HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Iisus In Tinutul Gadarenilor, Evanghelia dupa Marcu
Dualist
mesaj 8 Jul 2006, 10:35 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE
Capitolul 5
1.  Şi a venit de cealaltă parte a mării în ţinutul Gadarenilor.
2.  Iar după ce a ieşit din corabie, îndată L-a întâmpinat, din morminte, un om cu duh necurat,
3.  Care îşi avea locuinţa în morminte, şi nimeni nu putea să-l lege nici măcar în lanţuri,
4.  Pentru că de multe ori fiind legat în obezi şi lanţuri, el rupea lanţurile, şi obezile le sfărâma, şi nimeni nu putea să-l potolească;
5.  Şi neîncetat noaptea şi ziua era prin morminte şi prin munţi, strigând şi tăindu-se cu pietre.
6.  Iar văzându-L de departe pe Iisus, a alergat şi s-a închinat Lui.
7.  Şi strigând cu glas puternic, a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiule al lui Dumnezeu Celui Preaînalt? Te jur pe Dumnezeu să nu mă chinuieşti.
8.  Căci îi zicea: Ieşi duh necurat din omul acesta.
9.  Şi l-a întrebat: Care îţi este numele? Şi I-a răspuns: Legiune este numele meu, căci suntem mulţi.
10.  Şi Îl rugau mult să nu-i trimită afară din acel ţinut.
11.  Iar acolo, lângă munte, era o turmă mare de porci, care păştea.
12.  Şi L-au rugat, zicând: Trimite-ne pe noi în porci, ca să intrăm în ei.
13.  Şi El le-a dat voie. Atunci, ieşind, duhurile necurate au intrat în porci şi turma s-a aruncat de pe ţărmul înalt, în mare. Şi erau ca la două mii şi s-au înecat în mare.


Concluzii:

1. Putem atrage demoni facand fapte rele.

2. Demonii stiau ca Iisus nu i-ar lasa sa intre in alta fiinta umana asa ca au cerut sa intre in porci. Este posibil ca Iisus sa ne fi dat o lectie atat noua, cat si demonilor ? Care credeti ca ar fi aceasta ?

3, Spre deosebire de oameni, porcii mai degraba ar muri decat sa fie posedati de Diavol.

4. Merg toate fiintele spre Rai ? In cazul acesta, porcii ar fi mers pe o cale ascendenta, intrucat au respins orice influenta din partea demonilor.

Indiferent daca toate fiintele sunt predestinate, cele doua mii de demoni unde s-au dus dupa moartea porcilor ?

Keep the faith.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jul 2006, 03:09 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dualist,
Plec de la ideea ca esti cu adevarat interesat de acel pasaj biblic, desi vad ca te tii si de glume...De aceea voi face acum o observatie scurta, iar cand o sa gasesc timp voi spune mai multe despre aceasta... Aceasta intamplare are mare importanta si arata multe lucruri, de aceea, zic eu, merita tratata mai pe larg...

Acum ma voi referi doar la punctele 3 si 4 enumerate de tine:
QUOTE
3, Spre deosebire de oameni, porcii mai degraba ar muri decat sa fie posedati de Diavol.

laugh.gif Eu o iau ca o gluma ... Adica tu de acolo, intelegi ca porcii, vazand ca au intrat demonii in ei, s-au sinucis aruncandu-se in mare? rofl.gif
QUOTE
4. Merg toate fiintele spre Rai ? In cazul acesta, porcii ar fi mers pe o cale ascendenta, intrucat au respins orice influenta din partea demonilor.

Ok... si asta este o gluma... sper ca o sa treci si la lucruri mai serioase... Auzi "porcii au respins orice influenta din partea demonilor"... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 8 Jul 2006, 03:09 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 8 Jul 2006, 07:55 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Zact, porcii sunt mai buni decat unii oameni rofl.gif


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jul 2006, 07:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eeldrop
mesaj 8 Jul 2006, 11:58 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 1 July 06
Forumist Nr.: 8.401



Oh, deci tu interpretezi actul sinucigas porcin ca o reactie impotriva influentei diavolilor. Ok, plauzibil, nu stiu exact ce sa spun. Desi, daca studiezi cazurile de posedare diavoleasca din Evanghelii se constata ca, odata intrat in corpul unui om, spiritul rau il priveaza pe acesta de capacitatea de a se mai "comporta rezonabil", daca e sa folosesc un eufemism. Se vede ca omul posedat are purtari auto-distructive (se arunca in foc, isi smulge hainele de pe el) si nu este capabil sa actioneze in mod rational (omul din tinutul Gadarenilor este adus la Hristos). Aceeasi tendinta auto-distructiva se observa si la porci.

Insa uite, cred ca mai interesant ar fi sa discutam despre ce inseamna sa ai "un duh rau" (daca exista un thread pe tema asta, ma scuzati). Ok, am inteles, in tine salasluieste un diavol, dar ce e cu diavolul asta ? E o entiate care actioneaza in virtutea unei vointe proprii, se ghideaza dupa anumite principii, urmareste ceva anume ? Care este substanta propriu-zisa a expresiei "a fi posedat" ? Adica, daca diavolul are puterea sa intre in anumiti oameni, de ce nu intra in toti ? Depinde de credinta, de labilitatea psihica ? Nu poate fi vorba doar despre un caz de epilepsie ?

Acest topic a fost editat de Eeldrop: 8 Jul 2006, 11:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jul 2006, 08:54 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Dualist @ 8 Jul 2006, 12:35 PM)
4. Merg toate fiintele spre Rai ? In cazul acesta, porcii ar fi mers pe o cale ascendenta, intrucat au respins orice influenta din partea demonilor.


Dualist , dupa rationamentul tau, Raiul este o mare porcarie. Subtil, intr-adevar. Ferice de cei care nu se duc in Rai, nu?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Jul 2006, 02:54 PM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Am considerat ca aceasta intamplare este deosebit de importanta si plina de invataminte, de aceea am scris un minunat comentariu ortodox al Sfantului Nicolae Velimirovici despre acel pasaj.

Textul il gasiti pe topicul Ortodoxia, Calea intru Hristos, mesajul fiind aici...
Cititi-l cu luare aminte!

PS... mai exista si alte comentarii ortodoxe, dar care intra mai in amanunt in partea de exorcizare, ... nu e cazul sa le aducem aici in discutie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman