HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Despre Un Potential Agnosticism
Eeldrop
mesaj 2 Jul 2006, 06:16 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 1 July 06
Forumist Nr.: 8.401



Nu pot sa nu abordez acest subiect fara un oarecare zambet mefistofelic, arcuit usor pe inconsistenta dogmatica a posterilor din acest forum. Trecand sumar prin subiectele prezente aici, am asistat cu stupoare atavica la coborarea lui Dumnezeu din cer si infratirea Lui cu membrii acestei pasnice comunitati. Pe rand, Dumnezeu devine trei cuvinte, tata impaciuitor, bunic care spune povesti, var mai mare, vecinul de la etajul superior, amicul cu care intalnirile colocviale din fiecare duminica se termina in conversatii placute despre vreme, porunci si virtute. Credinta este aici o categorie asemanatoare liniei unui partid sau registrului starii civile, iar efectul credintei devine gesticulatia hieratica, entuziasta, naiva, simtul valurit al apartenentei.

Dumnezeu, un concept inefabil, de care apropierea se face cu cea mai mare grija, fiindca pericolul distorsiunii e insurmontabil, se deschide aici ca o portocala in mainile unui copil mic. Foarte mic.

Cu alte cuvinte, se vorbeste ca si cum Dumnezeu ar fi cunoscut. Ca si cum Dumnezeu se leagana fara griji in cumpana gandirii noastre, clar si concis ca o ecuatie de gradinita.

Intrebarea mea e simpla: ce putem cunoaste despre Dumnezeu ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 Jul 2006, 05:56 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Intrebarea mea e simpla: ce putem cunoaste despre Dumnezeu?


Si raspunsul este tot simplu: Totul... "Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu." D-zeu este Duh, este Iubirea fara de Ura, este Lumina fara Intuneric, este Viata Vesnica.

Intrebarile tale de mai sus nu provin din Credinta Crestina in Evanghelia Iubirii... ci de altundeva... stii tu de unde... Nu trebuie decit sa citesti Evanghelia, sa crezi in Cuvintul Adevarului, si apoi vei afla raspunsul...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Jul 2006, 09:06 AM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Asa zic si eu: totul. Dar pentru mine conteaza mai mult CUM decit CE...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jul 2006, 09:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Romelia
mesaj 3 Jul 2006, 09:12 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Fac ochii marii...
Nu cred ca am inteles... "Tema propusa aici"
Eeldrop, tu vrei sa discutam pro si contra Ortodoxiei, daca e sau daca nu e?
Daca ai o problema cu... 'e sau nu e' eu cred ca: "ceea ce nu intelegi este treaba ta, nu a celor din jur"

Ca sa nu fiu 'oft'...
Dumnezeu este Lumina si Viata.
Evanghelia dupa Ioan ne spune asta in mod explicit chiar din primul capitol:
"La īnceput era Cuvāntul şi Cuvāntul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvāntul.... Īntru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor..."

Dumnezeu sa te aiba in paza!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Jul 2006, 09:18 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eeldrop :
QUOTE
Nu pot sa nu abordez acest subiect fara un oarecare zambet mefistofelic,

Ar fi fost de preferat unul condescendent participativ.
QUOTE
arcuit usor pe inconsistenta dogmatica a posterilor din acest forum.

Niste corectii ar fi salutare.
QUOTE
am asistat cu stupoare atavica la coborarea lui Dumnezeu din cer si infratirea Lui cu membrii acestei pasnice comunitati.

Eh, tot o stupoare ancestrala ii surprinde si pe unii, cand afla ca altii nu stiu ca D-zeu a coborant din cer si chiar S-a infratit cu unii membri ai lumii asteia.
QUOTE
Dumnezeu devine trei cuvinte

Ei nah. Sunt prea multe. Stii cate cuvinte foloseste Bibla ? Ar trebui sa stii, ca doar cine se implica in asemenea tematica se prezuma macar un participant mediocru.
QUOTE
tata impaciuitor,

Nu e ?
QUOTE
bunic care spune povesti

Si inca ce povesti. Fiecare varsta are povestile ei.
QUOTE
var mai mare

Nu. Frate.
QUOTE
vecinul de la etajul superior

Depinde de paradigma.
QUOTE
amicul cu care intalnirile colocviale din fiecare duminica se termina in conversatii placute despre vreme, porunci si virtute

Si nu numai.
QUOTE
Credinta este aici o categorie asemanatoare liniei unui partid

Credinta si doctrina nu-s interschimbabile.
QUOTE
sau registrului starii civile

De cartea vietii ai auzit ?
QUOTE
iar efectul credintei devine gesticulatia hieratica, entuziasta, naiva, simtul valurit al apartenentei.

Doar la morti e altfel.
QUOTE
Dumnezeu, un concept inefabil, de care apropierea se face cu cea mai mare grija

Pardon, sensul traseului e recurent.
QUOTE
fiindca pericolul distorsiunii e insurmontabil

Pai daca nu se respecta sensul traseului...
QUOTE
se deschide aici ca o portocala in mainile unui copil mic. Foarte mic.

Eh, asa se intra-n audienta la D-zeu. Pe branci, de-a busilea, in pielea goala si gangurind.
QUOTE
Cu alte cuvinte, se vorbeste ca si cum Dumnezeu ar fi cunoscut.

A trait printre oameni, ce vrei ?
QUOTE
Ca si cum Dumnezeu se leagana fara griji in cumpana gandirii noastre

Unele cumpene sunt mai largi, altele mai inguste...De aici si amplitudinile diferite.
QUOTE
clar si concis ca o ecuatie de gradinita.

Din cele 3 broscute, una a murit doar pt. ca a crezut ca groapa in care cazuse era prea adanca.
QUOTE
Intrebarea mea e simpla: ce putem cunoaste despre Dumnezeu ?

Iar raspunsul e ofensator de simplu : atat cat a lasat El. Dar chestiunea nu rezida-n "ce", ci in "cum". hmm.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eeldrop
mesaj 3 Jul 2006, 09:52 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 1 July 06
Forumist Nr.: 8.401



Ok, deci pana acum ce avem ?

Trei ocoliri ale raspunsului si o extindere: cum putem cunoaste ceva despre Dumnezeu (Tatal).

Avem deci ca Dumnezeu se face cunoscut doar prin Scripturi ?

Acest topic a fost editat de Eeldrop: 3 Jul 2006, 09:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Jul 2006, 09:57 PM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Eeldrop,
QUOTE
Avem deci ca Dumnezeu se face cunoscut doar prin Scripturi ?

Nu, eu nu sunt de acord cu acel "doar"...
Eu sustin ca Dumnezeu se face cunoscut prin:
- Sfintele Scripturi
- Sfintii pe care El ni i-a aratat noua bineplacuti Lui
- Trairi personale

Daca mai sunt si altele, te rog sa le expui...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Jul 2006, 10:01 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eeldrop :
QUOTE
Ok, deci pana acum ce avem ?

Ce am primit ?
QUOTE
Trei ocoliri ale raspunsului

Care-i intrebarea ?
QUOTE
si o extindere: cum putem cunoaste ceva despre Dumnezeu

Chiar, cum ?
QUOTE
Avem deci ca Dumnezeu se face cunoscut doar prin Scripturi ?

Nu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Jul 2006, 10:18 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Si una calda pt. prietenul meu Clopotel. smile.gif
QUOTE
Eu sustin ca Dumnezeu se face cunoscut prin:
- Sfintele Scripturi
- Sfintii pe care El ni i-a aratat noua bineplacuti Lui
- Trairi personale

In ce priveste revelatia, recunoastem trei directii : natura, inspiratia (materializata in scris si transmitere verbala) si Persoana istorica Isus Hristos.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Jul 2006, 10:27 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
Cu precizarea ca
QUOTE
- Trairi personale
, in cazul meu nu au legatura cu revelatia, ci cu totul altceva...
Acum, daca vine cineva, si-mi spune ca are revelatii de la Dumnezeu, eu pot sa-l cred ca are revelatii, dar nu neaparat de la Dumnezeu...Am si motive biblice sa cred asta...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Jul 2006, 10:31 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
, in cazul meu nu au legatura cu revelatia, ci cu totul altceva..

Atunci bine ar fi sa stergi din enumeratie acest mod.
QUOTE
Acum, daca vine cineva, si-mi spune ca are revelatii de la Dumnezeu, eu pot sa-l cred ca are revelatii, dar nu neaparat de la Dumnezeu..

De ce nu ? Care-i criteriul ?
QUOTE
Am si motive biblice sa cred asta...

Prezinta macar unul. Multam. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Jul 2006, 11:02 PM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Atunci bine ar fi sa stergi din enumeratie acest mod.

De ce sa o sterg? Tu crezi ca trairi personale inseamna doar revelatie?
QUOTE
De ce nu ? Care-i criteriul ?

Criteriile sunt mai multe, si sunt bine explicate in dogma ortodoxa... Eventual o sa fac o descriere mai amanuntita a lor pe topicul de ortodoxie cand o sa gasesc timp...
QUOTE
Prezinta macar unul. Multam.

Doar cateva, care imi vin acum in minte, daca mai vrei... iti mai dau si altele:
- Un Sfant Parinte zicea: Daca vrei sa ajungi la nebunie si la iesirea din minti, primeste aratarile ceresti din veacul de acum!

- Cele de la Dumnezeu, prin care El descopera voia Lui cea mare, sunt numai la cei mai desavarsiti, care respecta poruncile Lui, si sunt smeriti cu adevarat...

- Ion Scarau zicea: Dracii slavei desarte, pe cei slabi la minte, ii fac prooroci in vedenii si vise

- 1 Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit īn lume. (1 Ioan 4)

- 14 Nu este de mirare, deoarece īnsuşi satana se preface īn īnger al luminii. (2 Cor 11)

si multe altele...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 4 Jul 2006, 07:02 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Tu crezi ca trairi personale inseamna doar revelatie?

Pai se vorbea de forme de revelatie.
QUOTE
Un Sfant Parinte zicea: Daca vrei sa ajungi la nebunie si la iesirea din minti, primeste aratarile ceresti din veacul de acum!

Ma asteptam la un criteriu biblic si nu unul prsonal. Eu ma indoiesc de faptul ca revelatia lui D-zeu e constransa doar la o anumita epoca.
QUOTE
- Cele de la Dumnezeu, prin care El descopera voia Lui cea mare, sunt numai la cei mai desavarsiti, care respecta poruncile Lui, si sunt smeriti cu adevarat...

Da si nu. Biblia nu confirma revelatia divina doar in dreptul celor desavarsiti. De fapt, e cam greu de gasit asa ceva.
QUOTE
- Ion Scarau zicea: Dracii slavei desarte, pe cei slabi la minte, ii fac prooroci in vedenii si vise

Mare adevar dar cum ramane cu cei desavarsiti atunci ? smile.gif Sau lumea se imparte strict in nebuni si genii ? smile.gif
QUOTE
- 1 Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit īn lume. (1 Ioan 4)

Asta e un indemn la prudenta doar.
QUOTE
- 14 Nu este de mirare, deoarece īnsuşi satana se preface īn īnger al luminii. (2 Cor 11)

Mare adevar dar prefacerea lui Satan nu elimina posibilitatea interventiei divine autentice.
QUOTE
si multe altele...

Imm, ma rog, nu prea mi-ai dat tu ceea ce consideram eu ca trebuie scris dar hai. Ma asteptam la ce spune Biblia privind inspiratia autentica si nu doar teama de cea neautentica. Da' ma rog, mergem mai departe. Topicul vrea altceva.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Jul 2006, 07:33 AM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Imm, ma rog, nu prea mi-ai dat tu ceea ce consideram eu ca trebuie scris dar hai. Ma asteptam la ce spune Biblia privind inspiratia autentica si nu doar teama de cea neautentica. Da' ma rog, mergem mai departe. Topicul vrea altceva.
Ce consideri tu ca trebuie, in ceea ce priveste teologia, pentru mine este irelevant, avand in vedere ca tu iti faci ceea ce te lauzi ca ai invatat: adica protestezi impotriva Bibliei rastalmacind-o...

Daca intr-un om este Duhul Sfant, asa cum a fost si este in unii oameni sfinti, atunci acela va stii imediat cand are de-a face cu necuratul, pentru ca Duhul Sfant ii descopera asta, si nu propriile lui puteri...

Pentru noi, astia mai pacatosi, sunt foarte valoroase, indemnurile la prutenda exprimate atat de Biblie cat, mai ales, de Sfintii Parinti..., ce sa facem: nu toti suntem destepti si calificati in protestari ...



Aaa...ce vrea topicul?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 4 Jul 2006, 08:10 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Ce consideri tu ca trebuie, in ceea ce priveste teologia, pentru mine este irelevant,

Depinde la ce relevanta de referi. Dar sa stii ca mie imi place sa te citesc. smile.gif
QUOTE
avand in vedere ca tu iti faci ceea ce te lauzi ca ai invatat: adica protestezi impotriva Bibliei rastalmacind-o...

Mai omule, tu chiar nu te relaxezi ? De ce nu-i lasi pe altii sa ne compare ?
QUOTE
Daca intr-un om este Duhul Sfant, asa cum a fost si este in unii oameni sfinti, atunci acela va stii imediat cand are de-a face cu necuratul, pentru ca Duhul Sfant ii descopera asta, si nu propriile lui puteri...

De acord. Dar discutia era oarecum diferita. Cum decide un observator extern ca ceea ce prezinta un om asa cum il descrii tu, este cu adevarat de origine divina ? Biblia traseaza niste criterii si la ele ma asteptam eu sa fie puse.
QUOTE
Pentru noi, astia mai pacatosi, sunt foarte valoroase, indemnurile la prutenda exprimate atat de Biblie cat, mai ales, de Sfintii Parinti..., ce sa facem: nu toti suntem destepti si calificati in protestari ...

Cine nu stie cand si la ce sa spuna NU, isi va plati scump incapacitatea asta. Denota lipsa de discernamant. Iar ca atare lipsa de cunostinte. Oricum, nu mai recurge la o impartire a sfintilor conform acelei formule deoarece Biblia n-o autorizeaza.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 4 Jul 2006, 04:39 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
De ce nu-i lasi pe altii sa ne compare ?

Bolt, si eu am aceeasi impresie...cool.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 4 Jul 2006, 07:49 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Atunci sa nu faci ce face Clopotel. smile.gif Adevarul e ca nu prea faci si asta e bine. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Jul 2006, 08:57 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Dar sa stii ca mie imi place sa te citesc. smile.gif

Multumesc... Dar nu era cazul sa minti,... nu e crestineste tongue.gif Ieri spunei altceva pe alt topic...
QUOTE
De ce nu-i lasi pe altii sa ne compare ?

Eu nu scriu aici ca sa ma compar cu nimeni... La ce mi-ar folosi?
QUOTE
QUOTE
Pentru noi, astia mai pacatosi, sunt foarte valoroase, indemnurile la prutenda exprimate atat de Biblie cat, mai ales, de Sfintii Parinti..., ce sa facem: nu toti suntem destepti si calificati in protestari ...

Cine nu stie cand si la ce sa spuna NU, isi va plati scump incapacitatea asta. Denota lipsa de discernamant. Iar ca atare lipsa de cunostinte.

Astea sunt vorbe de dragul discutiei...Auzi...cine nu stie cand si la ce sa spuna NU... Tu stii cand si la ce sa spui nu? Cine poate fi asa sigur pe sine? Nici macar Adam nu a fost... Esti tu superior in cunoastere lui Adam care vorbea cu Dumnezeu? Tu care nici macar nu intelegi ce sunt cu adevarat Sfintele Taine, de ex., ai pretentia ca stii cu siguranta ce e bine si ce nu e?
Nu stiu daca mandria asta a ta e de bun augur...
QUOTE
Oricum, nu mai recurge la o impartire a sfintilor conform acelei formule deoarece Biblia n-o autorizeaza.

Eu nu am folosit nici o formula, iar sfintii sunt sfinti nu pentru ca ar fi "autorizati" de Biblie, ci chiar Dumnezeu i-a aratat ca atare...
Eu am impresia ca tu incerci sa teoreticizezi pe Dumnezeu pana la absurd... Cand inchizi Biblia tu crezi ca L-ai inchis si pe Dumnezeu acolo, iar cand o deschizi, apare si El in formule... Oare ai putea intelege ca Dumnezeu a facut Biblia si nu Biblia pe Dumnezeu?

Imi pare rau... dar se pare ca vorbim de lucruri total diferite...

PS... stiu ca nu vorbesti cu rea credinta, ca un anumit coleg de forum, dar prea incerci sa-L simulezi pe Dumnezeu in niste notiuni sterile teoretice, iar maine poimaine, anunti cu tam tam ca L-ai simulat si pe calculator...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 Jul 2006, 05:24 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Clopotel :
QUOTE
Tu stii cand si la ce sa spui nu?

Biblic vorbind, da.
QUOTE
Cine poate fi asa sigur pe sine?

Cei care cunosc bine domeniul pe care il abordam.
QUOTE
Nici macar Adam nu a fost.

Incurci subiectele.
QUOTE
Esti tu superior in cunoastere lui Adam care vorbea cu Dumnezeu?

Hodoronc-tronc.
QUOTE
Tu care nici macar nu intelegi ce sunt cu adevarat Sfintele Taine,

Pt. ca nu sunt.
QUOTE
ai pretentia ca stii cu siguranta ce e bine si ce nu e?

Nu extinde atat de mult capacitatile tale.
QUOTE
Nu stiu daca mandria asta a ta e de bun augur.

Nu fi ofensator. Faptul ca tu nu-ti imaginezi oameni mai competenti decat tine e o cauza a propriei incapacitati. A nu sti e o rusine atunci cand motivul nestiintei e propria alegere, e mai mult decat atat.
QUOTE
sfintii sunt sfinti nu pentru ca ar fi "autorizati" de Biblie, ci chiar Dumnezeu i-a aratat ca atare.

Ii cam ia pe toti si nu doar pe cei mentionati de tine.
QUOTE
Eu am impresia ca tu incerci sa teoreticizezi pe Dumnezeu pana la absurd..

Nu construi certitudini la primele impresii.
QUOTE
Cand inchizi Biblia tu crezi ca L-ai inchis si pe Dumnezeu acolo, iar cand o deschizi, apare si El in formule.

Oof Clopotel, Clopotel...
QUOTE
Oare ai putea intelege ca Dumnezeu a facut Biblia si nu Biblia pe Dumnezeu?

Evrica ! smile.gif
QUOTE
dar prea incerci sa-L simulezi pe Dumnezeu in niste notiuni sterile teoretice,

Dai glas unui complex, Clopotel. smile.gif
QUOTE
iar maine poimaine, anunti cu tam tam ca L-ai simulat si pe calculator.

Metafora asta e dovada a ceea ce spunem mai sus. smile.gif

Cand vorbim si noi ceva cu adevarat serios ? smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 28 Jul 2006, 09:42 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE

cum putem cunoaste ceva despre Dumnezeu?


1. Prin experienta si numai prin experienta. Cititul ajuta, dar de multe ori duce la idolatrizarea textului scris sau la impartasirea din gandurile altor oameni. "Experienta" de aici se refera la faptul de a merge alaturi de El. Iar asta nu se vede nici prin marile minuni pe care le face cineva, nici in numarul de biserici becaliene pe care le face cineva, nici in numarul fara sfarsit de citate din Biblie pe care le poate da cineva. (sau din alte carti sfinte).
Experienta cuiva cu Dumnezeu se vede din aceea ca Ii seamana in tot ceea ce face. Ca Dumnezeu lucreaza prin el. Ca ii este un fiu, nu un ucenic ratat.
Iar lucrarile cuiva care ajunge la cunoasterea lui Dumnezeu, aia reala, sunt simplu de legat intr-un singur cuvant: iubire.

Doar unul singur a reusit sa reflecte aceste calitati in plinatatea lor: Isus.
Si atunci este usor: cine reuseste sa calce pe urmele de iubire ale lui Isus, ajunge sa-l cunoasca pe Dumnezeu. Nu este alta cale, caci nimeni n-a dat un asemenea exemplu de sacrificiu de sine plin de iubire pentru oamenii din jur.

QUOTE

Ce putem cunoaste despre Dumnezeu?


2. Intentionat am pus-o a doua.... desi era prima. Pai putem cunoaste modul in care iubeste el lumea. Orice altceva este infumurare si goana dupa vant, desertaciune. A iubi inseamna a actiona, nu a sta intr-o stare de prostrare beata.
Dumnezeu ne-a revelat faptul ca e iubire. Fiul lui ne-a demonstrat-o cat se poate de clar pe pamant. Asta putem cunoaste si intelege noi toti.
Orice om, indiferent de religie, de faptul ca e ateu sau agnostic sau altceva, poate intelege un adevar simplu: daca ne-am iubi cu totii, daca ne-am preocupa cu totii de binele celuilalt, lumea asta ar fi un Paradis.
Si pana sa visam Paradisuri, putem incepe cu cei din jur: cu sotia, cu sotul, cu copiii, cu vecinii, cu rudele...
Cunoasterea despre Dumnezeu care se rezuma la lungi siruri de texte sacre este lipsita de orice sens.
Mai rau, cel care cunoaste destule despre iubirea lui Dumnezeu dar sta la sfada sau isi impune preacredinciosia altora cu emfaza, nu doar ca poseda o comoara de care isi bate joc, dar chiar nu il cunoaste pe Dumnezeu...

Restul lucrurilor pe care consideram ca le putem cunoaste despre Dumnezeu cad atat in derizoriu cat si intr-un domeniu pur speculativ. Si inutil atat timp cat nu stapanim cunoasterea iubirii, cat nu stim cum sa ne iubim aproapele sau cat timp nu procedam in consecinta.

In rest: vorbe, vorbe, vorbe.


...Bune intrebarile de la inceputul acestui thread.

Agnosticismul potential ascunde de fapt o dorinta de a cunoaste, si aceasta dorinta este buna. Caci capat al cunoasterii nu exista. Dar conteaza de unde incepi calea... thumb_yello.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman