HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sabina - La 6 Luni Intre Viata Si Moarte, Umanitar
Lucia Csoma
mesaj 27 Jul 2005, 07:04 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Ajutorul tau poate face diferenta dintre viata si moartea unui copilas de numai 6 luni.

Unesco UK a sunat spitalul in care este Sabina si a pubicat cazul pe site-ul www.unesco.co.uk - prima pagina.

Sabina este un copilas care sufera de o forma rara de cancer de ficat. Din fericire sansele ca acest tip de cancer sa fie tratat sunt de 70-80%, dar a aparut problema banilor - 50 mii lire sterline este suma de care depinde viata Sabinei. Suma este fabuloasa la prima vedere, dar totodata este o suma care se poate strange cu putin efort din partea mai multor oameni.

user posted image

Cu niste bani imprumutati pentru avans, Sabina a reusit sa ajunga la spital (Scotia), tratamentele sunt incepute, dar se opresc imediat in momentul in care familia nu face rost de aceasta suma de bani.


In mesajul urmator este povestea detailata a Sabinei trimisa de catre tatal ei.

Info Sabina:

Pana acum s-au strans aproximativ: 9.500 Euro

Pagina de web:
http://sabinac.netfirms.com/ro.htm
(aici gasiti documente medicale, poze si noutati)

Pagina UNESCO:
www.unesco.co.uk
(pe prima pagina in coltul din dreapta apare cu verde "Sabina Romania")

Articol "The Herald" - ziar faimos in Scotia
http://www.theherald.co.uk/news/43800-print.shtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 27 Jul 2005, 07:06 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Aceasta poveste disperata a fost scrisa de tatal acestui mic ingeras:


"Dragi oameni de bine, stimate mamici si tati,

Va scriu in speranta de a primi ajutor de la dumneavoastra intr-o problema care ne depaseste pe noi ca parinti,cel putin financiar.
Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai ,va imploram sa cititi intai povestea noastra si apoi sa hotarati.


Daca-mi permiteti,va voi spune povestea noastra tragica,dar care poate avea un rezultat bun,adica vindecarea fetitei noastre de cel mai rar tip de cancer - HEPATOBLASTOM (cancer de ficat).
Fetita noastra are 6 luni de zile ,o cheama Cimpeanu Sabina Ioana,s-a nascut pe 05 Ianuarie 2005 ,sanatoasa, 3,3 kg. Nimic nu anticipa vestea pe care aveam sa o primim si care ne-a schimbat viata,credem noi.

Fetita a fost sanatoasa pana acum o luna,pe 10 Iunie 2005(exceptand o usoara raceala acum 2 luni),cand a avut febra destul de mare 38,5 grade Celsius.
De data aceasta nu am mai chemat doctorul de familie(am avut cred noroc) sa vada fetita si a vazut-o un prieten de familie(nu foarte apropiat),prof. doctor Arion Constantin de la Fundeni,specializat in pediatrie.

Acesta cred ca a fost marele noroc al fetei (si al nostru ca parinti) ca a consultat-o un doctor pediatru care stie foarte bine oncologia pentru copii.
Bineinteles ca de la prima palpare acest extraordinar doctor si-a dat seama ca este vorba despre hepatomegalie ,mai exact cel mai rar tip de cancer (1 la un milion ),dar totusi cel mai frecvent cancer la copii asa mici si anume HEPATOBLASTOM(ceea ce nu putem spune despre doctorul de familie care consultase copilul recent).

Noua ca parinti nu ne-a spus in acea seara suspiciunea lui,dar ne-a programat la o ecografie abdominala pentru urmatoarea zi ,unde am aflat disperati ca este un cancer de marime 11/8 cm la ficat si ca domnul doctor banuise asta cu o seara inainte,dar nu a vrut sa ne alerteze pana nu este 100% sigur.

Printre lacrimile care nu mai conteneau(ele nici acum nu se opresc tot timpul,dupa prima tura de citostatice -cand a intervenit aplazia-adica caderea tuturor analizelor,arsuri si rani ale pielii din gurita si pana la fundulet,ce mai totul era carne vie)am cautat pe internet tot ce se putea despre acest tip de cancer ,despre copii care au trecut prin asta si mai ales cum se poate trata si care este procentul de reusita ale acestor cazuri.

Am gasit foarte multe cazuri de copii care au reusit sa scape de acest tip de cancer si parintii lor care au facut site-uri pentru a-i ajuta pe altii in aceeasi situatie si pentru care le multumim lor si Domnului ca i-am gasit.

Am aflat ca din 2000 exista un protocol
de tratament cu succes care are un foarte mare procent de reusita si care consta in 4 sau 5 rund
e de tratament 5 zile cu citostatic(CISPLATIN si Adriblastin sau DOXORUBICIN -de unde si denumirea PLADO)pentru micsorarea tumorii,operatie pentru indepartarea totala a tumorii(sau mai multe pentru a nu ramane nici o ramasita) sau chiar transplant de ficat,si la sfarsit inca 2 runde de tratament cu citostatice,tocmai pentru a intra cancerul in remisie.

Dupa aceste 6-8 luni de zile cat dureaza totul,se testeaza pacientul foarte des ,urmand ca de abia dupa 4-5 ani de zile sa se declare ca nu mai poate reveni cancerul.

In disperarea noastra ,am inceput sa trimitem mail la toti cei despre care am citit,la toti cei care au incurajat acei copii in paginile lor,la multe cadre medicale care au participat la vindecarea copiilor si erau pusi la loc de frunte in acele pagini induiosatoare.

Spre surpriza noastra,am inceput sa primim raspunsuri foarte multe mai ales din America(multi ne-au oferit cazare gratuita,ne-au sfatuit la ce sa ne asteptam),dar si de la un doctor din Scotia ,de la spitalul Royal Hospital for Sick Children,orasul Edinburgh. Acesta ne-a raspuns chiar din prima zi (era Duminica) si ne-a incurajat si ne-a spus ca ar trebui inceput tratamentul cat mai repede sau mai ales macar dupa sfarsitul celei de-a doua ture de citostatice.

Citind cat am citit noi pe internet,incepi sa nu te mai miri de ce te ajuta un om necunoscut cand afla ca poate ajuta un copil in suferinta(lucru care la noi in Romania se intampla mai rar si atunci cand se intampla te intrebi daca nu are un gand ascuns).

Asa ca am pastrat legatura cu acest minunat doctor Pritchard care ne-a mai ridicat moralul, ca si doctorul Arion. Pentru aceste lucruri si pentru acesti oameni i-i multumim lui Dumnezeu!

Asa am aflat ca sunt 4 grupuri mari de studiu si tratament in lume:in S.U.A. ,Anglia, Germania, Japonia.Cum Anglia si Japonia ies din discutie pentru ca sunt foarte departe,Germania iese si ea deoarece nu stim spitale ,nu cunoastem limba si tratamentul este mai toxic si cu mai putine reusite,am optat pentru Anglia ,mai exact Scotia,Edinburgh,Royal Hospital for Sick Children.

Tratamentul a fost inceput la spitalul Fundeni(prima runda de citostatice),dar la noi nu prea exista medicamente(majoritatea le-am facut noi rost contra cost bineinteles),aparatura este ca si inexistenta,operatia in nici un caz nu se poate face la noi,nu mai vorbesc ca toate mamicile din salon au foarte multe medicamente ele,ca se mai si fura medicamente,ca i-ti trebuie pile la Institutul de hematologie pentru trombocite,eritrocite,masa,ca asistentele de multe ori sunt depasite,ca in weekend doctorul de garda nu face fata si mai rau te baga in panica,ca te intrebi tot timpul oare azi i-mi baga trombocite sau stau cu frica pana maine sa nu se intample ceva.

Asa ca dupa foarte mari peripetii si frica de a nu innebuni tu ca parinte si sa nu-l mai poti ajuta si mai ales frica de a nu se ivi vreo complicatie si a nu se descurca si copilul de numai 6 luni sa moara inainte de a ajunge la operatie,unde este riscul cel mai mare am decis sa nu mai asteptam si a doua runda de citostatice la noi in tara(tin sa precizez ca oricum trebuia sa plecam dupa a doua runda)si sa urgentam lucrurile si sa putem pleca in Scotia pentru tratament si operatie,mai ales ca fata a iesit din aplazie,analizele s-au imbunatatit si poate rezista zborului cu avionul.

Problema este insa aceasi ca si inainte :suma pe care o cere spitalul din Scotia este de 50.000 lire sterline(in Germania depasea 100.000 euro),suma pe care nu o avem si pe care nu o putem face rost nici chiar vanzandu-ne apartamentul in care locuim,mai ales ca spitalul din Edinburgh ne-a admis intr-un sfarsit pentru tratament ,dar ne-a conditionat venirea pe 18 Iulie 2005.

Acesti bani nu ne trebuie toti de la inceput,doar o parte din suma care se depune ca garantie intr-un cont si pe masura ce continua tratamentul ,se mai cer.
Binenteles ca daca este cineva interesat ,se pot pune la dispozitie toate actele din spital,toate mail-urile dintre noi si doctorul Pritchard din Scotia,toate analizele,tot ce este necesar pentru a dovedi ca ceea ce spunem este adevarat.

Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai(mai ales ca de succesul sau calitatea operatiei depind urmatoarele interventii si mai ales posibilitatea de a apare metastaze) ,va rugam sa ne contactati :
crisflo34@yahoo.com
0722363818
021 7717932
031 4091290
sau aici pentru orice informatie.
Cimpeanu Florentin
Cimpenu Irina Cristina

Va cerem scuze pentru lungimea scrisorii si va multumim pentru intelegere."

_____________

Donatii:

Chiar si o suma mica ce pare a fi insignifianta, este un mare ajutor pentru Sabina: $1, $5, $10, $100, $500, sau orice alta suma puteti dona, va face o diferenta.

Contact:

Matusa Sabinei, Cosmina Neagoe:
crisflo34yahoo.com
Telefon: +4-0723.305.762

Europa:
Chetă în Germania: contactati-o pe Laura Blănaru.
E-mail: laura_blanaruhotmail.com
Mai multe detalii >

International:
Traveler's check sau International money semnat la Lucia sau Cosmina
Western Union: Cosmina Ruxandra Neagoe- Bucuresti (să ne anuntati)

SUA:
Daca doriti sa faceti o donatie deductibila sau sa timiteti check, scrieti la adresa:
lucia_csomayahoo.com
sau sa sunati pe Lucia Csoma la (410) 889-5567

IBAN (International Bank Account Number), transfer bancar:
BCR sucursala Iuliu Maniu Nr.190-192, Bucuresti
Name: Cimpeanu Irina Cristina
ROL: RO87RNCB5064000103030002
Euro: RO33RNCB5064000103030004
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 28 Jul 2005, 10:09 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Pana acum s-au strans 12.700 Euro, imediat suntem la jumatatea sumei.


Este posibil ca formatia Morometii sa faca un concert pentru adunarea fondurilor daca gasim cineva cine a mai organizat asa ceva si e serios. Ne puteti da vreo idee in acest sens? (si sa nu fie prea scump smile.gif )


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jul 2005, 10:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 29 Jul 2005, 01:26 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Cazul Sabinei a fost publicat in ziarul Libertatea:
http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=122454
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 29 Jul 2005, 05:42 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Maine 29 Iulie 2005 Romaniei orele 21-22, ora Romaniei, pe Radio Romania International, in emisiunea "Ingeri printre oameni" va fi prezentat cazul Sabinutzei.
Se poate asculta si online.
www.rri.ro
(coltisorul sus dreapta)
Sunt si si eu invitata telefonic, scuze in avans pt balbe, e mult mai usor sa scri... E pentru Sabina si sper sa fie cat mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 29 Jul 2005, 10:00 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Multumim Radio Romania International pentru gaduirea unei emisii despre Sabina in seria "Ingeri Printre Oameni"


Sotul meu a inregistrat emisiunea, o trimitem prin mail oricui ne-o solicita. (ptr. Real Player, 6 Mb)


Cea mai emotionanta fraza rostita de Andreea Demirgian:(pt mine)
"Daca aveti un euro de la piata care nu va trebuie, poate ni-l dati noua pentru ea.."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 30 Jul 2005, 07:01 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Toti cei ce doresc sa asculte emisunea de pe RRI, o pot descarca de pe site, la rubrica "Noutati".


Persoane care au prieteni la magazine, locri publice etc, vor pune afise si urne pentru Sabina. Avem deja un poster in curand (poate chiar si astazi), o sa-l punem pe site-ul Sabinei si de acolo il poate descarca oricenie doreste. Vom face si fluturase.

Toti cei ce cred ca o pot ajuta pe Sabina, pot descarca fluturasele si le pot impartii unde considera fiecare.


In Canada cineva organizeaza un "garage sale" si banii optinuti acolo vor merge la Sabina.


Multumim tuturor pentru mobilizare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 31 Jul 2005, 10:31 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Matusa Sabinei mi-a spus ca a vorbit cu parintii ei si iubita mica e ok, mananca mult de ia speriat, se joaca, rade.
Mai sunt putine probleme. Mai vomita si ii cade parul, dar in rest e ok.

"Nu-i nimic o sa fie cheliuta si frumusica. sanatoasa sa fie ea." zice Cosmina (matusa Sabinei)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 1 Aug 2005, 02:06 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Multe dintre persoanele care au aflat despre Sabina au facut cunoscuta povestea ei prin mail, forum-uri, au contactat ziare, fundatii, biserici, etc., s-au oragnizat emisiuni tv, radio si s-a vorbit mult despre Sabina.


Campania "Ajutati-o pe Sabina" in prezent


Adina din Canada a vorbit tuturor prietenilor si colegilor ei despre Sabina si pana in acest moment a strans $470 Canadieni. Acum ea s-a gandit sa organizeze un bazar pentru Sabina in care deja avem cateva produse: 3 carti pentru copilasi. Detalii in pagina de web la sectiunea "Shop". Va rog sa dati un refresh in cazul in care nu va apare la prima accesare. Daca doriti sa donati lucruri pe care nu le mai folositi, puteti sa ne anuntati si le trecem pe lista de produse.


Cristian din Canada s-a inarmat astazi de dimineata cu lipici si postere si a facut o tura pe la bisericile, magazinele si restaurantele din jurul lui. In zilele viitoare va deschide un cont pentru Sabina si toti cei ce doresc sa doneze in Canada il pot contacta pe el.
El a mai luat legatura cu Stefan Hrusca pt un posibil concert ale caror incasari partiale sau chiar totale, vor merge in contul Sabinei.


Laura I. din Romania a trimis mail catre toate prietenele ei, ele vor organiza o intrunire si o parte din incasari se vor duce la Sabina.


Laura P. din Germania se descurca de minune cu al ei "Teledon" European. Pana cum a strans 475 Euro si lumea d'abea acum a inceput sa trimita mai des. A deschis un cont PayPal in Euro, care deja are incasari frumoase. In zilele viitoare vom trece pe pagina de web si "butonul" de unde puteti dona in Euro pentru Sabina.


Lory din Canada organizeaza o discoteca pe 5 August, pretul unui bilet este de $5 si toate toate incasarile din vanzarea biletelor vor fi donati integral Sabinutei.
Ea a mai convins cateva persoane sa organizeze cate un "garage sale" si incasarile, de asemanea, vor fi donate Sabinei.


Eu (Lucia din SUA), am vorbit la biserica pe care o frecventez sa pun fluturasi cu povestea Sabinei in buletinele ce se impart la inceput de slujba la urmatoarele doua sulujbe, de asemenea se va face un indemn catre membrii sa o ajute pe Sabina.

Fluturasi si postere gasiti pe pagina de web la sectiunea "campanie".


Toate persoanele care au aflat despre Sabina si au fost impresionate, au trimis cazul mai departe si au facut o mica cheta pentru ea.


Nu stiu daca am omis ceva. Daca da, va rog sa ma anuntati.


Vreau sa le multumesc tuturor celor care se gandesc la Sabina, se roaga pentru ea si ni s-au alturat pentru ajutarea acestui mic ingeras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 4 Aug 2005, 04:11 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina este bine, dupa prima tura de citostatice in Scotia se simte foarte bine si nu a intrat in aplazie (adica caderea tuturor analizelor,arsuri si rani ale pielii din gurita si pana la fundulet), este foarte activa si deja rosteste silabe.

Situatia financiara aproximativa:
Romania: 13.500 Euro
USA 1: $350
USA 2: $200
Canada 1: $195
Canada 2: $495
"Teledonul" European: 674 Euro

Aproximativ 15.083 Euro = 10.650 Lire sterline

Multumim tuturor donatorilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 5 Aug 2005, 05:04 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina a avut azi un test pentru a se vedea daca citostaticele i-au afectat auzul. Vestea buna e ca totul e perfect si auzul nu a fost afectat.


Situatia Financiara:

Romania = 14.769 Euro
"Teledon" (Germania) = 713 Euro
USA 1 = $235
USA 2 = $501
Canada 1 = $540
Canada 2 = $675

Total Euro = 16,893 = 11,980 Lire Sterline

Imediat suntem la jumatatea sumei.
Multumim tuturor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 5 Aug 2005, 05:21 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Am uitat sa va spun ca maine Sabinutza implineste 7 luni.

La multi ani pui mic, te iubim si asteptam sa fi bine si o data sa deschizi aceste subiecte si sa te uiti cat de mult te iubeste lumea.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 5 Aug 2005, 06:18 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sambata 6 August, 2005, pe postul de televiziune SKY TV, va fi prezentat un reportaj cu Sabina, printii si Dr. Pritchard.
Reportaul va fi difuzat toata ziua in cadrul "News".

Are cineva posibilitatea sa inregistreze emisiunea? Am dori sa o punem pe pagina de web a Sabinei.
Vom incerca sa obtinem o inregistrare de la SKY Tv, dar nu stim sigur daca e posibil sa ne-o dea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 6 Aug 2005, 06:34 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Strangerea fondurilor pentru Sabinutza a inceput sa mearga foarte bine.

Astzi am reusit sa depasim jumatatea sumei necesare.
Numaratoarea inversa a inceput... smile.gif

Situatia aproximativa a donatiilor:

Adina Canada - CAD 552.50
(bazar+colectare de fonduri)

Discoteca - CAD 320.00
(Adina si Lory, vanzare bilete de intrare si bauturi)

Romania - 14.769 Euro + 20 GBP
(donatii de pretutindeni)

Cristian - CAD 1,365
(contactat prieteni, biserici, ziare, etc)

Laura - 1,137 Euro
("teledonul" European care a inceput sa se extinda si peste ocean)

Lucia - $501
(publicat pe forum-uri, anuntat prieteni, contactat ziare, etc)

USA 2 - $235
(forum)

Total Euro - 18,002 = 12,766 GBP
Necesar - 12,234 GBP

Multumim tuturor celor ce sunt alaturi de Sabina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Aug 2005, 09:51 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sa va ajute Dumnezeu si rugaciunile noastre...Sper sa puteti sa stangeti si cealalta jumatate de suma.Doamne ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 9 Aug 2005, 12:13 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Dascalita, multumesc. smile.gif



Sabina a inceput astzi un nou tratament cu citostatice. Speram ca si de aceasta data sa treaca fara nici o urmare negativa.

Situatie financiara:

Romania - 15,630 Euro
"Teledon" - 1,271 Euro
Canada 1 - CAD 580
Discotaca - CAD 400
Canada 2 - CAD 2,075
USA 1 - $ 501
USA 2 - $ 235

Total: 19,546 Euro - 13,812 GBP

Doresc sa va spun anumite moduri prin care lumea o ajuta pe Sabina.
Oamenii trimit mail-uri la toti prietenii lor cu rugamintea ca si ei sa trimita mai departe, contacteaza fundatii umanitare, posteaza pe forumuri.
Oricine doreste poate ajuta astfel.

Mediatizand cazul, am reusit sa adunam mult mai mult decat am fi putut dona.

Invit pe toata lumea sa ni se alture la campania Sabinei.
In doar 4 saptamani s-a depasit jumatatea sumei.
Se poate, chiar si fara a produce o gaura in buget.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 11 Aug 2005, 05:38 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina a terminat astazi o noua tura de citostatice. Doctorii au mare grija si ea rezista din ce in ce mai bine la tratament.
Prima oara (in Romania) a vomat mult, toate analizele i-au iesit rele si avea arsuri pe tot corpul.
A doua oara (in Scotia) a vomat.
Acum, in 3 zile de spitalizare a vomat de doua ori, in rest se simte bine.
De obicei starile cele mai neplacute le are dupa 7 zile de la tratament, dar cum a rezistat mai bine data trecuta, speram ca si de aceasta data sa treaca cu bine. Semnele sunt bune si incercam sa credem in ele.

O cunostinta de-a mea zicea: "Oare ce e in capusorul ei? Ea crede ca asa e viata, se trezeste, ia medicamente, mananca, se joaca, vine asistenta o inteapa, iarasi mananca, ia medicamantele, iara e intepata.. si iara.. si iara.."
Haideti va rog sa-i aratam acestui copil ca viata nu e un chin, sa-i aratam ca viata e frumoasa si e placut sa fie traita.

Am primit poze cu ea, este foarte activa si e putin bronzata, este foarte bine dezvoltata si doctorul a spus ca evolutia ei este foarte buna si tumoarea e in remisie. Cateva dintre poze le vom pune in curand pe pagina ei de web.


Situatia financiara aproximativa:

22,701.34 Euro - 15,679.67 GBP

Multumim tuturor celor ce sunt alaturi e acest ingeras.

Acest topic a fost editat de Lucia Csoma: 11 Aug 2005, 06:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 11 Aug 2005, 06:19 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sarah Howden a scris un articol despre Sabina in ziarul Scotsman:
http://news.scotsman.com/features.cfm?id=1757602005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 13 Aug 2005, 05:24 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Cazul Sabinutzei a aparut in Jurnalul National:
http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=4000

Cei de la Scotsman, au mai amintit o data de povestea Sabinei (vezi jos):
http://news.scotsman.com/opinion.cfm?id=1747172005


Am sa postez aici un mesaj de la Cosmina, matusa Sabinutzei:

"Iubita mica este f bine in continuare. Este asa de tatel , ca nu ne putem intelege la telefon din cauza ei. Are pofta de vorba mare, mare( doar e fetita). Mananca bine si a reusit sa ia in greutate , sa ajunga si ea in limitele normale pentru varsta ei. Nu imi venea sa cred cand am vazut pozele cat de mare e acum. Ochisorii sunt tot albastri si tot asa de patrunzatori. Doamne daca ar stii ea cata lume se roaga pt ea si cata energie pozitiva se strange pt ea zilnic.

Ea nu stie ,dar parintii ei simt asta zilnic. Sunt chiar uimiti de cat de bine raspunde la tratament si cum ii cresc sansele in fiecare zi. O sa fie un hop mare operatia, dar cu ajutorul lui Dumnezeu va trece si ea. Parintii ei deja au emotii mari. Au inceput numaratoarea inversa pt operatie. Sunt in acelasi timp nerabdatori si speriati.

Iubita a rupt inima intregului spital si este prietena cu toata lumea de acolo.Dl Dr este topit dupa ea. De cate ori apare el ea rade tare si vrea la el in brate sa-i pape crvata.

Emisiunea la Povestiri adevarate va fi Miercuri.
[...]
Cosmina, matusa Sabinei"


Anunt:

Duminica 28 August, va avea loc un "Bazar in aer liber" pentru strangerea de fonduri.
Locul: Insula copiilor - Complex Herastrau, Bucuresti
Proprietarul de acolo a fost foarte amabil si a spus ca orice copil va cumpara ceva de la bazar, va avea intrarea gratuita.

Daca aveti prieteni si rude care ar putea participa, va rugam din tot sufletul sa-i anuntati, va fi buna dispozitie pentru copii si in acelasi timp Sabina ajutata. Acolo veti avea ocazia sa o cunoasteti pe matusa ei si pe multi alti oameni care doresc sa o ajute.


O doamna din California ofera peste 20 de bilete pentru Six Flags California, nu exista un pret fixat, fiecare ofera cat considera, daca cunoasteti pe cineva care ar putea fi interesat, va rugam sa-i anuntati.
Mai multe detalii aici:
http://sabinac.netfirms.com/shop/sixflags.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 17 Aug 2005, 04:52 AM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina se simte bine, deja poate sa rosteasca silabe. smile.gif

Maine, la orele 17, ora Romaniei, pe postul Acasa Tv, in cadrum emisiunii Povesti Adevarate, va fi prezentata pentru a doua oara povestea Sabinei. Ii rog pe cei ce au ocazia sa vizioneze emisiunea, sa ne povesteasca si noua.


Situatia financiara aproximativa:

27,410.06 Euro - 18,931.95 GBP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Aug 2005, 05:41 AM
Mesaj #21


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



cry.gif cry.gif cry.gif ... am vazut ochii... cry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 23 Aug 2005, 05:00 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Marius, ma tem ca nu ti-am inteles mesajul. sorry.gif


Mesajul de la matusa Sabinei:

"Nu imi imaginam ca aceasta poveste scrisa de Florin intr-o noapte la disperare o va auzi cineva.
Dar ma rog la Dumnezeu in fiecare zi pt sanatatea acestor oameni, care au auzit si au fost langa noi din primele momente. Sunt oameni care nu ne cunosc si care nu au ezitat nici o clipa sa ne ajute si sa ne sustina.
Nu credeam sa exista asa ceva pe lume.
Sabina are f mult noroc. Parca imi e si frica sa spun chestia asata.
De cand s-a descoperit boala , toate lucrurile i s-au legat. Nu a fost nici un moment in care sa ne poticnim in ceva. Cand era o situatie incurcata rau din care noi credeam ca nu o sa iesim, nu stiu cine sau nu stiu cum lucrurile se aranjau foarte repede in favoare ei. Mama mea tot spune ca Sabina este norocul lor in viata. Si ca a venit cu un scop anume. Eu am momente in care nu vad acest scop, dar mama tot spune ca Dumnezeu e mare si are el un plan cu viata lor.
Eu nu pot decat sa sper ca asa o sa fie si sa ma straduiesc sa fac tot ce pot pentru ei .
Daca nu erati voi toti sa ma ajutati, recunosc ca nu aveam putere sa fac mare lucru.
Va multumesc mult si sper sa va am aproape tot timpul. Am inceput sa fim un pic tensionati toti ,pt ca se apropie operatia.
Sabinutza e f bine , vrea numai in picioare si este o grasuna.
Sunt convinsa ca se va recupara repede si frumos dupa operatie.

Va pup pe toti.
Cosmina, matusa Sabinei."


Situatie financiara aproximativa:
33,265.73 Euro - 22,976.42 GBP

Mai este doar putin pana se strang banii de operatie, speram mult ca acele cheltuieli post operatorii sa fie rezonabile.

Multumesc tuturor ce sunt alaturi de Sabina in orice fel.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 23 Aug 2005, 06:54 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina este conectata la fire pentru ultima cura de citostatic. Mai are de stat 2 ore pt citostatic si dupa aceea inca 3 ore pentru hidratare. Mama ei are de furca cu ea pentru ca vrea doar in picioare sa mearaga pa. smile.gif
Pana acum a recationat f bine si asa sa-i ajute Dumnezeu si in continuare.
Daca toate merg bine , maine a scapat de spital si poate sa zburde iar pt inca cateva zile pana la operatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 26 Aug 2005, 04:25 AM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabina ee simte f bine si AFP-ul e in scadere.

Are ea ceva probleme dar se pare ca nu de sanatate. Vrea doar in sus , vrea sa vorbeasca cu toata lumea si sa fie bagata in seama si sa nu mai stea conectata la fire. Slava Domnului , a scapat de fire si in afara de faptul ca i-a mai plecat ceva perisor si are 2 randuri de unghiute, alte simptome nu are momentatn.

Mananca f bine si f multa mancare solida si a reusit sa ajunga la ......... ura 8 Kg.

Acum are pauza o saptamana , dupa care va incepe pregatirile pt operatie.


Maine speram sa putem pune noi poze pe pagina de web

Salutari tuturor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 1 Sep 2005, 12:02 AM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Cu mare bucurie, doresc sa va anunt ca am strans suma de: 26,326.34 GBP
Am ajuns sa putem acoperi suma necesara pentru operatie si sa adunam ceva banuti pentru ingrijirile post operatorii ale piului mic.

Cuvintele sunt prea putine si sarace pentru a putea exprima multumirea pe care o am cand vad ce am reusit sa facem impreuna.

Va multumesc ca am avut ocazia sa va cunosc si ca am putut impreuna sa facem o echipa atat de buna.
Sunt persoane care au ajutat, dar nu au vrut sa posteze, le multumesc si lor pe aceasta cale.

Parintii sunt cu moralul la pamant sunt ingrijorati pentru operatia dificila prin care va trece micuta lor. Ne rugam sa treaca cat mai curand posibil peste aceasta agonie si sa fie tari pentru Sabinuta dupa operatie.

Sa-i o tinem pe Sabina si parintii ei in rugaciunile noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 Sep 2005, 06:54 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Dumnezeu sa ii ajute!Noi ne rugam pentru ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 2 Sep 2005, 05:48 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Rezultatete de la RMN arata scaderea tumorii la 5,4,4. Sabina este pregatita pentru operatia de 6 ore care va avea loc marti 6 Septembrie.
Greu sa-ti inchipui un copilas atat de mic sa treaca printr-o operatie atat de dificila.

Dumnezeu sa fie cu ea.

Dascalita, multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 6 Sep 2005, 05:57 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Operatia va incepe la ora 11 ora Romaniei.
Sabina draga noastra, asteptam vesti bune despre tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Sep 2005, 07:05 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am speranta ca Sabina va depasi momentul critic...Asteptam sa ne spui ca rugaciunile noastre si ale parintilor ei au fost auzite...Dumnezeu sa ii ajute!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 6 Sep 2005, 04:57 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Dascalita, toate rugaciunile au fost auzite.

Operatia a iesti bine. Peste 20 min Sabina urmeaza sa se trezeasca. Revin mai tarziu cu detalii pe masura ce le primesc.
Astazi, la emisiunea Povesti Adevarate de pe postul Acasa Tv, Cosmina Neagoe, matusa Sabinei, va intra in direct prin telefon si va vorbi despre operatie.

Va multumim tuturor celor ce sunt alaturi de Sabina in aceste zile atat de importante din viata ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Sep 2005, 05:49 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Doamne,iti multumim pentru ca ai auzit durerea acelor parinti si pentru ca ai fost alaturi de Sabina!
Lucia...ai facut un lucru minunat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 8 Sep 2005, 07:41 PM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Sabinutza a trecut noapte cu bine.
Da semne bune de la o ora la alta.
Au reusit sa o mai intoarca de pe o parte pe alta. Azi se asteapta sa iasa de la terapie intensiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 13 Sep 2005, 04:14 AM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Mesaj de la matusa Sabinei:

"Am poze noi cu un copil care parca nu a patit nimic.

Vesti BUNE BUNE.

Sabina a iesit din spital. Am si poze noi. O sa o rog pe Lucia sa le puna.Nu va vine sa credeti cum arata. Nici nu zici ca a patit ceva. Doamne cat de puternica e.
Parintii sunt obositi si cu sufletul inca mic ,dar destul de optimisti. Inca nu se pot bucura din tot sufletul. Invata sa ia fiecare pas.

Doamne ce bine arata.

Va pupam si va multumim ca ne-ati ajutat sa ajungem aici
Cosmina, matusa Sabinei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 22 Sep 2005, 04:42 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Imi cer scuze ca nu am venit cu prea multe vesi, dar nici acum nu avem rezultate foarte clare in urma analizelor.
Dupa cum v-am obisnuit, am sa va copiez aici mesajul matusii:

"Scuze pt lipsa de informatii. ieri chiar am avut o zi f incarcata si de acasa nu se mai poate sa stau noaptea cum faceam in vacanta.

Luptatoarea noastra a inceput o noua cura de citostatic. Asta e un semn bun. Inseamna ca testele facute la rinichi au iesit bine . Tot bine se pare ca au iesit si testele pe care le asteptam. Medicii confirma faptul ca marginile ficatului care a ramas sunt curate. Asta inseamna ca eu scos tot. Doamne ajuta.

Acum in conditii normale isi va face cele 2 cure de citostatic, urmate de ceva analize si............., nici ni indraznesc sa gandesc pana acolo...., vine acasa.
Imi e si frica sa fac socoteala cat mai e pana vine. Asa ca ma abtin sa o fac si cand vrea Dumnezeu vin si ei acasa.

Azi termina cito si intra pe hidratare cateva ore. Ii urez sa mearga inainte in felul ei propriu asa cum a facut-o pana acum. Toti din spital sunt topiti dupa ea si se minuneaza de puterea ei.
Bunica mea avea o vorba" fii tare ca o stanca nu uita ca esti romanca".
Nu stiu de ce imi tot vine vorba asta in cap cand ma gandesc la Sabi.

Va pupam si va multumim mult.
Cosmina, matusa Sabinei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucia Csoma
mesaj 29 Sep 2005, 08:45 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 25 July 05
Din: Baltimore, MD, USA
Forumist Nr.: 6.682



Rezultatele (inca neoficiale) arata ca Sabina merge in directia cea mai buna. Marginile ficatului sunt curate. Sabina intra in recuperare.

Vestea cea mai buna este ca in aproximativ 4 saptamani Sabina va pleca spre casa. Va mai face o tura de citostatice (una a terminat-o deja) si un set de analize, dupa care va fi buna de plecat acasa. Toate au mers spre bine si vor ajunge in Romania cu o luna mai repede decat s-a estimat la inceput.

Asteptam un deviz aproximativ pentru cheltuielile post operatorii, cand stim ceva va anuntam.

Va multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de Sabina si familia ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman