HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Dumnezeu, in noi sau in afara noastra?
roua
mesaj 7 Jul 2006, 11:32 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



As vrea sa supunem discutiei un subiect destul de controversat...m-am gandit si eu mult dar va intreb si pe voi, poate ca v-ati intrebat si voi la un moment dat...pe scurt...biserica sustine ca Dumnezeu este in afara creaturilor, religiile orientale sustin ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi si in tot ceea ce ne inconjoara, dimpotriva insa biserica crestina (din cate stiu eu, sper sa nu fac vreo gafa hh.gif ) sustine ca Dumnezeu ca si Creator nu poate exista in fiinta creata, ca nu suntem Dumnezei ci ca suntem legati de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa, dar ce inseamna acest "chip" si aceasta "asemanare"?
Deci cum este pana la urma este El in afara noastra sau inlauntrul nostru, sau este in afara noastra pentru ca suntem fiinte create si nu Creatori asemeni ingerilor de altfel, dar avem o legatura prin faptul ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa? Unde este Dumnezeu pana la urma?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Jul 2006, 11:45 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.


Fiind Atottiitor, Dumnezeu este in tot. Fiind Creator al celor vazute si al celor nevazute este transcedent atat celor vazute cat si celor nevazute, insa este cel care le sustine in existenta. Priveste aceste doua lumi ca niste extensii ale Lui Dumnezeu, fiindca noi fiintam, existam, prin gratia si harul sau.

"Chipul si asemanrea sa" se refera la doua caracteristici ale Lui Dumnezeu. Libera vointa si bunatate. Omul a fost inzestrat cu liberul arbitru asemenea Lui Dumnezeu, si asemanarea sa, fiindca Adam intaiul zidit nu cunostea raul si nu il facea, deci era asemnea Lui Dumnezeu. Aceasta o spun sfintii, nu eu.



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jul 2006, 11:47 AM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bună întrebarea! Prevăd pe puţin două'j de pagini încinse la acest subiect wink.gif

Tu ce părerea ai roua? Ai vreuna sau nu ştii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jul 2006, 11:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
roua
mesaj 7 Jul 2006, 11:55 AM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Grea intrebare mi-ai pus...cand STII ceva nu mai intrebi pentru ca nu mai ai nevoie de raspunsuri, dar eu nu STIU, cred si spun asta tocmai pentru ca ambele viziuni mi se par plauzibile si totusi inclin sa cred ca Dumnezeu este Dumnezeu si ca eu un simplu muritor nu ma pot declara Dumnezeu doar pentru ca realizez niste practici spirituale...adica pana la urma mai e interesant si DE CE religile orientale sustin acest lucru...sau ma rog mistica orientala!

Acest topic a fost editat de roua: 7 Jul 2006, 11:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Jul 2006, 12:04 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (roua @ 7 Jul 2006, 12:55 PM)
inclin sa cred ca Dumnezeu este Dumnezeu

Ce inseamna "Dumnezeu"?

Cum l-ai descrie?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 7 Jul 2006, 12:07 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Cand am spus asta m-am gandit la dimensiunea Sa de a fi CREATOR cu alte cuvinte CREATORUL este CREATOR! Este foarte greu sa vorbesti despre El, daca nu imposibil...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Jul 2006, 03:28 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Răspund şi eu, cu toate ca prea rost nu văd sa aibă nonono.gif !!!

"Religiile orientale", se zice pe aici, afirmă una şi alta, iar creştinismul altceva! Ce alegem? Cine are dreptate? De ce nu are dreptate cine n-are dreptate, cu toate că are convinderea că are dreptate? ...şi ar mai fi!
E dificil din afară să înţelegi cum e alcătuirea cea dinăuntru...poate o fi chiar imposibil să se depăşească o cunoaştere de tip "pospai" în atare condiţii... După mine, cea mai mare dificultate în a deosebi corect, ni se face acolo unde adevărul este amestecat cu minciuna şi autenticul cu falsul...acolo păcăleala ţine "din neam în neam" şi niciodată nu va duce lipsă de "aderenţi"!

Răspunsul exprimat simplu, la întrebarea pusă, aşa cum eu ÎL cunosc, este:
- nu, EL nu este conţinut nici în om şi nici în natură, nu aici Se află... totuşi nici chiar aşa de departe nu Este, că de vreme ce pentru oamenii ce-L caută, poate fi de găsit prin procedeul de "bajbâire", e clar că prea departe nu ar avea cum să fie, cu toate că nu E chiar aici, chiar dacă nu Se află chiar în locul ăsta unde suntem noi, complet inaccesibil nu ne-ar fi !

(nesatisfăcător răspuns, este ?! cry.gif )


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Jul 2006, 04:55 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Indraznesc si eu un raspuns mic, pentru o tema asa de mare...

QUOTE
...pe scurt...biserica sustine ca Dumnezeu este in afara creaturilor, religiile orientale sustin ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi si in tot ceea ce ne inconjoara, dimpotriva insa biserica crestina (din cate stiu eu, sper sa nu fac vreo gafa  ) sustine ca Dumnezeu ca si Creator nu poate exista in fiinta creata,

Draga Roua, dupa mine, parerile personale aici, daca nu au fundament biblic, desi pot fi frumoase si interesante, nu ajuta la nimic...
De ce? Pentru ca iata ce spune Biblia:
18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut. (Ioan 1)
Iata dar, ca pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata, iar cine zice ca L-a vazut, eu zic ca minte...
Pe de alta parte, noi putem cunoaste pe Dumnezeu, dar Il putem cunoaste pentru ca Fiul Sau ni L-a facut cunoscut...
9 Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl? (Ioan 14)
Aceasta este totul... Cine crede in Adevarul Bibliei crede si asta, cine nu crede e treaba lui...
Ma voi referi la cei care cred... Vedeti ca este observatie exclusivista... Pe Dumnezeu, L-a facut cunoscut Fiul Sau cel Unu -Nascut..., nimeni altcineva, fie el oriental sau ce o vrea sa fie, iar cine il vede pe Fiul Il vede si pe Tatal... Biblia e foarte categorica aici, si nu lasa loc de liber cugetare, sau de amestec cu alte credinte...
QUOTE
ca nu suntem Dumnezei ci ca suntem legati de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa, dar ce inseamna acest "chip" si aceasta "asemanare"?

Aici sunt pareri ale mai multor dogme... Eu o sa incerc, pe scurt, si cat ma pricep, sa spun cam ce zice dogma ortodoxa...
In primul rand creatura nu poate fi Dumnezeu, si nici asemenea (in sensul de identica) lui Dumnezeu in insusiri... Mai mult, creatia nu a izvorat din Dumnezeu, asa cum sustin unele erezii, ci este creata prin vointa Dumnezeiasca... Adica Dumnezeu doar voieste sa creeze ceva si acel ceva se creeaza din nimic, nu din Dumnezeu...
Omul este creatura, el a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca omul ar semana fizic cu Dumnezeu, caci Dumnezeu nu are ochi, nas, limba etc cum au oamenii...
Ochiul lui Dumnezeu este puterea lui Dumnezeu cea atotprivitoare:
24 Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri, (Iov 28)
In Psalmul 118 se zice:
73 Mâinile Tale m-au făcut şi m-au zidit,
Dar asta sa insemne ca Dumnezeu are maini? Nu... Mainile lui Dumnezeu sunt puterea Lui cea atotlucratoare si atotfacatoare
Aici putem aduce in discutie atributele lui Dumnezeu care reies din Sfanta Scriptura dar nu stiu daca se doreste asta...
Desi in Psalmul 81 se zice:
6 Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
Totusi acolo e cu referire la capacitatea omului, mai ales a celor din dregatorii, adica din anumite functii, sa judece cu dreptate semenii, in scopul convietuirii sociale in armonie... Nicidecum ca-i face dumnezei la fel ca Dumnezeu...
QUOTE
Deci cum este pana la urma este El in afara noastra sau inlauntrul nostru, sau este in afara noastra pentru ca suntem fiinte create si nu Creatori asemeni ingerilor de altfel, dar avem o legatura prin faptul ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa?

Dumnezeu este omniprezent... Aceasta inseamna ca este peste tot...
Dumnezeu este atotcunoscator.... Evident aceasta nu rezulta din faptul ca este omniprezent...
Dumnezeu poate fi si in om, prin Duhul Sfant...
Atentie! draga Roua ca aici ai facut o greseala grava:
QUOTE
suntem fiinte create si nu Creatori asemeni ingerilor de altfel

Ingerii ca si oamenii sunt tot creaturi... Nici ingerii, nici oamenii nu creaza nimic.... Singurul care poate crea este Dumnezeu.. El este singurul Creator... Ar mai fi de spus, dar nu vreau sa abuzez...
QUOTE
Unde este Dumnezeu pana la urma?

O sa-ti spun un citat din Sfanta Scriptura, poate vei putea sa tragi vreo concluzie:
7 Unde mă voi duce de la Duhul Tău şi de la faţa Ta unde voi fugi?
8 De mă voi sui în cer, Tu acolo eşti. De mă voi coborî în iad, de faţă eşti.
9 De voi lua aripile mele de dimineaţă şi de mă voi aşeza la marginile mării
10 Şi acolo mâna Ta mă va povăţui şi mă va ţine dreapta Ta.
11 Şi am zis: "Poate întunericul mă va acoperi şi se va face noapte lumina dimprejurul meu".
12 Dar întunericul nu este întuneric la Tine şi noaptea ca ziua va lumina. Cum este întunericul ei, aşa
este şi lumina ei. (Psalmul 138)
Dumnezeu fiind omniprezent este deci, peste tot...Daca se zice ca El este in mod deosebit in ceruri, este pentru ca prezenta Lui este mai vadita fiintelor spirituale, si cerul inchipuieste sfintenia, daca vorbim de prezenta Lui in Biserica Ortodoxa, este pentru ca, mai ales, in Biserica impartaseste El, prin Sfintele Taine, Harul Sau sfintitor...

Oricum, ceea ce este Dumnezeu, omul nu are cum sa cuprinda in totalitate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-L iubim cu toata fiinta noastra...
Si un citat din parintele Cleopa:
Vai de omul acela care, atunci cand Dumnezeu ii face un bine, Il uita pe Dumnezeu!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jul 2006, 05:17 PM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Despre chipul şi asemănarea omului cu Dumnezeu: http://www.plasticsusa.com/ortho/chipul.html

Acest topic a fost editat de caa: 7 Jul 2006, 05:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 7 Jul 2006, 10:17 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE
suntem fiinte create si nu Creatori asemeni ingerilor de altfel


Ingerii ca si oamenii sunt tot creaturi... Nici ingerii, nici oamenii nu creaza nimic.... Singurul care poate crea este Dumnezeu.. El este singurul Creator... Ar mai fi de spus, dar nu vreau sa abuzez...

Dragule citeste cu atentie eu am spus ca SUNTEM fiinte create si nu Creatori ASEMENI ingerilor DE ALTFEL...tocmai asta spuneam si eu ca si ingerii sunt creaturi!


In privinta interventiei tale apreciez versetele din Biblie si le-am avut in vedere cand am postat topicul, adica ma gandeam ca vor fi argumente in favoarea opiniilor bisericii crestine....dar nu depinde oare sermnificatia lor de felul in care fiecare le interpretam??? Am pus intrebarea aceasta gandidu-ma si la motivatia sau sursa acestor afirmatii in religiile orientale, ating acei sfinti din Orient un anumit nivel pe care il confunda cu Dumnezeirea si de fapt nu e nici pe departe asa?
Pe de alta parte discutand in cercul meu de cunostiinte, prieteni am observat ca toata lumea e la nivelul intrebarilor cu privire la aceasta problema, adica in ultima instanta sunt confuzi...si eu la fel...mai este un aspect...orientul sustine ca omul se poate "inalta" prin el insusi (descoperind si constientizand ca este dumnezeu) crestinismul in schimb considera "inaltarea" ca fiind gratie divina, care sta la urma urmei in puterea Lui, exclusiv a Creatorului (cel exterior creaturii)!
Nu mi se pare deloc o problema simplista, cel putin la nivelul unor oameni care nu se pretind a fi atoatecunoscatori si care au propriile intrebari, e o problema accentuata desigur si de valul acesta de paranormal, credintele orientale etc care au invadat in ultima vreme! ideea e ca TE INTREBI....

Apreciez insa la tine interventiile blande fara urma de rautate sau ironie rolleyes.gif ....si ma bucura...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 7 Jul 2006, 11:35 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



De ce nu i-am da lui Dumnezeu un nume unic, pentru toate religiile ? Poate nu s-ar mai varsa atat de mult sange....


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jul 2006, 07:33 AM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua,
QUOTE
Dragule citeste cu atentie eu am spus ca SUNTEM fiinte create si nu Creatori ASEMENI ingerilor DE ALTFEL...tocmai asta spuneam si eu ca si ingerii sunt creaturi!

Iarta-ma te rog, cred ca am inteles eu gresit... Desi, culmea... si acum cand recitesc ce e subliniat inteleg la fel sorry.gif M-a derutat expresia "creatori asemeni ingerilor" si de aici eu am inteles ca ingerii ar fi creatori...
Poate lipseste vreo virgula, poate neuronu meu e uzat...
Da' ce mai conteaza daca am cazut de acord thumb_yello.gif wub.gif
QUOTE
Pe de alta parte discutand in cercul meu de cunostiinte, prieteni am observat ca toata lumea e la nivelul intrebarilor cu privire la aceasta problema, adica in ultima instanta sunt confuzi...si eu la fel...mai este un aspect...orientul sustine ca omul se poate "inalta" prin el insusi (descoperind si constientizand ca este dumnezeu) crestinismul in schimb considera "inaltarea" ca fiind gratie divina, care sta la urma urmei in puterea Lui, exclusiv a Creatorului (cel exterior creaturii)!

Omul poate nascoci un milion de intrebari si sa-si petreaca viata cautand raspunsuri la ele... Este si asta un hobby... Insa la sfarsit, indiferent daca va fi gasind raspuns sau nu la toate, tot pentru ceea ce a facut raspunde si nu pentru corectitudinea raspunsurilor la intrebari...
In ceea ce priveste partea a doua, cu omul care se poate inalta prin el insusi, parerea mea este urmatoarea:
In fapt, omul nu se poate inalta prin el insusi, prin faptul ca el doreste sa se inalte, si iata se inalta...
Sa ne aducem aminte ca Adam a fost pus de Dumnezeu in Rai si nu s-a pus el singur acolo... Pe Sfintii Apostoli, i-a ales Iisus si nu s-au ales ei singuri in aceasta cinste...
Dar,... omul trebuie sa asculte de Dumnezeu, pentru ca ascultarea de Dumnezeu este parghia inaltarii sale...
Prin opunere, neascultarea de Dumnezeu, duce la cadere... Adam a cazut pentru ca nu a ascultat de Dumnezeu, Iuda a cazut pentru ca nu a ascultat de poruncile lui Dumnezeu etc etc...
Acum omul e pe muchie de cutit, daca indeplineste poruncile lui Dumnezeu, va fi rasplatit mai mult decat Adam, caci Adam a fost in Rai, dar omul care este bineplacut lui Dumnezeu va merge in Imparatia Cerurilor...
Cel ce nu indeplineste poruncile, va merge in focul cel vesnic, ...mai rau decat unde a cazut Adam...



Draga Wasp,
QUOTE
De ce nu i-am da lui Dumnezeu un nume unic, pentru toate religiile ?

Ca toti sa dea acelasi nume lui Dumnezeu, trebuie sa creada toti in Dumnezeu... In acelasi Dumnezeu... Ori altii cred in tot felul de zei...Dai acelasi nume cand te referi la acelasi lucru nu? Nu poti sa numesti scaun: si masa, si scaunul, si biblioteca, si cuierul etc pe motiv ca toate-s din lemn...
QUOTE
Poate nu s-ar mai varsa atat de mult sange....

Dupa mine, varsarea sangelui nu are ca si cauza credinta, ci doar credinta e pretextul...Asta inseamna ca cel ce varsa sange nu crede cu adevarat in Dumnezeu... De ce? Iata de ce:
15 De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele. (Ioan 14) Zice Dumnezeu...
Iar porunca Lui este sa-ti iubesti aproapele chiar daca aproapele este dusmanul tau:
43 Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45 Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri
, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46 Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru? 47 Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru?
48 Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.
(Matei 5)

Vezi dar, draga Wasp, caci varsarea de sange nu vine nicidecum de la cei ce-L iubesc pe Dumnezeu cu adevarat, pentru ca omul, in momentul in care varsa sange, nu mai are in inima pe Dumnezeu...

Atentie! Acest lucru este considerat a fi adevarat chiar si "din cupla", pentru ca omul trebuie sa poarte de grija aproapelui sau si sa nu-l vatame chiar si din neatentie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 8 Jul 2006, 09:14 AM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Clopotel lipsea virgulica...mea culpa.... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de roua: 8 Jul 2006, 02:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 8 Jul 2006, 10:46 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE (roua @ 7 Jul 2006, 12:32 PM)
As vrea sa supunem discutiei un subiect destul de controversat...pe scurt...biserica  sustine ca Dumnezeu este in afara creaturilor, religiile orientale sustin ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi si in tot ceea ce ne inconjoara, dimpotriva insa biserica crestina (din cate stiu eu, sper sa nu fac vreo gafa  hh.gif ) sustine ca Dumnezeu ca si Creator nu poate exista in fiinta creata, ca nu suntem Dumnezei ci ca suntem legati de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa, dar ce inseamna acest "chip" si aceasta "asemanare"? Unde este Dumnezeu pana la urma?

Care va sa gica urmasii lui Iisus si casatoria cu Maria Magdalena NU sunt subecte controversate, ci doua religii care se bat cap in cap ca doi tapi ai intunericului
rofl.gif

Daca iti spun ca esti scanteie din scanteie divina si Imparatia Cerurilor se gaseste in tine, ma crezi ?

Keep the faith.

Acest topic a fost editat de Dualist: 8 Jul 2006, 10:47 AM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Jul 2006, 11:44 AM
Mesaj #15


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Vezi dar, draga Wasp, caci varsarea de sange nu vine nicidecum de la cei ce-L iubesc pe Dumnezeu cu adevarat, pentru ca omul, in momentul in care varsa sange, nu mai are in inima pe Dumnezeu...
Adica Inchizitia in final a fost o gasca de atei...... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jul 2006, 02:59 PM
Mesaj #16


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dualist,
Despre ce casatorie a lui Iisus cu Maria Magdalena vorbesti tu aici? Ai vreun argument biblic? Daca nu, o sa ma vad nevoit sa editez astfel de mesaje jignitoare la adresa credintei crestinilor... mad.gif

Draga Bdl,
QUOTE
Adica Inchizitia in final a fost o gasca de atei......

Mai rau ... au fost o haita de criminali...
Tu crezi ca oricine are o cruce este crestin si-L iubeste pe Dumnezeu???!!!... Faptele sunt dovada, nu vorbele...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nine_1x371x2
mesaj 9 Jul 2006, 09:02 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 29 June 06
Forumist Nr.: 8.394



[/QUOTE]
Care va sa gica urmasii lui Iisus si casatoria cu Maria Magdalena NU sunt subecte controversate, ci doua religii care se bat cap in cap ca doi tapi ai intunericului
rofl.gif

Daca iti spun ca esti scanteie din scanteie divina si Imparatia Cerurilor se gaseste in tine, ma crezi ?

Keep the faith. [/QUOTE]


Toti suntem scantei din scanteia divina , numai ca multi devin cenusa mult prea curand !
Si DAA..., Imparatia Cerurilor este in fiecare dintre noi , ramanandu-ne doar dorinta de a o descoperi !

Acest topic a fost editat de nine_1x371x2: 9 Jul 2006, 09:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 10 Jul 2006, 12:21 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Daca "imparatia cerurilor" (o formulare care nu prea se imbina cu secolul in care traim) se gaseste in fiecare dintre noi, se poate spune ca cel ce crede acest lucru imbratiseaza intr-o oarecare masura doctrina orientala (nirvana, pacea interioara)

QUOTE
Despre ce casatorie a lu Iisus cu Maria  Magdalena vorbesti?

Daca urmareai cele ce Biserica Catolica ( Vaticanul) au inceput sa declare, poate iti mai schimbai parerile. Citez din memorie : "Biblia nu a confirmat sau infirmat o eventuala casatorie a lu Iisus". Imi cer scuze, nu mai imi amintesc cu exactitate modul in care a fost formulata, dar esenta a fost aceasta. Si este vorba de un interviu luat unei inalte fete bisericesti a Vaticanului pe un post national de televiziune italian ( cred ca acum 3-4 saptamani)

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 10 Jul 2006, 12:27 AM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Jul 2006, 07:39 AM
Mesaj #19


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Alysoft,
QUOTE
Daca urmareai cele ce Biserica Catolica ( Vaticanul) au inceput sa declare, poate iti mai schimbai parerile.

Eu nu-mi schimb parerile in functie de ce declara sau nu Vaticanul... De asemenea, singurul lucru de interes pentru mine, dinspre Biserica Catolica este anuntul ca se vor intoarce la dreapta credinta Ortodoxa, acolo de unde au plecat...
QUOTE
Citez din memorie : "Biblia nu a confirmat sau infirmat o eventuala casatorie a lu Iisus". Imi cer scuze, nu mai imi amintesc cu exactitate modul in care a fost formulata, dar esenta a fost aceasta. Si este vorba de un interviu luat unei inalte fete bisericesti a Vaticanului pe un post national de televiziune italian ( cred ca acum 3-4 saptamani)

Exact ce iti spuneam: ca unele "inalte fete bisericesti" catolice ies la rampa cu diferite afirmatii, nu schimba cu nimic adevarul Bibliei, nu inseamna ca ar fi liber la speculatii etc etc... Mai ales ca cei de la Vaticanul au o vasta experinta in a inventa minciuni si sfarsesc prin a le crede si ei - vezi Filioqve etc

Prin urmare, unde afirma Biblia, sau lasa sa se inteleaga, ceva despre aceasta casatorie?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jul 2006, 08:43 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Daca dupa 2 pagini s-a ajuns la zvonurile ce se vantura acum despre Iisus ca fost casatorit, etc., trebuie sa constat cu tristete decat lipsa de informare .


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 01:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman