HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Saracia Un Mesaj?
flori
mesaj 12 Oct 2005, 04:23 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Atunci când o ducem bine şi nu ne lipseşte nimic, nu prea ne arde de Dumnezeu şi de cele spirituale. Câtă vreme suntem imaturi din punct de vedere spiritual, mâncarea ni se pare mai importantă decât rugăciunea, banii decât învăţăturile spirituale, iar plăcerile inferioare decât înălţătoarea asceză. Când toate lucrurile pe care le considerăm acum ca fiind "bucuriile vieţii" încep să ne lipsească, de multe ori prima tendinţă este să zicem, oftând amarnic: "Doamne, Dumnezeule, ajută-mă!" Fără să ne dăm seama, am rostit prima noastră rugăciune sinceră.
“Căutaţi mai întâi Împăraţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui, şi toate aceste (mijloace materiale - n.n.) se vor adăuga vouă" (Matei 6:33).
Dar saracia in general este injositoare pentru ca nu ne lipseste numai de bunuri materiale ci si de posibilitatea de a iubi si a darui,,,Oamenii devin egoisti si nu-si pot centraliza sufletul spre Dumnezeu. In saracie natura inferioara a omului poate sa invinga in dezavantajul naturii divine...Cam aceasta-i situatia actuala a poporului roman. Oare sa fie un mesaj ca trebuie sa ne schimbam sau sa revenim la ceea ce am fost odata?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Oct 2005, 04:46 PM
Mesaj #2


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Flori, iartă-mă, eu unul nu înţeleg ce vrei să spui... Mai întîi afirmi că dacă o ducem bine (material, înţeleg...) nu ne mai intereseaza apropierea de Dumnezeu decît la vreun necaz. Un pic mai jos spui că nici sărăcia nu prea avantajează acea apropiere. Rezultă că oricare ar fi situaţia noastră materială sîntem în... dezavantaj. Asta vrei să zici sau (ce) am înţeles eu greşit?... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Oct 2005, 05:55 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Eu vreau sa spun ce am inteles din mesajul acela din biblie:“Căutaţi mai întâi Împăraţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui, şi toate aceste (mijloace materiale - n.n.) se vor adăuga vouă" (Matei 6:33).
Dar eu cred ca in orice situatie am fi n-ar trebui sa-l uitam pe Dumnezeu. Si poate chiar asa saraci cum sintem ne-am putea simti mult mai bogati daca am avea ceva credinta! Oricum fiecare intelege ce poate. De aceea am deschis acest topic sa va intreb si pe voi ce intelegeti din acest mesaj. Dar meditati putin inainte de a scrie!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Oct 2005, 05:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 12 Oct 2005, 06:05 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



In saracie ne putem simti bogati, in bogatie ne putem simti saraci! Dragostea pentru Dumnezeu si pentru toata creatia Lui, este singurul lucru care ne poate ajuta sa ne simtim bogati intodeauna! ( Bogatie= Fericire)


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Oct 2005, 08:10 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Flori,
Relatia Saracie-Bogatie este mult mai profunda decit ai intuit-o. Din punct de vedere spiritual, Saracia este echivalenta cu Bogatia si invers. Saracia si Bogatia nu sint decit una dintre frunzele Pomului Cunoasterii.
Imagineaza-ti ca esti singura pe o insula din Pacific, cu clima calda si resurse abundente de hrana, un colt de Rai. Cum ai defini Saracia si Bogatia in acel context? Dar daca ai fi tot pe insula aceea, dar intr-o comunitate umana de data asta?
Prin prisma Spiritualitatii Crestine, Bogatia nu este neaparat decadere dar nici Saracia un este neaparat virtute. Bogatul si Saracul sint frati de cruce in relatie cu starea lor. Exista virtute a Bogatiei si decadere a Saraciei, precum si invers.
Daca Saracia il opreste pe Om de a ajunge la Dumnezeu, si Bogatia o va face... Daca Saracia nu-l opreste pe Om de a ajunge la Dumnezeu, nici Bogatia nu o va face. Daca comunismul i-a indepartat pe unii de Dumnezeu, caderea comunismului nu-i va apropia de Dumnezeu... Daca Omul este zgircit in Bogatia lui, va fi zgircit si in Saracia lui.
Antonimia Sarac-Bogat este echivalenta pe Plan Spiritual cu cea de Sanatos-Bolnav, Tinar-Batrin, Lumina-Intuneric sau Viata-Moarte si toate rezulta din Antonimia Primordiala exprimata prin Pomul Cunoasterii, redus la Bine-Rau.

Acest topic a fost editat de edinide: 12 Oct 2005, 08:23 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 12 Oct 2005, 09:11 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Corect e cum zice Edinide ( thumb_yello.gif ): planul spiritual şi cel material sunt diferite, sunt paralele; uneori când le parcurgem îs sincronizate, alteori defazate, câteodată în acelaş sens, alteori în sensuri diferite, uneori pe unul stagnăm dar pe altul înaintăm...sunt posibile combinaţii nenumărate din aceste 2Xn elemente .

Sărăcia nu are de ce să fie în mod normal un mesaj , ci e doar o stare , e o realitate; are evident o cauză sau mai multe, dar asta nu-i tot una ca şi cum cineva intenţionat ar lansa un mesaj prin ea. Echilibrarea sau completarea-compensarea este ceea ce se cere în caz de sărăcie sau bogăţie sau orice altă lipsă/abundenţă-extremă.

De pildă, dacă ochii ăia albaştrii de pe avatarul lui Flori sunt chiar ai ei, asta vine ca o bogăţie, dar şi ca o sursă de probleme/belele...o cuuurată sărăcie adică rolleyes.gif depinde cum îi roteşte !!! hh.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Oct 2005, 09:49 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ce ai cu ochii mei?
"De pildă, dacă ochii ăia albaştrii de pe avatarul lui Flori sunt chiar ai ei, asta vine ca o bogăţie, dar şi ca o sursă de probleme/belele...o cuuurată sărăcie adică depinde cum îi roteşte !!! "
Explica-mi si mie teoria asta e interesanta!
Eu stiam ca ochii sint oglinda sufletului si nu o bogatie...Ei daca ne referim la vedere... e alceva! E un dar pe care l-am primit de la Dumnezeu si poate fi considerat o bogatie! Vad deci sint bogat! Sau am alte posibilitati fizice gindire putere de munca, sint sanatoasa, deci sint bogata si toate astea sint daruri primite de la bunul Dumnezeu!
In ce priveste rotitul ochilor si saracia asta chiar nu mai inteleg blink.gif fii te rog mai explicit!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 Oct 2005, 08:19 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
sint sanatoasa, deci sint bogata si toate astea sint daruri primite de la bunul Dumnezeu!

Mai sus vorbeam despre antonimiile Pomului Cunoasterii dar se pare ca nu te-ai aprit asupra lor... Este trecut acolo, alaturi de Sarac-Bogat, si Sanatos-Bolnav. Daca privesti Antonimiile Somatice ca fiind subtantieri ale Antonimiei Fundamentale, cea de Bine-Rau, atunci toate rezulta din Pomul Cunoasterii si atunci Antonimiile Somatice nu sint de la Dumnezeu ci sint de la Om care a calcat Porunca Divina. Prin urmare, Sanatatea ta nu vine de la Dumnezeu, iar de ar veni, de unde vine atunci Boala? Analog, Bogatia nu vine de la Dumnezeu, iar de ar veni, de unde vine Saracia?
Sanatosul se inchina si zice "multumesc lui Dumnezeu". Ai vazut vre-un Bolnav sa se inchine si sa zica "multumesc lui Dumnezeu"? Cint timp nu intelegi aceasta Dualitate Somatica, Sanatatea ta este numai un accident statistic...

QUOTE
E un dar (vederea) pe care l-am primit de la Dumnezeu si poate fi considerat o bogatie!

Daca vederea ta vine de la Dumnezeu, de unde vine lipsa vederii Orbului? Asta l-au intrebat si Apostlii pe Isus: "Invatatorule, cine a pacatuit: omul acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb?" Raspunsul lui Isus este clar ca Lumina Zilei: "N-a pacatuit nici omul acesta, nici parintii lui". Daca orbirea nu vine din Pacat, atunci nici Vederea nu vine de la Dumnezeu...
Dumnezeu ti-a dat intr-adevar Vedere, Doamne iti multumim, dar nu cea care vine prin irisul albastru. Acea vedere nu o aveai inainte sa te nasti si nu o vei mai avea dupa ce mori, deci este trecatoare. Exista o alta vedere in tine, cu sau fara pleoape, ziua sau noaptea, in Lumea aceasta si dupa, la care trebuie sa aspiri daca vrei sa stii ce inseamna Vederea. Cind o dobindesti pe aceea, Vederea Spirituala, atunci te vei inchina cu adevarat Tatalui Ceresc: nu vorbe de multumire ci simtire de inchinaciune.
Esti mimdra de Vederea ta Lumeasca? Se va stinge lamentabil... Cauta Vederea nestinsa, care este Vederea Adevarata.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 13 Oct 2005, 11:18 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



edinide eu sint un om simplu si nu-mi place sa dezvolt teorii complicate pe care nu le intelege nimeni...nici nu pretind ca as fi atotcunoscatoare ba dimpotriva nu stiu nimic, ma rog Domnului sa ma lumineze si sa-mi dea intelepciune pentru a putea face diferenta intre bine si rau si multumesc Lui DUMNEZEU rugaciunile mele au fost ascultate si am primit intodeauna ce am cerut! Eu sint convinsa ca absolut tot ce primim vine de la DUMNEZEU si este spre binele nostru! Chiar si lucruri pe care noi le consideram rele cum ar fi boala, orbirea, saracia! si de ce am spus ca saracia noastra a romanilor ar putea fi un mesaj? Ca sa fiu mai explicita am sa incerc sa fac o comparatie: Sa presupunem ca tu vezi pe calea ferata pe cineva care admira peisajul sau incearca sa desprinda sinele (ca sa le vinda la fier vechi! Lucru care la noi n-ar fi de mirare!) si absorbit fiind de ceea ce face nu-si da seama ca vine trenul, dar tu il vezi si incerci sa strigi, sa-l avertizezi! El nu aude ca esti prea departe atunci pentru ca nu ai timp sa ajungi la el sa-l impingi de acolo, arunci o piatra sa-i atragi atentia, poate se va alege cu o gaura in cap dar va ramine in viata!
Asa cred ca si Dumnezeu incearca sa ne avertizeze cind sintem pe un drum gresit dar in marea Lui dragoste pentru noi niciodata nu ne va lovi atit de tare incit sa murim pentru ca El nu vrea asta!

"Daca vederea ta vine de la Dumnezeu, de unde vine lipsa vederii Orbului? Asta l-au intrebat si Apostlii pe Isus: "Invatatorule, cine a pacatuit: omul acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb?" Raspunsul lui Isus este clar ca Lumina Zilei: "N-a pacatuit nici omul acesta, nici parintii lui". Daca orbirea nu vine din Pacat, atunci nici Vederea nu vine de la Dumnezeu..."

In ce priveste acest text din biblie incearca sa citesti in continuare si sa meditezi mai mult asupra lui!

"Esti mimdra de Vederea ta Lumeasca? Se va stinge lamentabil... Cauta Vederea nestinsa, care este Vederea Adevarata. "
Nu sint mindra de nimic ci sint fericita de tot ce primesc de la BUNUL DUMNEZEU si o sa-i multumesc intodeauna in rugaciunile mele pentru tot, ca indiferent ce mi s-ar intimpla, este pentru binele meu si toti ne vom "stinge lamentabil" intr-o zi ceea ce e un lucru normal daca ne referim la corpul nostru fizic si nu asta ma inspaimanta. Important este sa nu murim de tot! (Spiritual) Si eu pentru asta ma rog si incerc sa ma apropii cit mai mult de DUMNEZEU!

In legatura cu ce scrii in ultima parte a mesajului nu prea inteleg, e cam ambiguu...Stiu la ce te referi cind spui "Vedere Spirituala" toti sintem dotati cu asta, dar ca si vedera fizica, e mai putin sau mai mult dezvoltata si uneori chiar lipseste!
Nu inteleg ce te face pe tine sa crezi ca nu ma inchin cu adevarat Tatalui Ceresc?
Tu ai gasit "Vederea nestinsa"? Cum te inchini tu, ai putea sa ne explici si noua poate avem ceva de invatat de la tine? De asemenea daca esti asa de bun, te rog explica-mi si mie ce intelegi tu prin "simtire de inchinaciune" si de ce nu ar trebui sa-i multumim Lui Dumnezeu pentru ca vedem, si sintem sanatosi? Poate gresesc, dar eu consider ca trebuie sa-I multumim Domnului pentru tot, ca nimic n-ar fi posibil fara El! Si sa nu incetam sa-i cerem in rugaciunile noastre, intelepciune si lumina pentru a vedea cu ochii sufletului Adevarul!

Acest topic a fost editat de flori: 13 Oct 2005, 03:08 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 14 Oct 2005, 08:22 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Flori,
Pe udeva ai dreptate, dar numai daca te multumesti cu jumatati de masura. Dupa masura intreaga, nu mai ai dreptate.
Jumatea de masura: pentru Sanatate, trebuie sa te rogi la Dumnezeu, cu un singur scop, ca Sufletul tau sa-L poata gasi pe Cel Vesnic. Si Dumnezeu te poate insanatosa, daca este dupa voia Lui, dupa cum l-a inviat si pe Lazar la rugaciunea Fiului. Pina aici, toate vin de la Dumnezeu, inclusiv Sanatatea.
Exista oameni ticalsi care duc a viata buna, si oameni de treaba care duc o viata mizerabila, citeste Psalmii lui Solomon, acestea de unde vin? Citeste Eclesiastul, toate sint desertaciune si vinare de vint, acestea de unde vin? Iov a fost Credincios dar a pierdut tot cea avut, inclsuiv familia, apoi a fost lovit cu Lepra, acestea de unde vin?
Toate vin de la Dumnezeu, dar exista Sanatate si Boala in Sinul Creatiei, Animalele mor si ele de Boala ca si Omul, exista Viata si exista Moarte, tot in Sinul Creatiei. Prin urmare, toate vin de la Dumnezeu, dar nu toate sint cu intentie anume, precum Sanatatea sau Boala. Poate fi un Om Rau si plin de Sanatate, sau un Om Bun si plin de Boala.
Masura intreaga: te intorci catre Dumnezeu, pina la a fi deasupra Sanatatii si Bolii, deasupra Bogatiei si Saraciei si restului Antonimiilor Cunoasterii.
Exista Oameni care traiesc fara nici o Masura; exista Oameni care se multumesc cu Jumatati de Masura; si exista Oameni care cauta Masura Intreaga.
Daca ai Sanatate, bucura-te de fiecare clipa si roaga-te la Dumnezeu pentru tot asa, ca sa te poti ridica deasupra Sanatatii si Bolii, oricare ar fi ele. Nu te complace sa ramii acolo unde esti deoarece Dualitatea Contrariilor isi urmeaza inexorabil calea. Cum treci de la Masura Jumate la Masura Intreaga? Ti s-a spus mai sus, mai jos, si in toate partile.

QUOTE
De asemenea daca esti asa de bun, te rog explica-mi si mie ce intelegi tu prin "simtire de inchinaciune" si de ce nu ar trebui sa-i multumim Lui Dumnezeu pentru ca vedem, si sintem sanatosi?

In Evanghelie este acelasi lucru spus in alte cuvinte "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau." Cum iti masori Iubirea? Cum stii daca din Totul ce ti se cere, nu a ramas ceva pe dinafara? Cum stii daca ai ajuns Acolo sau nu?
De aceea spun, nu va trebui sa mai aduci Tatalui vorbe de multumire cind multumirea devii tu insati. Nu trebuie sa-ti mai declari Iubirea pentru Apropele tau cind Iubirea ta este simtita de Aproapele, de ce sa-i spui ceva ce stie si simte? Nu trebuie sa-I spui Tatalui despre Iubirea ta deoarece Tatal le simte pe toate cele. Aceasta este trecerea de la Jumatea Masurii la Masura Intreaga.

QUOTE
de ce nu ar trebui sa-i multumim Lui Dumnezeu pentru ca vedem, si sintem sanatosi?

Sensul nu este ca nu trebuie sa-i multumesti Tatalui pentru toate cele ci ca trebuie mai mult decit sa-I multumesti. Spune-mi tu, multumea Adam lui Dumnezeu pentru ca era Sanatos? Adam nu putea sa multumeasca pentru Sanatate deoarece Adam nu cunoastea Boala fiind inca curat in Jugul Tatalui. Adam a cunoscut Boala numai decazind in Jugul Somatic. Daca tu multumesti Tatalui Ceresc pentru Sanatate, fie sa ne ajute pe toti, este pentru ca in tine este Pacatul lui Adam. Daca tu multumesti pentru Sanatate, si te complaci acolo in dulceata Sanatatii, te complaci in Pacatul lui Adam.
Sensul nu este ca nu trebuie sa te rogi pentru Sanatate ci sa faci mai mult decit atit.
Lipsa Masurii este pur si simplu Animalitate; Jumatatea Masurii este complacere; iar Masura Intreaga este Elevare Spirituala.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 14 Oct 2005, 11:41 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



[COLOR=red]"Daca tu multumesti Tatalui Ceresc pentru Sanatate, fie sa ne ajute pe toti, este pentru ca in tine este Pacatul lui Adam. "[COLOR=red]

Nu numai pacatul lui Adam si al Evei ci pe deasupra multe alte pacate pe care eu le cunosc, le recunosc si Dumnezeu le cunoaste dar incerc sa le curat si ma rog Lui, zi si noapte sa ma ajute sa scap de ele! El este cel care ne poate ajuta sa eliminam din noi pacatul si pentru asta trebuie sa ne rugam...si mai ales sa-i iertam pe ceilalti daca vrem sa fim iertati!
Trebuie sa lucram mult cu noi insine pentru a intelege macar voia Domnului...

P-S. tu ai gasit calea de a te curata de pacate, ai reusit? Vorbesti ca si cum ai descoperit marele secret, si esti curat ca lacrima!

Acest topic a fost editat de flori: 14 Oct 2005, 11:46 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 14 Oct 2005, 08:04 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Flori smile.gif

Să şti că nu am nimic cu ochii tăi, să nu mă înţelegi greşit te rog, că nu fac nimănui nici un fel de avansuri, ci doar încerc să fac avansări în credinţă ţie, cuiva, oricui, adică era o pildă.

Deşi nu era mare lucru, uite ce am "pilduit" cu ochii:
- presupunând că ai tăi sunt albaştrii frumoşi ca cei din avatar (sau poate chiar poza ta este aceea), atunci ei vin ca "o bogăţie", ca o valoare, ca un ajutor, pentru că oamenii aspectoşi, care se şi poartă frumos, sunt apreciaţi chiar pentru prezenţa lor, au parte de-o simpatie aparte din partea lumii, uşi li se deschid mai lesne, primiţi mai mult decât cei şterşi sunt, ocazii mai bune pe lumea asta au la multe - aşa încât folos=bogăţie pot să-ţi aducă ochii frumoşi în viaţa asta pământească;
- pe de altă parte, o femeie frumoasă cu ochi aşa frumoşi,are parte de multă căutare, prea multă şi nu din partea celor de calitate de prea multe ori, aşa încât dacă nu şi-i ţine plecaţi, ci atrage atenţia cuiva nepotrivit de pe acest pământ, e posibil necazuri=sărăcie din destul să-i aducă...exact aceiaşi pereche de ochi albaştri ca cerul senin.
- rămâne aşadar felul în care îţi foloseşti resursele, căci "ochii albaştrii" ai tăi (poate) pot la altcineva să fie o minte sclipitoare,tăioasă şi pătrunzătoare ca briciul, la altcineva un caracter perseverent,insistent şi neobosit... poate fi chiar starea de sărăcie un ajutor sau poate fi o piedică, la fel cum bogăţia poate fi o piedică(mai ales ...dacă este mare...în monedă forte adică rolleyes.gif ) sau poate să fie un ajutor ÎN AVANSAREA CREDINŢEI !
Mai mult decât un element sau altul(sărăcia sau bogăţia în speţă) care să te urce sau să te coboare, este modul de utilizare a ceea ce Domnul ţi-a lăsat, prin care te ajuţi la urcare sau te rostogoleşti la vale.

Ce explică Edinide presupun că înţeleg şi simplificând sună aşa: nu ai să te ridici înspre cer concentrându-te asupra celor pământeşti, ci dimpotrivă, trăind cât mai cu detaşare cele ale vieţii materiale şi punând cele cereşti mai presus de orice în viata ta, te vei scăpa şi de păcate şi deasemenea vei avansa înspre Cel Care te aşteaptă!

De ce îţi pui tu oare problema sărăciei sau bogăţiei în legătură cu credinţa ? O pui în numele tău personal sau gândeşti o colectivitate în cadrul dilemei ? unsure.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 14 Oct 2005, 08:46 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



geriA3e, bogatia si saracia au o foarte mare legatura cu credinta! Si pun problema asta nu numai in legatura cu mine ci cu toti ceilalti...Pentru ca, (mai ales in Ro) exista fenomenul asta de a se plinge lumea de saracie. Dar oare sintem intr-adevar saraci sau bogati?
Apropo de ochii mei! Cineva mi-a spus odata ca am niste ochi care parca au vazut numai lucruri frumoase...mi-a placut asta si m-am gindit bine daca e asa, am ajuns la concluziaa ca asa este, pentru ca lucrurile sint asa cum vrem noi sa le vedem si asta e valabil si in legatura cu saracia sau bogatia...sintem asa cum vrem noi sa fim!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 14 Oct 2005, 09:10 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



De acord cu tine Flori sunt. thumb_yello.gif

Da.În .ro lumea se plânge. Se plânge şi de sărăcie. Care e sărac şi normal să se plângă, pentru că totuşi, sărăcia e o chestie dureroasă oarecum şi mulţi nu duc prea uşor durerile...

Dar legătură cu credinţa care să fie? Sau pentru cine e legată credinţa de posesiunile materiale?
Sărăcia să fie acordată de unde şi pentru ce? Ce fel de mesaj ar putea să fie pentru cineva sărăcia în sensul de lipsuri elemantare ? - astea presupunând ipoteza din întrebarea ta drept valabilă, ceea ce eu ştiu că nu este,ci prosperitatea populaţiei de pe un teritoriu este funcţie de factori mai mulţi, vine sau trece precum vremea sau poate mai degrabă precum clima: de la glaciaţiune la climat temperat ,poate meditaraneean sau chiar tropical...dar câteodată deşertic...adică nu este un dirijism aparte al cuiva anume, ci doar o formă de dezechilibrare-echilibrare a planetei-vii pe ansamblu...partea care o reprezintă azi .ro căzând într-un con de umbră din nefericire... şi atât.

Cu ochii: păi dacă sunt şi frumoşi cum apar în poză şi te mai şi uiţi în chip curat la lucruri vrednice cu ei, atunci sunt şi adevăraţi, iar nu înşelători şi ferice de tine !


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 15 Oct 2005, 07:51 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Nu numai pacatul lui Adam si al Evei ci pe deasupra multe alte pacate pe care eu le cunosc, le recunosc si Dumnezeu le cunoaste dar incerc sa le curat si ma rog Lui, zi si noapte sa ma ajute sa scap de ele!

Pacarul Evei nu este diferit de Pacatul lui Adam, si nici invers. Daca este in tine Pacatul Evei, este in tine si Pacatul lui Adam, fara distinctie. Daca te-ai nascut, Eva este in tine, si daca mori, Adam este in tine.

QUOTE
El este cel care ne poate ajuta sa eliminam din noi pacatul si pentru asta trebuie sa ne rugam...si mai ales sa-i iertam pe ceilalti daca vrem sa fim iertati

Ca si vorbe, suna bine! Ca si fapte, suna asa: "Vorbesti ca si cum ai descoperit marele secret, si esti curat ca lacrima" Tu crezi inca ca a ierta Aproapele este in exteriorul tau, de la tine spre el, iar a ti se ierta ca rasplata, este iar in exteriorl tau, de la Cel Bun catre tine. Cu o mina dai, cu cealalta mina ti se da... Iluzie desarta!
Cind tu ierti Aproapelui, ti se iarta tine, dar aceste Doua Iertari sint de fapt o Singura Iertare. Nici macar nu au loc consecutiv, ci Iertarea Aproapelui, si Iertarea Sinelui ca urmare, au loc simultan dar nu in Sens Temporal. La modul absolut, cind ierti Aproapele, iti ierti Sinele, prin urmare nu-ti ierti Aproapele catre exterior, ca sa-i dai lui ceva, ci te ierti pe Sine catre interior, ca sa ti se dea tie ceva. Cind ierti Aproapele, nu dai, ci primesti. De aceea, Iertarea Aproapelui este Iertarea Sinelui.
De ce-ti spun asta? Cit timp nu ma ierti pe mine, pentru presupusa fatzarnicie, nu te ierti nici pe tine. Cit timp nu poti fi generoasa cu mine, care numai lucruri rele nu ti-am spus, nu poti fi generoasa nici cu tine insati. Pe fatza cealalta, cit timp ma judeci pe mine, te judeci pe tine insati. Prin urmare, Judecata ta a si inceput, chiar daca nu o constientizezi, sau tocmai de aceea.
Daca iubesti pe cineva, primesti cu bucurie ce ti se da de acel cineva. Daca nu iubesti pe cineva, nu primesti ceea ce-ti ofera, chiar daca e ceva ce-ti lipseste. Asa a ajuns Isus iubit de unii si hulit de altii, desi ceea ce El dadea era acelasi lucru: "Dar voi nu credeti, pentru ca, dupa cum v-am spus, nu sunteti din oile Mele"
Daca nu primesti in tine o vorba buna, nu vorba este de vina.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Oct 2005, 10:52 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (edinide @ 15 Oct 2005, 08:51 AM)

De ce-ti spun asta? Cit timp nu ma ierti pe mine, pentru presupusa fatzarnicie, nu te ierti nici pe tine. Cit timp nu poti fi generoasa cu mine, care numai lucruri rele nu ti-am spus, nu poti fi generoasa nici cu tine insati. Pe fatza cealalta, cit timp ma judeci pe mine, te judeci pe tine insati. Prin urmare, Judecata ta a si inceput, chiar daca nu o constientizezi, sau tocmai de aceea.

Edinide, eu nu am de ce sa te iert, pentru ca nu consider ca mi-ai gresit mie si daca ai fi facut-o oricum te-as fi iertat! smile.gif Iar daca tii neaparat sa fii iertat de mine smile.gif , te iert din toata inima si iti doresc sincer sa fii iertat! In ce priveste judecata mea nu a inceput acum, a inceput cu mult inainte, mai precis in momentul in care am inceput sa gindesc! wink.gif

Acest topic a fost editat de flori: 15 Oct 2005, 11:31 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 15 Oct 2005, 06:55 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@flori :
QUOTE
sa revenim la ceea ce am fost odata?

Spune-mi te rog, la ce te-ai referit. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Oct 2005, 07:50 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



smile.gif Bolt "A fost odata ca niciodata ca daca n-ar fi fost nu s-ar fi povestit..." se spune ca au fost oameni si timpuri mai bune!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Oct 2005, 08:38 PM
Mesaj #19


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Asa cred ca si Dumnezeu incearca sa ne avertizeze cind sintem pe un drum gresit dar in marea Lui dragoste pentru noi niciodata nu ne va lovi atit de tare incit sa murim pentru ca El nu vrea asta!
Flori,
Pai si atunci cum e cu tsunami si gripa aviara si cutremurele in care mor mii de oameni? Sint doar niste semne ca sintem pe drumul gresit? Intreb in perspectiva in care acceptam ideea ca acestea vin de la d-zeu....


Geri,

- presupunând că ai tăi sunt albaştrii frumoşi ca cei din avatar (sau poate chiar poza ta este aceea), atunci ei vin ca "o bogăţie", ca o valoare, ca un ajutor, pentru că oamenii aspectoşi, care se şi poartă frumos, sunt apreciaţi chiar pentru prezenţa lor, au parte de-o simpatie aparte din partea lumii, uşi li se deschid mai lesne, primiţi mai mult decât cei şterşi sunt, ocazii mai bune pe lumea asta au la multe - aşa încât folos=bogăţie pot să-ţi aducă ochii frumoşi în viaţa asta pământească;
- pe de altă parte, o femeie frumoasă cu ochi aşa frumoşi,are parte de multă căutare, prea multă şi nu din partea celor de calitate de prea multe ori, aşa încât dacă nu şi-i ţine plecaţi, ci atrage atenţia cuiva nepotrivit de pe acest pământ, e posibil necazuri=sărăcie din destul să-i aducă...exact aceiaşi pereche de ochi albaştri ca cerul senin.

Dupa prima afirmatie nu pot sa remarc "discriminarea" care zace acolo.... tongue.gif
Dupa a doua ... ma gindesc ca femeile frumoase cu ochi frumosi sint mai predispuse la nenorociri decit cele urite , grase si cu fundul mare.....ai o logica ciudata , trebuie sa recunosc.....Stau si ma intreb pe tine ce gen de oameni te atrag?

De acord cu tine Flori sunt.
rofl.gif E clar, esti ruda cu ala din razboiul stelelor ....ala mic cu urechi mari de il antrena pe Skywalker, politistul texan....

Acest topic a fost editat de bdl: 15 Oct 2005, 08:39 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Oct 2005, 07:43 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Edinide, eu nu am de ce sa te iert, pentru ca nu consider ca mi-ai gresit mie si daca ai fi facut-o oricum te-as fi iertat!

Sarcasmul este echivalent cu "uite cine vorbeste...", iar aceasta este echivalenta cu Pilda Vamesului si Fariseul ca-l judeca pe Vames in sinea lui. Sarcasmul este forma de neiertarea Sinelui, exprimata in exterior prin neiertarea Aproapelui.

Intorcinu-ne la tematica, tu vezi vre-o legatura intre Saracie si Boala? Dar intre Saracie si Batrineste? Dar intre Boala si Batrinete? Dar intre Saracie si Nefericire? Dar intre Saracie si Intuneric? (fara sa-mi spui ca Saracia aduce Boala care duce la Batrinete si la Nefericire...)
Acum, Omul Credincios, trebuie sa fie Tinar, Frumos, Bogat, Sanatos, Fericit si Luminos? Cel Necredincios, trebuie sa fie negarea Credinciosului?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 16 Oct 2005, 12:39 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Flori, eu iti dau dreptate in ceea ce spui. Intr-adevar, oamenii tind (general vorbind, desigur) sa-si 'aminteasca' de Dumnezeu doar atunci cand ii lovesc necazurile, lipusurile. Vedem chiar si la tv: bisericile gem de oameni doar in anumite momente, dar in rest se pare ca o viata de huzur ii face- ne face- sa lasam la o parte 'indatoririle' (?!) de tipul: rugaciune, fapte bune etc.
Nu stiu daca saracia este un mesaj, in orice caz ea este un adevarat test pentru cel caruia ii place sa se considere credincios- la fel ca si o viata mai 'dulce'.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 16 Oct 2005, 05:02 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 15 Oct 2005, 09:38 PM)
Asa cred ca si Dumnezeu incearca sa ne avertizeze cind sintem pe un drum gresit dar in marea Lui dragoste pentru noi niciodata nu ne va lovi atit de tare incit sa murim pentru ca El nu vrea asta!
Flori,
Pai si atunci cum e cu tsunami si gripa aviara si cutremurele in care mor mii de oameni? Sint doar niste semne ca sintem pe drumul gresit? Intreb in perspectiva in care acceptam ideea ca acestea vin de la d-zeu....





bdl...eu personal nu stiu nimic, nu pot decit sa presupun, deci daca vrei sa stii parerea mea... cred ca totul vine de la Dumnezeu...dar mintea noastra este limitata si nu putem intelege planurile Lui, trebuie sa avem o mare intelepciune care vine din credinta, pentru a intelege un singur procent din intelepciunea Lui.
Dar hai sa trec la subiect si sa-ti spun cam ce cred eu si ca sa ma fac mai bine inteleasa o sa-ti dau un exemplu uman. Daca tu consideri ca locuinta in care stai este in pericol de prabusire, murdara si neincapatoare, vrei sa o renovezi, atunci incepi sa strici peretii sa modifici,o sa fie praf, zgomot, soarecii si alte vietuitoare parazite care sint pe acolo o sa fie deranjate, chiar si vecinii vor fi deranjati de zgomot, dar asta nu inseamna ca tu vrei sa distrugi locuinta sau vrei sa omori acele biete vietuitoare tu vrei sa-ti faci locuinta mai rezistenta mai curata si mai placuta, atit pentru tine cit si pentru familia ta, chiar daca acum toti vor trebui sa treaca o perioada neplacuta si vor avea de suferit!
De ce nu putem intelege ca sint lucruri mult mai importante si mai puternice decit existenta noastra materiala, limitata.
Noi din pacate am devenit cu timpul sclavii lumii materiale si am uitat care este scopul nostru...mai ales ne legam de existenta noastra efmera, si am vrea sa traim asa, cit mai mult, ba chiar la infinit, dar oare sigur asta e cel mai bun lucru? Oare nu cumva greutatile pe care le suferim, sint tocmai pentru a intelege ca sintem pe un drum gresit, ca nu sintem in armonie cu voia Lui Dumnezeu? In afara de asta cutremure, epidemii si alte calamitati au fost intodeauna pentru ca Dumnezeu lucreaza universul este intr-o continua transformare...dar sint si lucruri minunate si exista si starea de bine, numai ca astea ne plictisesc repede si nu prea ne afecteaza asa de puternic...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 16 Oct 2005, 05:09 PM
Mesaj #23


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pornind de aici :
QUOTE
Noi din pacate am devenit cu timpul sclavii lumii materiale si am uitat care este scopul nostru...
, tu cum iti explici evolutie, sau involutie fata de cerintele Lui, faptul ca oamenii nu mai maninca hrana cruda, apoi nu mai locuiesc in pesteri, ba mai mult au si camere video, aspiratoare.
Este gresit sa doresti un aspirator sau acest calculator? Esti prea legat de ele, si de altele? Ma ajuta, sau sunt eu sclavul lor?
Cum faci tu diferenta? ohmy.gif

Acest topic a fost editat de contraste: 16 Oct 2005, 05:09 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 16 Oct 2005, 09:39 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



contraste pe scurt consider ca toate lucrurile pe care omul le inventeaza cu scopul de a-si usura viata este evolutie . Dar faptul ca ne atasam atit de mult acestor lucruri ar putea fi periculos datorita faptului ca nu vom mai putea supravietui daca ne-ar lipsi...si daca ne gindim ca cerintele au devenit atit de mari incit energia se epuizeaza incet, incet si noi ne adaptam atit de mult vietii sedentare atunci poate deveni involutie si cine stie, poate chiar disparitie! Deci toate acestea sint bune si ne ajuta, dar daca esti prea legat de ele, desigur devii sclavul lor! Din pacate uitam ca cele create de Dumnezeu sint mult mai importante si mai folositoare pentru noi si fara ele nu am putea exista...Dar oare este mai importanta existenta noastra fizica, decit intregul univers din care facem parte?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Oct 2005, 05:16 AM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Flori,
Imi plac raspunsurile de genul " eu personal nu stiu nimic".....imi plac deoarece cei care le dau in general sint f vehementi atunci cind se discuta despre existenta-nonexistenta divinitatii....dar in momentul in care apare o intrebare concreta, totul se reduce la" eu personal nu stiu nimica"....Nu inteleg cum o persoana care "personal nu stie nimica" intr-o anumita problema poate avea totusi o parere in acea problema?
Mai demult era o gluma...care e culmea pedagogiei? sa-i inveti pe altii ceva ce tu nu cunosti.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Oct 2005, 09:57 AM
Mesaj #26


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



"Vorba" de la care a pornit topicul de faţă ("Căutaţi mai întîi...") eu zic că nu se referă în primul rînd la sărăcie-bogăţie, deşi atinge şi problema asta. Eu cred că se referă la o ierarhie, la o ordine a priorităţilor. Sărac sau bogat fiind, contează ce caută mai întîi şi mai întîi omul, ce anume îl preocupă în primul rînd.

"Este gresit sa doresti un aspirator sau acest calculator? Esti prea legat de ele, si de altele? Ma ajuta, sau sunt eu sclavul lor?
Cum faci tu diferenta"

Tocmai ăsta zic eu că este şi mesajul acelui fragment din Matei 6 (33). Tocmai întrebarea asta ne invită, pe fiecare în parte, Isus să ne-o punem şi să reflectăm...

Dar numai dacă dorim!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 17 Oct 2005, 01:02 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 17 Oct 2005, 06:16 AM)
Flori,
Imi plac raspunsurile de genul " eu personal nu stiu nimic".....imi plac deoarece cei care le dau in general sint f vehementi atunci cind se discuta despre existenta-nonexistenta divinitatii....dar in momentul in care apare o intrebare concreta, totul se reduce la" eu personal nu stiu nimica"....Nu inteleg cum o persoana care "personal nu stie nimica" intr-o anumita problema poate avea totusi o parere in acea problema?
Mai demult era o gluma...care e culmea pedagogiei? sa-i inveti pe altii ceva ce tu nu cunosti.... wink.gif

bdl, atunci cind se discuta despre existenta-nonexistenta divinitatii...si cineva spune stiu sigur, am vazut, am dovezi...ori e un excroc, ori e un om deosebit si intr-adevar stie ceva, dar ceea ce stie sau a vazut, e atit de incredibil pentru ceilalti ca ar putea parea nebun sau mincinos, iar in raport cu ceea ce exista si nu stim nimic, toata stiinta lumii adunata la un loc de la inceputul existentei omului si pina astazi este foarte putin sau chiar nimic...deci ceea ce stiu eu ... laugh.gif si daca ai citit cu atentie puteai sa sesizezi ca nu am inentia sa dau lectii la altii ci sa invat, sa aud parerile celorlalti sa le impartasesc si eu pe ale mele...cred ca asta este chiar scopul acestui forum! Si mai cred ca si atunci cind nu stii si nu esti sigur pe ceva poti sa presupui (sa-ti dai cu parerea)...cite lucruri n-a descoperit omul cu ajutorul intuitiei? Ba inca intuitia mi se pare ca este un mod prin care ti se poate revela existenta divinitatii!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Oct 2005, 02:38 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (flori @ 12 Oct 2005, 05:23 PM)
Atunci când o ducem bine şi nu ne lipseşte nimic, nu prea ne arde de Dumnezeu şi de cele spirituale. Câtă vreme suntem imaturi din punct de vedere spiritual, mâncarea ni se pare mai importantă decât rugăciunea, banii decât învăţăturile spirituale, iar plăcerile inferioare decât înălţătoarea asceză.

Asta e parerea ta personala Flori.....oare tu esti mai multi??

La inceput am fost sarac, dupa aia am fost bogat si acum in medie din punct de vedere socio/economic.....si tot asa imi arde de spirituale exact ca si in fazele trecute. A fi om e ceva din nastere si educatie, indiferent de cati bani ai....si asta e principalul.

Tind sa cred ca God la judecata de apoi, nu pune la cantar numarul de matanii si vizite la Biserica, sau viata de calugar...cred ca pune faptele bune facute catre omenie, indiferent de cat de greu ti-e buzunarul!!

Sorin.

ps. la mine o zi in care n-am facut un bine ( sa fie si cel mai mic__nu conteaza ), e o zi moarta si stearsa din viata.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 17 Oct 2005, 08:20 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Parerea mea e ca gindesti ca un adevarat crestin! rolleyes.gif Sa dea Domnul sa ai cit mai multe zile cistigate!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Oct 2005, 01:04 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



smile.gif nu conteaza daca crestin, buda, hindu, musulman, evreu sau ateist ohyeah.gif ...om sa fii !!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Oct 2005, 04:16 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Hare Krishna wub.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Oct 2005, 08:28 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
bdl...eu personal nu stiu nimic, nu pot decit sa presupun, deci daca vrei sa stii parerea mea... cred ca totul vine de la Dumnezeu...dar mintea noastra este limitata si nu putem intelege planurile Lui, trebuie sa avem o mare intelepciune care vine din credinta, pentru a intelege un singur procent din intelepciunea Lui.

Omului i s-a spus sa nu guste din Pomul Binelui si Raului, Omul a facut-o totusi. Acum vine Flori si nu stie de ce Oamenii mor cu miile si zecile de mii in cutremure, gripe aviare sau epidemii sida.
Acestea toate se intimpla pentru ca ele nu vin de la Dumnezue ci vin de la Om. Toate dezastrele si durerile ce le vezi in jur sint facerile Omului rupt de Dumnezeu si cazut pe Pamint.
Flori spune ca toate vin de la Dumnezeu. Flori uita ce Omul a vrut sa fie precum Dumnezeu, si a actionat ca atare, ajungind un Fals Dumnezeu, ce bine ca nu unul Adevarat! Omul continua sa fie un Fals Creator, de aceea ai sida, de aceea ai gripa aviara, de aceea ai bomba atomica sau armele biologice etc.
Toate veneau de la Dumnezeu, pina omul nu a aruncat de-o parte Jugul Tatalui, de atunci incoace multe vin si de la Om, nu numai de la Dumnezeu. Multe cele, si tot mai multe, vin de la Om nu de la Dumnezeu!
In decaderea lui, Omul se uita catre Dumnezeu cind ceva rau se intimpla. Omul nu se uita niciodata catre Sine pentru a-si explica Raul.
Boala, Dumnezeu ar fi de vina...
Saracie, Dumnezeu ar fi de vina...
Razboi, Dumnezeu ar fi de vina...
Foamete, Dumnezeu ar fi de vina...
Moarte, Dumnezeu ar fi de vina...
Saracia si Bogatia sint inradacinate in Pomul Cunoasterii.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 18 Oct 2005, 11:11 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



edinide eu cred ca totul vine de la Dumnezeu, si in primul rind LIBERTATEA de a alege iar toate cele insiruite de tine sint efectul alegerii noastre...adica a faptelor noastre facute cu voie sau fara voie cu stiinta sau din nestiinta...Deci tot ce vine de la Domnul este BUN si nu poate fi altfel, pentru ca Dumnezeu este bunatate si iubire...deci Libertatea e un lucru bun dar daca noi nu stim sa o folosim sau nu sintem capabili, nu vom supravietui. Cred ca scopul credintei este acela de a invata sa traim in libertate cu ajutorul lui Dumnezeu...si cind spun traim nu ma refer numai la trecerea noastra efemera prin viata asta...poate chiar sintem aici doar asa la studii, cum s-ar spune, dar putem oare afirma ca stim ceva atita timp cit exista tot raul pe pamint si nu reusim sa-l eradicam...? Dimpotriva cu cit noi credem ca stim mai mult apar mai multe semne de intrebare si cine stie daca odata nu va aparea si buturuga care va rasturna toata stiinta si ne va demonstra ca intr-adevar nu stim nimic sau ca tot ce stim este fals!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Oct 2005, 08:53 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
edinide eu cred ca totul vine de la Dumnezeu, si in primul rind LIBERTATEA de a alege iar toate cele insiruite de tine sint efectul alegerii noastre...

Prin tine vorbeste glasul Evei, "Femeia a văzut că ... pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea." Acolo a fost Libera Alegere, acum tu invoci Libera Alegere, care este diferenta? Este de dorit Libera Alegere in afara lui Dumnezeu, sau Libera Alegere in Jugul Tatalui? Cum poti avea Libera Alegere cind nu stii Binele de Rau? Afla Radacina Binelui si Raului, si apoi vei putea avea Libera Alegere!
QUOTE
poate chiar sintem aici doar asa la studii, cum s-ar spune,

Daca cineva spune asta, este cu siguranta nu Isus Cristos. Ce spui tu aici este amagirea Omului ajuns rupt de Dumnezeu, cine sctie, poata ma mai nasc odata, desi inca nimeni nu s-a mai nascut, dar poate se face o exceptie cu mine, daca nu sint buna viata aceasta poate voi fi bun viata viitoare... Vezi tu, Satana nu lucreaza cu instrumente marete ci cu cele marunte, o indoiala, un gind in afara lui Dumnezeu, o dorinta proprie mai mare decit Adevarul etc.
QUOTE
in primul rind LIBERTATEA de a alege

De unde stiu eu oare ca nu esti libera ...?
Daca citesti Evanghelia, vei afla definitia Libertatii: "adevarul va va face slobozi" Cit timp nu cunosti Adevarul, nu poti fi libera chiar daca esti ultima Fiinta Umana pe Tera, tot sclav esti, deoarece te vei afla in Intuneric. Omul ajuns Robul Corpului Somatic nu are Libertae de alegere ! chiar daca se iluzioneaza altfel. Are falsa Libertate dintr-o inchisoare in alta, dar nu cea a iesirii sub Lumina Soarelui.
QUOTE
Cred ca scopul credintei este acela de a invata sa traim in libertate cu ajutorul lui Dumnezeu

Scopul Credintei este de a deveni Una cu Dumnezeu: "Eu si Tatal, una suntem". Nu exista Libertae mai mare decit Jugul Tatalui! Tu cauta Jugul care Elibereaza in locul Liberatii care Inrobeste!
QUOTE
Dimpotriva cu cit noi credem ca stim mai mult apar mai multe semne de intrebare

Citeste Evanghelia lui Isus Cristos, nu numai cea... Ortodoxa, si vei afla toate raspunsurile: "cel ce nu a ajuns la cunoasterea de sine nu cunoaste nimic, dar cel ce a ajuns la cunoasterea de sine a acumulat in acelas timp cunoastere despre adincimea a toate cele" Daca vrei Cunoasterea, incepe cu tine, si vei afla apoi Totul.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Oct 2005, 11:54 AM
Mesaj #35


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Edinide,
N-am mai vazut o asemenea indoctrinare cam de multisor....e bine ca oricum incepusem sa-i duc dorul lui thunder...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 03:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman