HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> "universul Credintei", ideea de inceput si imagine reala
ioana1
mesaj 30 Apr 2004, 10:03 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



imi cer scuze de la inceput de franchetea de care voi da dovada.

per ansamblu,Universul credintei,cel care se poate citi azi,se poate infatisa in tabloul urmator:

undeva,la un han ,poposesc diferiti musterii,flamanzi sau insetati.hanul reprezinta un loc de odihna,de relaxare ,de saturare trupeasca sau SPIRITUALA(cel in cazul nostru).

printre cei care se gasesc la mese,in numar mare ,sunt diferite soiuri de musterii,de diferite scari sociale,de diferite culturi,religii,educati,culti sau stilati.Singurul lor numitor comun este FOAMEA SI SETEA .

acestea ii atrag pe musterii la han.

ca un observator pur obiectiv,imprsia generala este:

-musterii incep sa bea,sa-si stinga setea DAR:
-unii se-ametesc ,renunta si pleaca
-altii stau pe margine si zambesc,
iar altii beau ca sa stinga setea,pana cad turta sub masa.

concluzia:nu si-au stins nici setea,si-au ramas si flamanzi.

iertati-ma daca v-am jignit cu ceva,dar cred ca ideea "universului credintei"era ceva constructiv,si in aceeasi directie,nu aiurea in tramvai,si iertat sa-mi fie daca cineva nu va intelege nimic din tocana de legume care s-a servit in meniu.

plecaciune.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 30 Apr 2004, 01:27 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



E o parere wink.gif


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Apr 2004, 06:02 PM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ioana
QUOTE

iertati-ma daca v-am jignit cu ceva,dar cred ca ideea "universului credintei"era ceva constructiv,si in aceeasi directie,nu aiurea in tramvai,si iertat sa-mi fie daca cineva nu va intelege nimic din tocana de legume care s-a servit in meniu.


Draga Ioana, recunosc, ca nu imi dau seama ce te-a nemultumit mai mult: calitatea meniului sau a musteriilor.
Oricum, dupa cum ai observat, meniul e facut de musterii si nu de gazda.

Iar hanul e la drum, intra cine doreste, doar este rugat sa lase pistoalele si cutitele la intrare. Orice musteriu are posibilitatea sa-si construiasca singur meniul. Hanul are toate ingredintele necesare. Dar clientii sunt astia care sunt.... wub.gif, cu bucuriile si necazurile lor smile.gif

Si cum am mai spus si alta data... mie mi-s dragi toti, mai putin unul ... care clopoteste pe aici.... smile.gif

mwah1.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Apr 2004, 06:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
saldora
mesaj 1 May 2004, 10:37 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Cum iti formezi o credinta?... sa vedem mai intii ce este Credinta ca dupa aceea ne ocupam si de Univers smile.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 1 May 2004, 09:00 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Laconic Saldora!

Clopotelule,iarta-l pe cel care clopoteste,nu mai e mult si limba clopotelului o sa se acordeze muzicii ceresti!

SolaScriptura e parerea ta ca e numai o parere,asa mi se pare.

Ioana1 nici mie nu-mi place ca unii "face urat la bautura",dar asta e,au "platit" consumatia trebuie sa-i ingaduim pe toti.


geriA3e ma plictisesti!


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 May 2004, 04:37 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Cum iti formezi o credinta?


Nu ti-o formezi. Vine ea la tine. Nu eu am mers spre Unicornul Roz Invizibil. El a venit la mine.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Jul 2004, 03:40 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ca un observator pur subiectiv - deoarece am mai scris şi eu cīte ceva pe aici - pot să remarc marea diversitate a părerilor citite. Multă lume īşi spune punctul de vedere īn diverse maniere.

Pe ansamblu, un forum util şi binevenit acest Univers al Credinţei, unde chiar dacă au apărut şi lucruri neplăcute pe ici pe colo ele n-au putut să ştirbească imaginea favorabilă pe care mi-am creat-o.

Ceea ce mă īntreb la ora scrierii acestor rīnduri este dacă letargia pe care o simt "īn aer" tinde spre "stabilitate" sau este doar ceva trecător? Parcă nu mai e interesată lumea de "tocana de legume" de aici, sau doar mi se pare mie?

Ce să fie, ce să fie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman