HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

25 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> EXISTA DREPTATE DIVINA?, Cum ramane cu cei nevinovatii ?
D-zeu sau hazard?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 91
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
cociuba
mesaj 10 Dec 2004, 11:43 PM
Mesaj #1


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



cu ce a gresit copila de 7 ani care a fost violata..., de ce a fost pedepsita? (daca a fost ), dar copilul lasat la cresa..., dar cel cu handicap... wink.gif
exista sau nu dreptate pe lume..., exista dreptate facuta de D-zeu sau tot ce se intampla e doar un joc al hazardului?

Care sunt pacatele care genereaza asemenea intamplari, de ce copilul x si nu y..., de ce ? wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Dec 2004, 11:44 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu, nu exista.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Dec 2004, 11:45 PM
Mesaj #3


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ce-ar fi sa-ti explicitezi pozitia? wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Dec 2004, 11:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Dec 2004, 12:09 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



"[Dumnezeu] a aratat puterea bratului sau, a risipit pe cei mandri in cugetul inimii lor, i-a dat jos de pe tronuri pe cei puternici si i-a inaltat pe cei smeriti" spune Sfanta Maria in Magnificat.
Cu siguranta dreptatea divina exista, iar Dumnezeu va face dreptate mai devreme sau mai tarziu celor asupriti.
Omul, la prima sa cadere in pacat, a ales calea: cea rea, insa Dumnezeu a venit sa o restabileasca prin Fiul Sau; insa Acesta nu obliga pe om sa urmeze Calea, Adevarul si Viata, ci ii da privilegiul de a alege binele sau raul. Astfel ca omul nu face altceva decat sa aleaga, daca toti ar alege intelept, atunci ar fi Raiul pe pamant.

Tot Dumnezeu spune ca omul drept va avea mila de la El pana la al miilea neam, iar cel rau va fi pedepsit pana la al patrulea neam, de aici vedem iubirea lui Dumnezeu, cat de mult ii iubeste pe cei ce-L urmeaza - rasplatindu-i din belsug, si cat de mult ii iubeste si pe cei ce nu aleg intotdeauna binele, ii pedepseste, caci El este drept, insa doar pana la al patrulea neam. Probabil ca cei ce sufera, cei amintiti de tine, sunt pedeapsa lui Dumnezeu pentru unul din inaintasii lor, iar nedreptatea trebuie sa o indure cu rabdare.
Si crestinii au fost mult timp nedreptatiti, si iata ca li s-a facut dreptate.

Si omul nedreptatit, va afla mila la Judecata lui Dumnezeu, si va fi fericit o eternitate in Cer.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 11 Dec 2004, 12:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Dec 2004, 12:13 AM
Mesaj #5


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
iar cel rau va fi pedepsit pana la al patrulea neam,


ti de pare corect ca nepotelul tau sa fie pedepsit pentru pacatele tale?
dar daca nepotelul cand va fi mare va fi un om fara de pacate si impreuna cu sotia sa, tot fara pacate, vor avea un copil ... ar fi normal ca acesta sa sufere? wink.gif

QUOTE
drept va avea mila de la El pana la al miilea neam

parca nu e chiar corect daca esti fara de pacate iar copilul tau este un pacatos atunci sa fie iertat... wink.gif
oricum interesant

Acest topic a fost editat de cociuba: 11 Dec 2004, 12:15 AM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Dec 2004, 01:50 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Caile Domnului sint de neinteles pentru noi ,dar dreptate divina exista si am aflat asta din multe experiente personale.
Intodeauna m-am intrebat " De ce ?" cand mi s-a intimplat ceva rau .Si raspunsul n-a intarziat sa vina! Intodeauna a trebuit sa platesc pentru orice greseala. Oameni care mi-au facut rau au platit . Imi pare rau pentru ei si ma rog Bunului Dumnezeu sa ii ierte ,pe cei care mai sint printre cei vii si mai ales pe cei care au platit cu viata la virste tinere. Trebuie sa avem mare grija ca totul se plateste , e sigur! Unde, cum si cind asta numai Dumnezeu stie!
Nimic nu este intimplator in lumea asta, toate au un rost si un raspuns gasesti la toate, trebuie doar sa vrei sa-l gasesti. Sint multe lucruri care la prima vedere ni se par nedrepte si absurde, dar sa nu uitam ca fiecare venim pe lume cu scopul de a trece prin niste incercari iar jocul este facut de Cel de sus. Noi sintem pionii si trebuie sa luptam ca n-avem incotro asta e datoria si rostul nostru aici! S-ar putea ca odata sa aflam si raspunsul la aceste intrebari. Sint convinsa ca jocul e fair iar sopul jocului e perfectiunea si cum scopul scuza mijloacele dupa cum pretindem noi oamenii cind e vorba de actiunile noastre, ATUNCI CU CE DREPT IL JUDECAM NOI PE DUMNEZEU ?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 11 Dec 2004, 03:47 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Omul, ratacit de Dumnezeu, priveste in sus NUMAI dupa ce cade in groapa, si apoi se mira despre lipsa Dreptatii Divine. Unii spun ca exista Dreptatea Divina, altii spun ca nu. In psalmii lui, Solomon spune ca vede pe cel vrednic traind in saracie si vede pe cel pacatos traind in desfatare, deci situatia este de cind lumea.
Notiunea de Dreptate se intinde peste doua planuri distincte, pe Plan Somatic si pe Plan Spiritual. Pe Plan Somatic, Omul face cam tot ce vrea, si numai Binele nu-l face in general. Pe Plan Spiritual, Omul nu mai face ce vrea deoarece mijloacele pe care le are la indemina nu mai sint Mijloace Materiale.
Daca Dumnezeu ar interveni la tot pasul in ceea ce face Omul, Satana nu ar exista si Omul nu ar trai la Nivel Animalic asemenea Mamiferelor. Daca Dumnezeu ar interveni la tot pasul, Omul nu ar fi cazut din Gredina pe Pamint. Omul este prin natura sa o Fiinta Libera si Omul alege singur daca Libertaea lui este spre Bine sau Rau. Binele si raul nu au exista pe Pamint inainte de Caderea Omului, si Binele si Raul nu vor exista dupa mult visata Ridicare Spirituala a Omului.
In general OMUL ARE DEPLINA LIBERATATE CIT TIMP TRAIESTE SA FACA CE VREA, iar interventia Divina in Viata Omului este numai exceptionala, cum este un Sfintul Pavel care din vinator de Crestini a devenit Crestinul, si alte cazuri, tot de exceptie. In concluzie, Dreptatea Divina pe Pamint NU EXISTA, DEOARECE PE PAMINT EXISTA DREPTATEA UMANA. Sa nu se amageasca nimeni ca Dreptatea Divina nu exista de fel, exista si inca din plin, cum fiecare o va cunoaste mai devreme sau mai tirziu.
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Dec 2004, 06:52 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
ce-ar fi sa-ti explicitezi pozitia?


Nu stiu cat e de explicat. E ceva ce tine de bun simt. Cata vreme copii nevinovati sufera, mie imi e clar ca nu exista dreptate divina. Iar afirmatii de genul "necunoscute sunt caile Domnului" ma fac sa zambesc amar.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Dec 2004, 12:16 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cociuba,
Indraznesc sa-mi dau si eu cu parerea intr-o chestiune atat de importanta.
Cred ca raspunsurile depind mult daca tu crezi sau nu in Dumnezeu. Daca nu crezi atunci totul pare o lupta pentru supravietuire, nimic nu pare a avea nici o noima. Singura logica este a hazardului. Si aici se poate continua...
Dar daca crezi, atunci lucrurile par a fi asezate in matca lor.
"Doame faca-se voia Ta si nu a mea!" . Crezi ca am putea noi, cu mintea noastra limitata, sa vedem caile lui Dumnezeu?
"Parintii vor manca agurida, iar copiilor li se vor stapezi dintii"... acasta a spus Mantuitorul, si un credincios nu trebuie sa se supere niciodata pe Dumnezeu pentru relele ce i se intampla.
QUOTE
cu ce a gresit copila de 7 ani care a fost violata..., de ce a fost pedepsita? (daca a fost ), dar copilul lasat la cresa..., dar cel cu handicap... 

Eu nu incerc sa dau sfaturi caci eu sunt nevrednic a face aceasta, dar stiu ca voia lui Dumnezeu e in toate si ca trebuie sa trecem incercarile la care suntem supusi spre mantuirea noastra.
QUOTE

exista sau nu dreptate pe lume..., exista dreptate facuta de D-zeu sau tot ce se intampla e doar un joc al hazardului?

Dumnezeu plateste fiecaruia dupa faptele sale. Mai mult, omul ca individ conteaza mult in fata Lui, dar si mai mult conteaza intregul. Uneori prin sacrificiul unui individ se salveaza intreg grupul. Iisus s-a rastignit pe Cruce pentru toti oamenii. El a facut sacrificiul suprem. Eu cred ca prin sacrificiile, supliciile etc la care suntem supusi, ne salvam atat pe noi cat si pe cei din neamul nostru. Trebuie sa infruntam piedicile cu credinta si mai mare. Mai sunt multe de spus, dar as vrea sa le spuna cei care sunt mai indreptatiti ca mine sa vorbeasca despre asta.
QUOTE
Care sunt pacatele care genereaza asemenea intamplari, de ce copilul x si nu y..., de ce ? 

Din ce stiu eu, orice fapta are si rasplata, orice actiune are si rectiune. Acum se pare ca s-a accelerat ritmul de plata in sensul ca timpul scurs pana la plata unei actiuni s-a micorat considerabil. Necazurile si incercarile trecute cu credinta nestramutata duc la spalarea de pacate si la o apropiere a noastra de mantuire. De ce eu si nu tu sau el? Eu cred ca aceasta se face in primul rand spre mantuirea grupului si apoi a individului. Daca ai trecut cu credinta printr-o grea incercare eu cred ca este mai mantuitor decat daca te-ai bucurat de un mare lucru care ti s-a intamplat. Desi pare un paradox, ceva greu de inteles cu mintea noastra, se pare ca asa stau lucrurile.

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 11 Dec 2004, 12:26 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Isaia 6.5:

Atunci am zis: „Vai de mine! Sint pierdut, caci sint un om cu buze necurate, locuiesc in mijlocul unui popor tot cu buze necurate, si am vazut cu ochii mei pe Imparatul, Domnul ostirilor!"

Mai citesc din cand in cand nedumeririle voastre, izvorate din...? si ma gandesc : oare de ce cauta oamenii sa dea vina unii pe altii, si mai rau, pe Insusi Dumnezeu, care ne este Tata, Creator... de ce cutezam a ridica glasurile pline de ura impotriva Celui care este fara pacat, desavarsit, neintinat, divin, milostiv, atotputernic ? de ce ii tolereaza si unii, si implicit pe toti? pentru ca altfel, n-ar mai desavarsit, nu ar mai fi perfect.

personal am tins mult timp spre perfectiune, dar care perfectiune ? cea subiectiva, cea care consideram eu ca trebuie sa fie perfectiunea, nu adevarata perfectiune. am citit, in adevar, si stiu, in adevar, ce inseamna acum perfectiunea, numai ca...atat de greu ajungem la ea, desi nu este nevoie decat de foarte putine lucruri pentru a o indeplini.

cert veti spune ca sunt offline, poate am luat putin pe ocolite , nu subiectul in sine, ci majoritatea subiectelor citite pe univers in ultimul timp. sa fie prea multa incredere in sine ? sa fie nepasare ? sau poate nestiinta ? nu vreau sa atac pe nimeni, si nimic, desi de multe ori am vrut sa spun, dar cei ce CRED si STIU, ei tac, si vor tacea la astfel de intrebari, caci gurile noastre necurate , trebuie intai curatite de Cineva,ca apoi sa vorbeasca .

va sfatuiesc, pe cei interesati , sa cititi capitolul 6 din Isaia, apoi sa luati la intrebari impartialitatea lui Dumnezeu, privind violurile , calamitatile naturale, si multe alte lucruri , facute de altcineva , care a reusit de minune sa se disculpe mereu de la chiar facerea lumii.

in incheiere, chiar daca n-am spus mare lucru, si n-am vrut sa deranjez , va urez, din toata inima multa bucurie si pace in suflet, nu doar traditionalele urari de sarbatori, caci noi oamenii tanjim nu dupa traditii, ci dupa dragoste, siguranta, pace si liniste in suflete, cuget curat, caci atunci ai cea mai mare fericire pe pamant, care nu incepe cu 25 decembrie si nu se termina cu 2 ianuarie, ci tine vesnic.

cum spunea cineva, dar nu-i spun numele ca e modest, sa nu venim de la slujba de Inviere doar cu o lumanare, ci cu Lumina in suflet. Amin !


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Dec 2004, 02:31 PM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ce este mai important : sa te ierte D-zeu pt greselile facute, sau persoana in fata careia ai gresit?

La chestia cu pacatele platite pina la al patrulea neam..... e interesant de auzit ce murmura cineva al carui copil a fost lovit de o masina sa zicem...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Dec 2004, 03:31 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



eu cred ca exista chinuiala divina.
Restul, fulguratii...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Dec 2004, 05:31 PM
Mesaj #13


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Oameni care mi-au facut rau au platit .

ti se pare corect ca ei sa fie pedepsiti...? nu scrie sa-ti ierti aproapele...,atunci oare d-zeu nu-l iarta wink.gif

QUOTE
jocul este facut de Cel de sus.

unde vezi joculin ex cu fetita, unde e dreptatea ?

QUOTE
ATUNCI CU CE DREPT IL JUDECAM NOI PE DUMNEZEU ?

daca intr-adevar exista incercam sa-l intelegem...

QUOTE
Cata vreme copii nevinovati sufera, mie imi e clar ca nu exista dreptate divina. Iar afirmatii de genul "necunoscute sunt caile Domnului" ma fac sa zambesc amar.

sunt perfect de acord cu tine... sad.gif

QUOTE
Parintii vor manca agurida, iar copiilor li se vor stapezi dintii

ai vrea ca micutultau sa sufere pentru pacateletale? wink.gif

QUOTE
dar stiu ca voia lui Dumnezeu e in toate si ca trebuie sa trecem incercarile la care suntem supusi spre mantuirea noastra.

interesanta afirmatie, atunci tot el lasa diavolul sa-si faca de cap,daca acesta exista, tot el lasa bolile, noi nu avem altceva de facut decat sa suferim in tacere...interesant wink.gif


QUOTE
eu cred ca exista chinuiala divina.

daca intr-adevar exista d-zeu ,mai mult ne chinuie...

acum urmeaza parerea mea wink.gif : cred ca nu exista decat hazard altfel nu explic de ce unii mor si altii traiesc bine-mersi, de ce unii sunt handicapati si altii sanatosi tun..., e mai plauzibil asa...,cred ca ne putem baza numai pe noi ,e mai simplu...


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Dec 2004, 06:47 PM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
QUOTE
Ce este mai important : sa te ierte D-zeu pt greselile facute, sau persoana in fata careia ai gresit?

"Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri" - ti se pare fair play chestia asta. Mie sincer da.
Deci, dupa umila mea parere, daca eu gresesc fata de tine, normal este ca sa-mi cer iertare atat de la tine cat si de la Dumnezeu. Daca tu ma ierti pentru greseala mea, faci un lucru placut lui Dumnezeu, iar acest fapt iti mai micsoreaza tie din numarul pacatelor. Cred totusi, ca daca tu ma ierti pe mine, acest lucru nu este sufiecient ca sa ma ierte si Dumnezeu pentru greseala facuta.
QUOTE
La chestia cu pacatele platite pina la al patrulea neam..... e interesant de auzit ce murmura cineva al carui copil a fost lovit de o masina sa zicem...

Aici lucrurile desigur, sunt mai complicate, si nu depinde neaparat de vointa noastra. Sau, daca esti ateu, poti sa dai vina pe intamplare, pe hazard.
Dar un credincios in fata unei asemenea incercari, pentru ca poate fi o incercare, sau poate o pedeapsa, nu noi hotaram asta, trebuie sa se comporte ca un credincios, adica sa se roage mai mult pentru iertarea pacatelor sale, si ale celorlalti, dar, in nici un caz nu trebuie sa se manie pe Dumnezeu. Aceasta ar fi cea mai mare greseala, dar tocmai in asta consta incercarea.
Draga Contraste,
QUOTE
eu cred ca exista chinuiala divina.

Imi place sa cred ca nu crezi ce ai spus, ba chiar poate ca iti pare rau ca ai spus asta. wub.gif

Draga Cociuba,
QUOTE
QUOTE

Oameni care mi-au facut rau au platit .

ti se pare corect ca ei sa fie pedepsiti...? nu scrie sa-ti ierti aproapele...,atunci oare d-zeu nu-l iarta

Nu stiu cine a spus ca acei oameni au platit, dar intre a ti se pare corect ca ei sa fie pedepsiti si a-ti ierta aproapele nu este nici o legatura. Singura ta obligatie este sa-ti ierti aproapele daca a gresit fata de tine. Pedeapsa este data de Dumnezeu, si aici nu prea avem ce sa judecam. Stiu ca este foarte greu sa ne obisnuim cu asta...
QUOTE
QUOTE

Parintii vor manca agurida, iar copiilor li se vor stapezi dintii

ai vrea ca micutultau sa sufere pentru pacateletale?

Evident ca nu, Doamne fereste. Dar el va suferi si pentru pacatele mele daca eu nu fac ceea ce trebuie. Si cel mai important lucru este de a-L accepta pe Dumnezeu si de a incerca sa fac voia Lui. Daca copilul meu va suferi un accident, atunci eu prin aceasta voi primi o pedeapsa, si daca constientizez acest lucru, si ma rog lui Dumnezeu sa ma ierte, atunci cu voia Sa, voi iesi mai curat din toata povestea asta, daca nu voi constientiza, si voi blama pe Dumnezeu, atunci va trebui sa ma astept la ce este mai rau. In ceea ce-l priveste pe copil: dupa umila mea parere, Dumnezeu va avea grija de el dupa moarte, ii va ierta mare parte din pacate, caci prin el s-a facut voia lui Dumnezeu.
QUOTE
QUOTE

dar stiu ca voia lui Dumnezeu e in toate si ca trebuie sa trecem incercarile la care suntem supusi spre mantuirea noastra.

interesanta afirmatie, atunci tot el lasa diavolul sa-si faca de cap,daca acesta exista, tot el lasa bolile, noi nu avem altceva de facut decat sa suferim in tacere...interesant

Draga Coiciuba, daca te-ai apleca putin spre credinta, ai vedea ca diavolul nu poate sa faca nimic daca Dumnezeu nu-l lasa. Aceasta nu inseamna ca diavolul nu are putere. Are o putere foarte mare. Dar pe de alta parte "nici un fir de par nu se clinteste de pe capul unui om fara stirea lui Dumnezeu". Daca ai putea macar sa intelegi putin din asta ar fi minunat si te-ar ajuta mult.
Si bolile tot incercari sunt, draga Cociuba. Poate ca ti se va parea interesanta sau chiar aberanta afirmatia, dar eu cred ca si prin boala si prin necazuri omul se purifica, numai sa aibe credinta in Dumnezeu.
QUOTE
acum urmeaza parerea mea  : cred ca nu exista decat hazard altfel nu explic de ce unii mor si altii traiesc bine-mersi, de ce unii sunt handicapati si altii sanatosi tun..., e mai plauzibil asa...,cred ca ne putem baza numai pe noi ,e mai simplu...

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, pentru ca si eu am gandit odata tot asa, ba chiar mai rau prostul de mine. Dar ce conteaza daca traiesti bogat sau sarac 70 ani, sanatos sau bolnav 70 ani, intreg sau handicapat 70 ani?! Dupa aceea ce faci cu toata acesta bogatie, cu tot acest trup al tau, cu toate lucrurile de care te-ai legat, functiile etc... ?! Doar 70 ani.... Ce inseamna 70 ani? S-a miscat un fir de praf pe suprafata pamantului, si ... nimic in univers... acesta sun eu. Acesta esti tu... Dar sufletul este nemuritor... Poti sa crezi asta...?! Daca da sau daca nu, aici tot 70 de ani vei ramane... Poti sa faci un plan pe termen lung? Cat de lung? maxim 70 ani... he he ... aceasta inseamna un plan pe termen lung?!!!
Te impaci cu ideea ca esti rodul hazardului? Daca da... atunci tu mai contezi ceva? Spui ca ne putem baza numai pe noi... Sa facem ce? Sa mancam, sa strangem averi, sa cucerim teritorii... ce sa facem cu ele dupa ce le-am strans?

Imi cer iertare pentru cat de mult am scris si pentru faptul ca am fost mai categoric in exprimare. Nu intentionez sa va conving de nimic, nici sa va plictisesc sau sa va necajesc, dar mi-ar place daca singuri, in liniste, va puneti aceste intrebari...
Dumnezeu sa ne ajute!




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Dec 2004, 09:44 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE
cociuba

Oameni care mi-au facut rau au platit .


ti se pare corect ca ei sa fie pedepsiti...? nu scrie sa-ti ierti aproapele...,atunci oare d-zeu nu-l iarta

Sa presupunem ca tu ai fost cindva fetita aceea de care este vorba la inceputul acestui subiect ,ti s-ar parea orect ca violatorul sa fie pedepsit ?
Mai mult decit atit daca ai fi citit in continuare , ai fi tras alta concluzie . Nu numai ca i-am iertat pe cei care mi-au faut rau dar ma rog lui Dumnezeu sa-i ierte caci au fost pedepsiti chiar prin faptul de a fi fost asa , eu cred ca a avea un suflet rau este deja o pedeapsa! Ce am vrut sa spun e ca pedeapsa divina exista asa cum exista si dreptate divina ,pentru asta trebuie sa avem ochi de vazut si urechi de auzit !

unde vezi joculin ex cu fetita, unde e dreptatea ?

[QUOTE] Este vorba despre lucrarea Lui Dumnezeu si daca ai avea cit de cit educatie religioasa ai intelege ca multe lucruri ni se inimpla pentru a ne fi pusa la incercare credinta, rabdarea, dragostea si alte lucruri de care avem nevoie pentru a deveni perfecti in sensul divin al cuvintului. Un foarte bun exemplu ar putea fi IOV, pe care Dumnezeu ca sa-i arate potrivnicului care sustinea ca acest om este bun caci nu are necazuri, desi era un om neprihanit l-a supus la cele mai grele incercari, dar cu toate acestea el nu si-a pierdut credinta si a fost rasplatit cu mult mai mult decit a pierdut! Acest lucru se intimpla si in zilele noastre si Dumnezeu are grija de fiecare sa-si primeasca resplata dupa faptele lui.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Dec 2004, 11:10 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cum explicati dreptatea divina in cazul bolilor mentale grave ? Exista oameni care traiesc intr-o alta realitate ( psihoza) in care ei cred si pentru care nu exista altceva.

Acest topic a fost editat de toxic: 11 Dec 2004, 11:11 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Dec 2004, 11:56 PM
Mesaj #17


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Este vorba despre lucrarea Lui Dumnezeu si daca ai avea cit de cit educatie religioasa ai intelege ca multe lucruri ni se inimpla pentru a ne fi pusa la incercare credinta, rabdarea, dragostea si alte lucruri de care avem nevoie pentru a deveni perfecti in sensul divin al cuvintului.

Sa inteleg ca daca unei familii ii este violata fetita sau omorita cu intentie (atentie : vorbesc de fapte facute cu intentie, nu ma refer de accidente ) , defapt asistam la o "incercare" divina in testarea credintei, rabdarii si dragostei? Adica "cineva" , acel CINEVA divin face cu INTENTIE aceste testari?
Repet citatul tau ca sa se inteleaga clar la ce anume ma refer din el
ni se inimpla pentru a ne fi pusa la incercare credinta, rabdarea, dragostea
De aici rezulta clar intentia cuiva pt aceste "testari" ....... ohmy.gif
Sincer, mi se pare o idee...... departe de iubirea mult propovaduita.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Dec 2004, 03:07 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ori nu sint eu in stare sa ma fac inteleasa ,ori unii posteaza numai de dragul de a discuta discutii! Am incercat sa fiu clara dar vad ca mintea romanului e asa de complicata ca orice ai spune gaseste o intorsatura sa te convinga ca de fapt ai spus alceva!
Pentru ultima data repet: eu cred in Dumnezeu si sint convinsa ca nimic nu e intimplator. Este o lupta continua intre Bine si rau care se va sfirsi odata cu descoperirea raului si extirparea lui totala ,atunci Dumnezeu isi va desavirsi lucrarea. Violurile ,crimele si toate atrocitatile care se intimpla pe lume nu sint din vina lui Dumnezeu. El este cel care lupta cu raul sa ne salveze de aceste lucruri , El ne iubeste atit de mult incit ne iarta si cele mai oribile lucruri pe care le facem daca dovedim ca ne pare sincer rau si ne indreptam spre El prin renuntarea la fptele noastre rele si curatarea sufletului. In ce priveste nebunia cred ca este o boala care se datoreaza lipsei de Dumnezeu. Si lasundu-i deoparte pe acei psihopati periculosi care sint definitiv cistigati de partea cealalta, oare citi dintre noi sintem perfect sanatosi? Fiecare are doza lui de nebunie cu care cel rau doreste sa ne cistige de partea lui, important e sa invatam sa o controlam si fara credinta cred ca este destul de greu, ba chiar imposibil. Poate o sa avem doar iluzia ca sintem buni, dar in lipsa lui Dumnezeu nu exista nici bine ! In ce priveste incercarile , cum am putea noi sa dovedim ca sintem buni daca nu am fi supusi la aceste incercari? Pentru a ajunge sus tebuie sa trecem niste examene , si daca ni se da posibilitatea sa le dam ar trebui sa fim multumiti nu ? Inseamna ca avem si posibilitatea sa avansam!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 03:43 AM
Mesaj #19


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



flori stai linistita wink.gif , realitatea e ca nu-mi vine sa cred...ca d-zeu ar testa pe cineva in modul acela...

exemplul cu iov e foarte bun..., caci el a fost testat prin distrugerea bunurilor materiale si apoi prin moartea familiei..., pana aici totul pare in regula dar eu nu inteleg ce d-zeu poate fi acela care omoara copii nevinovati pentru a testa pe cineva..., cum ramane cu familia ea prin ce test a trecut wink.gif

aici nu e vorba ca tu ca si parinte esti testat ci la faptul ca unde sau cu ce a gresit un copil care ramane cu sechele pe viata...? sad.gif

QUOTE
Violurile ,crimele si toate atrocitatile care se intimpla pe lume nu sint din vina lui Dumnezeu

deci spui va d-zeu nu intervine... interesanta afirmatie...
bdl
QUOTE
De aici rezulta clar intentia cuiva pt aceste "testari" ....... 
Sincer, mi se pare o idee...... departe de iubirea mult propovaduita

ai pus punctul pe i... wink.gif
flori
QUOTE
Sa presupunem ca tu ai fost cindva fetita aceea de care este vorba la inceputul acestui subiect ,ti s-ar parea orect ca violatorul sa fie pedepsit ?

eu l-as ierta ..., deci daca eu l-as ierta d-zeu de ce nu l-ar ierta? wink.gif
clopotel
QUOTE
Dar un credincios in fata unei asemenea incercari, pentru ca poate fi o incercare, sau poate o pedeapsa,

toti pun problema din punctul lor de vedere..., hai sa schimbam ipoteza...tu personal esti violat de cineva , ce-ai facut ca sa meriti asta..., de ce tu si nu altcineva..., cineva te-a distrus pe viata... wink.gif


si acum plecand de la aceste discutii va invit sa va dati cu parerea si despre:
PRO SAU CONTRA...PEDEPSEI CAPITALE?click aici

Acest topic a fost editat de cociuba: 12 Dec 2004, 03:47 AM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Dec 2004, 04:31 AM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pentru ultima data repet: eu cred in Dumnezeu si sint convinsa ca nimic nu e intimplator.

Foarte bine..... si atunci de ce spui ca unii nu inteleg?Daca nimic nu e intimplator, inseamna ca e facut cu intentie....corect?
Intentia cui e ca aceea fetita sa fie violata? Sau acel bebe mic sa moara de o boala la virsta de 2 ani? Sau sa orbeasca? Sau sa-l calce un sofer beat pe trecerea de pietoni?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Dec 2004, 04:51 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE
Intentia cui e ca aceea fetita sa fie violata?.....

A violatorului! etc, etc... intodeauna cineva este vinovat pentru tot raul dar fii sigur ca nu Dumnerzeu.
Ai putea sa ne explici si noua care este intentia ta si ce vrei sa demonstrezi? incearca sa explici si tu modul tau de gindire !
Daca nu crezi in Dumnezeu si nu exista pentru tine atunci cum poti sa-L acuzi de aceste intentii? Sau poate crezi in dar il confunzi cu inamicul lui!

Acest topic a fost editat de flori: 12 Dec 2004, 04:56 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 04:54 AM
Mesaj #22


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
A violatorului! etc, etc... intodeauna cineva este vinovat pentru tot raul dar fii sigur ca nu Dumnerzeu

nu prea inteleg, ai spus ca nimic nu este intamplator..., de ce acel copil nu e protejat de d-zeu? wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rescriptibil
mesaj 12 Dec 2004, 05:03 AM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 3 November 04
Forumist Nr.: 4.817



QUOTE
nu prea inteleg, ai spus ca nimic nu este intamplator...,


Cum nu intelegi cociuba, ca doar e limpede ca cristalul wink.gif. Pai noua ni s-a dat liber arbitru si putem face tot ce vrem noi. Si oricum saracii copii ... nu asa ca le e mai bine in rai, ce sa caute ei pe pamant. Si violatorul ala o duce bine toate viata si apoi ajunge in iad si e pedepsit si totul e perfect. Si nu numai atat, Dumnezeu cel bun si drept, nu-l afuriseste numai pe el dar si pe copii lui si pe copii copiilor lui care n-au nici o vina. Si mafia face la fel de multe ori, iti omoara familia si pe tine te lasa sa traiesti ... poate e si ea creata dupa chipul si asemanarea Lui.


--------------------
Fără piatră e uşor să fii vulpe,
fără zăpadă e uşor să fii frig,
fără de aer oricine poate să scuipe
cocoşul din cucurig.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Dec 2004, 05:07 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Crede in Dumnezeu dar nu te baza numai pe ajutorul lui fara sa faci nimic. Intodeauna noi sintem vinovati de tot raul care ni se intimpla si o stim foarte bine. Noi toti sintem protejati de Dumnezeu , iar moartea face si ea parte din viata si poate nici nu e cel mai rau lucru care ni s-ar putea intimpla ,cine stie poate dimpotriva, din moment ce nimeni nu se intoarce wink.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rescriptibil
mesaj 12 Dec 2004, 05:09 AM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 3 November 04
Forumist Nr.: 4.817



Pai nu ma bazez pentru nu cred. Si cum e postul tau legat de ceea ce am spus anterior?

P.S. Si cum anume e vinovat copilul ala?

Acest topic a fost editat de rescriptibil: 12 Dec 2004, 05:11 AM


--------------------
Fără piatră e uşor să fii vulpe,
fără zăpadă e uşor să fii frig,
fără de aer oricine poate să scuipe
cocoşul din cucurig.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Dec 2004, 06:41 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Cred totusi, ca daca tu ma ierti pe mine, acest lucru nu este sufiecient ca sa ma ierte si Dumnezeu pentru greseala facuta.

Ti-ai taiat vre-o data un Deget jos pe motiv ca ti l-ai bagat in Ochi? Ti-ai scos vre-o data un Dinte, pe motiv ca ti-ai muscat din Limba? Cind ierti Greseala altuia, NU-I IERTI APROAPELUI care ti-a gresit ci ITI IERTI TIE insuti.
Daca i-ai gresit Aproapelui dar TE-A IERTAT DEPLIN, ca si cum greseala NU AR FI EXISTAT, atunci Greseala ta NU A EXISTAT nici in fata Tatalui, ceea ce a fost SPUS DE PE CRUCE: "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" Fiul le-a iertat, dar se poate ca EI NU S-AU IERTAT PE SINE, ceea ce este ca si cum Fiul nu le-a iertat. Degeaba te iarta Aproapele, daca nu te ierti singur. Daca te iarta Aproapele, este Pacat sa nu te ierti singur. Daca nu-ti ierti Aproapele, iti tii propriul tau Pacat.
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rescriptibil
mesaj 12 Dec 2004, 07:11 AM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 3 November 04
Forumist Nr.: 4.817



uat? blink.gif "Do not attempt to adjust the picture, we are now controlling the transmission" rofl.gif . Cand am ajuns de la vina la iertare? Eu inteleg ca sunt legate dar as vrea totusi un raspuns la prima intrebare. Ce vina ispaseste copilul? Sau poti sa fii iertat fara sa fi avut vina?

P.S. Am identificat cui ii era adresat raspunsul sorry.gif dar tot am senzatia ca topicul asta e un pic defazat blink.gif.

Acest topic a fost editat de rescriptibil: 12 Dec 2004, 07:13 AM


--------------------
Fără piatră e uşor să fii vulpe,
fără zăpadă e uşor să fii frig,
fără de aer oricine poate să scuipe
cocoşul din cucurig.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 02:10 PM
Mesaj #28


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



acum sa analizam daca exista dreptate divina din 2 puncte de vedere:
1.avem o singura viata si d-zeu ne incearca...
2.avem mai multe vieti (reincarnare)
3.nu exista dreptate divina, suntem supusi partial circumstantelor exterioare

1.daca avem o singura viata atunci nu inteleg de ce nu pornim toti de la acelasi nivel: fie toti destepti, fie toti prosti,fie harnici, fie lenesi...
daca asta este realitatea atunci se FACE O MARE NEDREPTATE , oamenii sunt pusi in situatii diferite..., nu exista dreptate... wink.gif

2.daca exista reincarnare, si fiecare ne plimbam dintr-o viata in alta... atunci am sa va rog sa-mi explicati... cine a facut primul pacat...?
si de unde vin atatea suflete , stiut fiind ca doar in ultimul secol parca sa dublat populatia pamantului? wink.gif

3.asta e preferata mea, imi vine mai usor sa cred ca nu exista nimeni care sa vegheze asupra noastra, si toate crimele, violurile sunt accidentale..., din aceasta perspectiva imi dau seama ca doar in noi sta posibilitatea ca sa ne fie mai bine..., sa avem grija , sa pedepsim vinovatii..., sa ne facem noi dreptate... wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 12 Dec 2004, 02:11 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Dec 2004, 02:41 PM
Mesaj #29


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide... hh.gif ce am spus eu si ce ai inteles tu...

Draga BDL,
QUOTE
Intentia cui e ca aceea fetita sa fie violata? Sau acel bebe mic sa moara de o boala la virsta de 2 ani? Sau sa orbeasca? Sau sa-l calce un sofer beat pe trecerea de pietoni?

In afara de Iisus eu nu mai stiu pe cineva care sa stie exact care este voia lui Dumnezeu. De aceea, noi nu putem decat, pe baza invatamintelor si a cartilor sfinte, sa ne gandim cam care ar fi voia Lui. De ce se intampla unele lucruri, numai Dumnezeu stie. Ce stiu eu nevrednicul, este ca Dumnezeu ingaduie unele lucruri si nu le face El.
Aceste crime, violuri etc sunt facute de necuratul.
Eventula ne putem intreba de ce Dumnezeu ingaduie aceasta si nu ne sare in ajutor. In realiate ne sare, si chiar si atunci cand trecem prin greutati, sa nu credem cumva ca nu am fost aparati deloc. Omul este legat de viata aceasta, de tot ceea c-i material, pune viata si bunurile mai presus decat orice. Dar omul nu pricepe ca toate acestea sunt nimicuri, in comparatie cu misiunea lui dumnezeiasca. Noi ne-am nascut pentru a manca, a ne imbraca, a construi case, a strange gramezi de bani?! Omul da importanta covarsitoare acestor "nimicuri", si ajunge sa le puna chiar mai sus decat Dumnezeu, creatorul Lui. Omul insusi se face rob acestor chestiuni lumesti. Si atunci, ne miram, ca Dumnezeu vine si ne mai da cate una la poponeata, sa ne aduca pe calea cea buna.
Dam valoare unor lucruri fara valoare, si nu luam in calcul ceea ce este cu adevarat valoros pentru mantuirea noastra.
Daca ii iei unui copil jucaria favorita, acesta va incepe sa planga, si ii se pare ca este sfarsitul lumii. In schimb el nu da doi bani pe vila tatalui sau de 5 milioane de euro, cu care parintii lui se falesc. Daca maine vila aceea se darama copilul habar nu are , daca are jucaria langa el, in schimb taicasu isi rupe parul din cap.
Este o adevarata nebunie...
Daca cineva este ranit, accidentat, omorat etc. acestea sunt grave prin prisma noastra. Dar oare in realitate, poate spune cineva cat sunt de grave? Care este deoasebirea intre moartea cuiva de mana unui criminal sau de caderea asupra lui a unui fulger? Moartea ni se pare cel mai groaznic lucru care ni se poate intampla, dar daca analizati putin o sa vedeti ca aceasta, moartea, este singura certitudine a existentei noastre. Si atunci noi de ce ne temem? Parintele Cleopa, cand a fost intrebat la ce trebuie sa cugete omul cand doreste sa mearga inainte, el a spus ca la moarte.
Pe de alta parte de ce ne-ar da noua Dumnezeu explicatii? Nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa ne nastem si cu siguranta nu o sa ne intrebe cand si daca dorim sa murim.
Draga Cociuba,
QUOTE
toti pun problema din punctul lor de vedere..., hai sa schimbam ipoteza...tu personal esti violat de cineva , ce-ai facut ca sa meriti asta..., de ce tu si nu altcineva..., cineva te-a distrus pe viata... 

Logica noastra este limitata pentru ca si omul este limitat. Este limiat de corpul lui, de timp de spatiu. Ce ni se intampla noua, pentru noi este important, dar la scara universala, nici nu se simte. Noi suntem o parte a intregului. Suntem celule ale unui organism. Cine plange suferinta sau chiar moartea unei celule decat celula insasi. Dar prin suferinta ei, organismul merge inainte. Daca celula incearca sa traga mai mult asupra ei, sa devina oarecum independenta, atunci evident ca avem de-a face cu un cancer, care trebuie operat...
QUOTE
pana aici totul pare in regula dar eu nu inteleg ce d-zeu poate fi acela care omoara copii nevinovati pentru a testa pe cineva..., cum ramane cu familia ea prin ce test a trecut 

Eu nu cred ca Dumnezeu face teste sau experiente cu noi. Dumnezeu este iubire, poti sa crezi asta? Scopul sufletului nu este sa se intrupeze in aceasta viata si sa stranga averi, ci ca sa se mantuiasca, sa tinda catre Dumnezeu. Scopul omului, adica a sufletului intrupat, in aceasta lume este, asa cum ne invata sfintii parinti, dobandirea Duhului Sfant. In acest fel, sufletul va parasi acest corp mult mai luminat.
Draga Toxic
QUOTE
Cum explicati dreptatea divina in cazul bolilor mentale grave ? Exista oameni care traiesc intr-o alta realitate ( psihoza) in care ei cred si pentru care nu exista altceva.

Asa cum am spus, eu sunt un amarat si nu pot sa stiu multe, dar am citit undeva o explicatie care ar putea sa te satisfaca: Uneori omul, datorita sufletului sau orgolios, trebuie sa fie supus la grele incercari, suferinte si umilinte ca sa se purifice.

Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 02:57 PM
Mesaj #30


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Asa cum am spus, eu sunt un amarat si nu pot sa stiu multe

faptul de ati pune intrebari e esential... e drumul spre cunoastere wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Dec 2004, 03:07 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Pentru cei care sint cit de cit documentati este clar ca stapinul acestui pamint nu este Dumnezeu ci potrivnicul lui care a fost aruncat aici si a luat in stapinire pamintul. Problema e ca doreste sa stapineasca si cit mai multe suflete si de asta se intimpla atit de multe rele . In ce priveste vinovatia victimelor ,este greu de spus de multe ori sint si victimele sau cei responsabili pentru ele vinovati. Faptul ca un copil nevinovat a fost ucis sau altul se naste cu un handicap s-ar putea sa aiba cu totul alta semnificatie decit cea pe care o credem noi! Putem spune ca cineva care se naste cu un suflet rau este mai avantajat decit unul care se naste orb? Nici un om nu se naste perfet ,fiecare are handicapul lui si toti sintem egali in fata lui Dumnezeu. Poate sintem aici chiar pentru a lupta cu raul si a scoate pamintul din stapinirea lui . Cu cit vom transpira mai mult la antrenament cu atit vom singera mai putin in lupta. Sint atitia oameni cu handicap, mult mai puternici decit altii care par intregi sint orbi care vad mult mai mult decit cei care au ochi ,si sint multi care prin suferinta devin mult mai puternici.Cert este ca nimeni nu este scutit de suferinta atita timp cit sintem in lupta si toti primim armele pentru a lupta important e cum le folosim.
[QUOTE]
din aceasta perspectiva imi dau seama ca doar in noi sta posibilitatea ca sa ne fie mai bine..., sa avem grija , sa pedepsim vinovatii..., sa ne facem noi dreptate


Facind abstractie de lipsa de credinta sint de acord cu punctul unu dar cum sa avem grija? cum sa pedepsim si cum sa ne facem dreptate? oare daca aceste reguli sint aplicate gresit nu vor face din noi insine niste raufacatori?

Acest topic a fost editat de flori: 12 Dec 2004, 03:35 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 03:15 PM
Mesaj #32


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



flori
QUOTE
dar cum sa avem grija? cum sa pedepsim si cum sa ne facem dreptate? oare daca aceste reguli sint aplicate gresit nu vor face din noi insine niste raufacatori?

ne riscam sad.gif , nu suntem perfecti dar tindem, deci ne vom perfectiona wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Dec 2004, 03:42 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



thumb_yello.gif Cum ne riscam? Cum ne perfectionam? Ai putea incerca sa fii ceva mai explicit?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Dec 2004, 03:46 PM
Mesaj #34


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



cred ca totul porneste de la faptul de a realiza ca suntem singuri..., fara nici un ajutor de sus..., sa ne dam seama ca suntem responsabili pentru tot ceea ce facem...

iar referitor la exemplul pe care l-am dat daca parintele ar fi supravegheat mai bine copilul totul , poate ar fi fost in regula..., sau poate nu ..., dar macar atunci ar fi stiut ca a facut tot ce a putut pentru a preveni..

trebuie sa realizam ca traim intr-o lume plina de riscuri, si sa incercam sa avem grija...
suntem singuri..., si e mai bine asa... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Dec 2004, 03:50 PM
Mesaj #35


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hai sa incercam altfel
Homo homini lupus est.... sau ceva de genul asta
Cineva destept a zis asta..... de unde vine aceasta caracteristica o omului? E dobindita sau ne-a fost "data" odata cu creatia?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman