HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Am O Intrebare. Cine Poate Sa-mi Explice ?, Pt. cine cauta raspunuri si nu gaseste
Grabillion
mesaj 30 Oct 2005, 06:12 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Nu am o intrebare, ci fac acest thread pt. intrebari simple la nedumeriri
cu privire la orice legat de credinta, biblie, de intelegere, etc.

Daca cineva nu gaseste singur o explicatie, poate exista cineva care i-o poate da. Si existand poate mai multe explicatii
de la oameni diferiti, cel ce pune intrebarea isi poate alege din raspunsuri pe acela care il face sa inteleaga.

Cineva pune o intrebare si cine stie un raspunsu poate sa il dea, insa numai unul, pana cand persoana care a pus intrebarea este multumita de raspunsuri si a gasit unul care ii satisface intrebarea, fara a aparea acea lupta generala pe o anumita parere. Daca cel ce intreaba nu intelege din raspunsurile date, el mai poate pune o intrebare suplimentara pt. ceea ce inca nu ii este clar. Cand intrebarea a fost raspunsa spre multumirea intrebatorului, care trebui sa spuna asta la sfarsit, o intrebare noua de la alticineva poate fii pusa.

Deci regula acestui thread este ca cineva nu poate sa scrie mai mult de un post la o intrebare, decat daca este intrebat,
din nou de cel ce a pus intrebarea initiala, tocmai pentru a impiedica disputele. Cel ce intreaba isi va alege singur explicatia ce ii se potriveste intelegerii lui.

In felul acesta se poate elimina disputa deseori inutila pe detalii nesemnificante si cine cauta explicatie la ceva care nu intelege sau nu stie atunci el poate fii ajutat de ceilalti.

Sunt curios ce fel de intrebari si raspunsuri apar... Deci acest thread poate fii infinit de lung...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 30 Oct 2005, 07:29 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



biggrin.gif Generoasă initiativă ai Grabillion !! dar dacă nu esti pe fază să moderezi "la greu" discuţia... inevitabil va ajunge ca toate celelalte, în acel "loc comun"...
Mai ca m-aş băga şi eu la aşa o idee de comunicare restransa contra certurilor de vorbe... unsure.gif

De ce oare se ajunge în discuţia cu privire la cele ale credintei mai întotdeauna în dureri, în certuri ?
Neinţelegerea o inţeleg rolleyes.gif şi o găsesc acceptabilă, e în natura noastră cumva, însă... la fel o fi şi cu păruialo-gâtuirea ? şi încă pe motiv de credinţe ?
(ar fi bine ca cel puţin intr-o parte din răspuns omul să mărturisescă despre sine însuşi cum este,iar nu să se lanseze numai cu "bombe" legate de alţii şi peste alţii sau altele = părerea mea!)


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 30 Oct 2005, 08:19 PM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (geriA3e @ 30 Oct 2005, 08:29 PM)
De ce oare se ajunge în discuţia cu privire la cele ale credintei mai întotdeauna în dureri, în certuri ?
Neinţelegerea o inţeleg rolleyes.gif şi o găsesc acceptabilă, e în natura noastră cumva, însă... la fel o fi şi cu păruialo-gâtuirea ? şi încă pe motiv de credinţe ?
(ar fi bine ca cel puţin intr-o parte din răspuns omul să mărturisescă despre sine însuşi cum este,iar nu să se lanseze numai cu "bombe" legate de alţii şi peste alţii sau altele = părerea mea!)

De teama, geriA3e! Oamenii recurg la violenta de limbaj(in prima instanta) de teama! Atunci cand argumentele logice nu conving, cand sunt constienti ca nu au argumente logice solide, oamenii , in loc sa recunoasca asta - ar insemna o decadere a sistemului lor de valori(ma rog, in acceptiunea lor) - recurg la jigniri, injurii si violenta verbala, uneori chiar fizica. Ma rog, pe forum se limiteaza la violente verbale! Si ce domeniu duce cel mai mult lipsa de argumente logice? Credinta! Nu poti explica logic ceea ce simti, de multe ori nici tu nu stii de ce simti ceea ce simti, cum sa mai explici si la altii! Nu pot explica logic o problema ce tine de suflet si asta ii enerveaza, ii face sa se teama, sa se simta atacati in orgoliu. Si atunci ataca!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Oct 2005, 08:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Grabillion
mesaj 30 Oct 2005, 10:35 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Asta m-am intrebat si eu de multe ori, de ce se cearta oamenii atata cand e vorba de credinta.
Nu e numai despre credinta am vazut si cam cu tot ce nu este vizibil si palpabil.

Eu sunt de parere ca certurile pe tema de credinta sunt din cauza pacatului primordial facut deja inainte lui Adam,
si care este si motivul pentru care a fost facut tot cosmosul: infumurerea si copilui ei dragostea de sine!
Lucifer a cazut din cauza infumurarii iar noi toti suntem ingeri cazuti si din cauza infumurarii trebuie sa fim acum oameni si nu ingeri fericiti. Creatia materiala este drumul lung de intoarcere catre Dumnezeu a ingerilor cazuti si omul este pe pamant
ca sa dea examenul final si sa dovedeasca ca il iubeste pe Dumnezeu si nu mai lupta impotriva.

Toti cei care predica mult vor sa fie in centrul atentiei, vor sa invete pe altii mai mult din cauza propiului ego decat al invataturii in sine. Nici eu nu sunt explus. Cine arata cu degetul pe altii la fel. Cine crede ca stie tot mai bine si nu este in stare sa asculte si sa chibzuiasca si sa invete si sa-si recunoasca greselile o face de fapt din infumurare. Din infumurare se naste dragostea de sine si toate viciile umane, se nasc sectele, bisericile facute de oameni cu preotii dogmatici si care au stricat credinta adevarata.

In plus sa nu uitam influenta technologiei asupra oamenilor; computere, internetul sunt porti de intrare
ale influentelor lumii astrale si demonice, cine sta la computer este automat un pic influentat. Cu cat mai slab cu atat mai influentat. De aceea rugativa scurt inainte, faceti legatura cu Isus si cereti mereu in cuvinte si ganduri simple, dar din inima intelegere, protectie, cunoastere, ca vi se da. Nu trebuie nici Crezul si nici Tatal nostru. Cine vorbeste cu parintii lui in cuvinte complicate si politicoase ?

Suntem aici sa ne scapam de infumurare si de dragostea de sine aceasta ne-a aratat-i Isus, ca exemplu al smereniei
si al dragostei pentru aproape. Iubirea si smerenia sunt cheile portii de la poarta raiului. Cand iubirea si smerenia sunt dispar toate insusirile negative, de aceea a invatat Isus numai aceste 2 lucruri simple.

Cine face ceva sa se uite in el adanc, care este motivil pentru care o face...
Cand dragostea altruista este motivul, atunci totul este bine !

Nu trebuie sa moderez discutia, pentru ca avand regulamentul dat, cine scrie fara sa fie intrebat dupa
ce si-a dat deja opinia se descalifica singur in fata celorlalti si arata motivul adevarat din care posteza.

De aceea cred totusi ca acest thread va ajuta un pic mai mult pe cei doritori sa invete, decat celelalte in care
se duce o lupta aprinsa si de cele mai multe ori fara rost. Caci inainte sa ne ajute Dumnezeu ne putem ajuta intre noi.

In ce priveste credinta tin sa subliniez inca o data ce scrie in biblie: nici credinta cat de tare, nici
cunoasterea cat de mare nu aduce la nimic fara dragoste. Credinta pura fara fapte de dragoste nu aduce la nimic.
Alergati dupa dragoste si nu dupa cunoastere. Cunoasterea si intelepciunea impiedica de multe ori dragostea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 18 Nov 2005, 02:48 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (geriA3e @ 30 Oct 2005, 07:29 PM)
De ce oare se ajunge în discuţia cu privire la cele ale credintei mai întotdeauna în dureri, în certuri ?

Cel care are dreptate ar trebui sa o dea celui care n-are.. smile.gif asa e crestinesc


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Nov 2005, 04:02 PM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu am o intrebare. de ce sunt mai multe religii?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 18 Nov 2005, 10:12 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (mutulica @ 18 Nov 2005, 04:02 PM)
eu am o intrebare. de ce sunt mai multe religii?


Pentru că oamenii sunt diferiţi şi nu se potrivesc toţi în aceiaşi oală, ci există mai multe nevoi specifice care trebuie distinct împlinite, iar CEL Care ne-a creat să fim diferiţi Este Întâiul Care îngăduie diversitatea, chiar şi în ce priveşte chestiunea cu religiile.

Acest topic a fost editat de geriA3e: 18 Nov 2005, 10:13 PM


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Jan 2006, 04:14 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Ce semnifica Imparatia Cerurilor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 14 Jan 2006, 05:16 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



"Împărăţia Cerurilor", desemnează "locurile" sau universul nematerial unde "locuiesc" îngerii, EL,EL şi EL...sunt mai multe Ceruri şi sunt numite "Împărăţie", pentru că există UN ÎMPĂRAT.


Hallo Roua !

cool.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user
mesaj 16 Jan 2006, 01:25 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 May 04
Forumist Nr.: 3.536



daca Dumnezeu ingaduie diversitatea religiilor, de ce atunci crestinii spun ca doar prin religia crestina te poti mantui ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 16 Jan 2006, 08:45 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



D-zeu nu spune ca "doar prin religia crestina". Dar asta e valabil exclusiv pt. cei care nu stiu de ea sau inca nu-si pot crea o imagine de ansamblu cu privire la ea.
Deci, atat timp cat nu stii dar esti serios si consecvent unei norme morale pe masura posibilitatilor tale de a sti, e OK. Desi e insuficient. Dar daca poti sti mai mult si ignori sau esti cumva in proximitatea adevarului dar il tratezi cu autosuficienta atunci te faci vinovat de ignoranta.
D-zeu ingaduie si malnutritia dar nu te indeamna s-o practici. Acum ai inteles ? Orice inconvenient e ingaduit de D-zeu in mod contextual, adica tine cont si de vointa omului in anumite limite. Dar nu inseamna ca asta din urma devine norma.

Acest topic a fost editat de Bolt: 16 Jan 2006, 08:47 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 16 Jan 2006, 04:46 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE
daca Dumnezeu ingaduie diversitatea religiilor, de ce atunci crestinii spun ca doar prin religia crestina te poti mantui ?



EL îngăduie să existe religii de tot felul şi o face pentru că ele au un rost, chiar cele defecte au rost, nu numai cele valabile.


NU "prin religia creştină te poţi mântui", ci prin Hristos !


Creştinii mărturisesc că nu este mântuire pentru nimeni în afară de Hristos, pentru că aşa ştiu ei, creştinii.

(Nu ţi se pare normal ca fiecare să spună ceea ce ştie ? atâta ştie omu...atâta spune...aşa e normal să fie...deşi mai sunt şi din cei care vorbesc ce nu cunosc, dar dacă 'au visat noaptea', li se pare că deja au pătruns, ştiu şi spun la toată lumea, să afle toţi ce "ştiu" ei... 38.gif )



welcome.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 09:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman