HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Echilibru Dificil La Sf.mormant, ecumenism dificil
Cipri
mesaj 28 Mar 2005, 03:17 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Teamă de noi conflicte ortodoxo-catolice la Ierusalim
23.03.2005, Ierusalim (Catholica)
Oficialităţile din Ierusalim se tem de o înrăutăţire de Paşti a relaţiilor dintre ortodocşi şi catolici la Bazilica Sfântului Mormânt, a informat publicaţia londoneză Daily Telegraph. Liderii catolici şi ortodocşi au fost invitaţi în ultimele zile să discute împreună, sperându-se că nu se va mai repeta scandalul urât de anul trecut, din luna septembrie, când călugării ortodocşi s-au luat în piept cu călugării franciscani, iar apoi cu poliţia.

Daily Telegraph afirmă că într-o casetă video de la acel incident se poate vedea cum Patriarhul grec ortodox Irineos le-a spus călugărilor "să închidă cu forţa uşa capelei franciscanilor". Custodia Bazilicii Sfântului Mormânt este de mai multe generaţii împărţită de catolici, ortodocşi şi armeni, pe baza unor înţelegeri care au fost puse în vigoare de fiecare guvernare din Ierusalim. Disputele dintre călugării care administrează Bazilica sunt obişnuite, dar sosirea noului Patriarh ortodox a adus tensiunile la un nou nivel. "Aveam relaţii bune cu grecii, până acum", a declarat un catolic pentru publicaţia londoneză. Dar noul Patriarh "atrage scandalurile": el a anunţat planurile pentru Paştile din acest an, cu o procesiune care va trece prin capela franciscanilor. În răspuns, franciscanii au cerut ajutorul oficialităţilor israelite, pentru ca procesiunea ortodoxă să meargă pe ruta clasică, fără a ajunge în părţile ce ţin de catolici.

Cererea franciscanilor se ciocneşte însă de reluctanţa tribunalelor israelite de a se pronunţa în dispute religioase. Accesul instituţiilor catolice la tribunalele israelite este una dintre problemele cheie discutate de reprezentanţii Sfântului Scaun cu guvernul israelian în negocierile ce urmăresc ajungerea la mult dorita înţelegere despre drepturile juridice şi economice ale instituţiilor catolice din Israel.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 31 Mar 2005, 06:12 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Nu-i mai satura Dumnezeu de marire si lacomie! sorry.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 May 2005, 08:45 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- poze marturii: MINUNEA DE LA SFÂNTUL MORMÂNT

Poze de la Mormîntul Sfînt - Ierusalim

user posted image
Intrare in mormint

user posted image
Candelele de la intrare

user posted image
Antecamera - in spatele masutei cu luminare deasupra este intrarea in camera cu lespedea de piatra (mormintul propriuzis)

user posted image
Antecamera - masuta cu luminare si intrare in camera

user posted image
Antecamera - orificiul (din stinga intrarii in mormint) prin care iese lumina sfinta de Paste - orificiu care corespunde cu peretii exteriori


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2005, 08:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 15 May 2005, 08:48 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



user posted image
Antecamera - orificiul (din dreapta intrarii in mormint) prin care iese lumina sfinta de Paste - orificiu care corespunde cu peretii exteriori

user posted image
Antecamera - intrarea propriuzisa mormint

user posted image
Mormintul sfint - lespede

user posted image
Mormintul sfint - lespede


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 12:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman