HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Un Diagnostic Gresit I-a Distrus Viata/ajutati-o
secunda
mesaj 2 Sep 2004, 05:05 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Un diagnostic gresit i-a prabusit intreaga viata. Singura salvare : 90.000 de Euro pentru a se trata de cancer pulmonar. Pana pe 13 septembrie are nevoie de 30.000 de Euro!

Un diagnostic gresit au adus medicii in situatia de a-i spune ca nu o sa-si mai vada copilul de doar doi ani niciodata. La 36 ani, Daniela este nevoita sa ceara ajutorul celor care stiu ca nu e nimic mai de pret pe pamant decat viata. Are nevoie de 90.000 de Euro pentru a trai.

A avut pana nu demult o viata normala. Daniela Siman a fost diagnosticata, in februarie anul acesta, cu o boala cumplita: cancer pulmonar. Cu metastaza osoasa si emisie lichidiana in plamanul stang si in pericard. Pe scurt, condamnare la moarte: cancer in faza a-IV-a.

''Am terminat facultatea de Electronica si Tc in 1990, dupa care, sase ani mai tarziu am absolvit un MBA. Am fost mereu o luptatoare convinsa ca sta in vointa si puterea mea sa fac absolut orice. N-am fost bolnava niciodata... Pana intr-o zi, cand doi medici oncologi mi-au spus ca ar fi cazul sa-mi inchei socotelile pe lumea asta, pentru ca in nici un caz n-am sa-mi vad fata mare. Ca n-am sa mai traiesc Craciunul viitor si nici nu am sa ma mai urc pe skiuri vreodata. Am inceput sa intreb daca se moare in chinuri... Mi s-a raspuns ca exista morfine si nici n-am sa stiu cand se intampla''.

Daniela isi aminteste ca primul semn al bolii a fost o banala tuse. Se intampla in toamna anului 2003. Medicii romani au considerat ca este ceva ce se poate trata destul de usor. I-au dat medicamente pentru gripa, apoi pentru pneumonie, dupa care s-au gandit ca poate sufera de astm.

In decembrie, la spitalul Coltea, i s-a mai pus un diagnostic: pericardita lichidiana. A urmat pericardita TBC cu infiltrat pulmonar subclavicular sting. Dupa care a ajuns la spitalul Marius Nasta, unde a urmat un tratament cu tuberculostatice la institut. Insa nici una dintre aceste boli nu era cea adevarata, astfel incat toate acele medicamente nu au avut, din pacate, rolul de a o insanatosi.

''Pe 29 ianuarie 2004, tratamentul cu tuberculostatice a fost intrerupt de catre medici, starea mea dovedind ca nu sufar clar de aceasta boala. Am cerut un examen tomografic la spitalul Marius Nasta, pe care l-am efectuat pe 4 februarie. Rezultatul tomografiei a sugerat necesitatea unui examen bronhoscopic pentru clarificarea naturii unei tumori localizate la nivelul bronhiei stingi''.

Din nefericire, din cauza faptului ca diagnosticul nu a fost niciodata cel real, starea Danielei s-a inrautatit vizibil.

Niste prieteni din Austria au sesizat starea ei si au insistat sa o duca la spitalul capitalei de land St.Polten, pentru analize. Pe 16 februarie 2004, Daniela era la St. Polten, iar in foarte scurt timp diagnosticul era clar.

''Pe 23 februarie, am fost diagnosticata cu cancer pulmonar cu metastaza osoasa, fapt confirmat de o scintigrafie osoasa efectuata a doua zi. Au urmat consultatii la mai multi oncologi din Austria iar familia mea, in tara, cu analizele in mana, incerca sa gaseasca speranta la oncologii din Romania... raspunsul era acelasi: sansele mele de supravietuire erau extrem de mici avind in vedere stadiul bolii. Sigur, se poate incerca cu citostatice, daca are noroc, dar s-ar putea sa nu reziste. Singura mea speranta era clinica St. George din Bad Aibling, Germania, unde am avut norocul sa fiu admisa, aceasta clinica avand experienta in tratarea cancerului avansat si unde medicii au dovedit ca imposibilul poate deveni posibil, cu mult profesionalism, seriozitate si perseverenta''.

Tratamentul consta in cicluri, fiecare ciclu fiind compus din 3-4 saptamini de tratament in spital, urmate de 6 saptamini de tratament la domiciliu. Metoda principala de tratament este hipertermia – incalzirea totala a corpului la temperaturi de peste 41 de grade - combinata cu citostatice in doze mici precum si un tratament general de dezintoxicare.

Aceste tratamente nu se efectueaza in prezent in Romania.

''Am efectuat deja trei cicluri de tratament, primul in perioada 29 februarie si 29 martie, al doilea in perioada 9 Mai – 30 Mai, si al treilea in perioada 13 Iulie – 4 August. Costul unui ciclu de tratament a variat intre 25,000 – 35,000 de EURO, depinzand de starea mea si complicatiile care au aparut in timpul tratamentului. Am primit un ajutor substantial de la firma la care am lucrat, precum si de la colegii de serviciu, ceea ce mi-a permis efectuarea a primei etape a tratamerntului''.

Medicii germani spun ca boala se va retrage, daca isi va mai permite inca trei cicluri de tratamente. Adica mai are nevoie de inca 90.000 de Euro. Pana pe 13 septembrie in conturi trebuie sa se stranga 30.000 de Euro!

''Trebuie sa continui tratamentul, pana la batalia finala, adica disparitia ultimei celule tumorale. Altfel, in foarte scurt timp, cancerul se va intoarce si ma voi afla din nou la momentul 24 Februarie 2004''.

De aceea Daniela trebuie ajutata, pentru a nu fi nevoita sa se opreasca la mijlocul drumului intr-o batalie pe care o poate castiga. O batalie pentru copilaria fetitei ei de 2 anisori care are nevoie de mama. O batalie pentru familia, colegii si prietenii care i-au fost atat de aproape pana acum.

''O batalie pentru jumatatea mea de viata pe care vreau sa o traiesc mai intelept si poate mai ingaduitor cu oamenii din jurul meu si cu mine insumi''.

Pentru ca fetita Danielei, Alexandra sa mai poata sa-si vada mama si la anul, orice contributie este binevenita, inclusiv transmiterea acestei informatii catre persoanele care ar putea sa o ajute.

Beneficiar: Siman Daniela Cristina

Numere de cont:
RO32INGB0000990380754015 USD
RO56INGB0000999900012028 EUR
RO83INGB0000990380758917 ROL

ING Bank, Sucursala Bucuresti. Pentru numerar, puteti merge la sediile ING din Kiseleff sau Opera Center.

Persoana de contact Gabriela Negulescu : 0727.146.554


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 6 Sep 2004, 12:46 PM
Mesaj #2


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Sa stii ca de luna trecuta aceeasi procedura a inceput sa se faca si in Constanta la Spitalul Judetean. Chiar s-a scris si in ziar despre alta. Tratamentul se desfasoara sub indrumarea Prof. Univ. Dr. Sarbu. Caut articolul in ziar si iti dau link-ul cand il gasesc.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
samantha
mesaj 30 Mar 2005, 12:50 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 30 March 05
Forumist Nr.: 6.019



Buna ziua,

sunt o fosta colega de facultate a Danielei, cel putin din descriere asa se pare.
Abia acum cateva zile am dat de postul asta. Mai stiti ceva de ea ?
Numarul de telefon al persoanei de contact nu merge, si nu stiu cum sa fac sa dau de Dana .

poate aveti vreo idee

Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Mar 2005, 12:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bufnitza
mesaj 21 Apr 2005, 02:15 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Pling cind citesc aceste povesti...


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman