HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce A Reprezentat Maria Magdalena?, cine a fost de fapt???
roua
mesaj 9 Apr 2006, 02:30 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Dragilor eu am scris putin pe acest forum dar am citit aproape toata arhiva, e cu multe informatii, si e foarte interesanta pt ca parerile si argumnetatiile de rigoare sunt foarte diferite, mi-a placut mult sa "rasfoiesc" hanul ancutei.
As dori sa va adresez o intrebare care pe mine ma macina sufleteste: Cine a fost Maria Magadalena??? s-au scris in ultima vreme atatea lucruri despre presupusa ei legatura amoroasa cu Mantuitorul...despre rolul ei care nu este cel care ni-l vinde noua Biserica, despre faptul ca francmasoneria detine toate secretele si umareste in continuare cultul pe care doar ei il cunosc, despre faptul ca picturile lui Da Vinci contin coduri foarte greu de decodificat si prin urmare inaccesibile, despre faptul ca se pare ca, Cantarea Cantarilor i-a fost dedicata ei??? Voi ce parere aveti??? Mie una imi este dificil sa-l alatur pe Mantuitor Mariei Magadalena sub aceasta forma de iubita sau ma rog...nici nu vreau sa ma gandesc la o presupusa relatie sexuala, inima mea imi spune ca nu e asa...dar inima mea e subiectiva datorita informatiilor procesate de-a lungul anilor si datorita multor altor factori de educatie, cultura religie etc...Ideea e ca ceea ce e Dumnezeiesc ramane Dumnezeiesc si nu poate fi explicat omeneste...dar as vrea sa stiu voi cum ganditi aceasta problema....sper ca nu s-a mai scris despre acest topic...eu una nu l-am vazut...daca s-a mai scris va rog atentionati-ma si am sa-l urmaresc!


multumesc frumos...


roua....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 9 Apr 2006, 05:48 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Îţi răspund eu!


Întâi de toate ia fă tu socoteala, dacă zici că ai citit atâta de mult aici şi probabil alte şi multe alte scrieri, ia socoteşte tu cam câte sunt cu lucruri bune şi cam câte sunt cu lucruri rele ! Cam câte lucruri pozitive observi tu cotidian aparţinând societăţii dimprejurul tău şi cam câte defecţiuni ? În lumea asta mare, cam ce procend din faptele oamenilor sunt bune şi cam câte sunt cel puţin dubioase ori criticabile!

Crezi tu că acolo unde este o mare cantitate de ceva grupată, acolo este şi maxima calitate? sau cumva mai degrabă e invers?

Câte mame ai tu pe lumea asta? sau câte persoane pe lumea asta vor iubi un copil la fel cum mama ei unică şi-a iubit sau îşi iubeşte copilul? nu e că oricâte (sau oricâţi) te-ar iubi, ca ea de mult, asemeni mamei tale de total nu mai poate nimeni să te iubească?

Câte din acţiunile-faptele oamenilor din toate timpului au fost izvorâte din egoism meschin şi fel de fel de defecte şi câte din dragoste jertfitoare? Cum să iei în seamă noianul de prostii produse non-stop de oamenii ăştia mulţi care "produc" şi "re_produc" şi re-re_produc", de cei care exclusiv-numai contestă ce ACEL UNUL Este şi Ce A Făcut EL ? rost are? tu crezi că solidă întărire casei tale va face care vine cu dinamita să ţi-o "repare"?

Citeşte ce-ţi place să citeşti, dar înţelege ce citeşti şi fă diferenţa, cerne şi alege! că altfel citeşti ca degeaba ...sau chiar în dauna ta 'te îmbogăţeşti' !
(te rog să nu te superi şi tu că ţi-o spun de-a dreptul, dar înspre folosul tău ţi-am scris,nu ca să te necăjesc!)



Îţi răspund,în fine, aşa: cu o minte normală a unei persoane normale (citeşte în loc de "normal" termenul "pământesc"!) este cu neputinţă de gândit, de înţeles, de admis faptul că un corp omenesc poate să funcţioneze şi cu totul altfel decât este "normal", decât este "la toată lumea"...la fel cum e socotit imposibil ca o femeie fără aportul bărbatului să rămână însărcinată... la fel e socotit imposibil ca un bărbat să nu poftească la femeie toată viaţa lui sau o femeie să nu aibă trebuinţă de bărbat toată viaţa ei...nu e "normal" aşa ceva şi 'deci nu se poate,nu se există!' ...dar închipuie-ţi tu că ("prin absurd"!) aşa ceva ar putea să existe, s-ar putea să fi existat vreodată ca un bărbat să se uite la orice formă de trup de femeie şi să nu poftească deloc după ea, după nici una să nu poftească vreodată, să n-aibă nici o nevoie, să nu îi trebuiască... iar dacă te duce "imaginaţia", atât ar trebui să-ţi fie destul răspuns la "chestiune"... ca să nu mai zic cum ar trebui să-ţi apară de-ai adăuga (tot 'imaginar' desigur!!!) acestui "potenţial", încă pe acela ca respectivul bărbat să nu se oprească cu ochii pe formele cele exterioare voluptoase ale femeii frumoase, ci să aibă o "vedere radiografică", adică să-i vadă cele dinăuntrul acelei femei... respectiv toate urâciunile dintr-un suflet "normal" (pe care nu le mai enumăr!) ... păi nu i s-ar tăia oare orice soi de poftă ar fi putut cumva să se dezvolte ipotetic într-un bărbat fără de pofte?

Tu probleme serioase, ale tale personale nu ai ? rolleyes.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 9 Apr 2006, 07:09 PM
Mesaj #3


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ce A Reprezentat Maria Magdalena ?
P.S : O fecioara intre sfinti innocent.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Apr 2006, 07:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Apr 2006, 08:00 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (roua @ 9 Apr 2006, 04:30 PM)
Dragilor eu am scris putin pe acest forum dar am citit aproape toata arhiva, e cu multe informatii, si e foarte interesanta pt ca parerile si argumnetatiile de rigoare sunt foarte diferite, mi-a placut mult sa "rasfoiesc" hanul ancutei.
As dori sa va adresez o intrebare care pe mine ma macina sufleteste: Cine a fost Maria Magadalena??? s-au scris in ultima vreme atatea lucruri despre presupusa ei legatura amoroasa cu Mantuitorul...despre rolul ei care nu este cel care ni-l vinde noua Biserica, despre faptul ca francmasoneria detine toate secretele si umareste in continuare cultul pe care doar ei il cunosc, despre faptul ca picturile lui Da Vinci contin coduri foarte greu de decodificat si prin urmare inaccesibile, despre faptul ca se pare ca, Cantarea Cantarilor i-a fost dedicata ei??? Voi ce parere aveti??? Mie una imi este dificil sa-l alatur pe Mantuitor Mariei Magadalena sub aceasta forma de iubita sau ma rog...nici nu vreau sa ma gandesc la o presupusa relatie sexuala, inima mea imi spune ca nu e asa...dar inima mea e subiectiva datorita informatiilor procesate de-a lungul anilor si datorita multor altor factori de educatie, cultura religie etc...Ideea e ca ceea ce e Dumnezeiesc ramane Dumnezeiesc si nu poate fi explicat omeneste...dar as vrea sa stiu voi cum ganditi aceasta problema....sper ca nu s-a mai scris despre acest topic...eu una nu l-am vazut...daca s-a mai scris va rog atentionati-ma si am sa-l urmaresc!


multumesc frumos...


roua....

Maria Magdalena era un inger de femeie si mai mult, femininul valurit. Poate ca ar trebui sa intelegem lumea ALTFEL. Ar trebui sa ne lasam in voia valurilor magice si sa intelegem ALTFEL lucrurile fiintei. Maria Magdalena e un Valuritor Magic.

Ovidiu Bufnila
scriitor
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 Apr 2006, 08:29 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Ma bufneste rasul...bine ca numai atat.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 9 Apr 2006, 11:18 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Nu am absolut nici o problema (si daca am inseamna ca foarte multi au!!!!) am pus doar o intrebare, ma framanta mult mai multe lucruri...pe care poate odata am sa le dezvalui....si inca ceva...nu se cunoaste in ce masura ei au fost oameni in sensul normal sau pamantesc al cuvantului cum vrei tu....si chiar daca au fost viata lor a decurs intr-o asa maniera incat nu cred ca s-a rezumat doar la pamantesc...la normalitate...cred ca in preajma Mantuitorului nu s-a putut trai "numai normal", insasi prezenta Lui semnifica foarte multe!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Apr 2006, 06:41 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ce a reprezentat? O curva.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 10 Apr 2006, 06:42 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@roua :
QUOTE
ma framanta

QUOTE
am sa le dezvalui

QUOTE
nu cred

QUOTE
cred ca

Ce sta la baza framantarilor, dezvaluirilor si a crezului ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 10 Apr 2006, 09:57 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Incerc sa ma explic Bolt:

Ma deranjeaza, ma framanta ca traim in minciuna, ma deranjeaza ca Biserica nu e ce pare a fi, ma deranjeaza ca sunt ascunse multe lucruri sub valul traditiilor care de fapt nu au nici o insemnatate spirituala, ma deranjeaza ca nu cunoastem decat franturi si si acelea masluite de-a lungul secolelor de preoti, as vrea sa stiu...e adevarat ca poate rezonez doar mental, caci daca as avea credinta autentica nu m-as mai intreba, inca nu am ajuns in acel stadiu...si de aceea am intrebat...

Axel:
O curva da, dar care "a iubit mult..."...la atat se rezuma Maria Magdalena pentru tine?


Eu am ajuns sa cred ca fiecare persoana care a avut de-a face direct cu Mantuitorul reprezinta simbolul caracteriologic divers al omului, in fine sunt departe de a fi o initiata, sunt departe de a cunoaste multe lucruri, sunt o profana in adevaratul sens al cuvantului, dar va multumesc oricum pentru raspunsuri smile.gif !

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Apr 2006, 10:03 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Mult sau pe multi? unsure.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 10 Apr 2006, 10:20 AM
Mesaj #11


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Cred ca mai edificator e ca a iubit mult....cu alte cuvinte calitatea nu cantitatea! wub.gif

Acest topic a fost editat de roua: 10 Apr 2006, 10:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Apr 2006, 03:59 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (roua @ 10 Apr 2006, 11:57 AM)
Axel:
O curva da, dar care "a iubit mult..."...la atat se rezuma Maria Magdalena pentru tine?


Daca Dumnezeu se rezuma la el prin nimic, de ce te miri? smile.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Apr 2006, 06:03 PM
Mesaj #13


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Maria Magdalena nu putea fi o curva in viziunea evenimentelor din bibilie , alta sursa nu avem decat Biblia care ne relateaza numai povesti frumoase .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Apr 2006, 06:22 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Plutarh @ 10 Apr 2006, 08:03 PM)
Maria Magdalena nu putea fi o curva in viziunea evenimentelor din bibilie , alta sursa nu avem decat Biblia care ne relateaza numai povesti frumoase .

Asa este Plutarh. Iar Biblia este o carte de povesti. Altceva?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 11 Apr 2006, 10:28 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



roua,
Ai citit asa de multe despre Maria Magdalena, cum sa face ca nu ai citit niciodata Evanghelia lui Isus Cristos? Tu ai citit toate intrebarile neraspunse si nu ai citit nimic din raspunsurie date... Eu zic sa nu te mai framinti cu ce nu s-a psus, framinta-te cu ce s-a spus deja, si apoi ve sti si restu.
Aceste rinduri se aplica si altora de mai sus...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Apr 2006, 11:02 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (edinide @ 11 Apr 2006, 10:28 PM)
.. Eu zic sa nu te mai framinti cu ce nu s-a psus, framinta-te cu ce s-a spus deja, si apoi ve sti si restu.

In nomi di Padreeeeee... 6.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Apr 2006, 12:29 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Primul care s-a regasit in rindurile de mai sus... Unde sunt ceilalti...?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Apr 2006, 12:41 AM
Mesaj #18


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Au intrat în opozitie spoton.gif

Se spune ca Maria, impreuna cu niste prieteni, l-ar fi scos din groapa, l-ar fi îngrijit, dup-aia a luat-o pe jos - directia Tibet.
E cunoscut acolo. (Se zice)

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Apr 2006, 12:47 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Apr 2006, 01:06 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Roua

QUOTE
Cine a fost Maria Magadalena??? s-au scris in ultima vreme atatea lucruri despre presupusa ei legatura amoroasa cu Mantuitorul...

Ai vazut cum arata cei care au initiat aceste discutii? Daca nu, uita-te cu bagere se seama, si vei vedea pe fazta lor Semnul pe care-l poarta... Am vazut un film, "Ultimele zile ale lui Isus", un fel de documentar, tema pe care se pedala era "Nu Evreii l-au rastignit pe Isus", (desi in Evanghelie scrie "Singele lui fie asupra noastra si asupra copiilor nostri"), ci mai mult, Pilat l-a execut pe Isus, deci Romanii ar fi de vina pentru Rastignire... Evreii sunt curati, Romanii s-au murdarit pe miini, dar au "uitat" ca Pilat, de teama, "s-a spalat pe miini", afirmatie pe care autorii "Americani" o neaga autentica, etc. Nu vezi de unde vin toate? "Caci diavolul s-a coborat la voi, cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme." Uita-te la filmul acesta, si ai sa le vezi Semnul pe faza lor...
Pentru Satana nu trebuie sa faci fapte marete ca sa fii cu ea, trebuie sa faci fapte marunte, ca aceste de exemplu, sa discuti pe tema Maria Magdalena, tu stii in Sufletul tau ca nu este asa, dar ai vrea sa discuti... Asa a facut si Eva in Gredina, exact ca tine, voia numai sa cunoasca Binele si Raul... Satana vesnica, si Satana Contemporana, nu vrea Fapte Marete, ii ajunge Indoieli Minore... Discutii Nevinovate... Pareri Interesante...
Vezi, nu este greu a deveni Instrumentul Satanei... "inima mea imi spune ca nu e asa", prea tirziu, lucreaza deja prin tine...

QUOTE
despre rolul ei care nu este cel care ni-l vinde noua Biserica, despre faptul ca francmasoneria detine toate secretele si umareste in continuare cultul pe care doar ei il cunosc,

Si ce-ti pasa tie...? Nu cumva este o alta latura a Celui Rau la lucru...?
Te interesezi tu in Viata despre Legea Iubirii? Iubesti tu pe Aproapele tau ca pe tine? Esti tu desprinsa din Robia Trupeasca, ai tu Vederea Spirituala deschisa, esti Una cu Isus?
Daca nu ai implinit Legea Iubirii, ce te framinta pe tine Alte Legi, francmasone sau nu? Fa tu Evanghelia lui Isus prezenta in Viata ta de clipa cu clipa, si vei cunoaste Adevarul!

QUOTE
despre faptul ca picturile lui Da Vinci contin coduri foarte greu de decodificat si prin urmare inaccesibile

Da Vinci a fost un Geniu si un Artist. Ca si Artist Genial, daca nu ar fi avut nici un Cod in lucrarile lui, ar fi fost un Nimeni. Ca si Artist Genial, evident ca a avut ceva de spus si de comunicat, chiar codificat, altfel si-ar fi pierdut timpul cu creionul in mina.
Sa zicem ca Da Vinci a avut un Cod Secret, si sa zicem ca este un Cod Religios. Chiar daca este asa, ce te priveste pe tine convingerile lua Vinci? El nu are voie la convingerile lui? Daca le are, Convingerile lui sunt mai bune decit Convingerile tale? El a fost un Geniu Artist, dar nu a fost un Geniu Spiritual! El nu credeain Picturile pe care a fost obligat sa le faca? Foarte bine, tu crezi ca toti Popii cred in Picturile de pe pereti? El nu credea in Conceptia Imaculata? Foarte bine, toti Oamenii de azi, cred?
Problema este, Davinci nu putea sa-si exprime o Parere Ne-Religioasa in mod public, cum o putem face noi azi (nici noi nu am fi putut-o face pe vremea lui), asa ca facut-o in singurul mode posibil, prin Coduri Artistice, bravo lui ca a reusit sa o faca impotriva Sistemului care l-a si platit, deci, care este problema ta? E Parerea lui Da Vinci mai buna decit Parerea lui Robin Hood? E tot o Parere...

QUOTE
despre faptul ca se pare ca, Cantarea Cantarilor i-a fost dedicata ei??? Voi ce parere aveti???

... nu cumva a fost dedicata de fapt pentru... Madona...
Ti-am spus, Satana nu lucreaza prin Fapte Marete, lucreaza prin Spice Cirls...

QUOTE
...dar inima mea e subiectiva datorita informatiilor procesate de-a lungul anilor si datorita multor altor factori de educatie, cultura religie etc...

Aici tu confunzi Inima cu Ratiunea. Cel mai usor, Satana iti atinge Ratiunea, prin "informatii" neobismuite, doar stie ca tu-i vei continua Lucrarea lui, ba o sa-i atragi si pe altii in jurul tau, uite ce "a spus nu stiu cine...", dar de fapt "se zice ca..." etc. Din lipsa ta de Credinta, apara Indoiala ta, apare si "dorinta" de ate lamuri. Satana nu te va lamuri, te lamuresti singura discutind Lucrurile Satanei, este tot ce ea doreste de la tine... discutii... discutii... discutii...
Unde este Credinta ta?

QUOTE
...dar as vrea sa stiu voi cum ganditi aceasta problema....sper ca nu s-a mai scris despre acest topic...eu una nu l-am vazut...daca s-a mai scris va rog atentionati-ma si am sa-l urmaresc!

Eu ti-am spus, stiu ca n-o sa-ti convina...
Nu vrei sa stii cum sa ajungi a lepada Jugul Trupesc, vrei sa stii de Magdalena... nu vrei sa stii cum sa dobindesti Cunosterea de Sine, vrei sa stii de Da Vinci... nu vrei sa stii cum sa dobindesti Simturile Spirituale, vrei sa stii ce alte "birfe" sa mai urmaresti...
Pentru mine este clar, chiar daca tu nu realizezi, ca esti deja cuprinsa in Mrejele Satanei, care vina la tine sub forma "setei de informatie", sub forma "indoielii informationale", sub forma "discutiilor de clarificare" a tuturor Anti-Crestinilor lumii, sub forma raspindirii "zvonurilor" tuturor Vindutilor Balaurului...
Cu putin inainte de Pasti, Gindul tau ar trebui ocupat cu altceva decit cu Apologia Satanei... dar asta este una dintre Caile ei...
Dumnezeu aiba mila de tine!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Apr 2006, 01:55 AM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



edinide, lasa-l pe da Vinci unde trebuie.
Genii suntem noi toti, fiecare cum stie.
Nu conteaza ce film ai vazut TU, fiind facut de io stiu ce regizor, si pe ala il crezi. Pofta buna.

QUOTE
Si ce-ti pasa tie...? Nu cumva este o alta latura a Celui Rau la lucru...?

Ti-e frica ca de-al devil.gif , cred ca ai un respect de numa', ca o scrii cu litere mari.

Si ce naiba nu se-ntelege ca Iisus a fost si el OM, nascut din Maria, si n-ar fi avut chef de Maria Magdalena?? huh.gif

Aaa, sa nu uit: Cred în Dumnezeu, dar nu în tâmpeniile altora, asa si numiti preoti, popi etc.

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Apr 2006, 02:04 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Apr 2006, 03:16 AM
Mesaj #21


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



ce te priveste pe tine convingerile lua Vinci?
rofl.gif rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Apr 2006, 03:35 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Cla,
Tu gindesti si vorbesti prin Madularul tau, pentru ca nu ai in tine decit Glasul Trupesc venit la tine din Pacarul Parintiilor tai. Cel nascut din Pacat, nu poate vorbi decit Pacatul. Tu nu vezi dincolo de Ochii tai, si cind inchizi Pleopele, devii Orb... Tu esti Orbul care se crede Vazator, Surdul care se crede Auzitor, si un Mortul care se crede Viu. Unii mor cind le vine Ceasul. Altii mor in clipa cind s-au nascut, nefiind decit Morti Vii!
Chiar daca te-ai nascut Mort, conteaza sa nu traiesti Mort, si mai ales, sa nu mori Mort.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Apr 2006, 02:44 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Câta întelepciune, auzi... rofl.gif
Dar te-as ruga sa-mi lasi parintii in pace, nu-ti permit sa te legi de ei, NIMENI n-are dreptul asta!! 50.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Apr 2006, 02:48 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Cla @ 12 Apr 2006, 03:55 AM)

Aaa, sa nu uit: Cred în Dumnezeu, dar nu în tâmpeniile altora, asa si numiti preoti, popi etc.

Apoi sa stii ca faci mare pacat faci. Fiindca nu crezi nici in Dumnezeu.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Apr 2006, 03:10 PM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Cla @ 12 Apr 2006, 08:44 AM)
Câta întelepciune, auzi... rofl.gif
Dar te-as ruga sa-mi lasi parintii in pace, nu-ti permit sa te legi de ei, NIMENI n-are dreptul asta!! 50.gif

Cla, stai linistit, edinide inafara de religie nu are viata personala.... wink.gif

Abureala , vezi ca omu a spus clar ca el cred in d-zeu....

Acest topic a fost editat de bdl: 12 Apr 2006, 03:28 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Apr 2006, 03:35 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 12 Apr 2006, 05:10 PM)
Abureala , vezi ca omu a spus clar ca el cred in d-zeu....

Credinta e plina de paradoxuri.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Apr 2006, 10:20 PM
Mesaj #27


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua, Dragii mei,
QUOTE
As dori sa va adresez o intrebare care pe mine ma macina sufleteste: Cine a fost Maria Magadalena??? s-au scris in ultima vreme atatea lucruri despre presupusa ei legatura amoroasa cu Mantuitorul...despre rolul ei care nu este cel care ni-l vinde noua Biserica, despre faptul ca francmasoneria detine toate secretele si umareste in continuare cultul pe care doar ei il cunosc, despre faptul ca picturile lui Da Vinci contin coduri foarte greu de decodificat si prin urmare inaccesibile, despre faptul ca se pare ca, Cantarea Cantarilor i-a fost dedicata ei??? Voi ce parere aveti???

Nu te lua dupa ideile protestante sau de sorginte masonica... Biserica nu-ti vinde tie nimic, ci iti spune drept si pe fata adevarul cel marturisit de Biblie.... Ai citit Sfanta Scriptura? Daca da, ce se spune acolo despre Maria Magdalena? Hai sa vedem cateva citate:
3 Si fiind El in Betania, in casa lui Simon Leprosul, si sezand la masa, a venit o femeie avand un alabastru, cu mir de nard curat, de mare pret, si, spargand vasul, a varsat mirul pe capul lui Iisus.
4 Dar erau unii mahniti intre ei, zicand: Pentru ce s-a facut aceasta risipa de mir?
5 Caci putea sa se vanda acest mir cu peste trei sute de dinari, si sa se dea saracilor. Si carteau impotriva ei.
6 Dar Iisus a zis: Lasati-o. De ce ii faceti suparare? Lucru bun a facut ea cu Mine.
7 Ca pe saraci totdeauna ii aveti cu voi si, oricand voiti, puteti sa le faceti bine, dar pe mine nu Ma aveti totdeauna.
8 Ea a facut ceea ce avea de facut: mai dinainte a uns trupul Meu, spre inmormantare.
9 Adevarat zic voua: Oriunde se va propovadui Evanghelia, in toata lumea, se va spune si ce-a facut aceasta, spre pomenirea ei.
(Marcu 14)
Apoi:
9 Si inviind dimineata, in ziua cea dintai a saptamanii (Duminica) El s-a aratat intai Mariei Magdalena, din care scosese sapte demoni.
10 Aceea, mergand, a vestit pe cei ce fusesera cu El si care se tanguiau si plangeau.
(Marcu 16)
Mai sunt si altele dar acestea doua, zic eu, sunt suficiente....
Biserica Ortodoxa o considerea Sfanta, caci Mantuitorul o arata ca atare prin cele ce vedeti mai sus, adica:
- a facut o fapta buna catre Mantuitor, si El a recunoscut-o ca atare si de aceea a si spus:Oriunde se va propovadui Evanghelia, in toata lumea, se va spune si ce-a facut aceasta, spre pomenirea ei, care arata clar importanta ei, de vreme ce va fi pomenita in toata lumea odata cu Evanghelia
- Mantuitorul i-a facut mare cinste, aratanduse intai ei dupa Inviere...
- ea a dus vestea cea mare Sfintilor Apostoli, adica va rog sa constatati ca nu S-a aratat intai Sfintilor Apostoli....

Din acestea, daca Mantuitorul i-a data atata cinste, putem spune fara tagada ca este cu adevarat Sfanta, caci a fost bineplacuta lui Dumnezeu....
Cei ce au ganduri de hula impotriva ei, pentru propria lor neputinta si putina intelegere, pe ei eu ii intreb de cate ori au facut vreo fapta buna in fata lui Dumnezeu si de cate ori li s-a aratat lor Mantuitorul ca sa ridice glasul?

PS.... in afara Sfintei Scripturi eu nu stiu sa existe vreo informatie serioasa despre Sfanta Maria Magdalena, asa ca nu are rost sa ne legam de SF-uri si scenarii....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2006, 10:35 PM
Mesaj #28


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@bdl: Thx wink.gif
@ abureala: bdl a observat-o bine.
Da, cred în D-zeu, dar în oamenii de pe sol n-am încredere.
The "Road Crew" din biserici m-au dezamagit.

Edit... Draga Cla....te rog sa nu generalizezi mai ales cand faci asemenea afirmatii denigratoare... Please...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Apr 2006, 10:42 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Apr 2006, 10:40 PM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Ce A Reprezentat Maria Magdalena?, cine a fost de fapt???

Editat: offtopic...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Apr 2006, 10:46 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2006, 10:42 PM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (abureala @ 12 Apr 2006, 02:48 PM)
QUOTE (Cla @ 12 Apr 2006, 03:55 AM)

Aaa, sa nu uit: Cred în Dumnezeu, dar nu în tâmpeniile altora, asa si numiti preoti, popi etc.

Apoi sa stii ca faci mare pacat faci. Fiindca nu crezi nici in Dumnezeu.

huh.gif ochelari?!?

Sau s-o pun la "Perle"? tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Apr 2006, 10:47 PM
Mesaj #31


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei Cla si Marius,
Va rog sa incetati cu aceste glume proaste pe acest topic... Multumesc mult pentru intelegere...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Apr 2006, 10:57 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dragul meu Clopotel, nu trebuia sa editezi. Eu sunt ferm convins de ceea ce am spus. Altfel nu ar explica de ce, dintr-un sat de oameni normali, Isus a ales sa mearga la o prostituata.
Oricum e ultimul mesaj de pe aici. Se pare ca nu am voie sa am pareri aici. Mdea, traiasca cenzura religioasa.
Best regards! tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Apr 2006, 11:08 PM
Mesaj #33


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marius,
Te rog sa nu te superi...
QUOTE
Eu sunt ferm convins de ceea ce am spus. Altfel nu ar explica de ce, dintr-un sat de oameni normali, Isus a ales sa mearga la o prostituata.
Pentru ca daca citeai Sfanta Scriptura intelegeai si nu iti mai ardea de glume proaste... Iata ce spune Iisus
13 Dar mergând, învăţaţi ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepţi, ci pe păcătoşi la pocăinţă. (Matei 9)
17 Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă. (Marcu 2)
QUOTE
Oricum e ultimul mesaj de pe aici. Se pare ca nu am voie sa am pareri aici. Mdea, traiasca cenzura religioasa.
Imi pare rau ca vezi astfel lucrurile.... Aici nu suntem in Poiana.... Nu e vorba de nici o cenzura religioasa, eu am editat doar offtopicul, atacurile gratuite, si glumele proaste.... Daca tu consideri ca nu am procedat corect, poti sa vorbesti cu Mihai... Toate editarile le-am trecut in arhiva de moderare si se pot analiza...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2006, 11:12 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Aha. Adica daca gândesti altcumva, nu ai voie aici. spoton.gif
Si totusi se-nvârteste...

@ Clopotel: Daca nu întelegi ce scriem, nu e vina ta, esti INDOCTRINAT de VATICAN.
De la sobolanii aviari din Vatican se poate lua gripa.
Cred ca a ajuns pâna si în RO.

Greetings, my last post.

De ce? pt ca nu mai am chef.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Apr 2006, 12:50 AM
Mesaj #35


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Clopotel iti multumesc frumos pentru exemplificari smile.gif...

Edinide faptul ca ai scris cuvantul "barfa" ma face sa nu raspund la nimic din ceea ce ai scris, nici intr-un caz intrebarea mea nu are legatura cu tanti ana de la geam care ma intreaba ce am mai facut de mancare!!! Nu imi iubesc aproapele asa cum ar trebui, si nu sunt pura ca si roua care ma reprezinta ca avatar dar aspir la trasparentza ei, dar asta nu inseamna ca nu pun intrebari, ca nu-mi doresc sa cunosc parerile altor oameni, sigur vei spune ca asta inseamna ca nu cunosc Adevarul in inima mea, si da nu-l cunosc...tocmai caut...in inima mea ...si in cea a semenilor mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman