HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Closed TopicStart new topic
> Cum Ati Vrea Sa Fie Comunitatea Credintei, sa fie multumiti si credinciosi si ateii
IoanV
mesaj 29 Jan 2006, 09:33 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Eforturile unui administrator de forum si a a echipei de moderatori de a oferi posibilitatea oricui de a se exprima cu privire la orice lucru sunt mari si se confrunta cu unele incompatibilitati. De ex. ateii vor si ei sa-si spuna ideile in legatura cu credintele iar credinciosii sunt adesea satuli sa argumenteze de ce cred si ar vrea sa poata vorbi constructiv despre credinta lor. Oricit de bine intentionati ar fi moderatorii este greu de impacat aceste tendinte contradictorii si mai ales de fixat intr-un regulament care pe unii, care nu suporta regulile, poate sa fie chiar o provocare de al incalca.
Eu cred ca aici ne respectam suficient de mult incit sa stabilim noi niste reguli in asa fel incit dupa ce le acceptam sa ne putem exprima mai liber si mai constructiv. Iar odata stabilite sa ni le insusim si sa le respectam, fara a cere asa mult administratorului si moderatorilor, pusi deseori in situatii greu de lamurit. Putem pleca de la regulamentul propus si sa-l imbunatatim in asa fel incait, de ex., sa pot spune ca o rugaciune X mi-a fost indeplinita fara a intra in tinta unor mesaje ironice de la cei care nu cred. Sau ateu fiind sa pot pune la indoiala anumite aspecte ale credintei si sa primesc raspuns.
Regula de baza ar trebui sa fie respectul pt. convingerile si ego-ul celuilalt dar si posibilitatea unui dialog pt. ca toti suntem curiosi si cum vad altii o anumita problema.

Personal acum ma gaindesc ca in comunitatea credintei ar trebui sa fie 2 sectiuni mari una in care ateii sa-si poata exprima indoiala, si alta in care sa-i lase pe credinciosi sa dezvolte subiectele fara a interveni cu "lumina ratiunii". La fel in interiorul acestei a 2-a sectiuni sa fie respectate religiile, dialogul interconfesional sa fie pe topicuri bine stabilite, nu pe cele specifice unei credinte anume.

Cei care cred ca stiu totul si nu mai au de invatat de la altii sunt rugati sa scrie carti, sa faca bani cu ele, si sa-i lase pe cei care
iubesc dialogul sa exerseze aceasta arta fara a incerca sa-i determine prin orice mijloace de influenta directa sa gindeaca la fel.

Cei care aveti mereu un cuvint de spus in aceasta zona a hanului sa rog sa va exprimati opinia.

Sunt convins ca impreuna ne putem stabili si apoi respecta acele reguli care sa faca viata noastra aici si placuta si productiva.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman