HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Adevaratii Credinciosi, nu numai crestini
Oul Dogmatic
mesaj 26 Jan 2005, 04:50 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Ce sint adevaratii credinciosi ?

QUOTE
Adevaratul credincios este un om al rugaciunii, al rugaciunii cu gindul, cu graiul, cu fapta.Rugaciunea ne apropie si de semenii nostri.Prin ea marturisim ca suntem fiii aceluiasi Parinte ceresc


Am extras citatul de pe un site ortodox dar mi se pare foarte pertinent pentru porice alta religie. Rugaciunea este prezenta sub o forma sau alta in toate religiile si credintele iar dogma religioasa obliga pe credincios la o anumita conduita morala si sociala. Daca el/ea ar tine seama de ele poate lumea zilelor noastre nu s-ar mai auto distruge, nu credeti?


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 26 Jan 2005, 09:59 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Adevaratii credinciosi...

MAI PRESUS DE CEI CARE NU STIU SUNT CEI CARE AFLA;

MAI PRESUS DE CEI CARE AFLA SUNT CEI CARE RETIN;

MAI PRESUS DE CEI CARE RETIN SUNT CEI CARE INTELEG;

MAI PRESUS DE CEI CARE INTELEG SUNT CEI CARE APLICA;

MAI PRESUS DE CEI CARE APLICA SUNT CEI CARE OBTIN REZULTATE;

MAI PRESUS DE CEI CARE OBTIN REZULTATE SUNT CEI CARE LE FOLOSESC IN SLUJBA APROAPELUI.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 26 Jan 2005, 11:28 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Cred ca la o asemenea intrebare este mai putin de dorit un raspuns intelectual, ci, mai curand, unul artistic sau poetic, de felul celui citat de IO.

Eu as spune ca o adevarata credinta apare atunci cand inima este impacata cu mintea. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jan 2005, 11:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 26 Jan 2005, 09:13 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (mărăcine @ 26 Jan 2005, 12:28 PM)
Eu as spune ca o adevarata credinta apare atunci cand inima este impacata cu mintea. smile.gif

Mens sana in corpore sano!Dar cine recunoaste ca are un trup stricat?


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 26 Jan 2005, 10:07 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Acela care trateaza oamenii din jurul lui ca fiind parte din trupul sau.Nu inlatura si incearca sa vindece mereu.
Acela care se vede cel mult egal cu cel mai amarit om de pe Pamint.
Acela care cauta(e insetat) sa faca numai bine...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 27 Jan 2005, 07:33 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bubu @ 26 Jan 2005, 11:07 PM)
Acela care trateaza oamenii din jurul lui ca fiind parte din trupul sau.Nu inlatura si incearca sa vindece mereu.
Acela care se vede cel mult egal cu cel mai amarit om de pe Pamint.
Acela care cauta(e insetat) sa faca numai bine...

He, he, se spune ca facerea de bine e futere de mama! De multe ori facand bine faci mai mult rau. Dar zicala latineasca inseamna efectiv ca un om cu un trup bolnav sau stricat nu poate avea o judecata limpede.
Eu sint convins ca mancarea proasta, veche si procesata, ghiftuiala si risipa ne influenteaza negativ puterea judacatii si simtirile cele bune.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 27 Jan 2005, 10:24 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



...se spune....zicala...teoria....vorbe in vint...
Conteaza ce simtim si nu sa fim la curent cu tot ce se spune...
A face bine inseamna a face bine si atit...si la felul cum am formulat eu mai sus, ne facem noua un bine fara sa vrem ajutind pe altul...fiind "parte" din noi.Asa ca facerea de bine incepind de azi inseamna facerea de bine!


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 Jan 2005, 12:25 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Imi amintesc povestea lui Milarepa.....
Acesta a mers la un fals guru pentru a cere indrumare spirituala. Intr'o seara una din chilii luase foc, iar maestrul s'a gandit sa ii testeze acestui credinta si hotararea . I'a spus: "In acea chilie este o scriptura foarte importanta. Mergi si salveaz'o!". Spre uimirea lui, Milarepa nu numai ca a intrat in chilia plina de flacari dar s'a si intors nevatamat si cu acea carte in mana, spunand: "MAre este puterea ta, iti multumesc ca m'ai ajutat!". Maestrul se gandi ca poate a fost un accident si decise sa mai faca o incercare.... Au mers la marginea unei prapastii, si maestrul si'a aruncat toiagul in gol, spunand'i lui Milarepa:"Du'te si adu'mi acel toiag, daca vrei sa fii discipolul meu!". Milarepa a sarit in acea prapastie, si s'a intors nevatamat si cu toiagul in mana. I s'a inchinat din nou gurului sau spunand :"Nu am mai intalnit in viata mea un Maestru cu asa mari puteri! Iti multumesc ca m'ai protejat!". Maestrul incepea sa creada incet incet si el in aceste puteri ale sale...Se gandi totusi sa mai faca o incercare si il puse pe Milarepa sa traverseze un rau fara nici un fel de ambarcatiune. Cand il vazu cum mergea pe apa se gandi "Intr'adevar acest om are dreptate: sunt un mare maestru!" Si incerca sa ajunga si el pe celelalt mal precum bravul sau discipol. Si dus a fost....

IO
Din cate stiu, la sfarsit textul este "mai presus de cei care obtin rezultate sunt cei care dobandesc puteri supranaturale, mai presus de cei care dobadesc puteri supranaturale sunt cei care devin una cu Absolutul, in care totul devine posibil..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 30 Jan 2005, 06:04 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (bubu @ 27 Jan 2005, 11:24 AM)
...se spune....zicala...teoria....vorbe in vint...
Conteaza ce simtim si nu sa fim la curent cu tot ce se spune...
A face bine inseamna a face bine si atit...si la felul cum am formulat eu mai sus, ne facem noua un bine fara sa vrem ajutind pe altul...fiind "parte" din noi.Asa ca facerea de bine incepind de azi inseamna facerea de bine!

ohmy.gif ohmy.gif


Vorbe in vant , nu? Ma refer la semnatura ta cu blestemul ...nu prea rimeaza cu continutul mesajului tongue.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman