HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Crestin "transat" - Ghiciti De Cine!
Radu Hincu
mesaj 13 Sep 2003, 01:09 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 162
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 701



Stire trista
Stai si te intrebi lucruri simple: De ce, de exemplu, un crestin are dreptul sa se converteasca (si multi gusteri o fac) la alta religie, apostaziind de la religia in care s-au nascut, in timp ce un musulman risca moartea daca o face; de ce, de exemplu, o femeie crestina are dreptul a se casatori cu un musulman, dar unei femei musulmane ii este interzis sa o faca cu un nemusulman?? De ce femeile de alta religie trebuie sa se converteasca in cazul unei casatorii la religia sotului musulman, insa niciodata o femeie musulmana nu trebuie sa se converteasca la religia sotului de o alta religie?? Sa aiba asta oare de-a face cu nivelurile diferite de civilizatie pe care se afla momentan societatile care impartasesc aceste 2 religii?? Multi stiu ca da, intrebarea era retorica, stangistii insa or sa ne spuna ca nu, si ca oricum, ce conteaza . . . . . .
Dar sa revin la stire:

Islamistii macelaresc un convertit la crestinism
http://worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=33819
O poveste inspaimanatatoare: Un musulman palestinian casatorit si tata a 2 copii, proaspat convertit la crestinism, este asasinat de extremistii islamisti, ’transat’ si trimis familiei in 4 ’piese’. Nou-convertul tocmai plecase spre un tinut muntos de sub administratia Autoritatii Palestiniene, insotit de o Biblie si casete. Familia crede ca e vorba despre un act menit sa fie un avertisment pentru alti musulmani care ar vrea sa se converteasca la religia lui Cristos.
Conform legii islamice Sharia, orice musulman care se converteste de la Islam este pasibil de pedeapsa cu moartea (pedeapsa pentru apostazie). Conform fundatiei crestine Barnabas, militantii islamisti din teritoriile palestiniene ataca in mod deliberat convertitii. Grupul terorist Hamas primeste de la statul iranian in mod special fonduri in acest scop.

Islamists butcher new Christian
Body of man who converted sent to family in 4 pieces
http://worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=33819
Posted: July 30, 2003, 1:00 a.m. Eastern, © 2003 WorldNetDaily.com

After slaughtering a Muslim-turned-Christian, Islamic extremists have reportedly returned the man's body to his Palestinian family in four pieces. According to a report from the Barnabas Fund (http://www.barnabasfund.org/), the newly converted man left his friends and family earlier this month bound for a mountainous region of the Palestinian Authority area. He reportedly took Christian material with him - videos, cassette tapes and a Bible. After approximately 10 days, the body of the man, who left behind a wife and two small children, was returned to his home, having been cut into four pieces. The family believes the act was meant a warning to other Muslims who might consider becoming Christians.
The Barnabas Fund is withholding further details about the story due to concern for the safety of the family.
The organization records incidents of Christian persecution in the Holy Land and elsewhere, and works for changes in the way Islam is taught. Under Muslim sharia law, any male who leaves Islam faces the death penalty. According to the Barnabas Fund, local Christians working to support converts from Islam report that Islamic militants in the Palestinian Authority area deliberately target converts. The terror group Hamas reportedly receives funding from Iran specifically for this purpose.

Acest topic a fost editat de Radu Hincu: 13 Sep 2003, 01:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 13 Sep 2003, 01:36 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Radu Hincu @ Sep 13 2003, 01:09 AM)
de ce, de exemplu, o femeie crestina are dreptul a se casatori cu un musulman, dar unei femei musulmane ii este interzis sa o faca cu un nemusulman??  De ce femeile de alta religie trebuie sa se converteasca in cazul unei casatorii la religia sotului musulman, insa niciodata o femeie musulmana nu trebuie sa se converteasca la religia sotului de o alta religie??

Presupun ca esti la curent cu regulile de botez al copilului rezultat între un el ortodox si ea catolica si invers ?


De ce sa cautam extraterestrii prin ograzile altora ?


Din ce ai scris tu îmi reiese doar ca islamul e mai puternic ca crestinismul. Oricum, ce conteaza ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu Hincu
mesaj 13 Sep 2003, 03:42 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 162
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 701



QUOTE
Presupun ca esti la curent cu regulile de botez al copilului rezultat între un el ortodox si ea catolica si invers ?


Sunt, da' tu ce vrei, sa "dau" in gazde!?? Apoi daca e sa fim sinceri pan'-la cap, regula nu stiu daca se tine realmente in 50 la suta din cazuri . . . . . nu suntem totusi musulmani!

QUOTE
De ce sa cautam extraterestrii prin ograzile altora ?


Ca-s mai verzi decat ai nostrii!

QUOTE
Din ce ai scris tu îmi reiese doar ca islamul e mai puternic ca crestinismul. Oricum, ce conteaza ?


O realitate . . . . .
Acum vorbind serios, cred ca firu' rosu al postului era (sau trebuia sa fie) fanatismul dus pana la crima, nu problema conversiei in cazul casatoriei.
Eu am OBSERVAT ca tu OBSERVASI ca toate sunt relative si mai mult, ca nu reusim sa OBSERVAM niciodata totu', cum am mai OBSERVAT si ca tu zici "ce conteza" . . . . . insa nu asta e filozofia mea de viata. Daca am practica toti cu consecventa relativismul tau defetist in viata de zi cu zi, cred ca am devenii urgent niste societati triste, imuabile si lipsite de nervul oricarui progres, iar ca indivizi am devenii poate parte din regnul plantelor mai degraba decat din cel al animalelor . . . .
radu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2003, 03:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mi_
mesaj 13 Sep 2003, 05:09 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Defetist sau nu, ce treaba am eu sa nu dorm din cauza tuturor fanaticilor de pe glob ?

Exista armate si ministere de interne care au grija ca acestia sa stea cuminti (într-un fel sau altul).

Chiar asa, daca zici ca conteaza atât de mult, cum de nu sari în sus la faza cu botezul copilului unui cuplu mix ortodox/catolic. Esti planta ? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 09:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman