HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta
Tembo
mesaj 26 Aug 2004, 04:11 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



M-am uitat sa vad daca a discutat cineva de chestia asta spinoasa tongue.gif . Nevasta a venit la mine intr-o zi si mi-a zis ca "ma simt grasa si urata" laugh.gif . Adevarul e ca mancarea de aici si statul pe scaun nu ne-au ajutat pe nici unul la cantar. S-a apucat nevasta de dieta, convinsa fiind de o colega cam trupesa care a slabit mult cu south beach diet. Dupa o saptamana am zis sa incerc si eu, ca ma cam strangeau pantalonii. Cel mai nasol a fost sa renunt la bere, da' nici un pahar de vin nu-i rau biggrin.gif . Prietenii mei din Ro m-au luat nitel in ras, ca m-am dat la "chestii muieresti" ( blink.gif ce-r fi alea?), insa acum constat ca se strange cureaua de la saptamana la saptamana - la modul bun. Voi ati tinut dieta vre-o data?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 26 Aug 2004, 04:15 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mie mi-ar trebui una de ingrasat. biggrin.gif Dar daca la tine functioneaza, e super! Numai sa ai grija cu sanatatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Aug 2004, 01:23 AM
Mesaj #3


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



De cand ma stiu am fost groaznic de complexata ca sunt prea slaba.. Ma enerva cand peste tot vedeam cure de slabire, si vorba lui Olaf, eu aveam nevoie de o alt fel de cura.. sad.gif Asta pana acum vreo cativa ani cand, la mare, am dat peste restaurantul unor turci (parca.. sorry.gif) unde se manca al naibii de bine si ieftin, si cum la hotel mancarea era dezgustatoare am apelat la restaurantul lor.. dimineata, la pranz, si seara. Am pus in alea 10 zile toate kilogramele lispa, si pana in ziua de azi asa am ramas. Acum ma uit cam cu coada ochiului in oglinda si ma gandesc ca nu ar strica sa dau jos vreo doua kile, dar cum nu pot renunta la ciocolata, prajeli si tot ce ti-e interzis cand tii cura de slabire.. raman cu gandul. Am incercat odata sa tin si cateva zile chiar a mers.. mancam iaurturi, fructe si tot felul de prostii.. dar m-am plictisit repede.

P.S: Nu ar fi rau sa spui mai multe despre "South Beach Diet"-ul ala.. chiar si eu sunt curioasa ce dieta-i aia care chiar functioneaza tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2004, 01:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 02:24 AM
Mesaj #4


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



tongue.gif
@Serenity
Daca ai renunta la prajeli ai scuti si material la toale si, in primul rand, arterele tale de build-up. Stii cum se depune calciul si grasimea pe peretii conductelor de apa? Dupa ani si ani de papica inecata in grasime, cartofi prajiti, friptane grase, lipsa de exercitiu fizic etc., peretii vaselor de sange care merg la inima se ingusta (asta se numeste arteroscleroza smile.gif ) si muschiul inimii numai primeste oxigen indeajuns. Atunci apare angina cu episoade de discomfort in piept si alte "senzatii placute" precum atacul de cord... Cum sa impiedicam asta? Hmm, fructe, legume, buruieni, peste.... spoton.gif si uite asa salvam spaga de la doctori pentru altceva.
mwah1.gif

@Tembo
Nu ar fi rau sa faceti si voi o plimbare in fiecare seara de juma de ora macar! Dieta merge mai bine cu exercitiu fizic... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Aug 2004, 02:55 AM
Mesaj #5


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Jazz, stiu.. ai mare dreptate. Dar sa stii ca e numai gura de mine.. si poftele. Nu mananc aproape niciodata fripturi, si cam tot ce mananc, pap in cantitati ridicol de mici. Exces fac atunci cand e vorba de ciocolata si ducliuri.. mai bag si cipsuri din cand in cand si alte prostii nesanatoase dar delicioase tongue.gif. Oricum, i'm still a baby.. si sunt sigura ca as fi groaznic de nefericita daca as renunta la ce-am amintit mai sus. Cand vor aparea amenintarile, o sa-mi schimb stilul de viata.. nici nu cred ca-mi va fi atat de greu. Dar acum sunt inca la varsta cand imi mai pot permite mici excese fara sa-mi fac probleme de aparitia efectelor secundare wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 03:04 AM
Mesaj #6


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Serenity
Atata timp cat nu exagerezi cu dulciurile totul e spoton.gif Nu uita ca daca esti un "baby" ai nevoie de o tona de calciu, vitamine si minerale, astea nu merg mana in mana cu muuuulte dulciuri.... tongue.gif Sorry! wink.gif
Oricum, ai sa vezi tu ca o sa dispara poftele inainte de a apare amenintarea. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 27 Aug 2004, 03:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 27 Aug 2004, 02:56 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (Jazz @ 27 Aug 2004, 03:37 AM)
@Tembo
Nu ar fi rau sa faceti si voi o plimbare in fiecare seara de juma de ora macar! Dieta merge mai bine cu exercitiu fizic... spoton.gif

sorry.gif sorry.gif Stiu, sunt un couch potato!! sorry.gif
va invidiez pe astia carora va trebuie "cura de ingrasare" laugh.gif Dieta asta e pe faze, ceea ce-mi convine. prima e stricta rau, mai nasol a fost in prima saptamana, dar m-am obisnuit si mai ales nevasta-mea a facut niste chestii tare bune. Facem bbq intr-o veselie, cu orice carne slaba si mai ales sea food, care ne place foarte mult. A trantit nevasta niste salati de am lins castronul - si astea am putut manca pana ne-am saturat, nu e o dieta in care sa faci foamea. In principiu nu cartodi, paine, porumb, cereale si alte chestii care contin zahar. Americanilor le place mancarea superdulce. Paine cu miere in compozitie, sunca facuta cu miere sau zahar, pe mai tot ce pui mana contine high fructose corn syrup - asta-i zahar pur. mad.gif de baut, apa si atat - si beam la sucuri ca dementul. Acum mai scap o data pe saptamana la cate o bere light (nu imi place decat Amstel) in rest bem la cina un pahar de vin. Berea si painea au fost nasol sa le las. acum cumparam paine fara faina sau din faina integrala, orez salbatic sau maro (brown rice). Peste mancam ca spartii, mai ales somon si tuna - miaaaammmm!!!! Am fost la cineva la o cina de peste si la desert am mancat o baclava. desi am mancat f.f bine, dupa 3 ore mi-era o foame de ma suiam pe pereti - din cauza zaharului din baclavaua aia. Am zis nevasta, ia hai sa compunem noi o salatica. thumb_yello.gif A inceput chiar sa-mi placa stilul asta de mancare. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 07:21 PM
Mesaj #8


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Tembo
Sa incerci si catfish, e mult mai sarac in grasime decat salmon si, din cate am auzit, mai putin sarac in mercur blink.gif decat tuna. laugh.gif Stiu, p-aci cam tot e pe dos.
Stii ce am facut noi? Si eu si sotul meu avem programe extrem de incarcate, viata noastra e un haos, dar am cumparat o bicicleta si un treadmill si le-am postat in fata tv-ului, cand vrem sa ne uitam la emisiunile noastre preferate (nu sunt prea multe) hopa pa treburi si ... asa facem doua lucruri de-odata. Sau iti poti face un abonament la un gym aproape de casa ta, asa ai ocazia sa iti faci cunostinte noi si iti da si posibilitatea sa faci ceva variat ( greutati, clase de toate neamurile, inot...). wink.gif


Sa ne mai spui cum merge dieta. spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 27 Aug 2004, 08:31 PM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Pai cica salmonul e bogat in grasimi "bune" (si uleiul de masline e o grasime "buna", drept pe ntru care consumam cantitati impresionante laugh.gif ). Gym am pe aproape, insa e scump de-ti sare basca ($200/luna/caciula). La YMCA nu-mi vine sa ma duc ca e cam... ph34r.gif huh.gif . Apartamentul e mic mititel, daca pun treadmill tre' sa scoatem canapeaua ohyeah.gif . trebuie sa va marturisesc... mi-e asaaaaaa o leneeeeee sa ma scol de pe scaun sorry.gif . laugh.gif sorry.gif sorry.gif In Ro faceam miscare vrand nevrand, mai ales mergeam pe jos la sl;ujba cate o ora pe zi. Aici, masina, scaun, canapea... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 08:40 PM
Mesaj #10


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Tembo
Nu uita ca, desi uleiul de masline e "grasime buna" are tot 300 si ceva de calorii la o singura lingura... laugh.gif Si stii tu, degeaba mananci o tona de fructe si legume, caloria e tot calorie, cand mananci mai multe decat consumi corpul le depoziteaza sub forma de grasime... hh.gif
La noi YMCA e chiar faina! Are sauna, bazine de inot, o multime de clase, ofera ore cu instructor, parcare gratuita si mai ales e curata... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2004, 10:41 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



OFF TOPIC... ce e aia YMCA ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 11:08 PM
Mesaj #12


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Sorin666
Si eu tot Off-topic
"The Young Men's Christian Association" (YMCA) a aparut pentru prima data in Anglia prin 1800 si ceva. La inceput a fost doar un fel de scoala unde se preda Biblia, mai tarziu a devenit un loc pentru "intarirea spiritului si a fizicului" tot pentru men rolleyes.gif . Acum e peste tot in Statele Unite si nu trebuie sa fii Christian sau man ca sa devii membru. biggrin.gif E un gym ca oricare alta numai ca au tot felul de programe, tabere pentru copii, aduna donatii pentru comunitati, etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 27 Aug 2004, 11:19 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Am fost la mare anul acesta pe cont propriu si am avut un cont separat numai pentru mancare. M-am intors cu el aproape intact. De ce? Nu mai aveam cand sa mananc de trei ori pe zi, de cele mai multe ori mancam doar la pranz si imi ajungea. Cand am ajuns acasa am constatat ca pentru prima oara in viata mea de adolescenta aveam sub X0 kg. Eu nu tin dieta, dar o data cu inceperea cursurilor o sa am parte de destula miscare, facultatea fiind situata aproape de culmea unui deal, care la mers lejer e la 20 de minute de apartamentul meu, asa ca nu-mi fac griji din pricina sedentarismului.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 28 Aug 2004, 03:46 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Dieta asta m -a invatat sa fiu mai disciplinat cu mancarea. cat am fost la job mancam la pranz vrand nevrand, ca aveam pauza, insa in rest nu mancam nimic pana seara destul de tarziu, cand bagam in mine ca spartul. Nu-mi place sa mananc de dimineata, insa imi iau un snack pe la 11, doua batoane de branza sau niste migdale (tot grasimi "bune" tongue.gif ) si pe la 3 imi fac o salatica. Ma suna nevasta de la job si-mi zice ce sa scot din congelator, pana vine ea mai mananc un snack, cum ar fi o cutie de Jello fara zahar si la cina nu imi mai e asa foame, mananc mult mai moderat. Ma laud si eu nitel sorry.gif . De la 112 kile am ajuns la 103. Noroc ca sunt inalt laugh.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 28 Aug 2004, 06:33 PM
Mesaj #15


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si eu, in ultimii ani, la mare am dat jos o gramada de kilograme fara intentie.. si nu pentru ca nu as fi avut timp. Pur si simplu imi pierea pofta de mancare odata ajunsa acolo.. complet. E o chestie tare ciudata, nici acum nu-mi pot explica de ce. Doar la mare pateam fenomenul asta.. Toata lumea era mai mult decat mirata vazand ca eu nu ma ating de mancare cat e ziua de lunga.. ba la un moment dat devenisera agasanti tot intrebandu-ma "Da' ce-ai de nu mananci? Ti-e rau??". Adevarul e ca n-aveam nici pe naiba.. ma simteam perfect, si nimeni nu ma credea. blink.gif
Iar la intoarcere.. pe la Bucuresti simteam deja o usoara pofta.. la Craiova deja imi era foame.. iar cand ajungeam in sfarsit acasa devoram jumatate din oala cu sarmale, sa recuperez laugh.gif

Edit: Tembo, clapping.gif ..ce vointa dom'le, ce vointa! wink.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 28 Aug 2004, 06:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kelly
mesaj 1 Sep 2004, 08:06 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 30 August 04
Din: USA
Forumist Nr.: 4.365



ok stie cineva vreo reteta care sa contina doar 1200 calorri? daca se poate si mai putin e si mai bine, de cand am venit in state respectiv de 3 luni imi este si rusine sa spun dar am pus frumusel asa peste tot vreo 10kg . am inceput un fel de cura de slabire dar inca simt ca imi este foame tot timpul. de aproape 2 luni am renuntat la fumat si s-ar putea ca sa fie adevarat faptul ca mancam in loc sa fumez. deh trebuia sa imi tin maine ocupate cumva rofl.gif
De gym momenta nu prea incape vorba de abia ma misc, ma simt ca mama dolores si imi e cam rusine ca am ajuns in halul asta
deci va rog din tot sufletul sa imi dati o reteta cate sa aibe si rezultate


--------------------
Have a nice day !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 1 Sep 2004, 01:12 PM
Mesaj #17


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Kelly
In primul rand: Bine ai venit la Han! smile.gif
Ce fel de activitate depui zilnic? Ai servici, esti casnica?
Dietele cu mai putin de 1200 nu sunt buneeee.... blink.gif Cu cat mananci mai putin cu atat metabolismul tau incetineste iar tu nu vrei asta... Pentru inceput incearca sa elimini din alimentatia ta painea alba, carnea grasa, mancarea gatita cu grasimi, branza extrem de grasa, dulciurile. Mananca cel putin 6 mese pe zi dar asta nu inseamna o tona de mancare ci cate putin, in felul asta ai sa ai multa energie si nu ai sa simti foamea. Daca ti-e greu, scrie jos absolut tot ce mananci si timpul, s-ar putea ca pe tine sa te ajute, asa ai sa vezi de unde ei caloriile goale.
Nu uita: ai nevoie de gym, sala e cea mai buna prietena a ta, chiar daca nu vrei sa pierzi greutate. Crede-ma, iti spun din experienta. Te ajuta sa pierzi greutatea mai repede, plus ai sa arzi si grasime in profunzime (mama, ce le-am rimat ! smile.gif ). Daca nu ai cum sa mergi la gym, pune-ti cei mai confortabili pantofi de sport (de preferinta walking shoes, daca nu stii care sunt mergi la un magazin de sport si persoana de acolo iti va recomanda ceva cu siguranta ) si plimba-te pentru cel putin juma de ora. Dupa o saptamana mareste timpul. Iti va da o stare pozitiva si ai sa te simti mult mai bine stiind ca faci ceva pentru cele 10 kile. wink.gif Daca ai un partener/a e si mai bine, mergeti impreuna la sala sau la plimbare.

Muuulta bafta! Nu uita ca atitudinea "imi e cam rusine ca am ajuns in halul asta" nu ajuta. Si nici retetele fade... Miscarea e sfanta! Daca mai mergi la sala ai sa arzi si mai multe calorii si ai sa iti permiti sa papi si ce vrei tu asa din cand in cand... jamie.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 1 Sep 2004, 01:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 1 Sep 2004, 03:20 PM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Kelly:
Eu nu pot decat sa-ti recomand sa cumperi cartea south beach diet (sa nu-mi ziceti va rog ca fac reclama gratuita, nu e in intentia mea!! cry.gif ). Nevasta-mea zicea pe undeva cu buna dreptate ca ii pare rau ca nu a existat cartea asta cand am venit noi in State, si noi ne-am ingrasat foarte mult aici. Crede-ma ca nu mi-a stat gandul vreodata la diete, ce gatea (si gateste) nevasta aia mananc si nu fac mofturi. Insa acum chiar ma simt bine, ma si mir de mine, nu m-a interesat cantarul vreo-data insa acum imi dau seama ca ma bucur ca mi-am stramtat curelele. Ieri mi-a facut nevasta o surpriza. Cica "s-a premiat" laugh.gif . Si-a cumparat o rochita... ohmy.gif wub.gif Seamana din ce in ce mai mult cum era in pozele de la nunta. Jazz are dreptate cu gymul, insa la noi a mers si fara.
Am dat in benganeala. Oare care e urmatorul pas? sa ma duc la facials? rofl.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kelly
mesaj 1 Sep 2004, 08:41 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 30 August 04
Din: USA
Forumist Nr.: 4.365



Va multumesc mult pentru sfaturi.
Jazz ar ffi totusi o problema mica de tot, nu mananc de obicei carne grasa ( nu imi place), nu gatesc cu ulei, nu mananc cartofi prajiti decat daca sunt pe la vreun fast food si imi este super foame. Hai sa iti spun cam ce mananc eu acum nu stiu cat ajuta sau ce ar trebui eliminat : feta chesse bucatele mici in salate, paine doar de aia uscata ca aia alba imi sta in gat biggrin.gif , ananas cat mai mult, portocale, piersici. Cand pap carnita o pap numai la gratarel si cu legume fierte sau gratinate. Ok asta e ce mananc acum. Inainte mancam burger, pizza la greu ca imi place asa de mult si as putea continua dar numai in felul asta. Am stat in Mexic vreo 3 zile si am bagat la tacos in mine de am crezut ca o sa imi crape burta rofl.gif
By the way cine imi poate spune sushi ingrasa? unii spun ca doar in cantitati mari, now, ce inseamna mari????????????
Va multumesc


--------------------
Have a nice day !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 1 Sep 2004, 10:24 PM
Mesaj #20


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Conform eruditiei recent dobandite tongue.gif , taie ananasul la sange si inlocuieste-l cu grep. Orezul alb cica e nasol, pentru ca e orez super procesat - fara fibra, fara nimic - si din pacate din asta se foloseste la sushi. Si mie imi place sushi de nu mai pot, insa il pastrez acum pentru ocazii speciale. nevasta face acum orez salbatic, care mi se pare mult mai gustos, desi e mai scump. Paine ia nevasta o marca ce se cheama the baker, numai whole grain. nu-mi place sa ma duc cu ea la cumparaturi, ca eu personal n-am rabdare sa citesc toate ingredientele cum face ea. In caz ca sunt de serviciu cu aprovizionarea, mi-a zis insa sa nu iau nimic care contine "enriched flour" - faina imbogatita (?). La desert am gasit popsicles (inghetata pe bat, seamana cu aia care se vindea la automat in Ro, apoasa) sugar free. Edy's sunt excelente. Fudgesicles la fel, tot sugar free. ce sa mai zic? Lista-i lunga. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 2 Sep 2004, 01:49 AM
Mesaj #21


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Kelly
Scrie timp de o saptamana absolut tot ce mananci, ce bei si la ce ora si trimite-mi prin e-mail. Am sa incerc sa iti dau niste sugestii, nu sunt nutritionist de profesie inca dar muncesc sa iau diploma asta wink.gif . Inca o data stresez ideea cu gym-ul...

Sushi? Hmm... Tembo are dreptate, nu-i mare treaba de orezul alb dar stii ce? Eu ma delectez cu 12 rolls in fiecare saptamana. Il iau proaspat, eu nu mananc carne dar il comand cu avocado si e invelit in see weed si pun o tona de wasabi sos. Zau ca il merit, sunt cuminte si fac cardio sau greutati in fiecare zi. Ce-ti ziceam eu? Daca mergi la sala din cand in cand iti permiti cate un treat asa... tongue.gif
Din cate mi-ai zis tu banuiesc ca nu mananci destul sau mananci prea mult la o masa si apoi nu mananci toata ziua. S-ar putea sa ma insel... tongue.gif Tu ai spus ca "inainte" mancai junk food-ul ala... Asta cand? Inainte de a-ti da seama ca te-ai ingrasat cu zece kile? Pai, atunci stii de ce te-ai ingrasat,nu? biggrin.gif

Tembo zice bine, daca vrei sa papi paine, mergi si ia numai whole grains. La noi la Whole Foods e o paine care are opt feluri de cereale si trei feluri de seminte, e foarte gustoasa si de cand am descoperit-o asta e favorita noastra, e foarte bogata in fibra. Daca nu ai un Whole Foods pe langa tine si ajungi acolo o data pe luna, poti sa iti iei cateva paini din astea si sa le congelezi. Daca ai un Trader Joe's e la fel de bine, ei au paine cu soia, mai saraca in carbohidrati si cu mai multe proteine.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kelly
mesaj 2 Sep 2004, 07:10 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 30 August 04
Din: USA
Forumist Nr.: 4.365



pai sa ma interesez pe aici daca e vreu whole foods or whatever, nu cunosc prea bine zona inca si asta ar cam fii totusi o problema. Luna asta sper sa i-au si permisul de conducere momentan am doar learner permit. daca am sa vad painea aia prin market ohmy.gif o cumpar. Aici am vazut ca majoritatea se aprovizioneaza de la lovely bakery. how lovely no1 knows biggrin.gif
ok in legatura cu sushi nu am stiut dar de acum incolo o sa am grija. Birth control pills au vreu efect negativ? Doctorul pe care l-am vazut azi a spus ca si pastilutele astea m-au ajutat mad.gif . Dupa cum am am mai zis am renuntat si la tigari pe 6 sept fac 2 luni jamie.gif clapping.gif
Totusi am ramas putin cam yikes.gif can am auzit ca ananasul trebuie inlocuit. Eu stiam ca e bun si recomandat, pai as vrea sa stiu mai bine ca mai am un pic si ma intoxic de la ata ananas rofl.gif
Spre rusinea mea azi am mancat doar sushi hh.gif
Miscare fac dar mai rarut ca-i mai dragut.... mint hh.gif mai rarut ca lenea-i mare . Dar am inceput sa merg in fiecare zi, adica mai las masinuta in parcare si ma duc sa ma plimb cu toate ca numai placere nu imi face mai ales pe caldurile astea.
Cam atat
Jazz imi poti da cate un meniu zilnic? pe pm sau e-mail sau unde vrei tu


--------------------
Have a nice day !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 2 Sep 2004, 09:15 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Deci, tragand linie, mie mi-ar trebui urmatoarele:

- dulciuri la greu (este)
- bere (ESTE)
- orez alb
- paine alba
- junk food
- ananas la greu
- fara exercitii (asta este un pic mai greu, ca din cand in cand ma apuca)
- contraceptive rofl.gif (din astea chiar NU cred ca o sa iau...)

Kelly, serios vorbind, am auzit ca ingrasarea ar putea fi un "side efect" al contraceptivelor, dar exista si pastile la care efectul asta este mai redus. Si depinde foarte mult de organism. Cel mai bine este sa iti intrebi medicul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 2 Sep 2004, 09:27 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Tembo esti simpatic. Rar am auzit un barbat sa asculte cu adevarat sfaturile de dieta date de sotie. Fain si felicitari smile.gif . Cat despre gimnastica, ii dau dreptate lui Jazz. oricata cura de slabire ai face, daca nu faci gimnastica, organismul are de suferit sau cura nu-si face tot la fel de bine efectul. eu ma gandesc doar la circulatia sangelui, la muschi ...la pielea care poate deveni fleasca si fara culoare. Stati ca nu vreau sa sperii pe nimeni. Nu trebuiesc decat cateva abdomene de 3 ori pe zi si cateva sarituri, hai sa zicem cate 2 bucati la inceput wink.gif. Sunt putine, dar isi fac efectul...si ce este cel mai bine este faptul ca muschii se obisnuiesc cu exercitiile astea si incetul cu incetul le facem fara sa le gandim.

Respiratia este la fel de importanta. Respirati din stomac smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 2 Sep 2004, 10:03 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Eu incerc luna asta o mini-dieta, ma limitez la 2 chestii dulci pe zi, completez cu fructe cand e nevoie, plus vreo 15 minute de exercitii zilnice. Sunt curioasa daca va da vreun randament smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 2 Sep 2004, 01:40 PM
Mesaj #26


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Kelly
Poti sa imi scrii pe e-mai unde locuiesti tu si am sa caut daca exista un WF in zona ta sau poti intra tu pe website-ul lor si ai sa gasesti lista cu magazinele din fiecare stat.
Mai sa fie, am uitat sa iti spun ca meriti doua runde de aplauze pentru ca te-ai lasat de fumat, asta e un lucru extraordinar!!! Adevarul e ca aici nici nu prea ai de ales cu pretul tigarilor si cu restrictionarea drastica a locurilor pentru fumat. Deci, clapping.gif clapping.gif
Pilulele?... Hmm... Eu le iau dar la mine au avut zero efect negativ, o singura data am simtit ca ma umflu ca un balon si asta a fost cand am schimbat pilulele cu patchs-urile( Olaf poti sa le adaugi si p-astea la lista rofl.gif ). Acum exista unele care au concentratie mica de hormoni, ai putea sa le incerci pe astea.
Meniu zilnic? Unele persoane au nevoie de organizare zilnica altele nu, daca ai nevoie de unul cu cea mai mare placere iti pot da un exemplu. Nu exista o formula magica dar e foarte important echilibrul...
Iar vroiam sa iti zic vreo cateva despre miscare dar ti-a mai zis si Crisse asa ca nu o mai fac. tongue.gif biggrin.gif

@Olaf
Muschii sunt mai bine apreciati decat grasimea! ohyeah.gif De ce nu mergi la sala regulat si lasa balta chestia asta cu ingrasarea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 2 Sep 2004, 04:14 PM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (Crisse @ 2 Sep 2004, 10:40 AM)
Tembo esti simpatic. Rar am auzit un barbat sa asculte cu adevarat sfaturile de dieta date de sotie. Fain si felicitari smile.gif .

sorry.gif Mersi, da' sa stii ca oricum n-am incotro, ca nu-mi gateste mie separat. laugh.gif (ar fi culmea!)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 2 Sep 2004, 04:19 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
De ce nu mergi la sala regulat si lasa balta chestia asta cu ingrasarea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 3 Sep 2004, 12:24 AM
Mesaj #29


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Olaf
Ti-am zis eu... macar pentru faptul ca muschii sunt mai sexy decat grasimea sa te duci....
rolleyes.gif Tu ai vazut cum fac femelele pe langa bicepsi si un abdomen din ala cu six packs? drool.gif
Adevarul ca ai capata aceeasi reactie cu bear belly si Mercedes SLK. rolleyes.gife

Acest topic a fost editat de Jazz: 3 Sep 2004, 12:25 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 6 Sep 2004, 08:21 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Wow cit a slabit Tempo!!! yikes.gif Extraordinar! Felicitari! clapping.gif Cit a slabit sotia ta?
Citisem topicul cind l-ai postat si de-atunci numai acum am intrat....admir perseverenta ta, spoton.gif keep it up!
Eu vreau sa te intreb, ai de gind sa continui sa maninci asa...sau numai acum cit esti pe diet???

Despre dieta asta South Beach, pot sa va spun ca abordeaza aproximativ aceasi idee ca si "Curves", The Zone", "GI diet", etc.
Este vorba despre carbohidrati. Totul se rezuma la ei. De fapt la eliminare alimentelor care au "high glycemic index".

Glycemic index, este un coeficient care masoara viteza de absorbire a carbohidratior. Si dupa cum s-a mai spus, unii carbohidrati sint absorbiti mai repede ca altii. Carbohidratii simpli din piinea alba, dulciuri, orez, pasta sint absorbiti prea repede. Aceasta declanseaza eliminarea rapida a insulinei de catre pancreas. Insulina, este un hormon care nu face altceva decit sa transforme glucoza provenita din carbohidrati in FAT-grasime, deasemeni, blocheaza metabolizarea grasimii. Atita timp cit e in singe, in urma consumarii carbohidratilor la care pur si simplu sintem addicted, grasimea este blocata.

Sa va explic un pic. Sa zicem ca la prinz am servit o farfurie de pasta cu sos in care sint citiva shrimpi + piine italiana si salata. Plus desert, + o coca-cola. Aici sint usor +400g de carbohidrati. Cum ajung in singe, insulina este eliminata si carbohidratii sint dusi in muschi si ficat unde sint depozitati sub forma de glycogen. In muchi se pot depozita intre 200-400g carbohidrati si in ficat 60-90g. Sa zicem ca toata cantitatea de carbs este depozitata, toate bune, totusi in singe ramine insulina ptr citeva ore bune...
Dupa cum se stie, dupa 3 ore, dupa o masa copioasa in care au fost consumati prea multi carbs, ti se face iar foame!!!! Incepi sa te miri... cum D-ne e posibil...ca am mincat de m-am umflat numai 3 ore in urma.... uitati ce se intimpla...

Creierul are nevoie de o sursa constanta de carbs (glucose) sa functioneze, 2/3 din carbohidratii consumati de noi, sint folositi de creier sub forma de glucoza... Cei 60-90g de carbs din ficat nu pot fii consumati de catre ficat din lipsa glucagonului, (alt hormon secretat de pancreas, care spre deosebire de insulina, ridica... sau mai bine zis ajuta la "eliberarea" glucosei din ficat), si deci...creierul trimite semnale stomacului..."hey trimite niste glucoza, ca ficatul si mushchii nu vor sa imi dea! laugh.gif " Si la faza asta ne apuca pofta de carbs, cioco, biscuiti, fursecuri, etc...orice cu carbs...

Spuneam ca muschii nu renunta la rezervele lor de glycogen (o forma de glucosa) ptr creier. Grasimea care o avem din abundenta pe noi (ok Olaf e exclus LOL ) este blocata de nivelul ridicat de insulina de acum 3 ore+ ca,,,creierului ii trebuie numai glucoza sa functioneze...singura modalitate de a elimina starea de letargie cauzata de lipsa de carbs, este de a indigera more carbs...ASa se creaza ciclu acela vicios. Din acest motiv nu se slabeste cind se consuma carbohidrati prea multi si din aceia simpli fara fibra etc.

Dietele amintite mai sus, elimina carbohidratii simplii si deci si excesul de insulina...acest hormon care transforma glucoza in fat si deasemeni blocheaza eliberarea grasimii ptr a fii "arsa". Din acest motiv, sint promovati carbohidratii complexi plini cu fibra si fructele (care au o forma de zahar numita "fructose" care se absoarbe mai greu ptr ca fructose trebuie transformata in glucoza prima data, deci asta incetineste considerabil viteza de absorbire) (nu se aplica bananelor si fructelor uscate : ) )

Cind eu am inteles toate acestea, am stiut exact ce sa maninc ca sa nu imi mai gasesc kg pierdute. rolleyes.gif

Eu urmez dieta Zone, de fapt o variatie a iei. Am furat principiu si l-am modificat putin. Are aceasi abordare ca si South beach diet, etc. Mie imi place de Dr. Barry Sears (autorul cartii "The Zone") ca el a fost primul care a iesit cu idea pe market.
I-am luat cartea din '95. Ptr mine a facut sens. Dar nu ptr profii mei de nutritie cu care m-am contrazis la cutite nu odata rofl.gif Ei promovau high carbs diet...

O carte care ar ajuta mult pe incepatori este "The GI Diet" (glycemic index diet) e scrisa de un dr canadian) Am dat de ea cum a aparut in canada, cam 4-5 ani in urma, intre timp au inbratisat conceptul lui si englezii si americanii, australienii...Tipul, Rick Gallop, imparte alimentele pe culori, rosu, galben, verde, in functie de viteza de absorbire...este f buna si destul de usor de inteles si urmat... Kelly poate vrei sa o cumperi... smile.gif

Site'ul unde puteti citi putin de cartea lui e aici: www.gidiet.com

Cam atit. smile.gif Deci in concluzie, pot spune ca "INSULINA ingrasa"!!! : )
Am explicat mai detailat, ca am fost rugata de citiva forumisti sa explic si de-asta m-am bagat si eu, sper ca nu am creat prea mare confuzie. laugh.gif

Ps. si eu am slabit acum recent, 4kg in 5 sapt wink.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 7 Sep 2004, 04:32 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 6 Sep 2004, 09:02 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ligia no comment la ce ai spus...insa moah si moah si moaaaaaaaah ca tare mi-ai deschis ochii mwah1.gif

Si cand mai ai timp, mai spune smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 6 Sep 2004, 10:47 PM
Mesaj #32


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (LigiaB @ 6 Sep 2004, 10:34 PM)


Despre dieta asta South Beach, pot sa va spun ca abordeaza aproximativ aceasi idee ca si "Curves", The Zone", "GI diet", etc.

Ligia
ai uitat sa mai adaugi ca dietele astea mai au un lucru in comun: sunt organizate de americani. rofl.gif E asa de usor si mai ieftin sa inventezi o dieta sau o pilula minune rolleyes.gif ... Acum urmeaza dieta cu lactate, ca cica s-a descoperit ca lactatele pot ajuta la pierderea in greutate. Inghetata la micul-dejun, anyone?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 6 Sep 2004, 11:40 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2004, 12:00 AM)
ai uitat sa mai adaugi ca dietele astea mai au un lucru in comun: sunt organizate de americani. rofl.gif E asa de usor si mai ieftin sa inventezi o dieta sau o pilula minune rolleyes.gif ...

Cred ca tot americanii au inventat si superprocesarea alimentelor si bagatul lui high frucotse corn syrup in orice wink.gif Asa ca e un fel de "eu te-am facut, eu te omor". Adfevarul e nu am cunoscut roman care sa nu se fi ingrasat aici. mi-a zis nevasta ca cica mancand mancare "normala", din magazin, un american ingereaza echivalentul a 16 linguri de zahar pe zi. ohmy.gif
Nevasta a slabit 9 kile, stau pantalonii pe ea ca pe gard. jamie.gif Nu cred ca o sa revin la obicieul meu de a manca o paine in 2 zile, ca ma simt tare bine cu salata. laugh.gif Recunosc ca nu as fi rezistat cu un regim gen "mananci numai legume fierte". Acum am descoperit whole grain matzo si ma regalez apropae zilnic cu un mazto cu tuna pe el. Miam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 7 Sep 2004, 01:10 AM
Mesaj #34


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Cred ca noi romanii (si nu numai!) suntem placut surprinsi de noutate, de diversitate, de cat de ieftina e mancarea super-procesata din super-marketuri si junk-food-ul. La asta trebuie neaparat sa adaugam lipsa de miscare, cel putin aici unde stau eu nu pot ajunge nicaieri fara sa sar in masina, e distanta prea mare si e lipsa de timp. Locul de munca al unora dintre noi e la jumatate-o ora de mers cu masina, asa ca dimineata sarim in masina (industria asta producatoare de masini merge asa de bine si ti se ofera tot felul de avantaje ca sa iti cumperi una), conducem la lucru (cati dintre noi mai facem munca fizica care necesita 2000-2500 de calorii?), dupa lucru din nou in masina si acasa. Acasa ne blocam in fata tv-ului sau a computerului cu o punga de chips in mana sau cu o farfurie de prajituri low fat in fata. De multe ori nu avem timp sa gatim si mancam mancare congelata sau oprim la un restaurant sa luam ceva pentru acasa, astea au o cantitate uriasa de sare si chestii cu o denumire extrem de stiintifica in ele ca sa dureze mai mult in timp...
Cred ca toate astea contribuie din plin la kilogramele in plus si la... mai multe si mai sofisticate diete. rolleyes.gif

PS:Eu cand am venit aici m-am imbolnavit de stomac si de insomnii...
spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kelly
mesaj 8 Sep 2004, 06:50 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 30 August 04
Din: USA
Forumist Nr.: 4.365



Cu atatea sfaturi sper sa slabesc cat mai curand posibil smile.gif . Oricum incepand de astazi am decis sa fac miscare asa in fiecare dimineata cam 2 mile zilnic. Pentru moment ajunge daca stau sa le calculez in km o sa mi se para ca merg foarte foarte mult rofl.gif . Ne trezim la 5 dimineata eu si sotul si mergem la plimbarica, multa lume alearga la ora aia, eu inca nu pot sa alerg asa de mult hh.gif
Va multumesc tuturor pentru sfaturi


--------------------
Have a nice day !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman