HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Avantajul Credinţei, what?
milimetru
mesaj 20 Mar 2006, 07:43 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu vreau citate, surse, ce spun alţii (decīt strictul necesar). Aş dori ceva mai simplu:

Ce avantaj(e) important(e) consideraţi că aveţi de cīnd sīnteţi credincios?

Aş dori ceva personal, să "vină" de la cel care scrie mesajul. Să fie cīt mai puţină "teorie". Mulţumesc! smile.gif

Acest topic a fost editat de caa: 20 Mar 2006, 07:47 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Mar 2006, 08:02 AM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Caa,

Personal vrei si pe scurt.... Pai avantajul mare pentru mine a fost ca mort eram si acum ma simt viu...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 20 Mar 2006, 11:09 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Si la mine la fel. Adica viata. Absurdul existentei trait ca sentiment metafizic, este de nesuportat, daca nu este compensat de certitudinea existentei Lui Dumnezeu. Si a mai insemnat ceva, printre multe altele, Lumina vietii.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Mar 2006, 11:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tear
mesaj 20 Mar 2006, 11:22 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Am gasit un punct de sprijin, am gasit firul calauzitor, pe care-l strang in mana in fiecare dimineata, in drumul meu prin aceasta viata, catre cealalta.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 20 Mar 2006, 05:15 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 20 Mar 2006, 07:43 AM)
Nu vreau citate, surse, ce spun alţii (decīt strictul necesar). Aş dori ceva mai simplu:

Ce avantaj(e) important(e) consideraţi că aveţi de cīnd sīnteţi credincios?

Aş dori ceva personal, să "vină" de la cel care scrie mesajul. Să fie cīt mai puţină "teorie". Mulţumesc!  smile.gif

Ce mă 'nervezi măi, ce mă-nervezi !!! 50.gif
CUM ai tu pretenţia să nu spun "ce spun alţii", de vreme ce uite că răspunsurile dinaintea mea au spus ce voiam şi eu să răspund! Nu vezi că m-ai băgat īn ceaţă?! blink.gif

Io acu ce fac ??? unsure.gif

....să īncerc wub.gif ...totuşi...


"Avantajul" meu acum este EL ...desigur că numai o parte...numai partea pe Care o pot eu cuprinde, dar care oricum este ceva mai mult decāt "importantă" !



(Este pe dorinţa ta de simplitate răspunsul ăsta personal?)




--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirona
mesaj 20 Mar 2006, 05:40 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.661





Avantajul pe care mi l-a adus mie credinta consta in linistea sufleteasca.....si asta foarte pe scurt


--------------------
Spera in mai bine si pregateste-te pentru mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Mar 2006, 05:40 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Geri, stai niţel, calmează-te. tongue.gif Măi, poate nu mă ştiu eu exprima cum trebuie...Să nu spui ce spun alţii, adică să nu-mi dai citate din diverse cărţi, studii, referate etc, ci să spui cu vorbele mătăluţă. Nu am vrut să zic ca să nu repeţi ce-au postat alţii īnaintea ta. Repetă dacă e nevoie, că repetiţia e mama īnvăţăturii, nu?! wink.gif

Acum, ce-am vrut eu să īntreb cu īntrebarea īngroşată, de fapt şi de drept? Uite, vine unul care nu crede la tine (la voi) şi zice: "Măi, io nu cred, că nu văd nici un folos. Te văd pe tine credincios şi am o curiozitate: ce cīştig ai tu de pe urma credinţei? Că poate m-ar tenta şi pe mine dacă-mi iese ceva...". Ei, ce se răspunde la asta (aşa, mai pe scurt...)?

sau

Perioada de dinainte de convertire versus perioada de după... Care ar fi elementul nou şi esenţial? Explicat aşa, ca pentru unul care... nu e īn domeniu wink.gif

Acu', nu ştiu dacă am fost mai clar un pic. Oricum, m-am străduit!... smile.gif

later edit @ mirona

Liniştea sufletească este īntr-adevăr ceva fundamental; lumea īn general preferă să sacrifice acea linişte pentru a-şi atinge diverse obiective importante, cu justificarea că "nimic nu se obţine fără să te zbaţi, fără luptă"; numai că lupta lumii e īn general dusă pt bani, confort, slujbă şi altele de genul ăsta, puse pe primul plan şi care pīnă la urmă nimicesc liniştea sufletească...
Liniştea sufletească, pacea lui Isus (atīt de diferită de termenul uzual de pace!)...oof, noţiuni atīt de profunde, atīt de simple, atīt de...greu de explicat!...



Acest topic a fost editat de caa: 20 Mar 2006, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 20 Mar 2006, 07:40 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 20 Mar 2006, 05:40 PM)
...


QUOTE
Geri, stai niţel, calmează-te. tongue.gif  Măi, poate nu mă ştiu eu exprima cum trebuie...Să nu spui ce spun alţii, adică să nu-mi dai citate din diverse cărţi, studii, referate etc, ci să spui cu vorbele mătăluţă. Nu am vrut să zic ca să nu repeţi ce-au postat alţii īnaintea ta. Repetă dacă e nevoie, că repetiţia e mama īnvăţăturii, nu?!  wink.gif



sweatingbullets.gif Aşa mai vi de acasă măi nene ! cloud9.gif Sigur că da,ai dreptate "că repetiţia e mama īnvăţăturii"!
... de aia şi rugăciunile trebuie repetate şi repetate şi la fel faptele bune, că nu e a face o singură dată şi gata, ai terminat, ai īndeplinit, ai isprăvit treaba , iar acuma rămāne doar să īncasezi ...
Dar şti ce apreciez la tine şi foarte mult de fapt ca "avantaj" pe care mie personal mi l-a adus credinţa? E BUCURIA...e ceva care īnainte nu exista īn această formă pentru mine... iar tu că ai şi simţul umorului mă bucură, pentru că după mine dincolo de perioada de prefacere prin credinţă a cuiva,o perioada care este cel mai mult de dureri īnsoţită, ar trebui să urmeze şi o odihnă (de unele dureri) īntr-o bucurie, chiar o bucurie de sus !




QUOTE
Acum, ce-am vrut eu să īntreb cu īntrebarea īngroşată, de fapt şi de drept? Uite, vine unul care nu crede la tine (la voi) şi zice: "Măi, io nu cred, că nu văd nici un folos. Te văd pe tine credincios şi am o curiozitate: ce cīştig ai tu de pe urma credinţei? Că poate m-ar tenta şi pe mine dacă-mi iese ceva...". Ei, ce se răspunde la asta (aşa, mai pe scurt...)?


Păi de ce nu vorbeşti mă neică romāneşte să priceapă şi io ?! Asta era problema ? Vestirea ? Propăvăduirea ? Prozelitismul ?
Mmmmm... foarte pe scurt, dacă pe mine m-ar īntreba cineva cu aceste cuvinte puse de tine...n-aş putea să răspund chiar aşa de "scurt"...probabil că aş lungi-o niţel din motive de politeţe, dar pentru tine, ca să şti esenţialul la ce i-aş spune ar fi:

"Plimbă ursu că rugineşte lanţu."

Şti de ce ? Pentru că nu cu "tentaţii" sau cu "ademeniri" se conduce cineva de la necredinţă la credinţă...am văzut din astea destule şi īţi spun că NU ŢINE! ...adică poate "ţine" o vreme...doar...da "ţine" cāt omu e stimulat şi stă primprejur cāt ţine stimulul, care dacă se toceşte sau se epuizează sau apare altu şi mai şi... omu īşi caută de drum singur = aşa ceva nu se face!
Nu e aşa īnvăţătura LUI către Apostolii SĂI !

Mai şti de ce NU aş lua īn serios pe aşa un om? Pentru că de are interesul la "ce-i iese" (sau "ce-i intră" mai degrabă!!!), păi trebuie să fie vorba de ceva exterior, de ceva din afară de sine, ceva care să se adauge la ce el are format şi care nu e dispus să schimbe, īn esenţă practic E CEVA MA-TE-RI-AL ! căci dacă din afară are omu respectiv nevoie de o motivaţie-ofertă să facă un pas īnspre CEL de Sus, eu īţi zic că acel om nu are suficientă motivaţie şi nu poate nimeni şi nimic din afară să i-o ofere vreodată suficientă, ci numai şi numai dacă motivaţia aia īi vine lui/ei dinăuntru, de la sine, fără să i-o prezinţi tu īn vreun fel de clip publicitar atractiv...abia atunci aia poate....poate-poate o fi suficientă ca să se ambiţioneze că īnceapă să urce atāta cale cātă īi stă īnainte pānă acolo Sus !
Pentru că eu īţi zic: cineva care "se baga" la credinţă dintr-un interes oarecare, se apucă pentru ceva care pentru el(ea) e pe locul 4 sau 5 sau 15 sau pe locu 545bis īn ordinea importanţei şi nu īşi pune Credinţa īn EL pe primul loc īn viaţa sa (sau măcar...măcar pe al doilea - al treilea īn cel mai "rău" caz!) ...nu face decāt să īşi piardă timpul şi pe al meu deasemenea... poate că eu oi avea timp de pierdut, poate, dar omul ăla dacă īncepe aşa nu va urca prea sus cu credinţa şi de prea mare folos n-o să-i fie...aşa că mai bine..."pe scurt" ... şti... cu ursu...


...părerea mea drunk.gif


QUOTE
Acu', nu ştiu dacă am fost mai clar un pic. Oricum, m-am străduit!...  smile.gif


clapping.gif Acu ai fost cel mai clar, se vede că te-ai străduit, bravo !
( cry.gif parcă văz că di data aista n-am īnţelesu io ci trebia!!!)

Acest topic a fost editat de geriA3e: 20 Mar 2006, 07:41 PM


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Mar 2006, 11:48 AM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Deh, geri, poate ai şi tu dreptate... Eu unul nu aş putea reacţiona aşa... cu ursu'... mai ales dacă cel care īntreabă nu-mi e indiferent şi īntrebarea lui e bine intenţionată... Uite, cred că i-aş răspunde cam aşa:

Principalul avantaj pe care mi-l dă credinţa īn Dumnezeu e PUTEREA (FORŢA) de a trăi. Şi erau uimiţi de īnvăţătura Lui, căci El īi īnvăţa pe ei ca Cel ce are putere, iar nu īn felul cărturarilor. Şi eu sīnt la fel de uimit, de minunat ca aceia de ce īnvăţătură aflu...

Fiecare mizează pe ceva īn viaţă. Unul pe bani, altul pe studii, altul pe sex, altul pe faima samd. Eu mizez pe credinţă. Nu pot să zic că a fost alegerea mea. Mi s-a impus aşa...din senin... iar eu... am primit. Mă felicit pentru alegerea făcută şi-mi doresc să nu mă răzgīndesc vreodată...

Et voila! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Mar 2006, 11:51 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Ce avantaj(e) important(e) consideraţi că aveţi de cīnd sīnteţi credincios?

caa, te referi doar la credinta in Dumnezeu, sau la credinta in orice altceva?


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Mar 2006, 11:54 AM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



La credinţa īn Dumnezeu, Ovidius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Mar 2006, 11:58 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Ok, am inteles.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 22 Mar 2006, 05:41 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 22 Mar 2006, 11:48 AM)
Deh, geri, poate ai şi tu dreptate... Eu unul nu aş putea reacţiona aşa... cu ursu'... mai ales dacă cel care īntreabă nu-mi e indiferent şi īntrebarea lui e bine intenţionată...

biggrin.gif Păi nici eu măi, nici eu să şti n-aş zice "...cu ursu"... dar tu ai solicitat "simplu-scurt", şi am condensat!!!
De fapt nici n-aş "reacţiona" la o īntrebare de felul ăsta, ci aş răspunde cum s-ar cuveni!
Că tu ţi la persoana respectivă īncă mai multă greutate aduce īn a răspunde echilibrat, dar asta nu īnseamnă pentru mine niciodată să īnchid ochii la realitatea dinaintea mea şi s-o consider mai īn roz decāt este !
Despre cāt de bine intenţionată este o īntrebare, o vorbă sau alta, numai cānd eşti aproape ai posibilitatea să-ţi dai seama, numai tu poţi să şti, că aici eu citesc cuvinte şi īmi par ba aşa,ba invers....cine ştie cāte nu le citesc pe dos?! wacko.gif ( sau la cātă lume eu apar "pe dos" cu ce zic!...ca să nu mai vorbim cānd īn dialoguri de tipul ăsta efectul de percepere distorisonată se amplifică nonono.gif )



QUOTE
Uite, cred că i-aş răspunde cam aşa:

Principalul avantaj pe care mi-l dă credinţa īn Dumnezeu e PUTEREA (FORŢA) de a trăi. Şi erau uimiţi de īnvăţătura Lui, căci El īi īnvăţa pe ei ca Cel ce are putere, iar nu īn felul cărturarilor. Şi eu sīnt la fel de uimit, de minunat ca aceia de ce īnvăţătură aflu...

(Dar "ce īnvăţătură afli" tu?)

Este bun răspunsul tău, este foarte bun, dar spune-mi te rog ce efect a avut cānd l-ai dat? (sau ulterior ce ecouri a produs?!)

La "PUTEREA" de care spui tu, ar fi o singura problema s-o pui īn răspuns, că tu şti cum de la o intrebare răspunsă se naşte alta (pentru copii)...iar dacă următoarea este: "Cum dovedeşti? Arată-mi! Vreau să văd practic, nu-mi arăta texte din Biblie!" ...pe unde scoţi Caamaşa ? ( smile.gif )

Totuşi, eu repet că "PUTEREA" este doar o parte, dar mai sunt şi alte părţi in EL şi numai EL Este Desavāşitul şi Īntregul Avantaj posibil de obţinut...adică "īţi repet" că atāta timp cāt pentru cineva credinţa este numai nu mijloc care să-l/o ajute să-şi atingă cine mai ştie care 'ALT SCOP' personal (din alea enumerate de tine cel mai probabil,dintre "cāştigurile" simţurilor celor cinci!)... credinţa aia nici nu poate fi prea mare şi prea tare şi nici nu va duce suficient de sus; poate o fi īn regulă să īncepi aşa, dacă continui mai apoi cum trebuie, dar īn "nădejdea" asta nu īnseamnă că aş răspunde la īntrebarea expusă de tine altfel decāt spunānd adevărul timpului prezent şi că m-aş face "momeală" cuiva prezentāndu-i poleit adevărul eventual posibil al timpului viitor...dacă īnţelegi de ce am zis ... wub.gif cu "ursu"!

Cu credinţa in Hristos trebuie să fie "ori totul, ori nimic", căci cine işi ia nume de creştin cam cum şi-ar pune un breloc interesant la chei...n-a făcut nici o ispravă şi nu e ceva de incurajat...ci mai curānd dimpotrivă ...(după opinia mea!)



QUOTE
Eu mizez pe credinţă. Nu pot să zic că a fost alegerea mea. Mi s-a impus aşa...din senin... iar eu... am primit. Mă felicit pentru alegerea făcută şi-mi doresc să nu mă răzgīndesc vreodată...

pash.gif Bravo omule! Ca tine şi eu... tot cam aşa am "păţit"!


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Mar 2006, 06:47 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Eu am mers pe mina lui Iisus. Imi place de El si am incredere in El. Asa mergind eu mi sa deschis usa catre un univers in care oamenii sunt fiinte vii, capabile de iubire si sacrificiu de sine, pot stabili relatii bazate pe increderea deplina si respect reciproc deplin. O lume vie in care iubirea exista, in care am primit puterea de a sta in picioare, pacea, rabdare si o oarecare blindete in suflet. Multe am mai primit, dar nu va spun, ca ziceti ca ma laud sau fac reclama mascata. biggrin.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Mar 2006, 08:07 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE
Este bun răspunsul tău, este foarte bun, dar spune-mi te rog ce efect a avut cānd l-ai dat? (sau ulterior ce ecouri a produs?!)


Efectul a fost că persoana nu a īnţeles ce vreau să spun biggrin.gif Dar a devenit mai atentă, mai receptivă la aspectele legate de credinţă. Să (ne) ajute Dumnezeu!...

QUOTE
La "PUTEREA" de care spui tu, ar fi o singura problema s-o pui īn răspuns, că tu şti cum de la o intrebare răspunsă se naşte alta (pentru copii)...iar dacă următoarea este: "Cum dovedeşti? Arată-mi! Vreau să văd practic, nu-mi arăta texte din Biblie!" ...pe unde scoţi Caamaşa ? (  )


Oops, chiar aşa s-a şi īntīmplat (īn general vorbind...) de vreo cīteva ori!! Ei bine, "metoda" mea este următoarea: īl invit duminica următoare să mergem īmpreună la biserică. Cui mă refuză nu mai am de dovedit nimic. Cine vine cu mine... ştii ce s-a īntīmplat cu cei cīţiva (2-3) care au venit? După aceea uitaseră practic din ce motiv veniseră acolo. Şi īn loc să dovedesc ceva a trebuit să explic cum m-am priceput de ce aia... de ce cealaltă...erau foarte surescitaţi de "aventură"! (sīnt mare şmecher, asa-i?... tongue.gif)

QUOTE
Cu credinţa in Hristos trebuie să fie "ori totul, ori nimic", căci cine işi ia nume de creştin cam cum şi-ar pune un breloc interesant la chei...n-a făcut nici o ispravă şi nu e ceva de incurajat...ci mai curānd dimpotrivă ...(după opinia mea!)


Cunosc acest punct de vedere. Īl consider sever dar īnţeleg raţiunea lui. Eu unul sīnt mai permisiv. Lasă să-şi pună omul breloc dacă aşa vrea el. Credinţa e o problemă şi personală, la urma urmelor, nu? Eu aşa o văd...

QUOTE
(Dar "ce īnvăţătură afli" tu?)


Aici m-ai prins! laugh.gif Trebuie să dau un copy+paste la ultima frază din mesajul lui IoanV... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 23 Mar 2006, 04:24 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Va salut pe toti!


Avantajul credintei...adevarate, presupun.A curs candva pe Golgota un sange, care a curatat tot pacatul care ne facea robi. Datorita Lui, Domnului, si jertfei Sale, astazi suntem fiii.Nevrednici , desigur, dar Tatal e rabdator si bun, si ne asteapta sa ne curatim.Inca ne mai curatim, datorita sangelui, nu noua. Datorita credintei noastre, care nici macar nu ne apartine, ca vine prin har, inca ne putem curata,pana la sfarsitul zilelor noastre.


Avantajul credintei....suna atat de comercial,si totusi -dau un revers : dezavantajul necredintei :moartea.(pe bune !)

Cine crede, se va mantui si va trai vesnic. Suna a avantaj, nu credeti ?




--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirona
mesaj 23 Mar 2006, 09:56 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.661




Avantajul credintei pe intelesul tuturor este ca te ajuta sa fi mai bun, mai tolerant, mai iertator cu cei din jur. Stim cu totii ca ura, invidia si razbunarea fac rau in primul rand celui in sufletul caruia si-au gasit loc.


--------------------
Spera in mai bine si pregateste-te pentru mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Mar 2006, 10:15 PM
Mesaj #18


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mirona, vezi ca s-a mai discutat treaba asta , si concluzia finala a fost ca ateii nu sint mai "rai, intoleranti sau neiertatori cu cei din jur" fata de credinciosi. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 24 Mar 2006, 10:49 AM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (ioana1 @ 23 Mar 2006, 04:24 PM)
Cine crede, se va mantui si va trai vesnic. Suna a avantaj, nu credeti ?

Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele.

ps: pash.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 24 Mar 2006, 09:30 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
ateii nu sint mai "rai, intoleranti sau neiertatori cu cei din jur" fata de credinciosi.

Reperele-s eronate. Scopul nu-i sa fii mai bun decat un muritor de rand ci la fel de bun ca D-zeu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 26 Mar 2006, 06:47 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



"Avantajul" Credintei?
Pe Plan Spiritual nu exista "avantaje" deoarece Dumnezeu, Iubirea si Lumina sint nelimitate, cu cit ai mai mult, primesti mai mult... nu este nici Concurenta in Credinta, ce primesti de la Dumnezeu, nu este in detrimentul altuia... si Izvorul nu seaca niciodata, Lumina nu este umbrita niciodata...
Prin urmare, te referi probabil pe Plan Somatic, poate la Avantaje Comerciale...? Cum fac Baptistii, "Afaceri Crestine", adica numai ei intre ei, asemenea Mafiei? Avantaje Politice? Te referi poate la Papalitate, sau la Protestantismul American? Avantaje Economice, te referi poate la Iezuism? Avantaje Sociale, poate, daca nu te gasesti intro Tara Musulmana...
Prin urmare, Credinta are numai Dezavantaje Lumesti: celui care are mult, i se da si mai mult... celui care are putin, i se ia si putinul ce-l are... ca sa-ti cistigi Viata, trebuie s-o pierzi... fericit este Flamindul... si Insetatul... prin Credinta, porti un Jug...
Prin urmare, Credinta nu-ti aduce "Avantaje" Lumesti, dar iti aduce Bucurie, Fericire, Iubire, Viata Indelungata, Liniste Sufleteasca, Cunoastere Nelimitata, Frati si Surori nenumarati care nu te parasesc niciodata, Mame si Tati iubitori fara numar, o Viata Implinita, o deschidere care Minunea Creatiei clipa de clipa, lipsa de teama pentru Viata Somatica iar in cele din urma, o Moarte Calma, asteptata cu nerabdare, asemenea Stramosilor, o reintoarcere fericita in Sinul Tatalui Ceresc, unde nu mai exista Foame, Sete sau Durere, ci numai Lumina, Iubire si Fericire Vesnica. Vezi dar, Credinta nu are "avantaje"...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Mar 2006, 04:05 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (ioana1 @ 23 Mar 2006, 04:24 PM)
Cine crede, se va mantui si va trai vesnic. Suna a avantaj, nu credeti ?

Nu. Eu nu am vazut nici un credincios care sa traiasca vesnic. Toti mor si sunt ingropati.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 30 Mar 2006, 04:08 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 05:05 PM)
QUOTE (ioana1 @ 23 Mar 2006, 04:24 PM)
Cine crede, se va mantui si va trai vesnic. Suna a avantaj, nu credeti ?

Nu. Eu nu am vazut nici un credincios care sa traiasca vesnic. Toti mor si sunt ingropati.

Tu nu crezi nici ca politicienii sunt hoti, desi ii vezi, asa ca ce rost mai are sa discuti despre ceea ce nu se vede , in mod obisnuit.

Acest topic a fost editat de abureala: 30 Mar 2006, 04:08 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Apr 2006, 04:14 PM
Mesaj #24


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu discută abureală. Şi-a spus opinia: nu crede că e avantaj pentru că nu a văzut cu ochii lui... E un răspuns tipic (frecvent īntīlnit, a cărui tipologie este creionată şi de Sf Paul/Pavel) pentru cineva care nu crede.

Atīt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Apr 2006, 11:50 PM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In definitiv, titlul topicului...la ce se refera? Adica avantajele credintei in raport cu cu sau cu cine?Ca daca nu lamuriti chestiunea asta, o sa va invirtiti dupa coada....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Apr 2006, 07:07 AM
Mesaj #26


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Avantajele credinţei perioadei de după convertire īn raport cu perioada de dinainte. Cam cu intenţia asta am deschis topicul: fiecare credincios să se īnvīrtă un pic īn jurul cozii proprii, īn cadrul a ceea ce īn anumite condiţii s-ar putea numi "o scurtă introspecţie". Ca să rezulte īn final un "schimb de experienţă" īntre membrii Comunităţii Credinţei. Vorbele celor cītorva prieteni de aici care au īnţeles asta mi-au făcut bine şi voi continua să urmăresc cu interes eventualele intervenţii on-topic ulterioare.

Generalităţile care conduc īntr-un final la "jocul" Ţară, ţară, vrem ostaşi īntre cei care nu cred şi cei care cred, astea nu au fost şi nu sīnt īn intenţia celui care a deschis acest topic...

Momentul convertirii este foarte important īn viaţa celui care crede īn Dumnezeu. Ceva s-a schimbat faţă de ce era īnainte. Din moment ce nu se renunţă la credinţă ci se īncearcă o perseverare, īnseamnă că convertitul a găsit ceva bun īn credinţă. Un (nişte) avantaje pe care nu le avea īnainte...

Acest topic a fost editat de caa: 5 Apr 2006, 07:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Apr 2006, 09:20 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caa @ 5 Apr 2006, 08:07 AM)
Momentul convertirii este foarte important īn viaţa celui care crede īn Dumnezeu. Ceva s-a schimbat faţă de ce era īnainte. Din moment ce nu se renunţă la credinţă ci se īncearcă o perseverare, īnseamnă că convertitul a găsit ceva bun īn credinţă. Un (nişte) avantaje pe care nu le avea īnainte...

Frumos ce spui doar ca majoritatea "avantajelor" exrpimate pe acest topic mi s-au parut mai mult ca niste "texte" invatate pe de rost, niste idei "furate" din divese carti sau discursuri. Nu mi s-a parut sa vina din suflet, mai degraba ceva artificial, ceva de natura sa te convinga cat de frumos e daca...
Din punctul meu de vedere asta este un semn ca pentru omul respectiv nu s-a schimbat mare lucru, doar a inlocuit un mod de viata cu altul. Gradul de satisfactie ramanand cam la acelasi nivel, de aceea nu poate sa vada un avantaj clar. Acel avantaj nu exista pentru el. Nu si-a produs inca efectele. Oricat de mult incearca sa se sugestioneze sau autosugestioneze ca exista niste avantaje, ele nu se observa in discursul sau atitudinea sa.
Este o parere proprie.
Astept sa vad si avantaje reale. Succes thumb_yello.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 09:45 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 5 Apr 2006, 11:20 AM)
pe acest topic mi s-au parut mai mult ca niste "texte" invatate pe de rost, niste idei "furate" din divese carti sau discursuri. Nu mi s-a parut sa vina din suflet, mai degraba ceva artificial, ceva de natura sa te convinga cat de frumos e daca...

Adica ceea ce scrie in carti nu vine din suflet, "razboinice al luminii" ? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Apr 2006, 09:53 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 5 Apr 2006, 10:45 AM)
Adica ceea ce scrie in carti nu vine din suflet?

Poate ca da, poate ca nu. Important este daca vine din sufletul celui care o spune (care o scrie pe forum). Senzatia mea este ca la majoritatea postrilor mesajul nu vine din suflet. E un simplu copy/paste.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirona
mesaj 5 Apr 2006, 10:05 AM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.661




O sa incerc sa mai raspund si eu inca o data, chiar daca voi repeta, poate aceiasi idee.
Cand am spus ca prin credinta devii mai bun, tolerant si intelegator cu cei din jur, m-am referit strict la mine, comparatia era intre mine cea care eram si intre mine cea care am devenit incercand sa ma apropii mai mult de Dumnezeu.
Pe lumea asta sunt oameni buni sau mai putin buni, indiferent daca sunt atei, crestini, musulmani etc...

Pe mine credinta m-a ajutat sa-mi reevaluez atitudinea fata de oameni in general, sa devin mai toleranta si sa incerc sa-i ajut mai mult pe cei din jurul meu. Asa inteleg eu sa fiu un bun credincios: sa-i iubesc mai mult pe oameni pt ca si Dumnezeu iubeste oamenii.

Poate este o idee simplista dar este ceea ce simt eu!


--------------------
Spera in mai bine si pregateste-te pentru mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Apr 2006, 12:06 PM
Mesaj #31


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Generalităţile care conduc īntr-un final la "jocul" Ţară, ţară, vrem ostaşi īntre cei care nu cred şi cei care cred, astea nu au fost şi nu sīnt īn intenţia celui care a deschis acest topic... thumb_yello.gif
E bine ca ai facut precizarea asta, sper ca acum sa nu se mai faca paralele intre atei si credinciosi....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 12:16 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 5 Apr 2006, 11:53 AM)
QUOTE (abureala @ 5 Apr 2006, 10:45 AM)
Adica ceea ce scrie in carti nu vine din suflet?

Poate ca da, poate ca nu. Important este daca vine din sufletul celui care o spune (care o scrie pe forum). Senzatia mea este ca la majoritatea postrilor mesajul nu vine din suflet. E un simplu copy/paste.

Ca sa vezi un suflet, trebuie sa ai si tu ceva suflet. La tine am vazut. Mici, bere, de astea traditionale. laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 Apr 2006, 12:17 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
E bine ca ai facut precizarea asta, sper ca acum sa nu se mai faca paralele intre atei si credinciosi....
Nu inteleg care e problema. Daca un individ isi compara 2 stari, anterioara (sa zicem atee) si posterioara convertirii cu ce se simt deranjati cei care nu cred? Sau iar calcam in picioare dreptul celor care cred de a vorbi despre credinta lor si fenomenele asociate, de frica sa nu lezam demniatea necredinciosilor. Dar pe cei necredinciosi nu-i obliga nimeni sa citeasca acest topic.
Nu imi dau seama nici ce au de exprimat si aparat pe aici cei care nu cred si nu traiesc avantajele credintei.

Asa si cu semnatura asta a ta, bdl, nu prea ii vad locul pe aici. Pe mine de ex. ma deranjeaza (nu doar la credinte ci oriunde o vad pe han), dar nu ti-am cerut sa renunti la ea pt. ca ma scirbeste de cite ori o vad. Ma rog, poate crezi ca e necesara pt. a promova arta conversatiei si fenomenele emotionale asociate.... jamie.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 Apr 2006, 12:24 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 5 Apr 2006, 12:20 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (IoanV @ 5 Apr 2006, 02:17 PM)
Nu imi dau seama nici ce au de exprimat si aparat pe aici cei care nu cred si nu traiesc avantajele credintei.

Se oftica si ei ca unii au si altii nu au. De ce sa nu moara si capra vecinului ? laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Apr 2006, 03:32 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 5 Apr 2006, 01:16 PM)
Ca sa vezi un suflet, trebuie sa ai si tu ceva suflet.

1. Asta este un ipsedixit
2. De ce trebuie sa vezi un suflet ca sa iti dai seama daca persoana respectiva vorbeste "din suflet"?
3. Cred ca intelegem lucruri diferite prin "a vorbi din suflet". Eu inteleg ca persoana aia spune ceea ce crede cu adevarat si intelege ceea ce spune. La polul opus, "a vorbi din carti", inseamna a cita mai mult sau mai putin fidel dintr-o carte sau dintr-un discurs al cuiva, fara sa analizezi prea mult ceea ce spui, pur si simplu trantesti si tu o fraza acolo ca sa dea bine, sa sune bine.
Acum ca am lamurit termenii propun sa revenim ontopic.

P.S. abureala, asa evaluezi tu sufletul omului? Dupa preferintele culinare? rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman