavolul şi ca prin Iisus incepe o noua eră , daca principele intunericului a domnit pīna la Iisus , acum ,īn schimb, īnvins, s-a īntors in iad.
Concluzia mea mi se pare evidentă stăpaneşte īn continuare mai departe principele intunericului. Şi această guvernare se exercită prin secta sacră a orbilor


La cum arata lumea materiala te-ai astepta sa-si fi bagat codita un ghiavol. Daca se invrednicea cel bun, isi mai aratau toti nebunii muschii in parcare langa BMW ? Orice bagabont are sapte femei traznet, limuzina, garda de corp si loc in parlament. Fiecare chior sectant, acefal doftor docent, cu studii la privata are dezlegare faustiana de la printul intunericului sa ne predice domnia interesului limitat la mananc, beau, frec. Zelutatea suprema si-o fi trimis progenitura da` l-a parasit la ananghie, ne-a abandonat. Suntem in rahat ! Zice bine martorul, a domnit bulangiu subteranului si inainte si dupa Christos. Mi-a placut aici.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jul 2006, 07:05 PM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Vad ca nu o scoatem la capat... sad.gif

Daca, totusi, cineva se hotaraste sa spuna ceva ontopic la acest subiect, sa-mi spuna si o sa redeschid acest subiect...
Pana atunci topic inchis...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman