HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Aperitive, Gustari Si Sosuri, reci si calde
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 12:47 AM
Mesaj #1


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Oua umplute
(reteta de baza)

4-6 oua fierte tari
sare fina si piper
1 lingurita de mustar (sau dupa gust)
50 gr unt

Se taie ouale jumatati, se scot galbenusurile intr-un castron si se sfarama cu furculita. Se amesteca restul ingredientelor si se umplu jumatatile de oua cu pasta rezultata.

Se orneaza cu confetti (bucatele cat mai mici) de masline, gogosar, castravete acru

Se mai poate adauga in compozitie:
- sunca taiata cubulete foarte mici si castravete acru tocat cat mai marunt
- ciuperci din conserva taiate foarte mic si calite cu ceapa
- maioneza
- pasta de peste
- patrunjel

Se pot servi cu maioneza, sos tartar, iaurt


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 05:41 AM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Olivada cu cimbru

2-3 catei de usturoi (sau unul mai zdravan, daca e turcesc)
4 lingurite de frunzulite de cimbru
1/2 lingurita de coaja de portocala rasa fin
2 cani de masline (de preferat si verzi si negre), samburii scosi si taiate marunt (se pastreaza sucul care-l lasa)

Se face usturoiul pasta, se adauga cimbru si coaja de portocala si se zdrobesc impreuna. Se adauga si maslinele si se zdrobesc si ele cu restul pana se face o pasta mai grunjoasa. Se sareaza si pipereaza.

Se serveste rece sau calda. Ca sa fie incalzita, se pune pasta intr-o craticioara cu 1-2 linguri de suc de la masline, pe foc mic, amestecandu-se pina s-a incalzit.

Se poate manca pe paine, se amesteca in piure de cartofi, sau cu paste fainoase.

Se pastreaza bine in frigider intr-un borcan inchis ermetic, pentru cel putin o saptamana.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 05:44 AM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cacik - sos de castraveti turcesc

Este un sos care merge grozav cu carnea la gratar... Delicios si racoritor.

Un pahar mare de iaurt se pune intr-o strecuratoare cu tifon desupra unui vas, si se lasa la frigider peste noapte (se scurge zerul si iaurtul se ingroasa).

2-3 castraveti maricei (ajustati cantitatea in functie de marime) se dau prin razatoarea cu gauri mari, se presara cu sare si se lasa cateva ore

2-3 catei de usturoi mari, zdrobiti bine

sare, piper

marar, tocat marunt si menta daca va place, tot maruntita

optional, ceapa verde taiata marunt

Se scurg castravetii de apa lasata, se pune iaurt cat sa devina o crema, se amesteca restul de ingrediente, se ajusteaza dupa gust.

Daca sunteti in graba, se poate si cu iaurtul si castravetii nescurse, dar o sa fie un pic mai apos.

Tzatziki - acelasi sos in varianta greceasca
= Diana-Maria =

Iei castreveti, nu-i cureti de coaja, doar ii speli, ii dai pe razatoarea fina, ii storci in pumn, cit poti de tare, ca altfel iese " chestia" apoasa, ii amesteci cu 3 parti smintina si o parte iaurt de bivolita sau de oaie( daca esti in tara gasesti sigur, e in comert la cutiute de carton), pisezi niste catei de usturoi cu un praf de sare sa-i inmoaie, ii adaugi si pe ei in compozitie, potrivesti de sare si piper alb, pui si o lingura de ulei de masline ( optional) si dai la frigider...E gata dupa ce sta vreo citeva ore bune si se potriveste de minune la fripturi si frigarui... E preferabil sa il faci inainte cu o zi de a-l consuma.
Na, ca m-a luat valul si nu am zis cantitatile. Castravetele ras sa fie cam tot atit cit cantitatea de smintina, poate doar o idee ma putin.Eu le fac din ochi....


Acest topic a fost editat de Mistinguett: 20 Mar 2005, 11:08 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Feb 2005, 05:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 09:16 AM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Salata de vinete
=TriRregnum=

Se coc vinetele pe flacara sau gratar, dar flacara sa fie, le cojesti si le lasi cateva ore sa se scurga pe un plan incliinat (sucul acela al lor e maar si strica gustul si pe deasupra cade greu la ficat).
Apoi:
* cureti cateva cepe potrivite (sau una mare), o dai pe o razatoare nu foarte fina - potrivita, si apoi intr-un tifon bun storci bine ceapa de zeama.
* pui in vasul de mixer ceapa stoarsa cu putina sare(sare daca nu e destula mai adaugi si pe parcurs), apoi adaugi putin ulei de floarea soarelui de buna calitate si vegeta (nu prea multa vegeta ca strica gustul) si mixezi pana se face ca o pasta.
* adaugi acum doua galbenusuri de ou si amesteci cu mixerul pana se face mainoneza, adaugi ulei si faci mainoneza in continuare (sa fie cam/aproape aceiasi cantitate de mainoneza pe care o ai si de vinete, poate fi si cu o idee mai putina maioneza)
* vinetele le pui la robotul de bucatarie pentru a le marunti bine si apoi le adaugi la maioneza facuta dupa care amesteci iar cu mixerul sau cu robotul pana se omogenizeaza bine.

Sper sa-ti iasa bune, pofta buna!

=Misti=

Eu coc vinetele direct pe flacara de aragaz data la maxim dar invelite in 2 folii de aluminiu. Le coc pentru 5 minute pe fiecare parte (pe 4 parti) dupa care desfac folia de aluminiu (taiata cu un cutit si atentie, sunt aburi fierbinti). Cu ajutorul unui vas mic cu apa foarte rece in care imi inmoi degetele de fiecare data, "jupoi" pielita si le transfer pe un fund de lemn pe care il las inclinat (pun un prosop de bucatarie sub unul din capete) pentru 30 de minute.
Vinetele nu se toaca cu cutitul sau nimic metalic (le innegreste), eu mi-am adus din tara un tocator de vinete (care arata ca un cutit din lemn) dar cu putin chin le poti toca cu o lingura sau paleta de lemn. Deasemeni nu recomand sa faci vinete cu mixerul, eu am incercat o data si au iesit foarte apoase.

Deci, se toaca vinetele si se pun intr-un castron. Se picura ulei (eu folosesc de masline, mi se pare mai gustos, dar poti folosi si vegetal) si se amesteca cu lingura de lemn. Pun cam o ceasca de cafea de ulei (deja nu mai masor) la aprox. 1.5 kg de vinete (greutatea lor crude). O alta indicatie ca vinetele au suficient ulei ar fi ca se deschid la culoare, devin cremoase si incep sa prinda o anumita stralucire (glistening in engleza). Dupa aceea pun ceapa - tocata f f marunt sau data prin razatoare si scursa, asa cum zice si Tri. Se pune sare dupa gust. Si gata.

Eu nu pun maio. Maioneza se pune de obicei ca sa le deschida la culoare (daca e prea multa strica gustul ala de afumatura) si eu nu am gasit necesar niciodata.

=Zorro=

- autoritatea suprema coace vinetele, sau le aducem gata facute de acasa
- iau doua galbenuse de oua si incep sa fac maioneza. Ca sa nu se taie, la inceput pun o lingurita de mustar. Apoi invart la lingura aia de lemn si adaug ulei pana cand se face o pasta destul de groasa care nu curge.
- vinetele coapte le tai marunt marunt cu un cutit de lemn. Cu cat mai marunt cu atat mai bine.
- amestec tocatura de vinete cu maioneza
- pun sare dupa gust
- pun usturoi dupa gust - 2-3-4 bucati. Personal imi place sa se simta bine. E nasol daca trebe sa pupi pe careva dupa aia, dar daca-i dai si lui salata, problema o sa fie reciproca.
- o bag la frigider. Daca e calda nu prea are gust...
- o scot de la frigider si o mananc pe paine cu rosii si cu branza.

Inca ceva: totul se face fara mixer. Mixerul face spuma si scoate apa din salata, iar la final o sa fie un fel de crema de unt cu un gust mai putin placut.

=LigiaB=

Eu le fac numai pe gratar. Le cam intorc cu grija tot la 10 minute. Am grija sa nu se sparga coaja. Pe gratar cind le coci, coaja se intareste bine. Le iei jos si le pui pe ceva inclinat, eu tai putin virful vinetei sa se scurga zeama aia...Dupa ce s-au racit, crestez vinata si bag mina si scot miezul cu f mare usurinta, coaja fiind tare, you can scoop out the insides, parca am inteles ca stii engleza, nu? Eu nu le jupoi ca nu trebuie, scot miezul rapid si il pun in strecuratoarea de plastic. Le acopar cu o farfurie de plastic si le bag la frigider peste noapte sau 24h.
Rikita se scurge peste jumatate de cana de zeama din ele (eu fac 6 vinete mari). Zeama aia cum spunea Tri, e rea ptr stomac, ficat si intestine, un sistem digestiv sensibil nu o suporta, + ca face gaze...

Cind le prepar, pun vinetele pe o planseta si le toc repede, in 3 minute sint tocate. Tai ceapa rosie dulce marunt (mie imi plac vinetele crunchy) si le pun in castron. Citeodata pun si ceapa verde. Apoi tai 1 ardei rosu marunt si il bag in vinete, nu numai ca le inmulteste dar ii da si culoare frumoasa prin contrast + ca e f sanatos, la urma eu pun sare si maioneza din borcan (Best foods), cred ca aveti si voi mayo comerciala, pui dupa ochi, poate 2 linguri, sau poti pune ulei de masline ca e mai sanatos. Eu nu pun vegeta ca are msg si ii schimba gustul. Amesteci totul si ai o salata superba. Nu e subtire, nu curge, e groasa. Se maninca cu rosii.

De unde am invatat sa pun ardei...
In RO aveam o vecina care avea colita, grozav ii placeau vinetele dar nu suporta deloc ceapa, a fost f creativa cind a inlocuit-o cu ardei. De la ea am furat idea, si iti spun sincer, cine maninca vinete cu ardei la mine, imi fura idea. Nu ma supar deloc.

=cri-cri D'Amour=

4-5 vinete coapte,scurse,tocate,
3 ardei capia copti si tocati
1 dovlecel viert , scurs, tocat;
1 morcov fiert, tocat;
1 ceapa (sau mai bine dupa gust);
patrunjel taiat marunt (dupa gust);
piper, sare
maioneza;
se amesteca toate si se da salata la rece.
poate o sa va placa

Sfaturi

=Diana-Maria=

Pentru a evita neplacerile cu ficatul sau pancreasul, dupa ce vinetele sint coapte si curatate, dar intregi, aruncati-le pentru 3-4 minute intr-o cratita in care clocoteste apa cu putina sare. Apoi se scot si se scurg bine.
Gustul nu se schimba, salata ramine la fel de buna, insa nu se mai produce aciditate in stomac

=cri-cri D'amour=

incercati sa coaceti niste ardei sau gogosari si sa-i dati prin masina, iar apoi sa-i amestecati cu vinetele batute, sau cum le faceti fiecare...
ardei/gogosarii copti dau o aroma de-ti pica falcile
cat despre maioneza, ea poate fi facuta si din pufuleti, cel putin in timpul postului asa se face, sau cu cartofi fierti(raciti si pisati) si mustar. mie imi place sa pun in maioneza cativa stropi de suc de lamaie, pt ca o albeste si nici nu e riscul asa de mare ca sa se taie.
si mai e ceva, poate a mai spus cineva, nu stiu. vinetele pot fi si frecate cu ulei. sunt mult mai sanatoase asa, doar ca mai trebuie amestecate de fiecare data cand sunt servite, in cazul in care iasa uleiul la suprafata. sunt la fel de bune.

dar ati incercat salata de vinete cu dovlecei?
dovleceii se pot face si ei salata, exact ca vinetele, doar ca se fierb, nu se coc si apoi se bat, dupa ce se scurg bine. (le mai puteti lasa in strecurator si dupa batere).
salata devine mai "usoara", se mai albeste si nu-si pierde gustul de vinete


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Feb 2005, 07:08 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



PACHETELE DE PRIMAVARA
=Diana-Maria=

Īncalziti ulei, usturoi, carne de porc si caliti-le pāna este gata carnea. Adaugati morcovii, telina, smāntāna, zaharul si piperul. Fierbeti cam 1 min. la foc puternic. Dupa ce se raceste adaugati mugurii de fasole. Asezati īnvelisul cu un colt spre dumneavostra si puneti 2 lingurite. Rulati o data si de cealalta parte puneti ouale. Rulati īnchizāndu-l bine. Īncalziti uleiul la 350F si prajiti rulourile pāna devin aurii. Serviti-le cu sos dulce.

Alte pachetele de Primavara
Se toaca īmpreuna 150g de carne de porc cu 100g de crevete, 25g de ciuperci negre rehidratate si o ceapa mica, se framīnta cu o lingura de sos de soia si una de nuoc-mam (sos de peste), se parfumeaza cu un praf de cinci-parfumuri si cīteva frunze de coriandru sau menta tocate. Se mai incorporeaza 50g de germeni de soia si 50g de fidea de soia īnmuiata īna apa. Cu acest amestec se umplu foile de orez īnmuiate si se rasucesc ca sarmalele, dupa care se prajesc īn ulei, la foc nu prea iute.
Vietnamezii īnfasoara fiecare rulou īntr-o frunza de salata, īl īnmoaie īntr-un sos special si īl papa ca atare.

Sosul : 1lingura de nuoc-mam, 2linguri zeama de lamīie verde sau 1lingura de otet, 1-2 lingurite de zahar, 1/2 lingurita de ardei iute rosu (sau pasta de ardei iute), 1lingurita de usturoi tocat (facultativ). Cui nu-i place iute, īnlocuieste ardeiul iute cu morcov taiat julien.



PACHETELE DE PRIMAVARA CU UMPLUTURA DE PUI
Ingrediente pt umplutura:
3 cepe verzi,1/2 ardei rosu,1 file de piept pui taiat cuburi,2 linguri ulei(de arahide),50g germeni de soia,50g muguri bambus taiati cuburi,1 varza creata mica oparita si taita cuburi,1-2 linguri sos de soia,1-2 linguri sos hoisin,1 praf piper Cayenne,sare ,piper proaspat,1lingura patrunjel ,1 galbenus de ou.

1)Ceapa verde se taie in felii subtiri,ardeiul se taie cuburi mici.
2)Uleiul de arahide se incinge intr-o tigaie si se adauga pieptul de pui si se prajeste amesetcindu-l de mai multe ori.Se adauga legumele,care se prajesc cu carnea 20-25 min.
3) Se adauga sosul de soia si de hoisin,apoi se condimenteaza compozitia cu vegeta, cu piper Cayenne ,cu sare si piper.
4)Se incorporeaza patrunjelul.Umplutura se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca.Dupa ce s-a racit se imparte pe dreptunghiurile de aluat si cu ajutorul galbenusului se rasucesc in forma de rulada.
Se prajesc in ulei abundent.
Se servesc cu salata de rosii.

PACHETELE DE PRIMAVARA CU UMPLUTURA DE LEGUME
Ingr:2 linguri ulei susan,4 cepe verzi,50g muguri bambus,200g germeni de soia,150g morcovi,2 linguri sos soia,sare,1/2 ligurita zahar,un virf de cutit de chimen macinat,un vf de cutit de anason.
1)Se incinge uluiul de susan intr-o tigaie,ceapa verde si mugurii de bambus se taie felii subtiri si impreuna cu germenii de soia se calesc in ulei citeva minute,se razuie morcovii si se adauga in tigaie.
Se incorporeaza sosul de soia si se condimenteaza.Se ia masa de pe foc si se lasa sa se raceasca.
Umplutura racita se imparte pe dreptunghiuri si se ruleaza.
Se prejesc in ulei abundent la foc mic.

Pofta buna!


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Aug 2005, 09:11 PM
Mesaj #6


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



SOSURI CU ULEI DE SUSAN

Sunt folosite ca "dipping sauce" pentru pui fiert, la gratar sau orice alta carne care nu are gust puternic.

Susan-coriandru

1/4 cana otet de orez
1 L(ingura) frunze de coriandru (sau patrunjel, dar coriandrul ii da un gust deosebit)
2 lingurite de ulei de susan
1 lingurita de fulgi de ardei rosu iute

Soi-ghimbir

1/3 cana sos soia
1 lingurita radacina de ghimbir data prin razatoarea mica
1 lingurita ulei de susan


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Nov 2005, 10:02 PM
Mesaj #7


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Salata milaneza

Ingrediente
3 oua
400g sunca
1 conopida mica 1 kg cartofi
250g fasole verde
2 salate verzi
1 ceapa
250g rosii
4 linguri ulei
2 linguri otet aromatic
sare, piper
Mod de preparare
Legumele se fierb separat, ouale de asemenea se fierb separat. Se prepara sosul din ulei, otet, sare, piper. Pe o farfurie mare rotunda, se asaza in forma de piramida cartofii taiati felii(dupa ce au fost amestecati mai inainte cu putin din sosul de mai sus). In jurul cartofilor se aranjeaza fasolea verde taiata bucatele si in jurul ei frunzele de salata verde pe care se pune sunca. In continuare, in jurul frunzelor de salata, ouale taiate in sferturi si presarate cu ceapa tocata. In jurul oualor, bucatele de conopida presarate cu patrunjel verde tocat. Se termina de aranjat cu rondele de rosii asezate ca solzii de peste, de jur imprejurul salatei, chiar pe marginea farfuriei Se stropeste totul cu sosul preparat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 11 Dec 2005, 08:26 PM
Mesaj #8


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Placinta rustica

Ingrediente
500 gr cartofi
30 gr unt
300 gr carne tocata
1 ceapa, taiata marunt,
2 morcovi mari taiati rondele
1 lingurita de Vegeta diluata in 150 ml apa calda
1 ardei gras taiat in feliute
2 catei de usturoi taiat marunt
piper
2 linguri ulei de masline
Mod de preparare
Cartofii se pun la fiert ca pentru piure. In tigaie se incinge uleiul si se adauga ceapa. Peste un minut se adauga carnea tocata, morcovul, ardeiul gras si vegeta. Se acopera si se lasa pe foc mediu 15-20 minute. Cartofii fierti se paseaza impreuna cu untul si un praf de sare, facind un piure mai consistent. In tava se asaza continutul tigaii si se acopera cu piureul de cartofi. Se lasa la cuptor 20-25 de minute la foc mediu (180 grade).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 07:10 PM
Mesaj #9


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Aperitiv din branza de burduf


Ingrediente:
1/2 kg branza
50-100 ml bere
100 ml smantana
4-5 sardele
chimen
ceapa
sare.

Mod de preparare:
Branza se marunteste cu furculita, se adauga berea, smantana, sardelele, o lingurita rasa de chimen macinat si ceapa rasa; compozitia se amesteca bine si se sareaza dupa gust. Compozitia se serveste īn aceeasi zi, aranjata pe platou, ornata cu masline si gogosari.

Acest topic a fost editat de Plutarh: 18 Dec 2005, 07:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 07:14 PM
Mesaj #10


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



RULADA DE CIUPERCI CU CASCAVAL AFUMAT

Ingrediente:

Umplutura :

3 cepe
50 gr.unt
1 conserva ciuperci

Blatul :
6 oua
6 linguri mari faina
1/2 pachet praf de copt
4 linguri ulei de masline
500 ml lapte
sare

Pentru finisaj :
500 gr.cascaval
500 gr. smantana

Umplutura :
3 cepe tocate marunt se calesc in 50gr. unt, se adauga 1 conserva ciuperci tocate ,se adauga 100 ml apa si se fierbe pana scade complet.
Blatul : 6 oua se bat intregi se adauga 6 linguri mari cu faina, 1/2pachet praf de copt stins cu zeama de lamaie, 4 linguri ulei, 1/2 lingurita rasa de sare si 500 ml lapte . In tava aragazului se pune hartie, se unge cu ulei pana devine semitransparenta. Cuptorul trebuie sa fie incins la foc mic
Blatul se rastoarna in tava tapetata cu hartie si se tine la cuptor 30-45 min. Cand e aurie se rastoarna pe un prosop umed, se dezlipeste hartia . Pe rulada se pune un strat de cascaval ras, umplutura de ciuperci iar cascaval ras dupa care se ruleaza


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 07:16 PM
Mesaj #11


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Crochete din carne de pui

Ingrediente:
1piept de pui(fiert)
2oua fierte tari
1ou crud
200ml-300ml lapte
50ml ulei
50g unt
sare
100 gr pesmet
3 linguri cu varf de faina.

Preparare reteta:
Intr-o tigaie se pune uleiul si cand s-a incins se adauga pieptul de pui taiat marunt,marunt si se lasa 2-3minute.Apoi se adauga ouale fierte taiate in bucati mici, cele 3linguri cu faina si sarea.Se amesteca incontinuu sa nu se lipeasca si se toarna laptle putin cate putin pana devine o pasta mai groasa.Inainte sa o dam jos de pe foc i se adauga untul.Pasta obtinuta se pune pe o farfurie intinsa sa se raceasca.Dupa ce s-a racit se ia cu lingurita din compozitie si se da forma de crocheta.Se trece prrin ou batut si apoi prin pesmet.Se prajesc in ulei incins

Acest topic a fost editat de Plutarh: 18 Dec 2005, 07:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 11:09 AM
Mesaj #12


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Porumb cu maioneza

Ingrediente:
sunca taiata marunt
maioneza si smantana
1 conserva de porumb

Mod de preparare
Se pune porumbul din conserva la scurs intr-o sita fara sa se spele cu apa, pe urma se taie sunca (muschiulet fillet) marunt si se adauga langa porumb. Se prepara maioneza care se amesteca cu o smantana. Se amesteca toate ingredientele impreuna si se orneaza cu patrunjel verde.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 11:13 AM
Mesaj #13


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Conopida pane

Ingrediente:
1 conopida
2 oua
o lingura de faina
sare, piper

Mod de preparare
Se desprind buchetele din conopida si se oparesc cu apa clocotita. Concomitent, se pregateste compozitia de oua bautute cu faina si condimente. Buchetele se tavalesc prin oul cu faina si se pun la prajit, pina se rumenesc.

Mod de servire
Se serveste cald cu legume proaspete (ardei gras, rosii) sau salata verde.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 11:20 AM
Mesaj #14


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Salata de orez, rosii si ton


Ingrediente:
100 g orez
2 rosii
o conserva ton
100 gr porumb din conserva
100 gr mazare fiarta
o lingura maioneza
lamaie
sare si piper


Mod de preparare
Se fierbe orezul se taie rosia cubulete mici, se desfac conservele de ton si porumb, se scurg de zeama. Se amesteca totul cu o lingura de maioneza, sare, piper si zeama de lamaie dupa gust.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 22 Dec 2005, 11:22 AM
Mesaj #15


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Pasta de jumari


Ingrediente:
1 kg. jumari sau slanina
4 oua fierte tari
2 cepe
2 linguri de mustar dulce
1 lingurita piper
1 lingurita boia, sare.
500 ml suc de lamaie

Mod de preparare
Jumarile sau slanina se trec prin masina de tocat, ouale se zdrobesc, apoi se amesteca toate cu mustarul, sarea si condimentele pana la omogenizare. La final se puna sucul de lamaie
Mod de servire
Se serveste cu paine prajita si gogosari in otet.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 23 Dec 2005, 09:39 PM
Mesaj #16


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sos de hrean cu oua

Ingrediente:

100 ml ulei de masline
4 catei de usturoi
2 linguri faina
1 pahar apa
2 linguri hrean
sare
1 pahar smantana
1 pahar lapte
vegeta si piper
4 oua
patrunjel

Mod de preparare:
In uleiul fierbinte se pune usturoiul tocat, imediat faina, se amesteca; se adauga apa rece cate putin sa nu se faca cocoloase, apoi hreanul si un pic de sare. Se fierbe putin si se adauga smantana omogenizata cu lapte; se mai da cateva clocote amestecand continuu. Se potriveste de sare, vegeta, piper.
Separat se fierb 4 oua tari .La servire peste sos in fiecare farfurie se pune cate un ou taiat in patru si se presara patrunjel tocat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Dec 2005, 07:43 PM
Mesaj #17


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sos de iaurt

Ingrediente
1 iaurt
sare
usturoi
Mod de preparare

Iaurtul se bate cu furculita pina se omogenizeaza bine; usturoiul se striveste pina se obtine o pasta si se amesteca cu iaurtul, se sareaza dupa gust. Daca iaurtul nu este gros, se pune intr-un tifon dublu si se lasa sa se scurga peste noapte.
Se serveste ca garnitura la oua ochiuri sau la ardei cu orez, ca pasta pentru sandwich, daca se adauga nuci pisate, ca salata, daca se amesteca si nuci si castraveti, in cubulete mici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Dec 2005, 07:45 PM
Mesaj #18


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sos grecesc

Ingrediente
200 gr cartofi fierti
3 linguri ulei de masline
un galbenus
100 gr smintina
7catei de usturoi pisati
otet
sare, piper
Mod de preparare

Cartofii fierti se curata si se pun impreuna cu uleiul, galbenusul si smintina intr-un mixer. Usturoiul se piseaza si se adauga la piure si se amesteca bine. Se adauga putin otet, sare si piper.
Se serveste pe piine sau alaturi de carne


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Dec 2005, 07:51 PM
Mesaj #19


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sos frantuzesc

Ingrediente
500 gr. smintina
1 lingura faina
2 galbenusuri
500 gr. unt
sare, piper
zeama de lamiie
Mod de preparare
Se pune pe foc intr-o cratita smintina impreuna cu faina, galbenusurile si untul . Se bate totul pina se ingroasa sosul, se adauga sare, piper si zeama de lamiie, dupa gust.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 8 Jan 2006, 03:53 PM
Mesaj #20


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sos rosu in vin rosu

Ingrediente

500 gr unt
300 gr pasta de rosie
200 ml vin rosu
100 ml zeama de lamaie
1 ceapa
1 catel de usturoi
sare , piper

Mod de preparare

Untul se pune intr-o tigaie incinsa , adaugam usturoiul urmat dupa un minut de ceapa . inabusim cu vin rosu . Intr-un bol punem pasta de rosie impreuna cu sarea si piperul dupa gust putem sa adaugam si zeama de lamaie , omogenizam .
Punem amestecul peste ceapa si usturoiul inabusit .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 23 Oct 2006, 05:44 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



E mult mai mult decat o gustare, dar nu stiam unde sa o postez:

Azi am facut "Cartofi 1000 de calorii", adica am pus:
- unt pe fundul unui vas de Jena,
- apoi un strat de cartofi fierti si taiati felii,
- apoi feta rasa,
- apoi niste rondele de ceapa,
- apoi sos olandez (e cumparat, nu ma intrebati ce are, cred ca lamaie si unt),
- boia de ardei,
- apoi sunca slaba taiata bucati,
- apoi inca un strat de cartofi,
- apoi mozarella taiata felii,
- apoi sunca afumata taiata felii,
- apoi am facut un sos din 2 oua batute cu smantana, in care am pus sare si busuioc, pe care l-am turnat peste toate astea,
- am trantit deasupra niste cascaval ras si .. la cuptor vreo juma“de ora, pana ce se rumeneste deasupra.

Adica asa:

user posted image

Sau asa:

user posted image

Sau asa, ca merge de minune unvin negru, taninos:

user posted image


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 15 Nov 2006, 05:50 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



OMLETA (Almost) All inclusive

- 2 oua se bat bine cu putina smantana, apoi se adauga oregano;
- intre timp se prajesc putin in tigaie bucatele de: ceapa, carnaciori, sunculitza, ardei gras, rosii
- se adauga ouale si se lasa sa se prajeasca.
Se pot pune si bucatele de cartofi la prajit, dar eu nu am avut rabdare. (mi-era foameeee !!)

Deasupra presaram putin cascaval si gata.

Alaturi, merge o salata de varza rosie... mmmmmm !

user posted image

Pofta mare !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 15 Nov 2006, 06:15 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



licklips.gif licklips.gif



--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 7 Dec 2006, 02:18 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Nu stiu unde sa o postez, asa ca poate merge aici:

CIABATTA CAPRESE

INGREDIENTE:

- 200 gr. paine Ciabatta
- 2 rosii decojite;
- putin patrunjel;
- 100 gr. mozzarella
- 125 gr. sunca afumata;
- 1 ceapa medie;
- 40 gr. unt;
- 2 oua;
- 200 ml. lapte;
- sare;
- piper.

1. Painea se taie in cuburi nu prea mari:

user posted image

apoi se da la cuptor pana ce se rumeneste si se usuca putin:

user posted image

2. Rosiile se taie marunt, mozzarella se taie in cuburi mici, patrunjelul se marunteste:

user posted image

3. Ceapa si sunca se taie marunt, apoi se prajesc in putin unt:

user posted image

4. Cele de mai sus (punctele 3 si 4) se amesteca cu painea rumenita (intr-un vas termorezistent):

user posted image

5. Se separa albusurile de galbenusuri. Galbenusurile se amesteca cu laptele, apoi se adauga piper si sare, dupa gust:

user posted image

dupa care se toarna peste compozitia din vasul termorezistent.

6. Albusurile se bat spuma cu putina sare. Se adauga si ele peste compozitia din vas si se amesteca cu grija:

user posted image

7. Se da vasul la cuptorul preincalzit, la 200 grade, aproximativ 25 de minute, pana ce se rumeneste continutul vasului:

user posted image

8. Mancarea se serveste calda:

user posted image

Merge de minune si un vin rosu thumb_yello.gif

Pofta mare !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman