HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Duhul Sfant
marky
mesaj 6 Nov 2003, 02:24 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Deschid acest topic cu o intrebare.
Ce reprezinta in religia cresinta Duhul Sfant din Sfanta Treime, ce rol are el si cum s-a ajuns la concluzia ca exista asa ceva?

In engleza este tradus "holy ghost" ceea ce suna cam "creepy". huh.gif
Totusi ce reprezinta pt crestini acest simbol ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Nov 2003, 03:34 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



In primul rand as dori sa stiu ce religie ai marky sa stiu cum sa abordez acesasta postare.

Notiunea de Trinitate dateaza inca din antichitate: la egipteni, la budisti(Brahma, Shiva, Veshnu)...
In Vechiul Testament Dumnezeu e numai unul(ca si la crestini, dar intreit in persoane). Primilor oameni nu le-a dezvaluit misterul Trinitatii deoarece acestia nu ar fi inteles, dar le-a dat ¨niste indicii¨ cum ca ar exista Un singur Dumnezeu intreit in Persoane.
Spre ex: cand a venit la Abraham pentru a-l anunta ca Sara, sotia acestuia, va da nastere unui copil; vedem bine ca Abraham nu s-a adresat la plural, ci la singular, chiar daca erau trei persoane. Gen 18: 2-4
Dupa cum observam in Crezul Niceoconstantinopolitan Duhul Sfant este Dumnezeu, de vaiata datator, care purcede de la Tatal si de la Fiul si a grait prin proroci. La liturgie preotul Ii ofera Tatalui atotputernic pe Fiul Sau in Jertfa Euharistica prin Duhul Sfant. (¨Trimite Doamne Duhul Tau cel Sfant pentru ca aceste Finte Daruri sa devina pentru noi Trupul si Sangele Fiului Tau¨).
Simbolurile Duhului Sfant sunt apa (Apa vie: Ap 22:1; ¨Apa saltatoare spre Viata vesnica¨ In 4, 10-14), ungerea (Sf. Mir cu care se ung cei ce se confirma, Sf. Mir se administreaza numai de catre episcop, el putand transmite harurile Duhului Sfant), focul (Cristos va ¨boteza cu Duh Sfant si cu foc¨ Lc3,16; de Rusalii, revarsarea Duhului Sfant s-a facut sub forma de ¨limbi de foc¨ Fapte 2,3-4)
.................................................................................................................................................................................
As mai avea de spus, dar trebuie sa ajung la Liturghie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 6 Nov 2003, 04:01 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



TriRegnum, multumesc. Nu sunt adeptul nici unei religii dar chiar nu stiam semnificatia Duhului Sfant la crestini si eram curios sa aflu ce intelegeti prin aceasta a-3a personalitate.

Nu pot sa zic ca sunt lamurit pe deplin, daca as mai putea avea ceva detalii ar fi bine. Si de asemenea fara prea multe "date tehnice" ci doar ce intelege un crestin prin Dujul Sfant.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2003, 04:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
1,618033
mesaj 6 Nov 2003, 04:39 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



interesante sunt roadele spiritului sfant (rog sa-mi fie iertata lipsa de capitale la cand mentionez spiritul sfant, oricum nu voi intra in dezbateri in contradictoriu. ok?): iubirea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, stapanirea de sine, bunatatea, credinta, blandetea...

cel ce manifesta aceste roade poate vorbi cu siguranta si tarie despre spiritul sfant, caci il are in el, si stie ce inseamna a-L cunoaste pe Tatal.

rolul sau este colosal in viata unui crestin, caci numai prin acest spirit primit de la Tatal el il poate imita pe Hristos, il poate intelege si iubi pe Tatal. altfel, totul se reduce la vorbarie goala.

mi-ar parea chiar rau ca o discutie despre spiritul sfant sa decada intr-o cearta, asa ca, daca nu aveti lucruri concrete de spus, va rog sa va abtineti. sunt si anumite lucruri cu privire la care nu este bine sa glumesti... huh.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 6 Nov 2003, 04:48 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Eu unul nu-mi doresc o discutie in contradictoriu aici. As dori sa aflu mai multe detalii si daca se poate ... mai pe intelesul si celor neinitiati smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Nov 2003, 09:44 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Bine am sa-ti spun fara detalii tehnice! smile.gif

Eu avand Catehismul Bisericii Catolice intreg (700 pagini A4) cu detalii din cele mai ¨tehnice¨ va trebui sa-l structurez in asa fel ca cel mic pentru incepatori (pagini doar 170 din alea mici ca un carnet de note)

1. Cine este Duhul Sfant?
Duhul Sfant este a treia persoana a Sfintei Treimi, Dumnezeu adevarat ca si Tatal si Fiul

2. De la cine purcede Duhul Sfant?
El purcede din Tatal si din FIul din veci.

3. Ce haruri da Duhul Sfant?
El ne da harul sfintitor si ne ajuta sa facem binele si sa ocolim raul.

4. Cand a trimis Dumnezeu Bisericii Duhul Sfant?
Dumnezeu a trimis pe Duhul Sfant Bisericii la 10 zile dupa inaltarea la cer a lui Isus(om adevarat si Dumnezeu adevarat), cand apostolii erau in Ierusalim

5. Cand sarbatorim Coborarea Duhului Sfant?
In ziua de Rusalii.

Putem vedea la Epifania(aratarea) Domnului cele trei Persoane ale Sfintei Treimi: Tatal (care spune ¨Acesta este Fiul meu...¨), pe Isus (Fiul lui Dumnezeu) si Duhul Sfant (sub chip de porumbel alb)

Ce te-ar mai interesa? Ca eu ti-as putea spune aici toata teologia cu privire la Duhul Sfant si Sfanta Trinitate.

1.6...

Iti cunosc religia si de aceea nu spun nimic, tu poti sa scri Duhul Sfant cum vrei, eu il scriu asa pentru ca il consider Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 6 Nov 2003, 11:11 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
1. Cine este Duhul Sfant?
Duhul Sfant este a treia persoana a Sfintei Treimi, Dumnezeu adevarat ca si Tatal si Fiul


A 3-a ca importanta ?

QUOTE
3. Ce haruri da Duhul Sfant?
El ne da harul sfintitor si ne ajuta sa facem binele si sa ocolim raul.


Cum de se cunoaste acest fapt?

QUOTE
5. Cand sarbatorim Coborarea Duhului Sfant?
In ziua de Rusalii.


Cum sa stabilit aceasta sarbatoare. Ma refer la ziua calendaristica, de ce a fost aleasa acea data?

QUOTE
Ce te-ar mai interesa? Ca eu ti-as putea spune aici toata teologia cu privire la Duhul Sfant si Sfanta Trinitate.


Multumesc pt informatii, chiar imi sunt folositoare, o parte din aceste lucruri nu le cunosteam
Totusi nu inteleg cum poti vorbi de Tatal, Fiul si Sf Duh referindu-te la o singura persoana.. daca ai putea sa imi explici si acest lucru.. si as prefera daca se poate cu cuvintele tale nu neaparat cum este scris in Biblie.

Acest topic a fost editat de marky: 6 Nov 2003, 11:12 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Nov 2003, 11:36 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Marky

Dumnezeu e numai NUNUL, dar are trei persoane (de ex: sunt trei lumanari carora capatul care arde il aproprii destul de mult, cate flacari vezi? una singura!, desi sunt trei lumanari; asa e si cu Sfanta Treime sunt trei Persoane care nu pot exista una fara cealalta, nu pot intretine ¨focul cel mare¨ asemeni celor trei lumanari. )
Sf. Augustin a incercat in lucrarea lui De Trinitatis sa explice acest mister si a ajuns sa aiba un manuscris solid cu privire la Misterul Sfintei Treimi. Dar constata ca nu ajungea la nici o concluzie...Odata se plimba ganditor pe malul Mediteranei si vede un copil care sapa o groapa si ducea apa din mare cu o galetusa spre groapa lui. L-a intrebat ce vrea sa faca, iar copilul a spus: ¨Vreau sa duc tota marea in groapa mea, ca sa fie toata numai a mea¨. Atunci Sfantul a avut o revelatie si a constientizat ca Sf. Treime nu poate fi inteleasa de om(deci ramane un mister) si cu atat mai mult nu poate fi asternuta intr-o carte. Se spune ca pe acel copil nu l-am mai vazut in urmatoarele clipe, nici pe el, nici groapa sa.
Deci Sfanta Treime este un mister si nu poate fi explicata (e ca axioma lui Euclid, ca axiomele matematicii - se admit).

1. E a treia persoana si e la fel de importanta ca celelalte doua. El dariueste harurile Fiului si Tatalui. Prin EL ajungem la Fiul, iar prin acesta din urma la Tatal.

2. ¨Luati Duh Sfant carora le veti ierta pacatele, le vor fi iertate si in ceruri, carora le veti tine, vor fi tinute si in ceruri¨ spune Isus, deci el le acorda Sf. Apostoli harul de a dezlega pacatosii, la spovada, de pacatele lor.
Duhul fagaduintei(Gal 3.14); Duhul infierii(Rom 8,15); ¨Duhul lui Cristos¨(Rom 8,11); ¨Duhul Adevarului¨(In 16,13); ¨Duhul slavei¨(1 Pt 4,14)

3. Coborarea Duhului Sfant se sarbatoreste la 50 de zile dela Inviere. Dupa ce s-a inaltat Isus la cer(la 40 de zile) au mai trecut 10 zile (deci 50 total) a trimis pe Duhul Sfant sub forma de limbi de foc asupra Apostolilor si a Sf. Fecioarei Maria unde acestia celebrau Euharistia. In ziua de rusalii a aparut Biserica Crestina cand Sf. Petru a vorbit in limbi popoarelor din Ierusalim unde s-au convertit primii oameni la crestinism.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 11:38 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



================================================
FISA BIOGRAFICA: Dr. Farid Rahme s-a nascut in Israel, in 1994. A studiat ingineria civila la Universitatea Americana din Beirut. Dupa cativa ani s-a stabilit in Marea Britatnie, unde a lucrat in cercetare si si-a luat doctoratul in inginerie civila la Universitatea din Sheffield. In prezent indeplineste functia de consultant in probleme de inginerie si este lector la Universittea East London.
=================================================


QUOTE
Conceptul Trinitatii afirma ca Dumnezeu Tatal reprezinta sursa si cauza tuturor lucrurilor; Dumnezeu Fiul Il reveleaza in mod tangibil si vizibil: Dumnezeu Duhul Sfant il reveleaza pe Dumnezeu Fiul oamenilor (notiunea de ipostasuri). Universul fizic (care trebuie sa isi reflecte Creatorul) ne ajuta sa intelegem conceptul de Trinitate intr-o maniera corespunzatoare intelegerii noastre.
  Toate lucrurile din Univers pot fi clasificate in trei mari categorii: spatiul, materia si timpul.
 
  Spatiul, asa cum il intelegem noi, desi este o unica entitate, consta in trei dimensiuni: lungime, inaltime si latime. Argumentul matematic impotriva Trinitatii este ca 1+1+1=1 nu poate fi adevarat. Insa pentru calcularea volumului unui cub operatia nu este 1+1+1, ci 1x1x1.

  Materia presupune trei faze fundamentale, fiecare distincta de cealalta, dar si implicand intreaga materie: energia, miscarea si fenomenul. Energia este prima din punctul de vedere al ordinii logice cauzale, dar nu si din punctul de vedere al ordinii valorice sau al precedentei. Miscarea, care intrupeaza si reveleaza este nascuta din energie, fiind a doua. Fenomenul isi are radacinile in miscare, si cuprinde modurile in care miscarea insasi ii atinge si ii afecteaza pe oameni, dupa cum Duhul Sfant Il reveleaza pe Fiul si, prin El, pe Tatal.

  Timpul este, la randul sau, un fenomen continuu, dar consta in trei stari: trecut, prezent si viitor. Fiecare aspect contine ansamblul timpului, dar este distinct si nu poate exista fara celelalte doua. Viitorul este sursa nevazuta a timpului si este intrupat devenind real in prezent. Trecutul izvoreste din prezent influentandu-l in permanenta, influentand chiar si viitorul intr-o oarecare masura."


Dr.Farid Rahme - "Si Dumnezeu a zis..."


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Nov 2003, 11:50 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nota 10 Figaro, bravo.

Frumos, chiar nu am mai vazut o asemenea ¨demonstratie¨
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 11:52 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Cartea e superba. Am facut rost de ea recent.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Nov 2003, 11:55 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Zi-mi cum se numeste si am sa o cumpar si eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 11:55 AM
Mesaj #13


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



E copiata dupa Hegel... teza, antiteza si sinteza; haideti sa ne maturizam, nu vreti?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 12:02 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Pentru Catalin:

1. Hegel era crestin. O spune, in tratatul sau de Filosofie a Religiilor. O lucrare pe care ar trebui sa o citeasca oricine.

2. Conceptul de Trinitate este anterior lui Hegel.

=======================

Pentru TriRegnum

Iti dau raspunsul pe PM.

Acest topic a fost editat de Figaro: 7 Nov 2003, 12:07 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 12:11 PM
Mesaj #15


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. Hegel era crestin


Iti multumesc de informatie... stiam. Kant era ateu. Nu vad relevanta.
QUOTE

2. Conceptul de Trinitate este anterior lui Hegel


Cunosc si asta. Dar ideea ca trinitatea ca si concept (nu neaparat cea crestina) sta la baza tuturor lucrurilor ii apartine, totusi, lui Hegel.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 12:22 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu vezi relevanta pentru ca probabil nu ai citit tratatul lui Hegel de Filosofie a religiei. Nu Hegel este creatorul conceptului, ci eventual e cel care l-a adaptat disciplinei de filosofie a religiei.





--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 12:30 PM
Mesaj #17


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Figaro, in primul rind te rog sa nu-mi tii lectii de filosofie. In al doilea rind, sa-i lasam pe Hegel si pe toti cei care il copiaza cu fidelitate la locul lor (adica in trecut, unde stiinta nu era nici 5% din ce e azi).


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 12:48 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 12:40 PM)
Figaro, in primul rind te rog sa nu-mi tii lectii de filosofie.

Asa e Catalin. Aici ai grait adevarul. In special cum ne-ai tinut noua lectii de teologie. Si cat de indignat ai fost cand ti-am atras atentia. "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". A doua oara cand esti de acord cu perceptele crestine. Dar referitor la persoana ta, caci de ceilalti... E adevarat in cazul asta Binele e relativ...


P.S. "Vanitatea, de departe pacatul meu preferat". (vezi discutia din "ce ar fi daca...").



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 12:48 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Catalin, nimeni nu il copiaza pe Hegel. Doctrina Trinitatii e anterioara lui Hegel.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Nov 2003, 11:49 PM
Mesaj #20


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

P.S. "Vanitatea, de departe pacatul meu preferat".


Si-al meu! devil.gif

QUOTE

Catalin, nimeni nu il copiaza pe Hegel. Doctrina Trinitatii e anterioara lui Hegel.


Figaro, uneori comunicarea (ma rog... 'comunicare' nu e un termen potrivit) cu tine imi aduce aminte de comunicarea cu un zid de piatra...

Doctrina Trinitatii crestine este anterioara lui Hegel.
Doctrina Trinitatii ca esenta a tutror lucrurilor (teza, antiteza si sinteza) ii apartine lui Hegel.

Distinsul savant (care, btw, dupa copy/paste-ul tau are 9 ani) pe care il citezi, nu face decit sa preia cu exactitate ideile lui Hegel, lucru penibil avind in vedere progresul stiiintei fata de perioada lui Hegel.

Si chiar daca doctrina trinitatii ar fi anterioara lui Hegel, atunci sigur ii e anterioara si savantului de renume mondial pe care il citezi! tongue.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 1 Jan 2004, 07:49 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Nu cumva Sfantul Duh este tot una cu arhanghelul Gavril si toata povestea asta nu e decat o confuzie? Oara n-a fost el cel care a vestit-o pe fecioara Maria despre nasterea lui Isus? de ce nu ar fi tot el cel care s-a pogorat asupra apostolilor? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 1 Jan 2004, 11:54 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



NUuuuuuuuuuu! Mundus, sub nici o forma. Arhanghelul Gabriel e un inger si atat, nu poate fi dumnezeu. Si spune Biblia clar ca "Duhul lui Dumnezeu se va pogori" peste Sfanta Fecioara Maria, altfel Arh. Gabriel ar fi spus "ma voi pogori asupra ta", dar a vorbit clar despre Duhul lui Dumnezeu(=Duhul Sfant) ca se va cobora asupra Mariei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2004, 09:19 AM
Mesaj #23


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

altfel Arh. Gabriel ar fi spus "ma voi pogori asupra ta", dar a vorbit clar despre Duhul lui Dumnezeu(=Duhul Sfant) ca se va cobora asupra Mariei.


Nu e foarte clar. Arhanghelul ar fi putut alege sa nu spuna "ma voi pogori asupra ta" pentru a nu o speria pe Maria. Vorbind impersonal despre Duhul Sfant ii era mult mai usor sa se faca inteles de o femeie simpla de altfel, cum era ea.

Acest topic a fost editat de Catalin: 5 Jan 2004, 09:19 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 5 Jan 2004, 10:43 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sigur nu s-ar fi speriat deoarece totul se petrecea la nivel de suflet si o mica transformare la nivel de trup(conceptia). De multe ori se vorbeste de Duhul Sfant si e o persoana distincta decat Sf. Arh. Gabriel, mulste pasaje il arata ca pe Dumnezeu(de aici o persoana distincta a Sf. Treimi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2004, 10:56 AM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Sigur nu s-ar fi speriat deoarece totul se petrecea la nivel de suflet si o mica transformare la nivel de trup(conceptia).


Nu inteleg ce te face asa de sigur. In primul rand "mica" transformare nu e deloc mica. Ma rog, poate ar fi bine sa ne spuna o femeie cum e sa ramai insarcinata. Cit de "mica" e transformarea la nivel de trup? In plus, nu vad de ce n-ar trebui sa se sperie de implicatia emotionala si spirituala a actului in sine. Ea il vedea pe Arhanghel ca o persoana. Daca el i-ar fi spus "Am venit sa te insamintez" cred ca ea ar fi putut sa se opuna, bazindu-se pe faptul ca era casatorita dar, cand a spus ca "Duhul Sfant" se coboara asupra ei, a eliminat posibilitatea acestei neplaceri.

Chiar, intotdeauna am fost curios. Ce s-ar fi intamplat daca Maria se decidea sa nu accepte sarcina asta? ce parere ai?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 5 Jan 2004, 11:42 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sa nu-l facem pe Szt. Gabriel mincinos. E clar ca a fost Duhul Sfant care s-a pogorat si peste Isus la botezul lui Ioan.

rofl.gif faza cu mincine era o gluma, a trebuit sa reeditez. wink.gif

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 5 Jan 2004, 10:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2004, 11:50 AM
Mesaj #27


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu nu-l fac mincinos. A spus el vreodata ca nu el este Duhul Sfant? Nu cred. Asa ca tu de unde stii?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 5 Jan 2004, 04:34 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




" Luati Duh Sfant; carora le veti ierta pacatele le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute " ( Ioan 20, 23 ).

Dupa cum se stie cu puterea Duhului Sfant (persoana a Sfintei Treimi) preotii pot ierta pacatele. Daca Iisus l-ar fi dat pe Arhanghelul Mihail pentru iertarea pacatelor atunci ar fi fost explicit.

Sau crezi ca Iisus a mintit?

Teama, frica, angoasa,suspiciunea,indoiala sunt in sufletele care nu il simt pe Dumnezeu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2004, 11:56 PM
Mesaj #29


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca Iisus l-ar fi dat pe Arhanghelul Mihail pentru iertarea pacatelor atunci ar fi fost explicit.


Adica el, care vorbea mereu in parabole, de ce ar fi trebuit sa fie explicit tocmai atunci?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 5 Jan 2004, 11:57 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Vorbea in parabole, dar in nici o parabola nu a folosit nume si in nici un caz nu le-ar fi incurcat tongue.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 Jan 2004, 12:10 AM
Mesaj #31


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Tocmai. Nici aici nu a folosit nume. "Duhul sfant" nu e un nume.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Jan 2004, 12:26 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Gabriel este un nume, dar si notiunea de Duh Sfant o putem lua ca un nume: numele celei de-a doua Persoane a Sfintei Treimi si cu siguranta nu este vorba de Sf. Arh. Gabriel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 Jan 2004, 12:36 AM
Mesaj #33


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Gabriel este un nume, dar si notiunea de Duh Sfant o putem lua ca un nume


De ce? pentru ca insisti sa o scrii cu litere mari?


QUOTE

numele celei de-a doua Persoane a Sfintei Treimi si cu siguranta nu este vorba de Sf. Arh. Gabriel.


Pe ce te bazezi?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Jan 2004, 10:48 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pe Sf. Scriptura.
Arh. Gabriel apare ca inger, Duhul Sfant isi face prezenta sub chipul focului sau a unui porumbel, ingerul are forma, Duhul Sfant, NU. In Biblie se face clar diferenta intre Duhul Sfant si Arh. Gabriel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 Jan 2004, 10:53 AM
Mesaj #35


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Arh. Gabriel apare ca inger, Duhul Sfant isi face prezenta sub chipul focului sau a unui porumbel, ingerul are forma, Duhul Sfant, NU.


Pai zici ca n-are forma dar apare ca foc sau porumbel... poate nici Gabriel nu are forma dar apare ca un inger. Oricum, niste versete ai? sa stim pe ce discutam!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman