HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Introducere Si Link-uri Utile
Mistinguett
mesaj 24 Feb 2005, 12:25 AM
Mesaj #1


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Exista o moda acum ca fiecare crasma sa isi publice cartea proprie de bucate. Si m-am gandit ca n-ar fi rau sa facem si noi o culegere de retete - suntem multi din zone diferite ale Romaniei si ale globului si in timp cred ca am putea creea o carte de bucate a Hanului.

Cu ajutorul lui Mihai ea va fi accesibila de pe prima pagina a forumului si va contine categorii, pentru a fi cat mai usor de folosit. Categoriile vor fi cum urmeaza:

Aperitive si gustari

Supe si ciorbe

Retete cu carne de pui

Retete cu carne de porc

Retete cu carne de vita

Retete cu peste si fructe de mare

Retete vegetariene si de post

Dulciuri

Comentarii si intrebari despre retete


Pentru inceput voi copia in noua Carte de bucate retetele care deja au fost postate prin bunavointa multora dintre voi, care retete sunt imprastiate prin diferite subiecte si greu de gasit cand avem nevoie de inspiratie. Voi adauga si eu cateva retete noi si sper ca si voi, in continuare, sa contribuiti retetele voastre preferate.

Rugamintea este ca retetele sa fie incercate de voi (chiar daca nu voi ati gatit ) iar daca sunt preluate de pe un alt site (dar incercate de voi, cum spuneam) sa respectam regulile de copyright: ori le rescriem in cuvintele noastre, ori dam credit cui trebuie.

Bineinteles ca Bucataria Hanului va ramane deschisa ca si pana acum, pentru subiecte cum ar fi cereri de retete specifice, lamuriri asupra mancarurilor, ingredientelor etc. Cartea de bucate se vrea doar o compilatie de retete delicioase si cat se poate de originale, un punct de referinta pentru atunci cand vrem sa incercam sa gatim ceva nou. Retetele noi din aceste subiecte vor fi eventual transferate in Cartea de bucate dand credit autoarei/autorului.

Cateva link-uri folositoare in bucatarie:

Totul despre ierburi si condimente, cu denumirea lor in mai multe limbi

Epicurious -- cea mai mare colectie de retete compilate din 3 reviste de specialitate de mare tiraj, majoritatea retetelor provenind din bucataria restaurantelor internationale.

Kitchen Empire - Measurements - masuratori si echivalente (in caz ca va intrebati cate linguri sunt la o jumatate de cana etc.)

Deci, spor la postat si gatit si pofta buna!!!


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 05:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman